I. Osnovna škola Bjelovar
I. osnovna škola Bjelovar jedna je od 5 osnovnih škola u Bjelovaru. Nastava je organizirana u jednoj smjeni što ostavlja dovoljno vremena i prostora za provođenje različitih izvannastavnih aktivnosti. Aktivno promoviramo STEM područje uključivanjem učenika u različite izvannastavne i izvanškolske aktivnosti te provođenjem školskih i eTwinning projekata s ciljem populariziranja znanosti. Višegodišnji smo suradnici manifestacije Festival znanosti te naši učitelji provode različite znanstvene radionice u našoj školi, dječjem vrtiću i dječjem odjelu gradske knjižnice. Dobitnici smo Erasmus+ akreditacije te ćemo u idućim godinama provoditi aktivnosti vezane za rad s nadarenim učenicima i popularizaciji STEMa za što će se naši učitelji dodatno educirati
Osnovna škola A. Šenoe, Zagreb
Osnovna škola Augusta Šenoe sudjeluje u Erasmus + projektima, brojne aktivnosti se ostvaruju kroz aktivnosti Šenoinih volontera, izvannastavnih aktivnosti, dodatne nastave vedine predmeta, posjeta i terenske nastave u suradnji s značajnijim institucijama i ustanovama (npr. Javna ustanova Maksimir, Institut R. Bošković, PMF, Zvjezdarnica Višnjan i druge) te suradnji s udrugom Mladi čuvari prirode.
Osnovna škola Barilović
Učenička zadruga "Barilko" osnovana je 2006. godine i već 18 godina aktivno sudjeluje u raznim aktivnostima. Zadruga se sastoji od tri sekcije: "Održivi razvoj", "3D tehnologije" i "Uporabni i ukrasni predmeti". Na Znanstvenom pikniku predstavit ćemo se s izradom višenamjenskog cvjetnog straničnika s motivom malog kaćuna, vrste iz porodice orhideja. Straničnici su oslikani tehnikom akvarela, laminirani i pakirani u ekološki omot s edukativnim tekstom o važnosti očuvanja ove zaštićene biljke. Višenamjenski cvjetni straničnik sadrži i ukrasni privjesak u obliku cvijeta ivančice. Privjesak je poseban jer u sebi sadrži sjeme različitog livadnog cvijeća za sjetvu. Osim kao privjesak na straničniku, može se koristiti kao privjesak na ogrlici ili kao naušnice. Koristimo biorazgradivi filament, što ga čini sigurnim za okoliš. Na našem štandu prikazat ćemo izradu straničnika te uporabu 3D printanja za izradu motiva livadnog cvijeća, uključujući ivančice. Aktivnosti učenicima pružaju priliku da razvijaju ekološku svijest o očuvanju okoliša i održivog razvoja i poduzetničke vještine, čime ih potičemo na odgovorno ponašanje i inovativno razmišljanje. Pozivamo vas da nas posjetite i saznate više o našim projektima i aktivnostima!
Osnovna škola Bedekovčina
Trajna usmjerenost OŠ Bedekovčina je pružanje učenicima što više mogućnosti za stjecanje novih znanja, vještina i formiranja stavova te sustava vrijednosti za budući život potičući kod njih kreativnost i kritički način promišljanja. Stoga realiziramo brojne projekte: Prebrojavanje populacije kockavica na području Bedekovčine, Antropogeni utjecaj na kakvoću vode Bedekovčanskih jezera i rijeke Krapine, dugoročni projekt ''Težimo izvrsnosti''. Školi su unatrag 6 godina odobrena 3 Erasmus+ projekta (K1), a projekt ''Abeceda znanosti'' osvojio je 2020. najveći broj bodova 98/100, te 100/100 na završnom izvješću. Školi je odobrena Erasmus akreditacija do 2027. Sudjelovala je u K2 projektima: ''ETHICS'' i ''Budi rješenje – recikliraj!''.
STEM grupa je 2019. godine osvojila nagradni natječaj Hrvatskog Telekoma i IRIM-a ''Generacija Next'' za OŠ.
Škola aktivno sudjeluje na Znanstvenom pikniku od 2018. Realizira ''Kamp OŠ Bedekovčina'' kao spoj INA izviđača/planinara i učenja s područja STEM-a u neposrednoj realnoj okolini kroz osobno iskustvo i suradnju s vršnjacima i mentorima. Škola je 2024. postala županijski Centar izvrsnosti za prirodoslovlje.
Osnovna škola Budrovci
OŠ Budrovci je poduzetnička škola koja intenzivno unaprjeđuje svoje poduzetničke vještine i financijsku pismenost. Sudjeluje u eksperimentalnom programu Cjelodnevna škola. U sklopu B1 aktivnosti provodi se program Mladi znanstvenici koji vodi učiteljica matematike i fizike. U programu Mladih znanstvenika učenici se bave popularizacijom STEM-a, sudjeluju na Danima otvorenih vrata, Zimskoj škole fizike, organiziraju različite aktivnosti za specifične datume kao što su Dan planeta Zemlje, Svjetski dan voda, Dan broja pi. Ponajviše se bave obnovljivim izvorima energije i održivim razvojem. Učenici promoviraju vodik kao gorivo budućnosti.
Osnovna škola Donja Stubica
Osnovna škola Donja Stubica ima 414 učenika u matičnoj i PŠ Vučak. Uz odličnu opremljenost škole, a za koju se izuzetno trudimo da se i dalje nadograđuje, nastava se izvodi na suvremen i moderan način. Vizija škole je kreativnim i kvalitetnim radom te suvremenom metodologijom kroz realizaciju niza ishoda osposobiti učenike za njihov vlastiti napredak u smjeru njihovih interesa kao osnovicu njihovog daljeg, uspješnog obrazovanja. Kao škola prijavitelj aktivni smo u čitavom nizu programa na svim razinama te u programima i projektima koje sami osmišljavamo te provodimo kako u školi tako i lokalnoj zajednici. Obzirom da uočavamo potencijale i interese naših učenika, imamo čitav niz izvrsnih rezultata od županijske do državne razine. Potičemo istraživački i projektni način rada tijekom cijele školske godine.
Osnovna škola Grigora Viteza Zagreb
Osnovna škola Grigora Viteza Zagreb aktivno se bavi promicanjem znanosti i STEM/STEAM područja kroz razne izvannastavne aktivnosti, suradnje s drugim ustanovama te sudjelovanja naših učenika u natjecanjima. U školi smo posebno posvećeni radu s darovitim učenicima kroz aktivnosti u našem timu Raketa, timu identificiranih darovitih učenika nižih razreda te u mentorskom radu s učenicima viših razreda. Školske godine 2023./2024. učitelji i stručni suradnici naše škole izradili su radnu bilježnicu sa zadacima iz različitih područja za darovite učenike pod nazivom „Draženove Steamolovke“. Osim toga, naša škola je dobitnik Erasmus+ akreditacije i već dulji niz godina provodi razne Erasmus+ projekte u razne svrhe poput obogaćivanja rada sa učenicima svih profila, poticanja mentalnog zdravlja i povećanja kompetencija učitelja i učenika u području održivog razvoja.
Osnovna škola Grohote
OŠ Grohote jedina je škola na otoku Šolti, a pohađaju je učenici iz osam mjesta – Stomorska, Gornje Selo, Nečujam, Rogač, Srednje Selo, Donje Selo, Maslinica i Grohote. To je škola u kojoj učenici i zaposlenici kroz volonterski rad sudjeluju u brojnim projektima (Eko-škole, Školski
volonteri, Odgoj i obrazovanje za volontiranje, Budi Internet genijalac, Mladi za stare, a stari za mlade, projekti IRIM-a, Edit Code Schools SDŽ, Erasmus+ projekti: Inovativnim pristupima prema kvalitetnoj školi, Mali poduzetnici za zeleni otok, Putevima antičkih civilizacija i dr.) i akcijama (uzgoj, branje i prerada voća iz školskog voćnjaka, uzgoj začinskog bilja i cvijeća, sudjelovanje u procesu branja i obrade maslina na terenu, sadnja i prodaja presadnica raznog povrća, prodaja lovora, ružmarina, ulja, čuvarkuća, ljubičica, izrada i prodaja uporabnih
predmeta, prikupljanja prehrambenih i drugih proizvoda za potrebite i još mnogo toga).
Škola svojim učenicima pruža priliku da izađu izvan okvira života na otoku, ali i da specifičnosti svog otoka podijele s drugima.
Vizija škole
Škola na otoku za Otok.
Osnovna škola Ivan Goran Kovačić Zagreb
Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića iz Zagreba kroz redovnu, dodatnu i izvannastavne aktivnosti potiče učenike na usvajanje sadržaja iz STEM područja. Škola redovito surađuje sa znanstvenim i obrazovnim institucijama te udrugama (PMF, FER, Institut Ruđer Bošković, Stomatološki fakultet, Hrvatski institut za istraživanje mozga, Centar mladih Ribnjak, udruga Zeleni klik, Hrvatsko društvo za mikroskopiju). Tijekom školske godine održava se više projektnih dana: Večer znanosti, Matematičko popodne, Sudoku natjecanje, natjecanje u slaganju Rubikove kocke. Učenici redovito sudjeluju na natjecanjima školske, županijske i državne razine iz predmeta STEM područja.
Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci i Gimnazija M.A. Reljkovića Vinkovci
Melita Barić Tominac, prof. nastavnik je kemije u Gimnaziji M.A. Reljkovića Vinkovci. Godinama sudjeluje na Državnim natjecanjima iz kemije, redovito održava predavanja na županijskim i državnim stručnim skupovima. Dugogodišnji je član državnog povjerenstva za natjecanje iz kemije, koautor udžbenika iz kemije za gimnazije, voditeljica ŽSV-a Vukovarsko-srijemske županije nastavnika kemije za srednje škole. U statusu je izvrsnog savjetnika.
Darija Vištica, prof. učitelj je kemije u OŠ Ivana Mažuranića i OŠ Josipa Kozarca u Vinkovcima. Voditeljica je ŽSV-a učitelja kemije Vukovarsko-srijemske županije za osnovne škole. Na županijskim je i međužupanijskim stručnim vijećima održala niz predavanja i radionica kao primjer dobre prakse. Sa svojim je radovima sudjelovala na državnim stručnim skupovima. Dugi niz godina voditeljica je dodatne nastave iz kemije i s učenicima sudjeluje na županijskim i državnim natjecanjima. Sudjelovala je u školskom timu učitelja koji su zaduženi za planiranje, provedbu i analizu projektnih aktivnosti nekoliko međunarodnih projekata u sastavu Agencije za mobilnost i programe Europske unije. U statusu je izvrsnog savjetnika.
Melita Barić Tominac i Darija Vištica sudjeluju na brojnim manifestacijama poput Festivala znanosti, Znanstvenog utorka, Dana otvorenih vrata, Kemijskog dana i dr. u svrhu promicanja i popularizacije prirodnih znanosti.
Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci
Naša škola godinama sudjeluje u projektima kojima popularizira znanost. Prvi veći projekt je bio Comenius projekt, a poslije i Erasmus+ projekti. Sudjelujemo i u e-twinning projektima, ekološkim projektima i projektima s darovitim učenicima. Sudjelujemo svake godine na nacionalnim natjecanjima koji populariziraju znanost, poput Klokan bez granica, Dabar, organiziramo Večer matematike za sve učenike. Već četiri godine provodimo aktivnosti iz financijske pismenosti. Do sada smo, kao škola partner, sudjelovali u projektu iz područja financijske pismenosti, „Građani za 5!“ zajedno s udrugom Štedopis i Institutom za razvoj obrazovanja, čiji je glavni cilj bio izrada udžbenika za osnovne škole iz područja financijske pismenosti „Novac i ja“. 2022. godine naši učenici su predstavljali Hrvatsku na Europskom kvizu o novcu, kao pobjednici na nacionalnoj razini. Već dvije godine škola sudjeluje u e-twinning projektu Djevojčice u STEM-u, čiji je cilj uključivanje djevojčica u STEM područje.
Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci
Ivana Vučić, diplomirani učitelj razredne nastave, učiteljica je u OŠ Ivana Mažuranića u Vinkovcima. Dugi niz godina u školi vodi izvannastavnu aktivnost Domaćinstvo i Kreativne radionice. Unutar školskog vanjskog prostora uređuje školski vrt sa začinskim biljem. Aktivni je sudionik školskog preventivnog programa Zdravo je pravo s brojnim radionicama, a kao dio tima sudjelovala je u izradi kurikuluma ove izvannastavne aktivnosti. Na Carnetovoj konferenciji Era digitalne zrelosti predstavila je primjer dobre prakse u radu s darovitim učenicima. Sudionik je na brojnim gradskim i međužupanijskim smotrama.
Darija Vištica, prof., učitelj je kemije u OŠ Ivana Mažuranića i OŠ Josipa Kozarca u Vinkovcima. Voditeljica je ŽSV-a učitelja kemije Vukovarsko-srijemske županije za osnovne škole. Na županijskim je i međužupanijskim stručnim vijećima održala niz predavanja i radionica kao primjer dobre prakse. Sa svojim je radovima sudjelovala na državnim stručnim skupovima. Dugi niz godina voditeljica je dodatne nastave iz kemije i s učenicima sudjeluje na županijskim i državnim natjecanjima. Sudjelovala je u školskom timu učitelja koji su zaduženi za planiranje, provedbu i analizu projektnih aktivnosti nekoliko međunarodnih projekata u sastavu Agencije za mobilnost i programe Europske unije. U statusu je izvrsnog savjetnika.
Darija Vištica i Ivana Vučić sudjeluju na brojnim manifestacijama poput Festivala znanosti, Znanstvenog utorka, Dana otvorenih vrata, humanitarnom Božićnom sajmu, predstavljanju rezultata EU projekata i dr. u svrhu promicanja i popularizacije znanosti.
Osnovna škola Ivan Goran Kovačić, Velika
Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“ teži stvaranju poticajnog okruženja u kojem svaki učenik može razvijati svoje znanstvene interese i potencijale. Naša vizija je oblikovati buduće znanstvenike i inovatore koji će pridonijeti razvoju društva. Shodno tome učenike uključujemo u Mat Ligu, Glagomatiku, Klokana, Festival matematike, te redovito obilježavamo dane posvećene matematičarima i drugim znanstvenicima (Večer matematike, broj pi, 100.dan škole, Pitagora…). Osim matematike, učenici sudjeluju u ekološkim projektima sadnje drveća, recikliranja i istraživanja lokalne flore i faune.
Osnovna škola Josipa Zorića, Dugo Selo
Izvannastavna skupina Digitalci pod vodstvom učitelja informatike Kreše Ureka iz OŠ Josipa Zorića u Dugom Selu već desetak godina provodi razne programe koji kod učenika razvijaju logičko i algoritamsko razmišljanje te ih upoznaje s područjima računalne znanosti, programiranja, robotike i umjetne inteligencije. Učenici polaznici Digitalaca sudjeluju na natjecanjima i radionicama iz informatike, robotike i šaha.
Osnovna škola Krapinske Toplice
Osnovna škola Krapinske Toplice osim redovne nastave kroz dodatnu i izvannastavne aktivnosti sa svojim učenicima popularizira znanost kroz STEM područja. Provodimo radionice za darovite i zainteresirane učenike.
Osnovna škola Mače
Osnovna škola Mače prvi put se spominje 1860. godine te je od tada do danas posvećena obrazovanju i razvoju učenika. Škola redovito organizira različite projekte i natjecanja u područjima prirodnih znanosti, matematike, jezika i umjetnosti. Učenici aktivno sudjeluju u radionicama i eksperimentima koji potiču kritičko razmišljanje i istraživački duh. Posvećenost znanstvenom obrazovanju rezultira izvrsnim uspje-sima učenika na natjecanjima i povećava njihovu motivaciju za daljnje obrazovanje u STEM područjima (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika). Škola svakog travnja organizira i “Teoriju kaosa” po-vodom Dana darovitih učenika gdje se učenici viših razreda okušaju kao voditelji STEAM radionica u raznim znanstvenim i umjetničkim područjima te ih prezentiraju svojim kolegama i svim ostalim posjeti-teljima. Organiziraju se i posjete muzejima, znanstvenim centrima i prirodnim rezervatima. Ovi izleti pružaju učenicima priliku da iz prve ruke vide i istražuju znanstvene fenomene. Osnovna škola Mače ističe se svojim znanstvenim aktivnostima koje ne samo da obogaćuju obrazovni proces, već i potiču učenike na istraživanje, kritičko razmišljanje i inovativnost. Kroz razne projekte, natjecanja i suradnje, škola pruža učenicima priliku da razviju svoje potencijale i pripreme se za buduće akademske i profesi-onalne izazove.
Osnovna škola Matije Gupca Gornja Stubica
U OŠ Matije Gupca Gornja Stubica vrlo su bitne metode projektnog učenja, problemskog učenja i učenja temeljenog na upitima/istraživanju. OŠ Matije Gupca Gornja Stubica konstantno surađuje s roditeljima i vanjskim suradnicima kroz mnoge radionice i projekte. U istoj njegujemo vrijednosti koje će pomoći učenicima da razviju svoje potencijale te da su stalno otvoreni za nove izazove, a uz to ekološki osviješteni. Posljednjih godina uključeni smo u mnoge projekte i programe: Djevojčice u STEM-u, Croatian makers, mBot, robotika, programiranje, logo liga, MAT liga, ATOM liga i GLOBE. Provodimo atmosferska, hidrološka i pedološka istraživanja unutar GLOBE programa već 21 godinu kroz nastavne predmete geografija, kemija, biologija i fizika. Član smo međunarodnog programa „Eko škola“. Školska učenička zadruga ima dugu tradiciju, a u svom programu ima izradu raznih proizvoda kao jabučni ocat, čips od jabuke, sapuni te istraživanje starih sorata voća. Od 2019. do 2022. bili smo uključeni u međunarodni Erasmus + STEAMing projekt tj. u partnerstvo šest institucija iz pet europskih zemalja u kojem kolege razmjenjuju dobru praksu i žele praktično dokazati kakav utjecaj imaju aktivnosti koje uključuju STEAM metodologiju na učenike, ali i na učitelje. STEAM radionice provodimo unutar mnogih nastavnih predmeta. U nastavi STEM-a nije nam cilj jednostavno pružiti informacije i ispraviti učenike kada pogriješe, već napraviti okruženje za učenje koje se sastoji od postavljanja pitanja i poticanja neovisnog razmišljanja.
Osnovna škola Pavla Štoosa, Kraljevec na Sutli
OŠ Pavla Štoosa, u Kraljevcu na Sutli, učenicima kroz izvannastavne aktivnosti i dodatnu nastavu omogućuje predstavljanje različitih aktivnosti pomoću kojih se povezuje više međupredmetnih tema kako bi se učenici razvili u mlade, kreativne, samostalne, produktivne i odgovorne osobe. Projekti i aktivnosti u području znanosti u kojima Škola sudjeluje su Večer matematike, Znanstveni piknik, posjet Parku znanosti, posjet Tehničkom muzeju, projekt „Ptiček”, sudjelovanje u projektima Baltazar online, natjecanja iz matematike, Mat Liga, samo su neke od aktivnosti u koje se entuzijastično uključujemo s ciljem stjecanja novih znanja i vještina na zabavan i pristupačan način. Rad s darovitim učenicima učitelji provode individualiziranim pristupom svakom učeniku i vodi se organizirana briga o maksimalnom napretku svakog učenika. Učenici kroz različite programe i aktivnosti sudjeluju na lokalnim događanjima.
Osnovna škola Ljudevit Gaj, Mihovljan
Osnovna škola „Ljudevit Gaj” Mihovljan broji oko 200 učenika. Nastava se, osim u matičnoj školi, provodi i u područnoj školi Novi Golubovec. Uz redovnu nastavu, kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti kod učenika želimo pobuditi interes za znanost kod djece. Sudjelujemo na brojnim natjecanjima i smotrama te provodimo radionice za darovite i zainteresirane učenike.
Osnovna škola Prečko
OŠ Prečko redovito sudjeluje na natjecanjima iz STEAM skupine predmeta. Unutar škole redovito se provode projekti vezani uz STEAM područje Znanstvena subota, Erasmus program Open Future Mind, projekt Lego …1,2,3, eTwinning program Prečkologija. Zahvaljujući gospodinu Krešimiru Čaniću naši učenici su sudjelovali na Maloj meteorološkoj radionici, snimali priloge Kriptografija i Elastična sila za Školski sat za HRT, sudjelovali u projektima Steam tramvaj i Virtualna umjetnost i kultura. Naši učenici sudjelovali su na Festivalu znanosti (Tehnički muzej) kao voditelji radionica. U početku su učenici samostalno vodili radionice, a poslije je uspostavljena suradnja s OŠ Tituš Brezovački i Oš Fran Galović. Sudjelovali smo i na izložbi INOVA-MLADI. Tim učenika sudjelovao je u projektu Europska noć istraživača čiji je cilj približiti javnosti znanost i rad znanstvenika.
Osnovna škola Rajić
Osnovna škola Rajić nalazi se na istočnom dijelu Sisačko-moslavačke županije u mjestu Rajić, koje je prigradsko naselje grada Novske. Učenici Osnovne škole Rajić bave se različitim vidovima izvannastavnih aktivnosti, a kroz redovitu nastavu i izvannastavne aktivnosti često izvode pokuse gdje usvajaju jednostavna i složena znanja na njima zanimljiv način.
Osnovna škola Rude, Samobor
Škole Grada Samobora susreću se s dva potpuno suprotna problema: dok je školama Samobor i Bogumila Tonija problem previše učenika, Rudama problem stvara manjak učenika.
Stoga smo odlučili budućim učenicima i roditeljima ukratko predstaviti školu, ukazati na njene prednosti i pozvati roditelje i buduće učenike da nas i sami upoznaju prije nego što donesu odluku o upisivanju svog djeteta u 1. razred. Jedna od glavnih prednosti naše škole svakako su UVJETI RADA.
Razredni odjeli u prosjeku imaju oko 15-ak učenika, što nam daje priliku da osobno upoznamo svako dijete, posvetimo se njegovim potrebama te da odvojimo potrebno vrijeme za svakog ponaosob. Individualnim se potrebama mogu posvetiti ne samo razrednici i predmetni učitelji, nego i stručni suradnici škole koji brinu za svega 150 djece. Dopunska i dodatna nastava tako se nerijetko održavaju i za samo jednog učenika, što ih izjednačava s individualnom nastavom.
Cjelokupna izborna nastava integrirana je u postojeći raspored tako da djeca ne moraju dolaziti u suprotan turnus. Prema školskom rasporedu ravnaju se i linije redovne te kružne vožnje, a kad se raspored iz nekog razloga mora izmijeniti, mijenja se i red kružne vožnje.
Osnovna škola Rugvica
U školi imamo različite izvannastavne aktivnosti koje imaju za cilj poboljšanje učenja STEM područja. Redovito sudjelujemo na državnom natjecanju iz GLOBE izvannastavne aktivnosti. Ovogodišnji projekt “Udišemo li isti zrak?” je nagrađen u kategoriji najuspješnijeg projekta. Također prošlogodišnji projekt “ Fizikalno- kemijska analiza i količina mikroplastike u rijeci Savi” je nagrađen kao najuspješniji. Učenici redovito provode atmosferska, fenološka i hidrološka mjerenja i to u dvorištu škole i na rijeci Savi. Svake godine sudjelujemo na Znanstvenom pikniku i Festivalu znanosti na kojima izlažemo rezultate svog rada i provedenih projekata. Surađujemo s udrugom Profesor Baltazar i Institut za popularizaciju znanosti.
Osnovna škola Sesvete
OŠ Sesvete jedna je od najstarijih škola u Republici Hrvatskoj. Trenutno ju pohađa 850 učenika. Često sudjelujemo u različitim manifestacijama, rado se odazivamo na smotre, sudjelujemo na natjecanjima. Učenicima se u školi nude različite izvannastavne aktivnost od joge, planinarenja pa do šaha i malih kemičara. Volimo odlaziti izvan učionica, u interaktivne muzeje na izvanučiončke nastave tijekom kojih učimo, istražujemo, razvijamo životne vještine i upoznajemo kulture drugih naroda. U školi u okviru dodatne nastave biologije i kemije, ali i razredne nastave sudjelujemo u eTwinning projektima i time dodatno proširujemo znanja i razvijamo vještine iz STEM područja.
Osnovna škola Sesvetska Sela
Naša škola ima gotovo 700 učenika, kreativne i marljive učitelje koji kroz razne aktivnosti žele nastavne sadržaje učiniti još zanimljivijim. Učitelji i učenici sudjeluju u brojnim e-Twinning projektima, te u Erasmus projektu, školskih projekata ne nedostaje. Uz dodatne, dopunske i izvannastavne aktivnosti svatko može naći nešto za sebe. Naši učenici ostvaruju dugogodišnji niz zapaženih rezultata od županijske do državne razine natjecanja. Učenici Naše škole pokazati će KEMIJSKE ČAROLIJE, moći ćete se i vi okušati u njima. Pokazati će vam brojne pokuse iz STEM predmeta, no nećemo vam otkriti o čemu se radi dođite i kemi-jati ćemo zajedno.
Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički
Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički sudjelovala je u mnogobrojnim STEM projektima: Škola 2.0, Lumen, pilot projektu e-škole, pilot projektu kurikularne reforme Škole za život, CSI Brestovec Orehovički, Znanstveni piknik.
Primarni nam je cilj popularizirati znanost, osobito razvijanjem digitalne pismenosti učenika i interdisciplinarnim korištenje IKT resursa u svrhu poboljšanja STEM kompetencija.
Jedan od rezultata svega toga je i 3i učionica za interdisciplinarnost, inovativnost i istraživačko učenje, a i novi Regionalni obrazovni centar.
Učitelji kroz razne izvannastavne aktivnosti omogućuju učenicima da istraže svijet oko sebe kroz razna istraživanja.
Ovim putem bi htjeli prikazati dio naših ideja koje smo zajednički, učenici i učitelji, osmišljavali i realizira-li u prethodnom razdoblju.
Osnovna škola Sveti Križ Začretje
Osnovna škola Sveti Križ Začretje aktivno potiče razvoj STEM vještina. U prostorima škole organizirana je manifestacija STEM week 2023. s okruglim stolom STEM za zagorske brege. Realizirani su projekti Hokus-pokus u knjižnici, Čarolija ili kemija i Girls own STEM. Ugošćeni su projekt STEM tube te Upoznaj Zemlju – zaviri u mikroskop! – radionice Geološkog instituta. Učenici su sudjelovali u manifestaciji Dan i noć PMF-a, na Večeri znanosti u Pregradi, na Dan otvorenih vrata FKIT-a te na radionicama Instituta Ruđer Bošković u Tehničkom muzeju Nikola Tesla. U školi su provedena dva STEM eTwinning projekta. Učenici su nagrađeni za svoje projekte na natječaju Generacija NOW te aktivno i uspješno sudjeluju na brojnim natjecanjima iz STEM područja. Škola je sudjelovala u izlaganjima na Znanstvenom pikniku (2023.) iz predmeta priroda/biologija, fizika, kemija i geografija.
Kemija: Jadranka Tepeš, dipl.ing. kemije, učitelj savjetnik, 18 godina radnog staža u nastavi kemije u osnovnoj školi, 3 godine kao uč. matematike
Geografija: Jasmina Martinjak Futivić ,mag.educ. geog.et.hist., 10 godina radnog staža u nastavi s djecom u srednjim i osnovnim školama, iskustvo rada s djecom s posebnim potrebama (pomoćnik u nastavi).
Biologija: Silvija Bartulović, prof. biologije i kemije, učitelj savjetnik, 15 godina rada u nastavi biologije u osnovnoj školi
Osnovna škola Šime Budinića Zadar
OŠ Šime Budinića Zadar jedna je od najvećih osnovnih škola grada Zadra s više od 900 učenika. U našoj školi se potiču različiti oblici izvannastavnih aktivnosti, projektna, istraživačka i terenska nastava. Učenici sudjeluju u brojnim aktivnostima, velika pozornost je posvećena prirodoznanstvenom pristupu i suvremenim oblicima nastave. Ponosni smo na uspjehe naših učenika na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Anita Mustać je dipl. ing. molekularne biologije, radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Biologije i Prirode. Vodi dodatnu nastavu iz biologije i ekologije, školski je koordinator UNESCO-vog međunarodnog ekološkog projekta SEMEP te je Globe učitelj. Svoj rad temelji na praktičnim radovima, pokusima, problemskim zadatcima i istraživačkom pristupu.
Zrinka Klarin je profesor geografije i sociologije. Radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Geo-grafije. Sudjelovala je u brojnim projektima u suradnji s GLOBE i NASA-om. S učenicima su-djeluje na natjecanjima iz područja ekologije, meteorologije i klimatologije.
Osnovna škola Veliko Trgovišće
Osnovna škola Veliko Trgovišće slovi kao inovativna škola te je željna napretka kako bi svojim učenicima mogla pružiti što kvalitetnije i bolje znanje. Djelatnici su uporni i trude se kako bi osmislili što kvalitetniju nastavu. Škola radi na poticanju međusobne empatije. Osnovna ško-la ima iskustva u iskustvenom učenju, ali želimo stjecati nova znanja kako bi naše ideje podi-gli na viši nivo te bi uključili učenike.
Zbog iskustvenog učenja u STEM području odlučili smo se prijaviti na Znanstveni piknik. Na-ime, djelatnici potiču učenike da uče kroz iskustvo te da sami dolaze do zaključaka u STEM područjima. STEM područje je budućnost naše djece odnosno učenika te želimo njima i os-talim sudionicima pokazati kroz razne aktivnosti novitete u kemiji odnosno životu jer nas kemija okružuje.
Želja nam je sudionicima Znanstvenog piknika približiti inovativnost i iskustveno učenje. Učenici najbolje uče kada stvari opipaju, a naše aktivnosti su upravo takve. Sudionici će moći sami odraditi pokuse i sami doći do zaključaka, a samim time će puno naučiti te će moći primijeniti kroz svakodnevni život.
Osnovna škola Viktora Kovačića Hum na Sutli
Osnovna škola Viktora Kovačića Hum na Sutli smjestila se uz dolinu rijeke Sutle na granici s Republikom Slovenijom.
Već godinama smo eko škola, sudjelujemo u Erasmus+ projektima, a od 2015. godine sudio-nici smo projekta E-ŠKOLE: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola. S obzirom na specifično govorno područje našeg kraja te da je humski govor uvršten u zaštićeno kulturno dobro u Republici Hrvatskoj, a
nalazi se i na popisu UNESCO-a, provodimo aktivnosti koje pridonose očuvanju istog. Prikup-ljanjem i zapisivanjem humskih riječi i izraza, čitanjem pjesama i literarnim stvaralaštvom na humskom govoru,
pjevanjem humskih napjeva i pjesama, svakodnevnom govornom i pisanom komunikacijom, nastojimo osvijestiti važnost njegovanja i očuvanja naše kulturne baštine. U tu svrhu provo-dimo i projektne
dane te surađujemo s lokalnom zajednicom (starački dom, priredbe u organizaciji udruga, posjet obrtnicima, susreti s lokalnim književnicima…). Učenička zadruga Glažuta također doprinosi očuvanju humske kulturne baštine izradom tradicijskih predmeta.
Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice
Osnovna škola Vladimir Bosnar stubičke Toplice broji oko 200 učenika. Učenici sudjeluju u brojnim
izvannastavnim aktivnostima i različitim projektima. U sklopu izvannastavnih aktivnosti usva-jamo i učimo o novim tehnologijama (robotika, 3D printer), te stečena znanja nadopunjuje-mo i proširujemo na redovnoj nastavi fizike, kemije, matematike, informatike i td. Svojim znanjem i iskustvom uspijevamo pobuditi interes za znanost kod djece i učenika, te im dati priliku da doista pokažu što znaju. Činimo da nastava matematike, fizike i informatike uz korištenje 3D printera i drugih pomagala bude još zanimljivija kako bi učenici istraživanjem, pokusima spoznavali o svijetu oko nas.
Osnovna škola Vladimir Nazor Budinščina
OŠ Vladimir Nazor Budinščina kroz svoje kurikularne aktivnosti provodi aktivnosti u području popularizacije znanosti kroz sudjelovanje u raznim natjecanjima, smotrama i aktivnostima kao što su sudjelovanje na Festivalu matematike, organizacija večeri matematike u našoj matičnoj i područnoj školi, sudjelovanje i organizacija natjecanja mladih robotičara, sudjelo-vanje u projektu Djevojčice u STEM-u, Tjedan mozga, posjete Znanstvenom pikniku, potica-nje ljubavi prema znanosti kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti.
U PŠ Hrašćina koja djeluje u sklopu škole posebno se njeguje ljubav prema astronomiji, te se ulažu napori u popularizaciji iste kroz različite aktivnosti kao što su Astro kamp, Astro park - edukativna izložba planeta u dvorištu škole, a u planu su i nove aktivnosti.
Osnovna škola „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija
OŠ „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija sastoji se od matične škole i dviju područnih škola Ičići i Veprinac. Već godinama provodimo projekte koji pridonose popularizaciji znanosti. Pripa-damo prvoj generaciji Međunarodnih ekoškola RH i stekli smo platinasti status 2021. godine za izvanredna postignuća u edukaciji i menadžmentu o održivom razvoju, stalnom unapre-đenju uređenja okoliša škole i šire zajednice te promicanju ekološke svijesti. Također smo 20 godina bili aktivna GLOBE škola te smo u sklopu tog programa sudjelovali s učenicima na državnim natjecanjima s različitim istraživačkim projektima. Krenuli smo korak dalje u pro-vedbi ekoloških aktivnosti i prirodni slijed je uvođenje tehnologije u školu koja nam može pomoći da praćenjem podataka spoznamo naše navike i na koji način koristimo energiju. Stoga u suradnji s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla provodimo projekt pod nazivom „Pametna škola“ čiji je cilj razumijevanje svrhe i načina korištenja novih tehnologija poput Internet stvari (IoT) u cilju optimalnijeg korištenja energije.
Osnovna škola Zlatar Bistrica
Osnovna škola Zlatar Bistrica nalazi se u istoimenom mjestu Zlatar Bistrica u Krapinsko-zagorskoj županiji. Školski kurikulum svake se godine obogaćuje paletom projektnih i izvan-nastavnih aktivnosti u skladu s interesima i potencijalima učenika, kako bi im se omogućilo istraživanje i proširivanje znanja iz raznolikih područja. Dugogodišnji staž u školi ima djelova-nje izvannastavne aktivnosti Radoznalci. Samo nebo je granica u istraživanju znanstvenih područja i tema radoznalih učenika. Svojim djelovanjem svake školske populariziraju zna-nost i kreativnost što prenose na nove naraštaje i generacije radoznalih učenika, čiji broj – na našu radost – raste!
I. gimnazija Osijek
U I. gimnaziji Osijek od 2016. djeluje grupa STEMovci u radnoj akciji koja se aktivno uključuje u promoci-ju STEM predmeta među učenicima. Cilj je povećati broj naših učenika koji će nastaviti školovanje na fakultetima iz STEM područja. Osmišljavamo zanimljive radionice koje provodimo kao najbolji način popularizacije prirodnih znanosti. Povezali smo predmete matematiku, fiziku, kemiju, informatiku, ali i umjetnost, a radeći na takvim projektima razvijamo timski rad, komunikacijske vještine i kreativnost kod učenika. Od 2014. godine aktivno sudjelujemo sa svojim predavanjima i radionicama na Znanstvenom pikniku, Fizi Bizi Bestu, Festivalu znanosti, Labus sajmu. Od 2020. godine u prostorima naše škole odr-žavamo Vašar STEM-a koji je zamišljen kao druženje učenika, roditelja i profesora uz radionice iz STEM područja na kojima učenici prezentiraju svoje istraživačke radove iz fizike, kemije, informatike i umjetno-sti.
Geodetska škola
Geodetska škola u Zagrebu jedina je geodetska škola u Republici Hrvatskoj. Školuje Tehničare geodezije i geoinformatike. U nastavi se koristi školska bespilotna letjelica.
Sudjelujemo u mnogim školskim i međunarodnim projektima. Sudjelovali smo u pilot fazi, a sudjelujemo i u tzv. velikom projektu e-škole. U sklopu programa ERASMUS+ imali smo više projekata. Prva smo hrvatska škola koja je u sklopu projekta GRAS dodijelila digitalne bedževe kao formalne potvrde i priznanja. Učenici su nagrađivani za razvoj socijalnih vještina poput komunikacije, samoregulacije, kreativnosti, rješavanja problema i sl.
Od 2004. škola sudjeluje na manifestaciji “Dojdi osmaš“ i promovira školu i struku. U posljednjih pet godina aktivno sudjelujemo na Znanstvenom pikniku.
U dvorištu škole je jedna od devet temeljnih točaka državne geodetske izmjere. Uspostavljena je 1995., a kompletne radove oko projektiranja, izvedbe i GPS mjerenja izveli su profesori i učenici. Danas točka služi geodetskom gospodarstvu i edukaciji mladih naraštaja geodetske struke. Od 1996. škola je članica CARNET-a s vlastitom domenom i serverom.
Od 2013. koristimo e-dnevnik i Eduroam, a danas imamo gigabitni link prema CARNET-u.
Gimnazija Antuna Gustava Matoša Đakovo
Nastava u Gimnaziji A. G. Matoša Đakovo izvodi se u 10 suvremeno opremljenih kabineta. Učenici aktivno sudjeluju na školskim, županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih i humanističkih znanosti. Nastavnici se redovito educiraju i prenose na učenike svoja znanja i iskustva u cilju popularizacije znanosti.
Učenici sudjeluju na natjecanjima kao što su: Znanstvenik u meni, Digitalni učenički inkubator, Atom liga, Šesterokut, školska, županijska i državna natjecanja.
Aktivno sudjelujemo na seminarima i stručnim skupovima kao voditelji radionice na županijskoj, međužupanijskoj, državnoj i međunarodnoj razini. Dijelimo primjere dobre prakse na Edutoriju, obrazovnim portalima, školskim mrežnim stranicama i Metodičkim preporukama. Jedno od naših najzanimljivijih postignuća sudjelovanje je u internacionalnom projektu Phys-Me čiji je cilj bio unaprjeđenje obrazovnog sustava u predmetnom području fizike u općem i strukovnom srednjoškolskom obrazovanju. U sklopu navedenoga projekta razmijenili smo iskustva i ideje s kolegama iz inozemstva te na temelju toga obogatili i vlastitu nastavu.
Mirta Lulić
Profesorica sam fizike i politehnike s 27 godina staža u nastavi fizike. 2009. godine stekla sam zvanje profesora mentora koje sam na osobni zahtjev obnovila 2014.
Nakon toga, 2019. godine stekla sam i zvanje profesora savjetnika, a 2024. izvrsnog savjetnika. Osim obvezne nastave, predajem i izbornu (tijekom koje sa zainteresiranim učenicima radim eksperimental-ne vježbe u sklopu projekta Phys-Me).S učenicima sudjelujem na natjecanjima i smotrama kao što su: Znanstvenik u meni, Atom liga, Šesterokut, Digitalni učenički inkubator, Znanstveni piknik, školska, županijska i državna natjecanja.
Od 2011. godine predsjednica sam Školskog aktiva matematike, fizike i informatike.
Aktivno sudjelujem na seminarima i stručnim skupovima kao voditeljica radionice na županijskoj, međužupanijskoj i državnoj razini. Dijelim primjere dobre prakse na Edutoriju, obrazovnim portalima, školskim mrežnim stranicama, simpozijima fizike kao i na međunarodnoj konferenciji o nastavi fizike u srednjim školama. Uz to, redovito sudjelujem i u ocjenjivanju ispita državne mature. Jedno od mojih najzanimljivijih postignuća sudjelovanje je u internacionalnom projektu Phys-Me čiji je cilj bio unaprjeđenje obrazovnog sustava u predmetnom području fizike u općem i strukovnom srednjoškolskom obrazovanju. U sklopu navedenoga projekta razmijenili smo iskustva i ideje s kolegama iz inozemstva te na temelju toga obogatili i vlastitu nastavu.
Vesna Tomić
Profesorica sam matematike i informatike u Gimnaziji A. G. Matoša u Đakovu. Autorica sam nekoliko srednjoškolskih udžbenika, e-tečajeva te priručnika i radionica, najviše u sklopu projekta e-škole. Svoju ljubav prema istraživanju novih tehnologija usmjeravam na njihovu praktičnu primjenu u učionici. Stoga sam pokrenula i
blog Razred na mreži u kojem, kroz primjere primjene u razredu nastavnicima pokušavam pokazati kako sustavi za udaljeno učenje i nove tehnologije nisu samo riznice za kolekciju sadržaja za udaljeno učenje, već se njihova kvaliteta temelji na različitim aktivnostima koje se mogu iskoristiti kako u učionici tako i izvan nje. Kroz svoj rad, želim potaknuti inspiraciju među kolegama i učenicima, uvjerena sam da se inovacije u obrazovanju temelje na
stalnom istraživanju, dijalogu i zajedničkom učenju.
Gimnazija Antuna Gustava Matoša Zabok
Gimnazija Antuna Gustava Matoša osnovana je 1963. godine na zahtjev građana Zaboka, a zbog potreba tada razvijene industrije, bez obzira na postojanje dvije srednje škole u Zaboku (Ekonomske i Tekstilne). Prvi takvi zahtjevi pojavili su se još 1956. i 1957. godine, a konačnu odluku o osnivanju Gimnazije u Zaboku donio je Narodni odbor općine Zabok, da bi Republički sekretarijat za školstvo (danas Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa) 1963. godine donijelo rješenje i odobrilo početak rada Gimnazije. U prvoj školskoj godini 1963./1964. upisano je 80 učenika u 2 razreda. Gimnazija radi samostalno do 1976., kada se provodi tzv. reforma odgoja i obrazovanja, odnosno spajaju se 3 srednje škole u Zaboku u jedan Srednjoškolski centar. Nestaje pojam gimnazije, ali se gimnazijski program ipak sačuvao kroz program odgojno–obrazovne struke. S nezavisnošću Republike Hrvatske 1990./1991. godine rasformiraju se Centri i ponovno počinje rad Gimnazije kao samostalne institucije s upisanim jednim razredom opće gimnazije. Od 1991. do 2014. godine Gimnazija ima 16 odjeljenja, od toga su četiri odjeljenja jezične gimnazije, 8 odjeljenja opće gimnazije i 4 odjeljenja prirodoslovno–matematičke gimnazije. Gimnazija od 1993. godine nosi ime književnika Antuna Gustava Matoša i kao Dan škole slavi 6. svibnja kada je Matoš prvi puta posjetio Hrvatsko zagorje. 2003./2004. god., nakon 40 godina postanka i podstanarstva, prvi put dobiva svoju zgradu, ali nažalost, bez sportske dvorane. U Gimnaziji se provodi kabinetska nastava i radi se u jednom turnusu. Cilj aktivnosti je istraživanje i razumijevanje koncepta simetrije kroz različite matematičke aktivnosti i primjere, kako bi učenici shvatili kako simetrija doprinosi estetici u matematici i prirodnom svijetu. Upoznati učenike s osnovnim pojmom simetrije i različitim vrstama simetrije na što jednostavniji način.
Gimnazija „Fran Galović” Koprivnica
Gimnazija „Fran Galović" Koprivnica djeluje u mreži srednjih škola Koprivničko-križevačke županije koja je ujedno i njezin osnivač. Škola nastavlja tradiciju stare koprivničke gimnazije. Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica jedna je od najstarijih obrazovnih institucija u našem gradu i županiji. Tradicija kontinuiranog gimnazijskog obrazovanja seže još u prvu polovicu 20. stoljeća. U našoj srednjoškolskoj ustanovi učenici, nastavnici i roditelji surađuju, vrijednosti koje potičemo su izvrsnosti u znanju i vještinama, inicijativnost, kreativnost i profesionalnost zaposlenika, njegovanje stogodišnje tradicije gimnazijskog obrazovanja, održavanje tradicijskih vrijednosti te otvorenost prema drugim i drugačijim vrijednostima. Učenici pokazuju zainteresiranost za STEM područje pa se unutar škole često organiziraju događaji koji isto i promoviraju. Učenici postižu značajne rezultate iz STEM područja i rado sudjeluju na različitim aktivnostima koje su organizirane od strane drugih organizacija za promicanje STEM-a.
Gimnazija Vukovar
Gimnazija Vukovar ostvaruje odgojno-obrazovne programe gimnazije općeg, prirodoslovno- matematičkog i jezičnog smjera. Škola ima odjeljenja koja nastavu prate na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu i odjeljenja koja nastavu prate na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Hrvatski je sabor davne 1891. godine izdao dozvolu za osnivanje male četverorazredne realke u Vukovaru. Tri godine kasnije izgrađena je velika, reprezentativna, školska jednokatnica iza katoličke (franjevačke) crkve, na malo povišenom položaju odakle se pružao prekrasan pogled na Dunav i grad. Tako je Vukovar dobio vrlo važan školski objekt, koji će u narednim desetljećima pohađati mnoge generacije učenika. U doba Domovinskog rata, zgrada gimnazije u potpunosti je uništena: „…onda je svjetionik razbijen upravo na svoj stoti rođendan. Svjetlost se ugasila, grad je potonuo u mrak, pa se i nasukao, kao što su se nasukali i njegovi stanovnici. Više nije bilo orijentacije ni u prostoru ni u vremenu. Na trenutak je izgledalo da je sve izgubljeno.“ (Pavao Pavličić). Od 1991. godine do 1998. stajala je tako razrušena, zaboravljena i izložena vremenskim utjecajima. Vođeni i ohrabreni riječima Siniše Glavaševića: „Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti.“, škola je obnovljena 2000. godine na ponos svih Vukovaraca i iste te godine započela je i nastava. „Vukovarska gimnazija stajala je na brijegu iznad grada i bila je obojena žuto. Zato je nalikovala na svjetiljku koja je postavljena visoko s nekom osobitom namjerom.“ (Pavao Pavličić). Cijenjena i priznata iznjedrila je generacije mladih, sposobnih ljudi, kasnije priznatih stručnjaka i intelektualaca. Bogato iskustvo i tradicija primjenjuju se u novim životnim uvjetima i na taj način omogućuje se učenicima vukovarske gimnazije dolaženje do novih znanja, vještina, otkrića i iskustava. Time škola odgovorno i samouvjereno odgaja i obrazuje buduće građane spremne za uključivanje u cjelokupni društveni život kao njegovi aktivni graditelji. 1891. godine bila je mala realka, poput feniksa 2000. godine uzdigla se iz pepela a danas je e-škola prepoznatljiva po svojoj tradiciji i usmjerenosti ka budućnosti.
Gimnazija M.A. Reljkovića Vinkovci
Melita Barić Tominac, prof. nastavnik je kemije u Gimnaziji M.A. Reljkovića Vinkovci. Godinama sudjeluje na Državnim natjecanjima iz kemije, redovito održava predavanja na županijskim i državnim stručnim skupovima. Dugogodišnji je član državnog povjerenstva za natjecanje iz kemije, koautor udžbenika iz kemije za gimnazije, voditeljica ŽSV-a Vukovarsko-srijemske županije nastavnika kemije za srednje škole. U statusu je izvrsnog savjetnika.
Melita Barić Tominac sudjeluju na brojnim manifestacijama poput Festivala znanosti, Znan-stvenog utorka, Dana otvorenih vrata, Kemijskog dana i dr. u svrhu promicanja i populariza-cije prirodnih znanosti.
Glazbena škola Zlatka Grgoševića, Sesvete
Naša glazbena škola djeluje od 1979. Gotovo četrdeset godina nakon osnutka škola je dopu-njena sa srednjim glazbenim obrazovanjem. Time je učenicima dana mogućnost da nakon završenog osnovnog obrazovanja nastave svoje putovanje kroz glazbu uz srednju školu. U sklopu škole pohađaju se i općeobrazovni predmeti (to su tzv. glazbeni razred). Učenici pro-laze kroz cjelovito obrazovanje koje završava pristupanjem ispitima iz mature. U sklopu iz-borne nastave biologije, kemije i fizike našim učenicima dajemo mogućnost da nadopune svoje znanje, ali i stječu neke životne vještine. Znanstveni piknik omogućuje nam da produ-bimo svoja znanja, ali i pokažemo što mi možemo, što smo naučili.
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica
Srednja škola „August Šenoa“ iz Garešnice već niz godina kao dio Školskog kurikuluma pro-vodi projekt popularizacije znanosti kojem je cilj približiti znanost, tehnologiju, edukaciju, kulturu i baštinu djeci i mladima na interaktivan, zanimljiv i zabavan način te tako potaknuti njihovu znatiželju, istraživački duh, maštovitost i kreativnost. Nastojimo razvijati kod učenika prije svega praktične vještine, zatim istraživački način rada, kritičko i analitičko razmišljanje, socijalne i komunikacijske vještine, kognitivnu fleksibilnost, te ih tako kontinuirano pripre-mati za cjeloživotno učenje i općenito snalaženje u životu. Osim toga želja nam poticati tim-ski rad među učenicima i nastavnicima i prezentirati školu i školske programe.
Srednja škola Bedekovčina
Srednja škola Bedekovčina je strukovna škola u području graditeljstva, zdravstva i poljopri-vrede. U ostvarivanju propisanih planova i programa, nastavnih kurikuluma i ishoda učenja i poučavanja učenike se educira i pomoću novih tehnologija u pojedinom području, a koje su bazirane na znanstvenim dostignućima.
Hotelijersko-turistička škola
Moto škole je: Želimo znanjem razumjeti, srcem prihvatiti i djelovanjem potaknuti
harmonizaciju bogatstva, beskrajnih različitosti među ljudima i kulturama.
Strategijom Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu želi sustavno planirati i realizirati svoj razvoj u sljedećih pet godina.
Polazeći od analize postojećeg stanja planirali smo razvoj u svim segmentima djelatnosti za koje možemo predočiti mjerljive pokazatelje uspješnosti postignuća.
Sadašnje stanje rada škole možemo procijeniti kao vrlo uspješno kad je riječ o
procesu učenja i poučavanja, učeničkim postignućima i organizaciji rada škole iako su nam uvjeti rada škole iznimno teški i složeni. Teškoće s kojima se Škola suočava se odnose prije svega na nedostatak prostora. Iako školu ne čine prostori i zidovi već učenici i profesori, što se vidi iz dobrih
postignuća ove škole, važno je imati na umu da sadašnji neprimjereni uvjeti rada u velikoj mjeri ograničavaju razvoj odgojno-obrazovnog procesa. Vjerujemo da će nova školska zgra-da i oprema koja je planirana biti veliki doprinos motivaciji za rad svih dionika odgojno-obrazovnog procesa te da će se time doprinijeti sveukupnoj uspješnosti i kvaliteti rada ško-le.
Srednja škola Jelkovec
Srednja škola Jelkovec je elektrotehnička škola u kojoj se učenici školuju za zanimanja tehni-čar za elektroniku, tehničar za računalstvo i elektrotehničar. U sklopu redovne nastave uče-nici imaju laboratorijske vježbe, koje, ovisno o godini obrazovanja čine 20% do 30% satnice. Učenici rade vježbe i pokuse na kojima moraju zaključiti o pojavi (npr. iz fizike) ili vježbe na kojima uče primijeniti stečena teorijska znanja iz programiranja i elektronike. U okviru do-punske nastave učenici imaju priliku proširiti svoje znanje iz područja robotike i programira-nja, matematike, elektronike i astronomije. U školi se organiziraju natjecanja učenika iz ma-tematike, fizike i strukovnih vještina. Također, učenici sudjeluju na smotrama radova iz elek-tronike i fizike.
Srednja škola Krapina
SŠ Krapina ima za cilj da kod učenika razvija istraživački potencijal kao i vještine logičkog i kritičkog mišljenja. Kako bi to uspješno realizirali učenicima se nudi dodatna i fakultativna nastava (gimnazija 100 +) iz STEM područja, radionice za darovite učenike, a provodi se i integrirana nastava Dan prirodoslovlja.
Srednja škola Oroslavje
Srednja škola Oroslavje provodi četverogodišnje programe opće gimnazije i strojarsko-računalnih tehničara, kao i trogodišnje programe iz strojarstva, šumarstva i osobnih usluga. Škola promovira znanost kroz razne aktivnosti u okviru kurikuluma, međunarodne projekte i terenske nastave, omogućujući učenicima razvoj motoričkih vještina, preciznosti i upoznavanje s istraživačkim metodama i tehnikama terenskog rada. Svake godine škola organizira dan otvorenih vrata u kojem aktivno sudjeluje stručno vijeće za prirodne predmete.
Srednja škola Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića
Naša škola djeluje, raste i razvija se od 1. rujna 1992. godine. Prvih godina od izdvajanja iz Centra Juraj Baraković, Škola djeluje u istoj zgradi, Perivoj Vladimira Nazora 3. Obnovom jedne zgrade u bivšoj vojarni, uz Put Stanova, Srednja škola Stanka Ožanića preselila je na novu adresu na kojoj djelujemo i danas. Nova zgrada objektivno pruža više mogućnosti za razvoj Škole koja je u međuvremenu dobila i treći odjel uvođenjem zanimanja veterinarski tehničar, kompatibilan u zatvorenom krugu s poljoprivredom i prehranom. Stalno uljepša-vanje okoliša uspijevamo ostvariti uzgojenim cvijećem u vlastitom stakleniku smještenom u dvorišnom dijelu zgrade i funkcionalno povezanim s učionicama.
Naši učenici prehrambenih usmjerenja imaju laboratorij za kemiju i mikrobiologiju sa šes-naest radnih mjesta u kojem se mogu spoznavati svi procesi i analize potrebne prehrambe-noj industriji. Za potrebe prehrane i poljoprivrede završen je enološki laboratorij za analizu vina i ostalih pića, a isto tako i kuhinja.
Škola je obogaćena laboratorijem za zaštitu bilja, nužno potrebnim za sva zanimanja u po-ljoprivredi. Temeljito je obnovljena i kompletno uređena cvjećarska radionica koja povećava udio praktične nastave u Školi.
Radi poboljšanja praktične nastave zanimanja pekar, školska pekarnica opremljena je naj-modernijom opremom. Koristi se za cjelovitu praktičnu nastavu za pekare u Školi.
Veterinarski odjel dobio je moderan kabinet koji će od sada služiti za realizaciju dijela prak-tične nastave veterinarskih tehničara, poljoprivrednih tehničara – općih i agroturističkih tehničara. S vremenom se pokazalo da je naziv Srednja škola Stanka Ožanića postao neprik-ladan jer je uvijek iznova bilo potrebno objašnjavati o kakvoj školi se radi. Stoga od 23. svib-nja 2005. godine, Škola nosi puni i jasan naziv Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića, s vjerom da ovaj naziv sugerira dimenziju trajanja.
Škola najzad postaje prava gospodarska škola i priliči gradu Zadru i Zadarskoj županiji koja je prvenstveno, u komparativnom smislu, agroturistička županija. U velikoj i prelijepoj Zadar-skoj županiji, Školu vidimo kao primarnu uz perspektivu širenja djelatnosti i neprekidnog trajanja. Za pravo nam daju i najnovija razvrstavanja stručnih škola Hrvatske u 14 sektora, unutar kojih se u prvom sektoru nalaze upravo sve tri struke koje njeguje ova Škola: poljo-djelstvo, prehrana i veterina.
Aktiv prirodne grupe predmeta aktivno je uključen u promociju STEAM područja kroz razne aktivnosti, projekte i radionice. Aktivno sudjelujemo na Festivalu znanosti, projektu mART kojim matematiku, fiziku, kemiju i računalstvo uspješno povezujemo i s umjetnošću. Na Danima otvorenih vrata rado prezentiramo naše laboratorije i pokuse. Učenici su do sada posjetili i Znanstveni piknik i Memorijalni centar „Nikola Tesla“ u Smiljanu. Redovito posjeću-jemo tehnički muzej i sve ono što nam je dostupno u pojedinoj godini. Sudjelujemo na škol-skim i županijskim natjecanjima iz STEM područja, Večeri matematike, Zlatnoj večeri mate-matike, Klokanu.
Srednja škola Pregrada
U SŠ Pregrada učenici sadržaje iz prirodnih znanosti imaju mogućnost produbiti i proširiti kroz sljedeće aktivnosti:
- EKO škola (EKO projekti)
- Večer znanosti u Pregradi (radionice iz STEM područja)
- Dan otvorenih vrata škole (radionice koje populariziraju STEM područje)
- terenska nastava
Srednja škola Zabok
Srednja škola Zabok od samih početaka sudjeluje i svojim aktivnostima popularizira svoje obrazovne programe posjetiteljima, od najmlađih do najstarijih. Uvijek su tu atraktivne aktivnosti koje realiziraju učenici ekonomskog i ugostiteljskog usmjerenja. Posjetitelji mogu sudjelovati u raznim radionicama, prisustvovati demonstracijama, simulacijama, sudjelovati u igrama. Kroz program ambasadora EU parlamenta također nastojmo popularizirati politiku za one starije, te vrijednosti na kojima počiva svako društvo, pa i EU, „politike na djelu“ za one mlađe i najmlađe. Iz iskustva znamo da je to svima zanimljivo i da uvijek bude velikog interesa, a to nam je i cilj.
Srednja škola Zabok djeluje u dva obrazovna područja: ekonomija i trgovina te turizam i ugostiteljstvo i niz je godina gradila renome tražene škole u oba područja. U statusu je Regionalnog centra kompetencija u turizmu i ugostiteljstvu i ambasadora EU Parlamenta. Već dvije godine zaredom smo ili bili domaćini ili usko uključeni u proslavu Dana Europe u Zagrebu, te organizirali niz sajmova, konferencija, edukacija, natjecanja, manifestacija, studijskih putovanja, a sve s ciljem modernizacije nastavnog procesa i povećanja kompetencija svih uključenih dionika.
Želja nam je prikazati ostalima što i kako radimo. Škola smo na temeljima društvenih znanosti i to možemo kroz niz zabavnih i atraktivnih aktivnosti pokazati, a usput promovirati temeljne vrijednosti, načela i principe na kojima funkcionira EU kao zajednica država ogromnih različitosti.
Srednja škola Zlatar
Srednja škola Zlatar u svom programu nudi opću gimnaziju, tehničara za logistiku i špediciju, tehničara za računalstvo i upravnog referenta. Naši gimnazijalci redovito sudjeluju na natjecanjima eksperimentalnih radova iz fizike, a tehničari za računalstvo sudjeluju na smotri praktičnih radova iz područja elektrotehnike i računalstva. Upotrebljavaju najnovije tehnologije te uz pomoć njih stvaraju inovativne ideje.
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok je srednja umjetničko-strukovna škola smještena na adresi Prilaz prof. Ivana Vrančića 5. u Zaboku.
U školi obrazujemo učenike u dva sektora obrazovanja:
- Umjetnost (područje rada likovne umjetnosti i dizajna – industrijski i grafički dizajn i dizajn odjeće te srednjoškolsko glazbeno obrazovanje)
- Grafičke tehnologije i audiovizualno oblikovanje (zanimanja: medijski tehničar, web dizajner, grafički tehničar pripreme, grafički urednik – dizajner).
Bogatim i inovativnim školskim kurikulumom, različitim projektima i suradnjama s lokalnom i međunarodnom zajednicom, povećavamo kvalitetu rada i pridonosimo afirmaciji škole u širem okruženju.
Odlika naše škole podrazumijeva promicanje kreativnosti, likovnog stvaralaštva i vizualnog oblikovanja, glazbene i filmske umjetnosti, dizajna i modnog izričaja uključujući suradnju s međunarodnim institucijama, školama i udrugama kroz rad na projektima, izložbama, festivalima i drugim medijskim nastupima.
Stvarajući most između znanosti i umjetnosti, nastavljamo njegovati radoznalost, raznolikost interesa te cjeloživotno učenje kod naših učenika, pripremajući ih za buduće izazove i prilike.
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci, najveća strukovna škola u regiji, u svojih 60 godina postojanja kontinuirano potiče aktivnosti u području znanosti. Kao strukovna škola, sa velikim brojem sati struke – strojarske, elektro i graditeljske ima sve potrebne predispozicije za popularizaciju iste. Elektro struka u sklopu nastave fizike ima laboratorijske vježbe, gdje tijekom sve četiri godine školovanja izvode eksperimentalni dio nastave i na taj način se upoznaju sa različitim znanstvenim područjima. U školi duži niz godina rade nastavnici koji svoju ljubav prema prirodnim znanostima prenose na svoje učenike. „Posljedice“ njihove kvalitetne suradnje vidljive su u višegodišnjem sudjelovanju naše Škole na Festivalu znanosti i Znanstvenom pikniku. Ne samo da smo dobri u struci, ostvarujemo uspješnu suradnju sa brojnim školama u Republici Hrvatskoj. Ove godine sa nama je kolegica iz Gimnazije Matije Antuna Reljkovića koja nam daje poseban „kemijski štih“.
Sveučilište u Zagrebu Stomatološki fakultet
Stomatološki fakultet je visokoobrazovna institucija u području biomedicine. U obrazovanju studenata uključeno je i područje STEM-a. Osim obaveznih kurikularnih bazičnih predmeta u koje su uključeni predmeti kemija, fizika, biologija te kasnije pretklinički i klinički medicinski i stomatološki predmeti, studenti su razvili izvrsne izvankurikularne aktivnosti koje uključuju i popularizaciju znanosti. Većina naših istraživanja unutar projekata koji se izvode na fakultetu, financiranih od strane Hrvatske zaklade za znanost, kao i ona izrađena u okviru detorsion studija, izvrsna su podloga za promoviranje znanstvenog pristupa široj javnosti. Fakultet je sudjelovao u projektu “Popularizacijom STEM-a do očuvanja javnog zdravlja” kojeg provodi udruga HU-HIV financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda u okviru programa “Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a” od 12.05.2021. do 12.05.2023. Zadatak Stomatološkog fakulteta jest osmišljavanje edukacijskih modula i edukacija edukatora koji će u osnovnim i srednjim školama održati predavanja u svrhu popularizacije STEM-a u kontekstu javnoga zdravstva i znanosti. Stomatološki fakultet već je sudjelovao prethodnih godina u Znanstvenim piknicima.
Muzej seljačkih buna
Muzej seljačkih buna je specijalizirani povijesni muzej smješten u baroknom dvorcu obitelji Oršić iz sredine 18. stoljeća. Središnji dio stalnog postava prikazuje povijest feudalizma u Hrvatskom zagorju od srednjeg vijeka do 1848. godine i obitelj Oršić. U podrumu je predstavljeno vinogradarstvo, a u kapeli izložba sakralne umjetnosti Hrvatskog zagorja. Muzej tijekom godine provodi brojna događanja i radionice na kojima predstavlja sadržaje Muzeja na edukativno-kreativan i znanstven način.
Tiflološki muzej
Tiflološki muzej je ustanova u kulturi koja prikuplja, obrađuje i izlaže sve vezano uz socijalno ranjive skupine s naglaskom na osobe oštećena vida. Putem izložbi, radionica, predavanja, promocija i dr. promičemo ideju tolerancije na različitost. Proučavamo fenomen nastanka i upotrebe Brailleova pisma, taktilne percepcije kao i teme s područja oftalmologije, surdologije, audiologije i drugih srodnih znanosti.
Institut Ruđer Bošković
Institut Ruđer Bošković aktivno popularizira znanost kroz brojne aktivnosti kao što su Otvoreni dan (Frizbijada), Noć pod zvijezdama na Ruđeru, predavanja povodom dodjele Nobelovih nagrada i sl. kao i sudjelovanjem u brojnim manifestacijama koje organiziraju drugi dionici. IRB kao vodeća znanstveno-istraživačka institucija u RH svojim primjerom, inovativnim pristupom i mnogim bilateralnim i multilateralnim projektima u području popularizacije znanosti pomaže u iniciranju i razvoju novih aktivnosti u ovom području kroz različite projektne suradnje.
Institut za fiziku
Institut za fiziku osnovan je 1960. godine kao javni institut za znanstvena istraživanja u fizici čvrstog stanja i fizici ioniziranih plinova. Iako se veći dio današnjih aktivnosti još uvijek može uklopiti u takvu klasifikaciju, bolje je reći da, s obzirom na opseg i opseg predmeta, današnje aktivnosti obuhvaćaju različite grane fizike, poput fizike čvrstog stanja, površine fizika, statistička fizika, biološka fizika, atomska i molekularna fizika, optička fizika i fizika plazme.
Institut za fiziku ima veliko iskustvo u organizaciji popularizacijske aktivnosti. S Danima otvorenih vrata u Hrvatskoj smo prvi put krenuli 2001. godine. Na tim događanjima okupili smo tisuće studenata iz cijele Hrvatske i regije. Više od deset godina bavimo se i darovitim srednjoškolcima kroz projekt Zvijezda je rođena. Daroviti učenici rade zajedno sa znanstvenicima u laboratoriju Instituta i izrađuju projekte koje prikazuju javnosti na raznim popularizacijskim događanjima. Naši znanstvenici redovito održavaju predavanja i radionice u školama te na raznim popularizacijskim događanjima.
Udruga Astronomsko društvo Meteor
Astronomsko društvo Meteor je udruga s ciljem razvijanje i promicanje STEM područja s naglaskom na tehničku kulturu, a osobito astronomiju na području Krapinsko-zagorske županije. AD Meteor pridruženi je član Zajednice tehničke kulture KZŽ te provodi radionice i predavanja iz područja astronomije te javna promatranja na području cijele Krapinsko-zagorske županije. Članovi udruge su astronomi amateri i popularizatori astronomije koji redovito organiziraju mnoge događaje s ciljem popularizacije astronomije.
Hrvatska zajednica tehničke kulture
Hrvatska zajednica tehničke kulture krovna je udruga tehničke kulture u Republici Hrvatskoj koja je usmjerena na razvoj i promociju tehničke kulture u Republici Hrvatskoj. Uz Tehnički muzej "Nikola Tesla" u Zagrebu, Zajednica danas okuplja 18 nacionalnih saveza tehničke kulture, 19 županijskih i 35 gradskih zajednica tehničke kulture, ukupno 73 članice. Zajednica, njezine članice i udruge koje su u njih učlanjene, osobitu pozornost posvećuju izvanškolskom i izvannastavnom odgoju i obrazovanju djece i mladih, kao i popularizaciji tehničke kulture. Odgoj i obrazovanje u različitim djelatnostima tehničke kulture (elektrotehnika, elektronika, automatika, graditeljstvo, modelarstvo i maketarstvo, informatika i računalstvo, strojarstvo i konstruktorstvo, komunikacijska tehnika, audiovizualne tehničke djelatnosti, astronautika i astronomija, inovatorstvo) utječe na razvoj inovacija i kreativnosti kod djece i mladih, njihovom odabiru strukovnih ili tehničkih škola, tehničkih fakulteta i zanimanja, što je temelj poduzetništva i gospodarskog razvoja zemlje.
Udruga Hrvatsko geološko društvo (HGD)
Hrvatsko geološko društvo je dobrovoljna strukovna udruga koja okuplja geologe, kao i insti-tucije/ustanove iz područja geoloških znanosti.
Cilj i svrha djelovanja društva je promicanje djelatnosti geologa i razvoj geologije kao znan-stvenog područja. Osobiti zadaci društva su unapređivanje stručnog i znanstvenog rada u geološkoj struci, razvijanje geologije, širenje geološkog znanja te stručno i znanstveno usa-vršavanje članova.
Rad društva ogleda se u organizaciji i održavanju javnih znanstvenih skupova, stručnih sasta-naka, tribina, izložbi, radionica, javnih znanstveno-popularnih predavanja, objavljivanju znanstvenih radova članova društva kako u domaćoj tako i u inozemnoj literaturi i drugo.
Udruga Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“
Udruga već gotovo 15 godina priprema najbolje učenike osnovnih i srednjih škola za natje-canja iz matematike, organizira kampove (Ljetni kamp mladih matematičara, Matematička konferencija za učenike, Zimska škola matematike) te popularizira matematiku. U sklopu popularizacijskih aktivnosti obilazimo škole diljem Hrvatske te održavamo radionice „Mate-matičke igre“, „Statistika“ i „Kriptografija“ za veće grupe učenika i razrede u svrhu razvijanja logičkog razmišljanja i popularizacije matematike kao znanosti. Osim toga, sudjelujemo na raznim događajima popularizacije znanosti kao što su Znanstveni piknik (već nekoliko godina zaredom) te Dan i noć na PMF-u, raznim festivalima i ekipnim natjecanjima iz matematike kao što je Lucko, a u prošlosti smo sudjelovali i na Interliberu i Danu za znanost.
Udruga za popularizaciju znanosti sporta stemKA
Udruga stemKA aktivno promiče STEM (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika) obrazovanje, te organizira konferenciju pod nazivom "stemKA" u Karlovcu. Konferencija je osmišljena kako bi okupila nastavnike, učenike i znanstvenike te potaknula stručno usavršavanje i razmjenu ideja među sudionicima. Konferencija uključuje raznovrsne radionice, predavanja i praktične primjere dobre prakse za nastavnike i učenike. Kako bi i tijekom godine aktivno doprinijeli popularizaciji STEM-a organizacijski tim stemKA konferencije osnovao je 2024. i istoimenu udrugu.
Glavni ciljevi udruge su popularizacija znanosti, edukacija nastavnika te poticanje mladih na interes za STEM područja, stoga naši članovi volonteri koji su do sada aktivno provodili radionice u cijeloj obrazovnoj vertikali u suradnji ispred svojih škola, sada aktivno rade isto i ispred udruge.
Udruga Studentska sekcija Hrvatskog kemijskog društva: PO „Entropija“
Popularizacijski odjel (PO) „Entropija“ projekt je Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva s ciljem popularizacije prirodoslovnih znanosti i drugih STEM područja.
Projekt je namijenjen srednjim školama te višim razredima osnovnih škola, a provodi se odr-žavanjem radionica i predavanja uz izvođenje atraktivnih demonstracijskih pokusa. Tijekom predavanja pokušavamo približiti i međusobno povezati kemijske i fizikalne (svjetlost, zvuk, eksplozija, toplina…) procese. Predavanja se temelje na pojmovima iz područja pirotehnike, vatrometa, oksidacijsko-redukcijskih reakcija, reakcija gorenja, rocket sciencea, luminiscenci-je (reakcije tijekom kojih se oslobađa svjetlost – kemiluminiscencija, triboluminiscencija, fosforescencija, fluorescencija) i drugo. Uz pomoć studenata djeca samostalno pokušavaju razmisliti i objasniti pokuse koje su vidjeli.
Udruga studenata biologije – BIUS
BIUS je studentska udruga koja okuplja ambiciozne, svestrane i kreativne studente biologije. Bavi se edukacijom, promocijom i popularizacijom biologije kao znanosti. Studenti svojim inicijativama usavr-šavaju svoja znanja te tako stvaraju temelje za nastajanje budućih stručnjaka . Osnovni ciljevi Udruge su poticanje i unapređenje kulturnih, zabavnih, sportskih i edukativno-istraživačkih djelatnosti stude-nata; vrednovanje, očuvanje i zaštita prirode i bioraznolikosti. Sudjelovanjem na različitim manifesta-cijama educiramo javnost o našem radu te promičemo gore navedene vrijednosti.
Udruga Virtualci
Naziv: Virtualna povijest
Virtualci - Udruga za razvoj i promicanje kreativnog i digitalnog obrazovanja. Cilj Udruge je poticanje igrifikacije u nastavnom procesu kroz okupljanje djece, mladeži i odraslih koja se žele educirati kroz igru i interakciju te razvitak odgojnih i moralnih vrijednosti kod svojih članova te se poseban naglasak daje na korištenje informacijsko telekomunikacijskih tehnologija; poticanje stručnog usavršavanja predavača, osoba osposobljenih za rad u obrazovnim ustanovama i drugih osoba od značaja za djelovanje Udruge; poticanje mladih na druženje i razvijanje društvenih vještina; promicanja, razvitka i unapređenja poticanje i promicanje korištenje informacijsko-komunikacijskih tehnologija u nastavi društvenih i svih ostalih predmeta.
Udruga za promicanje znanosti, ekologije i sigurnosti
Udruga za promicanje znanosti, ekologije i sigurnosti promiče i potiče obrazovanje i inovativnost, stvaralaštvo i kreativnost u umjetničkim područjima i kulturi, promiče međunarodne suradnje na području obrazovanja i popularizacije znanosti, promiče razvoj vještina iskustvenog učenja, timskog rada, kreativnost i rješavanje problema kroz STREAM koncept (Znanost – Tehnologija – Čitanje i jezik - Konstruiranje – Umjetnost – Matematika) kroz izradu STREAM eksponata i STREAM kutija za djecu, promiče, razvoj i unapređenja znanosti i tehničke kulture, potiče volontiranje, razvoje ekološke svijesti i razvoja sigurnost osoba te imovine. Pogotovo smo ponosni na naš program edukacije za studente koji kod nas obavljaju prasku.
Udruga je dosad organizirala nekoliko međunarodnih i domaćih projekta u gore spomenutom području djelovanja, broji 10-ak aktivnih članova i ima doista snažnu želju na daljnjim razvojem, uz potporu relevantnih čimbenika.
Udruga za robotiku Futura
Cilj Udruge za robotiku Futura je upoznati djecu predškolske dobi i učenike s robotikom i digitalnim tehnologijama te kod njih potaknuti razvijanje osnovnih znanja i vještina u navedenom području. Potrebe za robotikom su sve izraženije, pa tako i naša udruga želi unaprijediti vještine i razvijati digitalne kompetencije. Naš cilj je osposobiti učenike za samostalno izrađivanje i programiranje robota.
Aktivnosti koje provodimo su:
- prepoznati osobne kompetencije učenika
- razviti vještine izrađivanja robota
- razviti vještine programiranja
- primijeniti nova znanja i tehnologije u radu
- izgraditi pozitivan stav prema robotici
- osposobiti učenike za kreativno rješavanje zadataka
Dubravka Turčinović
Bila sam nastavnica kemije u srednjim školama u Bjelovaru i Velikoj Gorici, a od 1982. do umirovljenja 2016. godine u V. gimnaziji u Zagrebu. Sudjelovala sam na brojnim seminarima za nastavnike kao voditeljica radionica ili kao sudionica te u radu Sekcije za izobrazbu HKD-a. Od umirovljenja sam i dalje aktivna, ponekad sa svojim radionicama, a redovito kao sudionica Hrvatske konferencije o kemijskom obrazovanju. U školi sam vodila kemijsku grupu na kojoj je napravljeno petnaestak istraživačkih mini-projekata te pripremljen veliki broj učenika za natjecanja. Niz godina sam bila i članica Državnog povjerenstva za susrete i natjecanja iz kemije i svake sam godine kreirala po dvije radionice za učenike 7. razreda osnovnih škola. 24.5. 2024. godine sam sudjelovala u Večeri znanosti u Pregradi.
Katarina Potaček - origami
Rođena sam 11. travnja 1952. u Dubravi (Republika Hrvatska).
Školovala sam se u Zagrebu – Pedagoška gimnazija (XI), te nastavila školovanje na Prirodoslovno Matematičkom fakultetu (PMF) smjer matematike i informatike te magistrirala na FOI-u u Varaždinu. Predavala sam matematiku u Grafičkoj srednjoj školi (danas Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju) do mirovine. Član sam Hrvatskog origami društva od osnutka. Origami tehniku savijanja papira uvela sam u nastavu kao izbornu nastavnu aktivnost te i u samu nastavu matematike.
Vodila sam origami radionice za odgajatelje, učitelje i nastavnike matematike na kongresima nastavnika matematike na PMF-u te sudjelovala na brojnim izložbama origami radova na festivalima znanosti, znanstvenim piknicima, raznim školama i Institutu Ruđer Bošković.
Sudjelovala sam na međunarodnim konvencijama u Pečuhu, Krakovu, Pragu i LaPazu.
I. osnovna škola Bjelovar jedna je od 5 osnovnih škola u Bjelovaru. Nastava je organizirana u jednoj smjeni što ostavlja dovoljno vremena i prostora za provođenje različitih izvannastavnih aktivnosti. Aktivno promoviramo STEM područje uključivanjem učenika u različite izvannastavne i izvanškolske aktivnosti te provođenjem školskih i eTwinning projekata s ciljem populariziranja znanosti. Višegodišnji smo suradnici manifestacije Festival znanosti te naši učitelji provode različite znanstvene radionice u našoj školi, dječjem vrtiću i dječjem odjelu gradske knjižnice. Dobitnici smo Erasmus+ akreditacije te ćemo u idućim godinama provoditi aktivnosti vezane za rad s nadarenim učenicima i popularizaciji STEMa za što će se naši učitelji dodatno educirati
Osnovna škola A. Šenoe, Zagreb
Osnovna škola Augusta Šenoe sudjeluje u Erasmus + projektima, brojne aktivnosti se ostvaruju kroz aktivnosti Šenoinih volontera, izvannastavnih aktivnosti, dodatne nastave vedine predmeta, posjeta i terenske nastave u suradnji s značajnijim institucijama i ustanovama (npr. Javna ustanova Maksimir, Institut R. Bošković, PMF, Zvjezdarnica Višnjan i druge) te suradnji s udrugom Mladi čuvari prirode.
Osnovna škola Barilović
Učenička zadruga "Barilko" osnovana je 2006. godine i već 18 godina aktivno sudjeluje u raznim aktivnostima. Zadruga se sastoji od tri sekcije: "Održivi razvoj", "3D tehnologije" i "Uporabni i ukrasni predmeti". Na Znanstvenom pikniku predstavit ćemo se s izradom višenamjenskog cvjetnog straničnika s motivom malog kaćuna, vrste iz porodice orhideja. Straničnici su oslikani tehnikom akvarela, laminirani i pakirani u ekološki omot s edukativnim tekstom o važnosti očuvanja ove zaštićene biljke. Višenamjenski cvjetni straničnik sadrži i ukrasni privjesak u obliku cvijeta ivančice. Privjesak je poseban jer u sebi sadrži sjeme različitog livadnog cvijeća za sjetvu. Osim kao privjesak na straničniku, može se koristiti kao privjesak na ogrlici ili kao naušnice. Koristimo biorazgradivi filament, što ga čini sigurnim za okoliš. Na našem štandu prikazat ćemo izradu straničnika te uporabu 3D printanja za izradu motiva livadnog cvijeća, uključujući ivančice. Aktivnosti učenicima pružaju priliku da razvijaju ekološku svijest o očuvanju okoliša i održivog razvoja i poduzetničke vještine, čime ih potičemo na odgovorno ponašanje i inovativno razmišljanje. Pozivamo vas da nas posjetite i saznate više o našim projektima i aktivnostima!
Osnovna škola Bedekovčina
Trajna usmjerenost OŠ Bedekovčina je pružanje učenicima što više mogućnosti za stjecanje novih znanja, vještina i formiranja stavova te sustava vrijednosti za budući život potičući kod njih kreativnost i kritički način promišljanja. Stoga realiziramo brojne projekte: Prebrojavanje populacije kockavica na području Bedekovčine, Antropogeni utjecaj na kakvoću vode Bedekovčanskih jezera i rijeke Krapine, dugoročni projekt ''Težimo izvrsnosti''. Školi su unatrag 6 godina odobrena 3 Erasmus+ projekta (K1), a projekt ''Abeceda znanosti'' osvojio je 2020. najveći broj bodova 98/100, te 100/100 na završnom izvješću. Školi je odobrena Erasmus akreditacija do 2027. Sudjelovala je u K2 projektima: ''ETHICS'' i ''Budi rješenje – recikliraj!''.
STEM grupa je 2019. godine osvojila nagradni natječaj Hrvatskog Telekoma i IRIM-a ''Generacija Next'' za OŠ.
Škola aktivno sudjeluje na Znanstvenom pikniku od 2018. Realizira ''Kamp OŠ Bedekovčina'' kao spoj INA izviđača/planinara i učenja s područja STEM-a u neposrednoj realnoj okolini kroz osobno iskustvo i suradnju s vršnjacima i mentorima. Škola je 2024. postala županijski Centar izvrsnosti za prirodoslovlje.
Osnovna škola Budrovci
OŠ Budrovci je poduzetnička škola koja intenzivno unaprjeđuje svoje poduzetničke vještine i financijsku pismenost. Sudjeluje u eksperimentalnom programu Cjelodnevna škola. U sklopu B1 aktivnosti provodi se program Mladi znanstvenici koji vodi učiteljica matematike i fizike. U programu Mladih znanstvenika učenici se bave popularizacijom STEM-a, sudjeluju na Danima otvorenih vrata, Zimskoj škole fizike, organiziraju različite aktivnosti za specifične datume kao što su Dan planeta Zemlje, Svjetski dan voda, Dan broja pi. Ponajviše se bave obnovljivim izvorima energije i održivim razvojem. Učenici promoviraju vodik kao gorivo budućnosti.
Osnovna škola Donja Stubica
Osnovna škola Donja Stubica ima 414 učenika u matičnoj i PŠ Vučak. Uz odličnu opremljenost škole, a za koju se izuzetno trudimo da se i dalje nadograđuje, nastava se izvodi na suvremen i moderan način. Vizija škole je kreativnim i kvalitetnim radom te suvremenom metodologijom kroz realizaciju niza ishoda osposobiti učenike za njihov vlastiti napredak u smjeru njihovih interesa kao osnovicu njihovog daljeg, uspješnog obrazovanja. Kao škola prijavitelj aktivni smo u čitavom nizu programa na svim razinama te u programima i projektima koje sami osmišljavamo te provodimo kako u školi tako i lokalnoj zajednici. Obzirom da uočavamo potencijale i interese naših učenika, imamo čitav niz izvrsnih rezultata od županijske do državne razine. Potičemo istraživački i projektni način rada tijekom cijele školske godine.
Osnovna škola Grigora Viteza Zagreb
Osnovna škola Grigora Viteza Zagreb aktivno se bavi promicanjem znanosti i STEM/STEAM područja kroz razne izvannastavne aktivnosti, suradnje s drugim ustanovama te sudjelovanja naših učenika u natjecanjima. U školi smo posebno posvećeni radu s darovitim učenicima kroz aktivnosti u našem timu Raketa, timu identificiranih darovitih učenika nižih razreda te u mentorskom radu s učenicima viših razreda. Školske godine 2023./2024. učitelji i stručni suradnici naše škole izradili su radnu bilježnicu sa zadacima iz različitih područja za darovite učenike pod nazivom „Draženove Steamolovke“. Osim toga, naša škola je dobitnik Erasmus+ akreditacije i već dulji niz godina provodi razne Erasmus+ projekte u razne svrhe poput obogaćivanja rada sa učenicima svih profila, poticanja mentalnog zdravlja i povećanja kompetencija učitelja i učenika u području održivog razvoja.
Osnovna škola Grohote
OŠ Grohote jedina je škola na otoku Šolti, a pohađaju je učenici iz osam mjesta – Stomorska, Gornje Selo, Nečujam, Rogač, Srednje Selo, Donje Selo, Maslinica i Grohote. To je škola u kojoj učenici i zaposlenici kroz volonterski rad sudjeluju u brojnim projektima (Eko-škole, Školski
volonteri, Odgoj i obrazovanje za volontiranje, Budi Internet genijalac, Mladi za stare, a stari za mlade, projekti IRIM-a, Edit Code Schools SDŽ, Erasmus+ projekti: Inovativnim pristupima prema kvalitetnoj školi, Mali poduzetnici za zeleni otok, Putevima antičkih civilizacija i dr.) i akcijama (uzgoj, branje i prerada voća iz školskog voćnjaka, uzgoj začinskog bilja i cvijeća, sudjelovanje u procesu branja i obrade maslina na terenu, sadnja i prodaja presadnica raznog povrća, prodaja lovora, ružmarina, ulja, čuvarkuća, ljubičica, izrada i prodaja uporabnih
predmeta, prikupljanja prehrambenih i drugih proizvoda za potrebite i još mnogo toga).
Škola svojim učenicima pruža priliku da izađu izvan okvira života na otoku, ali i da specifičnosti svog otoka podijele s drugima.
Vizija škole
Škola na otoku za Otok.
Osnovna škola Ivan Goran Kovačić Zagreb
Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića iz Zagreba kroz redovnu, dodatnu i izvannastavne aktivnosti potiče učenike na usvajanje sadržaja iz STEM područja. Škola redovito surađuje sa znanstvenim i obrazovnim institucijama te udrugama (PMF, FER, Institut Ruđer Bošković, Stomatološki fakultet, Hrvatski institut za istraživanje mozga, Centar mladih Ribnjak, udruga Zeleni klik, Hrvatsko društvo za mikroskopiju). Tijekom školske godine održava se više projektnih dana: Večer znanosti, Matematičko popodne, Sudoku natjecanje, natjecanje u slaganju Rubikove kocke. Učenici redovito sudjeluju na natjecanjima školske, županijske i državne razine iz predmeta STEM područja.
Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci i Gimnazija M.A. Reljkovića Vinkovci
Melita Barić Tominac, prof. nastavnik je kemije u Gimnaziji M.A. Reljkovića Vinkovci. Godinama sudjeluje na Državnim natjecanjima iz kemije, redovito održava predavanja na županijskim i državnim stručnim skupovima. Dugogodišnji je član državnog povjerenstva za natjecanje iz kemije, koautor udžbenika iz kemije za gimnazije, voditeljica ŽSV-a Vukovarsko-srijemske županije nastavnika kemije za srednje škole. U statusu je izvrsnog savjetnika.
Darija Vištica, prof. učitelj je kemije u OŠ Ivana Mažuranića i OŠ Josipa Kozarca u Vinkovcima. Voditeljica je ŽSV-a učitelja kemije Vukovarsko-srijemske županije za osnovne škole. Na županijskim je i međužupanijskim stručnim vijećima održala niz predavanja i radionica kao primjer dobre prakse. Sa svojim je radovima sudjelovala na državnim stručnim skupovima. Dugi niz godina voditeljica je dodatne nastave iz kemije i s učenicima sudjeluje na županijskim i državnim natjecanjima. Sudjelovala je u školskom timu učitelja koji su zaduženi za planiranje, provedbu i analizu projektnih aktivnosti nekoliko međunarodnih projekata u sastavu Agencije za mobilnost i programe Europske unije. U statusu je izvrsnog savjetnika.
Melita Barić Tominac i Darija Vištica sudjeluju na brojnim manifestacijama poput Festivala znanosti, Znanstvenog utorka, Dana otvorenih vrata, Kemijskog dana i dr. u svrhu promicanja i popularizacije prirodnih znanosti.
Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci
Naša škola godinama sudjeluje u projektima kojima popularizira znanost. Prvi veći projekt je bio Comenius projekt, a poslije i Erasmus+ projekti. Sudjelujemo i u e-twinning projektima, ekološkim projektima i projektima s darovitim učenicima. Sudjelujemo svake godine na nacionalnim natjecanjima koji populariziraju znanost, poput Klokan bez granica, Dabar, organiziramo Večer matematike za sve učenike. Već četiri godine provodimo aktivnosti iz financijske pismenosti. Do sada smo, kao škola partner, sudjelovali u projektu iz područja financijske pismenosti, „Građani za 5!“ zajedno s udrugom Štedopis i Institutom za razvoj obrazovanja, čiji je glavni cilj bio izrada udžbenika za osnovne škole iz područja financijske pismenosti „Novac i ja“. 2022. godine naši učenici su predstavljali Hrvatsku na Europskom kvizu o novcu, kao pobjednici na nacionalnoj razini. Već dvije godine škola sudjeluje u e-twinning projektu Djevojčice u STEM-u, čiji je cilj uključivanje djevojčica u STEM područje.
Osnovna škola Ivana Mažuranića Vinkovci
Ivana Vučić, diplomirani učitelj razredne nastave, učiteljica je u OŠ Ivana Mažuranića u Vinkovcima. Dugi niz godina u školi vodi izvannastavnu aktivnost Domaćinstvo i Kreativne radionice. Unutar školskog vanjskog prostora uređuje školski vrt sa začinskim biljem. Aktivni je sudionik školskog preventivnog programa Zdravo je pravo s brojnim radionicama, a kao dio tima sudjelovala je u izradi kurikuluma ove izvannastavne aktivnosti. Na Carnetovoj konferenciji Era digitalne zrelosti predstavila je primjer dobre prakse u radu s darovitim učenicima. Sudionik je na brojnim gradskim i međužupanijskim smotrama.
Darija Vištica, prof., učitelj je kemije u OŠ Ivana Mažuranića i OŠ Josipa Kozarca u Vinkovcima. Voditeljica je ŽSV-a učitelja kemije Vukovarsko-srijemske županije za osnovne škole. Na županijskim je i međužupanijskim stručnim vijećima održala niz predavanja i radionica kao primjer dobre prakse. Sa svojim je radovima sudjelovala na državnim stručnim skupovima. Dugi niz godina voditeljica je dodatne nastave iz kemije i s učenicima sudjeluje na županijskim i državnim natjecanjima. Sudjelovala je u školskom timu učitelja koji su zaduženi za planiranje, provedbu i analizu projektnih aktivnosti nekoliko međunarodnih projekata u sastavu Agencije za mobilnost i programe Europske unije. U statusu je izvrsnog savjetnika.
Darija Vištica i Ivana Vučić sudjeluju na brojnim manifestacijama poput Festivala znanosti, Znanstvenog utorka, Dana otvorenih vrata, humanitarnom Božićnom sajmu, predstavljanju rezultata EU projekata i dr. u svrhu promicanja i popularizacije znanosti.
Osnovna škola Ivan Goran Kovačić, Velika
Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“ teži stvaranju poticajnog okruženja u kojem svaki učenik može razvijati svoje znanstvene interese i potencijale. Naša vizija je oblikovati buduće znanstvenike i inovatore koji će pridonijeti razvoju društva. Shodno tome učenike uključujemo u Mat Ligu, Glagomatiku, Klokana, Festival matematike, te redovito obilježavamo dane posvećene matematičarima i drugim znanstvenicima (Večer matematike, broj pi, 100.dan škole, Pitagora…). Osim matematike, učenici sudjeluju u ekološkim projektima sadnje drveća, recikliranja i istraživanja lokalne flore i faune.
Osnovna škola Josipa Zorića, Dugo Selo
Izvannastavna skupina Digitalci pod vodstvom učitelja informatike Kreše Ureka iz OŠ Josipa Zorića u Dugom Selu već desetak godina provodi razne programe koji kod učenika razvijaju logičko i algoritamsko razmišljanje te ih upoznaje s područjima računalne znanosti, programiranja, robotike i umjetne inteligencije. Učenici polaznici Digitalaca sudjeluju na natjecanjima i radionicama iz informatike, robotike i šaha.
Osnovna škola Krapinske Toplice
Osnovna škola Krapinske Toplice osim redovne nastave kroz dodatnu i izvannastavne aktivnosti sa svojim učenicima popularizira znanost kroz STEM područja. Provodimo radionice za darovite i zainteresirane učenike.
Osnovna škola Mače
Osnovna škola Mače prvi put se spominje 1860. godine te je od tada do danas posvećena obrazovanju i razvoju učenika. Škola redovito organizira različite projekte i natjecanja u područjima prirodnih znanosti, matematike, jezika i umjetnosti. Učenici aktivno sudjeluju u radionicama i eksperimentima koji potiču kritičko razmišljanje i istraživački duh. Posvećenost znanstvenom obrazovanju rezultira izvrsnim uspje-sima učenika na natjecanjima i povećava njihovu motivaciju za daljnje obrazovanje u STEM područjima (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika). Škola svakog travnja organizira i “Teoriju kaosa” po-vodom Dana darovitih učenika gdje se učenici viših razreda okušaju kao voditelji STEAM radionica u raznim znanstvenim i umjetničkim područjima te ih prezentiraju svojim kolegama i svim ostalim posjeti-teljima. Organiziraju se i posjete muzejima, znanstvenim centrima i prirodnim rezervatima. Ovi izleti pružaju učenicima priliku da iz prve ruke vide i istražuju znanstvene fenomene. Osnovna škola Mače ističe se svojim znanstvenim aktivnostima koje ne samo da obogaćuju obrazovni proces, već i potiču učenike na istraživanje, kritičko razmišljanje i inovativnost. Kroz razne projekte, natjecanja i suradnje, škola pruža učenicima priliku da razviju svoje potencijale i pripreme se za buduće akademske i profesi-onalne izazove.
Osnovna škola Matije Gupca Gornja Stubica
U OŠ Matije Gupca Gornja Stubica vrlo su bitne metode projektnog učenja, problemskog učenja i učenja temeljenog na upitima/istraživanju. OŠ Matije Gupca Gornja Stubica konstantno surađuje s roditeljima i vanjskim suradnicima kroz mnoge radionice i projekte. U istoj njegujemo vrijednosti koje će pomoći učenicima da razviju svoje potencijale te da su stalno otvoreni za nove izazove, a uz to ekološki osviješteni. Posljednjih godina uključeni smo u mnoge projekte i programe: Djevojčice u STEM-u, Croatian makers, mBot, robotika, programiranje, logo liga, MAT liga, ATOM liga i GLOBE. Provodimo atmosferska, hidrološka i pedološka istraživanja unutar GLOBE programa već 21 godinu kroz nastavne predmete geografija, kemija, biologija i fizika. Član smo međunarodnog programa „Eko škola“. Školska učenička zadruga ima dugu tradiciju, a u svom programu ima izradu raznih proizvoda kao jabučni ocat, čips od jabuke, sapuni te istraživanje starih sorata voća. Od 2019. do 2022. bili smo uključeni u međunarodni Erasmus + STEAMing projekt tj. u partnerstvo šest institucija iz pet europskih zemalja u kojem kolege razmjenjuju dobru praksu i žele praktično dokazati kakav utjecaj imaju aktivnosti koje uključuju STEAM metodologiju na učenike, ali i na učitelje. STEAM radionice provodimo unutar mnogih nastavnih predmeta. U nastavi STEM-a nije nam cilj jednostavno pružiti informacije i ispraviti učenike kada pogriješe, već napraviti okruženje za učenje koje se sastoji od postavljanja pitanja i poticanja neovisnog razmišljanja.
Osnovna škola Pavla Štoosa, Kraljevec na Sutli
OŠ Pavla Štoosa, u Kraljevcu na Sutli, učenicima kroz izvannastavne aktivnosti i dodatnu nastavu omogućuje predstavljanje različitih aktivnosti pomoću kojih se povezuje više međupredmetnih tema kako bi se učenici razvili u mlade, kreativne, samostalne, produktivne i odgovorne osobe. Projekti i aktivnosti u području znanosti u kojima Škola sudjeluje su Večer matematike, Znanstveni piknik, posjet Parku znanosti, posjet Tehničkom muzeju, projekt „Ptiček”, sudjelovanje u projektima Baltazar online, natjecanja iz matematike, Mat Liga, samo su neke od aktivnosti u koje se entuzijastično uključujemo s ciljem stjecanja novih znanja i vještina na zabavan i pristupačan način. Rad s darovitim učenicima učitelji provode individualiziranim pristupom svakom učeniku i vodi se organizirana briga o maksimalnom napretku svakog učenika. Učenici kroz različite programe i aktivnosti sudjeluju na lokalnim događanjima.
Osnovna škola Ljudevit Gaj, Mihovljan
Osnovna škola „Ljudevit Gaj” Mihovljan broji oko 200 učenika. Nastava se, osim u matičnoj školi, provodi i u područnoj školi Novi Golubovec. Uz redovnu nastavu, kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti kod učenika želimo pobuditi interes za znanost kod djece. Sudjelujemo na brojnim natjecanjima i smotrama te provodimo radionice za darovite i zainteresirane učenike.
Osnovna škola Prečko
OŠ Prečko redovito sudjeluje na natjecanjima iz STEAM skupine predmeta. Unutar škole redovito se provode projekti vezani uz STEAM područje Znanstvena subota, Erasmus program Open Future Mind, projekt Lego …1,2,3, eTwinning program Prečkologija. Zahvaljujući gospodinu Krešimiru Čaniću naši učenici su sudjelovali na Maloj meteorološkoj radionici, snimali priloge Kriptografija i Elastična sila za Školski sat za HRT, sudjelovali u projektima Steam tramvaj i Virtualna umjetnost i kultura. Naši učenici sudjelovali su na Festivalu znanosti (Tehnički muzej) kao voditelji radionica. U početku su učenici samostalno vodili radionice, a poslije je uspostavljena suradnja s OŠ Tituš Brezovački i Oš Fran Galović. Sudjelovali smo i na izložbi INOVA-MLADI. Tim učenika sudjelovao je u projektu Europska noć istraživača čiji je cilj približiti javnosti znanost i rad znanstvenika.
Osnovna škola Rajić
Osnovna škola Rajić nalazi se na istočnom dijelu Sisačko-moslavačke županije u mjestu Rajić, koje je prigradsko naselje grada Novske. Učenici Osnovne škole Rajić bave se različitim vidovima izvannastavnih aktivnosti, a kroz redovitu nastavu i izvannastavne aktivnosti često izvode pokuse gdje usvajaju jednostavna i složena znanja na njima zanimljiv način.
Osnovna škola Rude, Samobor
Škole Grada Samobora susreću se s dva potpuno suprotna problema: dok je školama Samobor i Bogumila Tonija problem previše učenika, Rudama problem stvara manjak učenika.
Stoga smo odlučili budućim učenicima i roditeljima ukratko predstaviti školu, ukazati na njene prednosti i pozvati roditelje i buduće učenike da nas i sami upoznaju prije nego što donesu odluku o upisivanju svog djeteta u 1. razred. Jedna od glavnih prednosti naše škole svakako su UVJETI RADA.
Razredni odjeli u prosjeku imaju oko 15-ak učenika, što nam daje priliku da osobno upoznamo svako dijete, posvetimo se njegovim potrebama te da odvojimo potrebno vrijeme za svakog ponaosob. Individualnim se potrebama mogu posvetiti ne samo razrednici i predmetni učitelji, nego i stručni suradnici škole koji brinu za svega 150 djece. Dopunska i dodatna nastava tako se nerijetko održavaju i za samo jednog učenika, što ih izjednačava s individualnom nastavom.
Cjelokupna izborna nastava integrirana je u postojeći raspored tako da djeca ne moraju dolaziti u suprotan turnus. Prema školskom rasporedu ravnaju se i linije redovne te kružne vožnje, a kad se raspored iz nekog razloga mora izmijeniti, mijenja se i red kružne vožnje.
Osnovna škola Rugvica
U školi imamo različite izvannastavne aktivnosti koje imaju za cilj poboljšanje učenja STEM područja. Redovito sudjelujemo na državnom natjecanju iz GLOBE izvannastavne aktivnosti. Ovogodišnji projekt “Udišemo li isti zrak?” je nagrađen u kategoriji najuspješnijeg projekta. Također prošlogodišnji projekt “ Fizikalno- kemijska analiza i količina mikroplastike u rijeci Savi” je nagrađen kao najuspješniji. Učenici redovito provode atmosferska, fenološka i hidrološka mjerenja i to u dvorištu škole i na rijeci Savi. Svake godine sudjelujemo na Znanstvenom pikniku i Festivalu znanosti na kojima izlažemo rezultate svog rada i provedenih projekata. Surađujemo s udrugom Profesor Baltazar i Institut za popularizaciju znanosti.
Osnovna škola Sesvete
OŠ Sesvete jedna je od najstarijih škola u Republici Hrvatskoj. Trenutno ju pohađa 850 učenika. Često sudjelujemo u različitim manifestacijama, rado se odazivamo na smotre, sudjelujemo na natjecanjima. Učenicima se u školi nude različite izvannastavne aktivnost od joge, planinarenja pa do šaha i malih kemičara. Volimo odlaziti izvan učionica, u interaktivne muzeje na izvanučiončke nastave tijekom kojih učimo, istražujemo, razvijamo životne vještine i upoznajemo kulture drugih naroda. U školi u okviru dodatne nastave biologije i kemije, ali i razredne nastave sudjelujemo u eTwinning projektima i time dodatno proširujemo znanja i razvijamo vještine iz STEM područja.
Osnovna škola Sesvetska Sela
Naša škola ima gotovo 700 učenika, kreativne i marljive učitelje koji kroz razne aktivnosti žele nastavne sadržaje učiniti još zanimljivijim. Učitelji i učenici sudjeluju u brojnim e-Twinning projektima, te u Erasmus projektu, školskih projekata ne nedostaje. Uz dodatne, dopunske i izvannastavne aktivnosti svatko može naći nešto za sebe. Naši učenici ostvaruju dugogodišnji niz zapaženih rezultata od županijske do državne razine natjecanja. Učenici Naše škole pokazati će KEMIJSKE ČAROLIJE, moći ćete se i vi okušati u njima. Pokazati će vam brojne pokuse iz STEM predmeta, no nećemo vam otkriti o čemu se radi dođite i kemi-jati ćemo zajedno.
Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički
Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički sudjelovala je u mnogobrojnim STEM projektima: Škola 2.0, Lumen, pilot projektu e-škole, pilot projektu kurikularne reforme Škole za život, CSI Brestovec Orehovički, Znanstveni piknik.
Primarni nam je cilj popularizirati znanost, osobito razvijanjem digitalne pismenosti učenika i interdisciplinarnim korištenje IKT resursa u svrhu poboljšanja STEM kompetencija.
Jedan od rezultata svega toga je i 3i učionica za interdisciplinarnost, inovativnost i istraživačko učenje, a i novi Regionalni obrazovni centar.
Učitelji kroz razne izvannastavne aktivnosti omogućuju učenicima da istraže svijet oko sebe kroz razna istraživanja.
Ovim putem bi htjeli prikazati dio naših ideja koje smo zajednički, učenici i učitelji, osmišljavali i realizira-li u prethodnom razdoblju.
Osnovna škola Sveti Križ Začretje
Osnovna škola Sveti Križ Začretje aktivno potiče razvoj STEM vještina. U prostorima škole organizirana je manifestacija STEM week 2023. s okruglim stolom STEM za zagorske brege. Realizirani su projekti Hokus-pokus u knjižnici, Čarolija ili kemija i Girls own STEM. Ugošćeni su projekt STEM tube te Upoznaj Zemlju – zaviri u mikroskop! – radionice Geološkog instituta. Učenici su sudjelovali u manifestaciji Dan i noć PMF-a, na Večeri znanosti u Pregradi, na Dan otvorenih vrata FKIT-a te na radionicama Instituta Ruđer Bošković u Tehničkom muzeju Nikola Tesla. U školi su provedena dva STEM eTwinning projekta. Učenici su nagrađeni za svoje projekte na natječaju Generacija NOW te aktivno i uspješno sudjeluju na brojnim natjecanjima iz STEM područja. Škola je sudjelovala u izlaganjima na Znanstvenom pikniku (2023.) iz predmeta priroda/biologija, fizika, kemija i geografija.
Kemija: Jadranka Tepeš, dipl.ing. kemije, učitelj savjetnik, 18 godina radnog staža u nastavi kemije u osnovnoj školi, 3 godine kao uč. matematike
Geografija: Jasmina Martinjak Futivić ,mag.educ. geog.et.hist., 10 godina radnog staža u nastavi s djecom u srednjim i osnovnim školama, iskustvo rada s djecom s posebnim potrebama (pomoćnik u nastavi).
Biologija: Silvija Bartulović, prof. biologije i kemije, učitelj savjetnik, 15 godina rada u nastavi biologije u osnovnoj školi
Osnovna škola Šime Budinića Zadar
OŠ Šime Budinića Zadar jedna je od najvećih osnovnih škola grada Zadra s više od 900 učenika. U našoj školi se potiču različiti oblici izvannastavnih aktivnosti, projektna, istraživačka i terenska nastava. Učenici sudjeluju u brojnim aktivnostima, velika pozornost je posvećena prirodoznanstvenom pristupu i suvremenim oblicima nastave. Ponosni smo na uspjehe naših učenika na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Anita Mustać je dipl. ing. molekularne biologije, radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Biologije i Prirode. Vodi dodatnu nastavu iz biologije i ekologije, školski je koordinator UNESCO-vog međunarodnog ekološkog projekta SEMEP te je Globe učitelj. Svoj rad temelji na praktičnim radovima, pokusima, problemskim zadatcima i istraživačkom pristupu.
Zrinka Klarin je profesor geografije i sociologije. Radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Geo-grafije. Sudjelovala je u brojnim projektima u suradnji s GLOBE i NASA-om. S učenicima su-djeluje na natjecanjima iz područja ekologije, meteorologije i klimatologije.
Osnovna škola Veliko Trgovišće
Osnovna škola Veliko Trgovišće slovi kao inovativna škola te je željna napretka kako bi svojim učenicima mogla pružiti što kvalitetnije i bolje znanje. Djelatnici su uporni i trude se kako bi osmislili što kvalitetniju nastavu. Škola radi na poticanju međusobne empatije. Osnovna ško-la ima iskustva u iskustvenom učenju, ali želimo stjecati nova znanja kako bi naše ideje podi-gli na viši nivo te bi uključili učenike.
Zbog iskustvenog učenja u STEM području odlučili smo se prijaviti na Znanstveni piknik. Na-ime, djelatnici potiču učenike da uče kroz iskustvo te da sami dolaze do zaključaka u STEM područjima. STEM područje je budućnost naše djece odnosno učenika te želimo njima i os-talim sudionicima pokazati kroz razne aktivnosti novitete u kemiji odnosno životu jer nas kemija okružuje.
Želja nam je sudionicima Znanstvenog piknika približiti inovativnost i iskustveno učenje. Učenici najbolje uče kada stvari opipaju, a naše aktivnosti su upravo takve. Sudionici će moći sami odraditi pokuse i sami doći do zaključaka, a samim time će puno naučiti te će moći primijeniti kroz svakodnevni život.
Osnovna škola Viktora Kovačića Hum na Sutli
Osnovna škola Viktora Kovačića Hum na Sutli smjestila se uz dolinu rijeke Sutle na granici s Republikom Slovenijom.
Već godinama smo eko škola, sudjelujemo u Erasmus+ projektima, a od 2015. godine sudio-nici smo projekta E-ŠKOLE: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola. S obzirom na specifično govorno područje našeg kraja te da je humski govor uvršten u zaštićeno kulturno dobro u Republici Hrvatskoj, a
nalazi se i na popisu UNESCO-a, provodimo aktivnosti koje pridonose očuvanju istog. Prikup-ljanjem i zapisivanjem humskih riječi i izraza, čitanjem pjesama i literarnim stvaralaštvom na humskom govoru,
pjevanjem humskih napjeva i pjesama, svakodnevnom govornom i pisanom komunikacijom, nastojimo osvijestiti važnost njegovanja i očuvanja naše kulturne baštine. U tu svrhu provo-dimo i projektne
dane te surađujemo s lokalnom zajednicom (starački dom, priredbe u organizaciji udruga, posjet obrtnicima, susreti s lokalnim književnicima…). Učenička zadruga Glažuta također doprinosi očuvanju humske kulturne baštine izradom tradicijskih predmeta.
Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice
Osnovna škola Vladimir Bosnar stubičke Toplice broji oko 200 učenika. Učenici sudjeluju u brojnim
izvannastavnim aktivnostima i različitim projektima. U sklopu izvannastavnih aktivnosti usva-jamo i učimo o novim tehnologijama (robotika, 3D printer), te stečena znanja nadopunjuje-mo i proširujemo na redovnoj nastavi fizike, kemije, matematike, informatike i td. Svojim znanjem i iskustvom uspijevamo pobuditi interes za znanost kod djece i učenika, te im dati priliku da doista pokažu što znaju. Činimo da nastava matematike, fizike i informatike uz korištenje 3D printera i drugih pomagala bude još zanimljivija kako bi učenici istraživanjem, pokusima spoznavali o svijetu oko nas.
Osnovna škola Vladimir Nazor Budinščina
OŠ Vladimir Nazor Budinščina kroz svoje kurikularne aktivnosti provodi aktivnosti u području popularizacije znanosti kroz sudjelovanje u raznim natjecanjima, smotrama i aktivnostima kao što su sudjelovanje na Festivalu matematike, organizacija večeri matematike u našoj matičnoj i područnoj školi, sudjelovanje i organizacija natjecanja mladih robotičara, sudjelo-vanje u projektu Djevojčice u STEM-u, Tjedan mozga, posjete Znanstvenom pikniku, potica-nje ljubavi prema znanosti kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti.
U PŠ Hrašćina koja djeluje u sklopu škole posebno se njeguje ljubav prema astronomiji, te se ulažu napori u popularizaciji iste kroz različite aktivnosti kao što su Astro kamp, Astro park - edukativna izložba planeta u dvorištu škole, a u planu su i nove aktivnosti.
Osnovna škola „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija
OŠ „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija sastoji se od matične škole i dviju područnih škola Ičići i Veprinac. Već godinama provodimo projekte koji pridonose popularizaciji znanosti. Pripa-damo prvoj generaciji Međunarodnih ekoškola RH i stekli smo platinasti status 2021. godine za izvanredna postignuća u edukaciji i menadžmentu o održivom razvoju, stalnom unapre-đenju uređenja okoliša škole i šire zajednice te promicanju ekološke svijesti. Također smo 20 godina bili aktivna GLOBE škola te smo u sklopu tog programa sudjelovali s učenicima na državnim natjecanjima s različitim istraživačkim projektima. Krenuli smo korak dalje u pro-vedbi ekoloških aktivnosti i prirodni slijed je uvođenje tehnologije u školu koja nam može pomoći da praćenjem podataka spoznamo naše navike i na koji način koristimo energiju. Stoga u suradnji s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla provodimo projekt pod nazivom „Pametna škola“ čiji je cilj razumijevanje svrhe i načina korištenja novih tehnologija poput Internet stvari (IoT) u cilju optimalnijeg korištenja energije.
Osnovna škola Zlatar Bistrica
Osnovna škola Zlatar Bistrica nalazi se u istoimenom mjestu Zlatar Bistrica u Krapinsko-zagorskoj županiji. Školski kurikulum svake se godine obogaćuje paletom projektnih i izvan-nastavnih aktivnosti u skladu s interesima i potencijalima učenika, kako bi im se omogućilo istraživanje i proširivanje znanja iz raznolikih područja. Dugogodišnji staž u školi ima djelova-nje izvannastavne aktivnosti Radoznalci. Samo nebo je granica u istraživanju znanstvenih područja i tema radoznalih učenika. Svojim djelovanjem svake školske populariziraju zna-nost i kreativnost što prenose na nove naraštaje i generacije radoznalih učenika, čiji broj – na našu radost – raste!
I. gimnazija Osijek
U I. gimnaziji Osijek od 2016. djeluje grupa STEMovci u radnoj akciji koja se aktivno uključuje u promoci-ju STEM predmeta među učenicima. Cilj je povećati broj naših učenika koji će nastaviti školovanje na fakultetima iz STEM područja. Osmišljavamo zanimljive radionice koje provodimo kao najbolji način popularizacije prirodnih znanosti. Povezali smo predmete matematiku, fiziku, kemiju, informatiku, ali i umjetnost, a radeći na takvim projektima razvijamo timski rad, komunikacijske vještine i kreativnost kod učenika. Od 2014. godine aktivno sudjelujemo sa svojim predavanjima i radionicama na Znanstvenom pikniku, Fizi Bizi Bestu, Festivalu znanosti, Labus sajmu. Od 2020. godine u prostorima naše škole odr-žavamo Vašar STEM-a koji je zamišljen kao druženje učenika, roditelja i profesora uz radionice iz STEM područja na kojima učenici prezentiraju svoje istraživačke radove iz fizike, kemije, informatike i umjetno-sti.
Geodetska škola
Geodetska škola u Zagrebu jedina je geodetska škola u Republici Hrvatskoj. Školuje Tehničare geodezije i geoinformatike. U nastavi se koristi školska bespilotna letjelica.
Sudjelujemo u mnogim školskim i međunarodnim projektima. Sudjelovali smo u pilot fazi, a sudjelujemo i u tzv. velikom projektu e-škole. U sklopu programa ERASMUS+ imali smo više projekata. Prva smo hrvatska škola koja je u sklopu projekta GRAS dodijelila digitalne bedževe kao formalne potvrde i priznanja. Učenici su nagrađivani za razvoj socijalnih vještina poput komunikacije, samoregulacije, kreativnosti, rješavanja problema i sl.
Od 2004. škola sudjeluje na manifestaciji “Dojdi osmaš“ i promovira školu i struku. U posljednjih pet godina aktivno sudjelujemo na Znanstvenom pikniku.
U dvorištu škole je jedna od devet temeljnih točaka državne geodetske izmjere. Uspostavljena je 1995., a kompletne radove oko projektiranja, izvedbe i GPS mjerenja izveli su profesori i učenici. Danas točka služi geodetskom gospodarstvu i edukaciji mladih naraštaja geodetske struke. Od 1996. škola je članica CARNET-a s vlastitom domenom i serverom.
Od 2013. koristimo e-dnevnik i Eduroam, a danas imamo gigabitni link prema CARNET-u.
Gimnazija Antuna Gustava Matoša Đakovo
Nastava u Gimnaziji A. G. Matoša Đakovo izvodi se u 10 suvremeno opremljenih kabineta. Učenici aktivno sudjeluju na školskim, županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih i humanističkih znanosti. Nastavnici se redovito educiraju i prenose na učenike svoja znanja i iskustva u cilju popularizacije znanosti.
Učenici sudjeluju na natjecanjima kao što su: Znanstvenik u meni, Digitalni učenički inkubator, Atom liga, Šesterokut, školska, županijska i državna natjecanja.
Aktivno sudjelujemo na seminarima i stručnim skupovima kao voditelji radionice na županijskoj, međužupanijskoj, državnoj i međunarodnoj razini. Dijelimo primjere dobre prakse na Edutoriju, obrazovnim portalima, školskim mrežnim stranicama i Metodičkim preporukama. Jedno od naših najzanimljivijih postignuća sudjelovanje je u internacionalnom projektu Phys-Me čiji je cilj bio unaprjeđenje obrazovnog sustava u predmetnom području fizike u općem i strukovnom srednjoškolskom obrazovanju. U sklopu navedenoga projekta razmijenili smo iskustva i ideje s kolegama iz inozemstva te na temelju toga obogatili i vlastitu nastavu.
Mirta Lulić
Profesorica sam fizike i politehnike s 27 godina staža u nastavi fizike. 2009. godine stekla sam zvanje profesora mentora koje sam na osobni zahtjev obnovila 2014.
Nakon toga, 2019. godine stekla sam i zvanje profesora savjetnika, a 2024. izvrsnog savjetnika. Osim obvezne nastave, predajem i izbornu (tijekom koje sa zainteresiranim učenicima radim eksperimental-ne vježbe u sklopu projekta Phys-Me).S učenicima sudjelujem na natjecanjima i smotrama kao što su: Znanstvenik u meni, Atom liga, Šesterokut, Digitalni učenički inkubator, Znanstveni piknik, školska, županijska i državna natjecanja.
Od 2011. godine predsjednica sam Školskog aktiva matematike, fizike i informatike.
Aktivno sudjelujem na seminarima i stručnim skupovima kao voditeljica radionice na županijskoj, međužupanijskoj i državnoj razini. Dijelim primjere dobre prakse na Edutoriju, obrazovnim portalima, školskim mrežnim stranicama, simpozijima fizike kao i na međunarodnoj konferenciji o nastavi fizike u srednjim školama. Uz to, redovito sudjelujem i u ocjenjivanju ispita državne mature. Jedno od mojih najzanimljivijih postignuća sudjelovanje je u internacionalnom projektu Phys-Me čiji je cilj bio unaprjeđenje obrazovnog sustava u predmetnom području fizike u općem i strukovnom srednjoškolskom obrazovanju. U sklopu navedenoga projekta razmijenili smo iskustva i ideje s kolegama iz inozemstva te na temelju toga obogatili i vlastitu nastavu.
Vesna Tomić
Profesorica sam matematike i informatike u Gimnaziji A. G. Matoša u Đakovu. Autorica sam nekoliko srednjoškolskih udžbenika, e-tečajeva te priručnika i radionica, najviše u sklopu projekta e-škole. Svoju ljubav prema istraživanju novih tehnologija usmjeravam na njihovu praktičnu primjenu u učionici. Stoga sam pokrenula i
blog Razred na mreži u kojem, kroz primjere primjene u razredu nastavnicima pokušavam pokazati kako sustavi za udaljeno učenje i nove tehnologije nisu samo riznice za kolekciju sadržaja za udaljeno učenje, već se njihova kvaliteta temelji na različitim aktivnostima koje se mogu iskoristiti kako u učionici tako i izvan nje. Kroz svoj rad, želim potaknuti inspiraciju među kolegama i učenicima, uvjerena sam da se inovacije u obrazovanju temelje na
stalnom istraživanju, dijalogu i zajedničkom učenju.
Gimnazija Antuna Gustava Matoša Zabok
Gimnazija Antuna Gustava Matoša osnovana je 1963. godine na zahtjev građana Zaboka, a zbog potreba tada razvijene industrije, bez obzira na postojanje dvije srednje škole u Zaboku (Ekonomske i Tekstilne). Prvi takvi zahtjevi pojavili su se još 1956. i 1957. godine, a konačnu odluku o osnivanju Gimnazije u Zaboku donio je Narodni odbor općine Zabok, da bi Republički sekretarijat za školstvo (danas Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa) 1963. godine donijelo rješenje i odobrilo početak rada Gimnazije. U prvoj školskoj godini 1963./1964. upisano je 80 učenika u 2 razreda. Gimnazija radi samostalno do 1976., kada se provodi tzv. reforma odgoja i obrazovanja, odnosno spajaju se 3 srednje škole u Zaboku u jedan Srednjoškolski centar. Nestaje pojam gimnazije, ali se gimnazijski program ipak sačuvao kroz program odgojno–obrazovne struke. S nezavisnošću Republike Hrvatske 1990./1991. godine rasformiraju se Centri i ponovno počinje rad Gimnazije kao samostalne institucije s upisanim jednim razredom opće gimnazije. Od 1991. do 2014. godine Gimnazija ima 16 odjeljenja, od toga su četiri odjeljenja jezične gimnazije, 8 odjeljenja opće gimnazije i 4 odjeljenja prirodoslovno–matematičke gimnazije. Gimnazija od 1993. godine nosi ime književnika Antuna Gustava Matoša i kao Dan škole slavi 6. svibnja kada je Matoš prvi puta posjetio Hrvatsko zagorje. 2003./2004. god., nakon 40 godina postanka i podstanarstva, prvi put dobiva svoju zgradu, ali nažalost, bez sportske dvorane. U Gimnaziji se provodi kabinetska nastava i radi se u jednom turnusu. Cilj aktivnosti je istraživanje i razumijevanje koncepta simetrije kroz različite matematičke aktivnosti i primjere, kako bi učenici shvatili kako simetrija doprinosi estetici u matematici i prirodnom svijetu. Upoznati učenike s osnovnim pojmom simetrije i različitim vrstama simetrije na što jednostavniji način.
Gimnazija „Fran Galović” Koprivnica
Gimnazija „Fran Galović" Koprivnica djeluje u mreži srednjih škola Koprivničko-križevačke županije koja je ujedno i njezin osnivač. Škola nastavlja tradiciju stare koprivničke gimnazije. Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica jedna je od najstarijih obrazovnih institucija u našem gradu i županiji. Tradicija kontinuiranog gimnazijskog obrazovanja seže još u prvu polovicu 20. stoljeća. U našoj srednjoškolskoj ustanovi učenici, nastavnici i roditelji surađuju, vrijednosti koje potičemo su izvrsnosti u znanju i vještinama, inicijativnost, kreativnost i profesionalnost zaposlenika, njegovanje stogodišnje tradicije gimnazijskog obrazovanja, održavanje tradicijskih vrijednosti te otvorenost prema drugim i drugačijim vrijednostima. Učenici pokazuju zainteresiranost za STEM područje pa se unutar škole često organiziraju događaji koji isto i promoviraju. Učenici postižu značajne rezultate iz STEM područja i rado sudjeluju na različitim aktivnostima koje su organizirane od strane drugih organizacija za promicanje STEM-a.
Gimnazija Vukovar
Gimnazija Vukovar ostvaruje odgojno-obrazovne programe gimnazije općeg, prirodoslovno- matematičkog i jezičnog smjera. Škola ima odjeljenja koja nastavu prate na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu i odjeljenja koja nastavu prate na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Hrvatski je sabor davne 1891. godine izdao dozvolu za osnivanje male četverorazredne realke u Vukovaru. Tri godine kasnije izgrađena je velika, reprezentativna, školska jednokatnica iza katoličke (franjevačke) crkve, na malo povišenom položaju odakle se pružao prekrasan pogled na Dunav i grad. Tako je Vukovar dobio vrlo važan školski objekt, koji će u narednim desetljećima pohađati mnoge generacije učenika. U doba Domovinskog rata, zgrada gimnazije u potpunosti je uništena: „…onda je svjetionik razbijen upravo na svoj stoti rođendan. Svjetlost se ugasila, grad je potonuo u mrak, pa se i nasukao, kao što su se nasukali i njegovi stanovnici. Više nije bilo orijentacije ni u prostoru ni u vremenu. Na trenutak je izgledalo da je sve izgubljeno.“ (Pavao Pavličić). Od 1991. godine do 1998. stajala je tako razrušena, zaboravljena i izložena vremenskim utjecajima. Vođeni i ohrabreni riječima Siniše Glavaševića: „Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti.“, škola je obnovljena 2000. godine na ponos svih Vukovaraca i iste te godine započela je i nastava. „Vukovarska gimnazija stajala je na brijegu iznad grada i bila je obojena žuto. Zato je nalikovala na svjetiljku koja je postavljena visoko s nekom osobitom namjerom.“ (Pavao Pavličić). Cijenjena i priznata iznjedrila je generacije mladih, sposobnih ljudi, kasnije priznatih stručnjaka i intelektualaca. Bogato iskustvo i tradicija primjenjuju se u novim životnim uvjetima i na taj način omogućuje se učenicima vukovarske gimnazije dolaženje do novih znanja, vještina, otkrića i iskustava. Time škola odgovorno i samouvjereno odgaja i obrazuje buduće građane spremne za uključivanje u cjelokupni društveni život kao njegovi aktivni graditelji. 1891. godine bila je mala realka, poput feniksa 2000. godine uzdigla se iz pepela a danas je e-škola prepoznatljiva po svojoj tradiciji i usmjerenosti ka budućnosti.
Gimnazija M.A. Reljkovića Vinkovci
Melita Barić Tominac, prof. nastavnik je kemije u Gimnaziji M.A. Reljkovića Vinkovci. Godinama sudjeluje na Državnim natjecanjima iz kemije, redovito održava predavanja na županijskim i državnim stručnim skupovima. Dugogodišnji je član državnog povjerenstva za natjecanje iz kemije, koautor udžbenika iz kemije za gimnazije, voditeljica ŽSV-a Vukovarsko-srijemske županije nastavnika kemije za srednje škole. U statusu je izvrsnog savjetnika.
Melita Barić Tominac sudjeluju na brojnim manifestacijama poput Festivala znanosti, Znan-stvenog utorka, Dana otvorenih vrata, Kemijskog dana i dr. u svrhu promicanja i populariza-cije prirodnih znanosti.
Glazbena škola Zlatka Grgoševića, Sesvete
Naša glazbena škola djeluje od 1979. Gotovo četrdeset godina nakon osnutka škola je dopu-njena sa srednjim glazbenim obrazovanjem. Time je učenicima dana mogućnost da nakon završenog osnovnog obrazovanja nastave svoje putovanje kroz glazbu uz srednju školu. U sklopu škole pohađaju se i općeobrazovni predmeti (to su tzv. glazbeni razred). Učenici pro-laze kroz cjelovito obrazovanje koje završava pristupanjem ispitima iz mature. U sklopu iz-borne nastave biologije, kemije i fizike našim učenicima dajemo mogućnost da nadopune svoje znanje, ali i stječu neke životne vještine. Znanstveni piknik omogućuje nam da produ-bimo svoja znanja, ali i pokažemo što mi možemo, što smo naučili.
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica
Srednja škola „August Šenoa“ iz Garešnice već niz godina kao dio Školskog kurikuluma pro-vodi projekt popularizacije znanosti kojem je cilj približiti znanost, tehnologiju, edukaciju, kulturu i baštinu djeci i mladima na interaktivan, zanimljiv i zabavan način te tako potaknuti njihovu znatiželju, istraživački duh, maštovitost i kreativnost. Nastojimo razvijati kod učenika prije svega praktične vještine, zatim istraživački način rada, kritičko i analitičko razmišljanje, socijalne i komunikacijske vještine, kognitivnu fleksibilnost, te ih tako kontinuirano pripre-mati za cjeloživotno učenje i općenito snalaženje u životu. Osim toga želja nam poticati tim-ski rad među učenicima i nastavnicima i prezentirati školu i školske programe.
Srednja škola Bedekovčina
Srednja škola Bedekovčina je strukovna škola u području graditeljstva, zdravstva i poljopri-vrede. U ostvarivanju propisanih planova i programa, nastavnih kurikuluma i ishoda učenja i poučavanja učenike se educira i pomoću novih tehnologija u pojedinom području, a koje su bazirane na znanstvenim dostignućima.
Hotelijersko-turistička škola
Moto škole je: Želimo znanjem razumjeti, srcem prihvatiti i djelovanjem potaknuti
harmonizaciju bogatstva, beskrajnih različitosti među ljudima i kulturama.
Strategijom Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu želi sustavno planirati i realizirati svoj razvoj u sljedećih pet godina.
Polazeći od analize postojećeg stanja planirali smo razvoj u svim segmentima djelatnosti za koje možemo predočiti mjerljive pokazatelje uspješnosti postignuća.
Sadašnje stanje rada škole možemo procijeniti kao vrlo uspješno kad je riječ o
procesu učenja i poučavanja, učeničkim postignućima i organizaciji rada škole iako su nam uvjeti rada škole iznimno teški i složeni. Teškoće s kojima se Škola suočava se odnose prije svega na nedostatak prostora. Iako školu ne čine prostori i zidovi već učenici i profesori, što se vidi iz dobrih
postignuća ove škole, važno je imati na umu da sadašnji neprimjereni uvjeti rada u velikoj mjeri ograničavaju razvoj odgojno-obrazovnog procesa. Vjerujemo da će nova školska zgra-da i oprema koja je planirana biti veliki doprinos motivaciji za rad svih dionika odgojno-obrazovnog procesa te da će se time doprinijeti sveukupnoj uspješnosti i kvaliteti rada ško-le.
Srednja škola Jelkovec
Srednja škola Jelkovec je elektrotehnička škola u kojoj se učenici školuju za zanimanja tehni-čar za elektroniku, tehničar za računalstvo i elektrotehničar. U sklopu redovne nastave uče-nici imaju laboratorijske vježbe, koje, ovisno o godini obrazovanja čine 20% do 30% satnice. Učenici rade vježbe i pokuse na kojima moraju zaključiti o pojavi (npr. iz fizike) ili vježbe na kojima uče primijeniti stečena teorijska znanja iz programiranja i elektronike. U okviru do-punske nastave učenici imaju priliku proširiti svoje znanje iz područja robotike i programira-nja, matematike, elektronike i astronomije. U školi se organiziraju natjecanja učenika iz ma-tematike, fizike i strukovnih vještina. Također, učenici sudjeluju na smotrama radova iz elek-tronike i fizike.
Srednja škola Krapina
SŠ Krapina ima za cilj da kod učenika razvija istraživački potencijal kao i vještine logičkog i kritičkog mišljenja. Kako bi to uspješno realizirali učenicima se nudi dodatna i fakultativna nastava (gimnazija 100 +) iz STEM područja, radionice za darovite učenike, a provodi se i integrirana nastava Dan prirodoslovlja.
Srednja škola Oroslavje
Srednja škola Oroslavje provodi četverogodišnje programe opće gimnazije i strojarsko-računalnih tehničara, kao i trogodišnje programe iz strojarstva, šumarstva i osobnih usluga. Škola promovira znanost kroz razne aktivnosti u okviru kurikuluma, međunarodne projekte i terenske nastave, omogućujući učenicima razvoj motoričkih vještina, preciznosti i upoznavanje s istraživačkim metodama i tehnikama terenskog rada. Svake godine škola organizira dan otvorenih vrata u kojem aktivno sudjeluje stručno vijeće za prirodne predmete.
Srednja škola Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića
Naša škola djeluje, raste i razvija se od 1. rujna 1992. godine. Prvih godina od izdvajanja iz Centra Juraj Baraković, Škola djeluje u istoj zgradi, Perivoj Vladimira Nazora 3. Obnovom jedne zgrade u bivšoj vojarni, uz Put Stanova, Srednja škola Stanka Ožanića preselila je na novu adresu na kojoj djelujemo i danas. Nova zgrada objektivno pruža više mogućnosti za razvoj Škole koja je u međuvremenu dobila i treći odjel uvođenjem zanimanja veterinarski tehničar, kompatibilan u zatvorenom krugu s poljoprivredom i prehranom. Stalno uljepša-vanje okoliša uspijevamo ostvariti uzgojenim cvijećem u vlastitom stakleniku smještenom u dvorišnom dijelu zgrade i funkcionalno povezanim s učionicama.
Naši učenici prehrambenih usmjerenja imaju laboratorij za kemiju i mikrobiologiju sa šes-naest radnih mjesta u kojem se mogu spoznavati svi procesi i analize potrebne prehrambe-noj industriji. Za potrebe prehrane i poljoprivrede završen je enološki laboratorij za analizu vina i ostalih pića, a isto tako i kuhinja.
Škola je obogaćena laboratorijem za zaštitu bilja, nužno potrebnim za sva zanimanja u po-ljoprivredi. Temeljito je obnovljena i kompletno uređena cvjećarska radionica koja povećava udio praktične nastave u Školi.
Radi poboljšanja praktične nastave zanimanja pekar, školska pekarnica opremljena je naj-modernijom opremom. Koristi se za cjelovitu praktičnu nastavu za pekare u Školi.
Veterinarski odjel dobio je moderan kabinet koji će od sada služiti za realizaciju dijela prak-tične nastave veterinarskih tehničara, poljoprivrednih tehničara – općih i agroturističkih tehničara. S vremenom se pokazalo da je naziv Srednja škola Stanka Ožanića postao neprik-ladan jer je uvijek iznova bilo potrebno objašnjavati o kakvoj školi se radi. Stoga od 23. svib-nja 2005. godine, Škola nosi puni i jasan naziv Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića, s vjerom da ovaj naziv sugerira dimenziju trajanja.
Škola najzad postaje prava gospodarska škola i priliči gradu Zadru i Zadarskoj županiji koja je prvenstveno, u komparativnom smislu, agroturistička županija. U velikoj i prelijepoj Zadar-skoj županiji, Školu vidimo kao primarnu uz perspektivu širenja djelatnosti i neprekidnog trajanja. Za pravo nam daju i najnovija razvrstavanja stručnih škola Hrvatske u 14 sektora, unutar kojih se u prvom sektoru nalaze upravo sve tri struke koje njeguje ova Škola: poljo-djelstvo, prehrana i veterina.
Aktiv prirodne grupe predmeta aktivno je uključen u promociju STEAM područja kroz razne aktivnosti, projekte i radionice. Aktivno sudjelujemo na Festivalu znanosti, projektu mART kojim matematiku, fiziku, kemiju i računalstvo uspješno povezujemo i s umjetnošću. Na Danima otvorenih vrata rado prezentiramo naše laboratorije i pokuse. Učenici su do sada posjetili i Znanstveni piknik i Memorijalni centar „Nikola Tesla“ u Smiljanu. Redovito posjeću-jemo tehnički muzej i sve ono što nam je dostupno u pojedinoj godini. Sudjelujemo na škol-skim i županijskim natjecanjima iz STEM područja, Večeri matematike, Zlatnoj večeri mate-matike, Klokanu.
Srednja škola Pregrada
U SŠ Pregrada učenici sadržaje iz prirodnih znanosti imaju mogućnost produbiti i proširiti kroz sljedeće aktivnosti:
- EKO škola (EKO projekti)
- Večer znanosti u Pregradi (radionice iz STEM područja)
- Dan otvorenih vrata škole (radionice koje populariziraju STEM područje)
- terenska nastava
Srednja škola Zabok
Srednja škola Zabok od samih početaka sudjeluje i svojim aktivnostima popularizira svoje obrazovne programe posjetiteljima, od najmlađih do najstarijih. Uvijek su tu atraktivne aktivnosti koje realiziraju učenici ekonomskog i ugostiteljskog usmjerenja. Posjetitelji mogu sudjelovati u raznim radionicama, prisustvovati demonstracijama, simulacijama, sudjelovati u igrama. Kroz program ambasadora EU parlamenta također nastojmo popularizirati politiku za one starije, te vrijednosti na kojima počiva svako društvo, pa i EU, „politike na djelu“ za one mlađe i najmlađe. Iz iskustva znamo da je to svima zanimljivo i da uvijek bude velikog interesa, a to nam je i cilj.
Srednja škola Zabok djeluje u dva obrazovna područja: ekonomija i trgovina te turizam i ugostiteljstvo i niz je godina gradila renome tražene škole u oba područja. U statusu je Regionalnog centra kompetencija u turizmu i ugostiteljstvu i ambasadora EU Parlamenta. Već dvije godine zaredom smo ili bili domaćini ili usko uključeni u proslavu Dana Europe u Zagrebu, te organizirali niz sajmova, konferencija, edukacija, natjecanja, manifestacija, studijskih putovanja, a sve s ciljem modernizacije nastavnog procesa i povećanja kompetencija svih uključenih dionika.
Želja nam je prikazati ostalima što i kako radimo. Škola smo na temeljima društvenih znanosti i to možemo kroz niz zabavnih i atraktivnih aktivnosti pokazati, a usput promovirati temeljne vrijednosti, načela i principe na kojima funkcionira EU kao zajednica država ogromnih različitosti.
Srednja škola Zlatar
Srednja škola Zlatar u svom programu nudi opću gimnaziju, tehničara za logistiku i špediciju, tehničara za računalstvo i upravnog referenta. Naši gimnazijalci redovito sudjeluju na natjecanjima eksperimentalnih radova iz fizike, a tehničari za računalstvo sudjeluju na smotri praktičnih radova iz područja elektrotehnike i računalstva. Upotrebljavaju najnovije tehnologije te uz pomoć njih stvaraju inovativne ideje.
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok je srednja umjetničko-strukovna škola smještena na adresi Prilaz prof. Ivana Vrančića 5. u Zaboku.
U školi obrazujemo učenike u dva sektora obrazovanja:
- Umjetnost (područje rada likovne umjetnosti i dizajna – industrijski i grafički dizajn i dizajn odjeće te srednjoškolsko glazbeno obrazovanje)
- Grafičke tehnologije i audiovizualno oblikovanje (zanimanja: medijski tehničar, web dizajner, grafički tehničar pripreme, grafički urednik – dizajner).
Bogatim i inovativnim školskim kurikulumom, različitim projektima i suradnjama s lokalnom i međunarodnom zajednicom, povećavamo kvalitetu rada i pridonosimo afirmaciji škole u širem okruženju.
Odlika naše škole podrazumijeva promicanje kreativnosti, likovnog stvaralaštva i vizualnog oblikovanja, glazbene i filmske umjetnosti, dizajna i modnog izričaja uključujući suradnju s međunarodnim institucijama, školama i udrugama kroz rad na projektima, izložbama, festivalima i drugim medijskim nastupima.
Stvarajući most između znanosti i umjetnosti, nastavljamo njegovati radoznalost, raznolikost interesa te cjeloživotno učenje kod naših učenika, pripremajući ih za buduće izazove i prilike.
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci, najveća strukovna škola u regiji, u svojih 60 godina postojanja kontinuirano potiče aktivnosti u području znanosti. Kao strukovna škola, sa velikim brojem sati struke – strojarske, elektro i graditeljske ima sve potrebne predispozicije za popularizaciju iste. Elektro struka u sklopu nastave fizike ima laboratorijske vježbe, gdje tijekom sve četiri godine školovanja izvode eksperimentalni dio nastave i na taj način se upoznaju sa različitim znanstvenim područjima. U školi duži niz godina rade nastavnici koji svoju ljubav prema prirodnim znanostima prenose na svoje učenike. „Posljedice“ njihove kvalitetne suradnje vidljive su u višegodišnjem sudjelovanju naše Škole na Festivalu znanosti i Znanstvenom pikniku. Ne samo da smo dobri u struci, ostvarujemo uspješnu suradnju sa brojnim školama u Republici Hrvatskoj. Ove godine sa nama je kolegica iz Gimnazije Matije Antuna Reljkovića koja nam daje poseban „kemijski štih“.
Sveučilište u Zagrebu Stomatološki fakultet
Stomatološki fakultet je visokoobrazovna institucija u području biomedicine. U obrazovanju studenata uključeno je i područje STEM-a. Osim obaveznih kurikularnih bazičnih predmeta u koje su uključeni predmeti kemija, fizika, biologija te kasnije pretklinički i klinički medicinski i stomatološki predmeti, studenti su razvili izvrsne izvankurikularne aktivnosti koje uključuju i popularizaciju znanosti. Većina naših istraživanja unutar projekata koji se izvode na fakultetu, financiranih od strane Hrvatske zaklade za znanost, kao i ona izrađena u okviru detorsion studija, izvrsna su podloga za promoviranje znanstvenog pristupa široj javnosti. Fakultet je sudjelovao u projektu “Popularizacijom STEM-a do očuvanja javnog zdravlja” kojeg provodi udruga HU-HIV financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda u okviru programa “Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a” od 12.05.2021. do 12.05.2023. Zadatak Stomatološkog fakulteta jest osmišljavanje edukacijskih modula i edukacija edukatora koji će u osnovnim i srednjim školama održati predavanja u svrhu popularizacije STEM-a u kontekstu javnoga zdravstva i znanosti. Stomatološki fakultet već je sudjelovao prethodnih godina u Znanstvenim piknicima.
Muzej seljačkih buna
Muzej seljačkih buna je specijalizirani povijesni muzej smješten u baroknom dvorcu obitelji Oršić iz sredine 18. stoljeća. Središnji dio stalnog postava prikazuje povijest feudalizma u Hrvatskom zagorju od srednjeg vijeka do 1848. godine i obitelj Oršić. U podrumu je predstavljeno vinogradarstvo, a u kapeli izložba sakralne umjetnosti Hrvatskog zagorja. Muzej tijekom godine provodi brojna događanja i radionice na kojima predstavlja sadržaje Muzeja na edukativno-kreativan i znanstven način.
Tiflološki muzej
Tiflološki muzej je ustanova u kulturi koja prikuplja, obrađuje i izlaže sve vezano uz socijalno ranjive skupine s naglaskom na osobe oštećena vida. Putem izložbi, radionica, predavanja, promocija i dr. promičemo ideju tolerancije na različitost. Proučavamo fenomen nastanka i upotrebe Brailleova pisma, taktilne percepcije kao i teme s područja oftalmologije, surdologije, audiologije i drugih srodnih znanosti.
Institut Ruđer Bošković
Institut Ruđer Bošković aktivno popularizira znanost kroz brojne aktivnosti kao što su Otvoreni dan (Frizbijada), Noć pod zvijezdama na Ruđeru, predavanja povodom dodjele Nobelovih nagrada i sl. kao i sudjelovanjem u brojnim manifestacijama koje organiziraju drugi dionici. IRB kao vodeća znanstveno-istraživačka institucija u RH svojim primjerom, inovativnim pristupom i mnogim bilateralnim i multilateralnim projektima u području popularizacije znanosti pomaže u iniciranju i razvoju novih aktivnosti u ovom području kroz različite projektne suradnje.
Institut za fiziku
Institut za fiziku osnovan je 1960. godine kao javni institut za znanstvena istraživanja u fizici čvrstog stanja i fizici ioniziranih plinova. Iako se veći dio današnjih aktivnosti još uvijek može uklopiti u takvu klasifikaciju, bolje je reći da, s obzirom na opseg i opseg predmeta, današnje aktivnosti obuhvaćaju različite grane fizike, poput fizike čvrstog stanja, površine fizika, statistička fizika, biološka fizika, atomska i molekularna fizika, optička fizika i fizika plazme.
Institut za fiziku ima veliko iskustvo u organizaciji popularizacijske aktivnosti. S Danima otvorenih vrata u Hrvatskoj smo prvi put krenuli 2001. godine. Na tim događanjima okupili smo tisuće studenata iz cijele Hrvatske i regije. Više od deset godina bavimo se i darovitim srednjoškolcima kroz projekt Zvijezda je rođena. Daroviti učenici rade zajedno sa znanstvenicima u laboratoriju Instituta i izrađuju projekte koje prikazuju javnosti na raznim popularizacijskim događanjima. Naši znanstvenici redovito održavaju predavanja i radionice u školama te na raznim popularizacijskim događanjima.
Udruga Astronomsko društvo Meteor
Astronomsko društvo Meteor je udruga s ciljem razvijanje i promicanje STEM područja s naglaskom na tehničku kulturu, a osobito astronomiju na području Krapinsko-zagorske županije. AD Meteor pridruženi je član Zajednice tehničke kulture KZŽ te provodi radionice i predavanja iz područja astronomije te javna promatranja na području cijele Krapinsko-zagorske županije. Članovi udruge su astronomi amateri i popularizatori astronomije koji redovito organiziraju mnoge događaje s ciljem popularizacije astronomije.
Hrvatska zajednica tehničke kulture
Hrvatska zajednica tehničke kulture krovna je udruga tehničke kulture u Republici Hrvatskoj koja je usmjerena na razvoj i promociju tehničke kulture u Republici Hrvatskoj. Uz Tehnički muzej "Nikola Tesla" u Zagrebu, Zajednica danas okuplja 18 nacionalnih saveza tehničke kulture, 19 županijskih i 35 gradskih zajednica tehničke kulture, ukupno 73 članice. Zajednica, njezine članice i udruge koje su u njih učlanjene, osobitu pozornost posvećuju izvanškolskom i izvannastavnom odgoju i obrazovanju djece i mladih, kao i popularizaciji tehničke kulture. Odgoj i obrazovanje u različitim djelatnostima tehničke kulture (elektrotehnika, elektronika, automatika, graditeljstvo, modelarstvo i maketarstvo, informatika i računalstvo, strojarstvo i konstruktorstvo, komunikacijska tehnika, audiovizualne tehničke djelatnosti, astronautika i astronomija, inovatorstvo) utječe na razvoj inovacija i kreativnosti kod djece i mladih, njihovom odabiru strukovnih ili tehničkih škola, tehničkih fakulteta i zanimanja, što je temelj poduzetništva i gospodarskog razvoja zemlje.
Udruga Hrvatsko geološko društvo (HGD)
Hrvatsko geološko društvo je dobrovoljna strukovna udruga koja okuplja geologe, kao i insti-tucije/ustanove iz područja geoloških znanosti.
Cilj i svrha djelovanja društva je promicanje djelatnosti geologa i razvoj geologije kao znan-stvenog područja. Osobiti zadaci društva su unapređivanje stručnog i znanstvenog rada u geološkoj struci, razvijanje geologije, širenje geološkog znanja te stručno i znanstveno usa-vršavanje članova.
Rad društva ogleda se u organizaciji i održavanju javnih znanstvenih skupova, stručnih sasta-naka, tribina, izložbi, radionica, javnih znanstveno-popularnih predavanja, objavljivanju znanstvenih radova članova društva kako u domaćoj tako i u inozemnoj literaturi i drugo.
Udruga Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“
Udruga već gotovo 15 godina priprema najbolje učenike osnovnih i srednjih škola za natje-canja iz matematike, organizira kampove (Ljetni kamp mladih matematičara, Matematička konferencija za učenike, Zimska škola matematike) te popularizira matematiku. U sklopu popularizacijskih aktivnosti obilazimo škole diljem Hrvatske te održavamo radionice „Mate-matičke igre“, „Statistika“ i „Kriptografija“ za veće grupe učenika i razrede u svrhu razvijanja logičkog razmišljanja i popularizacije matematike kao znanosti. Osim toga, sudjelujemo na raznim događajima popularizacije znanosti kao što su Znanstveni piknik (već nekoliko godina zaredom) te Dan i noć na PMF-u, raznim festivalima i ekipnim natjecanjima iz matematike kao što je Lucko, a u prošlosti smo sudjelovali i na Interliberu i Danu za znanost.
Udruga za popularizaciju znanosti sporta stemKA
Udruga stemKA aktivno promiče STEM (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika) obrazovanje, te organizira konferenciju pod nazivom "stemKA" u Karlovcu. Konferencija je osmišljena kako bi okupila nastavnike, učenike i znanstvenike te potaknula stručno usavršavanje i razmjenu ideja među sudionicima. Konferencija uključuje raznovrsne radionice, predavanja i praktične primjere dobre prakse za nastavnike i učenike. Kako bi i tijekom godine aktivno doprinijeli popularizaciji STEM-a organizacijski tim stemKA konferencije osnovao je 2024. i istoimenu udrugu.
Glavni ciljevi udruge su popularizacija znanosti, edukacija nastavnika te poticanje mladih na interes za STEM područja, stoga naši članovi volonteri koji su do sada aktivno provodili radionice u cijeloj obrazovnoj vertikali u suradnji ispred svojih škola, sada aktivno rade isto i ispred udruge.
Udruga Studentska sekcija Hrvatskog kemijskog društva: PO „Entropija“
Popularizacijski odjel (PO) „Entropija“ projekt je Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva s ciljem popularizacije prirodoslovnih znanosti i drugih STEM područja.
Projekt je namijenjen srednjim školama te višim razredima osnovnih škola, a provodi se odr-žavanjem radionica i predavanja uz izvođenje atraktivnih demonstracijskih pokusa. Tijekom predavanja pokušavamo približiti i međusobno povezati kemijske i fizikalne (svjetlost, zvuk, eksplozija, toplina…) procese. Predavanja se temelje na pojmovima iz područja pirotehnike, vatrometa, oksidacijsko-redukcijskih reakcija, reakcija gorenja, rocket sciencea, luminiscenci-je (reakcije tijekom kojih se oslobađa svjetlost – kemiluminiscencija, triboluminiscencija, fosforescencija, fluorescencija) i drugo. Uz pomoć studenata djeca samostalno pokušavaju razmisliti i objasniti pokuse koje su vidjeli.
Udruga studenata biologije – BIUS
BIUS je studentska udruga koja okuplja ambiciozne, svestrane i kreativne studente biologije. Bavi se edukacijom, promocijom i popularizacijom biologije kao znanosti. Studenti svojim inicijativama usavr-šavaju svoja znanja te tako stvaraju temelje za nastajanje budućih stručnjaka . Osnovni ciljevi Udruge su poticanje i unapređenje kulturnih, zabavnih, sportskih i edukativno-istraživačkih djelatnosti stude-nata; vrednovanje, očuvanje i zaštita prirode i bioraznolikosti. Sudjelovanjem na različitim manifesta-cijama educiramo javnost o našem radu te promičemo gore navedene vrijednosti.
Udruga Virtualci
Naziv: Virtualna povijest
Virtualci - Udruga za razvoj i promicanje kreativnog i digitalnog obrazovanja. Cilj Udruge je poticanje igrifikacije u nastavnom procesu kroz okupljanje djece, mladeži i odraslih koja se žele educirati kroz igru i interakciju te razvitak odgojnih i moralnih vrijednosti kod svojih članova te se poseban naglasak daje na korištenje informacijsko telekomunikacijskih tehnologija; poticanje stručnog usavršavanja predavača, osoba osposobljenih za rad u obrazovnim ustanovama i drugih osoba od značaja za djelovanje Udruge; poticanje mladih na druženje i razvijanje društvenih vještina; promicanja, razvitka i unapređenja poticanje i promicanje korištenje informacijsko-komunikacijskih tehnologija u nastavi društvenih i svih ostalih predmeta.
Udruga za promicanje znanosti, ekologije i sigurnosti
Udruga za promicanje znanosti, ekologije i sigurnosti promiče i potiče obrazovanje i inovativnost, stvaralaštvo i kreativnost u umjetničkim područjima i kulturi, promiče međunarodne suradnje na području obrazovanja i popularizacije znanosti, promiče razvoj vještina iskustvenog učenja, timskog rada, kreativnost i rješavanje problema kroz STREAM koncept (Znanost – Tehnologija – Čitanje i jezik - Konstruiranje – Umjetnost – Matematika) kroz izradu STREAM eksponata i STREAM kutija za djecu, promiče, razvoj i unapređenja znanosti i tehničke kulture, potiče volontiranje, razvoje ekološke svijesti i razvoja sigurnost osoba te imovine. Pogotovo smo ponosni na naš program edukacije za studente koji kod nas obavljaju prasku.
Udruga je dosad organizirala nekoliko međunarodnih i domaćih projekta u gore spomenutom području djelovanja, broji 10-ak aktivnih članova i ima doista snažnu želju na daljnjim razvojem, uz potporu relevantnih čimbenika.
Udruga za robotiku Futura
Cilj Udruge za robotiku Futura je upoznati djecu predškolske dobi i učenike s robotikom i digitalnim tehnologijama te kod njih potaknuti razvijanje osnovnih znanja i vještina u navedenom području. Potrebe za robotikom su sve izraženije, pa tako i naša udruga želi unaprijediti vještine i razvijati digitalne kompetencije. Naš cilj je osposobiti učenike za samostalno izrađivanje i programiranje robota.
Aktivnosti koje provodimo su:
- prepoznati osobne kompetencije učenika
- razviti vještine izrađivanja robota
- razviti vještine programiranja
- primijeniti nova znanja i tehnologije u radu
- izgraditi pozitivan stav prema robotici
- osposobiti učenike za kreativno rješavanje zadataka
Dubravka Turčinović
Bila sam nastavnica kemije u srednjim školama u Bjelovaru i Velikoj Gorici, a od 1982. do umirovljenja 2016. godine u V. gimnaziji u Zagrebu. Sudjelovala sam na brojnim seminarima za nastavnike kao voditeljica radionica ili kao sudionica te u radu Sekcije za izobrazbu HKD-a. Od umirovljenja sam i dalje aktivna, ponekad sa svojim radionicama, a redovito kao sudionica Hrvatske konferencije o kemijskom obrazovanju. U školi sam vodila kemijsku grupu na kojoj je napravljeno petnaestak istraživačkih mini-projekata te pripremljen veliki broj učenika za natjecanja. Niz godina sam bila i članica Državnog povjerenstva za susrete i natjecanja iz kemije i svake sam godine kreirala po dvije radionice za učenike 7. razreda osnovnih škola. 24.5. 2024. godine sam sudjelovala u Večeri znanosti u Pregradi.
Katarina Potaček - origami
Rođena sam 11. travnja 1952. u Dubravi (Republika Hrvatska).
Školovala sam se u Zagrebu – Pedagoška gimnazija (XI), te nastavila školovanje na Prirodoslovno Matematičkom fakultetu (PMF) smjer matematike i informatike te magistrirala na FOI-u u Varaždinu. Predavala sam matematiku u Grafičkoj srednjoj školi (danas Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju) do mirovine. Član sam Hrvatskog origami društva od osnutka. Origami tehniku savijanja papira uvela sam u nastavu kao izbornu nastavnu aktivnost te i u samu nastavu matematike.
Vodila sam origami radionice za odgajatelje, učitelje i nastavnike matematike na kongresima nastavnika matematike na PMF-u te sudjelovala na brojnim izložbama origami radova na festivalima znanosti, znanstvenim piknicima, raznim školama i Institutu Ruđer Bošković.
Sudjelovala sam na međunarodnim konvencijama u Pečuhu, Krakovu, Pragu i LaPazu.