CARNET
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET javna je ustanova koja djeluje u sklopu Ministarstva znanosti i obrazovanja u području informacijsko-komunikacijske tehnologije i njezine primjene u obrazovanju, u rasponu od mreža i internetske infrastrukture, preko e-usluga, do sigurnosti te korisničke podrške. Prateći najnovije trendove u području IKT-a, infrastrukture i obrazovanja tijekom godina, CARNET osmišljava različite projekte i razvija nove usluge. CARNET-ove usluge u jednakoj su mjeri dostupne obrazovnim ustanovama (od osnovnoškolskog obrazovanja do visokog obrazovanja, uključujući znanstveno-istraživačke centre i institute), pojedinačnim korisnicima te drugim javnim ustanovama, poput bolnica, određenih ministarstava itd. Kako bi unaprijedio postojeće usluge koje pruža svojim korisnicima, kao i svoj način poslovanja, CARNET redovito pokreće i sudjeluje u različitim projektima, kako domaćim, tako i međunarodnim. Među projektima sufinanciranim iz fondova EU valja spomenuti projekt e-Škole, koji kroz informatizaciju unapređuje obrazovni sustav Republike Hrvatske, projekt Scientix, koji promiče i podržava suradnju nastavnika prirodoslovno-matematičke i tehničke grupe predmeta (STEM) diljem Europe te nedavno pokrenut projekt DOTS (Development of transversal skills in STEM), čiji je glavni cilj unaprjeđenje transverzalnih vještina kako STEM nastavnika, tako i drugih nastavnika i trenera za inovativne pristupe poučavanju.
ENGIE PROJEKT
Cilj projekta ENGIE, trogodišnjeg projekta financiranoga od strane Europskog Instituta za inovacije i tehnologiju, je stvaranje interesa kod djevojaka u dobi od 13 do 18 godina za studiranjem geoznanosti i srodnih inženjerskih disciplina. Odnosno, u širem kontekstu, približavanje širokog i zanimljivog spektra disciplina iz područja geoznanosti mladima kroz niz aktivnosti, uključujući predavanja, radionice, izlete. Osim toga, u sklopu projekta planirane su i edukacijske radionice za nastavnike.
Projektni tim uključuje šest partnera te čak 20 nacionalnih strukovnih udruga (uglavnom geoloških društava) koje djeluju kao podugovaratelji Europske federacije geologa. Iz Hrvatske na projektu sudjeluju Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu kao partner projekta (doc. dr. sc. Iva Kolenković Močilac i doc. dr. sc. Ana Maričić) i Hrvatsko geološko društvo kao član udruženja Europske federacije geologa (doc. dr. sc. Karmen Fio Firi s Geološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, dr. sc. Morana Hernitz Kučenjak iz INA d.d.).
eSTUDENT
U sklopu studentske udruge eSTUDENT djeluje tim Popularizacija znanosti kojemu je cilj promicanje znanosti u društvu, prvenstveno među djecom i mladima. To provodi radom na projektu Znanost za sve koji se odvija kroz cijelu godinu. Projekt obuhvaća znanstvenoedukativne radionice u školama i na manifestacijama u Zagrebu, ali i van njega. Osim radionica radi se na održavanju edukativnih predavanja (npr. suradnja s Koradom Korlevićem i Nenadom Raosom).
FAKULTET STROJARSTVA I BRODOGRADNJE
ZAVOD ZA TEHNOLOGIJU, FAKULTET STROJARSTVA I BRODOGRADNJE, Sveučilište u Zagrebu
Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) ima stoljetnu tradiciju u obrazovanju, znanosti i stručnosti u Republici Hrvatskoj, u području strojarstva i brodogradnje, a zadnja dva desetljeća i zrakoplovstva. Kontinuirano i odgovorno obrazuje mlade naraštaje, ali provodi i cjeloživotnu izobrazbu stručnjaka. FSB sudjeluje u radu Znanstvenog piknika od početka njegove organizacije 2012. godine, a na Festivalu znanosti od 2006. godine. Svake godine na FSB ili u organizaciji FSB održavaju se brojna predavanja, tribine, okrugli stolovi i dani otvorenih vrata, čiji je cilj popularizacija znanstvenih područja kojima se bave istraživači na FSB.
ZAVOD ZA ZRAKOPLOVNO INŽENJERSTVO, FAKULTET STROJARSTVA I BRODOGRADNJE, Sveučilište u Zagrebu
Zavod za zrakoplovno inženjerstvo Fakulteta strojarstva i brodogradnje aktivan je u znanstvenim i nastavnim djelatnostima u području zrakoplovnog inženjerstva. Zavod čine dvije katedre: Katedra za dinamiku letjelica i Katedra za zrakoplovne konstrukcije. U okviru rada Katedre za dinamiku letjelica izvode se nastavne, znanstvene i stručne aktivnosti u području dinamike zrakoplovnih i svemirskih letjelica, matematičkoga i numeričkoga modeliranja multifizikalnih sustava, računalne dinamike konstrukcija, aerodinamike i mehanike leta. Nastavnoistraživačke aktivnosti Katedre za zrakoplovne konstrukcije obuhvaćaju područja numeričkoga modeliranja zrakoplovnih konstrukcija te zamor i integritet konstrukcija. Aktivnosti grupe za zrakoplovne konstrukcije usmjerene su na područje numeričkoga modeliranja zrakoplovnih konstrukcija i analize mehaničkoga odziva, s naglaskom na kompozitne konstrukcije.
Geodetska škola
Geodetska škola u Zagrebu jedina je geodetska škola u Republici Hrvatskoj. Školuje Tehničare geodezije i geoinformatike. U nastavi se koristi školska bespilotna letjelica.
Sudjelujemo u mnogim školskim i međunarodnim projektima. Sudjelovali smo u pilot fazi projekta e-škole. U sklopu programa ERASMUS+ imali smo više projekata. Prva smo hrvatska škola koja je u sklopu projekta GRAS dodjelila digitalne bedževe kao formalne potvrde i priznanja. Učenici su nagrađivani za razvoj socijalnih vještina poput komunikacije, samoregulacije, kreativnosti, rješavanja problema i sl.
Od 2004. škola sudjeluje na manifestaciji “Dojdi osmaš“ i promovira školu i struku. U posljednje tri godine aktivno sudjelujemo na Znanstvenom pikniku.
U dvorištu škole je jedna od devet temeljnih točaka državne geodetske izmjere. Uspostavljena je 1995., a kompletne radove oko projektiranja, izvedbe i GPS mjerenja izveli su profesori i učenici. Danas točka služi geodetskom gospodarstvu i edukaciji mladih naraštaja geodetske struke.
Od 1996. škola je članica CARNET-a sa vlastitom domenom i serverom.
Od 2013. koristimo e-dnevnik i Eduroam, a danas imamo gigabitni link prema CARNET-u.
Gimnazija A. G. Matoša Đakovo
Nastava u Gimnaziji A. G. Matoša Đakovo izvodi se u 10 suvremeno opremljenih kabineta. Učenici aktivno sudjeluju na školskim, županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih i humanističkih znanosti. Nastavnici se redovito educiraju i prenose na učenike svoja znanja i iskustva u cilju popularizacije znanosti.
Osim obvezne nastave održava se i izborna (tijekom koje sa zainteresiranim učenicima radimo eksperimentalne vježbe u sklopu projekta Phys-Me) te dodatnu nastavu fizike (tijekom koje pripremamo učenike za natjecanje). S učenicima sudjelujemo na natjecanjima kao što su: Znanstvenik u meni https://bit.ly/2TKgKhn, https://bit.ly/2AC5hu3; Atom liga https://bit.ly/36KdeJ5; Šesterokut https://bit.ly/3danahx; školska, županijska i državna natjecanja.
Gimnazija A. G. Matoša Zabok
Gimnazija "Fran Galović" Koprivnica
Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica škola je mladih talenata, potencijala, zajedništva i mnogih uspjeha koji su rezultat zajedničkoga rada ravnatelja, svih djelatnika, učenika i njihovih roditelja. Uz mnogobrojne projekte u školi, Gimnazija provodi i projekt „Dan za znanost“ kojim potiče popularizaciju znanosti za dionike škole, ali i cijelo građanstvo Koprivnice i Koprivničko – križevačke županije.
Gimnazija Karlovac
Projekt: „Alge – stanovnici slatkovodnog akvarija Aquatica“.
Prolaskom kroz Aquaticu upoznali smo gornji, srednji i donji tok rijeke u kojoj obitavaju karakteristične vrste riba, ali i algi. Cilj istraživanja bio je upoznati najčešće alge kao stanovnike pojedinog toka rijeke u bazenima slatkovodnog akvarija. Ovisno o karakteristikama prirodnog staništa u kojima one žive, alge su se i u akvariju prilagodile životu u bazenima. U gornjem toku, zoni pastrve, obitavaju alge kremenjašice. Prijelaznu zonu, zonu lipljena koja se nalazi između gornjeg i srednjeg toka, naseljavaju zelene čupave, zelene točkaste i fuzz alge. U zoni mrene nalaze se kladofora i spirogira, u zoni deverike nalazi se tribonema i zignema, a u zoni lista modrozelene i crne čupave alge.
Učenici prirodoslovnog smjera u sklopu vježbi iz Biologije provode istraživanja i projekte vezane uz botaniku i zoologiju, a ovo je mali dio našeg raznolikog rada.
Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec
Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec provodi brojne aktivnosti u području popularizacije i razvijanja STEM područja za učenike gimnazijalce, ali i za mlađu populaciju. Projekti i aktivnosti koje smo organizirali ili su još u tijeku jesu STEM subotom – interdisciplinarne radionice za gimnazijalce, nositelji smo Centra izvrsnosti Međimurske županije, sudionici projekta 1,2,3 palim lampicu za nadarene učenike OŠ. U cilju motiviranja mladih za bavljenje znanošću organiziraju se predavanja znanstvenika iz različitih područja u projektu Znanstvenici u našoj školi. Redovito surađujemo s vrtićima i OŠ i organiziramo radionice za djecu mlađeg uzrasta u projektima Djeca za djecu i Gledam, istražujem, učim koji su financirani kroz različite natječaje, a također surađujemo s Muzejom grada Čakovca u provođenju radionica za širu javnost. Pri tome povezujemo i uključujemo gimnazijalce u rad s mlađom djecom što se pokazalo kao jako dobra motivacija s obje strane. Organizirali smo i različite aktivnosti u svrhu popularizacije znanosti za širu javnost – izložbe fotografija iz područja astronomije, fizikalne fotografije učenika, fotografije iz svijeta kukaca. Uključujemo se u projekte vezane za fondove EU (npr. Matematika od realnog prema virtualnom, Palim lampicu i dr.). Naši su učenici sudionici brojnih državnih i međunarodnih natjecanja iz gotovo svih područja/predmeta.
GIMNAZIJA VUKOVAR
Gimnazija Vukovar ostvaruje odgojno-obrazovne programe gimnazije općeg, prirodoslovno- matematičkog i jezičnog smjera. Škola ima odjeljenja koja nastavu prate na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu i odjeljenja koja nastavu prate na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.
Hrvatski je sabor davne 1891. godine izdao dozvolu za osnivanje male četverorazredne realke u Vukovaru. Tri godine kasnije izgrađena je velika, reprezentativna, školska jednokatnica iza katoličke (franjevačke) crkve, na malo povišenom položaju odakle se pružao prekrasan pogled na Dunav i grad. Tako je Vukovar dobio vrlo važan školski objekt, koji će u narednim desetljećima pohađati mnoge generacije učenika.
U doba Domovinskog rata, zgrada gimnazije u potpunosti je uništena: „…onda je svjetionik razbijen upravo na svoj stoti rođendan. Svjetlost se ugasila, grad je potonuo u mrak, pa se i nasukao, kao što su se nasukali i njegovi stanovnici. Više nije bilo orijentacije ni u prostoru ni u vremenu. Na trenutak je izgledalo da je sve izgubljeno.“ (Pavao Pavličić). Od 1991. godine do 1998. stajala je tako razrušena, zaboravljena i izložena vremenskim utjecajima.
Vođeni i ohrabreni riječima Siniše Glavaševića: „Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti.“, škola je obnovljena 2000. godine na ponos svih Vukovaraca i iste te godine započela je i nastava.
„Vukovarska gimnazija stajala je na brijegu iznad grada i bila je obojena žuto. Zato je nalikovala na svjetiljku koja je postavljena visoko s nekom osobitom namjerom.“ (Pavao Pavličić). Cjenjena i priznata iznjedrila je generacije mladih, sposobnih ljudi, kasnije priznatih stručnjaka i intelektualaca. Bogato iskustvo i tradicija primjenjuju se u novim životnim uvjetima i na taj način omogućuje se učenicima vukovarske gimnazije dolaženje do novih znanja, vještina, otkrića i iskustava. Time škola odgovorno i samouvjereno odgaja i obrazuje buduće građane spremne za uključivanje u cjelokupni društveni život kao njegovi aktivni graditelji.
1891. godine bila je mala realka, poput feniksa 2000. godine uzdigla se iz pepela a danas je e-škola prepoznatljiva po svojoj tradiciji i usmjerenosti ka budućnosti.
HRVATSKA ZAJEDNICA TEHNIČKE KULTURE
HZTK je udruga građana, krovna organizacija tehničke kulture u Republici Hrvatskoj. U HZTK je udruženo 18 nacionalnih saveza koji se bave tehničkom kulturom u vidu organiziranja radionica i natjecanja djece i mladih u svim područjima tehničke kulture.
HRVATSKI JUDO SAVEZ
Hrvatski judo savez (HJS) već duži niz godina značajan naglasak stavlja na obrazovanje mladih judašica i judaša te upoznavanje s judom kroz službeni projekt "Judo u školama". Za taj projekt HJS je dobitnik priznanja Međunarodnog olimpijskog odbora za inovativnost u sportu u 2015. godini. Osim što je judo više od sporta, odnosno način života i spoj životnih vrijednosti, fizika je temelj juda tako da je prisustvo juda na Znanstvenom pikniku prirodna.
HRVATSKO ORIGAMI DRUŠTVO
Hrvatsko origami društvo osnovano je u prosincu 2012. s ciljem poticanja modernog origamija u znanosti, umjetnosti i obrazovanju Hrvatske. Od 2013. sudjelujemo na Znanstvenom pikniku i Festivalu znanosti a od 2014. na danu otvorenih vrata Instituta Ruđer Bošković. Sudjelovali smo na Znanstvenom kvartu, Tjednu botaničkih vrtova, Večeri matematike, Maker Faireu i sl. Gostovali smo s origami predavanjima na FER-u (IEEE predavanje), PMF-u u Zagrebu te Učiteljskoj akademiji u Rijeci.
INSTITUT ZA FIZIKU
Institut za fiziku Sveučilišta (IFS) je osnovan odlukom Sveučilišta u Zagrebu 9. veljače 1960. sa svrhom da omogući okolinu za znanstvena istraživanja djelatnika Sveučilišta. 1993. promjenom Zakona o znanosti (NN96/93, 25.10.1993) Institut postaje javni institut u vlasništvu Republike Hrvatske, sa novim imenom Institut za fiziku (IF). Stvarna promjena imena datira iz 1997. kada je promijenjen Statut instituta. Statut Instituta za fiziku i Razvojna strategija Instituta za fiziku za razdoblje 2013.-2017., su osnovni dokumenti instituta koji definiraju misiju instituta kroz tri osnovne aktivnosti:
Istraživanje – u području fizike i interdisciplinarnim područjima povezanim s fizikom
Inovacije – primjena istraživanja i prijenos znanja kroz inovacije
Obrazovanje – sudjelovanje u visokom obrazovanju kroz suradnju sa nacionalnim sveučilištima i popularizacija fizike i znanosti
KATARINA POTAČEK
Školovala se u Zagrebu – Pedagoška gimnazija (XI), te nastavila školovanje na Prirodoslovno Matematičkom fakultetu (PMF) smjer matematike i informatike te magistrirala na FOI-u u Varaždinu.
Predavala je matematiku u Grafičkoj srednjoj školi (danas Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju) do mirovine.
Član je Hrvatskog origami društva od osnutka. Origami tehniku savijanja papira uvela je u nastavu kao izbornu nastavnu aktivnost te i u samu nastavu matematike.
Vodila je origami radionice za odgajatelje, učitelje i nastavnike matematike na kongresima nastavnika matematike na PMF-u te sudjelovala na brojnim izložbama origami radova na festivalima znanosti, znanstvenim piknicima, raznim školama i na Institutu Ruđer Bošković.
Sudjelovala je na međunarodnim konvencijama u Pečuhu, Krakovu i Pragu.
IVICA PULJAK
Prof. dr. sc. Ivica Puljak je redoviti profesor fizike na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) u Splitu. Diplomirao je elektrotehniku na FESB-u, magistrirao fiziku elementarnih čestica na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu i doktorirao fiziku elementarnih čestica na sveučilištu Pierre i Marie Curie u Parizu. Doktorski rad je izradio u Laboratoriju Leprince Ringuet na Ecole polytechnique u Palaiseau u Francuskoj.
Od 1994. godine član je Compact Muon Solenoid (CMS) kolaboracije, koja upravlja CMS detektorom na Velikom sudarivaču hadrona (LHC) u Europskom laboratoriju za fiziku čestica (CERN) kraj Ženeve. Vodio je grupu od više od 100 svjetskih znanstvenika koji su pronašli Higgsov bozon kroz njegov raspad u dva Z bozona. Bio je pridruženi znanstvenik na CERN-u i gostujući profesor na Ecole polytechnique, gdje je predavao fiziku Higgsovog bozona na zajedničkom studiju Ecole polytechnique i ETH Zurich. Član je MAGIC i CTA kolaboracije koje upravljaju i grade nove teleskope za astročestičnu fiziku. Trenutno predaje na međunarodnim školama, član je odbora HEPP Europskog fizikalnog društva, član Programskog odbora za znanstvenu infrastrukturu za Obzor 2020 pri Europskoj komisiji i predsjednik savjetodavnog odbora CERN-ove škole znanstvenog računanja. Bio je član mnogih drugih domaćih i međunarodnih znanstvenih tijela, među kojima i Upravnog vijeća Instituta Ruđer Bošković, kao i voditelj i suradnik na brojnim domaćim i međunarodnim znanstvenim projektima. Objavio je više od 1000 znanstvenih radova, organizirao više od 60 međunarodnih konferencije, radionica i škola, organizirao ili izveo više od 600 aktivnosti na popularizaciji i promociji znanosti, od predavanja u vrtićima, školama i javnim mjestima, preko članaka i emisija u raznim medijima, do manifestacija poput Festivala znanosti i Noći znanstvenika. Autor je serije predavanja o znanosti, ponedjeljkom i srijedom za mlade i odrasle, petkom za djecu pod nazivom „Znanost u pet“.
I. GIMNAZIJA OSIJEK
Aktiv matematike, fizike i biologije I. gimnazije Osijek proteklih godina aktivno se uključio u promociju STEM predmeta među učenicima. Cilj aktiva je povećati broj naših učenika koji će nastaviti školovanje na fakultetima iz STEM područja. Osmišljavamo zanimljive radionice koje provodimo kao najbolji način popularizacije prirodnih znanosti. Povezali smo predmete matematiku, fiziku, biologiju, ali i umjetnost, a radeći na takvim projektima razvijamo timski rad, komunikacijske vještine i kreativnost kod učenika.
Aktivnosti koje smo proveli i koje još provodimo:
MUZEJ VUČEDOLSKE KULTURE
Muzej vučedolske kulture je jedinstveni muzej posvećen jednoj prapovijesnoj kulturi iz razdoblja eneolitika / 3000. - 2500. pr. Kr.
Kultura je dobila naziv po lokalitetu Vučedol smještenom 5 km od Vukovara, jednom od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Europi. Ova se prapovijesna kultura s matičnog prostora nastajanja, međurječja Dunava, Drave i Save, proširila na područje današnjih 13 europskih zemalja.
Vučedolci su svojim tehnološkim dostignućima, osobito metalurškom revolucijom, osvojili svijet.
Materijalni dokazi ukazuju na razvijene gospodarske grane, posebno stočarstvo i zemljoradnju koji su doprinijeli visokoj kvaliteti svakodnevnog života.
Duhovna i intelektualna svijest Vučedolaca za sobom ostavlja revolucionarna dostignuća koja su bitan dio današnjeg modernog doba.
I. TEHNIČKA ŠKOLA NIKOLA TESLA - ZAGREB
I. Tehnička škola Tesla u Zagrebu je škola s najduljom tradicijom tehničkog strukovnog obrazovanja u Hrvatskoj. Tu tradiciju nastavljamo i danas razvijajući sposobnosti mladih kroz slobodne aktivnosti i natjecanja. Tijekom školovanja učenici imaju priliku steći znanje iz programiranja, upravljanja robotima, mikrokontrolerima i 3D pisačima. Naglašeno je obrazovanje iz područja matematike, fizike i tehničkih predmeta čime naši učenici postaju konkurentni na tržištu rada ali stečeno znanje također im omogućuje nastavak školovanja!
II. GIMNAZIJA - ZAGREB
Druga gimnazija Zagreb je opća gimnazija s dugogodišnjom tradicijom u kojoj se njeguje ljubav prema prirodoslovlju te razvijaju prirodoslovna pismenost i vještine. Učenici rado sudjeluju na natjecanjima iz biologije i kemije, aktivni su na različitim radionicama i predavanjima te vanškolskim i vannastavnim aktivnostima iz prirodoslovlja.
OSNOVNA ŠKOLA ANTUN I STJEPAN RADIĆ – GUNJA
U Osnovnoj školi „Antun i Stjepan Radić“ svaka je školska godina iznimna i posebna. Učenici naše škole tako su sudjelovali u preko 90 projekata. Bili su sudionici početka provedbe „Škole za život“, nositelji školskih integriranih i kreativnih dana („Zelena čistka“, Dani kruha, „Milijun djece moli zajedno“, predstave i priredbe za sv. Nikolu i Božić, Pokladni utorak, itd.). Članovi školske zadruge „Alšan“ poznati su po svom ekološki osviještenom i humanitarnom radu (izradom ukrasnih predmeta, prirodne kozmetike te akcijama prikupljanja starog papira, baterija i plastičnih boca) udruga se pridružila drugim školskim akcijama „Za djecu Afrike“, a tu je i hvalevrijedan „Projekt kumstva djeci u Africi“. Naši filmaši bili su izrazito uspješni te su izvještavali s brojnih filmskih revija među kojima se posebno ističe Dubrovnik film festival. Predstavljali su nas učenici i na Hrvatskoj radioteleviziji u prilogu o našoj učionici na otvorenom, a potom i na dodjeli priznanja za tu istu – najbolju – Učionicu na otvorenom u Hrvatskoj. Posebno svečano bilo je i u Osijeku na dodjeli još jednog iznimnog priznanja našoj školi, i to priznanja „Mirotvorna škola 2019. godine“ kao školi koja svojim radom i brojnim projektima pridonosi boljem, tolerantnijem, miroljubivijem društvu. Iako nas je prelazak na nastavu na daljinu spriječio u provedbi još nekih aktivnosti i integriranih dana, nismo se dali omesti pa smo svoja dva projekta „Imaš talent? Pokaži!“ i „Imaš znanje? Dokaži!“ preselili u virtualni svijet i vrlo ih uspješno proveli uključivši u njih i druge učenike s područja Cvelferije i šire. Dan škole također smo obilježili u „online“ svijetu prigodnim kvizovima znanja.
OSNOVNA ŠKOLA BEDEKOVČINA
Trajna usmjerenost OŠ Bedekovčina je pružanje učenicima što više mogućnosti za stjecanje novih znanja, vještina kao i formiranja stavova te sustava vrijednosti za budući život potičući kod njih kreativnost i kritički način promišljanja. Stoga smo osmislili i realizirali brojne projekte: trajni projekt Kvaliteta vode u Bedekovčanskim jezerima i rijeci Krapini; Kartiranje i analiza vode u postojećim bunarima u Bedekovčini; Prebrojavanje populacije kockavica na području Bedekovčine; Divlja odlagališta otpada Bedekovčine; projekt za darovite učenike Antropogeni utjecaj na kakvoću vode Bedekovčanskih jezera i rijeke Krapine (sufinanciran kao jedan od 30 u RH od strane MZO-a); dugoročni projekt Težimo izvrsnosti (http://www.os-bedekovcina.skole.hr/skola/projekti). Tri djelatnice su bile uključene u radne skupine projekta ''Lumen'' KZŽ (https://kzz-lumen.net/ ). Školi su unatrag 3 godine odobrena 3 Erasmus+ projekta (K1), posljednji naziva ''Abeceda znanosti'' osvojio je 2020. najveći broj bodova 98/100. (http://os-bedekovcina.skole.hr/skola/novosti?news_hk=5259&news_id=1084&mshow=303#mod_news)
STEM grupa je prošle godine osvojila nagradni natječaj Hrvatskog Telekoma i IRIM-a ''Generacija Next'' u OŠ konkurenciji za 2 projekta: ''Bežična učionica'' i ''Smartdrone'' (https://www.tportal.hr/tehno/clanak/hrvatski-telekom-i-irim-razvijaju-stem-kurikulum-i-doniraju-900-000-kuna-a-pogledajte-tko-je-odusevio-ziri-u-proslom-ciklusu-foto-20190603) .
Škola je aktivno sudjelovala na 7. i 8. znanstvenom pikniku 2018. i 2019. godine (kemija, fizika).
OSNOVNA ŠKOLA LJUBLJANICA
Tin Radotić je učenik 7. razreda (od šk. godine 2020./21. 8. razreda) Osnovne škole Ljubljanica. Tin će video uradkom približiti gledateljima na koji se način mogu izraditi modeli u nastavi prirodne skupine predmeta. Ujedno će objasniti princip na koji način isti modeli mogu pomoći učeniku da bolje razumije fiziologiju procesa u organizmu.
OSNOVNA ŠKOLA MILKE TRNINE – KRIŽ, OSNOVNA ŠKOLA ZORKE SEVER – POPOVAČA
Profesorica Fizike i Kemije Manuela Kušec predaje trenutno samo Fiziku u Osnovnoj školi Milke Trnine u Križu i Osnovnoj školi Zorke Sever u Popovači. Na ovakav način promoviranja znanosti želim potaknuti učenike da se aktiviraju i zainteresiraju za to područje. Prošle godine smo kolegica i ja sudjelovale sa šestero učenika i bili su oduševljeni.
OSNOVNA ŠKOLA PETRA PRERADOVIĆA - ZAGREB
Kroz ostvarenje obrazovnih ishoda u nastavi, nastojimo da nastava bude što više istraživačka, problemska i projektna. Učenicima se ističe vrijednost timskog rada, popularizacija znanosti i važnost STEM područja u budućnosti.
OSNOVNA ŠKOLA SESVETSKA SELA
Znanost pokušavamo provući već od najranijih razreda, te na jednostavnim primjerima uvesti malene u znanost, kao i one malo veće osposobiti za složenije zadatke i mentoriranje mlađima.
OSNOVNA ŠKOLA ŠIME BUDINIĆA - ZADAR
Anita Mustać je dipl. ing. molekularne biologije, radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Biologije i Prirode. Vodi dodatnu nastavu iz biologije i ekologije, školski je koordinator UNESCO-vog međunarodnog ekološkog projekta SEMEP te je Globe učitelj. Sudjeluje u radu Državnog povjerenstva za natjecanje iz biologije, član je stručnog povjerenstva MZO za procjenu udžbenika te je član stručnih radnih skupina za provedbu Cjelovite kurikularne reforme za predmete Biologiju i Prirodu. Svoj rad temelji na praktičnim radovima, pokusima, problemskim zadatcima.
Zrinka Klarin je profesor geografije i sociologije. Radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Geografije. Sudjelovala je u brojnim projektima u suradnji s GLOBE i NASA-om. S učenicima sudjeluje na državnim natjecanjima s projektima iz ekologije, meteorologije, utjecaja čovjeka na klimu. U suradnji s državnom Akademijom znanosti i umjetnosti promiče kulturnu baštinu. Mentor je studentima geografije Filozofskog fakulteta u Zadru te je dio državnog povjerenstva za osposobljavanje ljudi za rad iz područja geografije.
MZO je 2019. godine obje učiteljice nagradio kao jedne od najuspješnijih učitelja u RH.
OSNOVNA ŠKOLA VUGROVEC – KAŠINA
RUDARSKO-GEOLOŠKO-NAFTNI FAKULTET, RM@Schools projekt
Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveuičilišta u Zagrebu koja, osim obučavanja studenata za buduće stručnjake u primarnim djelatnostima nezamjenjivim za tehnološki napredak društva, partner je u velikom broju znanstvenih projekata. Jedan od njih je projekt RM @ Schools‐ESEE koji je usmjeren na inovativni program promocije znanstvenog obrazovanja i karijera u području RM‐u (pridobivanja i recikliranja kritičnih materijala), privlačni za mlade studente, posebno u regiji ESEE. Ambasadori RM‐a (stručnjaci za neka pitanja koja se tiču RM‐a i obučeni učitelji) će u školama predložiti aktivni pristup učenju uključivanjem učenika u eksperimente s praktičnim obrazovnim setovima koji se tiču RM tematike, u ekskurzijama u industrije i aktivnostima širenja znanosti.
STUDENTSKA SEKCIJA HRVATSKOG FIZIKALNOG DRUŠTVA
Fizika ekspres je projekt s ciljem popularizacije fizike prvenstveno među učenicima osnovnih i srednjih škola. Budući da fizika predstavlja ishodišnu znanost za mnoga područja ljudskog djelovanja, naši studenti koji sudjeluju u izvođenju ovog projekta smatraju poznavanje osnovnih prirodnih zakona neophodnim znanjem za kročenje svijetom. Zato mlade učimo kako logički razmišljati, postavljati kritička pitanja i rješavati praktične probleme primjenom već usvojenih znanja s područja fizike. Nastupi Fizike ekspres sastoje se od demonstracija interaktivnih pokusa u čijem izvođenju naša publika aktivno sudjeluje te u drugom dijelu od radionica na kojima se naša publika ima priliku okušati u samostalnoj izradi malih mjernih instrumenata s kojima mogu ispitati zakone prirode oko sebe. Ovim načinom postiže se najbolji efekt učenja jer se potiče kooperativnost i rješavanje realnih problema kroz koje mladi razvijaju vlastitu kreativnost.
SREDNJA ŠKOLA ISIDORA KRŠNJAVOGA - NAŠICE
Školu pohađa 905 učenika u 46 razredna odjela, broj djelatnika je 123. Svake godine škola sudjeluje u Festivalu znanosti sa više radionica i predavanja koje vode nastavnici škole. U školi se organizira Geometrijska škola Stanka Bilinskog osnovana od nastavnika škole unazad devet godina. Nastavnici fizike više godina sudjeluju kao voditelji radionica na Zimskoj školi fizike za učenike srednjih škola Osječko-baranjske županije, također i kao voditelji radionica na FERIT LABUS sajmu i sajmu tehničke kulture u Osijeku - Tehnicoolum.
SREDNJA ŠKOLA PREGRADA
U SŠ Pregrada učenici imaju mogućnost produbiti i proširiti sadržaje iz prirodnih znanosti kroz sljedeće aktivnosti:
- EKO škola (EKO projekti)
- Večer znanosti u Pregradi (radionice iz STEM područja)
- Dan otvorenih vrata škole ( radionice koje populariziraju STEM područje)
- projekt Gimnazija 100 + (razvijanje novih fakultativnih programa iz matematike, kemije, biologije i fizike)
ŠUMARSKI FAKULTET, SVEUČILIŠTE U ZAGREBU
Šumarski fakultet je znanstveno-obrazovna institucija u sklopu Sveučilišta u Zagrebu. Djelatnici Šumarskog fakulteta realiziraju svoj znanstveni i stručni rad u laboratorijima, praktikumima, na nastavno pokusnim šumskim objektima fakulteta, u tvrtkama te u suradnji s drugim organizacijama u zemlji i inozemstvu. Djelatnici redovito okupljaju istraživačke timove i prijavljuju svoje projektne ideje na natječaje Hrvatske zaklade za znanost, natječaje iz strukturnih fondova te na natječaje drugih organizacija. Dio istraživanja se redovito provodi u suradnji s partnerskim organizacijama i zemlji i inozemstvu. Rezultati istraživačkog znanstvenog i stručnog rada prezentiraju se na skupovima u zemlji i inozemstvu.
TEHNIČKA ŠKOLA RUĐERA BOŠKOVIĆA – VINKOVCI
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci je srednja škola koja ima dugogodišnje iskustvo u promoviranju i popularizaciji znanosti. Kao strukovna škola ima brojne prednosti u području prirodnih znanosti – naši učenici lako povezuju naučeno u STEM grupi predmeta sa svojom strukom. Dugi niz godina nižemo značajne rezultate na brojnim smotrama, natjecanjima i festivalima, a poznati smo diljem Republike Hrvatske po 3D printanju, te humanitarnom radu kolega i učenika u printanju zaštitnih vizira za medicinske ustanove tijekom prvog vala COVID-a 19. Iste škola koristi za edukaciju nastavnika i učenika škole. Zahvaljujući entuzijazmu kolega predavača i zainteresiranosti učenika, nižemo i značajne rezultate u brojnim strukovnim natjecanjima na državnoj razini.
Škola je poznata po organizaciji Festivala znanosti na međužupanijskoj razini, kao škola partner Sajma zdravlja koji je međunarodnog karaktera, a od nedavno i organizacije Roboday -a u suradnji sa drugim Tehničkim školama i Osječkim Sveučilištem.
Sva svoja dostignuća, mogućnosti i entuzijazam prezentiramo sa našim učenicima i na Danima otvorenih vrata, gdje osmašima, budućim srednjoškolcima, pokazujemo što ih u našoj školi očekuje tijekom školovanja.
Kao rezultat dobivamo zadovoljne učenike, roditelje, predavače i lokalnu zajednicu.
TIFLOLOŠKI MUZEJ
Tiflološki muzej je ustanova u kulturi koja prikuplja, obrađuje i izlaže sve vezano uz socijalno ranjive skupine s naglaskom na osobe oštećena vida. Putem izložbi, radionica, predavanja, promocija i dr. promičemo ideju tolerancije na različitost. Proučavamo fenomen nastanka i upotrebe Brailleova pisma, taktilne percepcije kao i teme s područja oftalmologije, surdologije, audiologije i dr. srodnih znanosti.
UDRUGA ČUDESNA ŠUMA - MARIJA BISTRICA
Čudesna šuma je zajednica koja pokreće ostvarenje najvažnije dječje aktivnosti, IGRE - sa snagom srca!
Igru smo vratili u prirodu jer je ona dio prirode i dio svakog djeteta, a kroz igru u prirodi najbolje se uči!
Kroz prirodoslovno-istraživačke, “outdoor”, tehničke i umjetničke (STREAM) aktivnosti i radionice u prirodi, potičemo razumijevanje za znanstvene procese koji se zbivaju svuda oko nas. Takvim pristupom djeca postaju duboko povezana sa sobom i prirodnim svijetom oko sebe.
Pokretani smo znatiželjom, a vođeni motom ISTRAŽI. KREIRAJ. INSPIRIRAJ. jer vjerujemo da svako dijete želi istražiti svijet oko sebe, slobodno kreirati vlastiti životni put i inspirirati društvo na tom putu.
Osim znanstvene radoznalosti najmlađih, Čudesna šuma njeguje zdrav suživot s prirodom kroz aktivnosti brige za prirodni i društveni svijet te potičući volonterstvo kod najmlađih.
UDRUGA ZA POPULARIZACIJU ZNANOSTI SVIJET OKO NAS
Udruga za popularizaciju znanosti Svijet oko nas osnovana je 2019. godine s namjerom da ponudi sadržaje iz područja izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja. Središnje aktivnosti usmjerene su popularizaciji znanosti i približavanju znanstvenih metoda djeci. Učenje i spoznavanje svijeta oko sebe na djeci primjeren način – kroz igru. Hokus pokus znanstvena zabavljaonica cjelogodišnji je program znanstvenih radionica za osnovnoškolce. U školskoj godini 2020/2021 radionice se održavaju u Centru za kulturu Novi Zagreb u Remetincu
X. GIMNAZIJA „IVAN SUPEK“
X. gimnazija "Ivan Supek" je jedna od najvećih gimnazija u Hrvatskoj. U školi postoje 4 moguća usmjerenja: opće, prirodoslovno-matematičko, te opće i prirodoslovno-matematičko usmjerenje uz skupinu predmeta na engleskom jeziku. Trudimo se biti ŠKOLOM PO MJERI UČENIKA. Za nas je to škola koja pruža stjecanje širokog općeg obrazovanja i razvijanje vlastitih sposobnosti, moralnih vrednota uz zadovoljavanje osobnog interesa. Uspjesi bivših i sadašnjih učenika potvrđuju da su napori opravdani i potiču profesore da ustraju u njima. Uspješni smo u njegovanju i poticanju kreativnosti, individualnog pristupa i osobne odgovornosti. Naši učenici osvojili su brojne nagrade na raznim natjecanjima i sudjeluju u različitim grupama: debatni klub, novinarska grupa, pjevački zbor, grupa iz Prve pomoći, dramsko-recitatorska skupina. Imamo i sportsko društvo Cener te dodatnu nastavu iz logike, matematike, fizike, kemije i likovne grupe. Škola je nedavno postala članica ASEF-a (Azijsko-Europske federacije) pri kojoj škola sudjeluje u 12 projekata. Osim toga, školi su odobrena tri ERASMUS projekta, DISCO, TIDE i projekt medijacije „Izvan konflikta“. Škola je i Cambridge ispitni centar, te Goethe škola i učenici imaju mogućnost polaganja međunarodnih ispita. Vrlo smo aktivni u volontiranju i sudjelujemo u radu više volonterskih udruga na temelju čega smo 2015. dobili nagradu Ponos Hrvatske.
Osnovna aktivnost škole je obrazovanje, ali uz osnovni kurikulum želimo proširiti svoje djelovanje i potaknuti veći interes za kemiju i fiziku, odnosno znanost uopće. Potičemo naše učenike na sudjelovanje u projektima vezanim za popularizaciju znanosti te smo tako sudjelovali u projektima: Lančana reakcija, Školski laboratorij slave i Junaci budućnosti. Deseta gimnazija organizira Dane Ivana Supeka na kojima učenici kratkim prezentacijama ili predstavama predstavljaju različita područja znanosti čime se povećava interes za prirodoslovlje.
UDRUGA KAJKAVIANA
Udruga Kajkaviana je društvo za prikupljanje, čuvanje i promicanje hrvatske kajkavske baštine iz Donje Stubice. Zajedno s partnerima – Gradom Donja Stubica te udrugama Profesor Baltazar i Multimedijalnim centrom Stub-klub – od svibnja 2020. provodi projekt Stub-kultura “Prostor sudjelovanja” koji će se oformiti kroz projekt Stub-kultura zamišljen kao društveni centar za građane u središtu Donje Stubice. U sklopu projekta bit će provedene brojne radionice, aktivnosti i projekti kulturno-kreativnog tipa namijenjenog građanima Donje Stubice te svim zainteresiranim iz uže i šire okolice.
Znanstvene čarolije
Znanstvene čarolije projekt su Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva započet 2010. Primarni cilj projekta je popularizacija znanosti među mladima, a posebno djecom predškolskog i školskog uzrasta. Osnovna aktivnost je održavanje interaktivnih radionica u vrtićima i nižim razredima osnovnih škola gdje djeca aktivnim sudjelovanjem u radionicama pomoću jednostavnih eksperimenata dolaze do zaključaka o prirodnim pojavama i zakonima. Radionice u trajanju od 45 do 60 minuta baziraju se na temama iz biologije, kemije i fizike. Neke od radionica su „Tko bi gori - sad bi doli“, „Kemija u kuhinji“, „Crno-bijeli svijet“, „Moj nos, moj ponos“. Voditelji radionica su studenti Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i u radu Znanstvenih čarolija sudjeluju isključivo na volonterskoj osnovi. Projekt je u akademskoj godini 2010./2011. nagrađen Posebnom Rektorovom nagradom za područje prirodnih znanosti.
USTANOVA ZOOLOŠKI VRT GRADA ZAGREBA
Zoološki vrt grada Zagreba ima jak obrazovni program posebno iz područja očuvanja vrsta i zaštite prirode i prepoznat je među građanima po svom aktivnom angažmanu u tim područjima. Kvalitetu edukacije u Zoo vrtu Zagreb prepoznala je i EAZA proglasivši ga 2008./2009. i 2010./2011. najboljim u kategoriji podizanja svijesti javnosti kampanje „Godina europskih zvijeri“ i „Godina čovjekolikih majmuna“ u konkurenciji 345 članica europske strukovne organizacije iz 41 zemlje. Primarne uloge Zoološkog vrta su edukacija, zaštita i istraživanje. S obzirom na velik broj posjetitelja (oko 300 tisuća godišnje) Zoološki vrt je odličan poligon za razvijanje pozitivnih emocija prema životinjama, širenje novih znanja iz područja biologije i srodnih znanosti te poticanje aktivnog uključivanja pojedinaca i šire javnosti u donošenje odluka koje kvalitetno podržavaju odgovoran stav prema zaštiti i očuvanju prirode i okoliša. Misija zooloških vrtova, između ostalog je i zaštita i istraživanje ugroženih vrsta i staništa. Kako bismo ostvarili ovaj cilj, provodimo programe zaštite na lokalnoj razini te se uključujemo u programe zaštite na međunarodnoj i svjetskoj razini.
ZNANSTVENI CENTAR KOPERNIK
Znanstveni centar Kopernik je znanstveni muzej u Varšavi. Centar sadrži više od 450 interaktivnih izložaka koji omogućuju posjetiteljima da samostalno provode pokuse i otkrivaju znanstvene zakonitosti. Centar je najveća institucija tog tipa u Poljskoj i među najnaprednijima u Europi. Od otvorenja posjetilo ga je više od 8 milijuna posjetitelja.
XV. GIMNAZIJA ZAGREB
Poznati zagrebački MIOC gradio je svoj “dobar glas“ na dugogodišnjim vrhunskim uspjesima svojih učenika i nastavnika mentora u gotovo svima područjima, a posebno na državnim i međunarodnim natjecanjima i olimpijadama iz informatike, matematike i fizike.
Popularizacija rada s darovitim učenicima te povezivanje sa znanstvenim institucijama u svrhu popularizacije znanosti i znanstvenog istraživanja među mladima dugoročni je cilj Projekt darovitih učenika XV. gimnazije.
XV. gimnazija od 2016. godine ima status European Talent Piont-a, centra izvrsnosti ETSNI (Europske mreže podrške darovitih).
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET javna je ustanova koja djeluje u sklopu Ministarstva znanosti i obrazovanja u području informacijsko-komunikacijske tehnologije i njezine primjene u obrazovanju, u rasponu od mreža i internetske infrastrukture, preko e-usluga, do sigurnosti te korisničke podrške. Prateći najnovije trendove u području IKT-a, infrastrukture i obrazovanja tijekom godina, CARNET osmišljava različite projekte i razvija nove usluge. CARNET-ove usluge u jednakoj su mjeri dostupne obrazovnim ustanovama (od osnovnoškolskog obrazovanja do visokog obrazovanja, uključujući znanstveno-istraživačke centre i institute), pojedinačnim korisnicima te drugim javnim ustanovama, poput bolnica, određenih ministarstava itd. Kako bi unaprijedio postojeće usluge koje pruža svojim korisnicima, kao i svoj način poslovanja, CARNET redovito pokreće i sudjeluje u različitim projektima, kako domaćim, tako i međunarodnim. Među projektima sufinanciranim iz fondova EU valja spomenuti projekt e-Škole, koji kroz informatizaciju unapređuje obrazovni sustav Republike Hrvatske, projekt Scientix, koji promiče i podržava suradnju nastavnika prirodoslovno-matematičke i tehničke grupe predmeta (STEM) diljem Europe te nedavno pokrenut projekt DOTS (Development of transversal skills in STEM), čiji je glavni cilj unaprjeđenje transverzalnih vještina kako STEM nastavnika, tako i drugih nastavnika i trenera za inovativne pristupe poučavanju.
ENGIE PROJEKT
Cilj projekta ENGIE, trogodišnjeg projekta financiranoga od strane Europskog Instituta za inovacije i tehnologiju, je stvaranje interesa kod djevojaka u dobi od 13 do 18 godina za studiranjem geoznanosti i srodnih inženjerskih disciplina. Odnosno, u širem kontekstu, približavanje širokog i zanimljivog spektra disciplina iz područja geoznanosti mladima kroz niz aktivnosti, uključujući predavanja, radionice, izlete. Osim toga, u sklopu projekta planirane su i edukacijske radionice za nastavnike.
Projektni tim uključuje šest partnera te čak 20 nacionalnih strukovnih udruga (uglavnom geoloških društava) koje djeluju kao podugovaratelji Europske federacije geologa. Iz Hrvatske na projektu sudjeluju Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu kao partner projekta (doc. dr. sc. Iva Kolenković Močilac i doc. dr. sc. Ana Maričić) i Hrvatsko geološko društvo kao član udruženja Europske federacije geologa (doc. dr. sc. Karmen Fio Firi s Geološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, dr. sc. Morana Hernitz Kučenjak iz INA d.d.).
eSTUDENT
U sklopu studentske udruge eSTUDENT djeluje tim Popularizacija znanosti kojemu je cilj promicanje znanosti u društvu, prvenstveno među djecom i mladima. To provodi radom na projektu Znanost za sve koji se odvija kroz cijelu godinu. Projekt obuhvaća znanstvenoedukativne radionice u školama i na manifestacijama u Zagrebu, ali i van njega. Osim radionica radi se na održavanju edukativnih predavanja (npr. suradnja s Koradom Korlevićem i Nenadom Raosom).
FAKULTET STROJARSTVA I BRODOGRADNJE
ZAVOD ZA TEHNOLOGIJU, FAKULTET STROJARSTVA I BRODOGRADNJE, Sveučilište u Zagrebu
Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) ima stoljetnu tradiciju u obrazovanju, znanosti i stručnosti u Republici Hrvatskoj, u području strojarstva i brodogradnje, a zadnja dva desetljeća i zrakoplovstva. Kontinuirano i odgovorno obrazuje mlade naraštaje, ali provodi i cjeloživotnu izobrazbu stručnjaka. FSB sudjeluje u radu Znanstvenog piknika od početka njegove organizacije 2012. godine, a na Festivalu znanosti od 2006. godine. Svake godine na FSB ili u organizaciji FSB održavaju se brojna predavanja, tribine, okrugli stolovi i dani otvorenih vrata, čiji je cilj popularizacija znanstvenih područja kojima se bave istraživači na FSB.
ZAVOD ZA ZRAKOPLOVNO INŽENJERSTVO, FAKULTET STROJARSTVA I BRODOGRADNJE, Sveučilište u Zagrebu
Zavod za zrakoplovno inženjerstvo Fakulteta strojarstva i brodogradnje aktivan je u znanstvenim i nastavnim djelatnostima u području zrakoplovnog inženjerstva. Zavod čine dvije katedre: Katedra za dinamiku letjelica i Katedra za zrakoplovne konstrukcije. U okviru rada Katedre za dinamiku letjelica izvode se nastavne, znanstvene i stručne aktivnosti u području dinamike zrakoplovnih i svemirskih letjelica, matematičkoga i numeričkoga modeliranja multifizikalnih sustava, računalne dinamike konstrukcija, aerodinamike i mehanike leta. Nastavnoistraživačke aktivnosti Katedre za zrakoplovne konstrukcije obuhvaćaju područja numeričkoga modeliranja zrakoplovnih konstrukcija te zamor i integritet konstrukcija. Aktivnosti grupe za zrakoplovne konstrukcije usmjerene su na područje numeričkoga modeliranja zrakoplovnih konstrukcija i analize mehaničkoga odziva, s naglaskom na kompozitne konstrukcije.
Geodetska škola
Geodetska škola u Zagrebu jedina je geodetska škola u Republici Hrvatskoj. Školuje Tehničare geodezije i geoinformatike. U nastavi se koristi školska bespilotna letjelica.
Sudjelujemo u mnogim školskim i međunarodnim projektima. Sudjelovali smo u pilot fazi projekta e-škole. U sklopu programa ERASMUS+ imali smo više projekata. Prva smo hrvatska škola koja je u sklopu projekta GRAS dodjelila digitalne bedževe kao formalne potvrde i priznanja. Učenici su nagrađivani za razvoj socijalnih vještina poput komunikacije, samoregulacije, kreativnosti, rješavanja problema i sl.
Od 2004. škola sudjeluje na manifestaciji “Dojdi osmaš“ i promovira školu i struku. U posljednje tri godine aktivno sudjelujemo na Znanstvenom pikniku.
U dvorištu škole je jedna od devet temeljnih točaka državne geodetske izmjere. Uspostavljena je 1995., a kompletne radove oko projektiranja, izvedbe i GPS mjerenja izveli su profesori i učenici. Danas točka služi geodetskom gospodarstvu i edukaciji mladih naraštaja geodetske struke.
Od 1996. škola je članica CARNET-a sa vlastitom domenom i serverom.
Od 2013. koristimo e-dnevnik i Eduroam, a danas imamo gigabitni link prema CARNET-u.
Gimnazija A. G. Matoša Đakovo
Nastava u Gimnaziji A. G. Matoša Đakovo izvodi se u 10 suvremeno opremljenih kabineta. Učenici aktivno sudjeluju na školskim, županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih i humanističkih znanosti. Nastavnici se redovito educiraju i prenose na učenike svoja znanja i iskustva u cilju popularizacije znanosti.
Osim obvezne nastave održava se i izborna (tijekom koje sa zainteresiranim učenicima radimo eksperimentalne vježbe u sklopu projekta Phys-Me) te dodatnu nastavu fizike (tijekom koje pripremamo učenike za natjecanje). S učenicima sudjelujemo na natjecanjima kao što su: Znanstvenik u meni https://bit.ly/2TKgKhn, https://bit.ly/2AC5hu3; Atom liga https://bit.ly/36KdeJ5; Šesterokut https://bit.ly/3danahx; školska, županijska i državna natjecanja.
Gimnazija A. G. Matoša Zabok
Gimnazija "Fran Galović" Koprivnica
Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica škola je mladih talenata, potencijala, zajedništva i mnogih uspjeha koji su rezultat zajedničkoga rada ravnatelja, svih djelatnika, učenika i njihovih roditelja. Uz mnogobrojne projekte u školi, Gimnazija provodi i projekt „Dan za znanost“ kojim potiče popularizaciju znanosti za dionike škole, ali i cijelo građanstvo Koprivnice i Koprivničko – križevačke županije.
Gimnazija Karlovac
Projekt: „Alge – stanovnici slatkovodnog akvarija Aquatica“.
Prolaskom kroz Aquaticu upoznali smo gornji, srednji i donji tok rijeke u kojoj obitavaju karakteristične vrste riba, ali i algi. Cilj istraživanja bio je upoznati najčešće alge kao stanovnike pojedinog toka rijeke u bazenima slatkovodnog akvarija. Ovisno o karakteristikama prirodnog staništa u kojima one žive, alge su se i u akvariju prilagodile životu u bazenima. U gornjem toku, zoni pastrve, obitavaju alge kremenjašice. Prijelaznu zonu, zonu lipljena koja se nalazi između gornjeg i srednjeg toka, naseljavaju zelene čupave, zelene točkaste i fuzz alge. U zoni mrene nalaze se kladofora i spirogira, u zoni deverike nalazi se tribonema i zignema, a u zoni lista modrozelene i crne čupave alge.
Učenici prirodoslovnog smjera u sklopu vježbi iz Biologije provode istraživanja i projekte vezane uz botaniku i zoologiju, a ovo je mali dio našeg raznolikog rada.
Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec
Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec provodi brojne aktivnosti u području popularizacije i razvijanja STEM područja za učenike gimnazijalce, ali i za mlađu populaciju. Projekti i aktivnosti koje smo organizirali ili su još u tijeku jesu STEM subotom – interdisciplinarne radionice za gimnazijalce, nositelji smo Centra izvrsnosti Međimurske županije, sudionici projekta 1,2,3 palim lampicu za nadarene učenike OŠ. U cilju motiviranja mladih za bavljenje znanošću organiziraju se predavanja znanstvenika iz različitih područja u projektu Znanstvenici u našoj školi. Redovito surađujemo s vrtićima i OŠ i organiziramo radionice za djecu mlađeg uzrasta u projektima Djeca za djecu i Gledam, istražujem, učim koji su financirani kroz različite natječaje, a također surađujemo s Muzejom grada Čakovca u provođenju radionica za širu javnost. Pri tome povezujemo i uključujemo gimnazijalce u rad s mlađom djecom što se pokazalo kao jako dobra motivacija s obje strane. Organizirali smo i različite aktivnosti u svrhu popularizacije znanosti za širu javnost – izložbe fotografija iz područja astronomije, fizikalne fotografije učenika, fotografije iz svijeta kukaca. Uključujemo se u projekte vezane za fondove EU (npr. Matematika od realnog prema virtualnom, Palim lampicu i dr.). Naši su učenici sudionici brojnih državnih i međunarodnih natjecanja iz gotovo svih područja/predmeta.
GIMNAZIJA VUKOVAR
Gimnazija Vukovar ostvaruje odgojno-obrazovne programe gimnazije općeg, prirodoslovno- matematičkog i jezičnog smjera. Škola ima odjeljenja koja nastavu prate na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu i odjeljenja koja nastavu prate na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.
Hrvatski je sabor davne 1891. godine izdao dozvolu za osnivanje male četverorazredne realke u Vukovaru. Tri godine kasnije izgrađena je velika, reprezentativna, školska jednokatnica iza katoličke (franjevačke) crkve, na malo povišenom položaju odakle se pružao prekrasan pogled na Dunav i grad. Tako je Vukovar dobio vrlo važan školski objekt, koji će u narednim desetljećima pohađati mnoge generacije učenika.
U doba Domovinskog rata, zgrada gimnazije u potpunosti je uništena: „…onda je svjetionik razbijen upravo na svoj stoti rođendan. Svjetlost se ugasila, grad je potonuo u mrak, pa se i nasukao, kao što su se nasukali i njegovi stanovnici. Više nije bilo orijentacije ni u prostoru ni u vremenu. Na trenutak je izgledalo da je sve izgubljeno.“ (Pavao Pavličić). Od 1991. godine do 1998. stajala je tako razrušena, zaboravljena i izložena vremenskim utjecajima.
Vođeni i ohrabreni riječima Siniše Glavaševića: „Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti.“, škola je obnovljena 2000. godine na ponos svih Vukovaraca i iste te godine započela je i nastava.
„Vukovarska gimnazija stajala je na brijegu iznad grada i bila je obojena žuto. Zato je nalikovala na svjetiljku koja je postavljena visoko s nekom osobitom namjerom.“ (Pavao Pavličić). Cjenjena i priznata iznjedrila je generacije mladih, sposobnih ljudi, kasnije priznatih stručnjaka i intelektualaca. Bogato iskustvo i tradicija primjenjuju se u novim životnim uvjetima i na taj način omogućuje se učenicima vukovarske gimnazije dolaženje do novih znanja, vještina, otkrića i iskustava. Time škola odgovorno i samouvjereno odgaja i obrazuje buduće građane spremne za uključivanje u cjelokupni društveni život kao njegovi aktivni graditelji.
1891. godine bila je mala realka, poput feniksa 2000. godine uzdigla se iz pepela a danas je e-škola prepoznatljiva po svojoj tradiciji i usmjerenosti ka budućnosti.
HRVATSKA ZAJEDNICA TEHNIČKE KULTURE
HZTK je udruga građana, krovna organizacija tehničke kulture u Republici Hrvatskoj. U HZTK je udruženo 18 nacionalnih saveza koji se bave tehničkom kulturom u vidu organiziranja radionica i natjecanja djece i mladih u svim područjima tehničke kulture.
HRVATSKI JUDO SAVEZ
Hrvatski judo savez (HJS) već duži niz godina značajan naglasak stavlja na obrazovanje mladih judašica i judaša te upoznavanje s judom kroz službeni projekt "Judo u školama". Za taj projekt HJS je dobitnik priznanja Međunarodnog olimpijskog odbora za inovativnost u sportu u 2015. godini. Osim što je judo više od sporta, odnosno način života i spoj životnih vrijednosti, fizika je temelj juda tako da je prisustvo juda na Znanstvenom pikniku prirodna.
HRVATSKO ORIGAMI DRUŠTVO
Hrvatsko origami društvo osnovano je u prosincu 2012. s ciljem poticanja modernog origamija u znanosti, umjetnosti i obrazovanju Hrvatske. Od 2013. sudjelujemo na Znanstvenom pikniku i Festivalu znanosti a od 2014. na danu otvorenih vrata Instituta Ruđer Bošković. Sudjelovali smo na Znanstvenom kvartu, Tjednu botaničkih vrtova, Večeri matematike, Maker Faireu i sl. Gostovali smo s origami predavanjima na FER-u (IEEE predavanje), PMF-u u Zagrebu te Učiteljskoj akademiji u Rijeci.
INSTITUT ZA FIZIKU
Institut za fiziku Sveučilišta (IFS) je osnovan odlukom Sveučilišta u Zagrebu 9. veljače 1960. sa svrhom da omogući okolinu za znanstvena istraživanja djelatnika Sveučilišta. 1993. promjenom Zakona o znanosti (NN96/93, 25.10.1993) Institut postaje javni institut u vlasništvu Republike Hrvatske, sa novim imenom Institut za fiziku (IF). Stvarna promjena imena datira iz 1997. kada je promijenjen Statut instituta. Statut Instituta za fiziku i Razvojna strategija Instituta za fiziku za razdoblje 2013.-2017., su osnovni dokumenti instituta koji definiraju misiju instituta kroz tri osnovne aktivnosti:
Istraživanje – u području fizike i interdisciplinarnim područjima povezanim s fizikom
Inovacije – primjena istraživanja i prijenos znanja kroz inovacije
Obrazovanje – sudjelovanje u visokom obrazovanju kroz suradnju sa nacionalnim sveučilištima i popularizacija fizike i znanosti
KATARINA POTAČEK
Školovala se u Zagrebu – Pedagoška gimnazija (XI), te nastavila školovanje na Prirodoslovno Matematičkom fakultetu (PMF) smjer matematike i informatike te magistrirala na FOI-u u Varaždinu.
Predavala je matematiku u Grafičkoj srednjoj školi (danas Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju) do mirovine.
Član je Hrvatskog origami društva od osnutka. Origami tehniku savijanja papira uvela je u nastavu kao izbornu nastavnu aktivnost te i u samu nastavu matematike.
Vodila je origami radionice za odgajatelje, učitelje i nastavnike matematike na kongresima nastavnika matematike na PMF-u te sudjelovala na brojnim izložbama origami radova na festivalima znanosti, znanstvenim piknicima, raznim školama i na Institutu Ruđer Bošković.
Sudjelovala je na međunarodnim konvencijama u Pečuhu, Krakovu i Pragu.
IVICA PULJAK
Prof. dr. sc. Ivica Puljak je redoviti profesor fizike na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) u Splitu. Diplomirao je elektrotehniku na FESB-u, magistrirao fiziku elementarnih čestica na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu i doktorirao fiziku elementarnih čestica na sveučilištu Pierre i Marie Curie u Parizu. Doktorski rad je izradio u Laboratoriju Leprince Ringuet na Ecole polytechnique u Palaiseau u Francuskoj.
Od 1994. godine član je Compact Muon Solenoid (CMS) kolaboracije, koja upravlja CMS detektorom na Velikom sudarivaču hadrona (LHC) u Europskom laboratoriju za fiziku čestica (CERN) kraj Ženeve. Vodio je grupu od više od 100 svjetskih znanstvenika koji su pronašli Higgsov bozon kroz njegov raspad u dva Z bozona. Bio je pridruženi znanstvenik na CERN-u i gostujući profesor na Ecole polytechnique, gdje je predavao fiziku Higgsovog bozona na zajedničkom studiju Ecole polytechnique i ETH Zurich. Član je MAGIC i CTA kolaboracije koje upravljaju i grade nove teleskope za astročestičnu fiziku. Trenutno predaje na međunarodnim školama, član je odbora HEPP Europskog fizikalnog društva, član Programskog odbora za znanstvenu infrastrukturu za Obzor 2020 pri Europskoj komisiji i predsjednik savjetodavnog odbora CERN-ove škole znanstvenog računanja. Bio je član mnogih drugih domaćih i međunarodnih znanstvenih tijela, među kojima i Upravnog vijeća Instituta Ruđer Bošković, kao i voditelj i suradnik na brojnim domaćim i međunarodnim znanstvenim projektima. Objavio je više od 1000 znanstvenih radova, organizirao više od 60 međunarodnih konferencije, radionica i škola, organizirao ili izveo više od 600 aktivnosti na popularizaciji i promociji znanosti, od predavanja u vrtićima, školama i javnim mjestima, preko članaka i emisija u raznim medijima, do manifestacija poput Festivala znanosti i Noći znanstvenika. Autor je serije predavanja o znanosti, ponedjeljkom i srijedom za mlade i odrasle, petkom za djecu pod nazivom „Znanost u pet“.
I. GIMNAZIJA OSIJEK
Aktiv matematike, fizike i biologije I. gimnazije Osijek proteklih godina aktivno se uključio u promociju STEM predmeta među učenicima. Cilj aktiva je povećati broj naših učenika koji će nastaviti školovanje na fakultetima iz STEM područja. Osmišljavamo zanimljive radionice koje provodimo kao najbolji način popularizacije prirodnih znanosti. Povezali smo predmete matematiku, fiziku, biologiju, ali i umjetnost, a radeći na takvim projektima razvijamo timski rad, komunikacijske vještine i kreativnost kod učenika.
Aktivnosti koje smo proveli i koje još provodimo:
- Projekt „Žene na tržištu rada“ – projekt koji smo radili u suradnji s ETF iz Osijeka.
- „Girls in ICT Days“ obilježavanje Međunarodnog dana žena i djevojaka u ICT-u – projekt koji radimo u suradnji s ETF iz Osijeka
- Članovi aktiva su aktivno uključeni u ISE projekt, gdje samo stalno izrađuju scenarije učenja koje koriste učenici na nastavnim satima i za samostalno učenje kod kuće
- Od 2014. aktivno sudjelujemo s učenicima u „Eratostenovom eksperimentu“
- Učenički izlet „Učimo u prirodi“ – učenike 4. razreda u svibnju vodimo na Jankovac, gdje ponavljamo određenu cjelinu za maturu uz roštilj i zabavu. Ove godine tema ponavljanja su bili vektori.
- Sudjelovanje na Znanstvenom pikniku 2016.,2017., 2018. i 2019.
- Sudjelovanje na Festivalu znanosti 2017., 2018. i 2019.
- Sudjelovanje na Mini Maker Faire Osijek
- Sudjelovanje na međunarodnom projektu Festival nauke - „FIZI BIZI BEST“ u Somboru 2017., 2018. i 2019.
- Uključeni smo u eksperimentalnu provedbu kurikuluma „Škola za život“
- Sudjelovanje na „Labus sajmu“ u Osijeku, sa radionicama 2017., 2018. i 2019.
MUZEJ VUČEDOLSKE KULTURE
Muzej vučedolske kulture je jedinstveni muzej posvećen jednoj prapovijesnoj kulturi iz razdoblja eneolitika / 3000. - 2500. pr. Kr.
Kultura je dobila naziv po lokalitetu Vučedol smještenom 5 km od Vukovara, jednom od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Europi. Ova se prapovijesna kultura s matičnog prostora nastajanja, međurječja Dunava, Drave i Save, proširila na područje današnjih 13 europskih zemalja.
Vučedolci su svojim tehnološkim dostignućima, osobito metalurškom revolucijom, osvojili svijet.
Materijalni dokazi ukazuju na razvijene gospodarske grane, posebno stočarstvo i zemljoradnju koji su doprinijeli visokoj kvaliteti svakodnevnog života.
Duhovna i intelektualna svijest Vučedolaca za sobom ostavlja revolucionarna dostignuća koja su bitan dio današnjeg modernog doba.
I. TEHNIČKA ŠKOLA NIKOLA TESLA - ZAGREB
I. Tehnička škola Tesla u Zagrebu je škola s najduljom tradicijom tehničkog strukovnog obrazovanja u Hrvatskoj. Tu tradiciju nastavljamo i danas razvijajući sposobnosti mladih kroz slobodne aktivnosti i natjecanja. Tijekom školovanja učenici imaju priliku steći znanje iz programiranja, upravljanja robotima, mikrokontrolerima i 3D pisačima. Naglašeno je obrazovanje iz područja matematike, fizike i tehničkih predmeta čime naši učenici postaju konkurentni na tržištu rada ali stečeno znanje također im omogućuje nastavak školovanja!
II. GIMNAZIJA - ZAGREB
Druga gimnazija Zagreb je opća gimnazija s dugogodišnjom tradicijom u kojoj se njeguje ljubav prema prirodoslovlju te razvijaju prirodoslovna pismenost i vještine. Učenici rado sudjeluju na natjecanjima iz biologije i kemije, aktivni su na različitim radionicama i predavanjima te vanškolskim i vannastavnim aktivnostima iz prirodoslovlja.
OSNOVNA ŠKOLA ANTUN I STJEPAN RADIĆ – GUNJA
U Osnovnoj školi „Antun i Stjepan Radić“ svaka je školska godina iznimna i posebna. Učenici naše škole tako su sudjelovali u preko 90 projekata. Bili su sudionici početka provedbe „Škole za život“, nositelji školskih integriranih i kreativnih dana („Zelena čistka“, Dani kruha, „Milijun djece moli zajedno“, predstave i priredbe za sv. Nikolu i Božić, Pokladni utorak, itd.). Članovi školske zadruge „Alšan“ poznati su po svom ekološki osviještenom i humanitarnom radu (izradom ukrasnih predmeta, prirodne kozmetike te akcijama prikupljanja starog papira, baterija i plastičnih boca) udruga se pridružila drugim školskim akcijama „Za djecu Afrike“, a tu je i hvalevrijedan „Projekt kumstva djeci u Africi“. Naši filmaši bili su izrazito uspješni te su izvještavali s brojnih filmskih revija među kojima se posebno ističe Dubrovnik film festival. Predstavljali su nas učenici i na Hrvatskoj radioteleviziji u prilogu o našoj učionici na otvorenom, a potom i na dodjeli priznanja za tu istu – najbolju – Učionicu na otvorenom u Hrvatskoj. Posebno svečano bilo je i u Osijeku na dodjeli još jednog iznimnog priznanja našoj školi, i to priznanja „Mirotvorna škola 2019. godine“ kao školi koja svojim radom i brojnim projektima pridonosi boljem, tolerantnijem, miroljubivijem društvu. Iako nas je prelazak na nastavu na daljinu spriječio u provedbi još nekih aktivnosti i integriranih dana, nismo se dali omesti pa smo svoja dva projekta „Imaš talent? Pokaži!“ i „Imaš znanje? Dokaži!“ preselili u virtualni svijet i vrlo ih uspješno proveli uključivši u njih i druge učenike s područja Cvelferije i šire. Dan škole također smo obilježili u „online“ svijetu prigodnim kvizovima znanja.
OSNOVNA ŠKOLA BEDEKOVČINA
Trajna usmjerenost OŠ Bedekovčina je pružanje učenicima što više mogućnosti za stjecanje novih znanja, vještina kao i formiranja stavova te sustava vrijednosti za budući život potičući kod njih kreativnost i kritički način promišljanja. Stoga smo osmislili i realizirali brojne projekte: trajni projekt Kvaliteta vode u Bedekovčanskim jezerima i rijeci Krapini; Kartiranje i analiza vode u postojećim bunarima u Bedekovčini; Prebrojavanje populacije kockavica na području Bedekovčine; Divlja odlagališta otpada Bedekovčine; projekt za darovite učenike Antropogeni utjecaj na kakvoću vode Bedekovčanskih jezera i rijeke Krapine (sufinanciran kao jedan od 30 u RH od strane MZO-a); dugoročni projekt Težimo izvrsnosti (http://www.os-bedekovcina.skole.hr/skola/projekti). Tri djelatnice su bile uključene u radne skupine projekta ''Lumen'' KZŽ (https://kzz-lumen.net/ ). Školi su unatrag 3 godine odobrena 3 Erasmus+ projekta (K1), posljednji naziva ''Abeceda znanosti'' osvojio je 2020. najveći broj bodova 98/100. (http://os-bedekovcina.skole.hr/skola/novosti?news_hk=5259&news_id=1084&mshow=303#mod_news)
STEM grupa je prošle godine osvojila nagradni natječaj Hrvatskog Telekoma i IRIM-a ''Generacija Next'' u OŠ konkurenciji za 2 projekta: ''Bežična učionica'' i ''Smartdrone'' (https://www.tportal.hr/tehno/clanak/hrvatski-telekom-i-irim-razvijaju-stem-kurikulum-i-doniraju-900-000-kuna-a-pogledajte-tko-je-odusevio-ziri-u-proslom-ciklusu-foto-20190603) .
Škola je aktivno sudjelovala na 7. i 8. znanstvenom pikniku 2018. i 2019. godine (kemija, fizika).
OSNOVNA ŠKOLA LJUBLJANICA
Tin Radotić je učenik 7. razreda (od šk. godine 2020./21. 8. razreda) Osnovne škole Ljubljanica. Tin će video uradkom približiti gledateljima na koji se način mogu izraditi modeli u nastavi prirodne skupine predmeta. Ujedno će objasniti princip na koji način isti modeli mogu pomoći učeniku da bolje razumije fiziologiju procesa u organizmu.
OSNOVNA ŠKOLA MILKE TRNINE – KRIŽ, OSNOVNA ŠKOLA ZORKE SEVER – POPOVAČA
Profesorica Fizike i Kemije Manuela Kušec predaje trenutno samo Fiziku u Osnovnoj školi Milke Trnine u Križu i Osnovnoj školi Zorke Sever u Popovači. Na ovakav način promoviranja znanosti želim potaknuti učenike da se aktiviraju i zainteresiraju za to područje. Prošle godine smo kolegica i ja sudjelovale sa šestero učenika i bili su oduševljeni.
OSNOVNA ŠKOLA PETRA PRERADOVIĆA - ZAGREB
Kroz ostvarenje obrazovnih ishoda u nastavi, nastojimo da nastava bude što više istraživačka, problemska i projektna. Učenicima se ističe vrijednost timskog rada, popularizacija znanosti i važnost STEM područja u budućnosti.
OSNOVNA ŠKOLA SESVETSKA SELA
Znanost pokušavamo provući već od najranijih razreda, te na jednostavnim primjerima uvesti malene u znanost, kao i one malo veće osposobiti za složenije zadatke i mentoriranje mlađima.
OSNOVNA ŠKOLA ŠIME BUDINIĆA - ZADAR
Anita Mustać je dipl. ing. molekularne biologije, radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Biologije i Prirode. Vodi dodatnu nastavu iz biologije i ekologije, školski je koordinator UNESCO-vog međunarodnog ekološkog projekta SEMEP te je Globe učitelj. Sudjeluje u radu Državnog povjerenstva za natjecanje iz biologije, član je stručnog povjerenstva MZO za procjenu udžbenika te je član stručnih radnih skupina za provedbu Cjelovite kurikularne reforme za predmete Biologiju i Prirodu. Svoj rad temelji na praktičnim radovima, pokusima, problemskim zadatcima.
Zrinka Klarin je profesor geografije i sociologije. Radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Geografije. Sudjelovala je u brojnim projektima u suradnji s GLOBE i NASA-om. S učenicima sudjeluje na državnim natjecanjima s projektima iz ekologije, meteorologije, utjecaja čovjeka na klimu. U suradnji s državnom Akademijom znanosti i umjetnosti promiče kulturnu baštinu. Mentor je studentima geografije Filozofskog fakulteta u Zadru te je dio državnog povjerenstva za osposobljavanje ljudi za rad iz područja geografije.
MZO je 2019. godine obje učiteljice nagradio kao jedne od najuspješnijih učitelja u RH.
OSNOVNA ŠKOLA VUGROVEC – KAŠINA
RUDARSKO-GEOLOŠKO-NAFTNI FAKULTET, RM@Schools projekt
Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveuičilišta u Zagrebu koja, osim obučavanja studenata za buduće stručnjake u primarnim djelatnostima nezamjenjivim za tehnološki napredak društva, partner je u velikom broju znanstvenih projekata. Jedan od njih je projekt RM @ Schools‐ESEE koji je usmjeren na inovativni program promocije znanstvenog obrazovanja i karijera u području RM‐u (pridobivanja i recikliranja kritičnih materijala), privlačni za mlade studente, posebno u regiji ESEE. Ambasadori RM‐a (stručnjaci za neka pitanja koja se tiču RM‐a i obučeni učitelji) će u školama predložiti aktivni pristup učenju uključivanjem učenika u eksperimente s praktičnim obrazovnim setovima koji se tiču RM tematike, u ekskurzijama u industrije i aktivnostima širenja znanosti.
STUDENTSKA SEKCIJA HRVATSKOG FIZIKALNOG DRUŠTVA
Fizika ekspres je projekt s ciljem popularizacije fizike prvenstveno među učenicima osnovnih i srednjih škola. Budući da fizika predstavlja ishodišnu znanost za mnoga područja ljudskog djelovanja, naši studenti koji sudjeluju u izvođenju ovog projekta smatraju poznavanje osnovnih prirodnih zakona neophodnim znanjem za kročenje svijetom. Zato mlade učimo kako logički razmišljati, postavljati kritička pitanja i rješavati praktične probleme primjenom već usvojenih znanja s područja fizike. Nastupi Fizike ekspres sastoje se od demonstracija interaktivnih pokusa u čijem izvođenju naša publika aktivno sudjeluje te u drugom dijelu od radionica na kojima se naša publika ima priliku okušati u samostalnoj izradi malih mjernih instrumenata s kojima mogu ispitati zakone prirode oko sebe. Ovim načinom postiže se najbolji efekt učenja jer se potiče kooperativnost i rješavanje realnih problema kroz koje mladi razvijaju vlastitu kreativnost.
SREDNJA ŠKOLA ISIDORA KRŠNJAVOGA - NAŠICE
Školu pohađa 905 učenika u 46 razredna odjela, broj djelatnika je 123. Svake godine škola sudjeluje u Festivalu znanosti sa više radionica i predavanja koje vode nastavnici škole. U školi se organizira Geometrijska škola Stanka Bilinskog osnovana od nastavnika škole unazad devet godina. Nastavnici fizike više godina sudjeluju kao voditelji radionica na Zimskoj školi fizike za učenike srednjih škola Osječko-baranjske županije, također i kao voditelji radionica na FERIT LABUS sajmu i sajmu tehničke kulture u Osijeku - Tehnicoolum.
SREDNJA ŠKOLA PREGRADA
U SŠ Pregrada učenici imaju mogućnost produbiti i proširiti sadržaje iz prirodnih znanosti kroz sljedeće aktivnosti:
- EKO škola (EKO projekti)
- Večer znanosti u Pregradi (radionice iz STEM područja)
- Dan otvorenih vrata škole ( radionice koje populariziraju STEM područje)
- projekt Gimnazija 100 + (razvijanje novih fakultativnih programa iz matematike, kemije, biologije i fizike)
ŠUMARSKI FAKULTET, SVEUČILIŠTE U ZAGREBU
Šumarski fakultet je znanstveno-obrazovna institucija u sklopu Sveučilišta u Zagrebu. Djelatnici Šumarskog fakulteta realiziraju svoj znanstveni i stručni rad u laboratorijima, praktikumima, na nastavno pokusnim šumskim objektima fakulteta, u tvrtkama te u suradnji s drugim organizacijama u zemlji i inozemstvu. Djelatnici redovito okupljaju istraživačke timove i prijavljuju svoje projektne ideje na natječaje Hrvatske zaklade za znanost, natječaje iz strukturnih fondova te na natječaje drugih organizacija. Dio istraživanja se redovito provodi u suradnji s partnerskim organizacijama i zemlji i inozemstvu. Rezultati istraživačkog znanstvenog i stručnog rada prezentiraju se na skupovima u zemlji i inozemstvu.
TEHNIČKA ŠKOLA RUĐERA BOŠKOVIĆA – VINKOVCI
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci je srednja škola koja ima dugogodišnje iskustvo u promoviranju i popularizaciji znanosti. Kao strukovna škola ima brojne prednosti u području prirodnih znanosti – naši učenici lako povezuju naučeno u STEM grupi predmeta sa svojom strukom. Dugi niz godina nižemo značajne rezultate na brojnim smotrama, natjecanjima i festivalima, a poznati smo diljem Republike Hrvatske po 3D printanju, te humanitarnom radu kolega i učenika u printanju zaštitnih vizira za medicinske ustanove tijekom prvog vala COVID-a 19. Iste škola koristi za edukaciju nastavnika i učenika škole. Zahvaljujući entuzijazmu kolega predavača i zainteresiranosti učenika, nižemo i značajne rezultate u brojnim strukovnim natjecanjima na državnoj razini.
Škola je poznata po organizaciji Festivala znanosti na međužupanijskoj razini, kao škola partner Sajma zdravlja koji je međunarodnog karaktera, a od nedavno i organizacije Roboday -a u suradnji sa drugim Tehničkim školama i Osječkim Sveučilištem.
Sva svoja dostignuća, mogućnosti i entuzijazam prezentiramo sa našim učenicima i na Danima otvorenih vrata, gdje osmašima, budućim srednjoškolcima, pokazujemo što ih u našoj školi očekuje tijekom školovanja.
Kao rezultat dobivamo zadovoljne učenike, roditelje, predavače i lokalnu zajednicu.
TIFLOLOŠKI MUZEJ
Tiflološki muzej je ustanova u kulturi koja prikuplja, obrađuje i izlaže sve vezano uz socijalno ranjive skupine s naglaskom na osobe oštećena vida. Putem izložbi, radionica, predavanja, promocija i dr. promičemo ideju tolerancije na različitost. Proučavamo fenomen nastanka i upotrebe Brailleova pisma, taktilne percepcije kao i teme s područja oftalmologije, surdologije, audiologije i dr. srodnih znanosti.
UDRUGA ČUDESNA ŠUMA - MARIJA BISTRICA
Čudesna šuma je zajednica koja pokreće ostvarenje najvažnije dječje aktivnosti, IGRE - sa snagom srca!
Igru smo vratili u prirodu jer je ona dio prirode i dio svakog djeteta, a kroz igru u prirodi najbolje se uči!
Kroz prirodoslovno-istraživačke, “outdoor”, tehničke i umjetničke (STREAM) aktivnosti i radionice u prirodi, potičemo razumijevanje za znanstvene procese koji se zbivaju svuda oko nas. Takvim pristupom djeca postaju duboko povezana sa sobom i prirodnim svijetom oko sebe.
Pokretani smo znatiželjom, a vođeni motom ISTRAŽI. KREIRAJ. INSPIRIRAJ. jer vjerujemo da svako dijete želi istražiti svijet oko sebe, slobodno kreirati vlastiti životni put i inspirirati društvo na tom putu.
Osim znanstvene radoznalosti najmlađih, Čudesna šuma njeguje zdrav suživot s prirodom kroz aktivnosti brige za prirodni i društveni svijet te potičući volonterstvo kod najmlađih.
UDRUGA ZA POPULARIZACIJU ZNANOSTI SVIJET OKO NAS
Udruga za popularizaciju znanosti Svijet oko nas osnovana je 2019. godine s namjerom da ponudi sadržaje iz područja izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja. Središnje aktivnosti usmjerene su popularizaciji znanosti i približavanju znanstvenih metoda djeci. Učenje i spoznavanje svijeta oko sebe na djeci primjeren način – kroz igru. Hokus pokus znanstvena zabavljaonica cjelogodišnji je program znanstvenih radionica za osnovnoškolce. U školskoj godini 2020/2021 radionice se održavaju u Centru za kulturu Novi Zagreb u Remetincu
X. GIMNAZIJA „IVAN SUPEK“
X. gimnazija "Ivan Supek" je jedna od najvećih gimnazija u Hrvatskoj. U školi postoje 4 moguća usmjerenja: opće, prirodoslovno-matematičko, te opće i prirodoslovno-matematičko usmjerenje uz skupinu predmeta na engleskom jeziku. Trudimo se biti ŠKOLOM PO MJERI UČENIKA. Za nas je to škola koja pruža stjecanje širokog općeg obrazovanja i razvijanje vlastitih sposobnosti, moralnih vrednota uz zadovoljavanje osobnog interesa. Uspjesi bivših i sadašnjih učenika potvrđuju da su napori opravdani i potiču profesore da ustraju u njima. Uspješni smo u njegovanju i poticanju kreativnosti, individualnog pristupa i osobne odgovornosti. Naši učenici osvojili su brojne nagrade na raznim natjecanjima i sudjeluju u različitim grupama: debatni klub, novinarska grupa, pjevački zbor, grupa iz Prve pomoći, dramsko-recitatorska skupina. Imamo i sportsko društvo Cener te dodatnu nastavu iz logike, matematike, fizike, kemije i likovne grupe. Škola je nedavno postala članica ASEF-a (Azijsko-Europske federacije) pri kojoj škola sudjeluje u 12 projekata. Osim toga, školi su odobrena tri ERASMUS projekta, DISCO, TIDE i projekt medijacije „Izvan konflikta“. Škola je i Cambridge ispitni centar, te Goethe škola i učenici imaju mogućnost polaganja međunarodnih ispita. Vrlo smo aktivni u volontiranju i sudjelujemo u radu više volonterskih udruga na temelju čega smo 2015. dobili nagradu Ponos Hrvatske.
Osnovna aktivnost škole je obrazovanje, ali uz osnovni kurikulum želimo proširiti svoje djelovanje i potaknuti veći interes za kemiju i fiziku, odnosno znanost uopće. Potičemo naše učenike na sudjelovanje u projektima vezanim za popularizaciju znanosti te smo tako sudjelovali u projektima: Lančana reakcija, Školski laboratorij slave i Junaci budućnosti. Deseta gimnazija organizira Dane Ivana Supeka na kojima učenici kratkim prezentacijama ili predstavama predstavljaju različita područja znanosti čime se povećava interes za prirodoslovlje.
UDRUGA KAJKAVIANA
Udruga Kajkaviana je društvo za prikupljanje, čuvanje i promicanje hrvatske kajkavske baštine iz Donje Stubice. Zajedno s partnerima – Gradom Donja Stubica te udrugama Profesor Baltazar i Multimedijalnim centrom Stub-klub – od svibnja 2020. provodi projekt Stub-kultura “Prostor sudjelovanja” koji će se oformiti kroz projekt Stub-kultura zamišljen kao društveni centar za građane u središtu Donje Stubice. U sklopu projekta bit će provedene brojne radionice, aktivnosti i projekti kulturno-kreativnog tipa namijenjenog građanima Donje Stubice te svim zainteresiranim iz uže i šire okolice.
Znanstvene čarolije
Znanstvene čarolije projekt su Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva započet 2010. Primarni cilj projekta je popularizacija znanosti među mladima, a posebno djecom predškolskog i školskog uzrasta. Osnovna aktivnost je održavanje interaktivnih radionica u vrtićima i nižim razredima osnovnih škola gdje djeca aktivnim sudjelovanjem u radionicama pomoću jednostavnih eksperimenata dolaze do zaključaka o prirodnim pojavama i zakonima. Radionice u trajanju od 45 do 60 minuta baziraju se na temama iz biologije, kemije i fizike. Neke od radionica su „Tko bi gori - sad bi doli“, „Kemija u kuhinji“, „Crno-bijeli svijet“, „Moj nos, moj ponos“. Voditelji radionica su studenti Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i u radu Znanstvenih čarolija sudjeluju isključivo na volonterskoj osnovi. Projekt je u akademskoj godini 2010./2011. nagrađen Posebnom Rektorovom nagradom za područje prirodnih znanosti.
USTANOVA ZOOLOŠKI VRT GRADA ZAGREBA
Zoološki vrt grada Zagreba ima jak obrazovni program posebno iz područja očuvanja vrsta i zaštite prirode i prepoznat je među građanima po svom aktivnom angažmanu u tim područjima. Kvalitetu edukacije u Zoo vrtu Zagreb prepoznala je i EAZA proglasivši ga 2008./2009. i 2010./2011. najboljim u kategoriji podizanja svijesti javnosti kampanje „Godina europskih zvijeri“ i „Godina čovjekolikih majmuna“ u konkurenciji 345 članica europske strukovne organizacije iz 41 zemlje. Primarne uloge Zoološkog vrta su edukacija, zaštita i istraživanje. S obzirom na velik broj posjetitelja (oko 300 tisuća godišnje) Zoološki vrt je odličan poligon za razvijanje pozitivnih emocija prema životinjama, širenje novih znanja iz područja biologije i srodnih znanosti te poticanje aktivnog uključivanja pojedinaca i šire javnosti u donošenje odluka koje kvalitetno podržavaju odgovoran stav prema zaštiti i očuvanju prirode i okoliša. Misija zooloških vrtova, između ostalog je i zaštita i istraživanje ugroženih vrsta i staništa. Kako bismo ostvarili ovaj cilj, provodimo programe zaštite na lokalnoj razini te se uključujemo u programe zaštite na međunarodnoj i svjetskoj razini.
ZNANSTVENI CENTAR KOPERNIK
Znanstveni centar Kopernik je znanstveni muzej u Varšavi. Centar sadrži više od 450 interaktivnih izložaka koji omogućuju posjetiteljima da samostalno provode pokuse i otkrivaju znanstvene zakonitosti. Centar je najveća institucija tog tipa u Poljskoj i među najnaprednijima u Europi. Od otvorenja posjetilo ga je više od 8 milijuna posjetitelja.
XV. GIMNAZIJA ZAGREB
Poznati zagrebački MIOC gradio je svoj “dobar glas“ na dugogodišnjim vrhunskim uspjesima svojih učenika i nastavnika mentora u gotovo svima područjima, a posebno na državnim i međunarodnim natjecanjima i olimpijadama iz informatike, matematike i fizike.
Popularizacija rada s darovitim učenicima te povezivanje sa znanstvenim institucijama u svrhu popularizacije znanosti i znanstvenog istraživanja među mladima dugoročni je cilj Projekt darovitih učenika XV. gimnazije.
XV. gimnazija od 2016. godine ima status European Talent Piont-a, centra izvrsnosti ETSNI (Europske mreže podrške darovitih).