I Osnovna škola Bjelovar
Dah života
Upoznajmo dišni sustav i njegovu važnost. Kroz aktivnosti povezat ćemo znanja matematike, kemije i biologije i njihovu primjenu u svakodnevnom životu. Opisati ćemo dišni sustav i svojstva plinova koji sudjeluju u disanju i osvijestiti štetnost duhanskog dima.
Osnovna škola A. Šenoe, Zagreb
Tko sam ja i gdje pripadam?
Kroz radionicu Tko sam i gdje pripadam? posjetitelji de modi kroz praktično iskustvo i interakciju modi upoznati ekosustave u kojima žive organizmi kroz učeničke modele te sistematiku životinja na zabavan način. Životinje de biti prikazane kroz izvornu stvarnost (paličnjaci), kao dio nežive prirode (kudice puževa, ljušture školjkaša, oklopi rakova, kukci...), modeli kupljeni u trgovini i fotografije. Interaktivno kroz igru, posjetitelji de modi odrediti skupine kojoj pojedine vrste pripadaju. Modi de naučiti što su i na koji način se koriste dihotomski ključevi. Za najmlađe su pripremljene memo kartice s fotografijama životinja. Oni iskusniji modi de se okušati u kvizu o poznavanju obilježja vrsta (visina, masa, brzina i slično).
Osnovna škola Barilović
Prirodne znanosti: Educiramo o važnosti očuvanja zaštićenih biljnih vrsta poput malog kaćuna i promoviramo očuvanje livadnog cvijeća.
Tehničke znanosti: Korištenje 3D printera za izradu privjesaka s motivom cvijeća.
Umjetničko područje: Crtanje i oslikavanje biljke kaćuna tehnikom akvarela.
Interdisciplinarna područja znanosti: Kombinacija ekologije (održivi razvoj), tehnologije i poduzetništva kroz izradu proizvoda.
Mali kaćun i 3 D ivančice
Naša radionica na Znanstvenom pikniku fokusira se na višenamjenski cvjetni straničnik s motivom malog kaćuna. Kroz ovu aktivnost, učenici će prezentirati:
Izradu straničnika: Svaki straničnik prikazuje cvijet malog kaćuna (Orchis morio L.) koja je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice kaćunki (Orchidaceae). Ugrožena je vrsta te se nalazi u Crvenoj knjizi vaskularne flore Hrvatske u kategoriji gotovo ugroženih biljaka.
Svaki straničnik prikazuje ovaj cvijet, te uključuje ukrasni privjesak u obliku cvijeta ivančice. Privjesak također sadrži sjeme različitog livadnog cvijeća za sjetvu.
Upotrebu 3D printanja: Predstavit ćemo kako koristimo 3D tehnologiju za izradu motiva livadnog cvijeća, uključujući ivančice, čime dodajemo inovativne elemente našem projektu.
Radionica naglašava umjetničko crtanje i tehničku primjenu kroz ekološke i edukativne svrhe, potičući sudionike na aktivno sudjelovanje u očuvanju prirode i razvijanje kreativnih vještina. Kroz ovaj rad primjenjujemo međupredmetne teme, s naglaskom na održivi razvoj i poduzetništvo.
Osnovna škola Bedekovčina
STEM - Mala škola ljekovitog bilja – izrada mirisnih soli i pilinga
Učenici će od ljekovitog bilja – lavande, kadulje i ružmarina izrađivati, na način prilagođen njihovu uzrastu, mirisne soli i pilinge te tako upoznati ostale sudionike s ovim ljekovitim biljkama.
Čarobna priroda oko nas
Mogu sudjelovati posjetitelji:
1. Indikatori iz vrta (ispitivanje vrsta otopina, indikatori)- sokom crvenog kupusa i alkoholnom otopinom kurkume učenici će ispitivati kiselost i lužnatost kemikalija iz kućanstva
2. Čarolija boja (usporedba gustoće otopine šećera različitih koncentracija)- bojanje otopina šećera različite gustoće prehrambenim bojama
3. Izradi svoj aparat za gašenje požara (uvjeti gorenja, kako ugasiti požar, reakcija neutralizacije, svojstva ugljikovog dioksida)- uz pomoć sode bikarbone, octa, te plastične boce izrada aparata za gašenje požara
4. Prepoznavanje vrsta drveća u parku (korištenje slikovnih determinacijskih ključeva)- učenici će pomoću slikovnih ključeva određivati vrste drveća iz parka
5. Određivanje visine drveća u parku (korištenje priručnog klinometra)- učenici će pomoću klinometra i metra određivati visinu drveća u parku.
Može li biti čarobnije?
U pokusima s vakuumom pokazati ćemo kako se mogu povećati spužvasti bomboni i baloni, te kako voda kipi na oko 20 °C.
Izrađivat ćemo ne-njutnovsku tekućinu i istraživati kako se ponaša kada na nju djelujemo manjom silom, a kako kada na nju djelujemo većom silom.
Sudionici će moći izrađivati crteže koji će na zraku biti vidljivi, a u vodi ne.
Dio nastupa će biti demonstracijski, a dio će biti interaktivan te će posjetitelji i sami moći sudjelovati u izradi pokusa.
Osnovna škola Budrovci
Energija budućnosti - Predstavljamo obnovljive izvore energije: energiju vjetra, solarnu energiju, energiju vodika. Pomoću sunčeve energije i solarnih ćelija pokrećemo male vjetrenjače i palimo led žarulje. Ventilatorom, koji zamjenjuje vjetar pokrećemo vjetrenjače koje stvaraju dovoljno energije za pokretanje malih vjetrenjača ili paljenje led žarulja. Pomoću Hydrofil Pro uređaja elektrolizom vode punimo male spremnike vodika koji uz pomoć gorivih ćelija pokreću automobil. Ručnim generatorom možemo pohraniti energiju u kondenzatoru, mjeriti postupak punjenja, pa tu istu energiju koristiti za pokretanje malog ventilatora ili automobila. Uspoređujemo gorive ćelije: PEM vodikova goriva ćelija, goriva ćelija sa slanom vodom i goriva ćelija s izravnim etanolom. Mlađi učenici će moći izrađivati origami tehnikom male vjetrenjače od papira, pribadače i papirnatih slamki.
Osnovna škola Donja Stubica
Učimo kroz zabavu
Učenici će izvoditi pokuse iz kojima će na zanimljiv i zabavan način prikazati i objasniti različite pojave i procese koji se događaju oko nas. Posjetitelji će moći aktivno sudjelovati u izvođenju pokusa, te će time i sami steći određena znanja i vještine. Jednostavni i atraktivni pokusi kod sudionika će potaknuti kreativnost, te će ih motivirati i probuditi interes za prirodne skupine predmeta.
- Izrada fosila
- Jaje u boci (kako natjerati kuhano jaje u bocu čiji je otvor manji od promjera jajeta)
- Vulkan (izlazak obojane pjene nastale reakcijom octa (limunske kiseline)i sode bikarbone iz konstrukcije od glinamola čime se simulira erupcija vulkana)
- Tajno pismo (pisanje nevediljivom tintom od limuna i zagrijavanje papira kojim tajna poruka postaje vidljiva)
- Gustoća tekućina (miješanje više otopina različitih boja I gustoća)
- Toplinski kapacitet (zagrijavanje balona punjenog zrakom i vodom i uočavanje razlika)
- Tlak zraka (tlak zraka sprečava papir da padne kad je čaša okrenuta naopako)
- Pisanje 3 D olovkama
- Mikroskopiranje planktona
Osnovna škola Grigora Viteza Zagreb
Put po planetima Sunčevog sustava - Učenici će s učiteljicom predstaviti edukativno putovanje kroz Sunčev sustav pomoću jednostavnih znanstvenih pokusa. Na Merkuru će objasniti nastanak kratera simulacijom udara meteorita. Na Veneri će demonstrirati vulkansku aktivnost uz pomoć kemijskih reakcija koje oponašaju vulkanske erupcije. Na Zemlji će pokazati kako gravitacija djeluje na predmete koristeći različite mase i padove. Na Marsu će ilustrirati sastav atmosfere i kroz pokus s plinovima. Na Jupiteru će simulirati Veliku crvenu pjegu, prikazujući olujne sustave u tekućini (tornado u boci). Na Saturnu će predstaviti strukturu prstenova. Na Uranu će naučiti određivati smjer vjetra pomoću kompasa i vjetrokaza. Na Neptunu će prikazati snijeg i njegove jedinstvene karakteristike u uvjetima niskih temperatura.
Ove radionice integriraju znanja iz geologije, fizike, kemije i astronomije.
Osnovna škola Grohote
ZRAK I VODA – VRLO VAŽNI I BITNO DRUGAČIJI (kemija, fizika, geografija)
Na prezentacijskom stolu nalaze se obješeni baloni punjeni zrakom ili vodom. Posjetitelji koristeći ručni (kuhinjski upaljač) ili plamenik pokušavaju probušiti što više balona. Nakon uloženog truda svi baloni punjeni zrakom su probušeni, ali ne i oni punjeni vodom. Savjetuje se da intenziviraju zagrijavanje upotrebom plamenika. Ipak, posjetitelji ne uspijevaju probušiti balone.
Zašto se krhki baloni ne mogu probušiti plamenom ako su punjeni vodom?
Slijedi objašnjenje pomoću prezentacije s mnogo slika uspoređivanjem toplinskog kapaciteta i toplinske vodljivosti zraka i vode.
Zašto su navedena svojstva vode i zraka važna za život na Zemlji?
Voda i zrak neizostavni su da bi život ljudi i drugih bića na Zemlji funkcionirao - vodu pijemo, zrak udišemo.
Važnost vode i zraka s obzirom na njihova svojstva mnogo je veća (slijede primjeri objašnjeni pomoću slika):
- temperatura na Zemlji ima mala kolebanja u odnosu na druge planete i Mjesec, primjeri iz geografije
- niska toplinska vodljivost i kapacitet zraka koristi se u brojnim primjerima u području građevine pa čak i odijevanja
Osnovna škola Ivan Goran Kovačić Zagreb
Tko sam ja i gdje pripadam?
Kroz radionicu Tko sam i gdje pripadam? posjetitelji de modi kroz praktično iskustvo i interakciju modi upoznati ekosustave u kojima žive organizmi kroz učeničke modele te sistematiku životinja na zabavan način. Životinje de biti prikazane kroz izvornu stvarnost (paličnjaci), kao dio nežive prirode (kudice puževa, ljušture školjkaša, oklopi rakova, kukci...), modeli kupljeni u trgovini i fotografije. Interaktivno kroz igru, posjetitelji de modi odrediti skupine kojoj pojedine vrste pripadaju. Modi de naučiti što su i na koji način se koriste dihotomski ključevi. Za najmlađe su pripremljene memo kartice s fotografijama životinja. Oni iskusniji modi de se okušati u kvizu o poznavanju obilježja vrsta (visina, masa, brzina i slično).
Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci i Gimnazija M.A. Reljkovića Vinkovci
Kemijske metamorfoze- Cilj ove radionice je popularizacija prirodnih znanosti kroz pokuse. Eksperimenti pomažu djeci postavljati pitanja, pretpostavljati i tražiti rješenja. Djeca uče upoznavajući svijet oko sebe. Iako možda ne razumiju znanstveni pristup imaju potrebu upoznati svoju okolinu. Ovim pokusima želimo potaknuti njihovu znatiželju.
Djeca će nakon upoznavanja s jednostavnim kemijskim priborom poput epruvete, drvene hvataljke, čaše, lijevka imati priliku za vježbanje motorike, preciznosti, koncentracije, ali i za učenje samostalnosti.
Radit ćemo kišne oblake u boji, vulkan, vidjeti koliko je energije skriveno u malim gumenim medvjedićima, kako napraviti goruću pjeni, duha u boci, dobiti ozon i čarobirati bojama…
Kroz ove radionice želimo potaknuli djecu da razmišljaju, promišljaju i zaključuju, a pri tome se i zabave.
Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci
S financijama „na TI“ (Poduzetništvo/Financijska pismenost)
Prvi dio nastupa je kratko prezentiranje osnovnih postulata financijske pismenosti:
-kako pristupiti planiranju budžeta (važan postulat „50-30-20“ kojim se smatra prihvatljivo potrošiti 50% svojih primanja na obvezne troškove, kao npr. računi za električnu energiju, vodu, grijanje…, 30% za odlazak u kino, kazalište, utakmicu…, a 20% uštedjeti),
-kako diverzificirati rizik pri ulaganju ušteđenog novca
-pri tome upoznati pojmove kao PRIHOD, RASHOD, KAMATE, DIONICE, PDV,…
Drugi dio bi bio odigrati igru na tabletu ili pametnom telefonu „Želje i potrebe“, „Postotci i financije“ te online upitnik „Koliko si lak na novčaniku?“, kojom bi se odredilo kojem tipu osobe igrač pripada: rastrošnom, racionalnom ili previše štedljivom.
Treći dio podrazumijeva odigrati igru „Uklopi se u budžet“ u kojoj bi trebalo za određen iznos izabrati ponuđene proizvode na kojima nisu istaknute cijene – pobjednik je onaj koji bolje iskoristi zadani iznos.
Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci
Vunena magija prirode - vuneni vrt - Prirodne znanosti
Cilj ove radionice je popularizacija prirodnih znanosti. Prvi susreti s prirodnim znanostima u okviru kreativnih radionica mogu biti odlučujući za stav učenika prema znanosti uopće i izboru zanimanja. Kroz ovakve radionice učenicima ćemo omogućiti da bar na trenutak prijeđu u svijet mašte i dožive opuštanje u vunenoj oazi. Na početku ćemo objasniti samu tehniku filcanja koja uključuje preradu vune koja se temelji na svojstvu vlakana da se uslijed mehaničkog i toplinskog djelovanja, a uz pomoć sapuna, međusobno upletu u čvrstu strukturu, potom slijedi radionica sudionika. Vunom se oblažu sapuni te moče pjenom, a zatim gnječe i valjaju. Zahvaljujući građi vunene niti vlakna se u postupku sve čvršće međusobno isprepliću, zapinju i upliću. Na kraju dobijemo gust i neraskidiv materijal – filc ili pust. Tako pripremljeni sapuni koriste se kao piling prilikom njegovanja kože kako bi se uklonile odumrle stanice. Slijedi radionica izrade cvjetića od vune koji se mogu koristiti kao ukras na kaputu, torbama ili za dekoraciju.
Osnovna škola Ivan Goran Kovačić, Velika
Kriptografija – matematika
Predstaviti će se neke zanimljive metode oza dešifriranje određenih poruka. Učenici samostalno i uz pomoć matematike i digitalne tehnologije dolaze do tajne poruke. Cilj je pobuditi znatiželju i kreativnost učenika.
Osnovna škola Josipa Zorića, Dugo Selo
RoboSvijet - Robotika – programiranje
Kornjača i zec – Učenici su osmislili, projektirali i izradili stazu za robote na kojoj će prezentirati utrku između dva robota, od koji će jedan biti maskiran u zeca, a drugi u kornjaču. Zenonov paradoks tako će poslužiti u svrhu predstavljanja problematike programiranja kretanja robota uz mogućnost sudjelovanja svih zainteresiranih.
Brojač koraka – Učenik će nositi dva micro:bita: jedan na gležnju koji broji korake i odašilje drugom micro:bitu koji će nositi na majici i koji prima informaciju o broju koraka. Učenik će objasniti mogućnosti primjene programiranja za zdravlje i rekreaciju te samostalne izrade.
Rubikov brojač – Učenik prezentira različite vrste Rubikovih kocaka i algoritme za njihovo slaganje, no uvode i uporabu micro:bita kao brojača sekundi potrebnih za slaganje kocke.
Robot glazbenik – Učenik demonstrira korištenje robota kao izvođača unaprijed pripremljenih melodija i omogućuje posjetiteljima skladanje na prijenosnom računalu i prijenos melodija na robota.
Spoji me – Učenik demonstrira edukativne videoigre koje uz jednostavnu mehaniku omogućuju učenje osnovnih pojmova iz područja informatike, fizike i kemije.
Osnovna škola Krapinske Toplice
Lego Education, Energy Horizon Box (obnovljivi izvori energije) i 3D HOLOGRAM
Učenici će sastavljati i programirati Lego WeDo 2.0.
Učenici će složiti i demonstrirati rad obnovljivih izvora energija( solarna energija, energija vjetra, vode i dr.)
Učenici će pomoću 3D holograma prikazivati animacije i 3 D modele programirane na računalu.
Osnovna škola Mače
Utjecaj engleskog i njemačkog jezika na hrvatski jezik - Kontaktna lingvistika
Hrvatski jezik ne obuhvaća samo standardni, odnosno književni jezik, već i sve narodne govore kojima se služe Hrvati. Posuđenice su riječi posuđene iz stranih jezika. Kroz anketiranje želimo znati: Koliko posjetitelji Znanstvenog piknika poznaju germanizme i anglizme svakodnevnog govora? Postoje li razlike s obzirom na dobnu skupinu: želimo provjeriti je li istina da odrasli bolje razumije germanizme od anglizama. Koje anglizme i koje germanizme ispitanici najbolje razumiju? Provodi se ispitivanje na samom pikniku te se analiziraju rezultati u školi i kasnije slijedi objava rezultata istraživanja.
Neke germanizme i anglizme bi ispitali anketu, u svrhu provedbe istraživanja, a druge posuđenice bi uvrstili u Kahoot kviz kojem bi svi posjetitelji mogli pristupiti preko svojih mobitela.
Kao jedan primjer uspješnog višejezičnog učenika naveli bi Nikolu Teslu. Danas postoji metoda učenja stranih jezika prema Nikoli Tesli (izrađen plakat i predstavljanje plakata). Za sve vješte posjetitelje ponudili bi izradu diorame sa likom Nikole Tesle.
Osnovna škola Matije Gupca Gornja Stubica
Malo lijevo, malo desno – Origami - Sladak kao šećer – Tim (STEAM - akronim za
znanost, tehnologiju, inženjerstvo, umjetnost i matematiku)
Posjetitelji će uz pomoć učenika moći istražiti kako magneti djeluju jedan
na drugi. Moći će istražiti kako otkloniti magnetsku iglu iz ravnotežnog
položaja pomoću magneta, ali i pomoću električne struje. U nekoliko
pokusa učenici će pokazati kako stvaramo magnete različite jakosti
pomoću električne struje i objasnit će vezu između električne struje i magneta.
Posjetitelji će uz pomoć učenika razvijati svoju kreativnost, preciznost i pažnju oblikovanjem figura od papira koristeći origami tehniku te će rezati oblike od stiropora.
Posjetitelji će kroz radionice upoznati dobre i loše šećere te njihov utjecaj na zdravlje.
Vrlo nam je važna aktivnost sudionika te njihovo promišljanje i na kraju samostalno donošenje zaključaka.
Osnovna škola Pavla Štoosa, Kraljevec na Sutli
1-Nevidljiva poruka - Potreban materijal: zaštitna podloga, limun, posuda s vodom, kapaljka, prazna posuda za limunov sok, svjećica, upaljač, štapići za uši, bijeli papiri.
Postupak izvođenja: Posjetitelji umaču štapić za uši u smjesu limuna i vode te pišu poruku po bijelom papiru. Malo pričekaju da se papir osuši tako da poruka postaje nevidljiva. Držeći papir iznad plamena, otkrivamo nevidljivu poruku.
Zaključak: Limunov sok je organska tvar koja oksidira i postane smeđa kad se zagrije. Razrijeđeni sok od limuna i vode vrlo je teško primijetiti na papiru, nitko neće biti svjestan njegove prisutnosti sve dok se papir ne zagrije i pokaže poruku.
Ostale tvari koje djeluju na isti način su i sok od naranče, med, mlijeko, luk, sok, ocat i vino.
Nevidljivu tintu možete napraviti i koristeći se drugim kemijskim reakcijama, kao i gledanjem nekih tekućina pod ultraljubičastim (UV) svjetlom.
2-Fontana - Potreban materijal: Plastična boca s rupicama, voda, prehrambena boja, veća posuda za skupljanje vode.
Postupak izvođenja: Otvaranjem i zatvaranjem čepa na boci s rupicama reguliramo istjecanje vode.
Zaključak: Iako je boca probušena, kada je zatvoren čep boce voda ne istječe van. To je zato što se oko boce nalazi zrak koji svojim tlakom pritišće na rupice boce. Kada otvorimo čep, zrak djeluje i odozgo i voda istječe iz boce.
3-Padaju li jednakom brzinom papir i bilježnica - Potreban materijal: bilježnica i A4 papir.
Postupak izvođenja: Papir i bilježnica se postave na istu visinu i istodobno ih se ispusti te promatra kako padaju. Postupak se ponovi s dva A4 papira (jednakih masa) ali tako da se jedan papir zgužva, tj. napravi se od njega oblik loptice te ih se istodobno ispusti s iste visine i promatra kako padaju.
Postupak se ponovi, ali ovog puta papirić se postavi ispod bilježnice u vodoravnom položaju, potom ih se ispusti iz ruke. Ponovi se postupak, ali sada se papirić postavi iznad bilježnice te ih se pusti da padnu.
Uočit će se da papir i bilježnica istodobno padnu na tlo ako padaju zajedno, jer bilježnica svlada otpor zraka koji bi više utjecao na gibanje papira da pada odvojeno od bilježnice. A dva papira, od kojih je jedan zgužvan, ne padaju istodobno (iako im je masa jednaka) jer imaju različite oblike pa različito svladavaju otpor zraka. Gibanje pri slobodnom padu ne ovisi o masi tijela.
Zaključak: U vakuumu sva tijela bez obzira na masu i oblik padaju jednakim ubrzanjem. Padaju li tijela u nekome sredstvu, na njih djeluje otpor sredstva pa vrijeme njihova padanja ovisi o njihovu obliku.
4 -Izbaci lopticu -Potreban materijal: staklena/plastična boca i salvetni papir ili stiropor
Postupak izvođenja: Od salvetnog papira ili stiropora napravi se loptica. Boca se položi vodoravno na rub stola, a u njezino grlo postavi se loptica. Snažno se puhne s udaljenosti od desetak centimetara ispred grla boce (želimo lopticu ubaciti u bocu bez dodira).
Uočit će se kako loptica izleti van boce ako se u nju puhne.
Zaključak: Loptica najprije miruje jer su tlakovi unutar boce i izvan nje jednaki. Puhanjem je ispred boce nastao podtlak. Sada je rezultantna sila usmjerena iz boce, u kojoj je tlak atmosferski.
Tamo gdje je brzina strujanja veća, tlak je manji. To je tzv. Bernoullijevo načelo.
5 - Superštapić - Potreban materijal: posuda, voda, deterdžent za pranje posuđa, origano i superštapić (štapići za uši)
Postupak izvođenja: Posudu napunimo vodom i nasipamo origano na površinu vode, zatim uronimo štapić u središte posude. Nakon toga štapiću dodamo "super moć" tako da ga prvo uronimo u deterdžent, a zatim ga ponovno uronimo u posudu s vodom u kojoj je origano.
Uočit ćemo kako se ništa ne događa dok štapić nema "supermoći", ali kada štapić dobije "supermoć", tj kada ga se prethodno namoči u deterdžent, tada se uranjanjem u posudu s vodom origano odmakne što dalje od štapića.
Zaključak: Molekule vode ne daju origanu da potone. To nazivamo površinska napetost vode, a molekule deterdženta mijenjaju površinsku napetost i "izguravaju" origano.
6 - Što sve mogu plinovi
A) Potreban materijal: tanjur, voda, čaša, svijeća, prehrambena boja i upaljač.
Postupak izvođenja: Ulijemo vodu u čašu i obojimo je s prehrambenom bojom. Na stol stavimo jedan tanjur, a na tanjur stavimo jednu svijeću i zapalimo je. Pažljivo ulijevamo obojenu vodu u tanjur tako da razina voda ne prijeđe polovinu visine svijeće. Zatim s praznom čašom poklopimo svijeću na tanjuriću. Uočit ćemo kako se svijeća nakon nekog vremena ugasi, a zatim kako se razina vode u čaši podigla.
Zaključak: Nakon što smo svijeću poklopili čašom ona zagrijava zrak oko sebe te se on širi. Nakon nekog vremena svijeća će potrošiti sav kisik iz čaše i ugasit će se, a zrak oko svijeće će se ohladiti. Hladniji zrak zauzima manje mjesta pa će padom temperature pasti i tlak unutar čaše. Tada će tlak zraka izvan čaše biti veći od tlaka zraka unutar čaše i teže izjednačenju. Zato kada zrak većeg tlaka izvana prelazi u čašu sa sobom povlači (obojenu) vodu koja ispunjava čašu.
B) Potreban materijal: lavor, ocat, soda bikarbona, vrećica za zamrzavanje.
Postupak izvođenja: U vrećicu za zamrzavanje stavimo sodu bikarbonu i oprezno u nju ulijemo ocat, zatim brzo zatvorimo vreću. Uočit ćemo kako će vrećica puknuti.
Zaključak: Vrećica je pukla jer je ponestalo mjesta nastalom plinu koji se razvio tijekom kemijske reakcije između octa i sode bikarbone.
Osnovna škola Ljudevit Gaj, Mihovljan
Kemija boja
1. Lava lampa (izraditi lava lampu pomoću vode, ulja, prehrambenih boja i šumećih tableta)
2. Tajno pismo (otopinom sode bikarbone napisati tajnu poruku i otkriti sadržaj prskajući alkoholnom otopinom kurkume)
Čuda iz prirode
1. Čarobni balon (prazni balon se pričvrsti na praznu bocu koja se uranja u toplu i hladnu vodu)
2. Prirodni filter za vodu (izrada filtera za vodu od prirodnih materijala)
Osnovna škola Prečko
Optičke iluzije – optika
Iako se na prvi pogled čine kao zgodna zabava, optičke iluzije nije jednostavno izraditi. Posebno su složene iluzije u kojem je slika pokretna. Intenzitet svjetlosti, boje, periferni vid, građa oka, način na koji nastaje slika u oku, prijenos informacije u mozgu, računalne simulacije... Sve je to uključeno u nastanak jedne pokretne slike. U uvodnom dijelu kroz prezentaciju i isprintane fotografije sudionike bismo upoznali s djelima Octavia Ocampa, Rogera Penrosa, Maurits Cornelis Eschera te njihovim modernim verzijama. Slike ćemo oživiti pomoću uzoraka isprintanih na folije, taumatropa, kineografa te pokazati praksinoskop za koji su učenici naše škole dobili nagradu na INOVI-MLADI. Sudionici će, ovisno o dobi i interesima, sami izraditi taumatrop, kineograf, praksinoskop te složenije iluzije poput zaljubljenog srca ili Pac-Mana (simulacija video igrice). Upoznat ćemo ih i s optičkim iluzijama koje nastaju zbog loma svjetlosti.
Do oblaka i natrag – Meteorologija
Cilj radionice je učenike upoznati sa vrstama oblaka i hidrološkim procesom. U uvodnom dijelu učenici će pogledati crtani film o vrstama oblaka i kruženju vode u prirodi koji su napravili učenici OŠ Prečko. Nakon toga slijedi praktični dio u kojem će učenici riješiti kviz kako bi provjerili znanje i izraditi plakat sa vrstama oblaka. Vrste oblaka modelirati će od vate i lijepiti na papir. Radionicu će voditi učitelji i učenici naše škole.
Osnovna škola Rajić
Čarolija boja – kemija
Tema naše radionice je Čaroban svijet boja u kemiji. Učenici će koristeći bezopasne kemikalije izvesti nekoliko zanimljivih pokusa u kojima boja nestaje, nastaje ili se mijenja iz jedne u drugu.
TIM 1: Latice cvijeća će od bijelih postati crvene, plave ili zelene, a ljubičasta tekućina u čaši postat će bezbojna.
TIM 2: Kako se radi lava lampa te kako mlijeko može biti platno za crtanje.
TIM 3: Slonovska pasta za zube
Naši mladi kemičari objasnit će opisane kemijske reakcije a posjetitelji će moći sudjelovati u izvođenju pokusa.
Osnovna škola Rude, Samobor
Vjetroturbine i Energija Vjetra - Obnovljivi izvori energije-energija vjetra
Učenici izrađuju modele vjetroturbina. Nakon izrade, testiraju svoje modele kako bi vidjeli koliko energije mogu proizvesti koristeći ventilator ili prirodni vjetar, puhanje,...
Cilj: Objasniti kako vjetroturbine pretvaraju kinetičku energiju vjetra u električnu energiju, te naglasiti važnost obnovljivih izvora energije.
1. Uvod u energiju vjetra:
- Kratko predavanje o obnovljivim izvorima energije i kako vjetroturbine funkcioniraju.
- osnovni dijelovi vjetroturbine:
2. Izrada modela:
- Podijeliti posjetitelje u grupe
- Posjetitelji izrađuju vjetroturbine
- Ukoliko su posjetitelji mlađih dobnih kategorija (ili u žurbi) koriste se već izrađeni modeli
3. Testiranje:
- Testiraju se turbine
- Priključuju LED diodu ili voltmetar na motor kako bi mjerili proizvedenu energiju.
4. Analiza rezultata:
- Rasprava o tome kako različiti dizajni krila utječu na učinkovitost turbine.
- Objasniti kako brzina vjetra i oblik krila utječu na proizvodnju energije.
5. Zaključak:
- Naglasiti važnost obnovljivih izvora energije i potaknite posjetitelje da razmišljaju o drugim načinima korištenja energije vjetra.
Osnovna škola Rugvica
Udišemo li isti zrak? Atmosfera, onečišćenje zraka
Učenici izlažu rezultate nagrađenog projekta na državnom natjecanju GLOBE škola, a vezan je uz analizu količine dušikovog dioksida u zraku. Željeli smo istražiti kakva je kvaliteta zraka na području OŠ Rugvica. Kvaliteta zraka je mjera koliko je zrak čist ili zagađen. Osnovne skupine zagađivača zraka uključuju: lebdeće čestice (uključujući i teške metale), organske plinove, anorganske plinove, kisele plinove i mirise . Najštetnije za kvalitetu zraka jesu lebdeće čestice te dušikov dioksid i sumporov dioksid. Provedenim istraživanjem i dobivenim rezultatima želimo potaknuti ostale učenike da promišljaju o važnosti očuvanja kvalitete zraka. Kroz različite ekološke poruke nastojimo smanjiti koncentraciju štetnih plinova u zraku. Učenici će imati radionicu određivanja vrste oblaka, mjerenje površinske temperature asfalta i trave, mjerenje pH vrijednosti kišnice, mjerenje električne vodljivosti.
Osnovna škola Sesvete
Ponjuši i pronjuši točan odgovor – Biologija
Učenici će izlagati putem postera osnovna znanja i zanimljivosti o osjetilima, organima u kojima nastaje osjet kod životinja, čovjeka s naglaskom na različitosti u njihovom nastanku, primjeni i ulozi u svakodnevnom životu, preživljavanju, traženju hrane i partnera.
Posjetitelji će otkrivati različite mirise i povezivati ih sa svojim emocijama te osjećajima koji oni u njima bude. Zaigrat ćemo se sa njihovim osjetilima i vidjeti kako nas osjetilo vida vara pri određivanju vrste osjetila te koliko koncentracija mirisa utječe na naš doživljaj istoga.
Prirediti ćemo kvizove koje će posjetitelji rješavati i time produbljivati svoja znanja ili pokazati svoje do sada stečeno znanje. Kvizovi će biti različitih kako bi se omogućilo sudjelovanje različitim uzrastima i znanjima.
Posjetiteljima će se izrađivati prilagođena kombinacija mirisnih soli i kuglica za kupanje koje će moći ponijeti kao uspomenu na putovanje kroz svijet osjetila mirisa.
Osnovna škola Sesvetska Sela
KEMIJSKE ČAROLIJE – STEM
Učenici, uz mentorstvo učiteljica, pokazati će vam brojne pokuse iz STEM predmeta: „hodanje vode, lava lampu, vulkan i ostale zanimljivosti kojima se kod mlade populacije potiče kreativnost, sposobnost samostalnog zaključivanja, analitičnost i istraživanje.
Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički
Dođi, vidi, istraži, snimi i podijeli 3!
1. Kratka priča odvodi posjetitelja u 1892. godinu u grad Rojas u Argentini gdje će upoznati jednog Hrvata koji radi u policiji i pomaže u rješavanju jednog kriminalnog slučaja. Nakon upoznavanja različitih otisaka prstiju, posjetitelj rješava slučaj izgubljenog dijamanta ili ukradene torte.
Druga priča vodi posjetitelja u 1901. godinu u New York, SAD gdje je znanstvenik Karl Landsteiner potvrdio postojanje krvnih grupa ABO sustava. Uz pomoć lažne krvi i lažnih seruma, otkriva se čija je krvna grupa pronađena na mjestu zločina.
Za uspješno riješene tajne zločina, slijedi spuštanje loptica niz tobogan.
2. Učenici će, uz asistenciju mentora, izraditi vodeni ksilofon korištenjem razlike količina vode u epruvetama te svirati na takvoj instalaciji.
3. Učenici će, uz asistenciju mentora, postaviti mobilni radijski i televizijski studio te u realnom vremenu producirati radijski i televizijski program s lokacije u Gornjoj Stubici.
Osnovna škola Sveti Križ Začretje
Revolucija Zemlje i njezine posljedice
Geografija: demonstracija revolucije Zemlje (prikaz uz pomoć modela) uz prikaz posljedica revolucije Zemlje i nagnutosti Zemljine osi ( nejednako trajanje dana i noći na Zemlji na različitim prostorima, izmjena godišnjih doba, toplinski pojasevi na Zemlji).
Koje boje biljke imaju?
Biologija: izolacija biljnih pigmenata iz različitih biljnih vrsta uz pomoć kromatografije.
Ca- očima nutricionista i kemičara
Kemija: svojstva, spojevi i upotreba kalcija.
Osnovna škola Šime Budinića Zadar
Slana avantura – istražimo more- Salinitet je jedno od najvažnijih svojstava morske vode, a pokazuje udio otopljenih soli u vodi. Morske struje su gibanja morske vode pomoću koje se izmjenjuje voda u svjetskim morima. Morske struje mogu biti tople i hladne. Učenici će istražiti salinitet različitih uzoraka morske vode te će ih povezati s primjerima različitih saliniteta svjetskih mora i oceana. Pokusom će prikazati kako salinitet utječe na gustoću vode. Praktičnim radom će prikazati nastanak i kretanje morskih struja.
Osnovna škola Veliko Trgovišće
Hokus – pokus -
Kroz zanimljive pokuse „Papirnati cvijet se rascvao“, „Može li krumpir plutati?“ i „Čarobni štapić“ posjetitelji će spoznati kako voda prodire u papir i ulazi u zdrobljena vlakna na pregibima koja se tada izravnaju, da krumpir postaje lakši kada ga izdubimo te mu to omogućuje plutanje na vodi te o polaritetu molekula.
Osnovna škola Viktora Kovačića Hum na Sutli
Proubaj po Humskem - Uporabom IKT tehnologije potaknuti posjetitelje da se okušaju u izgovoru gornjosutlanskog dijalekta kajkavskoga narječja, konkretno govora Huma na Sutli sa specifičnim razvojem stražnjeg nazala ǫ. Posjetitelji će na zabavan način, kroz interaktivne i didaktičke igre moći sudjelovati u izgovoru i prepoznavanju značenja riječi i izraza humskoga govora.
Sudjelovat će i učenici, izvorni govornici humskoga govora, koji će posjetiteljima pomoći u komunikaciji na humskom govoru.
Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice
Optimalna optika - Učenici 7. razreda će prezentirati i prikazati na različitim primjerima djelovanje svjetlosti, fizikalna svojstva svjetlosti, te kako se svjetlost koristi u prirodi, fizici te na zoran način kroz pokuse uvesti djecu i posjetitelje u svijet fizike, kemije. Objasnit će se posebna grana fizike koja se bavi proučavanjem svjetlosti – optika. Objasnit će im se kako svjetlost, odnosno, različite frekvencije utječu na ljude, prirodu te koje se pozitivne i negativne strane izlaganja različitim vrstama svjetlosti.
Učenici i posjetitelji sudjelovat će u izvođenju pokusa, uživjeti se u svijet optičkih iluzija.
Osnovna škola Vladimir Nazor Budinščina
Astro trail – Astro putovanje - Virtualno putovanje svemirom – šetnja svemirskom postajom i svemirom upotrebom VR naočala. Igre s robotima – upoznavanje prirodnih pojava u svemiru i svijetu oko nas kroz igru s različitim vrstama robota. Pogodi crnu rupu – igra spretnosti. Naš kameni planet – upoznavanje s geološkim sastavom našeg planeta kroz izložbu i edukativne igre s različitim vrstama stijena. Prezentacija aktivnosti manifestacije Astro kamp.
Osnovna škola „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija
Koji je tvoj kôd?
Ove smo godine odlučili na Znanstvenom pikniku sudjelovati s temom Kriptografija i kodovi koju ćemo sagledati s različitih aspekata STEM područja (matematika, biologija, kemija i robotika). Posjetitelji će moći sudjelovati na zanimljivim radionicama na ovu temu te se okušati u rješavanju problema. Prikazat ćemo neke metode šifriranja i dešifriranja općenito koje su se koristile kroz povijest. Na primjeru prevođenja kodova sačuvanih u molekuli DNA ćemo prikazati kako „šifriranje“ izgleda u biologiji. Kroz slikovite prikaze sudionici će moći upoznati kemijsku građu molekule DNA koja određuje naše osobine, a nasljeđujemo ih od svojih roditelja. Kodiranje koristimo i prilikom programiranja pa ćemo prikazati kretanje robota pomoću kodova.
Osnovna škola Zlatar Bistrica
Varljivo oko – ILUZIONIZIRAJ SE! Naše perceptivne sposobnosti i način na koji vidimo svijet nisu uvijek jednostavne, a pogotovo ne jednoznačne. Oko, taj čudesan ljudski organ, često je podložan varkama i obmanama pa nas ponekad prevari. Naš mozak percipira i interpretira svijet oko nas ne baš u skladu s našim osjetilnim percepcijama. Kako vidimo? Kako nastaje slika? Zašto nas oko ponekad vara? samo su neka od pitanja na koja odgovore saznajte kroz interaktivne optičke iluzije zlatarbistričkih Radoznalaca.
I gimnazija Osijek
Fizika u umjetnosti ili umjetnost u fizici
Svjetleće jaje - Poznato je da se jaje sastoji od ljuske, bjelanjka i žumanjka. Svima je poznata izjava Svako jutro jedno jaje organizmu snagu daje. Međutim kako možemo dobiti gumeno jaje koje može i svijetliti. Zajedno napravimo pokus u kojemu ćemo pomoću octa skinuti ljusku s jajeta. Nakon toga jaje postaje kao loptica skočica. Sirovo jaje stavimo u posudu s octom, na početku uočavamo sitne mjehuriće koji nastaju kao rezultat oslobađanja ugljik dioksida zbog reakcije octene kiseline s kalcijevim karbonatom.
Hvatač sunca - Uhvatimo malo zraka Sunca za svakog od nas. Toplina Sunca na licu uvijek izmami osmjeh i osjećaj zadovoljstva! Hvatač Sunca nastao je na temelju hvatača snova koji potječe iz davnina. Nastao je u Indijanskom plemenu Ojibwa. Svrha hvatača Sunca je hvatanje Sunčevih zraka i njihovo širenje u zatvoreni prostor. Hvatači sunca dolaze u mnogim oblicima, veličinama i bojama, a izrađuju se od različitih vrsta materijala. Napravimo naš hvatač Sunca pomoću fizike, odnosno malo umjetnosti i dosta fizike. Uz pomoć strugotina boja, voštanog papira, ručnika i glačala za rublje uhvatimo Sunce. Hvatač Sunca „hvata“ zrake koje se raspršuju po prostoru i stvaraju se iskrice svjetlosti koje plešu u raznim bojama oko nas.
Perlice objašnjavaju fiziku - Kako uz pomoć spojivih perlica možemo provjeriti našu koordinaciju oka i ruku, kako možemo provjeriti našu finu motoriku uz korištenje fizikalnih zakona. Trebamo odabrati boje perlica koje nam se sviđaju, složiti unikatni nakit prema vlastitim sposobnostima. Sve to trebamo odraditi jako precizno. Nakon toga možemo provjeriti uz ručnik i glačalo za rublje pretvaranje električne energije u toplinsku energiju i vidjeti što smo napravili. Razveselimo sebe i svoje najmilije jedinstvenim ukrasom.
Geodetska škola
Od vrtnog patuljka do 3D vizualizacije
Upoznavanje sa blizu predmetnom fotogrametrijom te upotrebom fotografija za izradu mjernog 3D modela. Naučiti će pravilni način snimanja za izradu 3D modela.
Upoznati će se sa fotogrametrijskim programom za izradu 3D modela u kojem će izvršiti obradu snimljenih fotografija. Napravit će vizualizaciju modela (video).
Gimnazija Antuna Gustava Matoša Đakovo
Laboratorij u pokretu: „Znanstveni pokusi za vještije ruke!“
Jedna skupina učenika će koristiti jednostavan pribor i napraviti nastavno pomagalo za izvođenje pokusa. Objasnit će jednoliko gibanje po kružnici, odrediti ophodno vrijeme, linearnu brzinu, centripetalnu akceleraciju i centripetalnu silu. Simulacijom će provjeriti izvedeni pokus.
Druga skupina učenika će jednostavnim priborom izvesti pokuse kojima će dokazati kako šarenilo utječe na naše raspoloženje, a zatim simulacijom provjeriti izvedene pokuse.
Prije izvođenja pokusa sudionici će postaviti hipotezu, izvesti pokus provjeriti izvedeni pokus simulacijom, odrediti tražene veličine i donijeti zaključak.
Cilj radionice je spojiti vještine i znanost.
Sudionici (gledatelji) će kroz nastup naučiti jednoliko gibanje po kružnici, centripetalnu silu, centripetalnu akceleraciju, obojene sjene.
Gimnazija Antuna Gustava Matoša Zabok
Ljepota je u simetriji
Iskustveno učenje jedan je od najvažnijih oblika poučavanja. Sve ono što vidimo, osjetimo ili isprobamo jednostavnije ćemo prihvatiti, usvojiti i zapamtiti. Kroz različite zadatke i vježbe, omogućit ćemo učenicima da praktično primijene koncept simetrije na geometrijskim oblicima i uzorcima. Na geometrijskim oblicima učenici će prepoznavati i crtati osi simetrije te izrađivati simetrične crteže, kolaže ili skulpture koristeći matematičke alate i principe. Koristit ćemo digitalne alate i aplikacije koje omogućuju prepoznavanje simetrije. Cilj aktivnosti je istraživanje i razumijevanje koncepta simetrije kroz različite matematičke aktivnosti i primjere, kako bi učenici shvatili kako simetrija doprinosi estetici u matematici i prirodnom svijetu. Upoznati učenike s osnovnim pojmom simetrije i različitim vrstama simetrije na što jednostavniji način.
Gimnazija „Fran Galović” Koprivnica
Tko je rekao da je kemija dosadna i teška?
Radionica „Tko je rekao da je kemija dosadna i teška?“ vezana je uz demonstraciju niza kratkih i efektnih pokusa iz područja kemije koje su sami učenici pripremili. Iskusnom timu gimnazijalaca, najboljim kemičarima, cilj je dokazati da kemija nije niti dosadna, a niti teška znanost. Uz ovu radionicu, Vi i vaše dijete, postat ćete prijatelji znanosti, učiti nove vještine, graditi karakter i nositi znanost kroz život jer ćete na zabavan, a poučan način lakše shvatiti prirodoslovlje.
Gimnazija Vukovar
Čarolija pokusa - Radionica „Čarolija pokusa“ omogućava djeci i mladima da izvođenjem jednostavnih i atraktivnih pokusa budu pravi, mali znanstvenici.
Cilj je radionice, uz dobru zabavu, djecu upoznati sa zanimljivostima znanstveno-istraživačkog rada te poticati razvoj istraživačkog duh i proces usvajanja znanja, od zapažanja i promišljanja do kritičkog zaključivanja.
Jednostavnim pokusima upoznat će proces osmoze. Jaja koja su prethodno stajala u octu, stavit će u destiliranu vodu i u otopinu šećera, te će pratiti kretanje vode kroz polupropusnu membranu. U destiliranoj vodi, voda kroz polupropusnu membranu ulazu u jaje, i njegova se masa povećava. U otopini šećera voda izlazi iz jajeta, i njegova se masa smanjuje.
Također će pokus moći napraviti i s gumenim bombonima, što je posebno zanimljivo.
To će pomoći u razumijevanju kako stanice reguliraju kretanje vode kroz membrane u različitim uvjetima, i daje jasnu sliku o osmozi, ključnom procesu za život svih stanica.
U pokusu „Mliječni vrtlog“ u mlijeko će pomiješati nekoliko kapi boje za hranu, a u sredinu će dodati kap deterdženta za suđe. Boje se kreću i stvaraju razne uzorke zbog promjene površinske napetosti mlijeka. Miješanje boja može biti pravi čarobni doživljaj za djecu!
Posjetitelji će moći napraviti zanimljiv pokus „Lava lampa“.
Za ovaj zabavni pokus, potrebno je napuniti bocu vodom i dodati boju za hranu. Zatim dodati ulje i komadić šumeće tablete. Djeca će biti oduševljena gledajući kako se mjehurići boje dižu i spuštaju kroz ulje. Pokus ne samo da ih zabavlja, već i potiče na istraživanje i približava ih svijetu znanosti!
Jasminka Bikić prof. biologije i kemije
Gimnazija Vukovar
Trebamo li vjerovati reklamama? Svakodnevno stavljamo barem nekoliko kozmetičkih proizvoda na svoju kožu i kosu, a svaki se od njih sastoji se od barem desetak raznih kemijskih spojeva. Procjenjuje se kako jedna žena stavlja na svoju kožu u prosjeku 500 kemikalija dnevno. Cilj ove radionice je potaknuti mlade da se upoznaju sa štetnim sastojcima kozmetičkih proizvoda koje svakodnevno nanose na svoju kožu. Funkcije kože su mnogobrojne, međutim, koža jednako tako putem svojih malih otvora (pora) predstavlja put ulaska raznih tvari u organizam. Svaka tvar koju stavimo na kožu ima određeni potencijal da uđe u organizam i u njemu napravi neko djelovanje – pozitivno ili negativno. Stoga, jako je važno znati sastojke svih proizvoda koje stavljamo na kožu kako bi izbjegli one tvari koje mogu štetno djelovati na naš organizam i cjelokupno zdravlje. Neki od sastojaka o kojima ćemo govoriti povezuju se s razvojem raznih karcinoma, te negativnim utjecajem na cjelokupni organizam. Naime, za većinu se sastojaka kozmetičkih proizvoda još uvijek ne zna u potpunosti kako djeluju i što je važnije – kakav utjecaj imaju na zdravlje. Upravo zbog toga moramo preventivno djelovati i upoznati mlade s opasnostima koje se kriju u reklamiranim kozmetičkim proizvodima. Aktivnosti koje ćemo provesti:
- Izradit ćemo QR kodove o štetnim sastojcima kozmetičkih proizvoda koje ćemo donijeti na radionicu. Učenici će skeniranjem QR kodova upoznati najopasnije sastojke proizvoda za kožu i kosu te kakav utjecaj imaju na naše zdravlje.
- Ispitivat ćemo pH raznih kozmetičkih proizvoda s obzirom kako je održavanje fiziološkog pH kože vrlo važan zadatak te je stoga potrebno obratiti pozornost na pH vrijednost kozmetičkih proizvoda koje koristimo.
Antonija Milić, prof. savjetnik biologije i kemije i Suzana Osička, prof. savjetnik matematike i fizike
Gimnazija Vukovar
Novo lice glagoljice
S ciljem promoviranja glagoljice, predstavit ćemo interaktivnu izložbu pod nazivom "Novo lice glagoljice". Izložba uključuje aktivnosti koje se međusobno nadopunjuju i donose jedinstveno iskustvo učenja ovog staroslavenskog pisma. Tako će posjetitelji imati priliku istražiti slova latinice i glagoljice koristeći inovativno didaktičko pomagalo nazvano GLEE. Pomagalo su izradili učenici vukovarske gimnazije a sastoji od abecednih pločica za oba pisma, izrađenih na 3D pisaču, čime su spojili suvremenu tehnologiju s hrvatskom kulturnom baštinom i drevnom znanosti. Uz pomoć GLEE-a, posjetitelji će sudjelovati u interaktivnoj igri koristeći didaktičku glagoljicu slagalicu. Slagalica, također izrađena pomoću 3D pisača, potiče razvoj fine motorike i omogućuje interaktivnu igru u paru. U duhu igre, posjetitelji će slagati 3D kartice sa zapisom elemenata na glagoljici. Kartice olakšavaju razumijevanje zapisa glagoljice i njenog konteksta u svakodnevnom životu. Kroz ove će aktivnosti, posjetitelji sudjelovati u zabavnim i edukativnim interakcijama koje će im omogućiti da bolje razumiju i cijene našu bogatu kulturnu baštinu.
Davor Šijanović, nastavnik je TZK i Sanja Pavlović Šijanović, nastavnica je informatike.
Gimnazija M.A. Reljkovića Vinkovci i Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci
Kemijske metamorfoze
Cilj ove radionice je popularizacija prirodnih znanosti kroz pokuse. Eksperimenti pomažu djeci postavljati pitanja, pretpostavljati i tražiti rješenja. Djeca uče upoznavajući svijet oko sebe. Iako možda ne razumiju znanstveni pristup imaju potrebu upoznati svoju okolinu. Ovim pokusima želimo potaknuti njihovu znatiželju.
Djeca će nakon upoznavanja s jednostavnim kemijskim priborom poput epruvete, drvene hvataljke, čaše, lijevka imati priliku za vježbanje motorike, preciznosti, koncentracije, ali i za učenje samostalnosti.
Radit ćemo kišne oblake u boji, vulkan, vidjeti koliko je energije skriveno u malim gumenim medvjedićima, kako napraviti goruću pjeni, duha u boci, dobiti ozon i čarobirati bojama…
Kroz ove radionice želimo potaknuli djecu da razmišljaju, promišljaju i zaključuju, a pri tome se i zabave.
Glazbena škola Zlatka Grgoševića, Sesvete
PRIPAZI ŠTO JEDEŠ! PUB KVIZ
Ovom radionicom ćemo pokazati koliko je važno naše ispravno promišljanje o prehrani.
Možda ova malena radionica neće napraviti veliku promjenu u prehrambenim navikama, no dobro je znati što možemo učiniti za sebe kada smo cijeli dan u obavezama.
Nadalje, posjetitelji će moći na zabavan način ponoviti naučeno u našem PUB KVIZU.
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica
Njihalo: red i nered, harmonijsko i kaotično njihalo
Srednjoškolski nastavni sadržaji koji opisuju jednostavno matematičko njihalo nadograđuju se zanimljivim primjerima njihala: kaotičnim magnetskim njihalom, nizom od 15 njihala usklađenih frekvencija, njihalom koje slika Lissajousove krivulje, njihalom kao umjetničkim alatom.
Demonstracijom različitih primjera njihala učenici će povezati osnovnu fiziku s teorijom kaosa, teorijom širenja valova i stojnim valovima, Lisajousovim figurama i umjetnošću.
Srednja škola Bedekovčina
Znanost u primjeni
Učenici građevinskog dijela škole će posjetiteljima demonstrirati ispitivanje građevnih materijala i proizvoda koji se koriste prilikom građenja i uređivanja raznih objekata uređajima koji primjenjuju zakone fizike, kemije i matematike.
Hotelijersko-turistička škola
Da Vincijev laboratorij
Sudionici će se upoznati sa životom i otkrićem Leonarda da Vincija, njegovim slikarskim djelima te ključnim izumima kao što su avion s ptičjim krilima, perpetuum mobile, katapult, tenk i bicikl.
Srednja škola Jelkovec
Strojno učenje i senzori - Posjetitelji će odigrati neke matematičko - logičke igrice, saznati što je kriptografija (tajnopis), šifrirati i dešifrirati tekst koristeći Cezarovu šifru, prepoznati primjenu strojnog učenja u svakodnevnom životu, razviti kritički pristup o dijeljenju i prikupljanju osobnih podataka, osvijestiti važnost sigurnosti na internetu, prepoznati razlike između programiranja i strojnog učenja, razvijati svijest o važnosti financijske pismenosti u svakodnevnom životu, provjeriti mogućnosti platforme Arduino. Primijeniti senzore zvuka i svjetlosti razvijene na platformi Arduino i spojiti senzore za vlagu i temperaturu te provjeriti atmosferske uvjete te proučiti dio elektromagnetskog spektra koji vidi ljudsko oko i isprobati miješanje boja koristeći RGB diodu upravljano platformom Arduino.
Srednja škola Krapina
Zabavno prirodoslovlje
Kemija:
Igra: Gdje je koji element?- igra s periodnim sustavom elemenata
Pokus 1. Plutajuća tinta (markerom se nacrta neki oblik na keramičkom tanjuru, a zatim pažljivim ulijevanjem vode uz rub crteža, crtež se odvaja od tanjura i pluta na vodi)
Pokus 2. Biljni indikatori (odrediti pH-vrijednost vodenih otopina biljnim indikatorima npr. sokom crvenog kupusa, alkoholnom otopinom kurkume…)
Pokus 3. Koje su boje u crnoj boji? (odjeljivanje boja kromatografijom na filter papiru)
Bojana Barlović Tušek, nastavnica kemije
Geografija:
Pokus 1. Vulkan (učenici će napraviti model vulkana i izvoditi pokus tako da će uz pomoć octa, sode bikarbone i crvene boje izazvati nastanak vulkanske erupcije)
Pokus 2. Tornado u boci (učenici će uz pomoć plastičnih boca i vode napraviti tornado u boci)
Valentina Lež Trgovec, nastavnica geografije i 9 učenika
Fizika:
Pokus 1. Prijenos zvučnog vala u svemiru- električno zvono stavit ćemo ispod vakuumskog zvona i isisati zrak. U nekom trenutku više se neće čuti zvuk zvona, jer je gotovo sav zrak isisan. Zaključit ćemo da je potreban zrak, odnosno neko sredstvo (medij) da bi se zvučni val prenosio.
Pokus 2. Leidenfrost efekt- na električni grijač stavit ćemo aluminijsku posudu i pričekati da se ona zagrije. Nakon što se zagrije stavit ćemo jednu kapljicu vode unutar posude i uočit ćemo da joj je potrebno puno više vremena da ispari nego kada vodu zagrijemo na 100 stupnjeva Celzijeva. Zaključit ćemo da je jedan sloj kapljice odmah ispario te poslužio kao toplinski izolator između preostalog dijela kapljice i posude pa je bilo potrebno više vremena da ostatak kapljice ispari. Ovaj efekt možemo uočiti i kod hodanja po vrućoj žeravici.
Matematika:
Matematičko ludilo ( učenici će se natjecati tko će riješiti više zadataka u zadanom vremenu te osvojiti najviše bodova) - Valentino Ovčarićek, nastavnik matematike i fizike
Srednja škola Oroslavje
Kiselo ili lužnato - Učenici Srednje škole Oroslavje demonstrirati će pokus i pokazati posjetiteljima pH vrijednosti tvari i otopina iz svakodnevne uporabe. Posjetitelji će naučiti o pH vrijednostima kroz praktično određivanje pH različitih svakodnevnih otopina i tvari. Korištenjem pH indikatora, sudionici će mjeriti kiselost i bazičnost različitih uzoraka, poput limunovog soka, sode bikarbone, octa i sapuna. Radionica pruža edukativno iskustvo, objašnjavajući važnost pH vrijednosti u kemiji i njen utjecaj na naš svakodnevni život.
Srednja škola Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića
Prozirni pogled – rendgenske zrake u veterinarskoj medicini
Učenice trećeg razreda smjera veterinarski tehničar osmislile su izlaganje putem plakata kojim bi opisale rendgenske zrake, njihovo otkriće te uporabu u veterinarskoj medicini. Pomoću rendgenskih fotografija i modela predstavile bi različite vrste lomova/fraktura i postupak saniranja fraktura koju bi gosti nakon opisa pokušali samostalno sanirati. Kako bi sve pobliže objasnile gostima, prikazale bi fotografije lomova, bređih/skotnih životinja ili nekih patoloških stanja te ih podučile kako prepoznati npr. frakturu kosti, broj mačića u trbuhu ili neko strano tijelo u životinji. Uz sve navedeno, izravno bi pokazale kosture životinja iz školske arhive pomoću kojih bi gosti pokušali otkriti o kojoj životinji je riječ (lubanja svinje, kostur mačke i sl.)
Srednja škola Pregrada
STEMOVCI Pregrada - Na nastupu ćemo pokazati pokuse i radionice iz STEM područja (otisak prsta, ljigavac, minerali, zvuk, uho, VR).
Srednja škola Zabok - škola ambasador EU parlamenta - EPAS tim Srednje škole Zabok
S nama je sve moguće - Zanimljive i motivirajuće igre, simulacije usmjerene na gospodarsko i političko okruženje te na slobodu, demokraciju, prava, pravdu, ljudsko dostojanstvo, jednakost, uključivost, zelene politike, održivost,..
Srednja škola Zabok
Miješanje koktela – dva nastavnika i 6 učenika će prezentirati miješanje koktela
Srednja škola Zlatar
Zlatarski Inovatori
1. XTraffic - pametan sustav za upravljanje križanjima
Ovisno o broju automobila koji čekaju za kretanje u određenom smjeru, sustav pametno propušta određeni smjer prometa. Tijekom prolaza prometa kroz određeni smjer, mjeri se brzina automobila i ispisuje se kao dio posjetnice na NCR POS pisaču.
2. CYBELL – NTP školsko zvono
Na grafičkom LCD ekranu, korisnicima se prikazuju osnovne informacije poput trenutnog vremena, rasporeda sati ili obavijesti.
CYBELL miče potrebu da zaposlenici škole ili dežurni učenici moraju ručno pokrenuti zvono.
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok
Radionica izrade optičkih igrački - Učenici će demonstrirati rad i održavati radionice izrade optičkih igrački: thaumatropa, zoetropa, phenakistoskopa i kaleidoskopa.
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci
Master of Disaster - Ove godine pokazat ćemo vam naše orgulje izrađene od otpadnog materijala i pokazati kako uz precizna mjerenja dobivamo instrument na kojemu se vrlo jednostavno svira. Tu će u glazbenoj pratnji biti i gitara koja će pokvariti unplugged ugođaj. Da ne bude sve melodično, održat ćemo i jednostavne radionice kriptiranja kao pripremu za novu školsku godinu. Da u sve unesemo malo i virtualne stvarnosti, dobit ćete priliku proći kroz escape room vezan uz geometrijska tijela. Da ne bi bili previše suvremeni, iz naftalina izvlačimo cameru obscuru i nadamo se odličnoj razini osvjetljenja . Donosimo i radionice iz fizike i kemije koje se baziraju na važnoj elektrokemijskoj reakciji razgradnje elektrolita, pa ćemo pokazati pokuse u kojima putem elektrolize čistimo srebrni nakit, a vidimo i putanju čestica od anode prema katodi, elektroliza vode-praskavac koji nam zorno
pokazuje da vodik kao plin može biti opasan ,elektrolize vodene otopine
bakrova (II) klorida, vodene otopine natrijeva klorida. Izvesti ćemo i
mađioničarske trikove ili iluzije povezane sa svjetlošću, Pepper gost iluziju,
izraditi ćemo kroz radionice hologram projektore za smatphone, pokazati
laserima zakon refleksije svjetlosti te tako zaokružiti priču o refleksiji
svjetlosti. Za najmlađe izraditi ćemo katapulte kao igračke, za one nešto
veće objasniti princip rada katapulta.
Sveučilište u Zagrebu Stomatološki fakultet
Primjena STEM znanosti u dentalnoj medicini - Zainteresiranim posjetiteljima studenti će demonstrirati sljedeće:
1. Biologija: Promatranje ljudskih zubi, radiološki izgled zubi i čeljusti te opis izmjene mliječne i trajne denticije te promatranje zuba ispod mikroskopa.
2. Fizika: Polimerizacija kompozitnih materijala koji se koriste za ispune na zubima. Proučavanje rendgenskih snimki čeljusti.
3. Kemija: Kemijski i biološki nastanak zubnog karijesa te njegova prevencija. Rad sa otisnim masama i otiskivanje zubi.
Muzej seljačkih buna
Matične knjige, Tahyjev sunčani sat - U radionici Matične knjige djeca će se kao mali povjesničari upoznati s genealogijom i istražiti matične knjige obitelji Oršić i njihovih suvremenika. Naučit će čitati matične knjige i napisati priču o odabranom događaju iz njihove obiteljske povijesti, a zatim sastaviti matičnu knjigu svoje obitelji.
U Muzeju se čuva zanimljiv osobni predmet koji je bio inspiracija za radionicu Tahyjev sunčani sat. Radi se o malom preklopnom sunčanom satu s upisanom godinom izrade 1558. Sudionici će uz pomoć šablona papira i špage izraditi, te bojama ukrasiti svoju kopiju takozvane Tahyjeve vure. Na radionice su pozvana sva djeca od 6 – 15 godina.
Tiflološki muzej
Pronađi parove!
Postoje mnoge društvene igre koje danas poznajemo, a koje su prilagođene slijepim osobama. Tako se uobičajene igre poput karata, domina i sl. izrađuju u verzijama s izbočenim dijelovima kako bi ih slijepi mogli opipom prepoznati. Također, osim opipom, slijepe osobe osjetilom njuha mogu prepoznati razne mirise i na ta si način pomoći u identificiranju prostora u kojem se nalaze ili sl.
U našim igrama potrebno je pronaći parove. Prva je taktilni memory koji se igra po principu klasične igre memory, samo što se ovdje radi o igranju s povezom na očima i pamćenju parova po teksturi budući da svaki par ima određenu površinsku strukturu koja je drugačija od drugih parova. Druga igra je klasično uparivanje izgledom identičnih bočica putem osjetila mirisa (svaki par ima drugačiji miris).
Cilj ovih igara je potaknuti posjetitelje da se oslone na druga osjetila (u ovom slučaju opip i njuh), a ne na, primarni, vid.
Pišimo brajicom!
Brailleovo pismo ili brajica je reljefno točkasto pismo koje se čita prstima, a namijenjeno je slijepim i slabovidnim osobama koje ne mogu čitati obični, crni tisak. Pismo je 1821. g. osmislio francuski slijepi Louis Braille (1809-1852). Pismo za tvorbu znakova koristi se 6 točkica (tzv. šestotočka), smještenih u 2 stupca po 3 točkice od kojih se različitim kombiniranjem mogu dobiti 63 znaka. Od jedne ili kombinacijom dviju ili više šestotočki dobivamo određeno slovo, matematički znak, notni znak ili znakove interpunkcije. Brajica se piše pomoću tablice sa šilom, pomoću mehaničkog stroja za pisanje a u novije doba i računalom.
Posjetitelji će dobiti kratke upute kako pomoću tablica i šila pisati Brajevo pismo. Moći će napisati svoje ime ili kratku rečenicu, a komad papira s napisanim će moći ponijeti sa sobom kao suvenir.
Cilj je osvijestiti posjetiteljima važnost taktilnog doživljaja kod osoba oštećena vida te na zabavan način pokušati prikazati „svijet slijepih“.
Institut Ruđer Bošković
Ruđer akademija
Promatranje teleskopima
Upoznajte se s radom teleskopa i bacite pogled na nama najbližu zvijezdu... Saznajte zanimljivosti vezane uz sunce i njegovo zračenje te metode koje nam omogućavaju da vidimo i nevidljive dijelove sunčevog zračenja, poput ultraljubičastog ili infracrvenog zračenja. Naši astrofizičari spremno će vam otkriti sve tajne svemira.
Kako napraviti zlato i kako to priroda čini?
Kako izgledaju atomi i čestice koje ih čine, zašto su neki stabilni, a drugi se raspadaju i gdje nastaju te kako su dospjeli na Zemlju i gdje je u svemu tome zlato, samo su neka pitanja na koja potražite odgovore od naših fizičara. Svoje znanje provjerite i u zanimljivom kvizu.
Skriveni život mrava
Tko obavlja koje poslove u koloniji i kako izgleda jedno mravlje gnijezdo? Što možemo naučiti proučavajući mrave? Zavirite u mravlje gnijezdo i upoznajte se s organizacijom rada i načinom života ovih malih životinja koje žive u velikim zajednicama. Nakon druženja s nama izleti u prirodu više nikada neće biti isti.
Život u špiljama
Saznat će kako se živi svijet prilagođava na različite tipove okoliša, pa i one najekstremnije koji vladaju u špiljama. Za vas smo pripremili pravu malu špilju, ali ne bojte se mraka - zajedno ćemo rasvijetliti tajne života u podzemlju.
Institut za fiziku
Nitroled – sladoled spravljen pomoću tekućeg dušika
Sladoled je čudesna mješavina sva tri agregatna stanja, i o njihovom omjeru i načinu priprave ovisi kvaliteta i okus sladoleda. Znanstvenici će demonstrirati izradu sladoleda pomoću tekućeg dušika gdje brzina smrzavanja utječe na veličinu kristala u sladoledu zbog čega sladoled ima finu teksturu te je posebno ukusan. Planira se izrada sladoleda i dijeljenje sladoleda posjetiteljima.
Udruga Astronomsko društvo Meteor
Sunčani spektakl
Interaktivni znanstveni show "Sunčani spektakl" pruža posjetiteljima priliku da promatraju Sunce kroz teleskope opremljene posebnim filterima koji omogućuju sigurno i jasno promatranje Sunca. Kroz zanimljiva predavanja i praktične demonstracije, posjetitelji će naučiti o fenomenima kao što su Sunčeve pjege, koje su indikatori Sunčeve aktivnosti. Ovaj edukativni show također će istražiti procese poput nuklearne fuzije unutar Sunca te njegovog utjecaja na Zemlju kroz sunčev vjetar i druge važne aspekte Sunčeve fizike. Posjetitelji će imati priliku upoznati se s opremom za promatranje i fotografiranje neba, a posebice Sunca.
Hrvatska zajednica tehničke kulture
Radionica izrade elektroničkih znački
Hrvatska zajednica tehničke kulture će i ove godine pružiti vrijedne edukativne sadržaje posjetiteljima na Znanstvenom pikniku. Naša prisutnost na događanju uključuje dinamične radionice lemljenja u području elektronike gdje polaznici uče osnove strujnih krugova, koje će privući brojne znatiželjnike svih dobnih skupina. Tijekom radionica, sudionici će imati priliku naučiti osnovne tehnike lemljenja te se upoznati s elektroničkim komponentama i njihovom primjenom. Osim toga, Hrvatska zajednica tehničke kulture će predstaviti impresivnu prezentaciju radova koje su polaznici ljetnih škola tehničke kulture izradili tijekom svojih programa. Posjetitelji će imati priliku vidjeti raznolike projekte, od modelarstva do robotike, koji su demonstrirali kreativnost i tehničke vještine mladih talenata. Na Znanstvenom pikniku namjeravamo sudjelovati u promociji znanosti, tehnologije i tehničke kulture među širom publikom. Naša prisutnost na događanju će potaknuti interes za STEM područja i pridonijeti širenju svijesti o važnosti tehničkog obrazovanja i inovacija.
Udruga Hrvatsko geološko društvo (HGD)
Upoznaj Zemlju – zaviri u mikroskop!
Namjera nam je promovirati geologiju kao temeljnu prirodnu znanost prvenstveno djeci školske dobi, ali i svim ostalima zainteresiranima. Preko interaktivne izložbe/radionice prikazati ćemo što sve geologija proučava, koja je njena važnost te što sve obuhvaćaju geološka istraživanja. Izložit ćemo uzorke stijena u makro- i mikroskopskom obliku (gledanje lupom/mikroskopom), a prostor ukrasiti maketama, posterima, geološkim kartama i drugim materijalima. Posjetitelji će moći zaviriti u mikrosvijet, tj. mikroskopirati minerale, stijene i mikrofosile (mikrograđevne elemente stijena), uz stručno objašnjenje naših geologa-volontera. Moći će i pomirisati sirovu naftu i vidjeti kako nafta izgleda u stijeni. Pomoću šest metara duge lente koja prikazuje razvoj Zemlje kroz geološka razdoblja posjetiteljima ćemo približiti dinamiku našeg planeta te im objasniti promjene koje su se događale na Zemlji (tektonske, klimatske, razvoj života) od samog njenog postanka do danas.
Udruga Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“
Matematičke igre i zagonetke
Kako dobar dio znanosti ne može bez matematike, tako ni znanstveni
piknik ne može bez matematičkih radionica. Pripremili smo više aktivnosti
koje se mogu odvijati istovremeno, a uključuju razne slagalice (ketamino,
„kalendar“, „matematičke kornjače“, tangrami…), razne matematičke igre
za više igrača („Magic 7“, „Semafor“, „Popločavanje“…), slaganje hanoiskih
tornjeva, simulacija Monty Hall paradoksa, te ostale aktivnosti kao što su
razni trikovi s kartama, pogađanje zamišljenog broja, „Fleksagoni“, „Kako
pravilno jesti pizzu“, „Statistički špil laži i obmana“, „Normalna ploča“…
Aktivnosti su namijenjene za razne uzraste, od najmlađih pa do roditelja,
tako da zahtijevaju razna predznanja te se uglavnom bave logikom,
kombinatorikom, teorijom grafova, vjerojatnosti, statistikom te ostalim
područjima matematike.
Udruga za popularizaciju znanosti sporta stemKA
Samo papir nam je dovoljan
U osnovnoj školi origami je fantastičan način za istraživanje matematičkih pojmova uključujući geometriju, razlomke i kutove. Pretvaranje jednostavnog kvadratnog papira u komad dovršenog origamija uključuje mnogo matematičkog razmišljanja. Upute za origami uključuju korake savijanja, koji se često nazivaju 'uzorci nabora', kako bi se stvorile različite geometrijske konstrukcije. Djeca će morati koristiti znanje o usmjerenosti i kutovima kako bi ih ispravno dovršila. Tijekom procesa stvarat će druge oblike počevši od kvadrata, uključujući jednakostranične trokute, peterokute i šesterokute. Uzorci su također zastupljeni u velikoj mjeri u origamiju.
Mnoge stvarne primjene origamija mogu se pronaći u inženjerstvu. Uzmimo na primjer automobilske zračne jastuke, njihov kompaktni dizajn za brzo napuhavanje inspiriran je origamijem. Inženjeri su uzeli inspiraciju iz origami uzoraka i metoda preklapanja kako bi postavili način na koji se zračni jastuk sprema i otvara. Inženjeri se nastavljaju oslanjati na tehnike origamija pri razvoju novih struktura i tehnologija, pa je 2003. stvoren novi dizajn srčanog stenta inspiriran origamijem. Dizajniran oko baze origami vodene bombe, svrha stenta bila je povećati začepljene arterije i vene. Origami dizajn omogućuje proširenje stenta na različite veličine ovisno o njegovoj primjeni. Isto tako, pinceta inspirirana origamijem.
Udruga Studentska sekcija Hrvatskog kemijskog društva: PO „Entropija“
Marshmallows, vatrica i PO „Entropija“
Uz pomoć studenata (članova PO „Entropija“) učenici i mladi samostalno pokušavaju razmisliti i pojasniti demonstracijske pokuse koje su vidjeli. Vidjet će razne pokuse gorenja krutina, tekućina i plinova (simulacija raketnog izgaranja), simulacija malih vatrometa, ručno izrađene petarde i ostale pirotehniče smjese kao flashovi, dimne bombe, topovi te nagle promjene boja oksido-redukcijskih reakcija. Pokusi će biti popraćeni povijesnim pričama o samim reakcijama i kako su do njih došli. Isto tako imat cemo razne rekvizite za detaljna pojašnjenja kako funkcioniraju rakete, vatrometi, pirotehničke fontane i slično.
Udruga studenata biologije – BIUS
Od biologije za svakog ponešto
U sklopu BIUS-a djeluje tridesetak različitih sekcija i grupa, a na Znanstvenom pikniku predstavit će se njih sedam:
Alge – degustacija prehrambenih proizvoda od algi
Botanika – upoznavanje s herbarijem te dihotomskim determinacijskim ključevima i određivanje biljnih vrsta uz pomoć istih
Edukacija – radionica traženja „fosila“ i „izrada“ fosilnih ostataka
Održivi razvoj – izrada hranilica za ptice od starih tetrapaka
Opnokrilci – predstavljanje zbirke i zamki za hvatanje opnokrilaca
Ravnokrilci – degustacija prehrambenih proizvoda od ravnokrilaca
Vivarij – upoznavanje života vijetnamskih paličnjaka
Udruga Virtualci
Radionica 3 D olovke - sudionici će imati priliku kreativno stvarati 3D oblike, pisati
Dron edukacija – učenici će imati priliku naučiti kako se rukuje s dronom.
Udruga za promicanje znanosti, ekologije i sigurnosti
Znanstvene kutije Profesora Baltazara STREAM-a
Predstaviti će se edukativne kutije s priborom za izvođenje pokusa.
Udruga za robotiku Futura, Split
Robotika za sve generacije - Prezentacija rada udruge
Odradit će se edukativna radionica s učenicima. Učenike ćemo upoznati s robotikom kroz kratku prezentaciju i predstaviti glavne dijelove koje se koristite u radu. Učenici će imati priliku upoznati i humanoidnog robota, te razgovarati i otkriti njegov svijet robotike. Prema našim uputama učenici će aktivno sudjelovati u programiranju određenih edukacijskih robota.
Dubravka Turčinović
Zeleno i još ponešto
Za mlađe sudionike Znanstvenog piknika (vrtić i niži razredi OŠ): Promjena zelene prehrambene boje dodatkom razrijeđene varikine.
Za starije sudionike Znanstvenog piknika (viši razredi OŠ te SŠ): Praćenje brzine reakcije promjenom zelene prehrambene boje ovisno o koncentraciji varikine uz grafički prikaz rezultata mjerenja i izvođenje zaključka.
Katarina Potaček – origami
Origami tetris kocka
Sudionici će imati priliku izraditi Sonobe module pomoću kojih će moći složiti tetris kocku.
Dah života
Upoznajmo dišni sustav i njegovu važnost. Kroz aktivnosti povezat ćemo znanja matematike, kemije i biologije i njihovu primjenu u svakodnevnom životu. Opisati ćemo dišni sustav i svojstva plinova koji sudjeluju u disanju i osvijestiti štetnost duhanskog dima.
Osnovna škola A. Šenoe, Zagreb
Tko sam ja i gdje pripadam?
Kroz radionicu Tko sam i gdje pripadam? posjetitelji de modi kroz praktično iskustvo i interakciju modi upoznati ekosustave u kojima žive organizmi kroz učeničke modele te sistematiku životinja na zabavan način. Životinje de biti prikazane kroz izvornu stvarnost (paličnjaci), kao dio nežive prirode (kudice puževa, ljušture školjkaša, oklopi rakova, kukci...), modeli kupljeni u trgovini i fotografije. Interaktivno kroz igru, posjetitelji de modi odrediti skupine kojoj pojedine vrste pripadaju. Modi de naučiti što su i na koji način se koriste dihotomski ključevi. Za najmlađe su pripremljene memo kartice s fotografijama životinja. Oni iskusniji modi de se okušati u kvizu o poznavanju obilježja vrsta (visina, masa, brzina i slično).
Osnovna škola Barilović
Prirodne znanosti: Educiramo o važnosti očuvanja zaštićenih biljnih vrsta poput malog kaćuna i promoviramo očuvanje livadnog cvijeća.
Tehničke znanosti: Korištenje 3D printera za izradu privjesaka s motivom cvijeća.
Umjetničko područje: Crtanje i oslikavanje biljke kaćuna tehnikom akvarela.
Interdisciplinarna područja znanosti: Kombinacija ekologije (održivi razvoj), tehnologije i poduzetništva kroz izradu proizvoda.
Mali kaćun i 3 D ivančice
Naša radionica na Znanstvenom pikniku fokusira se na višenamjenski cvjetni straničnik s motivom malog kaćuna. Kroz ovu aktivnost, učenici će prezentirati:
Izradu straničnika: Svaki straničnik prikazuje cvijet malog kaćuna (Orchis morio L.) koja je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice kaćunki (Orchidaceae). Ugrožena je vrsta te se nalazi u Crvenoj knjizi vaskularne flore Hrvatske u kategoriji gotovo ugroženih biljaka.
Svaki straničnik prikazuje ovaj cvijet, te uključuje ukrasni privjesak u obliku cvijeta ivančice. Privjesak također sadrži sjeme različitog livadnog cvijeća za sjetvu.
Upotrebu 3D printanja: Predstavit ćemo kako koristimo 3D tehnologiju za izradu motiva livadnog cvijeća, uključujući ivančice, čime dodajemo inovativne elemente našem projektu.
Radionica naglašava umjetničko crtanje i tehničku primjenu kroz ekološke i edukativne svrhe, potičući sudionike na aktivno sudjelovanje u očuvanju prirode i razvijanje kreativnih vještina. Kroz ovaj rad primjenjujemo međupredmetne teme, s naglaskom na održivi razvoj i poduzetništvo.
Osnovna škola Bedekovčina
STEM - Mala škola ljekovitog bilja – izrada mirisnih soli i pilinga
Učenici će od ljekovitog bilja – lavande, kadulje i ružmarina izrađivati, na način prilagođen njihovu uzrastu, mirisne soli i pilinge te tako upoznati ostale sudionike s ovim ljekovitim biljkama.
Čarobna priroda oko nas
Mogu sudjelovati posjetitelji:
1. Indikatori iz vrta (ispitivanje vrsta otopina, indikatori)- sokom crvenog kupusa i alkoholnom otopinom kurkume učenici će ispitivati kiselost i lužnatost kemikalija iz kućanstva
2. Čarolija boja (usporedba gustoće otopine šećera različitih koncentracija)- bojanje otopina šećera različite gustoće prehrambenim bojama
3. Izradi svoj aparat za gašenje požara (uvjeti gorenja, kako ugasiti požar, reakcija neutralizacije, svojstva ugljikovog dioksida)- uz pomoć sode bikarbone, octa, te plastične boce izrada aparata za gašenje požara
4. Prepoznavanje vrsta drveća u parku (korištenje slikovnih determinacijskih ključeva)- učenici će pomoću slikovnih ključeva određivati vrste drveća iz parka
5. Određivanje visine drveća u parku (korištenje priručnog klinometra)- učenici će pomoću klinometra i metra određivati visinu drveća u parku.
Može li biti čarobnije?
U pokusima s vakuumom pokazati ćemo kako se mogu povećati spužvasti bomboni i baloni, te kako voda kipi na oko 20 °C.
Izrađivat ćemo ne-njutnovsku tekućinu i istraživati kako se ponaša kada na nju djelujemo manjom silom, a kako kada na nju djelujemo većom silom.
Sudionici će moći izrađivati crteže koji će na zraku biti vidljivi, a u vodi ne.
Dio nastupa će biti demonstracijski, a dio će biti interaktivan te će posjetitelji i sami moći sudjelovati u izradi pokusa.
Osnovna škola Budrovci
Energija budućnosti - Predstavljamo obnovljive izvore energije: energiju vjetra, solarnu energiju, energiju vodika. Pomoću sunčeve energije i solarnih ćelija pokrećemo male vjetrenjače i palimo led žarulje. Ventilatorom, koji zamjenjuje vjetar pokrećemo vjetrenjače koje stvaraju dovoljno energije za pokretanje malih vjetrenjača ili paljenje led žarulja. Pomoću Hydrofil Pro uređaja elektrolizom vode punimo male spremnike vodika koji uz pomoć gorivih ćelija pokreću automobil. Ručnim generatorom možemo pohraniti energiju u kondenzatoru, mjeriti postupak punjenja, pa tu istu energiju koristiti za pokretanje malog ventilatora ili automobila. Uspoređujemo gorive ćelije: PEM vodikova goriva ćelija, goriva ćelija sa slanom vodom i goriva ćelija s izravnim etanolom. Mlađi učenici će moći izrađivati origami tehnikom male vjetrenjače od papira, pribadače i papirnatih slamki.
Osnovna škola Donja Stubica
Učimo kroz zabavu
Učenici će izvoditi pokuse iz kojima će na zanimljiv i zabavan način prikazati i objasniti različite pojave i procese koji se događaju oko nas. Posjetitelji će moći aktivno sudjelovati u izvođenju pokusa, te će time i sami steći određena znanja i vještine. Jednostavni i atraktivni pokusi kod sudionika će potaknuti kreativnost, te će ih motivirati i probuditi interes za prirodne skupine predmeta.
- Izrada fosila
- Jaje u boci (kako natjerati kuhano jaje u bocu čiji je otvor manji od promjera jajeta)
- Vulkan (izlazak obojane pjene nastale reakcijom octa (limunske kiseline)i sode bikarbone iz konstrukcije od glinamola čime se simulira erupcija vulkana)
- Tajno pismo (pisanje nevediljivom tintom od limuna i zagrijavanje papira kojim tajna poruka postaje vidljiva)
- Gustoća tekućina (miješanje više otopina različitih boja I gustoća)
- Toplinski kapacitet (zagrijavanje balona punjenog zrakom i vodom i uočavanje razlika)
- Tlak zraka (tlak zraka sprečava papir da padne kad je čaša okrenuta naopako)
- Pisanje 3 D olovkama
- Mikroskopiranje planktona
Osnovna škola Grigora Viteza Zagreb
Put po planetima Sunčevog sustava - Učenici će s učiteljicom predstaviti edukativno putovanje kroz Sunčev sustav pomoću jednostavnih znanstvenih pokusa. Na Merkuru će objasniti nastanak kratera simulacijom udara meteorita. Na Veneri će demonstrirati vulkansku aktivnost uz pomoć kemijskih reakcija koje oponašaju vulkanske erupcije. Na Zemlji će pokazati kako gravitacija djeluje na predmete koristeći različite mase i padove. Na Marsu će ilustrirati sastav atmosfere i kroz pokus s plinovima. Na Jupiteru će simulirati Veliku crvenu pjegu, prikazujući olujne sustave u tekućini (tornado u boci). Na Saturnu će predstaviti strukturu prstenova. Na Uranu će naučiti određivati smjer vjetra pomoću kompasa i vjetrokaza. Na Neptunu će prikazati snijeg i njegove jedinstvene karakteristike u uvjetima niskih temperatura.
Ove radionice integriraju znanja iz geologije, fizike, kemije i astronomije.
Osnovna škola Grohote
ZRAK I VODA – VRLO VAŽNI I BITNO DRUGAČIJI (kemija, fizika, geografija)
Na prezentacijskom stolu nalaze se obješeni baloni punjeni zrakom ili vodom. Posjetitelji koristeći ručni (kuhinjski upaljač) ili plamenik pokušavaju probušiti što više balona. Nakon uloženog truda svi baloni punjeni zrakom su probušeni, ali ne i oni punjeni vodom. Savjetuje se da intenziviraju zagrijavanje upotrebom plamenika. Ipak, posjetitelji ne uspijevaju probušiti balone.
Zašto se krhki baloni ne mogu probušiti plamenom ako su punjeni vodom?
Slijedi objašnjenje pomoću prezentacije s mnogo slika uspoređivanjem toplinskog kapaciteta i toplinske vodljivosti zraka i vode.
Zašto su navedena svojstva vode i zraka važna za život na Zemlji?
Voda i zrak neizostavni su da bi život ljudi i drugih bića na Zemlji funkcionirao - vodu pijemo, zrak udišemo.
Važnost vode i zraka s obzirom na njihova svojstva mnogo je veća (slijede primjeri objašnjeni pomoću slika):
- temperatura na Zemlji ima mala kolebanja u odnosu na druge planete i Mjesec, primjeri iz geografije
- niska toplinska vodljivost i kapacitet zraka koristi se u brojnim primjerima u području građevine pa čak i odijevanja
Osnovna škola Ivan Goran Kovačić Zagreb
Tko sam ja i gdje pripadam?
Kroz radionicu Tko sam i gdje pripadam? posjetitelji de modi kroz praktično iskustvo i interakciju modi upoznati ekosustave u kojima žive organizmi kroz učeničke modele te sistematiku životinja na zabavan način. Životinje de biti prikazane kroz izvornu stvarnost (paličnjaci), kao dio nežive prirode (kudice puževa, ljušture školjkaša, oklopi rakova, kukci...), modeli kupljeni u trgovini i fotografije. Interaktivno kroz igru, posjetitelji de modi odrediti skupine kojoj pojedine vrste pripadaju. Modi de naučiti što su i na koji način se koriste dihotomski ključevi. Za najmlađe su pripremljene memo kartice s fotografijama životinja. Oni iskusniji modi de se okušati u kvizu o poznavanju obilježja vrsta (visina, masa, brzina i slično).
Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci i Gimnazija M.A. Reljkovića Vinkovci
Kemijske metamorfoze- Cilj ove radionice je popularizacija prirodnih znanosti kroz pokuse. Eksperimenti pomažu djeci postavljati pitanja, pretpostavljati i tražiti rješenja. Djeca uče upoznavajući svijet oko sebe. Iako možda ne razumiju znanstveni pristup imaju potrebu upoznati svoju okolinu. Ovim pokusima želimo potaknuti njihovu znatiželju.
Djeca će nakon upoznavanja s jednostavnim kemijskim priborom poput epruvete, drvene hvataljke, čaše, lijevka imati priliku za vježbanje motorike, preciznosti, koncentracije, ali i za učenje samostalnosti.
Radit ćemo kišne oblake u boji, vulkan, vidjeti koliko je energije skriveno u malim gumenim medvjedićima, kako napraviti goruću pjeni, duha u boci, dobiti ozon i čarobirati bojama…
Kroz ove radionice želimo potaknuli djecu da razmišljaju, promišljaju i zaključuju, a pri tome se i zabave.
Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci
S financijama „na TI“ (Poduzetništvo/Financijska pismenost)
Prvi dio nastupa je kratko prezentiranje osnovnih postulata financijske pismenosti:
-kako pristupiti planiranju budžeta (važan postulat „50-30-20“ kojim se smatra prihvatljivo potrošiti 50% svojih primanja na obvezne troškove, kao npr. računi za električnu energiju, vodu, grijanje…, 30% za odlazak u kino, kazalište, utakmicu…, a 20% uštedjeti),
-kako diverzificirati rizik pri ulaganju ušteđenog novca
-pri tome upoznati pojmove kao PRIHOD, RASHOD, KAMATE, DIONICE, PDV,…
Drugi dio bi bio odigrati igru na tabletu ili pametnom telefonu „Želje i potrebe“, „Postotci i financije“ te online upitnik „Koliko si lak na novčaniku?“, kojom bi se odredilo kojem tipu osobe igrač pripada: rastrošnom, racionalnom ili previše štedljivom.
Treći dio podrazumijeva odigrati igru „Uklopi se u budžet“ u kojoj bi trebalo za određen iznos izabrati ponuđene proizvode na kojima nisu istaknute cijene – pobjednik je onaj koji bolje iskoristi zadani iznos.
Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci
Vunena magija prirode - vuneni vrt - Prirodne znanosti
Cilj ove radionice je popularizacija prirodnih znanosti. Prvi susreti s prirodnim znanostima u okviru kreativnih radionica mogu biti odlučujući za stav učenika prema znanosti uopće i izboru zanimanja. Kroz ovakve radionice učenicima ćemo omogućiti da bar na trenutak prijeđu u svijet mašte i dožive opuštanje u vunenoj oazi. Na početku ćemo objasniti samu tehniku filcanja koja uključuje preradu vune koja se temelji na svojstvu vlakana da se uslijed mehaničkog i toplinskog djelovanja, a uz pomoć sapuna, međusobno upletu u čvrstu strukturu, potom slijedi radionica sudionika. Vunom se oblažu sapuni te moče pjenom, a zatim gnječe i valjaju. Zahvaljujući građi vunene niti vlakna se u postupku sve čvršće međusobno isprepliću, zapinju i upliću. Na kraju dobijemo gust i neraskidiv materijal – filc ili pust. Tako pripremljeni sapuni koriste se kao piling prilikom njegovanja kože kako bi se uklonile odumrle stanice. Slijedi radionica izrade cvjetića od vune koji se mogu koristiti kao ukras na kaputu, torbama ili za dekoraciju.
Osnovna škola Ivan Goran Kovačić, Velika
Kriptografija – matematika
Predstaviti će se neke zanimljive metode oza dešifriranje određenih poruka. Učenici samostalno i uz pomoć matematike i digitalne tehnologije dolaze do tajne poruke. Cilj je pobuditi znatiželju i kreativnost učenika.
Osnovna škola Josipa Zorića, Dugo Selo
RoboSvijet - Robotika – programiranje
Kornjača i zec – Učenici su osmislili, projektirali i izradili stazu za robote na kojoj će prezentirati utrku između dva robota, od koji će jedan biti maskiran u zeca, a drugi u kornjaču. Zenonov paradoks tako će poslužiti u svrhu predstavljanja problematike programiranja kretanja robota uz mogućnost sudjelovanja svih zainteresiranih.
Brojač koraka – Učenik će nositi dva micro:bita: jedan na gležnju koji broji korake i odašilje drugom micro:bitu koji će nositi na majici i koji prima informaciju o broju koraka. Učenik će objasniti mogućnosti primjene programiranja za zdravlje i rekreaciju te samostalne izrade.
Rubikov brojač – Učenik prezentira različite vrste Rubikovih kocaka i algoritme za njihovo slaganje, no uvode i uporabu micro:bita kao brojača sekundi potrebnih za slaganje kocke.
Robot glazbenik – Učenik demonstrira korištenje robota kao izvođača unaprijed pripremljenih melodija i omogućuje posjetiteljima skladanje na prijenosnom računalu i prijenos melodija na robota.
Spoji me – Učenik demonstrira edukativne videoigre koje uz jednostavnu mehaniku omogućuju učenje osnovnih pojmova iz područja informatike, fizike i kemije.
Osnovna škola Krapinske Toplice
Lego Education, Energy Horizon Box (obnovljivi izvori energije) i 3D HOLOGRAM
Učenici će sastavljati i programirati Lego WeDo 2.0.
Učenici će složiti i demonstrirati rad obnovljivih izvora energija( solarna energija, energija vjetra, vode i dr.)
Učenici će pomoću 3D holograma prikazivati animacije i 3 D modele programirane na računalu.
Osnovna škola Mače
Utjecaj engleskog i njemačkog jezika na hrvatski jezik - Kontaktna lingvistika
Hrvatski jezik ne obuhvaća samo standardni, odnosno književni jezik, već i sve narodne govore kojima se služe Hrvati. Posuđenice su riječi posuđene iz stranih jezika. Kroz anketiranje želimo znati: Koliko posjetitelji Znanstvenog piknika poznaju germanizme i anglizme svakodnevnog govora? Postoje li razlike s obzirom na dobnu skupinu: želimo provjeriti je li istina da odrasli bolje razumije germanizme od anglizama. Koje anglizme i koje germanizme ispitanici najbolje razumiju? Provodi se ispitivanje na samom pikniku te se analiziraju rezultati u školi i kasnije slijedi objava rezultata istraživanja.
Neke germanizme i anglizme bi ispitali anketu, u svrhu provedbe istraživanja, a druge posuđenice bi uvrstili u Kahoot kviz kojem bi svi posjetitelji mogli pristupiti preko svojih mobitela.
Kao jedan primjer uspješnog višejezičnog učenika naveli bi Nikolu Teslu. Danas postoji metoda učenja stranih jezika prema Nikoli Tesli (izrađen plakat i predstavljanje plakata). Za sve vješte posjetitelje ponudili bi izradu diorame sa likom Nikole Tesle.
Osnovna škola Matije Gupca Gornja Stubica
Malo lijevo, malo desno – Origami - Sladak kao šećer – Tim (STEAM - akronim za
znanost, tehnologiju, inženjerstvo, umjetnost i matematiku)
Posjetitelji će uz pomoć učenika moći istražiti kako magneti djeluju jedan
na drugi. Moći će istražiti kako otkloniti magnetsku iglu iz ravnotežnog
položaja pomoću magneta, ali i pomoću električne struje. U nekoliko
pokusa učenici će pokazati kako stvaramo magnete različite jakosti
pomoću električne struje i objasnit će vezu između električne struje i magneta.
Posjetitelji će uz pomoć učenika razvijati svoju kreativnost, preciznost i pažnju oblikovanjem figura od papira koristeći origami tehniku te će rezati oblike od stiropora.
Posjetitelji će kroz radionice upoznati dobre i loše šećere te njihov utjecaj na zdravlje.
Vrlo nam je važna aktivnost sudionika te njihovo promišljanje i na kraju samostalno donošenje zaključaka.
Osnovna škola Pavla Štoosa, Kraljevec na Sutli
1-Nevidljiva poruka - Potreban materijal: zaštitna podloga, limun, posuda s vodom, kapaljka, prazna posuda za limunov sok, svjećica, upaljač, štapići za uši, bijeli papiri.
Postupak izvođenja: Posjetitelji umaču štapić za uši u smjesu limuna i vode te pišu poruku po bijelom papiru. Malo pričekaju da se papir osuši tako da poruka postaje nevidljiva. Držeći papir iznad plamena, otkrivamo nevidljivu poruku.
Zaključak: Limunov sok je organska tvar koja oksidira i postane smeđa kad se zagrije. Razrijeđeni sok od limuna i vode vrlo je teško primijetiti na papiru, nitko neće biti svjestan njegove prisutnosti sve dok se papir ne zagrije i pokaže poruku.
Ostale tvari koje djeluju na isti način su i sok od naranče, med, mlijeko, luk, sok, ocat i vino.
Nevidljivu tintu možete napraviti i koristeći se drugim kemijskim reakcijama, kao i gledanjem nekih tekućina pod ultraljubičastim (UV) svjetlom.
2-Fontana - Potreban materijal: Plastična boca s rupicama, voda, prehrambena boja, veća posuda za skupljanje vode.
Postupak izvođenja: Otvaranjem i zatvaranjem čepa na boci s rupicama reguliramo istjecanje vode.
Zaključak: Iako je boca probušena, kada je zatvoren čep boce voda ne istječe van. To je zato što se oko boce nalazi zrak koji svojim tlakom pritišće na rupice boce. Kada otvorimo čep, zrak djeluje i odozgo i voda istječe iz boce.
3-Padaju li jednakom brzinom papir i bilježnica - Potreban materijal: bilježnica i A4 papir.
Postupak izvođenja: Papir i bilježnica se postave na istu visinu i istodobno ih se ispusti te promatra kako padaju. Postupak se ponovi s dva A4 papira (jednakih masa) ali tako da se jedan papir zgužva, tj. napravi se od njega oblik loptice te ih se istodobno ispusti s iste visine i promatra kako padaju.
Postupak se ponovi, ali ovog puta papirić se postavi ispod bilježnice u vodoravnom položaju, potom ih se ispusti iz ruke. Ponovi se postupak, ali sada se papirić postavi iznad bilježnice te ih se pusti da padnu.
Uočit će se da papir i bilježnica istodobno padnu na tlo ako padaju zajedno, jer bilježnica svlada otpor zraka koji bi više utjecao na gibanje papira da pada odvojeno od bilježnice. A dva papira, od kojih je jedan zgužvan, ne padaju istodobno (iako im je masa jednaka) jer imaju različite oblike pa različito svladavaju otpor zraka. Gibanje pri slobodnom padu ne ovisi o masi tijela.
Zaključak: U vakuumu sva tijela bez obzira na masu i oblik padaju jednakim ubrzanjem. Padaju li tijela u nekome sredstvu, na njih djeluje otpor sredstva pa vrijeme njihova padanja ovisi o njihovu obliku.
4 -Izbaci lopticu -Potreban materijal: staklena/plastična boca i salvetni papir ili stiropor
Postupak izvođenja: Od salvetnog papira ili stiropora napravi se loptica. Boca se položi vodoravno na rub stola, a u njezino grlo postavi se loptica. Snažno se puhne s udaljenosti od desetak centimetara ispred grla boce (želimo lopticu ubaciti u bocu bez dodira).
Uočit će se kako loptica izleti van boce ako se u nju puhne.
Zaključak: Loptica najprije miruje jer su tlakovi unutar boce i izvan nje jednaki. Puhanjem je ispred boce nastao podtlak. Sada je rezultantna sila usmjerena iz boce, u kojoj je tlak atmosferski.
Tamo gdje je brzina strujanja veća, tlak je manji. To je tzv. Bernoullijevo načelo.
5 - Superštapić - Potreban materijal: posuda, voda, deterdžent za pranje posuđa, origano i superštapić (štapići za uši)
Postupak izvođenja: Posudu napunimo vodom i nasipamo origano na površinu vode, zatim uronimo štapić u središte posude. Nakon toga štapiću dodamo "super moć" tako da ga prvo uronimo u deterdžent, a zatim ga ponovno uronimo u posudu s vodom u kojoj je origano.
Uočit ćemo kako se ništa ne događa dok štapić nema "supermoći", ali kada štapić dobije "supermoć", tj kada ga se prethodno namoči u deterdžent, tada se uranjanjem u posudu s vodom origano odmakne što dalje od štapića.
Zaključak: Molekule vode ne daju origanu da potone. To nazivamo površinska napetost vode, a molekule deterdženta mijenjaju površinsku napetost i "izguravaju" origano.
6 - Što sve mogu plinovi
A) Potreban materijal: tanjur, voda, čaša, svijeća, prehrambena boja i upaljač.
Postupak izvođenja: Ulijemo vodu u čašu i obojimo je s prehrambenom bojom. Na stol stavimo jedan tanjur, a na tanjur stavimo jednu svijeću i zapalimo je. Pažljivo ulijevamo obojenu vodu u tanjur tako da razina voda ne prijeđe polovinu visine svijeće. Zatim s praznom čašom poklopimo svijeću na tanjuriću. Uočit ćemo kako se svijeća nakon nekog vremena ugasi, a zatim kako se razina vode u čaši podigla.
Zaključak: Nakon što smo svijeću poklopili čašom ona zagrijava zrak oko sebe te se on širi. Nakon nekog vremena svijeća će potrošiti sav kisik iz čaše i ugasit će se, a zrak oko svijeće će se ohladiti. Hladniji zrak zauzima manje mjesta pa će padom temperature pasti i tlak unutar čaše. Tada će tlak zraka izvan čaše biti veći od tlaka zraka unutar čaše i teže izjednačenju. Zato kada zrak većeg tlaka izvana prelazi u čašu sa sobom povlači (obojenu) vodu koja ispunjava čašu.
B) Potreban materijal: lavor, ocat, soda bikarbona, vrećica za zamrzavanje.
Postupak izvođenja: U vrećicu za zamrzavanje stavimo sodu bikarbonu i oprezno u nju ulijemo ocat, zatim brzo zatvorimo vreću. Uočit ćemo kako će vrećica puknuti.
Zaključak: Vrećica je pukla jer je ponestalo mjesta nastalom plinu koji se razvio tijekom kemijske reakcije između octa i sode bikarbone.
Osnovna škola Ljudevit Gaj, Mihovljan
Kemija boja
1. Lava lampa (izraditi lava lampu pomoću vode, ulja, prehrambenih boja i šumećih tableta)
2. Tajno pismo (otopinom sode bikarbone napisati tajnu poruku i otkriti sadržaj prskajući alkoholnom otopinom kurkume)
Čuda iz prirode
1. Čarobni balon (prazni balon se pričvrsti na praznu bocu koja se uranja u toplu i hladnu vodu)
2. Prirodni filter za vodu (izrada filtera za vodu od prirodnih materijala)
Osnovna škola Prečko
Optičke iluzije – optika
Iako se na prvi pogled čine kao zgodna zabava, optičke iluzije nije jednostavno izraditi. Posebno su složene iluzije u kojem je slika pokretna. Intenzitet svjetlosti, boje, periferni vid, građa oka, način na koji nastaje slika u oku, prijenos informacije u mozgu, računalne simulacije... Sve je to uključeno u nastanak jedne pokretne slike. U uvodnom dijelu kroz prezentaciju i isprintane fotografije sudionike bismo upoznali s djelima Octavia Ocampa, Rogera Penrosa, Maurits Cornelis Eschera te njihovim modernim verzijama. Slike ćemo oživiti pomoću uzoraka isprintanih na folije, taumatropa, kineografa te pokazati praksinoskop za koji su učenici naše škole dobili nagradu na INOVI-MLADI. Sudionici će, ovisno o dobi i interesima, sami izraditi taumatrop, kineograf, praksinoskop te složenije iluzije poput zaljubljenog srca ili Pac-Mana (simulacija video igrice). Upoznat ćemo ih i s optičkim iluzijama koje nastaju zbog loma svjetlosti.
Do oblaka i natrag – Meteorologija
Cilj radionice je učenike upoznati sa vrstama oblaka i hidrološkim procesom. U uvodnom dijelu učenici će pogledati crtani film o vrstama oblaka i kruženju vode u prirodi koji su napravili učenici OŠ Prečko. Nakon toga slijedi praktični dio u kojem će učenici riješiti kviz kako bi provjerili znanje i izraditi plakat sa vrstama oblaka. Vrste oblaka modelirati će od vate i lijepiti na papir. Radionicu će voditi učitelji i učenici naše škole.
Osnovna škola Rajić
Čarolija boja – kemija
Tema naše radionice je Čaroban svijet boja u kemiji. Učenici će koristeći bezopasne kemikalije izvesti nekoliko zanimljivih pokusa u kojima boja nestaje, nastaje ili se mijenja iz jedne u drugu.
TIM 1: Latice cvijeća će od bijelih postati crvene, plave ili zelene, a ljubičasta tekućina u čaši postat će bezbojna.
TIM 2: Kako se radi lava lampa te kako mlijeko može biti platno za crtanje.
TIM 3: Slonovska pasta za zube
Naši mladi kemičari objasnit će opisane kemijske reakcije a posjetitelji će moći sudjelovati u izvođenju pokusa.
Osnovna škola Rude, Samobor
Vjetroturbine i Energija Vjetra - Obnovljivi izvori energije-energija vjetra
Učenici izrađuju modele vjetroturbina. Nakon izrade, testiraju svoje modele kako bi vidjeli koliko energije mogu proizvesti koristeći ventilator ili prirodni vjetar, puhanje,...
Cilj: Objasniti kako vjetroturbine pretvaraju kinetičku energiju vjetra u električnu energiju, te naglasiti važnost obnovljivih izvora energije.
1. Uvod u energiju vjetra:
- Kratko predavanje o obnovljivim izvorima energije i kako vjetroturbine funkcioniraju.
- osnovni dijelovi vjetroturbine:
2. Izrada modela:
- Podijeliti posjetitelje u grupe
- Posjetitelji izrađuju vjetroturbine
- Ukoliko su posjetitelji mlađih dobnih kategorija (ili u žurbi) koriste se već izrađeni modeli
3. Testiranje:
- Testiraju se turbine
- Priključuju LED diodu ili voltmetar na motor kako bi mjerili proizvedenu energiju.
4. Analiza rezultata:
- Rasprava o tome kako različiti dizajni krila utječu na učinkovitost turbine.
- Objasniti kako brzina vjetra i oblik krila utječu na proizvodnju energije.
5. Zaključak:
- Naglasiti važnost obnovljivih izvora energije i potaknite posjetitelje da razmišljaju o drugim načinima korištenja energije vjetra.
Osnovna škola Rugvica
Udišemo li isti zrak? Atmosfera, onečišćenje zraka
Učenici izlažu rezultate nagrađenog projekta na državnom natjecanju GLOBE škola, a vezan je uz analizu količine dušikovog dioksida u zraku. Željeli smo istražiti kakva je kvaliteta zraka na području OŠ Rugvica. Kvaliteta zraka je mjera koliko je zrak čist ili zagađen. Osnovne skupine zagađivača zraka uključuju: lebdeće čestice (uključujući i teške metale), organske plinove, anorganske plinove, kisele plinove i mirise . Najštetnije za kvalitetu zraka jesu lebdeće čestice te dušikov dioksid i sumporov dioksid. Provedenim istraživanjem i dobivenim rezultatima želimo potaknuti ostale učenike da promišljaju o važnosti očuvanja kvalitete zraka. Kroz različite ekološke poruke nastojimo smanjiti koncentraciju štetnih plinova u zraku. Učenici će imati radionicu određivanja vrste oblaka, mjerenje površinske temperature asfalta i trave, mjerenje pH vrijednosti kišnice, mjerenje električne vodljivosti.
Osnovna škola Sesvete
Ponjuši i pronjuši točan odgovor – Biologija
Učenici će izlagati putem postera osnovna znanja i zanimljivosti o osjetilima, organima u kojima nastaje osjet kod životinja, čovjeka s naglaskom na različitosti u njihovom nastanku, primjeni i ulozi u svakodnevnom životu, preživljavanju, traženju hrane i partnera.
Posjetitelji će otkrivati različite mirise i povezivati ih sa svojim emocijama te osjećajima koji oni u njima bude. Zaigrat ćemo se sa njihovim osjetilima i vidjeti kako nas osjetilo vida vara pri određivanju vrste osjetila te koliko koncentracija mirisa utječe na naš doživljaj istoga.
Prirediti ćemo kvizove koje će posjetitelji rješavati i time produbljivati svoja znanja ili pokazati svoje do sada stečeno znanje. Kvizovi će biti različitih kako bi se omogućilo sudjelovanje različitim uzrastima i znanjima.
Posjetiteljima će se izrađivati prilagođena kombinacija mirisnih soli i kuglica za kupanje koje će moći ponijeti kao uspomenu na putovanje kroz svijet osjetila mirisa.
Osnovna škola Sesvetska Sela
KEMIJSKE ČAROLIJE – STEM
Učenici, uz mentorstvo učiteljica, pokazati će vam brojne pokuse iz STEM predmeta: „hodanje vode, lava lampu, vulkan i ostale zanimljivosti kojima se kod mlade populacije potiče kreativnost, sposobnost samostalnog zaključivanja, analitičnost i istraživanje.
Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički
Dođi, vidi, istraži, snimi i podijeli 3!
1. Kratka priča odvodi posjetitelja u 1892. godinu u grad Rojas u Argentini gdje će upoznati jednog Hrvata koji radi u policiji i pomaže u rješavanju jednog kriminalnog slučaja. Nakon upoznavanja različitih otisaka prstiju, posjetitelj rješava slučaj izgubljenog dijamanta ili ukradene torte.
Druga priča vodi posjetitelja u 1901. godinu u New York, SAD gdje je znanstvenik Karl Landsteiner potvrdio postojanje krvnih grupa ABO sustava. Uz pomoć lažne krvi i lažnih seruma, otkriva se čija je krvna grupa pronađena na mjestu zločina.
Za uspješno riješene tajne zločina, slijedi spuštanje loptica niz tobogan.
2. Učenici će, uz asistenciju mentora, izraditi vodeni ksilofon korištenjem razlike količina vode u epruvetama te svirati na takvoj instalaciji.
3. Učenici će, uz asistenciju mentora, postaviti mobilni radijski i televizijski studio te u realnom vremenu producirati radijski i televizijski program s lokacije u Gornjoj Stubici.
Osnovna škola Sveti Križ Začretje
Revolucija Zemlje i njezine posljedice
Geografija: demonstracija revolucije Zemlje (prikaz uz pomoć modela) uz prikaz posljedica revolucije Zemlje i nagnutosti Zemljine osi ( nejednako trajanje dana i noći na Zemlji na različitim prostorima, izmjena godišnjih doba, toplinski pojasevi na Zemlji).
Koje boje biljke imaju?
Biologija: izolacija biljnih pigmenata iz različitih biljnih vrsta uz pomoć kromatografije.
Ca- očima nutricionista i kemičara
Kemija: svojstva, spojevi i upotreba kalcija.
Osnovna škola Šime Budinića Zadar
Slana avantura – istražimo more- Salinitet je jedno od najvažnijih svojstava morske vode, a pokazuje udio otopljenih soli u vodi. Morske struje su gibanja morske vode pomoću koje se izmjenjuje voda u svjetskim morima. Morske struje mogu biti tople i hladne. Učenici će istražiti salinitet različitih uzoraka morske vode te će ih povezati s primjerima različitih saliniteta svjetskih mora i oceana. Pokusom će prikazati kako salinitet utječe na gustoću vode. Praktičnim radom će prikazati nastanak i kretanje morskih struja.
Osnovna škola Veliko Trgovišće
Hokus – pokus -
Kroz zanimljive pokuse „Papirnati cvijet se rascvao“, „Može li krumpir plutati?“ i „Čarobni štapić“ posjetitelji će spoznati kako voda prodire u papir i ulazi u zdrobljena vlakna na pregibima koja se tada izravnaju, da krumpir postaje lakši kada ga izdubimo te mu to omogućuje plutanje na vodi te o polaritetu molekula.
Osnovna škola Viktora Kovačića Hum na Sutli
Proubaj po Humskem - Uporabom IKT tehnologije potaknuti posjetitelje da se okušaju u izgovoru gornjosutlanskog dijalekta kajkavskoga narječja, konkretno govora Huma na Sutli sa specifičnim razvojem stražnjeg nazala ǫ. Posjetitelji će na zabavan način, kroz interaktivne i didaktičke igre moći sudjelovati u izgovoru i prepoznavanju značenja riječi i izraza humskoga govora.
Sudjelovat će i učenici, izvorni govornici humskoga govora, koji će posjetiteljima pomoći u komunikaciji na humskom govoru.
Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice
Optimalna optika - Učenici 7. razreda će prezentirati i prikazati na različitim primjerima djelovanje svjetlosti, fizikalna svojstva svjetlosti, te kako se svjetlost koristi u prirodi, fizici te na zoran način kroz pokuse uvesti djecu i posjetitelje u svijet fizike, kemije. Objasnit će se posebna grana fizike koja se bavi proučavanjem svjetlosti – optika. Objasnit će im se kako svjetlost, odnosno, različite frekvencije utječu na ljude, prirodu te koje se pozitivne i negativne strane izlaganja različitim vrstama svjetlosti.
Učenici i posjetitelji sudjelovat će u izvođenju pokusa, uživjeti se u svijet optičkih iluzija.
Osnovna škola Vladimir Nazor Budinščina
Astro trail – Astro putovanje - Virtualno putovanje svemirom – šetnja svemirskom postajom i svemirom upotrebom VR naočala. Igre s robotima – upoznavanje prirodnih pojava u svemiru i svijetu oko nas kroz igru s različitim vrstama robota. Pogodi crnu rupu – igra spretnosti. Naš kameni planet – upoznavanje s geološkim sastavom našeg planeta kroz izložbu i edukativne igre s različitim vrstama stijena. Prezentacija aktivnosti manifestacije Astro kamp.
Osnovna škola „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija
Koji je tvoj kôd?
Ove smo godine odlučili na Znanstvenom pikniku sudjelovati s temom Kriptografija i kodovi koju ćemo sagledati s različitih aspekata STEM područja (matematika, biologija, kemija i robotika). Posjetitelji će moći sudjelovati na zanimljivim radionicama na ovu temu te se okušati u rješavanju problema. Prikazat ćemo neke metode šifriranja i dešifriranja općenito koje su se koristile kroz povijest. Na primjeru prevođenja kodova sačuvanih u molekuli DNA ćemo prikazati kako „šifriranje“ izgleda u biologiji. Kroz slikovite prikaze sudionici će moći upoznati kemijsku građu molekule DNA koja određuje naše osobine, a nasljeđujemo ih od svojih roditelja. Kodiranje koristimo i prilikom programiranja pa ćemo prikazati kretanje robota pomoću kodova.
Osnovna škola Zlatar Bistrica
Varljivo oko – ILUZIONIZIRAJ SE! Naše perceptivne sposobnosti i način na koji vidimo svijet nisu uvijek jednostavne, a pogotovo ne jednoznačne. Oko, taj čudesan ljudski organ, često je podložan varkama i obmanama pa nas ponekad prevari. Naš mozak percipira i interpretira svijet oko nas ne baš u skladu s našim osjetilnim percepcijama. Kako vidimo? Kako nastaje slika? Zašto nas oko ponekad vara? samo su neka od pitanja na koja odgovore saznajte kroz interaktivne optičke iluzije zlatarbistričkih Radoznalaca.
I gimnazija Osijek
Fizika u umjetnosti ili umjetnost u fizici
Svjetleće jaje - Poznato je da se jaje sastoji od ljuske, bjelanjka i žumanjka. Svima je poznata izjava Svako jutro jedno jaje organizmu snagu daje. Međutim kako možemo dobiti gumeno jaje koje može i svijetliti. Zajedno napravimo pokus u kojemu ćemo pomoću octa skinuti ljusku s jajeta. Nakon toga jaje postaje kao loptica skočica. Sirovo jaje stavimo u posudu s octom, na početku uočavamo sitne mjehuriće koji nastaju kao rezultat oslobađanja ugljik dioksida zbog reakcije octene kiseline s kalcijevim karbonatom.
Hvatač sunca - Uhvatimo malo zraka Sunca za svakog od nas. Toplina Sunca na licu uvijek izmami osmjeh i osjećaj zadovoljstva! Hvatač Sunca nastao je na temelju hvatača snova koji potječe iz davnina. Nastao je u Indijanskom plemenu Ojibwa. Svrha hvatača Sunca je hvatanje Sunčevih zraka i njihovo širenje u zatvoreni prostor. Hvatači sunca dolaze u mnogim oblicima, veličinama i bojama, a izrađuju se od različitih vrsta materijala. Napravimo naš hvatač Sunca pomoću fizike, odnosno malo umjetnosti i dosta fizike. Uz pomoć strugotina boja, voštanog papira, ručnika i glačala za rublje uhvatimo Sunce. Hvatač Sunca „hvata“ zrake koje se raspršuju po prostoru i stvaraju se iskrice svjetlosti koje plešu u raznim bojama oko nas.
Perlice objašnjavaju fiziku - Kako uz pomoć spojivih perlica možemo provjeriti našu koordinaciju oka i ruku, kako možemo provjeriti našu finu motoriku uz korištenje fizikalnih zakona. Trebamo odabrati boje perlica koje nam se sviđaju, složiti unikatni nakit prema vlastitim sposobnostima. Sve to trebamo odraditi jako precizno. Nakon toga možemo provjeriti uz ručnik i glačalo za rublje pretvaranje električne energije u toplinsku energiju i vidjeti što smo napravili. Razveselimo sebe i svoje najmilije jedinstvenim ukrasom.
Geodetska škola
Od vrtnog patuljka do 3D vizualizacije
Upoznavanje sa blizu predmetnom fotogrametrijom te upotrebom fotografija za izradu mjernog 3D modela. Naučiti će pravilni način snimanja za izradu 3D modela.
Upoznati će se sa fotogrametrijskim programom za izradu 3D modela u kojem će izvršiti obradu snimljenih fotografija. Napravit će vizualizaciju modela (video).
Gimnazija Antuna Gustava Matoša Đakovo
Laboratorij u pokretu: „Znanstveni pokusi za vještije ruke!“
Jedna skupina učenika će koristiti jednostavan pribor i napraviti nastavno pomagalo za izvođenje pokusa. Objasnit će jednoliko gibanje po kružnici, odrediti ophodno vrijeme, linearnu brzinu, centripetalnu akceleraciju i centripetalnu silu. Simulacijom će provjeriti izvedeni pokus.
Druga skupina učenika će jednostavnim priborom izvesti pokuse kojima će dokazati kako šarenilo utječe na naše raspoloženje, a zatim simulacijom provjeriti izvedene pokuse.
Prije izvođenja pokusa sudionici će postaviti hipotezu, izvesti pokus provjeriti izvedeni pokus simulacijom, odrediti tražene veličine i donijeti zaključak.
Cilj radionice je spojiti vještine i znanost.
Sudionici (gledatelji) će kroz nastup naučiti jednoliko gibanje po kružnici, centripetalnu silu, centripetalnu akceleraciju, obojene sjene.
Gimnazija Antuna Gustava Matoša Zabok
Ljepota je u simetriji
Iskustveno učenje jedan je od najvažnijih oblika poučavanja. Sve ono što vidimo, osjetimo ili isprobamo jednostavnije ćemo prihvatiti, usvojiti i zapamtiti. Kroz različite zadatke i vježbe, omogućit ćemo učenicima da praktično primijene koncept simetrije na geometrijskim oblicima i uzorcima. Na geometrijskim oblicima učenici će prepoznavati i crtati osi simetrije te izrađivati simetrične crteže, kolaže ili skulpture koristeći matematičke alate i principe. Koristit ćemo digitalne alate i aplikacije koje omogućuju prepoznavanje simetrije. Cilj aktivnosti je istraživanje i razumijevanje koncepta simetrije kroz različite matematičke aktivnosti i primjere, kako bi učenici shvatili kako simetrija doprinosi estetici u matematici i prirodnom svijetu. Upoznati učenike s osnovnim pojmom simetrije i različitim vrstama simetrije na što jednostavniji način.
Gimnazija „Fran Galović” Koprivnica
Tko je rekao da je kemija dosadna i teška?
Radionica „Tko je rekao da je kemija dosadna i teška?“ vezana je uz demonstraciju niza kratkih i efektnih pokusa iz područja kemije koje su sami učenici pripremili. Iskusnom timu gimnazijalaca, najboljim kemičarima, cilj je dokazati da kemija nije niti dosadna, a niti teška znanost. Uz ovu radionicu, Vi i vaše dijete, postat ćete prijatelji znanosti, učiti nove vještine, graditi karakter i nositi znanost kroz život jer ćete na zabavan, a poučan način lakše shvatiti prirodoslovlje.
Gimnazija Vukovar
Čarolija pokusa - Radionica „Čarolija pokusa“ omogućava djeci i mladima da izvođenjem jednostavnih i atraktivnih pokusa budu pravi, mali znanstvenici.
Cilj je radionice, uz dobru zabavu, djecu upoznati sa zanimljivostima znanstveno-istraživačkog rada te poticati razvoj istraživačkog duh i proces usvajanja znanja, od zapažanja i promišljanja do kritičkog zaključivanja.
Jednostavnim pokusima upoznat će proces osmoze. Jaja koja su prethodno stajala u octu, stavit će u destiliranu vodu i u otopinu šećera, te će pratiti kretanje vode kroz polupropusnu membranu. U destiliranoj vodi, voda kroz polupropusnu membranu ulazu u jaje, i njegova se masa povećava. U otopini šećera voda izlazi iz jajeta, i njegova se masa smanjuje.
Također će pokus moći napraviti i s gumenim bombonima, što je posebno zanimljivo.
To će pomoći u razumijevanju kako stanice reguliraju kretanje vode kroz membrane u različitim uvjetima, i daje jasnu sliku o osmozi, ključnom procesu za život svih stanica.
U pokusu „Mliječni vrtlog“ u mlijeko će pomiješati nekoliko kapi boje za hranu, a u sredinu će dodati kap deterdženta za suđe. Boje se kreću i stvaraju razne uzorke zbog promjene površinske napetosti mlijeka. Miješanje boja može biti pravi čarobni doživljaj za djecu!
Posjetitelji će moći napraviti zanimljiv pokus „Lava lampa“.
Za ovaj zabavni pokus, potrebno je napuniti bocu vodom i dodati boju za hranu. Zatim dodati ulje i komadić šumeće tablete. Djeca će biti oduševljena gledajući kako se mjehurići boje dižu i spuštaju kroz ulje. Pokus ne samo da ih zabavlja, već i potiče na istraživanje i približava ih svijetu znanosti!
Jasminka Bikić prof. biologije i kemije
Gimnazija Vukovar
Trebamo li vjerovati reklamama? Svakodnevno stavljamo barem nekoliko kozmetičkih proizvoda na svoju kožu i kosu, a svaki se od njih sastoji se od barem desetak raznih kemijskih spojeva. Procjenjuje se kako jedna žena stavlja na svoju kožu u prosjeku 500 kemikalija dnevno. Cilj ove radionice je potaknuti mlade da se upoznaju sa štetnim sastojcima kozmetičkih proizvoda koje svakodnevno nanose na svoju kožu. Funkcije kože su mnogobrojne, međutim, koža jednako tako putem svojih malih otvora (pora) predstavlja put ulaska raznih tvari u organizam. Svaka tvar koju stavimo na kožu ima određeni potencijal da uđe u organizam i u njemu napravi neko djelovanje – pozitivno ili negativno. Stoga, jako je važno znati sastojke svih proizvoda koje stavljamo na kožu kako bi izbjegli one tvari koje mogu štetno djelovati na naš organizam i cjelokupno zdravlje. Neki od sastojaka o kojima ćemo govoriti povezuju se s razvojem raznih karcinoma, te negativnim utjecajem na cjelokupni organizam. Naime, za većinu se sastojaka kozmetičkih proizvoda još uvijek ne zna u potpunosti kako djeluju i što je važnije – kakav utjecaj imaju na zdravlje. Upravo zbog toga moramo preventivno djelovati i upoznati mlade s opasnostima koje se kriju u reklamiranim kozmetičkim proizvodima. Aktivnosti koje ćemo provesti:
- Izradit ćemo QR kodove o štetnim sastojcima kozmetičkih proizvoda koje ćemo donijeti na radionicu. Učenici će skeniranjem QR kodova upoznati najopasnije sastojke proizvoda za kožu i kosu te kakav utjecaj imaju na naše zdravlje.
- Ispitivat ćemo pH raznih kozmetičkih proizvoda s obzirom kako je održavanje fiziološkog pH kože vrlo važan zadatak te je stoga potrebno obratiti pozornost na pH vrijednost kozmetičkih proizvoda koje koristimo.
Antonija Milić, prof. savjetnik biologije i kemije i Suzana Osička, prof. savjetnik matematike i fizike
Gimnazija Vukovar
Novo lice glagoljice
S ciljem promoviranja glagoljice, predstavit ćemo interaktivnu izložbu pod nazivom "Novo lice glagoljice". Izložba uključuje aktivnosti koje se međusobno nadopunjuju i donose jedinstveno iskustvo učenja ovog staroslavenskog pisma. Tako će posjetitelji imati priliku istražiti slova latinice i glagoljice koristeći inovativno didaktičko pomagalo nazvano GLEE. Pomagalo su izradili učenici vukovarske gimnazije a sastoji od abecednih pločica za oba pisma, izrađenih na 3D pisaču, čime su spojili suvremenu tehnologiju s hrvatskom kulturnom baštinom i drevnom znanosti. Uz pomoć GLEE-a, posjetitelji će sudjelovati u interaktivnoj igri koristeći didaktičku glagoljicu slagalicu. Slagalica, također izrađena pomoću 3D pisača, potiče razvoj fine motorike i omogućuje interaktivnu igru u paru. U duhu igre, posjetitelji će slagati 3D kartice sa zapisom elemenata na glagoljici. Kartice olakšavaju razumijevanje zapisa glagoljice i njenog konteksta u svakodnevnom životu. Kroz ove će aktivnosti, posjetitelji sudjelovati u zabavnim i edukativnim interakcijama koje će im omogućiti da bolje razumiju i cijene našu bogatu kulturnu baštinu.
Davor Šijanović, nastavnik je TZK i Sanja Pavlović Šijanović, nastavnica je informatike.
Gimnazija M.A. Reljkovića Vinkovci i Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci
Kemijske metamorfoze
Cilj ove radionice je popularizacija prirodnih znanosti kroz pokuse. Eksperimenti pomažu djeci postavljati pitanja, pretpostavljati i tražiti rješenja. Djeca uče upoznavajući svijet oko sebe. Iako možda ne razumiju znanstveni pristup imaju potrebu upoznati svoju okolinu. Ovim pokusima želimo potaknuti njihovu znatiželju.
Djeca će nakon upoznavanja s jednostavnim kemijskim priborom poput epruvete, drvene hvataljke, čaše, lijevka imati priliku za vježbanje motorike, preciznosti, koncentracije, ali i za učenje samostalnosti.
Radit ćemo kišne oblake u boji, vulkan, vidjeti koliko je energije skriveno u malim gumenim medvjedićima, kako napraviti goruću pjeni, duha u boci, dobiti ozon i čarobirati bojama…
Kroz ove radionice želimo potaknuli djecu da razmišljaju, promišljaju i zaključuju, a pri tome se i zabave.
Glazbena škola Zlatka Grgoševića, Sesvete
PRIPAZI ŠTO JEDEŠ! PUB KVIZ
Ovom radionicom ćemo pokazati koliko je važno naše ispravno promišljanje o prehrani.
Možda ova malena radionica neće napraviti veliku promjenu u prehrambenim navikama, no dobro je znati što možemo učiniti za sebe kada smo cijeli dan u obavezama.
Nadalje, posjetitelji će moći na zabavan način ponoviti naučeno u našem PUB KVIZU.
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica
Njihalo: red i nered, harmonijsko i kaotično njihalo
Srednjoškolski nastavni sadržaji koji opisuju jednostavno matematičko njihalo nadograđuju se zanimljivim primjerima njihala: kaotičnim magnetskim njihalom, nizom od 15 njihala usklađenih frekvencija, njihalom koje slika Lissajousove krivulje, njihalom kao umjetničkim alatom.
Demonstracijom različitih primjera njihala učenici će povezati osnovnu fiziku s teorijom kaosa, teorijom širenja valova i stojnim valovima, Lisajousovim figurama i umjetnošću.
Srednja škola Bedekovčina
Znanost u primjeni
Učenici građevinskog dijela škole će posjetiteljima demonstrirati ispitivanje građevnih materijala i proizvoda koji se koriste prilikom građenja i uređivanja raznih objekata uređajima koji primjenjuju zakone fizike, kemije i matematike.
Hotelijersko-turistička škola
Da Vincijev laboratorij
Sudionici će se upoznati sa životom i otkrićem Leonarda da Vincija, njegovim slikarskim djelima te ključnim izumima kao što su avion s ptičjim krilima, perpetuum mobile, katapult, tenk i bicikl.
Srednja škola Jelkovec
Strojno učenje i senzori - Posjetitelji će odigrati neke matematičko - logičke igrice, saznati što je kriptografija (tajnopis), šifrirati i dešifrirati tekst koristeći Cezarovu šifru, prepoznati primjenu strojnog učenja u svakodnevnom životu, razviti kritički pristup o dijeljenju i prikupljanju osobnih podataka, osvijestiti važnost sigurnosti na internetu, prepoznati razlike između programiranja i strojnog učenja, razvijati svijest o važnosti financijske pismenosti u svakodnevnom životu, provjeriti mogućnosti platforme Arduino. Primijeniti senzore zvuka i svjetlosti razvijene na platformi Arduino i spojiti senzore za vlagu i temperaturu te provjeriti atmosferske uvjete te proučiti dio elektromagnetskog spektra koji vidi ljudsko oko i isprobati miješanje boja koristeći RGB diodu upravljano platformom Arduino.
Srednja škola Krapina
Zabavno prirodoslovlje
Kemija:
Igra: Gdje je koji element?- igra s periodnim sustavom elemenata
Pokus 1. Plutajuća tinta (markerom se nacrta neki oblik na keramičkom tanjuru, a zatim pažljivim ulijevanjem vode uz rub crteža, crtež se odvaja od tanjura i pluta na vodi)
Pokus 2. Biljni indikatori (odrediti pH-vrijednost vodenih otopina biljnim indikatorima npr. sokom crvenog kupusa, alkoholnom otopinom kurkume…)
Pokus 3. Koje su boje u crnoj boji? (odjeljivanje boja kromatografijom na filter papiru)
Bojana Barlović Tušek, nastavnica kemije
Geografija:
Pokus 1. Vulkan (učenici će napraviti model vulkana i izvoditi pokus tako da će uz pomoć octa, sode bikarbone i crvene boje izazvati nastanak vulkanske erupcije)
Pokus 2. Tornado u boci (učenici će uz pomoć plastičnih boca i vode napraviti tornado u boci)
Valentina Lež Trgovec, nastavnica geografije i 9 učenika
Fizika:
Pokus 1. Prijenos zvučnog vala u svemiru- električno zvono stavit ćemo ispod vakuumskog zvona i isisati zrak. U nekom trenutku više se neće čuti zvuk zvona, jer je gotovo sav zrak isisan. Zaključit ćemo da je potreban zrak, odnosno neko sredstvo (medij) da bi se zvučni val prenosio.
Pokus 2. Leidenfrost efekt- na električni grijač stavit ćemo aluminijsku posudu i pričekati da se ona zagrije. Nakon što se zagrije stavit ćemo jednu kapljicu vode unutar posude i uočit ćemo da joj je potrebno puno više vremena da ispari nego kada vodu zagrijemo na 100 stupnjeva Celzijeva. Zaključit ćemo da je jedan sloj kapljice odmah ispario te poslužio kao toplinski izolator između preostalog dijela kapljice i posude pa je bilo potrebno više vremena da ostatak kapljice ispari. Ovaj efekt možemo uočiti i kod hodanja po vrućoj žeravici.
Matematika:
Matematičko ludilo ( učenici će se natjecati tko će riješiti više zadataka u zadanom vremenu te osvojiti najviše bodova) - Valentino Ovčarićek, nastavnik matematike i fizike
Srednja škola Oroslavje
Kiselo ili lužnato - Učenici Srednje škole Oroslavje demonstrirati će pokus i pokazati posjetiteljima pH vrijednosti tvari i otopina iz svakodnevne uporabe. Posjetitelji će naučiti o pH vrijednostima kroz praktično određivanje pH različitih svakodnevnih otopina i tvari. Korištenjem pH indikatora, sudionici će mjeriti kiselost i bazičnost različitih uzoraka, poput limunovog soka, sode bikarbone, octa i sapuna. Radionica pruža edukativno iskustvo, objašnjavajući važnost pH vrijednosti u kemiji i njen utjecaj na naš svakodnevni život.
Srednja škola Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića
Prozirni pogled – rendgenske zrake u veterinarskoj medicini
Učenice trećeg razreda smjera veterinarski tehničar osmislile su izlaganje putem plakata kojim bi opisale rendgenske zrake, njihovo otkriće te uporabu u veterinarskoj medicini. Pomoću rendgenskih fotografija i modela predstavile bi različite vrste lomova/fraktura i postupak saniranja fraktura koju bi gosti nakon opisa pokušali samostalno sanirati. Kako bi sve pobliže objasnile gostima, prikazale bi fotografije lomova, bređih/skotnih životinja ili nekih patoloških stanja te ih podučile kako prepoznati npr. frakturu kosti, broj mačića u trbuhu ili neko strano tijelo u životinji. Uz sve navedeno, izravno bi pokazale kosture životinja iz školske arhive pomoću kojih bi gosti pokušali otkriti o kojoj životinji je riječ (lubanja svinje, kostur mačke i sl.)
Srednja škola Pregrada
STEMOVCI Pregrada - Na nastupu ćemo pokazati pokuse i radionice iz STEM područja (otisak prsta, ljigavac, minerali, zvuk, uho, VR).
Srednja škola Zabok - škola ambasador EU parlamenta - EPAS tim Srednje škole Zabok
S nama je sve moguće - Zanimljive i motivirajuće igre, simulacije usmjerene na gospodarsko i političko okruženje te na slobodu, demokraciju, prava, pravdu, ljudsko dostojanstvo, jednakost, uključivost, zelene politike, održivost,..
Srednja škola Zabok
Miješanje koktela – dva nastavnika i 6 učenika će prezentirati miješanje koktela
Srednja škola Zlatar
Zlatarski Inovatori
1. XTraffic - pametan sustav za upravljanje križanjima
Ovisno o broju automobila koji čekaju za kretanje u određenom smjeru, sustav pametno propušta određeni smjer prometa. Tijekom prolaza prometa kroz određeni smjer, mjeri se brzina automobila i ispisuje se kao dio posjetnice na NCR POS pisaču.
2. CYBELL – NTP školsko zvono
Na grafičkom LCD ekranu, korisnicima se prikazuju osnovne informacije poput trenutnog vremena, rasporeda sati ili obavijesti.
CYBELL miče potrebu da zaposlenici škole ili dežurni učenici moraju ručno pokrenuti zvono.
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok
Radionica izrade optičkih igrački - Učenici će demonstrirati rad i održavati radionice izrade optičkih igrački: thaumatropa, zoetropa, phenakistoskopa i kaleidoskopa.
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci
Master of Disaster - Ove godine pokazat ćemo vam naše orgulje izrađene od otpadnog materijala i pokazati kako uz precizna mjerenja dobivamo instrument na kojemu se vrlo jednostavno svira. Tu će u glazbenoj pratnji biti i gitara koja će pokvariti unplugged ugođaj. Da ne bude sve melodično, održat ćemo i jednostavne radionice kriptiranja kao pripremu za novu školsku godinu. Da u sve unesemo malo i virtualne stvarnosti, dobit ćete priliku proći kroz escape room vezan uz geometrijska tijela. Da ne bi bili previše suvremeni, iz naftalina izvlačimo cameru obscuru i nadamo se odličnoj razini osvjetljenja . Donosimo i radionice iz fizike i kemije koje se baziraju na važnoj elektrokemijskoj reakciji razgradnje elektrolita, pa ćemo pokazati pokuse u kojima putem elektrolize čistimo srebrni nakit, a vidimo i putanju čestica od anode prema katodi, elektroliza vode-praskavac koji nam zorno
pokazuje da vodik kao plin može biti opasan ,elektrolize vodene otopine
bakrova (II) klorida, vodene otopine natrijeva klorida. Izvesti ćemo i
mađioničarske trikove ili iluzije povezane sa svjetlošću, Pepper gost iluziju,
izraditi ćemo kroz radionice hologram projektore za smatphone, pokazati
laserima zakon refleksije svjetlosti te tako zaokružiti priču o refleksiji
svjetlosti. Za najmlađe izraditi ćemo katapulte kao igračke, za one nešto
veće objasniti princip rada katapulta.
Sveučilište u Zagrebu Stomatološki fakultet
Primjena STEM znanosti u dentalnoj medicini - Zainteresiranim posjetiteljima studenti će demonstrirati sljedeće:
1. Biologija: Promatranje ljudskih zubi, radiološki izgled zubi i čeljusti te opis izmjene mliječne i trajne denticije te promatranje zuba ispod mikroskopa.
2. Fizika: Polimerizacija kompozitnih materijala koji se koriste za ispune na zubima. Proučavanje rendgenskih snimki čeljusti.
3. Kemija: Kemijski i biološki nastanak zubnog karijesa te njegova prevencija. Rad sa otisnim masama i otiskivanje zubi.
Muzej seljačkih buna
Matične knjige, Tahyjev sunčani sat - U radionici Matične knjige djeca će se kao mali povjesničari upoznati s genealogijom i istražiti matične knjige obitelji Oršić i njihovih suvremenika. Naučit će čitati matične knjige i napisati priču o odabranom događaju iz njihove obiteljske povijesti, a zatim sastaviti matičnu knjigu svoje obitelji.
U Muzeju se čuva zanimljiv osobni predmet koji je bio inspiracija za radionicu Tahyjev sunčani sat. Radi se o malom preklopnom sunčanom satu s upisanom godinom izrade 1558. Sudionici će uz pomoć šablona papira i špage izraditi, te bojama ukrasiti svoju kopiju takozvane Tahyjeve vure. Na radionice su pozvana sva djeca od 6 – 15 godina.
Tiflološki muzej
Pronađi parove!
Postoje mnoge društvene igre koje danas poznajemo, a koje su prilagođene slijepim osobama. Tako se uobičajene igre poput karata, domina i sl. izrađuju u verzijama s izbočenim dijelovima kako bi ih slijepi mogli opipom prepoznati. Također, osim opipom, slijepe osobe osjetilom njuha mogu prepoznati razne mirise i na ta si način pomoći u identificiranju prostora u kojem se nalaze ili sl.
U našim igrama potrebno je pronaći parove. Prva je taktilni memory koji se igra po principu klasične igre memory, samo što se ovdje radi o igranju s povezom na očima i pamćenju parova po teksturi budući da svaki par ima određenu površinsku strukturu koja je drugačija od drugih parova. Druga igra je klasično uparivanje izgledom identičnih bočica putem osjetila mirisa (svaki par ima drugačiji miris).
Cilj ovih igara je potaknuti posjetitelje da se oslone na druga osjetila (u ovom slučaju opip i njuh), a ne na, primarni, vid.
Pišimo brajicom!
Brailleovo pismo ili brajica je reljefno točkasto pismo koje se čita prstima, a namijenjeno je slijepim i slabovidnim osobama koje ne mogu čitati obični, crni tisak. Pismo je 1821. g. osmislio francuski slijepi Louis Braille (1809-1852). Pismo za tvorbu znakova koristi se 6 točkica (tzv. šestotočka), smještenih u 2 stupca po 3 točkice od kojih se različitim kombiniranjem mogu dobiti 63 znaka. Od jedne ili kombinacijom dviju ili više šestotočki dobivamo određeno slovo, matematički znak, notni znak ili znakove interpunkcije. Brajica se piše pomoću tablice sa šilom, pomoću mehaničkog stroja za pisanje a u novije doba i računalom.
Posjetitelji će dobiti kratke upute kako pomoću tablica i šila pisati Brajevo pismo. Moći će napisati svoje ime ili kratku rečenicu, a komad papira s napisanim će moći ponijeti sa sobom kao suvenir.
Cilj je osvijestiti posjetiteljima važnost taktilnog doživljaja kod osoba oštećena vida te na zabavan način pokušati prikazati „svijet slijepih“.
Institut Ruđer Bošković
Ruđer akademija
Promatranje teleskopima
Upoznajte se s radom teleskopa i bacite pogled na nama najbližu zvijezdu... Saznajte zanimljivosti vezane uz sunce i njegovo zračenje te metode koje nam omogućavaju da vidimo i nevidljive dijelove sunčevog zračenja, poput ultraljubičastog ili infracrvenog zračenja. Naši astrofizičari spremno će vam otkriti sve tajne svemira.
Kako napraviti zlato i kako to priroda čini?
Kako izgledaju atomi i čestice koje ih čine, zašto su neki stabilni, a drugi se raspadaju i gdje nastaju te kako su dospjeli na Zemlju i gdje je u svemu tome zlato, samo su neka pitanja na koja potražite odgovore od naših fizičara. Svoje znanje provjerite i u zanimljivom kvizu.
Skriveni život mrava
Tko obavlja koje poslove u koloniji i kako izgleda jedno mravlje gnijezdo? Što možemo naučiti proučavajući mrave? Zavirite u mravlje gnijezdo i upoznajte se s organizacijom rada i načinom života ovih malih životinja koje žive u velikim zajednicama. Nakon druženja s nama izleti u prirodu više nikada neće biti isti.
Život u špiljama
Saznat će kako se živi svijet prilagođava na različite tipove okoliša, pa i one najekstremnije koji vladaju u špiljama. Za vas smo pripremili pravu malu špilju, ali ne bojte se mraka - zajedno ćemo rasvijetliti tajne života u podzemlju.
Institut za fiziku
Nitroled – sladoled spravljen pomoću tekućeg dušika
Sladoled je čudesna mješavina sva tri agregatna stanja, i o njihovom omjeru i načinu priprave ovisi kvaliteta i okus sladoleda. Znanstvenici će demonstrirati izradu sladoleda pomoću tekućeg dušika gdje brzina smrzavanja utječe na veličinu kristala u sladoledu zbog čega sladoled ima finu teksturu te je posebno ukusan. Planira se izrada sladoleda i dijeljenje sladoleda posjetiteljima.
Udruga Astronomsko društvo Meteor
Sunčani spektakl
Interaktivni znanstveni show "Sunčani spektakl" pruža posjetiteljima priliku da promatraju Sunce kroz teleskope opremljene posebnim filterima koji omogućuju sigurno i jasno promatranje Sunca. Kroz zanimljiva predavanja i praktične demonstracije, posjetitelji će naučiti o fenomenima kao što su Sunčeve pjege, koje su indikatori Sunčeve aktivnosti. Ovaj edukativni show također će istražiti procese poput nuklearne fuzije unutar Sunca te njegovog utjecaja na Zemlju kroz sunčev vjetar i druge važne aspekte Sunčeve fizike. Posjetitelji će imati priliku upoznati se s opremom za promatranje i fotografiranje neba, a posebice Sunca.
Hrvatska zajednica tehničke kulture
Radionica izrade elektroničkih znački
Hrvatska zajednica tehničke kulture će i ove godine pružiti vrijedne edukativne sadržaje posjetiteljima na Znanstvenom pikniku. Naša prisutnost na događanju uključuje dinamične radionice lemljenja u području elektronike gdje polaznici uče osnove strujnih krugova, koje će privući brojne znatiželjnike svih dobnih skupina. Tijekom radionica, sudionici će imati priliku naučiti osnovne tehnike lemljenja te se upoznati s elektroničkim komponentama i njihovom primjenom. Osim toga, Hrvatska zajednica tehničke kulture će predstaviti impresivnu prezentaciju radova koje su polaznici ljetnih škola tehničke kulture izradili tijekom svojih programa. Posjetitelji će imati priliku vidjeti raznolike projekte, od modelarstva do robotike, koji su demonstrirali kreativnost i tehničke vještine mladih talenata. Na Znanstvenom pikniku namjeravamo sudjelovati u promociji znanosti, tehnologije i tehničke kulture među širom publikom. Naša prisutnost na događanju će potaknuti interes za STEM područja i pridonijeti širenju svijesti o važnosti tehničkog obrazovanja i inovacija.
Udruga Hrvatsko geološko društvo (HGD)
Upoznaj Zemlju – zaviri u mikroskop!
Namjera nam je promovirati geologiju kao temeljnu prirodnu znanost prvenstveno djeci školske dobi, ali i svim ostalima zainteresiranima. Preko interaktivne izložbe/radionice prikazati ćemo što sve geologija proučava, koja je njena važnost te što sve obuhvaćaju geološka istraživanja. Izložit ćemo uzorke stijena u makro- i mikroskopskom obliku (gledanje lupom/mikroskopom), a prostor ukrasiti maketama, posterima, geološkim kartama i drugim materijalima. Posjetitelji će moći zaviriti u mikrosvijet, tj. mikroskopirati minerale, stijene i mikrofosile (mikrograđevne elemente stijena), uz stručno objašnjenje naših geologa-volontera. Moći će i pomirisati sirovu naftu i vidjeti kako nafta izgleda u stijeni. Pomoću šest metara duge lente koja prikazuje razvoj Zemlje kroz geološka razdoblja posjetiteljima ćemo približiti dinamiku našeg planeta te im objasniti promjene koje su se događale na Zemlji (tektonske, klimatske, razvoj života) od samog njenog postanka do danas.
Udruga Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“
Matematičke igre i zagonetke
Kako dobar dio znanosti ne može bez matematike, tako ni znanstveni
piknik ne može bez matematičkih radionica. Pripremili smo više aktivnosti
koje se mogu odvijati istovremeno, a uključuju razne slagalice (ketamino,
„kalendar“, „matematičke kornjače“, tangrami…), razne matematičke igre
za više igrača („Magic 7“, „Semafor“, „Popločavanje“…), slaganje hanoiskih
tornjeva, simulacija Monty Hall paradoksa, te ostale aktivnosti kao što su
razni trikovi s kartama, pogađanje zamišljenog broja, „Fleksagoni“, „Kako
pravilno jesti pizzu“, „Statistički špil laži i obmana“, „Normalna ploča“…
Aktivnosti su namijenjene za razne uzraste, od najmlađih pa do roditelja,
tako da zahtijevaju razna predznanja te se uglavnom bave logikom,
kombinatorikom, teorijom grafova, vjerojatnosti, statistikom te ostalim
područjima matematike.
Udruga za popularizaciju znanosti sporta stemKA
Samo papir nam je dovoljan
U osnovnoj školi origami je fantastičan način za istraživanje matematičkih pojmova uključujući geometriju, razlomke i kutove. Pretvaranje jednostavnog kvadratnog papira u komad dovršenog origamija uključuje mnogo matematičkog razmišljanja. Upute za origami uključuju korake savijanja, koji se često nazivaju 'uzorci nabora', kako bi se stvorile različite geometrijske konstrukcije. Djeca će morati koristiti znanje o usmjerenosti i kutovima kako bi ih ispravno dovršila. Tijekom procesa stvarat će druge oblike počevši od kvadrata, uključujući jednakostranične trokute, peterokute i šesterokute. Uzorci su također zastupljeni u velikoj mjeri u origamiju.
Mnoge stvarne primjene origamija mogu se pronaći u inženjerstvu. Uzmimo na primjer automobilske zračne jastuke, njihov kompaktni dizajn za brzo napuhavanje inspiriran je origamijem. Inženjeri su uzeli inspiraciju iz origami uzoraka i metoda preklapanja kako bi postavili način na koji se zračni jastuk sprema i otvara. Inženjeri se nastavljaju oslanjati na tehnike origamija pri razvoju novih struktura i tehnologija, pa je 2003. stvoren novi dizajn srčanog stenta inspiriran origamijem. Dizajniran oko baze origami vodene bombe, svrha stenta bila je povećati začepljene arterije i vene. Origami dizajn omogućuje proširenje stenta na različite veličine ovisno o njegovoj primjeni. Isto tako, pinceta inspirirana origamijem.
Udruga Studentska sekcija Hrvatskog kemijskog društva: PO „Entropija“
Marshmallows, vatrica i PO „Entropija“
Uz pomoć studenata (članova PO „Entropija“) učenici i mladi samostalno pokušavaju razmisliti i pojasniti demonstracijske pokuse koje su vidjeli. Vidjet će razne pokuse gorenja krutina, tekućina i plinova (simulacija raketnog izgaranja), simulacija malih vatrometa, ručno izrađene petarde i ostale pirotehniče smjese kao flashovi, dimne bombe, topovi te nagle promjene boja oksido-redukcijskih reakcija. Pokusi će biti popraćeni povijesnim pričama o samim reakcijama i kako su do njih došli. Isto tako imat cemo razne rekvizite za detaljna pojašnjenja kako funkcioniraju rakete, vatrometi, pirotehničke fontane i slično.
Udruga studenata biologije – BIUS
Od biologije za svakog ponešto
U sklopu BIUS-a djeluje tridesetak različitih sekcija i grupa, a na Znanstvenom pikniku predstavit će se njih sedam:
Alge – degustacija prehrambenih proizvoda od algi
Botanika – upoznavanje s herbarijem te dihotomskim determinacijskim ključevima i određivanje biljnih vrsta uz pomoć istih
Edukacija – radionica traženja „fosila“ i „izrada“ fosilnih ostataka
Održivi razvoj – izrada hranilica za ptice od starih tetrapaka
Opnokrilci – predstavljanje zbirke i zamki za hvatanje opnokrilaca
Ravnokrilci – degustacija prehrambenih proizvoda od ravnokrilaca
Vivarij – upoznavanje života vijetnamskih paličnjaka
Udruga Virtualci
Radionica 3 D olovke - sudionici će imati priliku kreativno stvarati 3D oblike, pisati
Dron edukacija – učenici će imati priliku naučiti kako se rukuje s dronom.
Udruga za promicanje znanosti, ekologije i sigurnosti
Znanstvene kutije Profesora Baltazara STREAM-a
Predstaviti će se edukativne kutije s priborom za izvođenje pokusa.
Udruga za robotiku Futura, Split
Robotika za sve generacije - Prezentacija rada udruge
Odradit će se edukativna radionica s učenicima. Učenike ćemo upoznati s robotikom kroz kratku prezentaciju i predstaviti glavne dijelove koje se koristite u radu. Učenici će imati priliku upoznati i humanoidnog robota, te razgovarati i otkriti njegov svijet robotike. Prema našim uputama učenici će aktivno sudjelovati u programiranju određenih edukacijskih robota.
Dubravka Turčinović
Zeleno i još ponešto
Za mlađe sudionike Znanstvenog piknika (vrtić i niži razredi OŠ): Promjena zelene prehrambene boje dodatkom razrijeđene varikine.
Za starije sudionike Znanstvenog piknika (viši razredi OŠ te SŠ): Praćenje brzine reakcije promjenom zelene prehrambene boje ovisno o koncentraciji varikine uz grafički prikaz rezultata mjerenja i izvođenje zaključka.
Katarina Potaček – origami
Origami tetris kocka
Sudionici će imati priliku izraditi Sonobe module pomoću kojih će moći složiti tetris kocku.