Petak 24.9.2021.:
13.00 - Svečano otvorenje
13.30 - Dodjela nagrada školama pobjednicama na natječaju Dizajniraj plakat za Znanstveni piknik
13.45 - Science Show - Znanost o jajima
14.00 - Kazališna predstava “Profesor Baltazar – Put oko svijeta” – kazalište Tvornica Lutaka
15.00 - Kviz by Tehnička škola Ruđer Bošković iz Vinkovaca
16.00 - Najavna konferencija projekta Mobilni ZEZ centar
Subota, 25.9.2021.:
11.00 - Science Show – Zvuk
12.00 - Kazališna predstava “Profesor Baltazar – put oko svijeta” – kazalište Tvornica Lutaka
14.00 - Science Show – Kriptografija
15.00 - Kazališna predstava “Profesor Baltazar – Put oko svijeta” – kazalište Tvornica Lutaka
I. Gimnazija Osijek
Fizika
Zaplešimo s Newtonom
Uz fiziku možemo i zaplesati u željenom ritmu. Ne-Newtonove tekućine su idealne za to. Što je to? To su tekućine koje pokazuju i osobine tekućina i osobine krutina. Učitelj plesa biti će nam kukuruzni škrob pomiješan s vodom. Pomoću zvučnika izazvat ćemo „stres“ čestica kukuruznog škroba. Promatrat ćemo različita stanja kukuruznog škroba i vidjeti kako ga iritiraju zvučni valovi koji izlaze iz zvučnika. Vibracije zvučnika uzrokuju da čestice škroba „uskoče“ u zrak i drhte i „plešu“. One oblikuju vrtloge i valove u škrobu te mijenjaju otopinu škroba i vode iz tekućine u krutinu i obrnuto. Eksperimentirat ćemo s različitim frekvencijama i različitim glasnoćama, te pokušati pratiti našeg učitelja plesa.
Zajedno ćemo prošetati po vodi. Kako je to moguće? Moguće je uz kukuruz, odnosno kukuruzni škrob. Upravo čestice škroba u vodi se ponašaju jako čudno. Čestice imaju neobična svojstva u vodi, uvijek se sabiju u vrlo čvrstu površinu kada na njih djelujemo nekom silom. Voda u kojoj otopimo određenu količinu škroba na ponaša se kao drugi fluidi, odnosno ne ponaša se kako smo navikli da se ponašaju fluidi. Kada bi ruku polako uronili u otopinu škroba i vode, ruka bi proklizala bez otpora. Ali ako udarimo dlanom ili šakom po površini ovaj fluid nas zaustavlja. Što se događa? Nagli udarac izbacuje molekule vode između čestica škroba i pojavljuje se veliko trenje između čestica. Tada se one povezuju i počinju ponašati kao krutine. Nakon prestanka djelovanja sile, otopina se vraća u tekuće stanje. Zanimljivo ponašanje kukuruznog škroba moglo bi se upotrijebiti u razne svrhe, možda u budućnosti budemo mogli vidjeti i tekuće pancirke. Zaigrajmo se i mi s fluidom koji prkosi Newtonovim zakonima i koji izaziva velike nedoumice.
Upoznajmo kukuruz, koji je ukusan i hranjiv, zbog čega je neizostavan u brojnim kulinarskim čarolijama širom svijeta. Što povezuje kukuruzni škrob, ljepilo, tekući deterdžent za rublje, pjenu za brijanje i sol? Sve zajedno nas kroz igru i zabavu uvodi u svijet znanosti. Miješajući navedene sastojke u određenim omjerima dobijemo omiljenu igračku i za male i velike. A to je „Ljigavac“! Praveći svog „Ljigavca“ provjerimo kako djeluje sila na tu smjesu. Smjesa će nekada ponašati kao kruto tijelo, a nekada kao tekućina. Kako to? Svakakve čarolije možemo stvarati. Naučimo što je i viskoznost, kakav se to otpor javlja pri međusobnom gibanju slojeva tekućina? Svaki napravljeni „Ljigavac“ možemo i dodatno obogatiti bojom ili šljokicama. Svaki posjetitelj dobije svog „Ljigavca“ na poklon!
II. GIMNAZIJA ZAGREB
Fiziologija čovjeka
Alzheimerova bolest
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka Alzheimerove bolesti kao progresivne bolesti mozga karakterizirane gubitkom pamćenja, sposobnosti rasuđivanja i postupnim promjenama osobnosti. Radionica kreativno i orginalno prikazuje liječničku obradu od uzimanja anamneze, utvrđivanja simptoma, postavljanja dijagnoze, kao i predlaganja načina liječenja ili prevencije.
Moždani udar
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka moždanog udara. Radionica kreativno i orginalno prikazuje liječničku obradu od uzimanja anamneze, utvrđivanja simptoma, postavljanja dijagnoze, kao i predlaganja načina liječenja ili prevencije.
Narcize i mimoze
Učenici na orginalan, dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do razvoja zloćudnih tumorskih oboljenja – raka vrata maternice i raka dojke. Radionica gledatelje upoznaje sa tehnikom PAPA testa, kao i postupkom samopregleda dojki, ističe dijagnostičke metode za otkrivanje raka dojki te čimbenike koji povećavaju rizik razvoja raka dojke.
Opekline
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka različitih stupnjeva opeklina. U radionici gledatelji upoznaju pribor i postupak pružanja prve pomoći kod opeklina.
Prva pomoć kod prijeloma
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka otvorenog i zatvorenog prijeloma. U radionici gledatelji upoznaju pribor i postupke imobilizacije noge, ruke i prsta.
Prva pomoć pri krvarenju
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka vanjskog i unutarnjeg krvarenja. U radionici gledatelji upoznaju pribor i postupke zaustavljanja različitih vrsta krvarenja (iz kapilare, nosa, vanjskog krvarenja kompresivnim zavojem) kao i postupak imobilizacije stranog predmeta u tijelu.
Rak kože
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka raka kože, jednog od najčešćih malignih oboljenja uzrokovanih ultraviolentnim zračenjem iz sunčevih zraka. Radionica kreativno i orginalno prikazuje liječničku obradu od uzimanja anamneze, utvrđivanja simptoma, postavljanja dijagnoze, kao i predlaganja načina liječenja ili prevencije.
Upala mokraćnog mjehura
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka cistisa- upale mokraćnog mjehura, jedne od najčešćih bakterijskih infekcija. Radionica kreativno i orginalno prikazuje liječničku obradu od uzimanja anamneze, utvrđivanja simptoma, postavljanja dijagnoze, kao i predlaganja načina liječenja ili prevencije.
III. osnovna škola Varaždin
Pedologija
Uprljajmo ruke – upoznajmo tlo!
Radionica uključuje pokuse vezane uz tlo.
Sudionici će kroz pokuse upoznati vrste tla, svojstva tla i karakteristike tla.
Odredit će strukturu, konzistenciju, propusnost, boju, vrstu i pH tla.
VII. gimnazija, Zagreb
Prirodno područje
Sedma na eko
Cilj našeg nastupa je educirati na kreativan način kako je u današnje doba, poznato pod nazivom novo normalno doba, potrebno intenzivno promišljati o odnosu čovjeka i prirode. Čovjek vidno zabrinut za vlastiti opstanak na Zemlji razmišlja o globalnom i osobnom pristupu u sprječavanju zaraznih bolesti, pozitivnom odnosu prema planetu Zemlja. Prezentacijom potičemo praktičan rad, kreativno kritičko mišljenje, uporabu različitih digitalnih alata, podizanje svijesti i važnosti očuvanja zdravlja, upoznajemo uzroke i posljedice svjetskih pandemija.
Garešnica Infinity Festival
Matematika i logika
Mozgalice
Djeci će biti ponuđene dvije radionice: prva s nekoliko različitih slagalica od papira u dijelovima koje treba složiti u zadani oblik i druga s nekoliko različitih žičanih labirinta iz kojih treba izvaditi zadani element.
Naglasak je na primjeni matematičkih znanja i razvoju logičkog razmišljanja te sposobnosti učenja metodom pokušaja i pogrešaka, a samim tim i na razvoju upornosti, strpljivosti i jačanju samoinicijative i kreativnosti.
Geodetska škola Zagreb
Fotogrametrija
3D Model
Upoznavanje sa Blizupredmetnom fotogrametrijom te upotrebom fotografija za izradu mjernog 3D modela.
Sudionici u radionicama naučit će pravilni način snimanja za izradu 3D modela. Upoznat će se sa fotogrametrijskim programom za izradu 3D modela 3DF Zephyr u kojem će izvršiti obradu snimljenih fotografija. Napravit će vizualizaciju modela (video).
Gimnazija A. G. Matoš Đakovo
Fizika
Čudesni napitak
Učenice će zajedno sa sudionicima radionice otkriti ulogu fizike u „Čudesnom napitku“ bez kojeg ne možemo započeti dan. Pri tome će koristiti: kuhalo za vodu, kavu, šećer, šlag, mlijeko, plastičnu i metalnu žličicu, šalice različitih boja i termometar.
Prije izvođenja pokusa sudionici će postaviti hipotezu, a zatim pokusom provjeriti postavljenu hipotezu i iznijeti zaključak.
I nemoguće je moguće
Učenice će zajedno sa sudionicima radionice otkriti ulogu fizike pri izradi kreveta, svirale i telefona. Pri tome će koristiti: plastične čaše, dasku, škare, ravnalo, slamčice i uže.
Prije izvođenja pokusa sudionici će postavit hipotezu, a zatim pokusom provjeriti postavljenu hipotezu i iznijeti zaključak.
Gimnazija A. G. Matoš Zabok
Biologija, kemija
STEM zanimljivosti
Posjetitelji će moći vidjeti fotoherbarij ljekovitog bilja zabočkoga kraja. Upoznat će se s načinom izrade fotoherbarija u web alatu. Posjetitelji će moći razgledati Arboretum Gimnazije Zabok u virtualnoj šetnji.
Na kraju prezentacije svoje znanje moći će provjeriti upotrebom digitalnih alata.
Fotoherbarij sadrži fotografije ljekovitih biljaka koje su korištene u narodnoj medicini zabočkog kraja.Za determinaciju biljaka je korištena aplikacija Pl@ntNet i priručnik Flora Hrvatske.
Učenici će moći naučiti kako se instalira i koristi aplikacija Pl@ntNet za determinaciju biljaka.
Učenici će demonstirati zanimljive pokuse na temu gibanje čestica.
Gimnazija Karlovac
Biologija, fizika
P(redivna) D(uga)
Uz vrlo jednostavan i efektan pokus ćemo ciljanoj dobnoj skupini prikazati pojavu duge na potpuno drugačiji način. Pomoću raznih indikatora, sumporne kiseline i natrijeva karbonata, koje će se međusobno pomiješati, stvorit će se duga u menzuri. Pri tome bismo upoznali sudionike s elektromagnetskim valovima, točnije njegovim vidljivim spektrom koji nam omogućuje da vidimo svijet oko sebe. Osim toga, predočit ćemo im kako ta vidljiva svjetlost prolazi kroz naše oko kako bi u našem mozgu stvorila sliku.
Gimnazija Vukovar
STEM
Kako Arduino pokreće maštu – programiranje fizičkog svijeta
Učenice vukovarske gimnazije Ema i Lara izradile su mali vozni park kojeg čine tri vozila daljinski upravljana putem Bluetooth glasovnog i manualnog upravljanja te upravljana putem NRF24L01 komunikacijskog modula i joystick-a. Vozila su temeljena na bežičnom prijenosu signala principom radijskog prijenosa čiji je utemeljitelj Nikola Tesla. Vozila kao takva, mogu koristiti djeca s teškoćama u razvoju što ih čini ravnopravnim i aktivnim sudionicima odgojno-obrazovnog procesa koji poštuje njihove potrebe, mogućnosti i sposobnosti. Cilj je potaknuti učenike na rad sa Arduino tehnologijama kao jednim od kreativnih načina stjecanja novih znanja i vještina, budući sklapanje i programiranje visoko inteligentnih robotskih vozila postaje prediktor razvoja spacijalnih sposobnosti važnih za razumijevanje matematičkih i inženjerskih koncepata koji u kombinaciji s Arduino tehnologijom čine dobitnu kombinaciju.
Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu
Povijest
Virtualna povijest
Hrvatsko društvo za biokemiju i molekularnu biologiju
Molekularna biologija
DNA – najsmotanija molekula u banani
Radionica je usmjerena na molekulu DNA, zašto je bitna, koja je njena uloga, od čega je sastavljena i kako se umnaža. Počinjemo s otkrićem i poviješću molekule s naglaskom na strukturu i funkciju DNA. Objašnjavamo zašto je najsmotanija molekula i kako stane u mikroskopski malu stanicu te o njenoj rasprostranjenosti u (živome) svijetu. Praktični dio radionice sastoji se od izolacije DNA iz banane i pokušaja izolacije iz igračke. Posjetitelji će imati priliku gledati, sudjelovati ili asistirati u izvođenju pokusa te naučiti o svijetu DNA.
Hrvatsko geološko društvo
Geologija
Upoznaj zemlju, zaviri u mikroskop!
Namjera nam je promovirati geologiju kao temeljnu prirodnu znanost prvenstveno djeci školske dobi, ali i svim ostalima zainteresiranima. Preko interaktivne izložbe/radionice prikazat ćemo što sve geologija proučava, koja je njena važnost te što sve obuhvaćaju geološka istraživanja. Izložit ćemo uzorke stijena u makro- i mikroskopskom obliku (gledanje lupom/mikroskopom), a prostor ukrasiti maketama, posterima, geološkim kartama i drugim materijalima. Posjetitelji će moći zaviriti u mikrosvijet, tj. mikroskopirati minerale, stijene i mikrofosile, uz stručno objašnjenje naših geologa-volontera. Moći će i pomirisati sirovu naftu i vidjeti kako nafta izgleda u stijeni. Pomoću šest metara duge lente koja prikazuje razvoj Zemlje kroz geološka razdoblja posjetiteljima ćemo približiti dinamiku našeg planeta te im objasniti promjene koje su se događale na Zemlji (tektonske, klimatske, razvoj života) od samog njenog postanka do danas.
Hrvatsko geološko društvo RGNF
Geologija
Geoznanosti i projekt ENGIE
Prikazat ćemo različita područja kojima se bavimo u sklopu geoznanosti. Prikaz će biti dan kroz objašnjenja, uzorke i zadatke kojima ćemo prikazati različite aktivnosti projekta ENGIE i različita istraživanja kojima se bave geoznanstvenici
Hrvatsko origami društvo
Matematika
Fraktalni origami u teselacijama, modularnim konstrukcijama i slagalicama
Tema nam je jednostavni origami modul u fraktalu kao ponavljajući lik varirajućih dimenzija. Naučit ćemo nekoliko origami likova s kojima se mogu slagati fraktalne konstrukcije, ili u slučaju teselacija, doživjeti rast fraktalne forme u jednom papiru, samo slaganjem nabora.
Institut Ruđer Bošković
Ruđerov interaktivni laboratorij
Kako bi koordinirano i cijele godine nudili svim zainteresiranim popularno znanstvene i edukativne sadržaje, Institut organizira Ruđerov interaktivni laboratorij. Na Znanstvenom pikniku u petak 24.9. prezentirat će se dio kratkih interaktivnih aktivnosti iz područja biologije, kemije i istraživanja mora.
Institut za fiziku i XV. gimnazija Zagreb
Fizika
Prikaz aktivnosti programa Zvijezda je rođena
Prezentacija programa '' Zvijezda je rođena''- rad s darovitim učenicima kroz aktivnosti:
· LASERI U PRIMJENI
Učenici će predstaviti princip rada lasera, različite tipove lasera i njihovu primjenu u današnjem svijetu. Prikazati će i demonstrirati nekoliko vrsta lasera. Upoznati će posjetitelje s mogućim opasnostima od laserske svjetlosti. Pomoću alata laserske gravirke prikazati će mogućnosti lasera u primjeni, te će za posjetitelje raditi individualizirano graviranje na promotivnom materijalu
· NANOČESTICE U PRIMJENI
Učenici će upoznati posjetitelje s pojmom nanočestica, procesom njihovog dobivanja i primjenom u znanosti i industriji. Prikazati će različite koloidne otopine nanočestica i njihovu primjenu. Posebno će prikazati primjenu u agronomiji i dobivanju boljih sorti biljaka i sjemena.
· NITROLED
Učenici će spravljati sladoled pomoću tekućeg dušika, te će posjetiteljima objašnjavati proces dobivanja sladoleda na vrlo niskim temperaturama. Fizika sladoleda je složena i multidisciplinarna. Posjetiteljima će se dijeliti spravljeni sladoled.
Institut za popularizaciju znanosti
STEM područje
Udruga će provoditi radionice koje imaju svrhu podizanja svijesti o važnosti STEM-a i znanstvenim postignućima iz STEM područja te će se provoditi radionice iz područja fizike (meteorologija), matematike (kriptografije), računarstva te zabavne radionice s područja kemije i biologije. Također će biti predstavljena znanstvena otkrića hrvatskih znanstvenika uz praktične primjere njihovih izuma i znanstvenog rada.
Science show će se izvoditi na pozornici s temama Znanost o jajima, Zvuk i Kriptografija, a virtualna znanost će biti prezentirana kroz uzbudljivu šetnju kroz virtualnu svemirsku stanicu.
Katarina Potaček
Origami parabola
Gledatelji će imati priliku naučiti konstruirati parabolu po definiciji bez ravnala i šestara, koristeći samo vještinu i pravila origami tehnike.
MEGI - Klinika za kardiovaskularne bolesti Magdalena
Medicina i digitalno zdravstvo
Razvoj digitalnog zdravstva
Nastup je zamišljen da djeca budu obučena u odoru liječnika/sestre i demonstriraju na „pacijentu“ - osobama koje se zateknu na štandu - mjerenje krvnog tlaka - povezanog s tabletom, mjerenje kisika u krvi (oksimetar), digitalno mjerenje temperature. Bit će izloženo više prikaza vezano uz anatomiju srca, te biti će mogućnost slaganja origami primjeraka srca. Biti će i pokus tj. prikaz kako srce pumpa krv (atrij/ventrikul/tijelo). Uz to razgovarati će se o digitalnom zdravstvu te će se prikazivati prezentacija o digitalnoj asistentici Megi.
MHZ, Muzej seljačkih buna
Povijest
Povijesni detektivi i Tradicijski konjić
Na radionici Povijesni detektivi otkrijte koji dokument potječe iz određenog vremena, a koji je krivotvorina. Potrebno je malo znanja o povijesti i puno snalažljivosti.
Na radionici Tradicijski konjići najmlađi, ali i stariji, pozvani su da oboje konjića držeći se tradicije.
Mindrunner games
Mindrunner games se bavi društvenim igrama znanja za djecu i odrasle koje djeluju konstruktivno na želju za znanjem i natjecanjem u zabavnoj atmosferi oslobođenoj stresa.
Mladi nadareni matematičar „Marin Getaldić“
Matematika
Matematičke igre i zagonetke
Kako dobar dio znanosti ne može bez matematike, tako ni znanstveni piknik ne može bez matematičkih radionica - pripremili smo aktivnosti za različite ukuse i uzraste. Posjetitelji će moći naučiti slagati Hanojske tornjeve i pronaći najmanji broj poteza za njihovo rješavanje, otkriti pobjedničku strategiju igre Semafor ili pak matematičku pozadinu kartaških igara. Osim toga, moći će okušati svoju sreću (ili pak znanje vjerojatnosti?) u igrama Monty Hall i Magic 7 te bacanjem pikula naučiti nešto o normalnoj razdiobi. Oni najmlađi moći će se zabaviti slaganjem tangrama i otkrivanjem Eulerovih ciklusa crtanjem grafova.
OŠ Donja Stubica
STEM
Znanost je baš fora
Učenici će izvoditi pokuse iz kojima će na zanimljiv i zabavan način prikazati i objasniti različite pojave i procese koji se događaju oko nas. Posjetitelji će moći aktivno sudjelovati u izvođenju pokusa, te će time i sami steći određena znanja i vještine. Jednostavni i atraktivni pokusi kod sudionika će potaknuti kreativnost, te će ih motivirati i probuditi interes za prirodne skupine predmeta.
OŠ August i Stjepan Radić Gunja
Dječja izrada sapuna
Učenici sudjeluju u procesu izrade sapuna. Djeca koja budu na pikniku mogu se pridružiti procesu izrade sapuna i naučiti kako i sami mogu napraviti sapun.
OŠ August Cesarec – Špišić Bukovica
Informacijske i komunikacijske tehnologije
IKT u odgoju i obrazovanju
Naš nastup zamislili smo predstavljanjem predmeta koje smo izradili, te isto tako dati gledateljima mogućnost korištenje naših materijala za rad.
Učenice Helena i Klara izradile su kaleidoskop. Kako se cijev kaleidoskopa prilikom gledanja rotira, objekti u njoj se miješaju i stvaraju različite vizualne oblike. Svi stvoreni uzorci imaju karakterističnu simetriju radi ogledala i mijenjaju se pri svakom pokretu. Učenica Sanja Čerepinko izradila je phenakitoskop. Poznat je i pod nazivom fenakitoskop. To je prvi široko rasprostranjeni uređaj za animaciju koji je stvarao iluziju kretanja. Učenici Ivan Čavarević i Davorin Videković izradili su trodimenzionalnu origami kocku pomoću koje će posjetitelje naučiti nešto više o geometrijskim tijelima te njihovo znanje provjeriti pomoću kocke na kojoj se nalaze pitanja na QR kodovima. Učenici Marko Dražetić i Simon Majstorović će pokazati svoje znanje programiranja Micro:bitom zajedno sa učenikom Andrijom Matekom koji će pokazati učenicima kako se programira u Scratchu i objasniti im pomoću igrice koju je izradio zašto je bitno zdravo jesti.
OŠ Bedekovčina
Fizika
Svjetlost i mašta mogu svašta
Svjetlost i mašta mogu svašta: pogled kroz kaleidoskop, pogled kroz periskop, gledanje svijeta naglavačke – naopačke, izrada kaleidoskopa.
Posjetitelji će moći na konkretnim primjerima vidjeti svjetlosne čarolije. Zainteresirana djeca će moći izraditi kaleidoskop i ponijeti ga kući.
Kemija
Čarolija boja
U radionicama mogu sudjelovati posjetitelji:
1. Indikatori iz vrta (ispitivanje vrsta otopina, indikatori)- sokom crvenog kupusa, cikle, crnim čajem i kurkumom učenici će ispitivati kiselost i lužnatost kemikalija iz kućanstva
2. Čarolija boja (usporedba gustoće različitih otopina)- bojanje otopina različite gustoće prehrambenim bojama
3. Lava lampe (gustoća tekućina, topljivost plinova u vodi)- izrada obojene lava lampe uz pomoć vode, ulja, prehrambenih boja i šumećih tableta
4. Izradi svoj aparat za gašenje požara (uvjeti gorenja, kako ugasiti požar, reakcija neutralizacije, svojstva ugljikovog dioksida)- uz pomoć sode bikarbone, octa, te plastične boce izrada aparata za gašenje požara
5. Putujuće boje na papiru ( kromatografija na papiru)- na filter papiru napravi se točkica s flomasterom, te uroniti u vodu (napravljeni kromatogram posjetitelji mogu ponijeti sa sobom kući)
6. Loptice iznenađenja- u okrugle plastične posude različitih boja ulijeva se vodena otopina limunske kiseline na vodenu otopinu sode bikarbone (efekt erupcije vulkana)
Demonstracija:
1. Crna mamba- učenici će napraviti smjesu sode bikarbone,šećera i etanola koju će zapaliti- produkt reakcije je crna spužvasta tvar koja poput zmije izlazi iz posude
2. Prskalice- učenici će napraviti smjesu za prskalice, nanijeti ju na željezne štapiće i zapalit
STEM područje
Igre s balonima
1. Lebdeći CD (zrak ima silu) - Učenici će uz pomoć napuhanog balona dokazati silu zraka koja pokreće CD.
2. Usisani balon (vrući zrak, tlak zraka) - Balon ispunjen vodom trese se zbog vrućeg zraka koji izlazi iz staklenke, potom se balon usisava u staklenku zbog niskog tlaka u staklenci.
3. Soda i ocat u igri s balonom (ugljik dioksid) - U doticaju sode i octa nastaje novi plin koji utječe na širenje balona.
4. Premještanje vode (zrak zauzima prostor) - Zrak iz napuhanog balona potiskuje vodu iz bočice u čašu .
OŠ Franje Horvata Kiša - Lobor
Magnetizam, elektromagnetizam, elektrotehnika
Igrom i vježbom u vedrije sutra
Edukacijska vježba iz područja elektrotehnike.
Kroz nastup gledatelji (sudionici – učenici, roditelji, djeca), moći će naučiti kako se uz uporabu osnovnog znanja iz područja elektrotehnike može pridonijeti psihološkoj smirenosti ljudskog organizma, a istovremeno potaknuti organizam na vedriji pristup svakom novom satu, danu, tjednu, godini...
OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog – Ivanec
Kemija
STEM tjedan „U znanju raSTEM“ i kemija iz kuhinje
Predstavljanje STEM tjedna u našoj školi putem prezentacije, primjera radionica, školskog STEM časopisa – predstavljanjem bi htjeli pokazati zainteresiranoj javnosti na koji način smo osmislili STEM tjedan u našoj školi, pokazati kako je izgledao u „normalnim“ okolnostima, ali isto tako i u uvjetima nastave na daljinu.
Učenici će također izvesti nekoliko jednostavnih pokusa, s tvarima koje uglavnom svakodnevno koristimo te na taj način privući sudionike na aktivno sudjelovanje, interakciju s posjetiteljima (Crveni kupus, Čarobno mlijeko, Gumeno jaje, Ugljikov dioksid).
OŠ Janka Leskovara – Pregrada
Kemija
Znanstvena zabavljaonica
Učenici će uz pomoć učiteljica uvesti posjetitelje kako da samostalno naprave jedan od tri pokusa: Plašljivi papar, Gustoća vode, Mogu li se plinovi „prelijevati“. U plašljivom papru potrebno je žličicu papra posipati u tanjurić ispunjen vodom. Kapnuti par kapi deterđenta u sredinu tanjurića (ili ga unositi pomoću bebi štapića). Papar »bježi« prema rubu tanjura zbog površinske napetosti vode. Objasnit ćemo površinsku napetost vode zbog koje list pliva na vodi, kukci mogu hodati i povezati ju s primjerima iz života- Zašto upotrebljavamo deterdžente za pranje? Koji je njihov zadatak u procesu pranja? Kako oni smanjuju napetost površine vode?
Kod pokusa gustoća vode u pneumatsku kadu napunjenu hladnom vodom staviti ćemo 3 tikvice s toplom vodom obojene različitim bojama. Zbog različite gustoće vode obojena topla voda iz tikvica polako se diže prema vrhu što dokazuje da topla voda ima manju gustoću od hladne vode.
U pokusu mogu li se plinovi „prelijevati“ dokazuje se dobivanje ugljikova dioksida i objašnjavaju njegova svojstva. Dokazuje se da je ugljikov dioksid plin veće gustoće od zraka i da ga zbog toga možemo »prelijevati«. Njegova svojstva povezati ćemo s primjerima iz svakodnevnog života - važan za život, sudjeluje u procesu gašenja. Zbog toga što je zagušljiv i veće gustoće od zraka može biti i opasan jer izaziva gušenje zbog smanjene količine kisika. Povezati sa vinogradarima koji upaljenom svijećom ulaze u bunare - potreban OPREZ!
OŠ Krapinske Toplice
Fizika
3D HOLOGRAM
Učenici će pomoću 3D holograma prikazivati animacije i 3 D modele programirane na računalu.
OŠ Ksavera Šandora Gjalskog
Biologija
Hodajući štapići (Biologija – zoologija)
Učenik Toma Radić godinama uzgaja paličnjake u vlastitom terariju. Gledatelji će kroz njegov prikaz i iskustva koje je stekao uzgajajući paličnjake moći naučiti o prilagodbama na uvjete okoliša jedne vrlo neobične porodice kukaca.
OŠ Marija Bistrica i OŠ Konjščina
Fizika, kemija, matematika
Vjerujemo znanosti
MAGNETIZAM
- svojstva magneta - što magnet privlači
- prikaz magnetskog polja trajnih magneta (magnetsko polje i silnice štapićastog i potkovastog magneta)
- pokusi sa željeznom piljevinom – magnetske silnice i polje
- Ȍerstedov pokus – električna struja i magnetizam
- elektromagnet
- elektromagnetska indukcija – pokusi sa bakrenim zavojnicama i cijevi
- magnetski top v.s. Njutnovo njihalo
- generator električne struje – model
- plazma lampa
ELEKTRICITET
- pokusi s naelektriziranim PVC štapom, balonima, slamkama, limenkama – razni primjeri djelovanja električne sile
RAVNOTEŽA
- primjeri ravnoteže (stabilna, labilna, indiferentna)
- pokusi kojima se treba uravnotežiti tijelo poduprto i jednoj točki (poluge, žlica i vilica, ukršteni čavli)
TLAK
- djelovanje atmosferskog tlaka
pokusi – „pirsane“ vrećice, implozija limenke, čaša s vodom
SAPUNI I DETERDŽENTI
- pokusi - golemi baloni od sapunice, zmija od sapunice, loptanje s balončićima, mjehurić unutar mjehurića, površinska napetost vode
- objasnit ćemo kako nastaju baloni od sapunice, građu molekula sapuna i deterdženta, kako oni utječu na površinsku napetost površine vode, zašto su šarenih duginih boja
TANGRAM I ORIGAMI
Geometrija i umjetnost presavijanje papira (prezentacija elemenata od kojih se sastoji tangram, analiza ploha, izrada origami modela i sklopova)
OŠ Matije Gupca Gornja Stubica
STEAM
STEAM u osnovnoj školi
Nastupom se želi pred sudionike postaviti nekoliko zadataka kojima se razvijaju vještine komunikacije i suradnje, kritičkog razmišljanja, rješavanja problema te potiče razvoj inženjerskog pristupa dizajnu. U podlozi pristupa oblikovanja zadataka je shvaćanje STEAM edukacije kao načina organizacije razvoja konceptualnog razumijevanja temeljenog na interdisciplinarnom povezivanju različitih područja koji ima sasvim druge prioritete od onih koji su se tradicionalno pojavljivali u takozvanim STEAM predmetima.
Imat ćemo tri radionice.
Prva i druga su usko povezane gdje će posjetitelji moći složiti najviši dvorac. Na prvoj radionici će to biti od drvenih elemenata, a na drugoj od samih listova papira. I jedan i drugi dvorac trebaju biti stabilni.
Treća radionica će biti izrada automobila od prazne boce i balona u kojoj je cilj da automobil čim dalje odjuri.
Ujedno ćemo kroz video upoznati posjetitelje sa STEAM aktivnostima u našoj školi
OŠ Petra Preradovića - Zagreb
Fizika
Vjetrulja
Obnovljivi i neobnovljivi izvori energije.
OŠ Plaški i Josipdol
Fizika
Raketa
Djeca će napraviti male rakete od papira i ljepljive trake. Rakete se guraju prema naprijed zrakom iz slamke. Ta se sila naziva potisak. Dok su u letu, usporava ih otpor zraka, a njihova ih težina povlači prema Zemlji.
Za razliku od krila na papirnatom avionu, mala peraja na raketi ne stvaraju silu prema gore. Umjesto toga, peraje drže raketu stabilnom, pomažući joj da leti ravno bez prevrtanja. Čimbenici poput duljine i širine rakete te veličine, oblika i položaja peraja mogu utjecati na to koliko daleko leti. Djeca mogu koristiti ove čimbenike za izvođenje jednostavnog eksperimenta, na primjer, izgradnjom raketa s tri različite duljine i mjerenjem udaljenosti. Nakon izrade raketa i testiranja leta rakete djeca će se natjecati u tome čija će raketa dalje poletjeti.
OŠ Rugvica
Kemija, biologija
Mikroplastika u rijeci Savi
Učenici će prezentirati i pokazati kako se određuje količina mikroplastike u vodi. Izmjerit će pH vrijednost vode, temperaturu vode ,količinu nitrata i nitrita, količinu otopljenog kisika te će pokazati kako se određuje prozirnost vode. Također će navesti moguće podrijetlo te mikroplastike. Upozorit će na posljedice mikroplastike na živi svijet posebice na ribe i ostale životinje. Također će to povezati sa ulovom riba koje potom ljudi koriste u prehrani. Učenici će napraviti i edukativne plakate na temu mikroplastike. Ostali sudionici će moći vidjeti kako izgleda mikroplastika te će saznati više o njenom podrijetlu. Učenici će ispintati mikroplastiku koju sudionici pronađu. Dijelit će i edukativne letke o mikroplastici.
OŠ Sesvetska Sela
Ekologija
Ekologija na naš način
OŠ Šime Budinića Zadar
Prirodoslovlje: Priroda i Geografija
Voda i život
Voda je jedna od najvažnijih tvari u prirodi. Oko 70 % Zemljine površine pokriveno je vodom, stoga Zemlju nazivamo Plavim planetom. Voda izgrađuje živa bića i čini 50-90 % težine svakog živog organizma. Bez vode nema života.
Videozapisom ćemo predstavili važnost vode za život, opisat ćemo ciklus kruženja vode te pokusom prikazati površinsku napetost vode koja je odgovorna za kretanje kukaca po vodi. Onečišćenjem vode nestaje njena površinska napetost, a kukcima je ugrožen opstanak.
OŠ Sesvetska Sela
Ekologija
Ekologija na naš način
U kratkom videu predstaviti ćemo vam idejna rješenja za EKOLOGIJU NA NAŠ NAČIN. Učenicima smo dali izazov.. Prvo su promišljali što to oni sami mogu napraviti, potom skicirali svoje ideje, a onda izrađivali prototipe/makete svojih ideja. Bilo je tu raznih rješenja, poput eko igrališta, mobilnih pročišćavača, zelenih visećih vrtova, eko mahovine, eko zračnih automobila, eko guma… Cilj nam je bio upoznati učenike s problematikom zaštite okoliša i podići svijest učenika i općenito stanovnika o zaštiti okoliša, potaknuti ih na stjecanje dobrih navika i donošenje ekološki pozitivnih odluka u životu, a također ih potaknuti da podignu kvalitetu svog življenja u skladu s očuvanjem okoline u kojoj žive. Toliko od nas za ovaj piknik Veliki pozdrav do slijedeće godine!
OŠ Vladimir Bosnar Stubičke Toplice
Matematika, informatika, fizika, glazbena kultura
Zašto je računalo BITno?
Učenici 5. i 6. razreda će prezentirati i prikazati važnost binarnog zapisa te primjenu u svijetu informatike. Koristeći se različitim primjerima iz svijeta oko nas, učenici će zorno prikazati kako se sve može prikazati u binarnom zapisu. Od zvuka i glazbe, svjetla, zvučnih i svjetlosnih valova itd.
Posjetitelji će naučiti na jednostavan način pretvarati decimalne brojeve u binarni zapis, igrati društvene igre s bianrnim kockicama, te u konačnici vidjeti binarno računalo koje radi uz pomoć kuglica.
OŠ Vladimir Nazor Budinščina
Prirodne (fizika, biologija) i tehničke (računalstvo) znanosti
Robo Bizz
Prikaz nekoliko zanimljivih aktivnosti za djecu školskog uzrasta
Biologija: mikroskopiranje i analiza ljudskih stanica uz izradu personaliziranih kartica
Fizika: Strujanje zraka ovisno o temperaturi
Robotika: temperaturni senzor na micro:bitu; robot koji svira na podražaj; roboti sportaši
OŠ Zorke Sever i OŠ Milke Trnine - Križ
Kemija
Čarobnjaci
Gledatelji će vidjeti atraktivne pokuse iz kemije (mijenjanje boja, eksplozije…) koji ne traju dugo. Pripremit ćemo i pokuse koje bi posjetioci mogli i sami izvoditi uz pomoć i nadgledanje. Cilj je pomoću niza atraktivnih pokusa koji izazivaju znatiželju i divljenje zainteresirati djecu za znanost.
PAN, udruga za zaštitu okoliša i prirode
Šumska škola
24.9.2021.
Teme: planinarenje i boravak u prirodi
Broj sudionika: maksimalno 25 djece uzrasta 5-11 godina
Trajanje: 14-14:30
Opis: nastup je planiran kroz radionicu unutar koje će se sudionicima kroz razgovor, demonstraciju i direktno sudjelovanje predstaviti osnovni alat i pribor za boravak u prirodi - upoznavanje s sadržajem planinarskog ruksaka i korištenjem oruđa.
Trajanje: 16-16:30
Opis: nastup je planiran kroz radionicu unutar koje će se sudionicima kroz razgovor, demonstraciju i direktno sudjelovanje predstaviti planinarski znakovi i signalizacija (upoznavanje s markacijama), orijentacija u prirodi, prva pomoć u planini.
25.9.2021.
Trajanje: 12:00 - 13:00
Broj sudionika: maksimalno 25 djece uzrasta 5-11 godina
Tema: flora i herbarij
Opis: nastup je planiran kroz radionicu unutar koje će se sudionicima kroz razgovor, demonstraciju i direktno sudjelovanje predstaviti botanika i botaničari te herbarij. Na radionici sudionici će naučiti i o osnovnim dijelovima biljke, kada možemo brati biljke, što su to herbariji, kako pripremamo biljke za herbarije i kako ih ulažemo. Na kraju sa sudionicima izrađujemo mapu za sušenje biljaka - stiskavac i herbarij - mapu za čuvanje sušenje biljka, koje će moći ponijeti kući
PsihoFest, Odsjek za psihologiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Slikanje za uspomenu – varaju li nas vlastite oči?
Posjetitelji imaju priliku slikati se pored stolice koja stvara iluziju različite veličine osoba.
Naše viđenje veličine objekata u okolini ovisi o stvarnoj veličini objekta i doživljenoj udaljenosti objekta od promatrača. Procjenu udaljenosti ljudima omogućava gledanje s dva oka, jer svako oko prima nešto drugačiju sliku. Kada gledamo samo jednim okom ili kroz fotoaparat, teže procjenjujemo udaljenost. Nedostatak te informacije odgovoran je za iluziju o veličini osoba koje se nalaze uz stolicu i koje sjede na njoj. Osoba koja je NA stolici na slici izgleda mala jer je udaljenija od fotoaparata nego što je osoba koja stoji pokraj nogu od stolice.
Jeste li znali?
Da bi stolica u ovoj iluziji uopće mogla izgledati kao stolica na slici, napravljena je tako da je sjedalo s naslonom dvostruko veće od nogu stolice. Kako je sjedalo s naslonom na većoj udaljenosti od promatrača nego što su noge, pod određenim kutom gledanja, ako zanemarimo udaljenost zatvaranjem jednog oka ili kroz fotoaparat, sjedalo s naslonom izgleda manje i zajedno s nogama čini sasvim običnu stolicu.
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Naziv: Rm@Art
Program iz konzorcija RM@Schools koji bi se prijavio za ovo aktivnost je RM@Art koji za cilj ima prikazati učenicima osnovnih i srednjih škola korištenje mineralnih sirovina kao pigmenata za izradbu boja koje su se koristile od početka razvoja civilizacije do izuma modernih industrijskih pigmenata. Projektna aktivnost je demonstracija u kojoj se prolazi postupak od pripreme pigmenta (usitnjavanje) do izradbe same boje u različitim nijansama.
SŠ August Šenoa - Garešnica
STEM
Izrada holograma
Gledatelji će imati priliku vidjeti i naučiti kako priručno izraditi jednostavni hologram uz pomoć minimalnih materijala i opreme – koristi se tanka plastika ili grafofolija, pribor za precizno rezanje i lijepljenje te video kojim se hologram projicira.
SŠ Bedekovčina
Znanost u primjeni
Poljoprivredni dio škole će demonstrirati metode mjerenja količine sladora u voćarstvu i vinogradarstvu u cilju određivanja roka berbe te izradu vjenčića za vinsku kraljicu. Učenici i nastavnici zdravstvenog učilišta će pripremiti radionice iz prve pomoći i fizioterapije – Terapija igrom i Pokretom do zdravlja. Iz područja graditeljstva učenici će demonstrirati 3D model suvremene zagorske kleti napravljene pomoću 3D printera i opremljene programiranim senzorima za osvjetljenje, vlagu i temperaturu u kleti i izvan nje. Senzori su osmišljeni pomoću Arduino setova i njima se može upravljati pomoću pametnog telefona.
SŠ Duga Resa
Biologija i kemija
Živi i neživi svijet
Kroz pet pokusa sudionicima Znanstvenog piknika pokušati ćemo na zanimljiv i jednostavan način približiti i objasniti zakonitosti živog i neživog svijeta koji nas okružuje. Pokusom izolacije strane DNA iz graška i banane objasniti ćemo važnost DNA molekule kao nositeljice cjelokupne genetičke informacije svakog organizma. Također ispitati ćemo i naučiti sastav zraka tako da u posudu s otvorom nešto manjim od jajeta stavimo običnu malu svijeću. Svijeću ćemo zapaliti i na otvor posude staviti jaje. Nakon nekoliko trenutaka svijeća se ugasi, a jaje sklizne u posudu. Razlog tome je što gorenjem svijeće sav kisik se veže za ugljik i nastaje ugljikov dioksid (gasi svijeću), a nastala razlika tlakova ima posljedicu guranja jajeta u bocu. Toplinski kapacitet vode i zraka objasniti ćemo jednostavno pomoću dva balona i dvije svijeće. Prvi balon (samo sa zrakom) odmah nakon što ga prinesemo svijeći puca. Drugi balon (s vodom) neće puknuti niti nakon dužeg vremena zagrijavanja. Na osnovu opažanja sudionici će ovdje naučiti da voda ima visoki toplinski kapacitet, dok je kapacitet zrak četiri puta manji. Pokusom acido-bazne reakcije sudionici skupa će vidjeti kako neke kemijske tvari različitih svojstava mogu međusobno reagirati i imitirati pojave u prirodi. Pokus se temelji na reakciji alkoholnog octa i sode bikarbone tj. natrijevog hidrogenkarbonata. Ugljikov dioksid koji se oslobađa ovom reakcijom stvara tlak u boci i izbacuje njezin sadržaj van te na taj način imitira vulkan. I na kraju objasniti ćemo, a time i naučiti da indikatore možemo pronaći u prirodi kao što je sok crvenog kupusa. Sudionici skupa naučiti će i usvojiti pojmove kao što su kiselina, lužina, indikator dodavajući sok od crvenog kupusa u priređene otopine te promatrajući promjenu boje. Kroz dijalog prokomentirati ćemo uočene promjene.
SŠ Konjščina
Elektrotehnika, elektronika, robotika
Automatizirano skladište
U okviru projekta Junior Engineer Academy koji provodi Institut za razvoj i inovativnost mladih u suradnji s Deutsche Telekom Stiftungom i Hrvatskim Telekomom SŠ Konjščina provodi projekt "UČIMO SAMI".
Projektna ideja učenika i nastavnika SŠ Konjščina je izrada metodičkih pomagala u nastavi elektrostrojarskih predmeta: mehanički prijenosnik (reduktor–multiplikator), dizalo, robotska manipulatorska ruka, dijelovi za sklapanje modela proizvodnog pogona.
Tako je nastalo Automatizirano skladište koje sa svojim elementima služi kao praktična dopuna strukovnim predmetima iz područja elektrotehnike i strojarstva.
U izradi su sudjelovali učenici 2. i 3. razreda smjera tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom i nastavnici mentori Ivana Smetiško, Mario Varga, Dalibor Smetiško i Igor Ciglar.
O postupku nastanka i funkcioniranju Automatiziranog skladišta imamo video uradak.
SŠ Krapina
Vodena čuda
Pokusi iz kemije:
-ukazati na svojstva vode koja su posljedica građe molekula vode i njihovih međumolekulskih interakcija.
Pokus a) U čašu od 800 mL ulije se voda i po površini vode posipa sumpor i/ili puder koji zbog površinske napetosti pluta po površini vode. Zatim se kapne kap otopine deterdženta i sumpor (puder) tone jer se smanjila površinska napetost vode.
Pokus b) Čamac na deterdžent-napravi se čamac od stiropora ili kartona i položi se na površinu vode. Čamac na površini miruje sve dok se iza krme čamca ne doda kap deterdženta.
Pokusi iz fizike:
Promjena vrelišta vode s promjenom tlaka- čašu vode stavit ćemo unutar vakuumskog zvona i isisavati zrak. Nastupit će vrenje vode pri vanjskoj temperaturi zraka, moći ćemo zaključiti da
SŠ Pregrada
Fizika, kemija, biologija, geografija
Stemovci u kuhinji
Na nastupu ćemo pokazati pokuse iz fizike, kemije, biologije i geografije pomoću materijala i pribora koji se mogu naći u kućanstvu.
SŠ Zlatar
Fizika, informatika
Zlatarska znanost
Pojave uz širenje zvuka- pojava stojnih valova u Kundtovoj cijevi. Elektrostatika –Wimshurstov elektrostatski stroj i prikaz izboja visoko nabijenih kondenzatora.
Bežični prijenos energije – Teslina zavojnica.
Terrabot – robot za mjerenje i prikupljanje vremenkih uvjeta, te slanje istih na mobilni uređaj.
Stomatološki fakultet, Sveučilište u Zagrebu
Dentalna medicina
Popularizacijom Dentalna medicina STEM-a do očuvanja javnog zdravlja
Zainteresiranim posjetiteljima studenti će demonstrirati sljedeće:
Tehnička škola Ruđera Boškovića, Vinkovci
Fizika
The Sound of Silence
Pomoću Rubensove cijevi, vlastite izrade, pokazat ćemo kako se može vidjeti zvuk i osjetiti umirujući efekt glazbe i plamena. Vratit ćemo vas u budućnost i pokazati kako se pomoću elemenata izrađenih na 3D printeru slaže Leonardov most bez vezivnih elemenata i koji povećanjem opterećenja postaje stabilniji. Iznenadit ćemo vas izradom mini holograma recikliranjem materijala, a i pokazat ćemo kako su crne mambe vrlo bezopasne jer su izrađene od šećera i sode bikarbone. I naravno naša profesorica kemije će pokazati kako kemija i te kako može biti zabavna.
Sve što ćemo pokazati ,svaki od sudionika naših radionica može izvesti samostalno kod svoje kuće ili u svojoj školi uz minimalne troškove.
Promovirat ćemo znanost i pokazati kako je dostupna svima i svim uvjetima. Vjerujemo da ćemo publiku ne samo zabaviti, već i poučiti.
Tiflološki muzej
Doživite svijet oko sebe bez osjeta vida i sluha
Tiflološki muzej pripremio je tri programa/radionice.
U prvoj radionici „Kako pisati brajicom“ polaznici će koristeći tablicu i šilo moći naučiti pisati osnove brajevog pisma kojim se koriste slijepe osobe.
U drugoj radionici polaznici će moći naučiti osnove znakovnog jezika kojim se služe osobe oštećena sluha, odnosno četiri zlatne riječi na znakovnom jeziku, a to su: hvala, molim, izvoli i oprosti.
Treća radionica nudi polaznicima sudjelovanje u zabavnoj igri takozvano „slijepo crtanje“ u kojoj se bez osjeta vida crtaju zadani pojmovi.
Udruga CroAstra
Astronomija
Astro klub
Nastup smo osmislili kao spoj kratkih astro priča i mini radionica za pojedinačne posjetitelje, obitelji ili manje skupine, a u slučaju povoljnog vremena i gledanje Sunca teleskopom. Svaku radionicu osmislili smo kao spoj dvaju dijelova: uz pomoć pokaznih plakata, maketa i drugih didaktičkih materijala posjetiteljima ćemo prvo objasniti željeni pojam ili pojavu. U drugom dijelu radionice, posjetitelji će sami izvoditi različite interaktivne aktivnosti s ciljem provjere razumijevanja naučenog ili proširivanja znanja. Za sudjelovanje u radionici svaki posjetitelj dobio bi prigodni poklončić.
Svi posjetitelji, a posebice učenici osnovnih škola, će kroz radionice moći naučiti:
U slučaju povoljnog vremena posjetitelji će moći promatrati Sunce i sunčeve pjege uz pomoć teleskopa.
Udruga Čarobna frula
Izrada tradicijskih drvenih igračaka iz Marije Bistrice, besplatne radionice bojanja drvenih igračaka, pecanje ribica irađenih od drveta, gađanje mete s lukom i strijelom i samostrelom, hodanje na štulama, ostale igre s igračkama od prirodnih materijala za poticanje motoričkih sposobnosti...
Poticanje ekologije i održivog razvoja i života s prirodom.
Virtualci
Naziv: Virtualna povijest
Opis nastupa:
Znanstvene čarolije
Kemija
Znanstvene čarolije
Pokusi uključuju koncepte koji obrađuju teme kiselosti i bazičnosti, agregacijskih stanja, gustoće i općenito kemijskih i fizikalnih svojstava tvari. Planirani su pokusi: 'Lava lampa' i 'Duga u epruveti' Djeca će naučiti razlikovati tekućine prema gustoći, saznat će kako zabavan može biti plin koji nastaje ljudskim disanjem te će moći doma ponijeti svoju Dugu u epruveti.
Koncept boja bit će objašnjen kroz pokuse uklopljene u radionicu 'Crno-bijeli svijet'. Pokusi koje djeca zajedno s voditeljima rade su: 'Vatromet boja', 'Kromatografija' i 'Hodajuća voda' gdje se na jednostavan način djeci objasni što su to primarne, što sekundarne boje i kako su svojstva vode (gustoća, kapilarnost, adhezija, kohezija) bitna u pojedinom pokusu. Poseban dodatak bit će i pokus 'Čarobni ljubičasti sok' gdje će djeca uz pomoć prirodnog indikatora moći zaključiti u kojoj se epruveti nalazi kiselina a u kojoj baza. Također će naučiti i samo značenje tih pojmova.
13.00 - Svečano otvorenje
13.30 - Dodjela nagrada školama pobjednicama na natječaju Dizajniraj plakat za Znanstveni piknik
13.45 - Science Show - Znanost o jajima
14.00 - Kazališna predstava “Profesor Baltazar – Put oko svijeta” – kazalište Tvornica Lutaka
15.00 - Kviz by Tehnička škola Ruđer Bošković iz Vinkovaca
16.00 - Najavna konferencija projekta Mobilni ZEZ centar
Subota, 25.9.2021.:
11.00 - Science Show – Zvuk
12.00 - Kazališna predstava “Profesor Baltazar – put oko svijeta” – kazalište Tvornica Lutaka
14.00 - Science Show – Kriptografija
15.00 - Kazališna predstava “Profesor Baltazar – Put oko svijeta” – kazalište Tvornica Lutaka
I. Gimnazija Osijek
Fizika
Zaplešimo s Newtonom
Uz fiziku možemo i zaplesati u željenom ritmu. Ne-Newtonove tekućine su idealne za to. Što je to? To su tekućine koje pokazuju i osobine tekućina i osobine krutina. Učitelj plesa biti će nam kukuruzni škrob pomiješan s vodom. Pomoću zvučnika izazvat ćemo „stres“ čestica kukuruznog škroba. Promatrat ćemo različita stanja kukuruznog škroba i vidjeti kako ga iritiraju zvučni valovi koji izlaze iz zvučnika. Vibracije zvučnika uzrokuju da čestice škroba „uskoče“ u zrak i drhte i „plešu“. One oblikuju vrtloge i valove u škrobu te mijenjaju otopinu škroba i vode iz tekućine u krutinu i obrnuto. Eksperimentirat ćemo s različitim frekvencijama i različitim glasnoćama, te pokušati pratiti našeg učitelja plesa.
Zajedno ćemo prošetati po vodi. Kako je to moguće? Moguće je uz kukuruz, odnosno kukuruzni škrob. Upravo čestice škroba u vodi se ponašaju jako čudno. Čestice imaju neobična svojstva u vodi, uvijek se sabiju u vrlo čvrstu površinu kada na njih djelujemo nekom silom. Voda u kojoj otopimo određenu količinu škroba na ponaša se kao drugi fluidi, odnosno ne ponaša se kako smo navikli da se ponašaju fluidi. Kada bi ruku polako uronili u otopinu škroba i vode, ruka bi proklizala bez otpora. Ali ako udarimo dlanom ili šakom po površini ovaj fluid nas zaustavlja. Što se događa? Nagli udarac izbacuje molekule vode između čestica škroba i pojavljuje se veliko trenje između čestica. Tada se one povezuju i počinju ponašati kao krutine. Nakon prestanka djelovanja sile, otopina se vraća u tekuće stanje. Zanimljivo ponašanje kukuruznog škroba moglo bi se upotrijebiti u razne svrhe, možda u budućnosti budemo mogli vidjeti i tekuće pancirke. Zaigrajmo se i mi s fluidom koji prkosi Newtonovim zakonima i koji izaziva velike nedoumice.
Upoznajmo kukuruz, koji je ukusan i hranjiv, zbog čega je neizostavan u brojnim kulinarskim čarolijama širom svijeta. Što povezuje kukuruzni škrob, ljepilo, tekući deterdžent za rublje, pjenu za brijanje i sol? Sve zajedno nas kroz igru i zabavu uvodi u svijet znanosti. Miješajući navedene sastojke u određenim omjerima dobijemo omiljenu igračku i za male i velike. A to je „Ljigavac“! Praveći svog „Ljigavca“ provjerimo kako djeluje sila na tu smjesu. Smjesa će nekada ponašati kao kruto tijelo, a nekada kao tekućina. Kako to? Svakakve čarolije možemo stvarati. Naučimo što je i viskoznost, kakav se to otpor javlja pri međusobnom gibanju slojeva tekućina? Svaki napravljeni „Ljigavac“ možemo i dodatno obogatiti bojom ili šljokicama. Svaki posjetitelj dobije svog „Ljigavca“ na poklon!
II. GIMNAZIJA ZAGREB
Fiziologija čovjeka
Alzheimerova bolest
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka Alzheimerove bolesti kao progresivne bolesti mozga karakterizirane gubitkom pamćenja, sposobnosti rasuđivanja i postupnim promjenama osobnosti. Radionica kreativno i orginalno prikazuje liječničku obradu od uzimanja anamneze, utvrđivanja simptoma, postavljanja dijagnoze, kao i predlaganja načina liječenja ili prevencije.
Moždani udar
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka moždanog udara. Radionica kreativno i orginalno prikazuje liječničku obradu od uzimanja anamneze, utvrđivanja simptoma, postavljanja dijagnoze, kao i predlaganja načina liječenja ili prevencije.
Narcize i mimoze
Učenici na orginalan, dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do razvoja zloćudnih tumorskih oboljenja – raka vrata maternice i raka dojke. Radionica gledatelje upoznaje sa tehnikom PAPA testa, kao i postupkom samopregleda dojki, ističe dijagnostičke metode za otkrivanje raka dojki te čimbenike koji povećavaju rizik razvoja raka dojke.
Opekline
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka različitih stupnjeva opeklina. U radionici gledatelji upoznaju pribor i postupak pružanja prve pomoći kod opeklina.
Prva pomoć kod prijeloma
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka otvorenog i zatvorenog prijeloma. U radionici gledatelji upoznaju pribor i postupke imobilizacije noge, ruke i prsta.
Prva pomoć pri krvarenju
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka vanjskog i unutarnjeg krvarenja. U radionici gledatelji upoznaju pribor i postupke zaustavljanja različitih vrsta krvarenja (iz kapilare, nosa, vanjskog krvarenja kompresivnim zavojem) kao i postupak imobilizacije stranog predmeta u tijelu.
Rak kože
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka raka kože, jednog od najčešćih malignih oboljenja uzrokovanih ultraviolentnim zračenjem iz sunčevih zraka. Radionica kreativno i orginalno prikazuje liječničku obradu od uzimanja anamneze, utvrđivanja simptoma, postavljanja dijagnoze, kao i predlaganja načina liječenja ili prevencije.
Upala mokraćnog mjehura
Učenici na vrlo dinamičan i zanimljiv način koristeći kolaž raznovrsnih metoda i tehnika prikazuju simptome i uvjete u kojima dolazi do nastanka cistisa- upale mokraćnog mjehura, jedne od najčešćih bakterijskih infekcija. Radionica kreativno i orginalno prikazuje liječničku obradu od uzimanja anamneze, utvrđivanja simptoma, postavljanja dijagnoze, kao i predlaganja načina liječenja ili prevencije.
III. osnovna škola Varaždin
Pedologija
Uprljajmo ruke – upoznajmo tlo!
Radionica uključuje pokuse vezane uz tlo.
Sudionici će kroz pokuse upoznati vrste tla, svojstva tla i karakteristike tla.
Odredit će strukturu, konzistenciju, propusnost, boju, vrstu i pH tla.
VII. gimnazija, Zagreb
Prirodno područje
Sedma na eko
Cilj našeg nastupa je educirati na kreativan način kako je u današnje doba, poznato pod nazivom novo normalno doba, potrebno intenzivno promišljati o odnosu čovjeka i prirode. Čovjek vidno zabrinut za vlastiti opstanak na Zemlji razmišlja o globalnom i osobnom pristupu u sprječavanju zaraznih bolesti, pozitivnom odnosu prema planetu Zemlja. Prezentacijom potičemo praktičan rad, kreativno kritičko mišljenje, uporabu različitih digitalnih alata, podizanje svijesti i važnosti očuvanja zdravlja, upoznajemo uzroke i posljedice svjetskih pandemija.
Garešnica Infinity Festival
Matematika i logika
Mozgalice
Djeci će biti ponuđene dvije radionice: prva s nekoliko različitih slagalica od papira u dijelovima koje treba složiti u zadani oblik i druga s nekoliko različitih žičanih labirinta iz kojih treba izvaditi zadani element.
Naglasak je na primjeni matematičkih znanja i razvoju logičkog razmišljanja te sposobnosti učenja metodom pokušaja i pogrešaka, a samim tim i na razvoju upornosti, strpljivosti i jačanju samoinicijative i kreativnosti.
Geodetska škola Zagreb
Fotogrametrija
3D Model
Upoznavanje sa Blizupredmetnom fotogrametrijom te upotrebom fotografija za izradu mjernog 3D modela.
Sudionici u radionicama naučit će pravilni način snimanja za izradu 3D modela. Upoznat će se sa fotogrametrijskim programom za izradu 3D modela 3DF Zephyr u kojem će izvršiti obradu snimljenih fotografija. Napravit će vizualizaciju modela (video).
Gimnazija A. G. Matoš Đakovo
Fizika
Čudesni napitak
Učenice će zajedno sa sudionicima radionice otkriti ulogu fizike u „Čudesnom napitku“ bez kojeg ne možemo započeti dan. Pri tome će koristiti: kuhalo za vodu, kavu, šećer, šlag, mlijeko, plastičnu i metalnu žličicu, šalice različitih boja i termometar.
Prije izvođenja pokusa sudionici će postaviti hipotezu, a zatim pokusom provjeriti postavljenu hipotezu i iznijeti zaključak.
I nemoguće je moguće
Učenice će zajedno sa sudionicima radionice otkriti ulogu fizike pri izradi kreveta, svirale i telefona. Pri tome će koristiti: plastične čaše, dasku, škare, ravnalo, slamčice i uže.
Prije izvođenja pokusa sudionici će postavit hipotezu, a zatim pokusom provjeriti postavljenu hipotezu i iznijeti zaključak.
Gimnazija A. G. Matoš Zabok
Biologija, kemija
STEM zanimljivosti
Posjetitelji će moći vidjeti fotoherbarij ljekovitog bilja zabočkoga kraja. Upoznat će se s načinom izrade fotoherbarija u web alatu. Posjetitelji će moći razgledati Arboretum Gimnazije Zabok u virtualnoj šetnji.
Na kraju prezentacije svoje znanje moći će provjeriti upotrebom digitalnih alata.
Fotoherbarij sadrži fotografije ljekovitih biljaka koje su korištene u narodnoj medicini zabočkog kraja.Za determinaciju biljaka je korištena aplikacija Pl@ntNet i priručnik Flora Hrvatske.
Učenici će moći naučiti kako se instalira i koristi aplikacija Pl@ntNet za determinaciju biljaka.
Učenici će demonstirati zanimljive pokuse na temu gibanje čestica.
Gimnazija Karlovac
Biologija, fizika
P(redivna) D(uga)
Uz vrlo jednostavan i efektan pokus ćemo ciljanoj dobnoj skupini prikazati pojavu duge na potpuno drugačiji način. Pomoću raznih indikatora, sumporne kiseline i natrijeva karbonata, koje će se međusobno pomiješati, stvorit će se duga u menzuri. Pri tome bismo upoznali sudionike s elektromagnetskim valovima, točnije njegovim vidljivim spektrom koji nam omogućuje da vidimo svijet oko sebe. Osim toga, predočit ćemo im kako ta vidljiva svjetlost prolazi kroz naše oko kako bi u našem mozgu stvorila sliku.
Gimnazija Vukovar
STEM
Kako Arduino pokreće maštu – programiranje fizičkog svijeta
Učenice vukovarske gimnazije Ema i Lara izradile su mali vozni park kojeg čine tri vozila daljinski upravljana putem Bluetooth glasovnog i manualnog upravljanja te upravljana putem NRF24L01 komunikacijskog modula i joystick-a. Vozila su temeljena na bežičnom prijenosu signala principom radijskog prijenosa čiji je utemeljitelj Nikola Tesla. Vozila kao takva, mogu koristiti djeca s teškoćama u razvoju što ih čini ravnopravnim i aktivnim sudionicima odgojno-obrazovnog procesa koji poštuje njihove potrebe, mogućnosti i sposobnosti. Cilj je potaknuti učenike na rad sa Arduino tehnologijama kao jednim od kreativnih načina stjecanja novih znanja i vještina, budući sklapanje i programiranje visoko inteligentnih robotskih vozila postaje prediktor razvoja spacijalnih sposobnosti važnih za razumijevanje matematičkih i inženjerskih koncepata koji u kombinaciji s Arduino tehnologijom čine dobitnu kombinaciju.
Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu
Povijest
Virtualna povijest
- Hommage braći Lumiere - Posjetitelji će moći uspoređivati dva pristupa snimanju ulaska vlaka u stanicu - originalni braće Lumiere i noviju verziju ulaska vlaka uz pomoć VR naočala
- Pi rođendan. Posjetitelji će se upoznati sa povješću broja Pi te će uz pomoć računala otkriti na kojem mjestu Pi broja im se nalazi rođendan
- Povijest pisma uz pomoć 3D olovaka
- Virtualne šetnje kroz Tutankamonovu gorbnicu ili šetnja svemirom
Hrvatsko društvo za biokemiju i molekularnu biologiju
Molekularna biologija
DNA – najsmotanija molekula u banani
Radionica je usmjerena na molekulu DNA, zašto je bitna, koja je njena uloga, od čega je sastavljena i kako se umnaža. Počinjemo s otkrićem i poviješću molekule s naglaskom na strukturu i funkciju DNA. Objašnjavamo zašto je najsmotanija molekula i kako stane u mikroskopski malu stanicu te o njenoj rasprostranjenosti u (živome) svijetu. Praktični dio radionice sastoji se od izolacije DNA iz banane i pokušaja izolacije iz igračke. Posjetitelji će imati priliku gledati, sudjelovati ili asistirati u izvođenju pokusa te naučiti o svijetu DNA.
Hrvatsko geološko društvo
Geologija
Upoznaj zemlju, zaviri u mikroskop!
Namjera nam je promovirati geologiju kao temeljnu prirodnu znanost prvenstveno djeci školske dobi, ali i svim ostalima zainteresiranima. Preko interaktivne izložbe/radionice prikazat ćemo što sve geologija proučava, koja je njena važnost te što sve obuhvaćaju geološka istraživanja. Izložit ćemo uzorke stijena u makro- i mikroskopskom obliku (gledanje lupom/mikroskopom), a prostor ukrasiti maketama, posterima, geološkim kartama i drugim materijalima. Posjetitelji će moći zaviriti u mikrosvijet, tj. mikroskopirati minerale, stijene i mikrofosile, uz stručno objašnjenje naših geologa-volontera. Moći će i pomirisati sirovu naftu i vidjeti kako nafta izgleda u stijeni. Pomoću šest metara duge lente koja prikazuje razvoj Zemlje kroz geološka razdoblja posjetiteljima ćemo približiti dinamiku našeg planeta te im objasniti promjene koje su se događale na Zemlji (tektonske, klimatske, razvoj života) od samog njenog postanka do danas.
Hrvatsko geološko društvo RGNF
Geologija
Geoznanosti i projekt ENGIE
Prikazat ćemo različita područja kojima se bavimo u sklopu geoznanosti. Prikaz će biti dan kroz objašnjenja, uzorke i zadatke kojima ćemo prikazati različite aktivnosti projekta ENGIE i različita istraživanja kojima se bave geoznanstvenici
Hrvatsko origami društvo
Matematika
Fraktalni origami u teselacijama, modularnim konstrukcijama i slagalicama
Tema nam je jednostavni origami modul u fraktalu kao ponavljajući lik varirajućih dimenzija. Naučit ćemo nekoliko origami likova s kojima se mogu slagati fraktalne konstrukcije, ili u slučaju teselacija, doživjeti rast fraktalne forme u jednom papiru, samo slaganjem nabora.
Institut Ruđer Bošković
Ruđerov interaktivni laboratorij
Kako bi koordinirano i cijele godine nudili svim zainteresiranim popularno znanstvene i edukativne sadržaje, Institut organizira Ruđerov interaktivni laboratorij. Na Znanstvenom pikniku u petak 24.9. prezentirat će se dio kratkih interaktivnih aktivnosti iz područja biologije, kemije i istraživanja mora.
Institut za fiziku i XV. gimnazija Zagreb
Fizika
Prikaz aktivnosti programa Zvijezda je rođena
Prezentacija programa '' Zvijezda je rođena''- rad s darovitim učenicima kroz aktivnosti:
· LASERI U PRIMJENI
Učenici će predstaviti princip rada lasera, različite tipove lasera i njihovu primjenu u današnjem svijetu. Prikazati će i demonstrirati nekoliko vrsta lasera. Upoznati će posjetitelje s mogućim opasnostima od laserske svjetlosti. Pomoću alata laserske gravirke prikazati će mogućnosti lasera u primjeni, te će za posjetitelje raditi individualizirano graviranje na promotivnom materijalu
· NANOČESTICE U PRIMJENI
Učenici će upoznati posjetitelje s pojmom nanočestica, procesom njihovog dobivanja i primjenom u znanosti i industriji. Prikazati će različite koloidne otopine nanočestica i njihovu primjenu. Posebno će prikazati primjenu u agronomiji i dobivanju boljih sorti biljaka i sjemena.
· NITROLED
Učenici će spravljati sladoled pomoću tekućeg dušika, te će posjetiteljima objašnjavati proces dobivanja sladoleda na vrlo niskim temperaturama. Fizika sladoleda je složena i multidisciplinarna. Posjetiteljima će se dijeliti spravljeni sladoled.
Institut za popularizaciju znanosti
STEM područje
Udruga će provoditi radionice koje imaju svrhu podizanja svijesti o važnosti STEM-a i znanstvenim postignućima iz STEM područja te će se provoditi radionice iz područja fizike (meteorologija), matematike (kriptografije), računarstva te zabavne radionice s područja kemije i biologije. Također će biti predstavljena znanstvena otkrića hrvatskih znanstvenika uz praktične primjere njihovih izuma i znanstvenog rada.
Science show će se izvoditi na pozornici s temama Znanost o jajima, Zvuk i Kriptografija, a virtualna znanost će biti prezentirana kroz uzbudljivu šetnju kroz virtualnu svemirsku stanicu.
Katarina Potaček
Origami parabola
Gledatelji će imati priliku naučiti konstruirati parabolu po definiciji bez ravnala i šestara, koristeći samo vještinu i pravila origami tehnike.
MEGI - Klinika za kardiovaskularne bolesti Magdalena
Medicina i digitalno zdravstvo
Razvoj digitalnog zdravstva
Nastup je zamišljen da djeca budu obučena u odoru liječnika/sestre i demonstriraju na „pacijentu“ - osobama koje se zateknu na štandu - mjerenje krvnog tlaka - povezanog s tabletom, mjerenje kisika u krvi (oksimetar), digitalno mjerenje temperature. Bit će izloženo više prikaza vezano uz anatomiju srca, te biti će mogućnost slaganja origami primjeraka srca. Biti će i pokus tj. prikaz kako srce pumpa krv (atrij/ventrikul/tijelo). Uz to razgovarati će se o digitalnom zdravstvu te će se prikazivati prezentacija o digitalnoj asistentici Megi.
MHZ, Muzej seljačkih buna
Povijest
Povijesni detektivi i Tradicijski konjić
Na radionici Povijesni detektivi otkrijte koji dokument potječe iz određenog vremena, a koji je krivotvorina. Potrebno je malo znanja o povijesti i puno snalažljivosti.
Na radionici Tradicijski konjići najmlađi, ali i stariji, pozvani su da oboje konjića držeći se tradicije.
Mindrunner games
Mindrunner games se bavi društvenim igrama znanja za djecu i odrasle koje djeluju konstruktivno na želju za znanjem i natjecanjem u zabavnoj atmosferi oslobođenoj stresa.
Mladi nadareni matematičar „Marin Getaldić“
Matematika
Matematičke igre i zagonetke
Kako dobar dio znanosti ne može bez matematike, tako ni znanstveni piknik ne može bez matematičkih radionica - pripremili smo aktivnosti za različite ukuse i uzraste. Posjetitelji će moći naučiti slagati Hanojske tornjeve i pronaći najmanji broj poteza za njihovo rješavanje, otkriti pobjedničku strategiju igre Semafor ili pak matematičku pozadinu kartaških igara. Osim toga, moći će okušati svoju sreću (ili pak znanje vjerojatnosti?) u igrama Monty Hall i Magic 7 te bacanjem pikula naučiti nešto o normalnoj razdiobi. Oni najmlađi moći će se zabaviti slaganjem tangrama i otkrivanjem Eulerovih ciklusa crtanjem grafova.
OŠ Donja Stubica
STEM
Znanost je baš fora
Učenici će izvoditi pokuse iz kojima će na zanimljiv i zabavan način prikazati i objasniti različite pojave i procese koji se događaju oko nas. Posjetitelji će moći aktivno sudjelovati u izvođenju pokusa, te će time i sami steći određena znanja i vještine. Jednostavni i atraktivni pokusi kod sudionika će potaknuti kreativnost, te će ih motivirati i probuditi interes za prirodne skupine predmeta.
OŠ August i Stjepan Radić Gunja
Dječja izrada sapuna
Učenici sudjeluju u procesu izrade sapuna. Djeca koja budu na pikniku mogu se pridružiti procesu izrade sapuna i naučiti kako i sami mogu napraviti sapun.
OŠ August Cesarec – Špišić Bukovica
Informacijske i komunikacijske tehnologije
IKT u odgoju i obrazovanju
Naš nastup zamislili smo predstavljanjem predmeta koje smo izradili, te isto tako dati gledateljima mogućnost korištenje naših materijala za rad.
Učenice Helena i Klara izradile su kaleidoskop. Kako se cijev kaleidoskopa prilikom gledanja rotira, objekti u njoj se miješaju i stvaraju različite vizualne oblike. Svi stvoreni uzorci imaju karakterističnu simetriju radi ogledala i mijenjaju se pri svakom pokretu. Učenica Sanja Čerepinko izradila je phenakitoskop. Poznat je i pod nazivom fenakitoskop. To je prvi široko rasprostranjeni uređaj za animaciju koji je stvarao iluziju kretanja. Učenici Ivan Čavarević i Davorin Videković izradili su trodimenzionalnu origami kocku pomoću koje će posjetitelje naučiti nešto više o geometrijskim tijelima te njihovo znanje provjeriti pomoću kocke na kojoj se nalaze pitanja na QR kodovima. Učenici Marko Dražetić i Simon Majstorović će pokazati svoje znanje programiranja Micro:bitom zajedno sa učenikom Andrijom Matekom koji će pokazati učenicima kako se programira u Scratchu i objasniti im pomoću igrice koju je izradio zašto je bitno zdravo jesti.
OŠ Bedekovčina
Fizika
Svjetlost i mašta mogu svašta
Svjetlost i mašta mogu svašta: pogled kroz kaleidoskop, pogled kroz periskop, gledanje svijeta naglavačke – naopačke, izrada kaleidoskopa.
Posjetitelji će moći na konkretnim primjerima vidjeti svjetlosne čarolije. Zainteresirana djeca će moći izraditi kaleidoskop i ponijeti ga kući.
Kemija
Čarolija boja
U radionicama mogu sudjelovati posjetitelji:
1. Indikatori iz vrta (ispitivanje vrsta otopina, indikatori)- sokom crvenog kupusa, cikle, crnim čajem i kurkumom učenici će ispitivati kiselost i lužnatost kemikalija iz kućanstva
2. Čarolija boja (usporedba gustoće različitih otopina)- bojanje otopina različite gustoće prehrambenim bojama
3. Lava lampe (gustoća tekućina, topljivost plinova u vodi)- izrada obojene lava lampe uz pomoć vode, ulja, prehrambenih boja i šumećih tableta
4. Izradi svoj aparat za gašenje požara (uvjeti gorenja, kako ugasiti požar, reakcija neutralizacije, svojstva ugljikovog dioksida)- uz pomoć sode bikarbone, octa, te plastične boce izrada aparata za gašenje požara
5. Putujuće boje na papiru ( kromatografija na papiru)- na filter papiru napravi se točkica s flomasterom, te uroniti u vodu (napravljeni kromatogram posjetitelji mogu ponijeti sa sobom kući)
6. Loptice iznenađenja- u okrugle plastične posude različitih boja ulijeva se vodena otopina limunske kiseline na vodenu otopinu sode bikarbone (efekt erupcije vulkana)
Demonstracija:
1. Crna mamba- učenici će napraviti smjesu sode bikarbone,šećera i etanola koju će zapaliti- produkt reakcije je crna spužvasta tvar koja poput zmije izlazi iz posude
2. Prskalice- učenici će napraviti smjesu za prskalice, nanijeti ju na željezne štapiće i zapalit
STEM područje
Igre s balonima
1. Lebdeći CD (zrak ima silu) - Učenici će uz pomoć napuhanog balona dokazati silu zraka koja pokreće CD.
2. Usisani balon (vrući zrak, tlak zraka) - Balon ispunjen vodom trese se zbog vrućeg zraka koji izlazi iz staklenke, potom se balon usisava u staklenku zbog niskog tlaka u staklenci.
3. Soda i ocat u igri s balonom (ugljik dioksid) - U doticaju sode i octa nastaje novi plin koji utječe na širenje balona.
4. Premještanje vode (zrak zauzima prostor) - Zrak iz napuhanog balona potiskuje vodu iz bočice u čašu .
OŠ Franje Horvata Kiša - Lobor
Magnetizam, elektromagnetizam, elektrotehnika
Igrom i vježbom u vedrije sutra
Edukacijska vježba iz područja elektrotehnike.
Kroz nastup gledatelji (sudionici – učenici, roditelji, djeca), moći će naučiti kako se uz uporabu osnovnog znanja iz područja elektrotehnike može pridonijeti psihološkoj smirenosti ljudskog organizma, a istovremeno potaknuti organizam na vedriji pristup svakom novom satu, danu, tjednu, godini...
OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog – Ivanec
Kemija
STEM tjedan „U znanju raSTEM“ i kemija iz kuhinje
Predstavljanje STEM tjedna u našoj školi putem prezentacije, primjera radionica, školskog STEM časopisa – predstavljanjem bi htjeli pokazati zainteresiranoj javnosti na koji način smo osmislili STEM tjedan u našoj školi, pokazati kako je izgledao u „normalnim“ okolnostima, ali isto tako i u uvjetima nastave na daljinu.
Učenici će također izvesti nekoliko jednostavnih pokusa, s tvarima koje uglavnom svakodnevno koristimo te na taj način privući sudionike na aktivno sudjelovanje, interakciju s posjetiteljima (Crveni kupus, Čarobno mlijeko, Gumeno jaje, Ugljikov dioksid).
OŠ Janka Leskovara – Pregrada
Kemija
Znanstvena zabavljaonica
Učenici će uz pomoć učiteljica uvesti posjetitelje kako da samostalno naprave jedan od tri pokusa: Plašljivi papar, Gustoća vode, Mogu li se plinovi „prelijevati“. U plašljivom papru potrebno je žličicu papra posipati u tanjurić ispunjen vodom. Kapnuti par kapi deterđenta u sredinu tanjurića (ili ga unositi pomoću bebi štapića). Papar »bježi« prema rubu tanjura zbog površinske napetosti vode. Objasnit ćemo površinsku napetost vode zbog koje list pliva na vodi, kukci mogu hodati i povezati ju s primjerima iz života- Zašto upotrebljavamo deterdžente za pranje? Koji je njihov zadatak u procesu pranja? Kako oni smanjuju napetost površine vode?
Kod pokusa gustoća vode u pneumatsku kadu napunjenu hladnom vodom staviti ćemo 3 tikvice s toplom vodom obojene različitim bojama. Zbog različite gustoće vode obojena topla voda iz tikvica polako se diže prema vrhu što dokazuje da topla voda ima manju gustoću od hladne vode.
U pokusu mogu li se plinovi „prelijevati“ dokazuje se dobivanje ugljikova dioksida i objašnjavaju njegova svojstva. Dokazuje se da je ugljikov dioksid plin veće gustoće od zraka i da ga zbog toga možemo »prelijevati«. Njegova svojstva povezati ćemo s primjerima iz svakodnevnog života - važan za život, sudjeluje u procesu gašenja. Zbog toga što je zagušljiv i veće gustoće od zraka može biti i opasan jer izaziva gušenje zbog smanjene količine kisika. Povezati sa vinogradarima koji upaljenom svijećom ulaze u bunare - potreban OPREZ!
OŠ Krapinske Toplice
Fizika
3D HOLOGRAM
Učenici će pomoću 3D holograma prikazivati animacije i 3 D modele programirane na računalu.
OŠ Ksavera Šandora Gjalskog
Biologija
Hodajući štapići (Biologija – zoologija)
Učenik Toma Radić godinama uzgaja paličnjake u vlastitom terariju. Gledatelji će kroz njegov prikaz i iskustva koje je stekao uzgajajući paličnjake moći naučiti o prilagodbama na uvjete okoliša jedne vrlo neobične porodice kukaca.
OŠ Marija Bistrica i OŠ Konjščina
Fizika, kemija, matematika
Vjerujemo znanosti
MAGNETIZAM
- svojstva magneta - što magnet privlači
- prikaz magnetskog polja trajnih magneta (magnetsko polje i silnice štapićastog i potkovastog magneta)
- pokusi sa željeznom piljevinom – magnetske silnice i polje
- Ȍerstedov pokus – električna struja i magnetizam
- elektromagnet
- elektromagnetska indukcija – pokusi sa bakrenim zavojnicama i cijevi
- magnetski top v.s. Njutnovo njihalo
- generator električne struje – model
- plazma lampa
ELEKTRICITET
- pokusi s naelektriziranim PVC štapom, balonima, slamkama, limenkama – razni primjeri djelovanja električne sile
RAVNOTEŽA
- primjeri ravnoteže (stabilna, labilna, indiferentna)
- pokusi kojima se treba uravnotežiti tijelo poduprto i jednoj točki (poluge, žlica i vilica, ukršteni čavli)
TLAK
- djelovanje atmosferskog tlaka
pokusi – „pirsane“ vrećice, implozija limenke, čaša s vodom
SAPUNI I DETERDŽENTI
- pokusi - golemi baloni od sapunice, zmija od sapunice, loptanje s balončićima, mjehurić unutar mjehurića, površinska napetost vode
- objasnit ćemo kako nastaju baloni od sapunice, građu molekula sapuna i deterdženta, kako oni utječu na površinsku napetost površine vode, zašto su šarenih duginih boja
TANGRAM I ORIGAMI
Geometrija i umjetnost presavijanje papira (prezentacija elemenata od kojih se sastoji tangram, analiza ploha, izrada origami modela i sklopova)
OŠ Matije Gupca Gornja Stubica
STEAM
STEAM u osnovnoj školi
Nastupom se želi pred sudionike postaviti nekoliko zadataka kojima se razvijaju vještine komunikacije i suradnje, kritičkog razmišljanja, rješavanja problema te potiče razvoj inženjerskog pristupa dizajnu. U podlozi pristupa oblikovanja zadataka je shvaćanje STEAM edukacije kao načina organizacije razvoja konceptualnog razumijevanja temeljenog na interdisciplinarnom povezivanju različitih područja koji ima sasvim druge prioritete od onih koji su se tradicionalno pojavljivali u takozvanim STEAM predmetima.
Imat ćemo tri radionice.
Prva i druga su usko povezane gdje će posjetitelji moći složiti najviši dvorac. Na prvoj radionici će to biti od drvenih elemenata, a na drugoj od samih listova papira. I jedan i drugi dvorac trebaju biti stabilni.
Treća radionica će biti izrada automobila od prazne boce i balona u kojoj je cilj da automobil čim dalje odjuri.
Ujedno ćemo kroz video upoznati posjetitelje sa STEAM aktivnostima u našoj školi
OŠ Petra Preradovića - Zagreb
Fizika
Vjetrulja
Obnovljivi i neobnovljivi izvori energije.
OŠ Plaški i Josipdol
Fizika
Raketa
Djeca će napraviti male rakete od papira i ljepljive trake. Rakete se guraju prema naprijed zrakom iz slamke. Ta se sila naziva potisak. Dok su u letu, usporava ih otpor zraka, a njihova ih težina povlači prema Zemlji.
Za razliku od krila na papirnatom avionu, mala peraja na raketi ne stvaraju silu prema gore. Umjesto toga, peraje drže raketu stabilnom, pomažući joj da leti ravno bez prevrtanja. Čimbenici poput duljine i širine rakete te veličine, oblika i položaja peraja mogu utjecati na to koliko daleko leti. Djeca mogu koristiti ove čimbenike za izvođenje jednostavnog eksperimenta, na primjer, izgradnjom raketa s tri različite duljine i mjerenjem udaljenosti. Nakon izrade raketa i testiranja leta rakete djeca će se natjecati u tome čija će raketa dalje poletjeti.
OŠ Rugvica
Kemija, biologija
Mikroplastika u rijeci Savi
Učenici će prezentirati i pokazati kako se određuje količina mikroplastike u vodi. Izmjerit će pH vrijednost vode, temperaturu vode ,količinu nitrata i nitrita, količinu otopljenog kisika te će pokazati kako se određuje prozirnost vode. Također će navesti moguće podrijetlo te mikroplastike. Upozorit će na posljedice mikroplastike na živi svijet posebice na ribe i ostale životinje. Također će to povezati sa ulovom riba koje potom ljudi koriste u prehrani. Učenici će napraviti i edukativne plakate na temu mikroplastike. Ostali sudionici će moći vidjeti kako izgleda mikroplastika te će saznati više o njenom podrijetlu. Učenici će ispintati mikroplastiku koju sudionici pronađu. Dijelit će i edukativne letke o mikroplastici.
OŠ Sesvetska Sela
Ekologija
Ekologija na naš način
OŠ Šime Budinića Zadar
Prirodoslovlje: Priroda i Geografija
Voda i život
Voda je jedna od najvažnijih tvari u prirodi. Oko 70 % Zemljine površine pokriveno je vodom, stoga Zemlju nazivamo Plavim planetom. Voda izgrađuje živa bića i čini 50-90 % težine svakog živog organizma. Bez vode nema života.
Videozapisom ćemo predstavili važnost vode za život, opisat ćemo ciklus kruženja vode te pokusom prikazati površinsku napetost vode koja je odgovorna za kretanje kukaca po vodi. Onečišćenjem vode nestaje njena površinska napetost, a kukcima je ugrožen opstanak.
OŠ Sesvetska Sela
Ekologija
Ekologija na naš način
U kratkom videu predstaviti ćemo vam idejna rješenja za EKOLOGIJU NA NAŠ NAČIN. Učenicima smo dali izazov.. Prvo su promišljali što to oni sami mogu napraviti, potom skicirali svoje ideje, a onda izrađivali prototipe/makete svojih ideja. Bilo je tu raznih rješenja, poput eko igrališta, mobilnih pročišćavača, zelenih visećih vrtova, eko mahovine, eko zračnih automobila, eko guma… Cilj nam je bio upoznati učenike s problematikom zaštite okoliša i podići svijest učenika i općenito stanovnika o zaštiti okoliša, potaknuti ih na stjecanje dobrih navika i donošenje ekološki pozitivnih odluka u životu, a također ih potaknuti da podignu kvalitetu svog življenja u skladu s očuvanjem okoline u kojoj žive. Toliko od nas za ovaj piknik Veliki pozdrav do slijedeće godine!
OŠ Vladimir Bosnar Stubičke Toplice
Matematika, informatika, fizika, glazbena kultura
Zašto je računalo BITno?
Učenici 5. i 6. razreda će prezentirati i prikazati važnost binarnog zapisa te primjenu u svijetu informatike. Koristeći se različitim primjerima iz svijeta oko nas, učenici će zorno prikazati kako se sve može prikazati u binarnom zapisu. Od zvuka i glazbe, svjetla, zvučnih i svjetlosnih valova itd.
Posjetitelji će naučiti na jednostavan način pretvarati decimalne brojeve u binarni zapis, igrati društvene igre s bianrnim kockicama, te u konačnici vidjeti binarno računalo koje radi uz pomoć kuglica.
OŠ Vladimir Nazor Budinščina
Prirodne (fizika, biologija) i tehničke (računalstvo) znanosti
Robo Bizz
Prikaz nekoliko zanimljivih aktivnosti za djecu školskog uzrasta
Biologija: mikroskopiranje i analiza ljudskih stanica uz izradu personaliziranih kartica
Fizika: Strujanje zraka ovisno o temperaturi
Robotika: temperaturni senzor na micro:bitu; robot koji svira na podražaj; roboti sportaši
OŠ Zorke Sever i OŠ Milke Trnine - Križ
Kemija
Čarobnjaci
Gledatelji će vidjeti atraktivne pokuse iz kemije (mijenjanje boja, eksplozije…) koji ne traju dugo. Pripremit ćemo i pokuse koje bi posjetioci mogli i sami izvoditi uz pomoć i nadgledanje. Cilj je pomoću niza atraktivnih pokusa koji izazivaju znatiželju i divljenje zainteresirati djecu za znanost.
PAN, udruga za zaštitu okoliša i prirode
Šumska škola
24.9.2021.
Teme: planinarenje i boravak u prirodi
Broj sudionika: maksimalno 25 djece uzrasta 5-11 godina
- Trajanje: 12-12:30
Trajanje: 14-14:30
Opis: nastup je planiran kroz radionicu unutar koje će se sudionicima kroz razgovor, demonstraciju i direktno sudjelovanje predstaviti osnovni alat i pribor za boravak u prirodi - upoznavanje s sadržajem planinarskog ruksaka i korištenjem oruđa.
Trajanje: 16-16:30
Opis: nastup je planiran kroz radionicu unutar koje će se sudionicima kroz razgovor, demonstraciju i direktno sudjelovanje predstaviti planinarski znakovi i signalizacija (upoznavanje s markacijama), orijentacija u prirodi, prva pomoć u planini.
25.9.2021.
Trajanje: 12:00 - 13:00
Broj sudionika: maksimalno 25 djece uzrasta 5-11 godina
Tema: flora i herbarij
Opis: nastup je planiran kroz radionicu unutar koje će se sudionicima kroz razgovor, demonstraciju i direktno sudjelovanje predstaviti botanika i botaničari te herbarij. Na radionici sudionici će naučiti i o osnovnim dijelovima biljke, kada možemo brati biljke, što su to herbariji, kako pripremamo biljke za herbarije i kako ih ulažemo. Na kraju sa sudionicima izrađujemo mapu za sušenje biljaka - stiskavac i herbarij - mapu za čuvanje sušenje biljka, koje će moći ponijeti kući
PsihoFest, Odsjek za psihologiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Slikanje za uspomenu – varaju li nas vlastite oči?
Posjetitelji imaju priliku slikati se pored stolice koja stvara iluziju različite veličine osoba.
Naše viđenje veličine objekata u okolini ovisi o stvarnoj veličini objekta i doživljenoj udaljenosti objekta od promatrača. Procjenu udaljenosti ljudima omogućava gledanje s dva oka, jer svako oko prima nešto drugačiju sliku. Kada gledamo samo jednim okom ili kroz fotoaparat, teže procjenjujemo udaljenost. Nedostatak te informacije odgovoran je za iluziju o veličini osoba koje se nalaze uz stolicu i koje sjede na njoj. Osoba koja je NA stolici na slici izgleda mala jer je udaljenija od fotoaparata nego što je osoba koja stoji pokraj nogu od stolice.
Jeste li znali?
Da bi stolica u ovoj iluziji uopće mogla izgledati kao stolica na slici, napravljena je tako da je sjedalo s naslonom dvostruko veće od nogu stolice. Kako je sjedalo s naslonom na većoj udaljenosti od promatrača nego što su noge, pod određenim kutom gledanja, ako zanemarimo udaljenost zatvaranjem jednog oka ili kroz fotoaparat, sjedalo s naslonom izgleda manje i zajedno s nogama čini sasvim običnu stolicu.
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Naziv: Rm@Art
Program iz konzorcija RM@Schools koji bi se prijavio za ovo aktivnost je RM@Art koji za cilj ima prikazati učenicima osnovnih i srednjih škola korištenje mineralnih sirovina kao pigmenata za izradbu boja koje su se koristile od početka razvoja civilizacije do izuma modernih industrijskih pigmenata. Projektna aktivnost je demonstracija u kojoj se prolazi postupak od pripreme pigmenta (usitnjavanje) do izradbe same boje u različitim nijansama.
SŠ August Šenoa - Garešnica
STEM
Izrada holograma
Gledatelji će imati priliku vidjeti i naučiti kako priručno izraditi jednostavni hologram uz pomoć minimalnih materijala i opreme – koristi se tanka plastika ili grafofolija, pribor za precizno rezanje i lijepljenje te video kojim se hologram projicira.
SŠ Bedekovčina
Znanost u primjeni
Poljoprivredni dio škole će demonstrirati metode mjerenja količine sladora u voćarstvu i vinogradarstvu u cilju određivanja roka berbe te izradu vjenčića za vinsku kraljicu. Učenici i nastavnici zdravstvenog učilišta će pripremiti radionice iz prve pomoći i fizioterapije – Terapija igrom i Pokretom do zdravlja. Iz područja graditeljstva učenici će demonstrirati 3D model suvremene zagorske kleti napravljene pomoću 3D printera i opremljene programiranim senzorima za osvjetljenje, vlagu i temperaturu u kleti i izvan nje. Senzori su osmišljeni pomoću Arduino setova i njima se može upravljati pomoću pametnog telefona.
SŠ Duga Resa
Biologija i kemija
Živi i neživi svijet
Kroz pet pokusa sudionicima Znanstvenog piknika pokušati ćemo na zanimljiv i jednostavan način približiti i objasniti zakonitosti živog i neživog svijeta koji nas okružuje. Pokusom izolacije strane DNA iz graška i banane objasniti ćemo važnost DNA molekule kao nositeljice cjelokupne genetičke informacije svakog organizma. Također ispitati ćemo i naučiti sastav zraka tako da u posudu s otvorom nešto manjim od jajeta stavimo običnu malu svijeću. Svijeću ćemo zapaliti i na otvor posude staviti jaje. Nakon nekoliko trenutaka svijeća se ugasi, a jaje sklizne u posudu. Razlog tome je što gorenjem svijeće sav kisik se veže za ugljik i nastaje ugljikov dioksid (gasi svijeću), a nastala razlika tlakova ima posljedicu guranja jajeta u bocu. Toplinski kapacitet vode i zraka objasniti ćemo jednostavno pomoću dva balona i dvije svijeće. Prvi balon (samo sa zrakom) odmah nakon što ga prinesemo svijeći puca. Drugi balon (s vodom) neće puknuti niti nakon dužeg vremena zagrijavanja. Na osnovu opažanja sudionici će ovdje naučiti da voda ima visoki toplinski kapacitet, dok je kapacitet zrak četiri puta manji. Pokusom acido-bazne reakcije sudionici skupa će vidjeti kako neke kemijske tvari različitih svojstava mogu međusobno reagirati i imitirati pojave u prirodi. Pokus se temelji na reakciji alkoholnog octa i sode bikarbone tj. natrijevog hidrogenkarbonata. Ugljikov dioksid koji se oslobađa ovom reakcijom stvara tlak u boci i izbacuje njezin sadržaj van te na taj način imitira vulkan. I na kraju objasniti ćemo, a time i naučiti da indikatore možemo pronaći u prirodi kao što je sok crvenog kupusa. Sudionici skupa naučiti će i usvojiti pojmove kao što su kiselina, lužina, indikator dodavajući sok od crvenog kupusa u priređene otopine te promatrajući promjenu boje. Kroz dijalog prokomentirati ćemo uočene promjene.
SŠ Konjščina
Elektrotehnika, elektronika, robotika
Automatizirano skladište
U okviru projekta Junior Engineer Academy koji provodi Institut za razvoj i inovativnost mladih u suradnji s Deutsche Telekom Stiftungom i Hrvatskim Telekomom SŠ Konjščina provodi projekt "UČIMO SAMI".
Projektna ideja učenika i nastavnika SŠ Konjščina je izrada metodičkih pomagala u nastavi elektrostrojarskih predmeta: mehanički prijenosnik (reduktor–multiplikator), dizalo, robotska manipulatorska ruka, dijelovi za sklapanje modela proizvodnog pogona.
Tako je nastalo Automatizirano skladište koje sa svojim elementima služi kao praktična dopuna strukovnim predmetima iz područja elektrotehnike i strojarstva.
U izradi su sudjelovali učenici 2. i 3. razreda smjera tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom i nastavnici mentori Ivana Smetiško, Mario Varga, Dalibor Smetiško i Igor Ciglar.
O postupku nastanka i funkcioniranju Automatiziranog skladišta imamo video uradak.
SŠ Krapina
Vodena čuda
Pokusi iz kemije:
-ukazati na svojstva vode koja su posljedica građe molekula vode i njihovih međumolekulskih interakcija.
- Površinska napetost vode
Pokus a) U čašu od 800 mL ulije se voda i po površini vode posipa sumpor i/ili puder koji zbog površinske napetosti pluta po površini vode. Zatim se kapne kap otopine deterdženta i sumpor (puder) tone jer se smanjila površinska napetost vode.
Pokus b) Čamac na deterdžent-napravi se čamac od stiropora ili kartona i položi se na površinu vode. Čamac na površini miruje sve dok se iza krme čamca ne doda kap deterdženta.
- Adhezija i kohezija vode
- Zarobljena voda
Pokusi iz fizike:
Promjena vrelišta vode s promjenom tlaka- čašu vode stavit ćemo unutar vakuumskog zvona i isisavati zrak. Nastupit će vrenje vode pri vanjskoj temperaturi zraka, moći ćemo zaključiti da
SŠ Pregrada
Fizika, kemija, biologija, geografija
Stemovci u kuhinji
Na nastupu ćemo pokazati pokuse iz fizike, kemije, biologije i geografije pomoću materijala i pribora koji se mogu naći u kućanstvu.
SŠ Zlatar
Fizika, informatika
Zlatarska znanost
Pojave uz širenje zvuka- pojava stojnih valova u Kundtovoj cijevi. Elektrostatika –Wimshurstov elektrostatski stroj i prikaz izboja visoko nabijenih kondenzatora.
Bežični prijenos energije – Teslina zavojnica.
Terrabot – robot za mjerenje i prikupljanje vremenkih uvjeta, te slanje istih na mobilni uređaj.
Stomatološki fakultet, Sveučilište u Zagrebu
Dentalna medicina
Popularizacijom Dentalna medicina STEM-a do očuvanja javnog zdravlja
Zainteresiranim posjetiteljima studenti će demonstrirati sljedeće:
- Biologija: Promatranje ljudskih zubi, radiološki izgled zubi i čeljusti te opis mjene mliječne i trajne denticije te promatranje zuba ispod mikroskopa.
- Fizika: Polimerizacija kompozitnih materijala koji se koriste za ispune na zubima. Proučavanje rentgenskih snimki čeljusti.
- Kemija: Kemijski i biološki nastanak zubnog karijesa te njegovo preveniranje. Rad sa otisnim masama i otiskivanje zubi.
Tehnička škola Ruđera Boškovića, Vinkovci
Fizika
The Sound of Silence
Pomoću Rubensove cijevi, vlastite izrade, pokazat ćemo kako se može vidjeti zvuk i osjetiti umirujući efekt glazbe i plamena. Vratit ćemo vas u budućnost i pokazati kako se pomoću elemenata izrađenih na 3D printeru slaže Leonardov most bez vezivnih elemenata i koji povećanjem opterećenja postaje stabilniji. Iznenadit ćemo vas izradom mini holograma recikliranjem materijala, a i pokazat ćemo kako su crne mambe vrlo bezopasne jer su izrađene od šećera i sode bikarbone. I naravno naša profesorica kemije će pokazati kako kemija i te kako može biti zabavna.
Sve što ćemo pokazati ,svaki od sudionika naših radionica može izvesti samostalno kod svoje kuće ili u svojoj školi uz minimalne troškove.
Promovirat ćemo znanost i pokazati kako je dostupna svima i svim uvjetima. Vjerujemo da ćemo publiku ne samo zabaviti, već i poučiti.
Tiflološki muzej
Doživite svijet oko sebe bez osjeta vida i sluha
Tiflološki muzej pripremio je tri programa/radionice.
U prvoj radionici „Kako pisati brajicom“ polaznici će koristeći tablicu i šilo moći naučiti pisati osnove brajevog pisma kojim se koriste slijepe osobe.
U drugoj radionici polaznici će moći naučiti osnove znakovnog jezika kojim se služe osobe oštećena sluha, odnosno četiri zlatne riječi na znakovnom jeziku, a to su: hvala, molim, izvoli i oprosti.
Treća radionica nudi polaznicima sudjelovanje u zabavnoj igri takozvano „slijepo crtanje“ u kojoj se bez osjeta vida crtaju zadani pojmovi.
Udruga CroAstra
Astronomija
Astro klub
Nastup smo osmislili kao spoj kratkih astro priča i mini radionica za pojedinačne posjetitelje, obitelji ili manje skupine, a u slučaju povoljnog vremena i gledanje Sunca teleskopom. Svaku radionicu osmislili smo kao spoj dvaju dijelova: uz pomoć pokaznih plakata, maketa i drugih didaktičkih materijala posjetiteljima ćemo prvo objasniti željeni pojam ili pojavu. U drugom dijelu radionice, posjetitelji će sami izvoditi različite interaktivne aktivnosti s ciljem provjere razumijevanja naučenog ili proširivanja znanja. Za sudjelovanje u radionici svaki posjetitelj dobio bi prigodni poklončić.
Svi posjetitelji, a posebice učenici osnovnih škola, će kroz radionice moći naučiti:
- sve o Mjesecu, Mjesečevim mijenama ili fazama te pomrčinama Sunca i Mjeseca
- osnovne pojmove o Sunčevom sustavu i planetima
- razliku između meteora i meteorita
- odgovoriti na pitanje je li zvijezda padalica zaista zvijezda
- prepoznavati najvažnije zvijezde i zviježđa našeg noćnog neba
- odgovoriti zašto gledanjem u zvijezde ne gledamo u budućnost nego u prošlost.
U slučaju povoljnog vremena posjetitelji će moći promatrati Sunce i sunčeve pjege uz pomoć teleskopa.
Udruga Čarobna frula
Izrada tradicijskih drvenih igračaka iz Marije Bistrice, besplatne radionice bojanja drvenih igračaka, pecanje ribica irađenih od drveta, gađanje mete s lukom i strijelom i samostrelom, hodanje na štulama, ostale igre s igračkama od prirodnih materijala za poticanje motoričkih sposobnosti...
Poticanje ekologije i održivog razvoja i života s prirodom.
Virtualci
Naziv: Virtualna povijest
Opis nastupa:
- Fortnite- šetnja kroz Dvorac Stubički Golubovac
- Homage braći Lumiere- Posjetitelji će moći uspoređivati dva pristupa snimanju ulaska vlaka u sanicu. Originalni braće Lumiere i noviju verziju ulaska vlaka uz pomoć VR naočala
Znanstvene čarolije
Kemija
Znanstvene čarolije
Pokusi uključuju koncepte koji obrađuju teme kiselosti i bazičnosti, agregacijskih stanja, gustoće i općenito kemijskih i fizikalnih svojstava tvari. Planirani su pokusi: 'Lava lampa' i 'Duga u epruveti' Djeca će naučiti razlikovati tekućine prema gustoći, saznat će kako zabavan može biti plin koji nastaje ljudskim disanjem te će moći doma ponijeti svoju Dugu u epruveti.
Koncept boja bit će objašnjen kroz pokuse uklopljene u radionicu 'Crno-bijeli svijet'. Pokusi koje djeca zajedno s voditeljima rade su: 'Vatromet boja', 'Kromatografija' i 'Hodajuća voda' gdje se na jednostavan način djeci objasni što su to primarne, što sekundarne boje i kako su svojstva vode (gustoća, kapilarnost, adhezija, kohezija) bitna u pojedinom pokusu. Poseban dodatak bit će i pokus 'Čarobni ljubičasti sok' gdje će djeca uz pomoć prirodnog indikatora moći zaključiti u kojoj se epruveti nalazi kiselina a u kojoj baza. Također će naučiti i samo značenje tih pojmova.