Institut Ruđer Bošković svojom veličinom, znanstvenom produktivnošću, međunarodnom prepoznatljivošću u istraživanju te kvaliteti znanstvenog kadra i istraživačke opreme predstavlja stožernu znanstvenu ustanovu u Republici Hrvatskoj u području prirodnih i biomedicinskih znanosti te istraživanju mora i okoliša.
Institut je vodeća i međunarodno najkompetitivnija nacionalna ustanova s obzirom na sudjelovanje u međunarodnim istraživačkim projektima poput IAEA, EC FP5-7 programa Europske komisije, NATO, NSF, SNSF, DAAD i drugih inozemnih znanstvenih zaklada. Danas se preko 500 znanstvenika i istraživača u preko 80 laboratorija bavi istraživanjima iz teorijske i eksperimentalne fizike, fizike i kemije materijala, elektronike, fizičke i organske kemije i biokemije, molekularne biologije i medicine, mora i okoliša, informatike i računarstva te laserskim i atomskim istraživanjima i razvojem. Vrijedna infrastruktura koju čini kapitalna oprema vrijedna preko 100 milijuna kuna, te visoko obrazovani međunarodno priznati stručnjaci, uz interdisciplinarni pristup rješavanju problema i usluga čine ovaj MUTIDISCPILINARNI INKUBATOR nezaobilaznim partnerom poduzetnicima. Partnerstvo i suradnja s IRB-om može uključivati ova područja: napredni materijali, nanotehnologija i proizvodna tehnologija, biotehnologija, energija i obnovljivi izvori, zaštita okoliša, ICT i fotonika. |
Udruga profesor Baltazar osnovana je na inicijativu koautora Djela 2010. godine. Glavni joj je cilj očuvanje lika i djela Profesora Baltazara kao autentične hrvatske kulturne baštine i njegovo promicanje u prvi hrvatski umjetnički društveno odgovorni brand.
Metodologija koju udruga koristi u dosizanju tih ciljeva podrazumijeva potporu projektima promicanja i poticanja znanja i inovativnosti u bazičnim i primijenjenim znanostima, stvaralaštva i kreativnosti u umjetničkim područjima i kulturi , te promocije društveno odgovornog poslovanja i načela održivog razvoja. Zadruga ZEZ osnovana je kao rezultat dugogodišnje suradnje zadrugara - osnivača na projektima popularizacije znanosti. Zadruga je privremeni dom Znanstveno edukativno-zabavnog centra čija izgradnja je krajnji cilj koji Zadruga želi postići.
|
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET je javna ustanova koja djeluje u sklopu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta na području informacijskih i komunikacijskih tehnologija te njihovih primjena u obrazovanju, u rasponu od mreža i internetske infrastrukture, preko e-usluga, do sigurnosti te korisničke podrške. CARNET-ove usluge u jednakoj su mjeri dostupne obrazovnim ustanovama (od osnovnoškolskog obrazovanja do visokog obrazovanja, uključujući znanstveno-istraživačke centre i institute), pojedinačnim korisnicima te drugim javnim ustanovama, poput bolnica, određenih ministarstava itd. CARNET trenutačno povezuje gotovo 1400 škola i više od 250 akademskih ustanova, od kojih 35 pripada zdravstvenoj zajednici (klinički bolnički centri). Kako bi unaprijedio postojeće usluge koje pruža svojim korisnicima, kao i svoj način poslovanja, CARNET redovito pokreće i sudjeluje u različitim projektima, kako domaćim, tako i međunarodnim. Među projektima sufinanciranim iz fondova EU valja spomenuti projekt e-Škole, koji kroz informatizaciju unapređuje obrazovni sustav Republike Hrvatske, te projekt Scientix, koji promiče i podržava suradnju nastavnika prirodoslovno-matematičke i tehničke grupe predmeta (STEM) diljem Europe.
|