I. gimnazija Osijek
Aktiv prirodne grupe predmeta I. Gimnazije Osijek proteklih godina aktivno se uključio u promociju STEM predmeta među učenicima. Cilj je povećati broj naših učenika koji će nastaviti školovanje na fakultetima iz STEM područja. Osmišljavamo zanimljive radionice koje provodimo kao najbolji način popularizacije prirodnih znanosti. Povezali smo predmete matematiku, fiziku, biologiju, ali i umjetnost, a radeći na takvim projektima razvijamo timski rad, komunikacijske vještine i kreativnost kod učenika.
II. gimnazija Zagreb
Druga gimnazija Zagreb je opća gimnazija s dugogodišnjom tradicijom u kojoj se njeguje ljubav prema prirodoslovlju te razvijaju prirodoslovna pismenost i vještine. Učenici rado sudjeluju na natjecanjima iz biologije i kemije, aktivni su na različitim radionicama i predavanjima te vanškolskim i vannastavnim aktivnostima iz prirodoslovlja.
III. osnovna škola Varaždin
III. osnovna škola Varaždin je od 2014. godine u međunarodnom znanstveno- edukacijskom programu GLOBE te svake godine sudjeluje u međunarodnim projektima u organizaciji NASAe (SMAP, GMP, CloudSat). Svoje projekte objavljuje i prezentira lokalnoj televiziji i u lokalnim novinama informirajući građane o novitetima u području ekologije i potičući na zaštitu okoliša. Svake godine organiziramo radionice i terenske nastave za roditelje kako bi ih upoznali s onim što radimo u GLOBE programu te potičemo učenike škole ali i ostale građane našeg grada da kroz tjedne izazove koje organizira NASA putem aplikacije prate okoliš (GLOBE Observer. Od 2013. godine sudjelujemo u Večer matematike gdje učenici zajedno s roditeljima sudjeluju u skupu interaktivnih radionica gradeći tako pozitivan stav o matematici. Već 5 godina za redom sudjelujemo u Festivalu matematike gdje učenici prezentiraju svoje projekte i istraživačke radove ostralim sudioniocima
VII. gimnazija Zagreb
Potičemo učenike na ekološka djelovanja (odijeljivanje otpada, reciklažu, brigu o okolišu, suradnju s drugim učenicima, lokalnom i međunarodnom zajednicom …) kroz različite projektne aktivnosti i promičemo zdravlje.
XV. gimnazija Zagreb
XV. gimnazija je Prirodoslovno-matematička gimnazija iz Zagreba koja posebnu pažnju posvećuje razvijanju učeničkih sposobnosti i podučavanju u područjima Matematike, Informatike i Prirodoslovlja. Poznati zagrebački MIOC gradio je svoj “dobar glas“ na dugogodišnjim vrhunskim uspjesima svojih učenika i nastavnika mentora u gotovo svima područjima, a posebno na državnim i međunarodnim natjecanjima i olimpijadama iz informatike, matematike i fizike. Uz redovnu nastavu, učenik se uvijek može uključiti i u fakultativnu nastavu te razne druge izvannastavne aktivnosti iz svih područja. Ono što je svojstveno za MIOC je rad s darovitim učenicima koji, uz sve navedeno, imaju priliku još malo dodatno raditi!
Projekt darovitih učenika XV. gimnazije započeo je 2009. godine i od tada je obuhvatio preko 500 darovitih učenika na preko 100 istraživačkih znanstvenih projekata iz područja fizike, biologije, matematike i informatike te interdisciplinarnih područja. Projekte su osmišljavali profesori mentori iz škole te vanjski suradnici, mentori s fakulteta (PMF) i/ili znanstvenih institucija (IF, IRB) te usmjeravali samostalan rad darovitih učenika. Popularizacija rada s darovitim učenicima te povezivanje sa znanstvenim institucijama u svrhu popularizacije znanosti i znanstvenog istraživanja među mladima dugoročni je cilj ovog Projekta.
XV. gimnazija od 2016. godine ima status European Talent Piont-a, centra izvrsnosti ETSNI (Europske mreže podrške darovitih). Ovo članstvo veliko je priznanje radu škole - kvalitetnom radu s kvalitetnim učenicima među kojima se prepoznaju i podržavaju i daroviti učenici.
Garešnica Infinity Festival
Garešnica infinity Festival ima za glavni cilj promovirati znanost u najširem smislu kod djece predškolskog i nižeg osnovnoškolskog uzrasta, ali i svih ostalih zainteresiranih posjetitelja.
To je festival popularizacije znanosti i glazbe koji kroz najrazličitije radionice i aktivnosti nastoji razvijati kod djece dinamičnu kombinaciju znanja i međuljudskih, intelektualnih i praktičnih vještina te pripadajuću samostalnost i odgovornost.
Geodetska škola Zagreb
Geodetska škola u Zagrebu jedina je geodetska škola u Republici Hrvatskoj. Školuje Tehničare geodezije i geoinformatike. U nastavi se koristi školska bespilotna letjelica.
Sudjelujemo u mnogim školskim i međunarodnim projektima. Sudjelovali smo u pilot fazi projekta e-škole. U sklopu programa ERASMUS+ imali smo više projekata. Prva smo hrvatska škola koja je u sklopu projekta GRAS dodjelila digitalne bedževe kao formalne potvrde i priznanja. Učenici su nagrađivani za razvoj socijalnih vještina poput komunikacije, samoregulacije, kreativnosti, rješavanja problema i sl.
Od 2004. škola sudjeluje na manifestaciji “Dojdi osmaš“ i promovira školu i struku. U posljednje tri godine aktivno sudjelujemo na Znanstvenom pikniku.
U dvorištu škole je jedna od devet temeljnih točaka državne geodetske izmjere. Uspostavljena je 1995., a kompletne radove oko projektiranja, izvedbe i GPS mjerenja izveli su profesori i učenici. Danas točka služi geodetskom gospodarstvu i edukaciji mladih naraštaja geodetske struke.
Od 1996. škola je članica CARNET-a sa vlastitom domenom i serverom.
Od 2013. koristimo e-dnevnik i Eduroam, a danas imamo gigabitni link prema CARNET-u.
Gimnazija A. G. Matoš Đakovo
Nastava u Gimnaziji A. G. Matoša Đakovo izvodi se u 10 suvremeno opremljenih kabineta. Učenici
aktivno sudjeluju na školskim, županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih i humanističkih znanosti. Nastavnici se redovito educiraju i prenose na učenike svoja znanja i iskustva u cilju popularizacije znanosti.
Gimnazija A. G. Matoš Zabok
Posjetitelji će moći vidjeti fotoherbarij ljekovitog bilja zabočkoga kraja. Upoznat će se s načinom izrade fotoherbarija u web alatu. Posjetitelji će moći razgledati Arboretum Gimnazije Zabok u virtualnoj šetnji. Na kraju prezentacije svoje znanje moći će provjeriti upotrebom digitalnih alata.
Gimnazija Karlovac
U sklopu vježbi iz Kemije provodimo istraživanja i projekte kojima upoznajemo tvari i procese te povezujemo kemijske sadržaje s biologijom i fizikom kako bismo razumijeli svijet u kojem živimo.
Gimnazija Vukovar
Gimnazija Vukovar ostvaruje odgojno-obrazovne programe gimnazije općeg, prirodoslovno- matematičkog i jezičnog smjera. Škola ima odjeljenja koja nastavu prate na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu i odjeljenja koja nastavu prate na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Hrvatski je sabor davne 1891. godine izdao dozvolu za osnivanje male četverorazredne realke u Vukovaru. Tri godine kasnije izgrađena je velika, reprezentativna, školska jednokatnica iza katoličke (franjevačke) crkve, na malo povišenom položaju odakle se pružao prekrasan pogled na Dunav i grad. Tako je Vukovar dobio vrlo važan školski objekt, koji će u narednim desetljećima pohađati mnoge generacije učenika. U doba Domovinskog rata, zgrada gimnazije u potpunosti je uništena: „…onda je svjetionik razbijen upravo na svoj stoti rođendan. Svjetlost se ugasila, grad je potonuo u mrak, pa se i nasukao, kao što su se nasukali i njegovi stanovnici. Više nije bilo orijentacije ni u prostoru ni u vremenu. Na trenutak je izgledalo da je sve izgubljeno.“ (Pavao Pavličić). Od 1991. godine do 1998. stajala je tako razrušena, zaboravljena i izložena vremenskim utjecajima. Vođeni i ohrabreni riječima Siniše Glavaševića: „Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti.”, škola je obnovljena 2000. godine na ponos svih Vukovaraca i iste te godine započela je i nastava. „Vukovarska gimnazija stajala je na brijegu iznad grada i bila je obojena žuto. Zato je nalikovala na svjetiljku koja je postavljena visoko s nekom osobitom namjerom.“ (Pavao Pavličić). Cijenjena i priznata iznjedrila je generacije mladih, sposobnih ljudi, kasnije priznatih stručnjaka i intelektualaca. Bogato iskustvo i tradicija primjenjuju se u novim životnim uvjetima i na taj način omogućuje se učenicima vukovarske gimnazije dolaženje do novih znanja, vještina, otkrića i iskustava. Time škola odgovorno i samouvjereno odgaja i obrazuje buduće građane spremne za uključivanje u cjelokupni društveni život kao njegovi aktivni graditelji. 1891. godine bila je mala realka, poput feniksa 2000. godine uzdigla se iz pepela a danas je e-škola prepoznatljiva po svojoj tradiciji i usmjerenosti ka budućnosti.
Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu
Hotelijersko turistička škola u Zagrebu već nekoliko godina radi na popularizaciji znanosti kroz različite projekte. Na ovogodišnjem Znanstvenom pikniku prikazat će dio svojih aktivnosti iz Virtualne povijesti. Virtualna povijest je je samo jedan predmet u našoj školi, u kojem se za svladavanje nastavnih sadržaja iz povijesti koristi najsuvremenija tehnologija, od tableta, mobitela, računala, pa sve do suvremenih VR naočala i kamere od 360 stupnjeva.
Hrvatsko društvo za biokemiju i molekularnu biologiju
Hrvatsko društvo za biokemiju i molekularnu biologiju, HDBMB, neprofitna je znanstvena i strukovna organizacija koja okuplja znanstvenike i stručnjake koji se bave biokemijom i molekularnom biologijom, kao i srodnim znanostima u kontekstu istraživanja, edukacije i primjene.
Hrvatsko društvo za biokemiju i molekularnu biologiju član je Federacije europskih biokemijskih društava (FEBS), Internacionalne unije za biokemiju i molekularnu biologiju (IUBMB) i Hrvatskog prirodoslovnog društva (HPD).
Misija HDBMB je poticati i podržavati razvoj temeljnih i primijenjenih istraživanja te edukaciju u području biokemije i molekularne biologije kao i svim molekularnim znanostima o životu, pridonositi prepoznavanju njihove važnosti za industriju, zdravlje i ekologiju te se zalagati za njihovu promociju u široj društvenoj zajednici
Društvo vodi Izvršni odbor (predsjednik i 8 članova) koji svake dvije godine bira Skupština Društva. Skupština HDBMB svake dvije godine bira također članove Nadzornog odbora i Suda časti.
Sjedište Društva je u Zagrebu, a u Osijeku, Rijeci i Splitu djeluju podružnice koje se brinu o aktivnostima Društva u tim sredinama.
Hrvatsko geološko društvo
Hrvatsko geološko društvo je dobrovoljna strukovna udruga koja okuplja geologe, te osobe koje se zanimaju za geologiju, kao i institucije iz područja geoloških znanosti.
Cilj i svrha djelovanja društva je promicanje djelatnosti geologa i razvoj geologije kao znanstvenog područja. Osobiti zadaci društva su unapređivanje stručnog i znanstvenog rada u geološkoj struci, razvijanje geologije, širenje geološkog znanja te stručno i znanstveno usavršavanje članova.
Rad društva ogleda se u organizaciji i održavanju javnih znanstvenih skupova, stručnih sastanaka, tribina, objavljivanju znanstvenih radova članova društva kako u domaćoj tako i u inozemnoj literaturi.
Hrvatsko geološko društvo RGNF
Europski projekt pod nazivom ENGIE – Encouraging Girls to Study Geosciences and Engineering ili na hrvatskom „Poticanje djevojaka na studije geoznanosti i inženjerstva“ započeo je s provedbom početkom 2020. godine i trajat će tri godine. Projekt podržava Raw Materials Community Europskog Instituta za inovacije i tehnologiju (European Institute of Innovation and Technology (EIT RawMaterials)).
U provedbi ENGIE projekta sudjeluje 26 institucija iz Europe.
Hrvatsko origami društvo
Hrvatsko origami društvo osnovano je u prosincu 2012. s ciljem poticanja modernog origamija u znanosti, umjetnosti i obrazovanju Hrvatske. Od 2013. sudjelujemo na Znanstvenom pikniku i Festivalu znanosti a od 2014. na danu otvorenih vrata Instituta Ruđer Bošković. Sudjelovali smo na Znanstvenom kvartu, Tjednu botaničkih vrtova, Večeri matematike, Maker Faireu i sl. Gostovali smo s origami predavanjima na FER-u (IEEE predavanje), PMF-u u Zagrebu, Učiteljskoj akademiji u Rijeci. 2020. Društvu je dodijeljno priznanje Ministra vanjskih poslova Japana.
Institut Ruđer Bošković
IRB najveći je multidisciplinarni istraživački institut u Republici Hrvatskoj. Pored temeljnih znanstvenih istraživanja i razvoja inovacija, te sudjelovanja u visokom obrazovanju, jačanje društvene svijesti o ključnoj ulozi znanosti za razvoj gospodarstva i društva predstavlja jednu od primarnih zadaća IRB-a koja se provodi u suradnji sa sveučilištima, znanstvenim institutima, školama, udrugama, zakladama, tvrtkama i ostalim srodnim institucijama u RH i inozemstvu.
Institut za fiziku
Institut za fiziku Sveučilišta (IFS) je osnovan odlukom Sveučilišta u Zagrebu 9. veljače 1960. sa svrhom da omogući okolinu za znanstvena istraživanja djelatnika Sveučilišta. 1993. promjenom Zakona o znanosti (NN96/93, 25.10.1993) Institut postaje javni institut u vlasništvu Republike Hrvatske, s novim imenom Institut za fiziku (IF). Stvarna promjena imena datira iz 1997. kada je promijenjen Statut instituta. Statut Instituta za fiziku i Razvojna strategija Instituta za fiziku za razdoblje 2013.-2017. su osnovni dokumenti instituta koji definiraju misiju instituta kroz tri osnovne aktivnosti.
Institut za popularizaciju znanosti
Osnivači i članovi Instituta za popularizaciju znanosti (IPZ) su aktivisti i mladi znanstvenici s dugogodišnjim iskustvom u operativnom provođenju inovativnih projekata koji uključuju rad s djecom u području popularizacije znanosti u sklopu projekata brojnih udruga i znanstvenih institucija. Udruga je osnovana 2018. s ciljem spajanja obrazovanja, znanosti i umjetnosti u inovativnim formatima i ukidanja granica koje dijele različite znanosti, te razvoja i jačanja kapaciteta edukatora-mentora- kreatora takvih sadržaja s posebnim naglaskom na STEM područje. Među najvažnijim ciljevima djelovanja udruge su promicanje i poticanje znanja i inovativnosti, stvaralaštva i kreativnosti u STEM područjima.
Katarina Potaček
Školovala se u Zagrebu – Pedagoška gimnazija (XI), te nastavila školovanje na Prirodoslovno Matematičkom fakultetu (PMF) smjer matematike i informatike te magistrirala na FOI-u u Varaždinu.
Predavala je matematiku u Grafičkoj srednjoj školi (danas Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju) do mirovine.
Član je Hrvatskog origami društva od osnutka. Origami tehniku savijanja papira uvela je u nastavu kao izbornu nastavnu aktivnost te i u samu nastavu matematike.
Vodila je origami radionice za odgajatelje, učitelje i nastavnike matematike na kongresima nastavnika matematike na PMF-u te sudjelovala na brojnim izložbama origami radova na festivalima znanosti, znanstvenim piknicima, raznim školama i na Institutu Ruđer Bošković.
Sudjelovala je na međunarodnim konvencijama u Pečuhu, Krakovu i Pragu.tehniku savijanja papira
MEGI - Klinika za kardiovaskularne bolesti Magdalena
Klinika Magdalena je klinika koja pruža svim pacijentima jedinstvenu i sveobuhvatnu kardiovaskularnu skrb, počevši od utvrđivanja anamneze i postavljanja dijagnoze pa do konačnog medicinskog rješenja u okviru kardiološkog konzervativnog i intervencijskog liječenja te po potrebi kirurškog zahvata.
Osim navedenog u Magdaleni se koristi i daljnje ulaže u razvoj digitalnog zdravstva u području kardiologije.
Usluge koje se već koriste su Telemedicinski centar i virtualna ambulanta. Veoma smo ponosni razvijenu mobilnu aplikaciju Megi koja je digitalni asistent za sada u području zdravstvenog problema hipertenzije.
MHZ, Muzej seljačkih buna
Muzej seljačkih buna je specijalizirani povijesni muzej. Osim stalnog postava posvećenog razvoju feudalnog društva i Velikoj seljačkoj buni iz 1573. godine. Muzej organizira i izložbe posvećene različitim povijesnim temama. U svrhu popularizacije humanističkih znanosti, Muzej održava različite radionice, organizira predavanja i sudjeluje u različitim događanjima.
Mladi nadareni matematičar „Marin Getaldić“
Udruga MNM “Marin Getaldić" prvenstveno pruža mogućnost nadarenim srednjoškolcima da prošire svoje znanje te ga primijene na državnim i međunarodnim natjecanjima iz matematike. Druga dimenzija rada udruge je popularizacija matematike kao ne samo znanosti nego i korisne te zanimljive vještine potrebne u mnogim područjima ljudskog djelovanja. Udruga organizira i ljetne kampove i zimske škole matematike, različita predavanja i natjecanja te projekt “MNM u gostima” u kojem posjećujemo neku školu i u njoj organiziramo matematičke radionice.
Mindrunner games
Mindrunner games se bavi društvenim igrama znanja za djecu i odrasle koje djeluju konstruktivno na želju za znanjem i natjecanjem u zabavnoj atmosferi oslobođenoj stresa.
OŠ Donja Stubica
Osnovna škola Donja Stubica ima 442 učenika. Uz matičnu školu nastava se održava i u dvije područne škole. Uz odličnu opremljenost škole, a za koju se izuzetno trudimo da se i dalje nadograđuje, nastava se izvodi na suvremen i moderan način. Vizija škole je kreativnim i kvalitetnim radom te suvremenom metodologijom kroz realizaciju niza ishoda osposobiti učenike za njihov vlastiti napredak u smjeru njihovih interesa kao osnovicu njihovog daljeg, uspješnog obrazovanja. Kao škola prijavitelj aktivni smo u čitavom nizu programa na svim razinama te u programima i projektima koje sami osmišljavamo te provodimo kako u školi tako i lokalnoj zajednici. Obzirom da uočavamo potencijale i interese naših učenika imamo čitav niz izvrsnih rezultata od županijske do državne razine. Potičemo istraživački i projektni način rada tijekom cijele školske godine.
OŠ August i Stjepan Radić Gunja
U Osnovnoj školi „Antun i Stjepan Radić“ svaka je školska godina iznimna i posebna. Učenici naše škole tako su sudjelovali u preko 90 projekata. Bili su sudionici početka provedbe „Škole za život“, nositelji školskih integriranih i kreativnih dana („Zelena čistka“, Dani kruha, „Milijun djece moli zajedno“, predstave i priredbe za sv. Nikolu i Božić, Pokladni utorak, itd.). Članovi školske zadruge „Alšan“ poznati su po svom ekološki osviještenom i humanitarnom radu (izradom ukrasnih predmeta, prirodne kozmetike te akcijama prikupljanja starog papira, baterija i plastičnih boca) udruga se pridružila drugim školskim akcijama „Za djecu Afrike“, a tu je i hvalevrijedan „Projekt kumstva djeci u Africi“. Naši filmaši bili su izrazito uspješni te su izvještavali s brojnih filmskih revija među kojima se posebno ističe Dubrovnik film festival. Predstavljali su nas učenici i na Hrvatskoj radioteleviziji u prilogu o našoj učionici na otvorenom, a potom i na dodjeli priznanja za tu istu – najbolju – Učionicu na otvorenom u Hrvatskoj. Posebno svečano bilo je i u Osijeku na dodjeli još jednog iznimnog priznanja našoj školi, i to priznanja „Mirotvorna škola 2019. godine“ kao školi koja svojim radom i brojnim projektima pridonosi boljem, tolerantnijem, miroljubivijem društvu. Iako nas je prelazak na nastavu na daljinu spriječio u provedbi još nekih aktivnosti i integriranih dana, nismo se dali omesti pa smo svoja dva projekta „Imaš talent? Pokaži!“ i „Imaš znanje? Dokaži!“ preselili u virtualni svijet i vrlo ih uspješno proveli uključivši u njih i druge učenike s područja Cvelferije i šire. Dan škole također smo obilježili u „online“ svijetu prigodnim kvizovima znanja.
OŠ August Cesarec – Špišić Bukovica
Učenici škole svakodnevno se koriste tehnologijom te njihovo korištenje pokušavamo koristiti na što kreativniji način. Kreativnim korištenjem IKT-a nastavnici u učenicima bude želju za istraživanjem i za učenjem novih znanja.
OŠ Bedekovčina
Trajna usmjerenost Osnovne škole Bedekovčina je pružanje učenicima što više mogućnosti za stjecanje novih znanja, vještina kao i formiranja stavova te sustava vrijednosti za budući život potičući kod njih kreativnost i kritički način promišljanja. Stoga smo osmislili i realizirali brojne projekte: trajni projekt Kvaliteta vode u Bedekovčanskim jezerima i rijeci Krapini; Prebrojavanje populacije kockavica na području Bedekovčine; projekt za darovite učenike Antropogeni utjecaj na kakvoću vode Bedekovčanskih jezera i rijeke Krapine (sufinanciran kao jedan od 30 u RH od strane MZO-a); dugoročni projekt Težimo izvrsnosti. Tri djelatnice su bile uključene u radne skupine projekta podrške darovitoj djeci, ''Lumen'' KZŽ. Školi su unatrag 3 godine odobrena 3 Erasmus+ projekta (K1), posljednji naziva ''Abeceda znanosti'' osvojio je 2020. najveći broj bodova 98/100. U Erasmus+KA2 projekt ''Budi rješenje – recikliraj!'' škola se uključila kao partner (nositelj je OŠ Janka Leskovara Pregrada).
OŠ Franje Horvata Kiša – Lobor
Aktivnosti se odnose na područje magnetizma i elektrotehnike. Prijavitelj je iz domene nastavnog predmeta „Tehnička kultura“.
OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog – Ivanec
Osnovna škola u Ivancu među većim je školama u ovom dijelu Hrvatske, a u svom sastavu ima i osmogodišnju PŠ Tina Ujevića, Salinovec te četverogodišnje PŠ Kuljevčica i PŠ Prigorec. Škola se svake godine ističe nizom odličnih uspjeha na natjecanjima te sudjelovanjem u nizu izvannastavnih i izvan školskih aktivnosti u kojima naši učenici i učitelji pokazuju svoju humanost i ekološku osviještenost, kao i istančan osjećaj čuvanja i njegovanja baštine ivanečkoga kraja.
OŠ Janka Leskovara – Pregrada
Osnovna škola Janka Leskovara nalazi se u Pregradi u Krapinsko-zagorskoj županiji. U školi se sustavno radi identifikacija darovite djece te usmjeravanje i vođenje prema područjima interesa. Nekoliko godina sa skupinom darovitih i motiviranih učenika i učitelja u suradnji s Gradskom knjižnicom Pregrada organizirali smo manifestacije pod nazivom Večer znanosti, po uzoru na Znanstveni piknik i slične aktivnosti. Na Večeri znanosti naši su učenici predstavljali zanimljive pokuse, zadatke i manje poznate činjenice.
OŠ Krapinske Toplice
Osnovna škola Krapinske Toplice osim redovite nastave kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti sa svojim učenicima popularizira znanost kroz stem područja. Provodimo radionice za darovite i zainteresirane učenike.
OŠ Ksavera Šandora Gjalskog - Zagreb
Naša škola pripada prvoj generaciji međunarodnih eko-škola. Nakon 20 godina ustrajne provedbe programa dodijeljen nam je platinasti status. S ciljem ostvarenju ideje pristupili smo brojnim projektima „Mala šumska škola“, „Drvo-moj prijatelj“, „Stabla u bajkama I. B. Mažuranić“, „Mitologija stabala“, „Ljekovitost biljaka“, „Razvrstavanje i smanjenje otpada“. Realizirali smo projekt „Poučna staza u okolišu Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskoga“ kroz koji smo posadili različite biljne vrste, izradili njihove osobne iskaznice, fotoherbarij. Uredili smo Poučnu stazu za održavanje izvanučioničke nastave na kojoj su uĉenici naše škole održavali nastavu, pripremali stručne radionice u suradnji sa studentima Agronomskog, Prirodoslovno-matematičkog i Šumarskog fakulteta te udrugama Biom i Bioteka. Svake godine provodimo projekte i radionice na temu Zdravi život. Tako smo realizirali dvogodišnji projekt „Zdravi život“ , prezentirali teme o zdravlju kroz istraživanja i radionice, proveli Tjedan zdravog đačkog doručka.
OŠ Marija Bistrica i OŠ Konjščina
OŠ Marija Bistrica - Popularizacija STEM predmeta kroz radionice u razrednoj i predmetnoj nastavi i suradnju s udrugama izvan škole.
OŠ Konjščina - Popularizacija STEM predmeta i znanosti kroz radionice u razrednoj i predmetnoj nastavi, projekti na razini škole, pripreme za natjecanja. Izraziti naglasak u radu na istraživački usmjerenu nastavu u području fizike i tehničke kulture.
OŠ Matije Gupca Gornja Stubica
U OŠ Matije Gupca Gornja Stubica njegujemo vrijednosti koje će pomoći učenicima da razviju svoje potencijale, ekološki osviješteni, otvoreni za nove izazove. Posljednjih godina uključeni smo u projekte Croatian makers, Internet of Things, mBot, robotika, programiranje, logo liga. Provodimo atmosferska, hidrološka i pedološka istraživanja unutar GLOBE programa već 25 godina kroz nastavne predmete geografija, kemija, biologija i fizika. Astronomija nam je jedna od izvannastavnih aktivnosti. Član smo međunarodnog programa „Eko škola“. Školska učenička zadruga ima dugu tradiciju, a u svom programu ima izradu raznih proizvoda kao jabučni ocat, čips od jabuke, sapuni te istraživanje starih sorata voća. Od 2019.g. uključeni smo u međunarodni Erasmus + STEAMing projekt tj. u partnerstvo šest institucija iz pet europskih zemalja u kojem kolege razmjenjuju dobru praksu i žele praktično dokazati kakav utjecaj imaju aktivnosti koje uključuju STEAM metodologiju na učenike, ali i na učitelje.
OŠ Petra Preradovića - Zagreb
Ankica Kolar, profesor kemije i biologije. Završila sam PMF u Zagrebu, nastavnički smjer biologija i kemija. Radim u OŠ Petra Preradovića od 1994.godine. Od 2006.-2010.voditelj Županijskih stručnih vijeća iz kemije. Pišem recenziju za udžbenike, radne bilježnice i ispite znanja iz kemije , repetitorij kemije, dodatne didaktičke sadržaje. Pišem zadatke prirodoslovne pismenosti. Redovno sudjelujem u stručnim skupovima koje organizira Agencija za odgoj i obrazovanje, Županijska stručna vijeća iz kemije i biologije. Redovito pripremam učenike za natjecanja u organizaciji MZOS-a i AZOO-e.
OŠ Plaški i Josipdol
Učiteljice smo informatike od 1.-8. razreda, redovito provodimo STEM aktivnosti u nastavi i izvannastavnim aktivnostima. Pokušavamo osmisliti različite aktivnosti koje lako možemo raditi sa svojom djecom i učenicima, a da pri tome oni uživaju i zabavljaju se dok uče. Aktivnosti su lako izvedive i zahtijevaju materijale koje svi posjedujemo u vlastitom domu.
OŠ Rugvica
U našoj školi se već nekoliko godina provodi GLOBE program i u sklopu programa različiti protokoli. Radimo analizu vode rijeke Save, tla i zraka, fenološka mjerenja. Trenutno radimo projekt vezan uz količinu mikroplastike u rijeci Savi. Uzorkujemo rijeku Save i pod mikroskopom gledamo količinu mikroplastike . Učenici u uzorcima vode (5 uzoraka po 500 ml) broje količinu mikroplastike i analiziraju vodu mjereći pH, nitrite, nitrate, prozirnost i količinu otopljenog kisika. Također na taj način učenici dolaze do zaključka koje je podrijetlo te mikroplastike te ih ekološki osvješćujemo o količini otpada koju ne samo da ljudi bacaju u rijeku Savu nego dolazi otpadnim vodama iz tvornica i industrija.
OŠ Sesvetska Sela
Mi smo osnovna škola koja se veseli sudjelovanju na Znanstvenom pikniku. Ove godine odlučili smo se pozabaviti ekologijom. Obzirom da nam klima često ne štima odlučili smo se za pozabaviti s njom.
OŠ Šime Budinića Zadar
Anita Mustać je dipl. ing. molekularne biologije, radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Biologije i Prirode. Vodi dodatnu nastavu iz biologije i ekologije, školski je koordinator UNESCO-vog međunarodnog ekološkog projekta SEMEP te je Globe učitelj. Sudjeluje u radu Državnog povjerenstva za natjecanje iz biologije, član je stručnog povjerenstva MZO za procjenu udžbenika. Svoj rad temelji na praktičnim radovima, pokusima, problemskim zadatcima.
Zrinka Klarin je profesor geografije i sociologije. Radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Geografije. Sudjelovala je u brojnim projektima u suradnji s GLOBE i NASA-om. S učenicima sudjeluje na državnim natjecanjima s projektima iz ekologije, meteorologije, utjecaja čovjeka na klimu. U suradnji s državnom Akademijom znanosti i umjetnosti promiče kulturnu baštinu. Mentor je studentima geografije Filozofskog fakulteta u Zadru.
OŠ Vladimir Bosnar - Stubičke Toplice
Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice broji oko 200 učenika. Učenici sudjeluju u brojnim izvannastavnim aktivnostima i različitim projektima. U sklopu izvannastavih aktivnosti usvajamo i učimo o novim tehnologijama (robotika, 3D printer), te stečena znanja nadopunjujemo i proširujemo na redovnoj nastavi fizike, kemije, matematike, informatike i td. Svojim znanjem i iskustvom uspijevamo pobuditi interes za znanost kod djece i učenika, te im dati priliku da doista pokažu što znaju. Činimo da nastava matematike, fizike i informatike uz korištenje 3D printera i drugih pomagala bude još zanimljivija kako bi učenici istraživanjem, pokusima spoznavali o svijetu oko nas.
OŠ Vladimir Nazor Budinščina
OŠ Vladimir Nazor Budinščina kroz svoje školske i izvannastavne aktivnosti provodi aktivnosti u području popularizacije znanosti kroz sudjelovanje u raznim natjecanjima, smotrama i aktivnostima kao što su sudjelovanje na Festivalu matematike, organizacija večeri matematike u našoj matičnoj i područnoj školi, sudjelovanje i organizacija natjecanja mladih robotičara, sudjelovanje u projektu Djevojčice u STEM-u, Tjedan mozga, posjete Znanstvenom pikniku, poticanje ljubavi prema znanosti kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti
OŠ Zorke Sever i OŠ Milke Trnine - Križ
Zovem se Manuela Kušec. Profesorica sam Fizike i Kemije. Predajem trenutno samo Fiziku u Osnovnoj školi Milke Trnine u Križu i Osnovnoj školi Zorke Sever u Popovači. Na ovakav način promoviranja znanosti želim potaknuti učenike da se aktiviraju i zainteresiraju za to područje. Prošle godine smo kolegica Gordana Gorčan i ja sudjelovale sa šestero učenika i bili su oduševljeni.
PAN, udruga za zaštitu okoliša i prirode
Udruga smo građana koja se bavi zaštitom okoliša i prirode od 2002. Naša misija je edukacija o ekologiji, zaštiti prirode i okoliša, promicanje načela održivog razvoja te organiziranje i sudjelovanje u zaštiti okoliša. Djelujemo kroz 4 programska područja: PRAVO OKOLIŠA I PRIRODE, OČUVANJE I ZAŠTITA BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI, SAVJESNO UPRAVLJANJE OTPADOM, ZELENE VJEŠTINE Educiramo putem radionica, predavanja, seminara, stručnih savjetovanja, sajmova i tribina itd. Provodimo i društveno poduzetničke djelatnosti pod nazivom Klijanac i Pup – rasadnik dobre volje. Znanja, vještine i povezanost sa živim svijetom izdanci su koje korisnici usluga dobivaju od nas uz poruku da ih s dobrom voljom čuvaju i nose kroz život. Nudimo 3 grupe usluga: Rođendaonica, Zelene vještine i Šumska škola. Šumsku školu čini ciklus od 12 cjelodnevnih događanja na lokacijama u okolici Karlovca, s ciljem učenja o značaju povezanosti sa živim svijetom koji nas okružuje kroz 3 osnovna predmeta: SNAĐI SE (orijentacija, izrada skloništa, prva pomoć, čvorologija) IZRADI SAM (herbarij, planinarski štapovi, prirodne remedije i sl.) FLORA I FAUNA (upoznavanje biljnih i životinjskih vrsta)
PsihoFest, Odsjek za psihologiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Naziv: Slikanje za uspomenu – varaju li nas vlastite oči?
Zahvaljujući dugogodišnjoj istraživačkoj tradiciji Odsjek za psihologiju FFZG bio je i ostao središnja znanstveno-istraživačka institucija u području psihologije u Hrvatskoj. Istraživački interesi članova Odsjeka kreću se od temeljnih psihologijskih istraživanja do primijenjenih istraživanja potaknutih aktualnim društvenim problemima. Odsjek je do danas organizirao šest PsihoFesta – festivala popularizacije psihologije kao znanosti. Ove godine slavimo 10 godina od prvog PsihoFesta. PsihoFest je festival kojem je cilj svima približiti spoznaje psihologije. Psihologija je znanost o ljudi, dakle znanost o svakom od nas. Na PsihoFest-u je moguće bolje upoznati sebe i saznati kako spoznaje iz psihologije iskoristiti da bi živjeli boljim životom. Tijekom PsihoFesta studenti, asistenti i profesori Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu demonstriraju brojne zanimljive psihologijske fenomene kroz radionice, predavanja, prezentacije i interaktivne materijale.
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu koja osim obučavanja studenata za buduće stručnjake u primarnim djelatnostima nezamjenjivi za tehnološki napredak društva, partner je u velikom broju znanstvenih projekata. Jedan od njih je projekt RM @ Schools‐ESEE koji je usmjeren na inovativni program promocije znanstvenog obrazovanja i karijera u području RM‐u (pridobivanja i recikliranja kritičnih materijala) bili privlačni za mlade studente, posebno u regiji ESEE. Ambasadori RM‐a (stručnjaci za neka pitanja koja se tiču RM‐a i obučeni učitelji) će u školama predložiti aktivni pristup učenju uključivanjem učenika u eksperimente s praktičnim obrazovnim setovima koji se tiču RM tematike, u ekskurzijama u industrije i aktivnostima širenja znanosti.
SŠ August Šenoa - Garešnica
SŠ „August Šenoa“ Garešnica obrazuje učenike u programima: opća gimnazija, grafički tehničar, turističko-hotelijerski komercijalist, prodavač, kuhar, konobar, stolar, instalater grijanja i klimatizacije i frizer. Važniji projekti: SallyRide EarthKAM, Sunčani sat, Eratostenov eksperiment, Modeliranje reljefa po principu virtualne stvarnosti, Polarni san – Antarktika, Dani otvorenih vrata i projektni tjedni.
SŠ Bedekovčina
Srednja škola Bedekovčina je strukovna škola u području graditeljstva, zdravstva i poljoprivrede. U ostvarivanju propisanih planova i programa, nastavnih kurikuluma i ishoda učenja i poučavanja učenike se educira i pomoću novih tehnologija u pojedinom području, a koje su bazirane na znanstvenim dostignućima.
SŠ Duga Resa
Srednja škola Duga Resa škola je koja potiče razvoj talenata i kreativnosti svojih učenika, njeguje zajedništvo i timski rad uz poticanje izvrsnosti učenika u područjima njihovog interesa zbog čega učenici postižu visoke rezultate na brojnim natjecanjima. Školu pohađaju mladi gimnazijalci, medijski tehničari, grafički dizajneri i puškari. U cilju motiviranja mladih za bavljenje znanošću u sklopu škole organiziraju se predavanja znanstvenika iz različitih područja, radionice za potencijalno darovitu djecu osnovnih škola grada Duge Rese, ali i razne aktivnosti u svrhu popularizacije znanosti za širu javnost poput Dana znanja i STE(a)M-a uz Mrežnicu u koje uključujemo gimnazijalce, ali i učenike strukovnih smjerova koji nas prate objektivima kamera i fotoaparata, te aktivno sudjeluju u stvaranju promidžbenih materijala.
SŠ Konjščina
Srednja škola Konjščina je strukovna škola koja, između ostalih, obrazuje učenike u područjima elektrotehnike i strojarstva. Smatramo da je naš temeljni zadatak kao obrazovnoj ustanovi da populariziramo znanost i to provodimo na razne načine: stručnim ekskurzijama i posjetama, suradnjom s gospodarskim sektorom, kroz nastavu, kroz izvannastavne aktivnosti, uključivanjem u projekte kao partner, osmišljavanjem i provođenjem vlastitih projekata, suradnjom s vanjskim stručnim predavačima.
Najvažniji projekt prošle školske godine koji su nastavnici elektrotehnike provodili s učenicima je uređivanje elektrolaboratorija Schrack.
SŠ Krapina
SŠ Krapina ima za cilj kod učenika razvijati istraživački potencijal, kao i vještine logičkog i kritičkog mišljenja. Kako bi to uspješno realizirali, učenicima se nudi dodatna i fakultativna nastava (gimnazija 100+) iz STEM područja, radionice za darovite učenike, a provodi se i integrirana nastava poput Dana prirodoslovlja.
SŠ Pregrada
U SŠ Pregrada učenici sadržaje iz prirodnih znanosti imaju mogućnost produbiti i proširiti kroz sljedeće aktivnosti:
-EKO škola (EKO projekti)
-Večer znanosti u Pregradi (radionice iz STEM područja)
-Dan otvorenih vrata škole ( radionice koje populariziraju STEM područje)
-terenska nastava
- istraživački projekti u sklopu dodatne nastave iz biologije
SŠ Zlatar
Srednja škola Zlatar u svom programu nudi opću gimnaziju, tehničara za logistiku i špediciju, tehničara za računalstvo i upravnog referenta. Naši gimnazijalci redovito sudjeluju na natjecanjima eksperimentalnih radova iz fizike, a tehničari za računalstvo sudjeluju na smotri praktičnih radova iz područja elektrotehnike i računalstva. Upotrebljavaju najnovije tehnologije te uz pomoć njih stvaraju inovativne ideje.
Stomatološki fakultet, Sveučilište u Zagrebu
Stomatološki fakultet je visoko obrazovna institucija u području biomedicine. U obrazovanju studenata uključeno je i područje STEM-a. Osim obaveznih kurikularnih bazičnih predmeta u koje su uključeni predmeti kemija, fizika, biologija te kasnije pretklinički i klinički medicinski i stomatološki predmeti, studenti su razvili izvrsne iz vankurikularne aktivnosti koje uključuju i popularizaciju znanosti. Većina naših istraživanja unutar projekata koji se izvode na fakultetu, financiranih od strane Hrvatske zaklade za znanost, kao i ona izrađena u okviru doktorskog studija izvrsna su podloga za promoviranje znanstvenog pristupa široj javnosti. Trenutno fakultet sudjeluje u projektu “Popularizacijom STEM-a do očuvanja javnog zdravlja” kojeg provodi udruga HU-HIV financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda u okviru programa “Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a”. Zadatak Stomatološkog fakulteta jest osmišljavanje edukacijskih modula i edukacija edukatora koji će u osnovnim i srednjim školama održati predavanja u svrhu popularizacije STEM-a u kontekstu javnoga zdravstva i znanosti. Stomatološki fakultet već je sudjelovao prethodnih godina u Znanstvenim piknicima.
Tehnička škola Ruđera Boškovića, Vinkovci
Škola je poznata diljem Hrvatske po velikom broju 3D printera koji su pokazali svoju moć na počecima pandemije, kada smo uz pomoć učenika ispisivali vizire za Medicinsku komoru. 3D printerima ispisali smo i dijelove meteorološke stanice koja je vrlo korisna ne samo za promatranje atmosferilija već i u nastavnom procesu. Sve dijelove programiraju naši učenici u sklopu stručnih predmeta. Možemo se pohvaliti da smo povezivanjem brojnih struka i znanja proizveli i vlastiti dron, nadasve funkcionalan. Dugi niz godina Škola sudjeluje i na Proljetnoj školi Fizike, gdje naši učenici izvode brojne pokuse i održavaju radionice za ostale učenike naše Županije.
Tiflološki muzej
Tiflološki muzej među rijetkim je specijalnim muzejima u Europi koji se bavi problematikom osoba s invaliditetom, poglavito osoba oštećena vida. Jedan od glavnih ciljeva muzeja jest upoznati zajednicu sa svijetom osoba s invaliditetom, te ukazivati na probleme osoba koji su sudionici iste te socijalne skupine. Uvažavajući individualnost svake osobe, Muzej potiče skladne i tolerantne odnose među ljudima, kulturni i socijalni dijalog te zajedništvo. Upravo iste te ciljeve treba usađivati u osobe kako bi išli kroz život svjesni da postoji različitost koju kao takvu trebaju prihvatiti i osvijestiti. Programe provodimo kroz ciljane radionice koje objedinjuju znanja iz područja medicine, pedagogije, edukacijske rehabilitacije i psihologije.
Udruga CroAstra
Prijavitelj: Ivan Dumančić (predsjednik Udruge CroAstra u osnivanju), Štefica Dumančić Poljski
Ivan Dumančić, ing. matematike, astronom amater
Članovi Udruge CroAstra bave se popularizacijom znanosti, posebice astronomije te tijekom godine redovito provode opažanja raznih važnijih astronomskih pojava. Jedan od najvažnijih aktivnosti članova udruge je motivacija mladih za znanost te prenošenje znanja i iskustava na djecu i mlade.
Štefica Dumančić Poljski, prof. matematike, astronom amater
Već nekoliko godina djecu i mlade poučava astronomiji. Do sada je radila s učenicima triju škola, koji su sudjelovali na školskim, županijskim i državnim natjecanjima iz astronomije u organizaciji AZOO-a. Mali astronomi kroz zanimljive astro teme uče o znanosti, znanstvenoj metodi te samostalno osmišljavaju i provode mala znanstvena istraživanja.
Udruga Čarobna frula
Izrada tradicijskih drvenih igračaka iz Marije Bistrice, besplatne radionice bojanja drvenih igračaka, pecanje ribica irađenih od drveta, gađanje mete s lukom i strijelom i samostrelom, hodanje na štulama, ostale igre s igračkama od prirodnih materijala za poticanje motoričkih sposobnosti...
Poticanje ekologije i održivog razvoja i života s prirodom.
Virtualci
Naziv: Virtualna povijest
Virtualci - Udruga za razvoj i promicanje kreativnog i digitalnog obrazovanja. Cilj Udruge je poticanje igrifikacije u nastavnom procesu kroz okupljanje djece, mladeži i odraslih koja se žele educirati kroz igru i interakciju te razvitak odgojnih i moralnih vrijednosti kod svojih članova te se poseban naglasak daje na korištenje informacijsko telekomunikacijskih tehnologija; poticanje stručnog usavršavanja predavača, osoba osposobljenih za rad u obrazovnim ustanovama i drugih osoba od značaja za djelovanje Udruge; poticanje mladih na druženje i razvijanje društvenih vještina; promicanja, razvitka i unapređenja poticanje i promicanje korištenje informacijsko-komunikacijskih tehnologija u nastavi društvenih i svih ostalih predmeta.
Znanstvene čarolije
Znanstvene čarolije volonterski su projekt Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva započet 2010. godine. Primarni cilj projekta je popularizacija znanosti među mladima, a posebno djecom predškolskog i školskog uzrasta. Osnovna aktivnost je održavanje interaktivnih radionica u vrtićima i nižim razredima osnovnih škola, gdje djeca aktivnim sudjelovanjem u radionicama pomoću jednostavnih eksperimenata dolaze do zaključaka o prirodnim pojavama i zakonima. Radionice u trajanju od 45 do 60 minuta baziraju se na temama iz biologije, kemije i fizike. Neke od radionica su „Tko bi gori sad bi doli“, „Uobičajene promjene u neuobičajenim pokusima“, „Crno-bijeli svijet“, „Moj nos moj ponos“… Voditelji radionica su studenti Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i u radu Znanstvenih čarolija sudjeluju isključivo na volonterskoj osnovi. Projekt je u akademskoj godini 2010./2011. nagrađen Posebnom Rektorovom nagradom za područje prirodnih znanosti.
Aktiv prirodne grupe predmeta I. Gimnazije Osijek proteklih godina aktivno se uključio u promociju STEM predmeta među učenicima. Cilj je povećati broj naših učenika koji će nastaviti školovanje na fakultetima iz STEM područja. Osmišljavamo zanimljive radionice koje provodimo kao najbolji način popularizacije prirodnih znanosti. Povezali smo predmete matematiku, fiziku, biologiju, ali i umjetnost, a radeći na takvim projektima razvijamo timski rad, komunikacijske vještine i kreativnost kod učenika.
II. gimnazija Zagreb
Druga gimnazija Zagreb je opća gimnazija s dugogodišnjom tradicijom u kojoj se njeguje ljubav prema prirodoslovlju te razvijaju prirodoslovna pismenost i vještine. Učenici rado sudjeluju na natjecanjima iz biologije i kemije, aktivni su na različitim radionicama i predavanjima te vanškolskim i vannastavnim aktivnostima iz prirodoslovlja.
III. osnovna škola Varaždin
III. osnovna škola Varaždin je od 2014. godine u međunarodnom znanstveno- edukacijskom programu GLOBE te svake godine sudjeluje u međunarodnim projektima u organizaciji NASAe (SMAP, GMP, CloudSat). Svoje projekte objavljuje i prezentira lokalnoj televiziji i u lokalnim novinama informirajući građane o novitetima u području ekologije i potičući na zaštitu okoliša. Svake godine organiziramo radionice i terenske nastave za roditelje kako bi ih upoznali s onim što radimo u GLOBE programu te potičemo učenike škole ali i ostale građane našeg grada da kroz tjedne izazove koje organizira NASA putem aplikacije prate okoliš (GLOBE Observer. Od 2013. godine sudjelujemo u Večer matematike gdje učenici zajedno s roditeljima sudjeluju u skupu interaktivnih radionica gradeći tako pozitivan stav o matematici. Već 5 godina za redom sudjelujemo u Festivalu matematike gdje učenici prezentiraju svoje projekte i istraživačke radove ostralim sudioniocima
VII. gimnazija Zagreb
Potičemo učenike na ekološka djelovanja (odijeljivanje otpada, reciklažu, brigu o okolišu, suradnju s drugim učenicima, lokalnom i međunarodnom zajednicom …) kroz različite projektne aktivnosti i promičemo zdravlje.
XV. gimnazija Zagreb
XV. gimnazija je Prirodoslovno-matematička gimnazija iz Zagreba koja posebnu pažnju posvećuje razvijanju učeničkih sposobnosti i podučavanju u područjima Matematike, Informatike i Prirodoslovlja. Poznati zagrebački MIOC gradio je svoj “dobar glas“ na dugogodišnjim vrhunskim uspjesima svojih učenika i nastavnika mentora u gotovo svima područjima, a posebno na državnim i međunarodnim natjecanjima i olimpijadama iz informatike, matematike i fizike. Uz redovnu nastavu, učenik se uvijek može uključiti i u fakultativnu nastavu te razne druge izvannastavne aktivnosti iz svih područja. Ono što je svojstveno za MIOC je rad s darovitim učenicima koji, uz sve navedeno, imaju priliku još malo dodatno raditi!
Projekt darovitih učenika XV. gimnazije započeo je 2009. godine i od tada je obuhvatio preko 500 darovitih učenika na preko 100 istraživačkih znanstvenih projekata iz područja fizike, biologije, matematike i informatike te interdisciplinarnih područja. Projekte su osmišljavali profesori mentori iz škole te vanjski suradnici, mentori s fakulteta (PMF) i/ili znanstvenih institucija (IF, IRB) te usmjeravali samostalan rad darovitih učenika. Popularizacija rada s darovitim učenicima te povezivanje sa znanstvenim institucijama u svrhu popularizacije znanosti i znanstvenog istraživanja među mladima dugoročni je cilj ovog Projekta.
XV. gimnazija od 2016. godine ima status European Talent Piont-a, centra izvrsnosti ETSNI (Europske mreže podrške darovitih). Ovo članstvo veliko je priznanje radu škole - kvalitetnom radu s kvalitetnim učenicima među kojima se prepoznaju i podržavaju i daroviti učenici.
Garešnica Infinity Festival
Garešnica infinity Festival ima za glavni cilj promovirati znanost u najširem smislu kod djece predškolskog i nižeg osnovnoškolskog uzrasta, ali i svih ostalih zainteresiranih posjetitelja.
To je festival popularizacije znanosti i glazbe koji kroz najrazličitije radionice i aktivnosti nastoji razvijati kod djece dinamičnu kombinaciju znanja i međuljudskih, intelektualnih i praktičnih vještina te pripadajuću samostalnost i odgovornost.
Geodetska škola Zagreb
Geodetska škola u Zagrebu jedina je geodetska škola u Republici Hrvatskoj. Školuje Tehničare geodezije i geoinformatike. U nastavi se koristi školska bespilotna letjelica.
Sudjelujemo u mnogim školskim i međunarodnim projektima. Sudjelovali smo u pilot fazi projekta e-škole. U sklopu programa ERASMUS+ imali smo više projekata. Prva smo hrvatska škola koja je u sklopu projekta GRAS dodjelila digitalne bedževe kao formalne potvrde i priznanja. Učenici su nagrađivani za razvoj socijalnih vještina poput komunikacije, samoregulacije, kreativnosti, rješavanja problema i sl.
Od 2004. škola sudjeluje na manifestaciji “Dojdi osmaš“ i promovira školu i struku. U posljednje tri godine aktivno sudjelujemo na Znanstvenom pikniku.
U dvorištu škole je jedna od devet temeljnih točaka državne geodetske izmjere. Uspostavljena je 1995., a kompletne radove oko projektiranja, izvedbe i GPS mjerenja izveli su profesori i učenici. Danas točka služi geodetskom gospodarstvu i edukaciji mladih naraštaja geodetske struke.
Od 1996. škola je članica CARNET-a sa vlastitom domenom i serverom.
Od 2013. koristimo e-dnevnik i Eduroam, a danas imamo gigabitni link prema CARNET-u.
Gimnazija A. G. Matoš Đakovo
Nastava u Gimnaziji A. G. Matoša Đakovo izvodi se u 10 suvremeno opremljenih kabineta. Učenici
aktivno sudjeluju na školskim, županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih i humanističkih znanosti. Nastavnici se redovito educiraju i prenose na učenike svoja znanja i iskustva u cilju popularizacije znanosti.
Gimnazija A. G. Matoš Zabok
Posjetitelji će moći vidjeti fotoherbarij ljekovitog bilja zabočkoga kraja. Upoznat će se s načinom izrade fotoherbarija u web alatu. Posjetitelji će moći razgledati Arboretum Gimnazije Zabok u virtualnoj šetnji. Na kraju prezentacije svoje znanje moći će provjeriti upotrebom digitalnih alata.
Gimnazija Karlovac
U sklopu vježbi iz Kemije provodimo istraživanja i projekte kojima upoznajemo tvari i procese te povezujemo kemijske sadržaje s biologijom i fizikom kako bismo razumijeli svijet u kojem živimo.
Gimnazija Vukovar
Gimnazija Vukovar ostvaruje odgojno-obrazovne programe gimnazije općeg, prirodoslovno- matematičkog i jezičnog smjera. Škola ima odjeljenja koja nastavu prate na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu i odjeljenja koja nastavu prate na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Hrvatski je sabor davne 1891. godine izdao dozvolu za osnivanje male četverorazredne realke u Vukovaru. Tri godine kasnije izgrađena je velika, reprezentativna, školska jednokatnica iza katoličke (franjevačke) crkve, na malo povišenom položaju odakle se pružao prekrasan pogled na Dunav i grad. Tako je Vukovar dobio vrlo važan školski objekt, koji će u narednim desetljećima pohađati mnoge generacije učenika. U doba Domovinskog rata, zgrada gimnazije u potpunosti je uništena: „…onda je svjetionik razbijen upravo na svoj stoti rođendan. Svjetlost se ugasila, grad je potonuo u mrak, pa se i nasukao, kao što su se nasukali i njegovi stanovnici. Više nije bilo orijentacije ni u prostoru ni u vremenu. Na trenutak je izgledalo da je sve izgubljeno.“ (Pavao Pavličić). Od 1991. godine do 1998. stajala je tako razrušena, zaboravljena i izložena vremenskim utjecajima. Vođeni i ohrabreni riječima Siniše Glavaševića: „Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti.”, škola je obnovljena 2000. godine na ponos svih Vukovaraca i iste te godine započela je i nastava. „Vukovarska gimnazija stajala je na brijegu iznad grada i bila je obojena žuto. Zato je nalikovala na svjetiljku koja je postavljena visoko s nekom osobitom namjerom.“ (Pavao Pavličić). Cijenjena i priznata iznjedrila je generacije mladih, sposobnih ljudi, kasnije priznatih stručnjaka i intelektualaca. Bogato iskustvo i tradicija primjenjuju se u novim životnim uvjetima i na taj način omogućuje se učenicima vukovarske gimnazije dolaženje do novih znanja, vještina, otkrića i iskustava. Time škola odgovorno i samouvjereno odgaja i obrazuje buduće građane spremne za uključivanje u cjelokupni društveni život kao njegovi aktivni graditelji. 1891. godine bila je mala realka, poput feniksa 2000. godine uzdigla se iz pepela a danas je e-škola prepoznatljiva po svojoj tradiciji i usmjerenosti ka budućnosti.
Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu
Hotelijersko turistička škola u Zagrebu već nekoliko godina radi na popularizaciji znanosti kroz različite projekte. Na ovogodišnjem Znanstvenom pikniku prikazat će dio svojih aktivnosti iz Virtualne povijesti. Virtualna povijest je je samo jedan predmet u našoj školi, u kojem se za svladavanje nastavnih sadržaja iz povijesti koristi najsuvremenija tehnologija, od tableta, mobitela, računala, pa sve do suvremenih VR naočala i kamere od 360 stupnjeva.
Hrvatsko društvo za biokemiju i molekularnu biologiju
Hrvatsko društvo za biokemiju i molekularnu biologiju, HDBMB, neprofitna je znanstvena i strukovna organizacija koja okuplja znanstvenike i stručnjake koji se bave biokemijom i molekularnom biologijom, kao i srodnim znanostima u kontekstu istraživanja, edukacije i primjene.
Hrvatsko društvo za biokemiju i molekularnu biologiju član je Federacije europskih biokemijskih društava (FEBS), Internacionalne unije za biokemiju i molekularnu biologiju (IUBMB) i Hrvatskog prirodoslovnog društva (HPD).
Misija HDBMB je poticati i podržavati razvoj temeljnih i primijenjenih istraživanja te edukaciju u području biokemije i molekularne biologije kao i svim molekularnim znanostima o životu, pridonositi prepoznavanju njihove važnosti za industriju, zdravlje i ekologiju te se zalagati za njihovu promociju u široj društvenoj zajednici
Društvo vodi Izvršni odbor (predsjednik i 8 članova) koji svake dvije godine bira Skupština Društva. Skupština HDBMB svake dvije godine bira također članove Nadzornog odbora i Suda časti.
Sjedište Društva je u Zagrebu, a u Osijeku, Rijeci i Splitu djeluju podružnice koje se brinu o aktivnostima Društva u tim sredinama.
Hrvatsko geološko društvo
Hrvatsko geološko društvo je dobrovoljna strukovna udruga koja okuplja geologe, te osobe koje se zanimaju za geologiju, kao i institucije iz područja geoloških znanosti.
Cilj i svrha djelovanja društva je promicanje djelatnosti geologa i razvoj geologije kao znanstvenog područja. Osobiti zadaci društva su unapređivanje stručnog i znanstvenog rada u geološkoj struci, razvijanje geologije, širenje geološkog znanja te stručno i znanstveno usavršavanje članova.
Rad društva ogleda se u organizaciji i održavanju javnih znanstvenih skupova, stručnih sastanaka, tribina, objavljivanju znanstvenih radova članova društva kako u domaćoj tako i u inozemnoj literaturi.
Hrvatsko geološko društvo RGNF
Europski projekt pod nazivom ENGIE – Encouraging Girls to Study Geosciences and Engineering ili na hrvatskom „Poticanje djevojaka na studije geoznanosti i inženjerstva“ započeo je s provedbom početkom 2020. godine i trajat će tri godine. Projekt podržava Raw Materials Community Europskog Instituta za inovacije i tehnologiju (European Institute of Innovation and Technology (EIT RawMaterials)).
U provedbi ENGIE projekta sudjeluje 26 institucija iz Europe.
Hrvatsko origami društvo
Hrvatsko origami društvo osnovano je u prosincu 2012. s ciljem poticanja modernog origamija u znanosti, umjetnosti i obrazovanju Hrvatske. Od 2013. sudjelujemo na Znanstvenom pikniku i Festivalu znanosti a od 2014. na danu otvorenih vrata Instituta Ruđer Bošković. Sudjelovali smo na Znanstvenom kvartu, Tjednu botaničkih vrtova, Večeri matematike, Maker Faireu i sl. Gostovali smo s origami predavanjima na FER-u (IEEE predavanje), PMF-u u Zagrebu, Učiteljskoj akademiji u Rijeci. 2020. Društvu je dodijeljno priznanje Ministra vanjskih poslova Japana.
Institut Ruđer Bošković
IRB najveći je multidisciplinarni istraživački institut u Republici Hrvatskoj. Pored temeljnih znanstvenih istraživanja i razvoja inovacija, te sudjelovanja u visokom obrazovanju, jačanje društvene svijesti o ključnoj ulozi znanosti za razvoj gospodarstva i društva predstavlja jednu od primarnih zadaća IRB-a koja se provodi u suradnji sa sveučilištima, znanstvenim institutima, školama, udrugama, zakladama, tvrtkama i ostalim srodnim institucijama u RH i inozemstvu.
Institut za fiziku
Institut za fiziku Sveučilišta (IFS) je osnovan odlukom Sveučilišta u Zagrebu 9. veljače 1960. sa svrhom da omogući okolinu za znanstvena istraživanja djelatnika Sveučilišta. 1993. promjenom Zakona o znanosti (NN96/93, 25.10.1993) Institut postaje javni institut u vlasništvu Republike Hrvatske, s novim imenom Institut za fiziku (IF). Stvarna promjena imena datira iz 1997. kada je promijenjen Statut instituta. Statut Instituta za fiziku i Razvojna strategija Instituta za fiziku za razdoblje 2013.-2017. su osnovni dokumenti instituta koji definiraju misiju instituta kroz tri osnovne aktivnosti.
Institut za popularizaciju znanosti
Osnivači i članovi Instituta za popularizaciju znanosti (IPZ) su aktivisti i mladi znanstvenici s dugogodišnjim iskustvom u operativnom provođenju inovativnih projekata koji uključuju rad s djecom u području popularizacije znanosti u sklopu projekata brojnih udruga i znanstvenih institucija. Udruga je osnovana 2018. s ciljem spajanja obrazovanja, znanosti i umjetnosti u inovativnim formatima i ukidanja granica koje dijele različite znanosti, te razvoja i jačanja kapaciteta edukatora-mentora- kreatora takvih sadržaja s posebnim naglaskom na STEM područje. Među najvažnijim ciljevima djelovanja udruge su promicanje i poticanje znanja i inovativnosti, stvaralaštva i kreativnosti u STEM područjima.
Katarina Potaček
Školovala se u Zagrebu – Pedagoška gimnazija (XI), te nastavila školovanje na Prirodoslovno Matematičkom fakultetu (PMF) smjer matematike i informatike te magistrirala na FOI-u u Varaždinu.
Predavala je matematiku u Grafičkoj srednjoj školi (danas Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju) do mirovine.
Član je Hrvatskog origami društva od osnutka. Origami tehniku savijanja papira uvela je u nastavu kao izbornu nastavnu aktivnost te i u samu nastavu matematike.
Vodila je origami radionice za odgajatelje, učitelje i nastavnike matematike na kongresima nastavnika matematike na PMF-u te sudjelovala na brojnim izložbama origami radova na festivalima znanosti, znanstvenim piknicima, raznim školama i na Institutu Ruđer Bošković.
Sudjelovala je na međunarodnim konvencijama u Pečuhu, Krakovu i Pragu.tehniku savijanja papira
MEGI - Klinika za kardiovaskularne bolesti Magdalena
Klinika Magdalena je klinika koja pruža svim pacijentima jedinstvenu i sveobuhvatnu kardiovaskularnu skrb, počevši od utvrđivanja anamneze i postavljanja dijagnoze pa do konačnog medicinskog rješenja u okviru kardiološkog konzervativnog i intervencijskog liječenja te po potrebi kirurškog zahvata.
Osim navedenog u Magdaleni se koristi i daljnje ulaže u razvoj digitalnog zdravstva u području kardiologije.
Usluge koje se već koriste su Telemedicinski centar i virtualna ambulanta. Veoma smo ponosni razvijenu mobilnu aplikaciju Megi koja je digitalni asistent za sada u području zdravstvenog problema hipertenzije.
MHZ, Muzej seljačkih buna
Muzej seljačkih buna je specijalizirani povijesni muzej. Osim stalnog postava posvećenog razvoju feudalnog društva i Velikoj seljačkoj buni iz 1573. godine. Muzej organizira i izložbe posvećene različitim povijesnim temama. U svrhu popularizacije humanističkih znanosti, Muzej održava različite radionice, organizira predavanja i sudjeluje u različitim događanjima.
Mladi nadareni matematičar „Marin Getaldić“
Udruga MNM “Marin Getaldić" prvenstveno pruža mogućnost nadarenim srednjoškolcima da prošire svoje znanje te ga primijene na državnim i međunarodnim natjecanjima iz matematike. Druga dimenzija rada udruge je popularizacija matematike kao ne samo znanosti nego i korisne te zanimljive vještine potrebne u mnogim područjima ljudskog djelovanja. Udruga organizira i ljetne kampove i zimske škole matematike, različita predavanja i natjecanja te projekt “MNM u gostima” u kojem posjećujemo neku školu i u njoj organiziramo matematičke radionice.
Mindrunner games
Mindrunner games se bavi društvenim igrama znanja za djecu i odrasle koje djeluju konstruktivno na želju za znanjem i natjecanjem u zabavnoj atmosferi oslobođenoj stresa.
OŠ Donja Stubica
Osnovna škola Donja Stubica ima 442 učenika. Uz matičnu školu nastava se održava i u dvije područne škole. Uz odličnu opremljenost škole, a za koju se izuzetno trudimo da se i dalje nadograđuje, nastava se izvodi na suvremen i moderan način. Vizija škole je kreativnim i kvalitetnim radom te suvremenom metodologijom kroz realizaciju niza ishoda osposobiti učenike za njihov vlastiti napredak u smjeru njihovih interesa kao osnovicu njihovog daljeg, uspješnog obrazovanja. Kao škola prijavitelj aktivni smo u čitavom nizu programa na svim razinama te u programima i projektima koje sami osmišljavamo te provodimo kako u školi tako i lokalnoj zajednici. Obzirom da uočavamo potencijale i interese naših učenika imamo čitav niz izvrsnih rezultata od županijske do državne razine. Potičemo istraživački i projektni način rada tijekom cijele školske godine.
OŠ August i Stjepan Radić Gunja
U Osnovnoj školi „Antun i Stjepan Radić“ svaka je školska godina iznimna i posebna. Učenici naše škole tako su sudjelovali u preko 90 projekata. Bili su sudionici početka provedbe „Škole za život“, nositelji školskih integriranih i kreativnih dana („Zelena čistka“, Dani kruha, „Milijun djece moli zajedno“, predstave i priredbe za sv. Nikolu i Božić, Pokladni utorak, itd.). Članovi školske zadruge „Alšan“ poznati su po svom ekološki osviještenom i humanitarnom radu (izradom ukrasnih predmeta, prirodne kozmetike te akcijama prikupljanja starog papira, baterija i plastičnih boca) udruga se pridružila drugim školskim akcijama „Za djecu Afrike“, a tu je i hvalevrijedan „Projekt kumstva djeci u Africi“. Naši filmaši bili su izrazito uspješni te su izvještavali s brojnih filmskih revija među kojima se posebno ističe Dubrovnik film festival. Predstavljali su nas učenici i na Hrvatskoj radioteleviziji u prilogu o našoj učionici na otvorenom, a potom i na dodjeli priznanja za tu istu – najbolju – Učionicu na otvorenom u Hrvatskoj. Posebno svečano bilo je i u Osijeku na dodjeli još jednog iznimnog priznanja našoj školi, i to priznanja „Mirotvorna škola 2019. godine“ kao školi koja svojim radom i brojnim projektima pridonosi boljem, tolerantnijem, miroljubivijem društvu. Iako nas je prelazak na nastavu na daljinu spriječio u provedbi još nekih aktivnosti i integriranih dana, nismo se dali omesti pa smo svoja dva projekta „Imaš talent? Pokaži!“ i „Imaš znanje? Dokaži!“ preselili u virtualni svijet i vrlo ih uspješno proveli uključivši u njih i druge učenike s područja Cvelferije i šire. Dan škole također smo obilježili u „online“ svijetu prigodnim kvizovima znanja.
OŠ August Cesarec – Špišić Bukovica
Učenici škole svakodnevno se koriste tehnologijom te njihovo korištenje pokušavamo koristiti na što kreativniji način. Kreativnim korištenjem IKT-a nastavnici u učenicima bude želju za istraživanjem i za učenjem novih znanja.
OŠ Bedekovčina
Trajna usmjerenost Osnovne škole Bedekovčina je pružanje učenicima što više mogućnosti za stjecanje novih znanja, vještina kao i formiranja stavova te sustava vrijednosti za budući život potičući kod njih kreativnost i kritički način promišljanja. Stoga smo osmislili i realizirali brojne projekte: trajni projekt Kvaliteta vode u Bedekovčanskim jezerima i rijeci Krapini; Prebrojavanje populacije kockavica na području Bedekovčine; projekt za darovite učenike Antropogeni utjecaj na kakvoću vode Bedekovčanskih jezera i rijeke Krapine (sufinanciran kao jedan od 30 u RH od strane MZO-a); dugoročni projekt Težimo izvrsnosti. Tri djelatnice su bile uključene u radne skupine projekta podrške darovitoj djeci, ''Lumen'' KZŽ. Školi su unatrag 3 godine odobrena 3 Erasmus+ projekta (K1), posljednji naziva ''Abeceda znanosti'' osvojio je 2020. najveći broj bodova 98/100. U Erasmus+KA2 projekt ''Budi rješenje – recikliraj!'' škola se uključila kao partner (nositelj je OŠ Janka Leskovara Pregrada).
OŠ Franje Horvata Kiša – Lobor
Aktivnosti se odnose na područje magnetizma i elektrotehnike. Prijavitelj je iz domene nastavnog predmeta „Tehnička kultura“.
OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog – Ivanec
Osnovna škola u Ivancu među većim je školama u ovom dijelu Hrvatske, a u svom sastavu ima i osmogodišnju PŠ Tina Ujevića, Salinovec te četverogodišnje PŠ Kuljevčica i PŠ Prigorec. Škola se svake godine ističe nizom odličnih uspjeha na natjecanjima te sudjelovanjem u nizu izvannastavnih i izvan školskih aktivnosti u kojima naši učenici i učitelji pokazuju svoju humanost i ekološku osviještenost, kao i istančan osjećaj čuvanja i njegovanja baštine ivanečkoga kraja.
OŠ Janka Leskovara – Pregrada
Osnovna škola Janka Leskovara nalazi se u Pregradi u Krapinsko-zagorskoj županiji. U školi se sustavno radi identifikacija darovite djece te usmjeravanje i vođenje prema područjima interesa. Nekoliko godina sa skupinom darovitih i motiviranih učenika i učitelja u suradnji s Gradskom knjižnicom Pregrada organizirali smo manifestacije pod nazivom Večer znanosti, po uzoru na Znanstveni piknik i slične aktivnosti. Na Večeri znanosti naši su učenici predstavljali zanimljive pokuse, zadatke i manje poznate činjenice.
OŠ Krapinske Toplice
Osnovna škola Krapinske Toplice osim redovite nastave kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti sa svojim učenicima popularizira znanost kroz stem područja. Provodimo radionice za darovite i zainteresirane učenike.
OŠ Ksavera Šandora Gjalskog - Zagreb
Naša škola pripada prvoj generaciji međunarodnih eko-škola. Nakon 20 godina ustrajne provedbe programa dodijeljen nam je platinasti status. S ciljem ostvarenju ideje pristupili smo brojnim projektima „Mala šumska škola“, „Drvo-moj prijatelj“, „Stabla u bajkama I. B. Mažuranić“, „Mitologija stabala“, „Ljekovitost biljaka“, „Razvrstavanje i smanjenje otpada“. Realizirali smo projekt „Poučna staza u okolišu Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskoga“ kroz koji smo posadili različite biljne vrste, izradili njihove osobne iskaznice, fotoherbarij. Uredili smo Poučnu stazu za održavanje izvanučioničke nastave na kojoj su uĉenici naše škole održavali nastavu, pripremali stručne radionice u suradnji sa studentima Agronomskog, Prirodoslovno-matematičkog i Šumarskog fakulteta te udrugama Biom i Bioteka. Svake godine provodimo projekte i radionice na temu Zdravi život. Tako smo realizirali dvogodišnji projekt „Zdravi život“ , prezentirali teme o zdravlju kroz istraživanja i radionice, proveli Tjedan zdravog đačkog doručka.
OŠ Marija Bistrica i OŠ Konjščina
OŠ Marija Bistrica - Popularizacija STEM predmeta kroz radionice u razrednoj i predmetnoj nastavi i suradnju s udrugama izvan škole.
OŠ Konjščina - Popularizacija STEM predmeta i znanosti kroz radionice u razrednoj i predmetnoj nastavi, projekti na razini škole, pripreme za natjecanja. Izraziti naglasak u radu na istraživački usmjerenu nastavu u području fizike i tehničke kulture.
OŠ Matije Gupca Gornja Stubica
U OŠ Matije Gupca Gornja Stubica njegujemo vrijednosti koje će pomoći učenicima da razviju svoje potencijale, ekološki osviješteni, otvoreni za nove izazove. Posljednjih godina uključeni smo u projekte Croatian makers, Internet of Things, mBot, robotika, programiranje, logo liga. Provodimo atmosferska, hidrološka i pedološka istraživanja unutar GLOBE programa već 25 godina kroz nastavne predmete geografija, kemija, biologija i fizika. Astronomija nam je jedna od izvannastavnih aktivnosti. Član smo međunarodnog programa „Eko škola“. Školska učenička zadruga ima dugu tradiciju, a u svom programu ima izradu raznih proizvoda kao jabučni ocat, čips od jabuke, sapuni te istraživanje starih sorata voća. Od 2019.g. uključeni smo u međunarodni Erasmus + STEAMing projekt tj. u partnerstvo šest institucija iz pet europskih zemalja u kojem kolege razmjenjuju dobru praksu i žele praktično dokazati kakav utjecaj imaju aktivnosti koje uključuju STEAM metodologiju na učenike, ali i na učitelje.
OŠ Petra Preradovića - Zagreb
Ankica Kolar, profesor kemije i biologije. Završila sam PMF u Zagrebu, nastavnički smjer biologija i kemija. Radim u OŠ Petra Preradovića od 1994.godine. Od 2006.-2010.voditelj Županijskih stručnih vijeća iz kemije. Pišem recenziju za udžbenike, radne bilježnice i ispite znanja iz kemije , repetitorij kemije, dodatne didaktičke sadržaje. Pišem zadatke prirodoslovne pismenosti. Redovno sudjelujem u stručnim skupovima koje organizira Agencija za odgoj i obrazovanje, Županijska stručna vijeća iz kemije i biologije. Redovito pripremam učenike za natjecanja u organizaciji MZOS-a i AZOO-e.
OŠ Plaški i Josipdol
Učiteljice smo informatike od 1.-8. razreda, redovito provodimo STEM aktivnosti u nastavi i izvannastavnim aktivnostima. Pokušavamo osmisliti različite aktivnosti koje lako možemo raditi sa svojom djecom i učenicima, a da pri tome oni uživaju i zabavljaju se dok uče. Aktivnosti su lako izvedive i zahtijevaju materijale koje svi posjedujemo u vlastitom domu.
OŠ Rugvica
U našoj školi se već nekoliko godina provodi GLOBE program i u sklopu programa različiti protokoli. Radimo analizu vode rijeke Save, tla i zraka, fenološka mjerenja. Trenutno radimo projekt vezan uz količinu mikroplastike u rijeci Savi. Uzorkujemo rijeku Save i pod mikroskopom gledamo količinu mikroplastike . Učenici u uzorcima vode (5 uzoraka po 500 ml) broje količinu mikroplastike i analiziraju vodu mjereći pH, nitrite, nitrate, prozirnost i količinu otopljenog kisika. Također na taj način učenici dolaze do zaključka koje je podrijetlo te mikroplastike te ih ekološki osvješćujemo o količini otpada koju ne samo da ljudi bacaju u rijeku Savu nego dolazi otpadnim vodama iz tvornica i industrija.
OŠ Sesvetska Sela
Mi smo osnovna škola koja se veseli sudjelovanju na Znanstvenom pikniku. Ove godine odlučili smo se pozabaviti ekologijom. Obzirom da nam klima često ne štima odlučili smo se za pozabaviti s njom.
OŠ Šime Budinića Zadar
Anita Mustać je dipl. ing. molekularne biologije, radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Biologije i Prirode. Vodi dodatnu nastavu iz biologije i ekologije, školski je koordinator UNESCO-vog međunarodnog ekološkog projekta SEMEP te je Globe učitelj. Sudjeluje u radu Državnog povjerenstva za natjecanje iz biologije, član je stručnog povjerenstva MZO za procjenu udžbenika. Svoj rad temelji na praktičnim radovima, pokusima, problemskim zadatcima.
Zrinka Klarin je profesor geografije i sociologije. Radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Geografije. Sudjelovala je u brojnim projektima u suradnji s GLOBE i NASA-om. S učenicima sudjeluje na državnim natjecanjima s projektima iz ekologije, meteorologije, utjecaja čovjeka na klimu. U suradnji s državnom Akademijom znanosti i umjetnosti promiče kulturnu baštinu. Mentor je studentima geografije Filozofskog fakulteta u Zadru.
OŠ Vladimir Bosnar - Stubičke Toplice
Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice broji oko 200 učenika. Učenici sudjeluju u brojnim izvannastavnim aktivnostima i različitim projektima. U sklopu izvannastavih aktivnosti usvajamo i učimo o novim tehnologijama (robotika, 3D printer), te stečena znanja nadopunjujemo i proširujemo na redovnoj nastavi fizike, kemije, matematike, informatike i td. Svojim znanjem i iskustvom uspijevamo pobuditi interes za znanost kod djece i učenika, te im dati priliku da doista pokažu što znaju. Činimo da nastava matematike, fizike i informatike uz korištenje 3D printera i drugih pomagala bude još zanimljivija kako bi učenici istraživanjem, pokusima spoznavali o svijetu oko nas.
OŠ Vladimir Nazor Budinščina
OŠ Vladimir Nazor Budinščina kroz svoje školske i izvannastavne aktivnosti provodi aktivnosti u području popularizacije znanosti kroz sudjelovanje u raznim natjecanjima, smotrama i aktivnostima kao što su sudjelovanje na Festivalu matematike, organizacija večeri matematike u našoj matičnoj i područnoj školi, sudjelovanje i organizacija natjecanja mladih robotičara, sudjelovanje u projektu Djevojčice u STEM-u, Tjedan mozga, posjete Znanstvenom pikniku, poticanje ljubavi prema znanosti kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti
OŠ Zorke Sever i OŠ Milke Trnine - Križ
Zovem se Manuela Kušec. Profesorica sam Fizike i Kemije. Predajem trenutno samo Fiziku u Osnovnoj školi Milke Trnine u Križu i Osnovnoj školi Zorke Sever u Popovači. Na ovakav način promoviranja znanosti želim potaknuti učenike da se aktiviraju i zainteresiraju za to područje. Prošle godine smo kolegica Gordana Gorčan i ja sudjelovale sa šestero učenika i bili su oduševljeni.
PAN, udruga za zaštitu okoliša i prirode
Udruga smo građana koja se bavi zaštitom okoliša i prirode od 2002. Naša misija je edukacija o ekologiji, zaštiti prirode i okoliša, promicanje načela održivog razvoja te organiziranje i sudjelovanje u zaštiti okoliša. Djelujemo kroz 4 programska područja: PRAVO OKOLIŠA I PRIRODE, OČUVANJE I ZAŠTITA BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI, SAVJESNO UPRAVLJANJE OTPADOM, ZELENE VJEŠTINE Educiramo putem radionica, predavanja, seminara, stručnih savjetovanja, sajmova i tribina itd. Provodimo i društveno poduzetničke djelatnosti pod nazivom Klijanac i Pup – rasadnik dobre volje. Znanja, vještine i povezanost sa živim svijetom izdanci su koje korisnici usluga dobivaju od nas uz poruku da ih s dobrom voljom čuvaju i nose kroz život. Nudimo 3 grupe usluga: Rođendaonica, Zelene vještine i Šumska škola. Šumsku školu čini ciklus od 12 cjelodnevnih događanja na lokacijama u okolici Karlovca, s ciljem učenja o značaju povezanosti sa živim svijetom koji nas okružuje kroz 3 osnovna predmeta: SNAĐI SE (orijentacija, izrada skloništa, prva pomoć, čvorologija) IZRADI SAM (herbarij, planinarski štapovi, prirodne remedije i sl.) FLORA I FAUNA (upoznavanje biljnih i životinjskih vrsta)
PsihoFest, Odsjek za psihologiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Naziv: Slikanje za uspomenu – varaju li nas vlastite oči?
Zahvaljujući dugogodišnjoj istraživačkoj tradiciji Odsjek za psihologiju FFZG bio je i ostao središnja znanstveno-istraživačka institucija u području psihologije u Hrvatskoj. Istraživački interesi članova Odsjeka kreću se od temeljnih psihologijskih istraživanja do primijenjenih istraživanja potaknutih aktualnim društvenim problemima. Odsjek je do danas organizirao šest PsihoFesta – festivala popularizacije psihologije kao znanosti. Ove godine slavimo 10 godina od prvog PsihoFesta. PsihoFest je festival kojem je cilj svima približiti spoznaje psihologije. Psihologija je znanost o ljudi, dakle znanost o svakom od nas. Na PsihoFest-u je moguće bolje upoznati sebe i saznati kako spoznaje iz psihologije iskoristiti da bi živjeli boljim životom. Tijekom PsihoFesta studenti, asistenti i profesori Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu demonstriraju brojne zanimljive psihologijske fenomene kroz radionice, predavanja, prezentacije i interaktivne materijale.
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu koja osim obučavanja studenata za buduće stručnjake u primarnim djelatnostima nezamjenjivi za tehnološki napredak društva, partner je u velikom broju znanstvenih projekata. Jedan od njih je projekt RM @ Schools‐ESEE koji je usmjeren na inovativni program promocije znanstvenog obrazovanja i karijera u području RM‐u (pridobivanja i recikliranja kritičnih materijala) bili privlačni za mlade studente, posebno u regiji ESEE. Ambasadori RM‐a (stručnjaci za neka pitanja koja se tiču RM‐a i obučeni učitelji) će u školama predložiti aktivni pristup učenju uključivanjem učenika u eksperimente s praktičnim obrazovnim setovima koji se tiču RM tematike, u ekskurzijama u industrije i aktivnostima širenja znanosti.
SŠ August Šenoa - Garešnica
SŠ „August Šenoa“ Garešnica obrazuje učenike u programima: opća gimnazija, grafički tehničar, turističko-hotelijerski komercijalist, prodavač, kuhar, konobar, stolar, instalater grijanja i klimatizacije i frizer. Važniji projekti: SallyRide EarthKAM, Sunčani sat, Eratostenov eksperiment, Modeliranje reljefa po principu virtualne stvarnosti, Polarni san – Antarktika, Dani otvorenih vrata i projektni tjedni.
SŠ Bedekovčina
Srednja škola Bedekovčina je strukovna škola u području graditeljstva, zdravstva i poljoprivrede. U ostvarivanju propisanih planova i programa, nastavnih kurikuluma i ishoda učenja i poučavanja učenike se educira i pomoću novih tehnologija u pojedinom području, a koje su bazirane na znanstvenim dostignućima.
SŠ Duga Resa
Srednja škola Duga Resa škola je koja potiče razvoj talenata i kreativnosti svojih učenika, njeguje zajedništvo i timski rad uz poticanje izvrsnosti učenika u područjima njihovog interesa zbog čega učenici postižu visoke rezultate na brojnim natjecanjima. Školu pohađaju mladi gimnazijalci, medijski tehničari, grafički dizajneri i puškari. U cilju motiviranja mladih za bavljenje znanošću u sklopu škole organiziraju se predavanja znanstvenika iz različitih područja, radionice za potencijalno darovitu djecu osnovnih škola grada Duge Rese, ali i razne aktivnosti u svrhu popularizacije znanosti za širu javnost poput Dana znanja i STE(a)M-a uz Mrežnicu u koje uključujemo gimnazijalce, ali i učenike strukovnih smjerova koji nas prate objektivima kamera i fotoaparata, te aktivno sudjeluju u stvaranju promidžbenih materijala.
SŠ Konjščina
Srednja škola Konjščina je strukovna škola koja, između ostalih, obrazuje učenike u područjima elektrotehnike i strojarstva. Smatramo da je naš temeljni zadatak kao obrazovnoj ustanovi da populariziramo znanost i to provodimo na razne načine: stručnim ekskurzijama i posjetama, suradnjom s gospodarskim sektorom, kroz nastavu, kroz izvannastavne aktivnosti, uključivanjem u projekte kao partner, osmišljavanjem i provođenjem vlastitih projekata, suradnjom s vanjskim stručnim predavačima.
Najvažniji projekt prošle školske godine koji su nastavnici elektrotehnike provodili s učenicima je uređivanje elektrolaboratorija Schrack.
SŠ Krapina
SŠ Krapina ima za cilj kod učenika razvijati istraživački potencijal, kao i vještine logičkog i kritičkog mišljenja. Kako bi to uspješno realizirali, učenicima se nudi dodatna i fakultativna nastava (gimnazija 100+) iz STEM područja, radionice za darovite učenike, a provodi se i integrirana nastava poput Dana prirodoslovlja.
SŠ Pregrada
U SŠ Pregrada učenici sadržaje iz prirodnih znanosti imaju mogućnost produbiti i proširiti kroz sljedeće aktivnosti:
-EKO škola (EKO projekti)
-Večer znanosti u Pregradi (radionice iz STEM područja)
-Dan otvorenih vrata škole ( radionice koje populariziraju STEM područje)
-terenska nastava
- istraživački projekti u sklopu dodatne nastave iz biologije
SŠ Zlatar
Srednja škola Zlatar u svom programu nudi opću gimnaziju, tehničara za logistiku i špediciju, tehničara za računalstvo i upravnog referenta. Naši gimnazijalci redovito sudjeluju na natjecanjima eksperimentalnih radova iz fizike, a tehničari za računalstvo sudjeluju na smotri praktičnih radova iz područja elektrotehnike i računalstva. Upotrebljavaju najnovije tehnologije te uz pomoć njih stvaraju inovativne ideje.
Stomatološki fakultet, Sveučilište u Zagrebu
Stomatološki fakultet je visoko obrazovna institucija u području biomedicine. U obrazovanju studenata uključeno je i područje STEM-a. Osim obaveznih kurikularnih bazičnih predmeta u koje su uključeni predmeti kemija, fizika, biologija te kasnije pretklinički i klinički medicinski i stomatološki predmeti, studenti su razvili izvrsne iz vankurikularne aktivnosti koje uključuju i popularizaciju znanosti. Većina naših istraživanja unutar projekata koji se izvode na fakultetu, financiranih od strane Hrvatske zaklade za znanost, kao i ona izrađena u okviru doktorskog studija izvrsna su podloga za promoviranje znanstvenog pristupa široj javnosti. Trenutno fakultet sudjeluje u projektu “Popularizacijom STEM-a do očuvanja javnog zdravlja” kojeg provodi udruga HU-HIV financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda u okviru programa “Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a”. Zadatak Stomatološkog fakulteta jest osmišljavanje edukacijskih modula i edukacija edukatora koji će u osnovnim i srednjim školama održati predavanja u svrhu popularizacije STEM-a u kontekstu javnoga zdravstva i znanosti. Stomatološki fakultet već je sudjelovao prethodnih godina u Znanstvenim piknicima.
Tehnička škola Ruđera Boškovića, Vinkovci
Škola je poznata diljem Hrvatske po velikom broju 3D printera koji su pokazali svoju moć na počecima pandemije, kada smo uz pomoć učenika ispisivali vizire za Medicinsku komoru. 3D printerima ispisali smo i dijelove meteorološke stanice koja je vrlo korisna ne samo za promatranje atmosferilija već i u nastavnom procesu. Sve dijelove programiraju naši učenici u sklopu stručnih predmeta. Možemo se pohvaliti da smo povezivanjem brojnih struka i znanja proizveli i vlastiti dron, nadasve funkcionalan. Dugi niz godina Škola sudjeluje i na Proljetnoj školi Fizike, gdje naši učenici izvode brojne pokuse i održavaju radionice za ostale učenike naše Županije.
Tiflološki muzej
Tiflološki muzej među rijetkim je specijalnim muzejima u Europi koji se bavi problematikom osoba s invaliditetom, poglavito osoba oštećena vida. Jedan od glavnih ciljeva muzeja jest upoznati zajednicu sa svijetom osoba s invaliditetom, te ukazivati na probleme osoba koji su sudionici iste te socijalne skupine. Uvažavajući individualnost svake osobe, Muzej potiče skladne i tolerantne odnose među ljudima, kulturni i socijalni dijalog te zajedništvo. Upravo iste te ciljeve treba usađivati u osobe kako bi išli kroz život svjesni da postoji različitost koju kao takvu trebaju prihvatiti i osvijestiti. Programe provodimo kroz ciljane radionice koje objedinjuju znanja iz područja medicine, pedagogije, edukacijske rehabilitacije i psihologije.
Udruga CroAstra
Prijavitelj: Ivan Dumančić (predsjednik Udruge CroAstra u osnivanju), Štefica Dumančić Poljski
Ivan Dumančić, ing. matematike, astronom amater
Članovi Udruge CroAstra bave se popularizacijom znanosti, posebice astronomije te tijekom godine redovito provode opažanja raznih važnijih astronomskih pojava. Jedan od najvažnijih aktivnosti članova udruge je motivacija mladih za znanost te prenošenje znanja i iskustava na djecu i mlade.
Štefica Dumančić Poljski, prof. matematike, astronom amater
Već nekoliko godina djecu i mlade poučava astronomiji. Do sada je radila s učenicima triju škola, koji su sudjelovali na školskim, županijskim i državnim natjecanjima iz astronomije u organizaciji AZOO-a. Mali astronomi kroz zanimljive astro teme uče o znanosti, znanstvenoj metodi te samostalno osmišljavaju i provode mala znanstvena istraživanja.
Udruga Čarobna frula
Izrada tradicijskih drvenih igračaka iz Marije Bistrice, besplatne radionice bojanja drvenih igračaka, pecanje ribica irađenih od drveta, gađanje mete s lukom i strijelom i samostrelom, hodanje na štulama, ostale igre s igračkama od prirodnih materijala za poticanje motoričkih sposobnosti...
Poticanje ekologije i održivog razvoja i života s prirodom.
Virtualci
Naziv: Virtualna povijest
Virtualci - Udruga za razvoj i promicanje kreativnog i digitalnog obrazovanja. Cilj Udruge je poticanje igrifikacije u nastavnom procesu kroz okupljanje djece, mladeži i odraslih koja se žele educirati kroz igru i interakciju te razvitak odgojnih i moralnih vrijednosti kod svojih članova te se poseban naglasak daje na korištenje informacijsko telekomunikacijskih tehnologija; poticanje stručnog usavršavanja predavača, osoba osposobljenih za rad u obrazovnim ustanovama i drugih osoba od značaja za djelovanje Udruge; poticanje mladih na druženje i razvijanje društvenih vještina; promicanja, razvitka i unapređenja poticanje i promicanje korištenje informacijsko-komunikacijskih tehnologija u nastavi društvenih i svih ostalih predmeta.
Znanstvene čarolije
Znanstvene čarolije volonterski su projekt Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva započet 2010. godine. Primarni cilj projekta je popularizacija znanosti među mladima, a posebno djecom predškolskog i školskog uzrasta. Osnovna aktivnost je održavanje interaktivnih radionica u vrtićima i nižim razredima osnovnih škola, gdje djeca aktivnim sudjelovanjem u radionicama pomoću jednostavnih eksperimenata dolaze do zaključaka o prirodnim pojavama i zakonima. Radionice u trajanju od 45 do 60 minuta baziraju se na temama iz biologije, kemije i fizike. Neke od radionica su „Tko bi gori sad bi doli“, „Uobičajene promjene u neuobičajenim pokusima“, „Crno-bijeli svijet“, „Moj nos moj ponos“… Voditelji radionica su studenti Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i u radu Znanstvenih čarolija sudjeluju isključivo na volonterskoj osnovi. Projekt je u akademskoj godini 2010./2011. nagrađen Posebnom Rektorovom nagradom za područje prirodnih znanosti.