Prva osnovna škola Ogulin
Zadaj, naredi, pokreni mTiny
Sudionici će bez upotrebe električne energije i IKT tehnologije pomoći malom robotu zvanom mTiny da riješi određene zadatke kretajući se po podlozi sastavljenoj od puzzli izvodeći pritom razne zvukove odobravanja ili negodovanja, ovisno kako je zadatak riješen.
Naredbe se zadaju putem posebne olovke kojom se odabiru naredbe za pokretanje robota.
Naglasak je na „opipljivom programiranju“ (tangible programming) u kojem se programira pomoću fizičkih objekata (kartica), bez računala. Uz pomoć mTiny Coding seta, djeca razvijaju veze i asocijacije između simboličkih prikaza i usvajaju temelj za složenije programske jezike.
Link na video na koji način funkcionira robot:
https://youtu.be/nbu8Lf8Cl1s?feature=shared
I. gimnazija Osijek
Fizika u kuhinji
Lančana fontana
Obično istraživanje fizike počinje s poznatim problemom. Ali uvijek su moguća i iznenađenja kao kod slučaja lančane fontane. Zajedno analizirajmo fenomen lančane fontane, također poznat kao samosifonirajuće kuglice, efekt plijesni ili Newtonove kuglice. To je fenomen opažen s lancem koji se nalazi unutar staklenke.Nakon što ga pokrenemo, lanac kuglica nastavlja se sam izlijevati iz spremnika, poput vode ili benzina koji se sipaju iz spremnika. To bi samo po sebi bilo dovoljno zanimljivo. Ali pravo iznenađenje je da lanac ne prelazi samo preko ruba. Diže se u krivulju, poput vodoskoka, dok pada. Lanac se kreće brže nego što objašnjava gravitacija, nešto gura lanac prema gore. Perle iskaču iz staklenke u luku prije nego što padnu na pod, gurnute prema gore određenom silom.
Faraonova zmija
Što se dogodi ako homogenu smjesu od šećera u prahu i sode bikarbone stavimo u metalnu posudu u kojoj se nalazi etanol te dovedeno neku toplinu. Napravimo zajedno vatromet. Prvo dobijemo plamen i neke male raspršene pocrnjene kuglice. Kad se zapali etilni alkohol, temperatura postaje dovoljno visoka da se šećer karamelizira, a soda bikarbona raspada se na natrijev karbonat, ugljikov (IV) oksid i vodenu paru. Karmeliziranome šećeru u tim uvjetima obujam počinje naglo rasti i on tako tvori tijelo Faraonove zmije, a crna boja potiče od ugljika. Tvar koja nastane je jako mekana, šupljikava i lagana.
Newtonov disk - obrnuta DUGA
Dok spremamo po kuhinji ili tražimo što ćemo ručati, možemo od poklopca limenke, čačkalice, vezice za boce napraviti igračku pomoću koje provjeravamo kako se boje stapaju i nestaju te vidimo bijelu boju. Dokažimo kako naša osjetila nisu stabilna, već zbunjena i netočna. Kako se svaka boja drugačije lomi, što rezultira razdvajanjem bijele svjetlosti na boje spektra, slično kao duga! Tako možemo napraviti Newtonov disk, koji je dobro poznati fizikalni eksperiment koji potvrđuje da je bijela svjetlost kombinacija sedam različitih boja koje se nalaze u dugi. Otuda i obrnuta duga.
Velikaaaa pasta za zube
Stvorimo pjenu koja kao čarolijom izlazi iz boce. Pjena je super stvar! Zašto je tako posebna? Sastoji se od puno mjehurića i svaki maleni mjehurić u njoj ispunjen je kisikom. Zamutimo vodu i suhi kvasac te dodajmo u posudu u koju smo zamutili vodikov peroksid, boju za kolače i deterdžent za pranje posuđa. Što se događa? Kvasac djeluje kao katalizator (pomoćnik za ubrzavanje reakcije) za razgradnju vodikovog peroksida (hidrogen peroksid) u kisik i vodu. Kisik je ostao zarobljen u sapunici, a rezultat je nevjerojatna pjena koja izlazi iz otvora boce. Kako je reakcija jako brza, stvara se puno mjehurića. Također ćemo primijetiti kako se i boca malo zagrijala jer ćemo izvesti egzotermnu reakciju.
Energija u kaviKako pomoću svijeće i cjedila za juhu možemo provjeriti energetsku vrijednost kave? Izvedimo jednostavni pokus koji će nam potvrditi energetsku vrijednost različitih vrsta kava. Sva hrana i svi napitci imaju određenu kemijsku energiju koju možemo pretvoriti u drugi oblik energije ako dovedemo toplinu. Izvedimo zajedno pokus i otkrijmo kako pomoću plamena svijeće i zrna različitih vrsta kava možemo dobiti vatru.
I. osnovna škola Bjelovar
Detektivska škola za početnike
Detektivske priče uvijek potiču djecu na aktivnost i dobar su motivator za rješavanje problema koji uključuje interdisciplinarni pristup. Posjetitelji će aktivno koristiti spoznaje iz matematike, biologije, kemije kako bi riješili problem s elementima kriminalističke priče. Neke od aktivnosti u kojima će posjetitelji sudjelovati su: izračunavanje visine sumnjivca primjenjujući omjere dijelova ljudskog tijela, otkrivanje i dešifriranje tajne, nevidljive poruke napisane limunskim sokom, uspoređivanje i analiziranje tragova upotrebom mikroskopa i povećala, proučavanje međusobne reakcije dviju tvari te sustavno organiziranje prikupljenih podataka i donošenje zaključka njihovom analizom.
Bite Me Nutrition d.o.o.
Upoznavanje s organskom prehranom
Sudionicima će se predstaviti proizvodi koje će moći probati te će im se objasniti da su to inovativne, organske grickalice koje stvaraju zdravije prehrambene navike te imaju pozitivne društvene implikacije na okoliš.
Društvo pedagoga tehničke kulture Ogulin
Kako je Potjeh tražio istinu?
Primjenjujući jednostavne metode analitičke kemije te osnovna znanja matematike i kriptografije, polaznici pomažu detektivu Potjehu otkriti počinitelja krađe. Polaznici će analizirat tragove s mjesta zločina (prepoznavanje otisaka životinja, otkrivanje pravilnosti otiska prsta), čitati tajne poruke (skital, Cezarova šifra, Pig Pen šifra, nevidljiva tinta) i rješavati zagonetke kako bi što brže uhvatili lopova! Cilj ove radionice je upoznati različite sustave šifriranja povezujući matematiku, informatiku, kemiju, biologiju, fiziku, povijest, umjetnost i znanost općenito. Nakon što se polaznici upoznaju s različitim načinima šifriranja i kriptiranja, naučit će kodirati i dekodirati poruke.
Zadaci za mozganje koje ćemo pokazati u našoj radionici primjeri su zadataka kojima razvijamo računalno razmišljanje i logičko zaključivanje kao i razmišljanje izvan klasičnih okvira, a učenici će učiti i o osnovama mikroskopiranja, rukovanju kemijskim priborom i posuđem, kemijskim reakcijama.
Geodetska škola
Od 2D do 3D
Našim nastupom želimo posjetiteljima približiti i objasniti pojam blizupredmetna fotogrametrija. To je jedna od metoda prikupljanja podataka u geodeziji i geoinformatici.
Blizupredmetna fotogrametrija je tehnika koja se koristi za izradu trodimenzionalnih modela objekata koristeći fotografije koje su snimljene iz blizine. Ova tehnika koristi princip paralakse, odnosno razlike u perspektivi između različitih fotografija istog objekta, kako bi se iz 2D slika dobile 3D informacije o objektima. Osim u geodeziji i geoinformatici ova tehnika se koristi u industriji video igara i vizualnih efekata, medicini, arheologiji, zaštiti kulturne baštine, kriminalistici itd.
Na štandu ćemo prikazati već gotove primjere stereoparova i objašnjavati procese njihovog nastanka i primjene. Prezentacije će biti primjerene za osnovnoškolski i srednjoškolski uzrast.
Gimnazija A. G. Matoša Đakovo
Dva u jedan – znanost i zabava
Učenici će zajedno sa sudionicima radionice napraviti nastavna pomagala (koristeći pri tome jednostavan pribor - role od papirnatih ubrusa, plastične čepove, plastične boce, balone, uže, štapiće za ražnjiće, CD...) pomoću kojih će istraživati fizikalne zakone i pojave (Zakon očuvanja energije, Newtonovi zakoni, horizontalni hitac, vertikalni hitac, centripetalna sila….).
Prije izvođenja pokusa sudionici će postaviti hipotezu. Nadalje, pokusom će provjeriti postavljenu hipotezu te iznijeti zaključak.
Uloga učenika je pratiti i poticati rad sudionika, provjeravati provode li pokus na pravilan način, te ih svojim pitanjima ili sugestijama navesti da uoče moguće pogreške i propuste kako bi pravilno interpretirali proučavanu pojavu.
Cilj radionice je pokazati da kreativno i kvalitetno poučavanje može zainteresirati sve za istraživački rad, te omogućiti ostvarivanje viših razina znanja osim prepoznavanja i reprodukcije.
Gimnazija Antuna Gustava Matoša Zabok
Poezija prirode
Učenici će prezentirati postupke izrade prirodne kozmetike. Sudionici skupa moći će sudjelovati u izradi.
Kroz interaktivne radionice učenici će upoznati biljne vrste koje sadrže eterična ulja te će putem ključa za određivanje biljnih vrsta sudjelovati u determinaciji vrste.
Aktivnosti:
Čudnovate pojave pri niskim temperaturama
Skup od nekoliko pokusa iz fizike koji će biti izvedeni s tekućim dušikom.
U eksperimentima će biti prikazano djelovanje tekućeg dušika na nekoliko stvari iz svakodnevnog života, dotaknut ćemo se pojmova poput: niske temperature, agregatnih stanja, supravodiča itd.
Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica
Kreativna matematika
U ovoj radionici predstavljamo igre i aktivnosti uz pomoć kojih se učenici mogu upoznati s osnovama matematike. Poučavanje djeteta matematici ne mora biti dosadno i kruto – moguće je učiti kroz igru i primjenom matematičkih koncepata u svakodnevnom životu. Takve aktivnosti nisu samo poučne, one će s lakoćom zaokupiti i najmanju djecu koja ionako samo žele istraživati svoje okruženje i uživati u tome. Sve su aktivnosti prilagođene uzrastu učenika koji, zajedno s odraslima, kroz igru i zabavu, mogu usvajati osnovne matematičke pojmove i uživati u znanosti.
Kristalno šarena, mirisna i vatrena kemija
Radionica „Kristalno šarena, mirisna i vatrena kemija“ vezana je uz demonstraciju niza kratkih i efektnih pokusa iz područja kemije koje su sami učenici pripremili. Uz ovu radionicu, Vi i vaše dijete, postat ćete prijatelji znanosti, učiti nove vještine, graditi karakter i nositi znanost kroz život jer ćete na zabavan, a poučan, način lakše shvatiti prirodoslovlje. Od proučavanja kristala, duginih boja pa sve do finih mirisa u epruvetama vodit će vas iskusan tim gimnazijalaca.
Gimnazija Vukovar
Food battery
Elektrokemija (elektro + kemija) je vrlo zanimljiva grana kemije i dio fizikalne kemije koja se bavi povezanošću električnih pojava i kemijskih reakcija te primjenom spoznaja i zakona elektromagnetizma na istraživanje svojstava i strukture tvari. Kako su elektrokemijski procesi svuda oko nas, odlučili smo prikazati najjednostavniji način izrade baterije od namirnica koje svakodnevno koristimo te smo i zbog tog razloga radionicu nazvali „Food battery“.
Cilj ove radionice je prikazati spontani elektrokemijski proces u kojem određena hrana postaje prava mala baterija. Koristit ćemo različito voće, natrijev klorid te bakrenu i cinkovu elektrodu, a sve skupa ćemo spojiti u mali galvanski članak te napon očitati na multimetru. Uspoređivat ćemo jakost struje koju proizvode pojedine namirnice (njihove kiseline) te spajati više namirnica u strujni krug i time pojačavati voltažu na multimetru.
Posjetiteljima ćemo eksperimentalno dokazati kako kuhinjska sol u kristalnom obliku i krutom agregacijskom stanju ne provodi električnu struju zbog svoje pravilne unutarnje kristalne građe, dok morska voda (otopina natrijeva klorida u vodi) provodi. Slikovno ćemo objasniti što se događa s ionima i kristalnom strukturom ionskog spoja ukoliko posolimo juhu natrijevim kloridom.
Pojasnit ćemo razlog električne provodljivosti vodene otopine natrijeva klorida u odnosu na električnu neprovodljivost vodene otopine šećera.
Pokus 1
„Food battery“
Potreban pribor: nekoliko limuna, žica (npr. bakrena), čavli, novčići ili spajalice od različitog materijala (bakra, cinka, željeza...), svijetleća dioda ili LED (do 1,5V).
UPUTA:
U limun zabodete dijelove dvaju različitih metalnih materijala i povežete ih žicom. Npr. jedna elektroda je željezna spajalica, a druga je kraj bakrene žice koja ionako povezuje strujni krug. U takav strujni krug dodajte LED diodu, pri čemu pazite na polaritet.
Pokus 2
Zašto šećer ne provodi električnu struju, a vodena otopina natrijeva klorida provodi?
Ispitati pomoću elektroda i multimetra ili žaruljice električnu provodnost obje kemijske tvari.
Pokus 3
Provode li električnu struju bolje kristali natrijeva klorida ili vodena otopina natrijeva klorida?
Ispitati pomoću elektroda i multimetra ili žaruljice električnu provodnost natrijevog klorida u kristalnom, krutom i ionskom obliku.
Veseli pokusi
Radionica „Veseli pokusi“ omogućava djeci i mladima da izvođenjem jednostavnih i atraktivnih pokusa budu pravi, mali znanstvenici.
Cilj je radionice, uz dobru zabavu, djecu upoznati sa zanimljivostima znanstveno-istraživačkog rada te poticati razvoj istraživačkog duha u proces usvajanja znanja, od zapažanja i promišljanja do kritičkog zaključivanja.
Kroz pokuse će istražiti kako balon napunjen vodom neće puknuti na plamenu svijeće, dok će balon bez vode puknuti. Ako se probuši vrećica pa ju napunimo vodom ona će iscuriti kroz rupe na vrećici. Ako najprije napunimo vrećicu vodom, a tek onda probušimo rupe olovkama, voda neće iscuriti van. Razlog tome leži u molekulama polietilena od kojeg se sastoji vrećica.
Bojanjem listova kupusa u čaši s obojanom vodom, posjetitelji će naučiti što je kapilarni efekt.
Izdvajanje DNA iz stanica nije tehnološki zahtjevno, iako se u forenzičkim i kriminalističkim serijama stječe takav dojam. U par koraka može se postati „sam svoj forenzičar“.
Pomoću jednostavnih sastojaka, vode, soli, alkohola i deterdženta moguće je izolirati vlastitu DNA i DNA iz banane. U sloju alkohola, pojavit će se grudice i niti DNA, molekule koja nosi tajnu života.
Jednostavni pokusi potaknut će učenike na istraživanje i približiti ih svijetu znanosti!
Prva pomoć – akcidentalna stanja
Radionica Prve pomoći namijenjena je zainteresiranim učenicima osnovne i srednje škole. Već u najranijoj dobi djeca su spremna primiti prva znanja o pružanju prve pomoći a u njihovu svijest je u toj dobi nužno ugraditi potrebu brige za sebe i druge u slučaju nezgoda. Edukativna radionica na temu „Prva pomoć – akcidentalna stanja“ ima za cilj omogućiti sudionicima usvajanje osnovnih znanja i vještina iz prve pomoći u situacijama opasnim po život kao što su utapanje, gušenje, udar struje, udar munje, otrovanja, ubodi i ugrizi životinja, utjecaj visokih i niskih temperatura na organizam i sl. Radionica prve pomoći doprinosi društvu, pripremajući djecu i mlade da budu samopouzdaniji, podržavajući i aktivniji u očuvanju zdravlja i sigurnosti, a kroz učenje vještina spašavanja života također se pomaže razvijati empatija, samopouzdanje i spremnost pojedinaca na djelovanje. Radionica se sastoji od edukacija i kratkih kvizova te demonstracije znanja i vještina u pružanju prve pomoći.
Global Gaming Services d.o.o.
Level Up: Budućnost Gaminga kroz obrazovanje
Obrazovna znanost, sociologija i gaming
Svojim interaktivnim pristupom, GameBoost prezentira stipendiju koja cilja smanjiti socio-ekonomske prepreke, otvarajući vrata talentiranim studentima za dostizanje akademske izvrsnosti. Naš štand pruža posjetiteljima priliku da shvate važnost financijske potpore za akademske ambicije. Kroz vizualnu prezentaciju na plakatu, ističemo ulogu GameBoost-a u oblikovanju obrazovnih prilika, povezujući znanost i stipendiranje kako bismo stvorili svjetliju budućnost, posebno za studente s manje financijskih mogućnosti, te ih poticali prema kvalitetnom obrazovanju.
Glazbena škola Zlatka Grgoševića, Sesvete
Pripazi što jedeš!
Ovom radionicom ćemo pokazati koliko je važno naše ispravno promišljanje o prehrani. Možda ova malena radionica neće napraviti veliku promjenu u prehrambenim navikama, no dobro je znati što možemo učiniti za sebe kada smo cijeli dan u obavezama.
Nadalje, posjetitelji će moći na zabavan način rješavati upitnike. Rješavat će ih te potom odgovore postavljati na određena mjesta na drugom nastavnom listiću kako bi dobili zgodna rješenja.
Hiša eksperimentov
Hiša eksperimentov se predsavlja s kućicom eksperimenata odnosno mobilnim centrom znanosti s namjenom osnaživanja društva, potom učenja kroz eksperimentiranje i razvoj kritičkog razmišljanja. Sastoji se od 50 "hands-on, minds-on" eksperimenata. Kroz eksperimentiranje posjetitelji testiraju sami sebe. Sa Hišom eksperimenata stvaramo sigurno okruženje za pravljenje pogrešaka.
Kategorije: obrazovanje, učenje kroz eksperimentiranje, znanost
Hrvatski judo savez
Fizika – izbacivanje iz težišta prilikom bacannja u judu, ravnoteža
Fizika – tensegrity
Kemija, biologija– zvuk i širenje zvuka, kretanje temeljem zvuka
Radionica za djecu
Judo je borilačka vještina koja zahtjeva poznavanje i razumijevanje fizike (sile, momenta, (ne)ravnoteže i rotacijskog gibanja) na intuitivnoj razini. Upravo uz pomoć tog razumijevanja razvija se sposobnost upravljanja partnerovim (ili protivnikovim) gibanjima. Što je to težište tijela? Što je to ravnoteža? Kako narušiti ravnotežu i uz pomoć najmanje energije (sile) proizvesti najveći mogući učinak? Kako savladati protivnika težeg, jačeg ili višeg od nas? Uz pomoć juda i fizike!
Kroz Science show ćemo djecu naučiti i prikazati im:
Ciljevi radionice - naučiti djelovanje fizikalnih sila na njihovo tijelo:
Uz pomoć dobivenog seta potrebno je složiti konstrukciju koja će pridržavati boću (ili drugi predmet koji se odabere, a koji će imati svaka grupa), tako da predmet bude minimalno 5 cm udaljen od podloge na kojoj se konstrukcija nalazi. Pobijedio je onaj tim čija konstrukcija pridržava predmet na višoj udaljenosti/onaj koji prvi kreira konstrukciju/onaj koji je kreirao najkompleksniju konstrukciju koja pridržava predmet (ovisno o prethodnom dogovoru).
Ciljevi radionice:
Hrvatski prirodoslovni muzej
Prirodoslovlje (geologija, biologija)
Muzejski prirodoslovni MOZAiK
Muzejski prirodoslovni MOZAiK je popularno-stručni mozaični program u kojem kroz različite sadržaje i aktivnosti sudionici mogu doznati zanimljivosti o prirodoslovnom muzeju, o geologiji. ponajviše o dinosaurima ali i još nekim drugim izumrlim gorostasima.
Osim toga, tu su i zanimljivi sadržaji na temu evolucije i genetike, o DNA i nasljeđivanju. Aktivnim sudjelovanjem sudionici sami stvaraju i realiziraju program svih ponuđenih sadržaja.
Uz stručne aktivnosti program nudi i zabavne društvene igre poput velikih slagalica, pamtilica, kvizova i drugih zabavnih sadržaja kojima se istovremeno i zabavlja i uči o prirodoslovlju. Učenje je IN.
Hrvatsko geološko društvo (HGD)
Geologija
Upoznaj Zemlju – zaviri u mikroskop!
Namjera nam je promovirati geologiju kao temeljnu prirodnu znanost prvenstveno djeci školske dobi, ali i svim ostalima zainteresiranima. Preko interaktivne izložbe/radionice prikazati ćemo što sve geologija proučava, koja je njena važnost te što sve obuhvaćaju geološka istraživanja. Izložit ćemo uzorke stijena u makro- i mikroskopskom obliku (gledanje lupom/mikroskopom), a prostor ukrasiti maketama, posterima, geološkim kartama i drugim materijalima. Posjetitelji će moći zaviriti u mikrosvijet, tj. mikroskopirati minerale, stijene i mikrofosile (mikrograđevne elemente stijena), uz stručno objašnjenje naših geologa-volontera. Moći će i pomirisati sirovu naftu i vidjeti kako nafta izgleda u stijeni. Pomoću šest metara duge lente koja prikazuje razvoj Zemlje kroz geološka razdoblja posjetiteljima ćemo približiti dinamiku našeg planeta te im objasniti promjene koje su se događale na Zemlji (tektonske, klimatske, razvoj života) od samog njenog postanka do danas.
Hrvatska zajednica tehničke kulture
Elektrotehnika, elektronika
Izrada svjetlećih dekorativnih predmeta
Polaznici radionice upoznat će se s osnovama čitanja elektroničkih shema, naučit će izraditi strujni krug i savladat će vještinu lemljenja.
Institut za fiziku
Nitroled – sladoled spravljen pomoću tekućeg dušika
Sladoled je čudesna mješavina sva tri agregatna stanja, i o njihovom omjeru i načinu priprave ovisi kvaliteta i okus sladoleda. Znanstvenici će demonstrirati izradu sladoleda pomoću tekućeg dušika gdje brzina smrzavanja utječe na veličinu kristala u sladoledu zbog čega sladoled ima finu teksturu te je posebno ukusan. Planira se izrada sladoleda i dijeljenje sladoleda posjetiteljima. Aktivnost je dio potpore projektu KaCIF - Kriogeni centar Instituta za fiziku.
Isusovačka klasična gimnazija, Osijek
Fizika - zvučni valovi
Zvuči dobro!
Sudionici će imati priliku zajedno s učenicima-demonstratorima izraditi jednostavne glazbene instrumente i upoznati se s pojmom zvučnog vala, nastajanja i širenja zvuka u prostoru. Sudionici će saznati što je zvuk, koje su njegove karakteristike, koja je razlika između tona i šuma, frekvencije i glasnoće, itd. Nadalje razlikovat će zvuk koji nastaje u svirali od zvuka nastalog titranjem žice, te o čemu ovisi brzina zvuka.
Javna ustanova Park prirode Medvednica
Zaštita prirode – Biologija šišmiša i geologija špilje Veternice
Jedan dan u životu šišmiša
JUPPM upravlja špiljom Veternicom. Špilja Veternica, kao šesta špilja po dužini u Hrvatskoj, uređena je za turističko posjećivanje, te su posjeti mogući svaki vikend i blagdan osim u vrijeme hibernacije šišmiša. Špilja Veternica važno je stanište šišmiša koji su važni indikatori stanja okoliša i vrijedan dio bioraznolikosti Parka prirode Medvednica. U šumama Medvednice živi 24 vrste šišmiša što predstavlja veliku bioraznolikost s obzirom na 33 vrste šišmiša koje se pojavljuju u Hrvatskoj. Edukacijom o šišmišima radimo na podizanju svijesti posjetitelja o važnosti zaštite šišmiša i razbijanju predrasuda o njima. Kroz edukaciju upoznajemo ova tajanstvena stvorenja, njihov način života i dobrobiti za čovjeka. Rezultati edukacije su da polaznici nauče zašto kažemo da šišmiši lete rukama i vide ušima, koliko ih ima, čime se hrane, što ih ugrožava, kako izgledaju…
Katarina Potaček - origami
Matematika
Freubelovi kvadrati
Izložba i radionica i izrada origami medaljona iz origami baze „vjetrenjače“.
Prikaz različitih mogućnosti varijacijama boja.
MachLAB j.d.o.o.
3D printanje i 3D modeliranje
MachLAB ML-1 3D printer
Na Znanstvenom pikniku bit će izložen naš 3D printer MachLAB ML-1 skupa sa mnogobrojnim i lijepim izložbenim primjercima.
Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“
Matematika
Matematičke igre i zagonetke
Kako dobar dio znanosti ne može bez matematike, tako ni Znanstveni piknik ne može bez matematičkih radionica. Pripremili smo više aktivnosti koje se mogu odvijati istovremeno, a uključuju razne slagalice (ketamino, „kalendar“, „matematičke kornjače“, tangrami…), razne matematičke igre za više igrača („Magic 7“, „Semafor“, „Popločavanje“…), slaganje hanojskih tornjeva, simulacija Monty Hall paradoksa, te ostale aktivnosti kao što su razni trikovi s kartama, pogađanje zamišljenog broja, „Fleksagoni“, „Kako pravilno jesti pizzu“, „Statistički špil laži i obmana“, „Normalna ploča“…
Aktivnosti su namijenjene za razne uzraste, od najmlađih pa do roditelja, tako da zahtijevaju razna predznanja te se uglavnom bave logikom, kombinatorikom, teorijom grafova, vjerojatnosti, statistikom te ostalim područjima matematike.
Muzej za umjetnost i obrt, Zagreb
Kronometrija, kronologija
Razvoj satnih mehanizama
Upoznavanje s pojmovima kronologija i kronometrija kroz primjere dvaju satnih mehanizama iz zbirke satova zagrebačkog Muzeja za umjetnost i obrt. Predstavljanje dvaju različitih satnih mehanizama, elektromehaničkog te elektronskog satnog mehanizma, kroz foto uvećanja te pojašnjavanje i naglašavanje razlika. Na kraju u kreativnom dijelu gostovanja posjetitelji će imati priliku umjetnički oblikovati brojčanik zidnog elektronskog satnog mehanizma.
Muzej seljačkih buna
Povijest
Povijesni detektivi i Osmisli svoj lijek
Na radionici Povijesni detektivi otkrijte koji dokument potječe iz određenog vremena, a koji je krivotvorina. Potrebno je malo znanja o povijesti i puno snalažljivosti.
U Muzeju se čuvaju predmeti iz ljekarne obitelji Feller u Donjoj Stubici. Saznajte što je to Elsa-fluid, a zatim osmislite recept za lijek koji sve liječi.
OŠ A. Šenoe, Zagreb i OŠ Bogumila Tonija, Samobor
Biologija
Uvod u anatomiju i sistematiku životinja
Posjetitelji će moći upoznati sistematiku životinja kroz zabavan način, pomoću modela i na živim primjercima te interaktivno preko igre „ Pogodi gdje pripadam” (pomoću QR codova će na svojim mobilnim uređajima odigrati digitalno pripremljene igre naših učenika u aplikacijama Wordwall, Learning apps, Kahoot, Puzzle.org i druge). Upoznat će određivanje pojedinih vrsta pomoću dihotomskog ključa. Detaljnu anatomiju ribe posjetitelji će vidjeti na živom primjeru pastrve. Anatomiju ostalih skupina kralježnjaka i beskralježnjaka posjetitelji će upoznati putem priloženih modela. Za mlađe dobne skupine bit će pripremljeni predlošci putem kojih će kroz igru bojanja različitim bojama upoznati pojedine organe i saznati njihovu ulogu.
OŠ Ante Kovačića Zlatar
Biologija, kemija, fizika
Kozmetika iz vlastite kuhinje
Našim radionicama željeli bismo motivirati i zainteresirati posjetitelje za izradu vlastite kozmetike sa lako dostupnim sastojcima. Posjetitelji bi se, po volji, mogli uključiti u izradu istih na našem štandu ili samo promatrati kako učenice naše škole provode navedeni postupak. Učenice će pažljivo objasniti postupke izrade kozmetike te dobrobiti koje svaki pojedini sastojak, ali i finalni produkt, ima u svakodnevnoj primjeni. Predviđene su dvije radionice:
OŠ Antuna Mihanovića Klanjec
Biologija i kemija
Misterij zvan pH
Radionica će se sastojati od dva dijela:
Kemija
Jezikoslovlje
Jezik naš svagdašnji
Intervju: Kroz intervjue i snimanje učenika kako imenuju slikovne kartice, djeca će istraživati učestalost korištenja germanizama u svom svakodnevnom govoru. Tako će uvidjeti koliko se njemački jezik uvriježio u hrvatskom jeziku. (Na temelju prikupljenih podataka kasnije se može provesti istraživanje.)
Hatschi-Patschi s germanizmima: Djeca će se zabavljati dok igraju igru s germanizmima, igrat će se varijantu glazbenih stolica uz istovremeno učenje o prisutnosti stranih riječi u našem jeziku.
Najfotka: Osvještavanje o riječi "fotoaparat": Djeca će naučiti o podrijetlu riječi "fotoaparat" te gdje je on izumljen. Nakon toga će se uključiti u fotografiranje Znanstvenog piknika pomoću unaprijed izrađenog okvira za slikanje, što će dodatno potaknuti njihovu kreativnost, ali i natjecateljski duh - moći će prijaviti i poslati svoju fotografiju kako bi se na kraju piknika izabrala najfotka piknika.
OŠ Donja Stubica
Kemija, biologija, matematika
Učenici će izvoditi pokuse iz kojima će na zanimljiv i zabavan način prikazati i objasniti različite pojave i procese koji se događaju oko nas. Posjetitelji će moći aktivno sudjelovati u izvođenju pokusa, te će time i sami steći određena znanja i vještine. Jednostavni i atraktivni pokusi kod sudionika će potaknuti kreativnost, te će ih motivirati i probuditi interes za prirodne skupine predmeta.
OŠ Janka Leskovara Pregrada
STEAM područje
Čarobne promjene - INDIKATORI
INDIKATORI – upoznati različite indikatore
- dokazati prisutnost kiselih, lužnatih i neutralnih otopina u kućanstvu
- reverzibilne redukcijsko-oksidacijske reakcije indikatora
OŠ Pavla Štoosa, Kraljevec na Sutli
BING BANG
Dezodoransom će učenici u vodi sa detergentom napraviti mjehuriće. Mjehuriće će sakupiti na tanjur. Posjetitelj će velikom šibicom zapaliti mjehuriće. Nastat će veliki prasak.
POSJETITELJ ĆE NAUČITI: Tvari koje se nalaze u dezodoransu su zapaljive, stoga se mjehurići zapale.
ČAROBNO MLIJEKO
U duboki tanjur učenici stavljaju mlijeko. U sredinu će nakapati različite jestive boje. Na prst će staviti detergent te dodirnuti sredinu. Boje će se raspršiti po mlijeku.
POSJETITELJ ĆE NAUČITI: Organske tvari ne otapaju se u anorganskim (mlijeko i detergent su organske tvari, a boja je anorganska te se izlijeva po rubu tanjura. )
LAVA LAMPA
U Erlenmeyerovu tikvicu učenici stavljaju ulje, vodu te malo prehrambene tekuće boje. Ubacuju šumeću tabletu.
POSJETITELJI ĆE NAUČITI: Fizikalna svojstva tvari( gustoća, agregatno stanje, tvrdoća, topljivost u vodi.)
Intervju: Kroz intervjue i snimanje učenika kako imenuju slikovne kartice, djeca će istraživati učestalost korištenja germanizama u svom svakodnevnom govoru. Tako će uvidjeti koliko se njemački jezik uvriježio u hrvatskom jeziku.
Trik s olovkama i vrećicom vode
Jaje koje lebdi u vodi
OŠ Sesvete
Biologija
Mirisi u službi emocija
Mirisi utječu na naš život, neki će nas potaknuti da se osjećamo dobro, razbuđeno ili umireno. Tuđi miris koji nije izražen će ipak utjecati da nam se neka osoba svidi, ali i da nam bude odbojna - a ništa loše nam nije učinila. Specifičan miris može upozoriti da osoba ima određenu bolest. Naš njuh nije dovoljno osjetljiv za male količine tvari, njih može detektirati npr. pas ili mačka. Njihova osjetila koriste se u otkrivanju eksploziva, opojnih tvari, ali i bolesti.
Učenici će predstaviti način na koji nastaje osjet njuha, koji je put nastanka od osjetilnog organa do centra za njuh u velikom mozgu. Pokazat će se razlika u osjetilu njuha različitih životinja. Potaknuti pitanje imaju li osjećaj mirisa ribe? Posjetitelji će moći saznati zašto neka tvar ima manje intenzivan miris po zimi i što to omogućuje da mi u konačnici osjetimo miris.
Kao dio radionice posjetitelji će imati prilike otkrivati mirise i uz njih povezivati emocije koje pojedini mirisi bude.
Na kraju bit će im ponuđena izrada personalizirane mirišljave soli, s eteričnim uljem koja kod njih budi pozitivne, ugodne misli.
OŠ Sesvetska Sela
Kemija
Science show
Učenici Naše škole pokazati će vam brojne pokuse iz STEM predmeta: hodanje vode, lava lampu, vulkan i ostale zanimljivosti kojima se kod mlade populacije potiče kreativnost, sposobnost samostalnog zaključivanja, analitičnost i istraživanje.
Posjetitelji će uz vodstvo učenika izvoditi zanimljive pokuse, raspravljati o zapaženim promjenama.
OŠ Stjepana Radića Brestovec Orehovički
Dođi, vidi, istraži, snimi i podijeli!
Prirodoslovlje (fizika, matematika, biologija);
Glazbena kultura;
Školska internetska radiotelevizija
OŠ Sveti Križ Začretje
Geografija, kemija, priroda i fizika
Prasak
Rotacija Zemlje
Čarobni balon
Vodenica
Kemija: demonstracija kemijske reakcije solne kiseline i aluminijske folije. Nastaje aluminijev klorid (sol) i vodik (koji dokazujemo upaljenom šibicom pri čemu se čuje prasak jer nastaje plin praskavac). Posjetitelji će naučiti o kemijskim (inertnost, reaktivnost) i fizikalnim svojstvima (topljivost, agregacijska stanja, talište, vrelište) tvari, upoznat će egzotermnu reakciju te diskutirati o brzini kemijske reakcije kao i o solima.
Geografija: demonstracija rotacije Zemlje (prikaz uz pomoć izrađenog modela) uz prikaz posljedica rotacije Zemlje. Mjerenje temperature na osvijetljenom i neosvijetljenom dijelu modela Zemlje uz pomoć infracrvenog termometra.
Priroda: demonstracija promjene gustoće zraka u boci s obzirom na temperaturu. Na vrh boce se stavi balon, dno boce se uroni u posudu sa vrućom i zadrži nekoliko sekundi, a zatim se taj postupak ponovi sa hladnom vodom. Uranjanje treba ponoviti nekoliko puta. Prati se promjena svojstva tvari (zraka) u boci njezinim zagrijavanjem i hlađenjem.
Fizika: izrada vodenice (mlina) od jednostavnih pvc dijelova i demonstracija rada iste.
OŠ Šime Budinića Zadar
Paleta boje neba
Atmosfera je Zemljin zračni omotač, a u najnižem dijelu troposfere odvijaju se sve meteorološke pojave. Plava boja neba rezultat je raspršenja svjetlosti, a razlikuje se ovisno o različitim uvjetima u atmosferi. Najveći utjecaj na plavetnilo neba ima vodena para u atmosferi. Veoma važne su čestice aerosoli koje svojim prisustvom utječu na nijanse plave boje i na vidljivost neba.
Videozapisom ćemo predstaviti atmosferu i slojeve atmosfere te izdvojiti najvažniji sloj u kojem se događaju sve meteorološke pojave. Demonstracijom pokusa prikazat ćemo utjecaj čestica na boju i vidljivost neba, a svoje rezultate prikazat ćemo animacijom.
OŠ Veliko Trgovišće
STEM područje
Hokusom pokusom do znanja
Kroz 8 pokusa (Kako napuhati balon?, Kako od jajeta neplivača napraviti jaje plivača?, Čarolija u staklenci, Živi kotač, Voda koja bježi iz čaše, Reci „bok“ robotskom rukom, Voda koja ulazi u staklenku te Nevidljiva poruka) upoznati plin ugljikov dioksid te spoznati da on nastaje reakcijom sode bikarbone i octa kojom se može napuhati i balon, zaključiti da je slana voda gušća od slatke te da predmeti lakše plutaju u njoj, spoznati da se otopine različite gustoće ne miješaju, poigrati se optičkim iluzijama, upoznati kapilarnost vode i miješanje boja, istražiti zrak, upoznati dijelove ruke izradom vlastitog modela šake te spoznati njihove uloge u pokretanju i spoznati oksidaciju limunovog soka na visokim temperaturama pisanjem nevidljivih poruka.
Lava lampa – sudionici će primijetiti kako se voda i ulje ne miješaju. Razlog tome je svojstvo molekula koje se naziva polarnost.
Kemija i kupus – kako kupus može postati indikator za kiseline i lužine.
Sudionici će ispitati pH-vrijednost sredstva za čišćenje.
Sastavljanje modela molekula elementarnih tvari i kemijskih spojeva - sudionici će slagati modele molekula.
Troslojna tekućina – sudionici će ispitati kako 3 tekućine djeluju, voda, mlijeko, ulje.
Slonova pasta – sudionici će izraditi pastu za zube za slona.
Gorenje magnezija – proučavanje kako magnezij gori I pod kojim uvjetima.
Silikatni vrt – izrada vrta od silikata.
OŠ Viktora Kovačića Hum na Sutli
Humanističke znanosti – Filologija, Lingvistika
PROUBAJ PO HUMSKEM
Uporabom IKT tehnologije potaknuti posjetitelje da se okušaju u izgovoru gornjosutlanskog dijalekta kajkavskoga narječja, konkretno govora Huma na Sutli sa specifičnim razvojem stražnjeg nazala ǫ. Posjetitelji će na zabavan način, kroz interaktivne i didaktičke igre, moći sudjelovati u izgovoru i prepoznavanju značenja riječi i izraza humskoga govora.
Sudjelovat će i učenici, izvorni govornici humskoga govora, koji će posjetiteljima pomoći u komunikaciji na humskom govoru.
OŠ Vladimir Bosnar Stubičke Toplice
Fizika, kemija, matematika, informatika
Iz zvuka u zvuk
Učenici 6. i 8. razreda prezentirat će i prikazati na različitim primjerima djelovanje zvuka kao mehanički val, te objasniti frekvenciju. Pomoću pokusa na Rubensovoj cijevi, objasnit će i prikazati zvuk kao val. Pomoću različitih pokusa objasnit će kako zvuk djeluje na nas, na prirodu oko nas, te kako se zvuk bilježi. Sudionici će moći samostalno izraditi i zapisati zvuk na primitivnom pisaču zvuka te isprobati primitivni telefon.
OŠ Vladimir Nazor Budinščina
Prirodne (priroda/geografija/geologija) i tehničke (računalstvo/robotika) znanosti
Astro avantura
Predstavljanje novootvorenog Astro parka u dvorištu PŠ Hrašćina koja djeluje u sklopu OŠ Vladimir Nazor Budinščina
- video prikaz šetnje kroz Astro park
- priče o planetima – različite aktivnosti kroz koje djeca upoznaju sunčev sustav i njegove planete (bojanke, slagalice, sastavljanje modela sunčevog sustava, igre robotima i micro:bitovima)
- svemirski putnici – radionica izrade kometa od priručnih materijala
OŠ Vladimir Nazor Trenkovo
Matematika (matematička logika) i kemija
Mozak i ruke rade u timu
OŠ „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija
IoT (Internet of Things)
Pametna škola
Jedan od načina povećavanja energetske učinkovitosti je aktivni nadzor i upravljanje energetskim procesima u zgradama. Postavljen je sustav za nadzor i upravljanje pojedinim električnim uređajima u školi tako što su postavljeni senzori na pojedine električne uređaje kao što su pisač u informatičkoj učionici i ljuštilici krumpira u kuhinji, utičnicu, vrata i prozore te senzori pokreta i senzori kvalitete zraka u pojedinim učionica. Pokazat ćemo kako se priključujemo na Insulae platformu Insulae IoT te ćemo pregledavati podatke na pojedinim senzorima kao što su temperatura zraka u prostoriji, kvaliteta zraka, postoji li preporuka za prozračivanje prostorije i slično. Također ćemo demonstrirati dodavanje senzora na platformu, ubacivanje karte i razmještanje senzora te kreiranje pravila za automatizaciju. Na kraju ćemo prikazati kako možemo preuzeti podatke u obliku tablica koji se poslije mogu statistički obraditi. Sudionici će sve to moći pratiti i isprobati na prijenosnim računalima.
Rudarsko-geološko-naftni fakultet (RGNF)
Tehničke znanosti – znanstveno polje Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
Prirodne znanosti – znanstveno polje Geologija
Životni ciklusi
Nastup se sastoji od dvije radionice.
Polaznici radionice Život Zemlje imat će zadatak kronološki poredati značajne događaje u razvoju našeg planeta, a nakon toga smjestiti fosile i modele organizama koji su živjeli u geološkoj prošlosti na geološku vremensku skalu, pri čemu će im pitanjima i sugestijama pomoći voditeljice. Cilj radionice je upoznati se s razvojem našeg planeta te različitim bićima koja su nastanjivala ili još uvijek nastanjuju naš planet.
Polaznici radionice Životni ciklus staklene boce saznat će kako staklo nastaje, kako se proizvode staklene boce te kako se recikliraju. Polaznici će pomoću kartica složiti priču o životu boce, od nastanka do recikliranja i ponovne upotrebe. Uz kartice će biti izložen i model koji će prikazati cijeli proces. Cilj radionice je upoznati djecu u najranijoj dobi (ali i one malo starije) s procesom nastanka ove važne sirovine, kao i važnosti ponovne upotrebe i recikliranja s ciljem očuvanja okoliša.
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica
Geografija i informatika
Modeliranje reljefa po principu virtualne stvarnosti
Ideja o modeliranju reljefa po principu virtualne stvarnosti potiče s američkog sveučilišta UCLA, a preuzela ju je i realizirala profesorica geografije u suradnji s profesorima informatike i strukovnim nastavnicima.
Kako bi ostvarili projekt, učenici stolari i instalateri izradili su sanduk za pijesak, postolje za laptop te postolje za projektor.
Za izradu modela korišten je laptop s Linux-OS-om jer jedino na tom sustavu radi aplikacija za stvaranje slike reljefa projiciranjem boja i izohipsa. Samom programu u stvaranju slike pomaže kinect kamera koja prati pokrete pijeska te promjene reljefa, a koja je zapravo originalno pripadala igraćoj konzoli Xbox-360. Sama slika se odmah prikazuje na pijesku pomoću projektora.
Projekt se pokazao izvrstan za unapređivanje geografskih znanja te prepoznavanje geografskih pojava i procesa na konkretnim i slikovitim sadržajima.
Srednja škola Bedekovčina
Ishrana bilja
Biogeni elementi u ishrani bilja
Prisutne ćemo upoznati s biogenim elementima (mikro i makro) i njihovom važnošću.
Pokazat ćemo hranjive soli koje sadrže pojedine biogene elemente i pokazati pripremu koncentrirane hranjive otopine koja se koristi u hidroponskom uzgoju bilja, mjeriti PH i EC vrijednosti koncentrirane i razrijeđene hranjive otopine.
Također ćemo pokazati gnojiva koja sadrže pojedine biogene elemente, a koriste se za ishranu bilja.
Na kraju ćemo pokazati usporedni uzgoj neke biljne vrste u hidroponu gdje koristimo hranjivu otopinu za uzgoj s istom biljnom vrstom uzgajanom u supstratu (tlu) gdje se koriste gnojiva za ishranu.
Srednja škola Duga Resa
Matematika
Tajanstveni svijet matematičara
Sa sudionicima ćemo napraviti kratki uvod u kriptografiju i pokazati im jednostavnije metode šifriranja. Kroz dijalog bi sa sudionicima raspravljali o povijesnom aspektu kriptografije, te o tome gdje se sve kriptografija danas koristi, kad govorimo o kriptografiji danas općenito mislimo na zaštitu podataka pomoću matematičkih postupaka ili algoritama i kriptografskih ključeva. Sudionici će moći kriptirati uz pomoć svog vlastitog skitala (drvenog štapa) te će dešifrirati ali isto tako i šifrirati zadane tekstove uz pomoć nekih poznatih metoda kriptiranja.
Vizualna matematika, matematika izvan matematike
Sudionici će se upoznati s matematičkim pojmovima i dokazima nekih formula pomoću vizualizacije, premetaljki, umetaljki i izvođenjem pokusa i mjerenjem kako bi potvrdili svoje tvrdnje.
Fizika
Ti si genije, čudo prirode!
Sa sudionicima ćemo proći kroz par pokusa kako bi ih upoznali sa primjenom fizike u svakodnevnom životu. Polaznici će moći po završetku pokusa i analize ishoda objasniti kako se pomoću fizike mogu očistiti odvodi u umivaonicima, kadama, sudoperima, objasniti zašto oštrimo noževe, zašto vilica ne smije imati tupe vrhove, objasniti zašto manje osjeti ubod injekcije koja je tanja, povezati i objasniti kako uz pomoć fizike odabrati ruksak koji će mu biti ugodnije nositi, objasniti zašto kamani i radni strojevi imaju više osovina na kotačima ili vrlo široke kotače, objasniti u kakvoj su vezi gustoća i uzgon i kako ih iskoristiti u svakodnevnom životu, objasniti zašto je opasno stajati uz rub ceste ili pruge, objasniti zašto se dižu zrakoplovi, zašto jak vjetar može podići krov kuće, zašto mu se za nevremena izvrće kišobran, zašto nam je ugodnije ležati na pješčanoj plaži.
Srednja škola Jelkovec
Matematika – fizika – elektrotehnika - računalstvo
STEMajte s nama
Posjetitelji će u kutku za stvaratelje - "Maker Space":
Fizika, kemija i geografija
STEM u bojama
Kemija u bojama:
Pokus 1. Nevidljiva tinta (kistom umočenim u otopinu fenolftaleina napiše se nešto na papiru, a zatim se crtež poprska sredstvom za čišćenje koje sadrži bazu - amonijak ili natrijev hidroksid).
Pokus 2. Kameleon - reakcija koja mijenjaju boju (u jednoj se čaši pripremi otopina kalijeva permanganata, a u drugoj vodena otopina natrijeva hidroksida i glukoze. U otopinu kalijeva permanganata ulije se otopina natrijeva hidroksida i glukoze te njihovim miješanjem dolazi do promjena boje od ljubičaste do žutosmeđe).
Pokus 3. Koje su boje u crnoj boji? (odjeljivanje boja kromatografijom na filter papiru)
Geografija:
Pokus 1. Vulkan (učenici će napraviti model vulkana i izvoditi pokus tako da će uz pomoć octa, sode bikarbone i crvene boje izazvati nastanak vulkanske erupcije)
Pokus 2. Lava lampe (učenici će uz pomoć vode, jestivog ulja i boja demonstrirati kako napraviti lava lampu)
Pokus 3. Tornado u boci (učenici će uz pomoć plastičnih boca i vode napraviti tornado u boci)
Matematika:
Igra 1. Matematičko carstvo (učenici će zbrajati brojeve koje će dobiti izvlačenjem kartica na kojima se s jedne strane nalaze životinje, a na drugoj brojevi)
Igra 2. Matematički labirint (učenici moraju riješiti zadatke kako bi prošli prepreku u labirintu i nastaviti svoj put do cilja, svaki točan odgovor daje pravi put dok netočan pogrešan put)
Igra 3. Matematičko ludilo (učenici će se natjecati tko će riješiti više zadataka u zadanom vremenu te osvojiti najviše bodova)
Igra 4. Leteći brojevi (učenici će povezivati točna rješenja s odgovarajućim jednadžbama)
Igra 5. Potraga za brojevima (učenici će pronaći što više brojeva u svojoj okolini te uz pomoć njih složiti što duži izraz te ga riješiti)
Igra 6. Uzmi (igru igraju dva igrača, koja se sastoji od n žetona poslaganih na sredini stola, potez se sastoji od pomicanja barem 1, a najviše 3, igrači igraju naizmjence, igrač koji makne zadnji žeton pobjeđuje)
Srednja škola Pregrada
Kemija, geografija, biologija, fizika, informatika
Čuda prirode
Na nastupu ćemo pokazati pokuse i radionice iz STEM područja (boje, minerali, autohtona šuma, VR).
Srednja škola Zabok
Ekonomija, politika
Pripremit ćemo niz zabavnih radionica za različite uzraste, od vrtića do srednjoškolaca koje će uključivati njima interesantne teme povezane s navedenim znanstvenim područjima. Prošle godine smo imali dvije radionice u kojima su uživali i odrasli posjetitelji tako da ćemo se ove godine još više potruditi. Događanja ćemo prenositi i uživo preko Instagrama, te usput snimati i TikTok storyje i naknadno objaviti video.
Nama je važno kroz igru i zabavu ukazati na neke od ekonomskih problema današnjice i poticati veću uključenost mladih u demokratske procese, kako na razini države, tako i na razini Unije.
Srednja škola Zlatar
Elektrotehnika i računalstvo, fizika
Zlatarska inova
Ibar tender - robot za miješanje i točenje pića
Pojave uz širenje zvuka - pojava stojnih valova u Kundtovoj cijevi. Elektrostatika - Wimshurstov elektrostatski stroj i prikaz izboja visoko nabijenih kondenzatora.
Bežični prijenos energije - Teslina zavojnica.
Terrabot - robot za mjerenje i prikupljanje vremenskih uvjeta, te slanje istih na mobilni uređaj.
Sveučilište u Zagrebu Geotehnički fakultet
Interdisciplinarno tehničko područje
Inženjerstvo okoliša – zelena budućnost
Kroz Znanstveni piknik predstavit ćemo projektne aktivnosti na fakultetu - pročišćavanje vode i zraka pomoću Sunca (solarna fotokataliza), utjecaj potresa na okoliš (geotehnika, likvefakcija tla, seizmička oprema), tiskani materijali sa drugih znanstvenih projekata na fakultetu.
Sveučilište u Zagrebu Stomatološki fakultet
Dentalna medicina
Primjena STEM znanosti u dentalnoj medicini
Zainteresiranim posjetiteljima studenti će demonstrirati sljedeće:
Studentska sekcija Hrvatskog kemijskog društva: PO „Entropija“
Kemija (oksido-redukcijske reakcije, reakcije gorenja), pirotehnika
Popularizacijski odjel „Entropija“
Uz pomoć studenata (članova PO „Entropija“), učenici i mladi samostalno pokušavaju razmisliti i pojasniti demonstracijske pokuse koje su vidjeli. Vidjet će razne pokuse gorenja krutina, tekućina i plinova (simulacija raketnog izgaranja), simulacija malih vatrometa, ručno izrađene petarde i ostale pirotehničke smjese (flashovi, dimne bombe…) te nagle promjene boja oksido-redukcijskih reakcija. Uz sve to ispričat ćemo i kratke povijesne priče o svakom spoju ili reakciji (kako su otkriveni, za što su koristili, za što se danas koriste i slično).
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok
Umjetnost, fotografija
Cijanotipija
Prezentacija/radionica
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci
Matematika, fizika, kemija,likovna umjetnost, astronomija, povijest, proširena stvarnost
THE SHOW MUST GO ON
U našem nastupu pokušat ćemo pokazati što se sve krije u kratici STEAM.
Izradom materijala u aplikaciji Assemblr svi koji odvoje svoje vrijeme za nas vidjet će kako se jednostavno može prikazati povijest u proširenoj stvarnosti, te još dodatno „pojačati“ matematičkim problemima. Sletjet ćemo i na Mjesec i pokazati kakve izvrsne postere izrađujemo na temu Apolla, ali i provest ćemo vas kroz povijest svemirskih odijela. Vratit ćemo se u prošlost i organizirati natjecanje u preciznom gađanju katapultom. Naglim povratkom u budućnost vidjet ćete kako se jednostavno može izraditi hologram. Da ne zanemarimo Nikolu Teslu, pokazat ćemo kako se pomoću Tesline zavojnice može napraviti izvrstan light show. Da se malo i zaprljamo prezentirat ćemo neNewtonovske fluide i pokazati kako se ipak može hodati po vodi. A da sve bude lijepo, imamo i likovnu radionicu u kojoj ćemo na listopadnom suncu pokazati vezu između likovne umjetnosti i fotoelektričnog efekta. Naravno šećer na kraju – izvrsna multidisciplinarna radionica na kojoj ćete dobiti odgovore na pitanja Znamo li kako nastaju zrcala? Kako nastaje slika u zrcalu? Gdje ih koristimo? Dođite do našeg štanda, naučite puno toga i ujedno se izvrsno zabavite. Unaprijed se radujemo zajedničkom druženju i učenju.
Tiflološki muzej
Edukacijska rehabilitacija, psihologija
Upoznajte svijet osoba oštećena vida
Tiflološki muzej pripremio je dva programa/radionice.
U prvoj radionici „Kako pisati brajicom“ posjetitelji će pomoću tablice i šila moći naučiti pisati osnove brajevog pisma kojim se koriste slijepe osobe.
U drugoj radionici „Blindbox“ posjetitelji će pokušati stvoriti mentalnu sliku materijala u kutiji koje će moći osjetiti samo pomoću dodira.
Cilj radionica je potaknuti razumijevanje i toleranciju prema osobama s invaliditetom, u ovom slučaju osoba oštećena vida.
Udruga za robotiku Futura
Robotika
Riley Rover u akciji - Prezentacija rada udruge
Odradit će se edukativna radionica s učenicima. Učenike ćemo upoznati s robotikom kroz kratku prezentaciju i predstaviti glavne dijelove koje će se koristiti u radu. Učenici će kroz naše upute konstruirati Riley Rover na Lego edukacijskom setu. Nakon konstrukcije učenici će programirati robotska kolica u različitim vremenskim intervalima.
Udruga informatičara BBŽ i IV osnovna škola Bjelovar
Robotika
Robot NAO
Na nastupu će biti prikazana demonstracija rada robota NAO posjetiteljima te će biti omogućen kratak prikaz programiranja sekvenci motorike, pokreta i zvuka, te dana neka praktična znanja iz ovog područja. Sam robot je vrlo zanimljiv, te može izvoditi neke pred programirane radnje i pokrete. Ima mogućnost primanja glasovnih naredbi i izvođenja glazbe. Uz to će biti prikazani kratki multimedijski sadržaji snimljeni na radionicama Bjelovarskog Robotičkog Centra.
Udruga SFERIA Garešnica
Aditivne tehnologije
3D kreativa
Na radionici će biti prikazana mogućnost kreativne primjene aditivnih tehnologija u svakodnevnom životu - za zabavu i izradu korisnih uporabnih predmeta. Posjetitelji će moći pisati i crtati s 3D olovkama te će se upoznati s tehnologijom rada 3D printera na pokaznim modelima.
Udruga studenata biologije – BIUS
Biologija
Čudesan svijet prirode
Upoznat ćemo posjetitelje sa živim svijetom koji nas okružuje i njegovom važnosti. Predstavit ćemo beskralježnjake uzorcima kukaca i pauka, ali i s nekoliko živih primjeraka. Saznat ćemo o pčelama i njihovoj važnosti za ekosustav u poučnim igrama te promatrajući modele. Biljni svijet ćemo promotriti izbliza kroz lupu i mikroskop te ga okusiti u ljekovitim čajevima. Naposljetku, interaktivnim igrama za sve uzraste osvijestit ćemo važnost prirode i njezina očuvanja
VIDI X
STEM edukacija
VIDI X
Demonstracija atraktivnih mogućnosti i primjene VIDI X mikroračunala u STEM edukaciji. Na radionici ćemo prikazati upotrebu VIDI X računala za upravljanje robotima i vozilima te održati turnir u igri Križić-kružić koja će se izvoditi na VIDI X računalima a pobjednici će otići kući s poklonima.
Virtualci
Naziv: Virtualna povijest
VII. gimnazija
Matematika
Zabavna matematika
Posjetitelji će moći vidjeti kako matematika može biti zabavna i poučna. Snimajući razne situacije u životu koristeći matematičke zakonitosti.
Zajednica tehničke kulture Zadarske županije
Robotika, elektrotehnika
Autonomni roboti i osnove lemljenja
Kemija
Bilo kuda, kemija svuda
Radionica obuhvaća kratki uvod na temu kemija svuda oko nas i u nama. Slijedi izvođenje zanimljivih demonstracijskih pokusa i razgovor s djecom o opažanjima i izvođenje zaključaka. Potom djeca uz stručno vodstvo izvode jednostavne pokuse i ispunjavaju radne listiće. Djeca odmjeravaju volumen i važu masu tvari, zagrijavaju i tale potrebni materijal koji će izliti u kalupe i prirediti proizvod koji spada u prirodnu kozmetiku-prirodni dezodorans, balzam za kožu.
Cilj radionice: na jednostavnim praktičnim primjerima približiti kemiju kao prirodnu i eksperimentalnu znanost djeci, povećati interes za učenje kemije kao zanimljive znanosti koja nas okružuje u svakodnevnom životu, osvijestiti prisustvo kemije u ljudskom okolišu i njen značaj za održivi razvoj u budućnosti, razvijati praktične vještine kod djece.
Biologija, kemija, tehnička kultura, fizika, matematika
STEM igra
Igra (ploča) bacanja kockica s karticama pitanja. Igrači naizmjenično bacaju kockicu i stavljaju pijune na polja iza kojih se nalaze zadaci koje moraju riješiti da bi išli dalje. Pijun koji dođe na polje „nagrade“ dobije nagradu (slatku ili simboličnu). Svako pitanje je iz drugog znanstvenog područja.
Robotika
Roboti i pčelice
Radi se o podnom robotu u obliku pčelice sa strelicama i gumbima. Robot pčela kreće se lijevo-desno, naprijed-natrag. Isključivo ispravnim slijedom pokreta omogućava se da robot stigne do cilja. Roboti idu po posebnoj podlozi na kojima su staze. Izložba: DIY Pong Konzola. Zaigrajte Pong igru za dvoje na konzoli kućne izrade.
Kemija
Bilo kuda, kemija svuda
Radionica obuhvaća kratki uvod na temu kemija svuda oko nas i u nama. Slijedi izvođenje zanimljivih demonstracijskih pokusa i razgovor s djecom o opažanjima i izvođenje zaključaka. Potom djeca uz stručno vodstvo izvode jednostavne pokuse i ispunjavaju radne listiće. Djeca odmjeravaju volumen i važu masu tvari, zagrijavaju i tale potrebni materijal koji će izliti u kalupe i prirediti proizvod koji spada u prirodnu kozmetiku-prirodni dezodorans, balzam za kožu.
Cilj radionice: na jednostavnim praktičnim primjerima približiti kemiju kao prirodnu i eksperimentalnu znanost djeci, povećati interes za učenje kemije kao zanimljive znanosti koja nas okružuje u svakodnevnom životu, osvijestiti prisustvo kemije u ljudskom okolišu i njen značaj za održivi razvoj u budućnosti, razvijati praktične vještine kod djece.
Biologija, kemija, tehnička kultura, fizika, matematika
STEM igra
Igra (ploča) bacanja kockica s karticama pitanja. Igrači naizmjenično bacaju kockicu i stavljaju pijune na polja iza kojih se nalaze zadaci koje moraju riješiti da bi išli dalje. Pijun koji dođe na polje „nagrade“ dobije nagradu (slatku ili simboličnu). Svako pitanje je iz drugog znanstvenog područja.
Robotika
Roboti i pčelice
Radi se o podnom robotu u obliku pčelice sa strelicama i gumbima. Robot pčela kreće se lijevo-desno, naprijed-natrag. Isključivo ispravnim slijedom pokreta omogućava se da robot stigne do cilja. Roboti idu po posebnoj podlozi na kojima su staze. Izložba: DIY Pong Konzola. Zaigrajte Pong igru za dvoje na konzoli kućne izrade.
Kemija
Bilo kuda, kemija svuda
Radionica obuhvaća kratki uvod na temu kemija svuda oko nas i u nama. Slijedi izvođenje zanimljivih demonstracijskih pokusa i razgovor s djecom o opažanjima i izvođenje zaključaka. Potom djeca uz stručno vodstvo izvode jednostavne pokuse i ispunjavaju radne listiće. Djeca odmjeravaju volumen i važu masu tvari, zagrijavaju i tale potrebni materijal koji će izliti u kalupe i prirediti proizvod koji spada u prirodnu kozmetiku-prirodni dezodorans, balzam za kožu.
Cilj radionice: na jednostavnim praktičnim primjerima približiti kemiju kao prirodnu i eksperimentalnu znanost djeci, povećati interes za učenje kemije kao zanimljive znanosti koja nas okružuje u svakodnevnom životu, osvijestiti prisustvo kemije u ljudskom okolišu i njen značaj za održivi razvoj u budućnosti, razvijati praktične vještine kod djece.
Biologija, kemija, tehnička kultura, fizika, matematika
STEM igra
Igra (ploča) bacanja kockica s karticama pitanja. Igrači naizmjenično bacaju kockicu i stavljaju pijune na polja iza kojih se nalaze zadaci koje moraju riješiti da bi išli dalje. Pijun koji dođe na polje „nagrade“ dobije nagradu (slatku ili simboličnu). Svako pitanje je iz drugog znanstvenog područja.
Robotika
Roboti i pčelice
Radi se o podnom robotu u obliku pčelice sa strelicama i gumbima. Robot pčela kreće se lijevo-desno, naprijed-natrag. Isključivo ispravnim slijedom pokreta omogućava se da robot stigne do cilja. Roboti idu po posebnoj podlozi na kojima su staze. Izložba: DIY Pong Konzola. Zaigrajte Pong igru za dvoje na konzoli kućne izrade.
Kemija
Bilo kuda, kemija svuda
Radionica obuhvaća kratki uvod na temu kemija svuda oko nas i u nama. Slijedi izvođenje zanimljivih demonstracijskih pokusa i razgovor s djecom o opažanjima i izvođenje zaključaka. Potom djeca uz stručno vodstvo izvode jednostavne pokuse i ispunjavaju radne listiće. Djeca odmjeravaju volumen i važu masu tvari, zagrijavaju i tale potrebni materijal koji će izliti u kalupe i prirediti proizvod koji spada u prirodnu kozmetiku-prirodni dezodorans, balzam za kožu.
Cilj radionice: na jednostavnim praktičnim primjerima približiti kemiju kao prirodnu i eksperimentalnu znanost djeci, povećati interes za učenje kemije kao zanimljive znanosti koja nas okružuje u svakodnevnom životu, osvijestiti prisustvo kemije u ljudskom okolišu i njen značaj za održivi razvoj u budućnosti, razvijati praktične vještine kod djece.
Biologija, kemija, tehnička kultura, fizika, matematika
STEM igra
Igra (ploča) bacanja kockica s karticama pitanja. Igrači naizmjenično bacaju kockicu i stavljaju pijune na polja iza kojih se nalaze zadaci koje moraju riješiti da bi išli dalje. Pijun koji dođe na polje „nagrade“ dobije nagradu (slatku ili simboličnu). Svako pitanje je iz drugog znanstvenog područja.
Robotika
Roboti i pčelice
Radi se o podnom robotu u obliku pčelice sa strelicama i gumbima. Robot pčela kreće se lijevo-desno, naprijed-natrag. Isključivo ispravnim slijedom pokreta omogućava se da robot stigne do cilja. Roboti idu po posebnoj podlozi na kojima su staze.
Zadaj, naredi, pokreni mTiny
Sudionici će bez upotrebe električne energije i IKT tehnologije pomoći malom robotu zvanom mTiny da riješi određene zadatke kretajući se po podlozi sastavljenoj od puzzli izvodeći pritom razne zvukove odobravanja ili negodovanja, ovisno kako je zadatak riješen.
Naredbe se zadaju putem posebne olovke kojom se odabiru naredbe za pokretanje robota.
Naglasak je na „opipljivom programiranju“ (tangible programming) u kojem se programira pomoću fizičkih objekata (kartica), bez računala. Uz pomoć mTiny Coding seta, djeca razvijaju veze i asocijacije između simboličkih prikaza i usvajaju temelj za složenije programske jezike.
Link na video na koji način funkcionira robot:
https://youtu.be/nbu8Lf8Cl1s?feature=shared
I. gimnazija Osijek
Fizika u kuhinji
Lančana fontana
Obično istraživanje fizike počinje s poznatim problemom. Ali uvijek su moguća i iznenađenja kao kod slučaja lančane fontane. Zajedno analizirajmo fenomen lančane fontane, također poznat kao samosifonirajuće kuglice, efekt plijesni ili Newtonove kuglice. To je fenomen opažen s lancem koji se nalazi unutar staklenke.Nakon što ga pokrenemo, lanac kuglica nastavlja se sam izlijevati iz spremnika, poput vode ili benzina koji se sipaju iz spremnika. To bi samo po sebi bilo dovoljno zanimljivo. Ali pravo iznenađenje je da lanac ne prelazi samo preko ruba. Diže se u krivulju, poput vodoskoka, dok pada. Lanac se kreće brže nego što objašnjava gravitacija, nešto gura lanac prema gore. Perle iskaču iz staklenke u luku prije nego što padnu na pod, gurnute prema gore određenom silom.
Faraonova zmija
Što se dogodi ako homogenu smjesu od šećera u prahu i sode bikarbone stavimo u metalnu posudu u kojoj se nalazi etanol te dovedeno neku toplinu. Napravimo zajedno vatromet. Prvo dobijemo plamen i neke male raspršene pocrnjene kuglice. Kad se zapali etilni alkohol, temperatura postaje dovoljno visoka da se šećer karamelizira, a soda bikarbona raspada se na natrijev karbonat, ugljikov (IV) oksid i vodenu paru. Karmeliziranome šećeru u tim uvjetima obujam počinje naglo rasti i on tako tvori tijelo Faraonove zmije, a crna boja potiče od ugljika. Tvar koja nastane je jako mekana, šupljikava i lagana.
Newtonov disk - obrnuta DUGA
Dok spremamo po kuhinji ili tražimo što ćemo ručati, možemo od poklopca limenke, čačkalice, vezice za boce napraviti igračku pomoću koje provjeravamo kako se boje stapaju i nestaju te vidimo bijelu boju. Dokažimo kako naša osjetila nisu stabilna, već zbunjena i netočna. Kako se svaka boja drugačije lomi, što rezultira razdvajanjem bijele svjetlosti na boje spektra, slično kao duga! Tako možemo napraviti Newtonov disk, koji je dobro poznati fizikalni eksperiment koji potvrđuje da je bijela svjetlost kombinacija sedam različitih boja koje se nalaze u dugi. Otuda i obrnuta duga.
Velikaaaa pasta za zube
Stvorimo pjenu koja kao čarolijom izlazi iz boce. Pjena je super stvar! Zašto je tako posebna? Sastoji se od puno mjehurića i svaki maleni mjehurić u njoj ispunjen je kisikom. Zamutimo vodu i suhi kvasac te dodajmo u posudu u koju smo zamutili vodikov peroksid, boju za kolače i deterdžent za pranje posuđa. Što se događa? Kvasac djeluje kao katalizator (pomoćnik za ubrzavanje reakcije) za razgradnju vodikovog peroksida (hidrogen peroksid) u kisik i vodu. Kisik je ostao zarobljen u sapunici, a rezultat je nevjerojatna pjena koja izlazi iz otvora boce. Kako je reakcija jako brza, stvara se puno mjehurića. Također ćemo primijetiti kako se i boca malo zagrijala jer ćemo izvesti egzotermnu reakciju.
Energija u kaviKako pomoću svijeće i cjedila za juhu možemo provjeriti energetsku vrijednost kave? Izvedimo jednostavni pokus koji će nam potvrditi energetsku vrijednost različitih vrsta kava. Sva hrana i svi napitci imaju određenu kemijsku energiju koju možemo pretvoriti u drugi oblik energije ako dovedemo toplinu. Izvedimo zajedno pokus i otkrijmo kako pomoću plamena svijeće i zrna različitih vrsta kava možemo dobiti vatru.
I. osnovna škola Bjelovar
Detektivska škola za početnike
Detektivske priče uvijek potiču djecu na aktivnost i dobar su motivator za rješavanje problema koji uključuje interdisciplinarni pristup. Posjetitelji će aktivno koristiti spoznaje iz matematike, biologije, kemije kako bi riješili problem s elementima kriminalističke priče. Neke od aktivnosti u kojima će posjetitelji sudjelovati su: izračunavanje visine sumnjivca primjenjujući omjere dijelova ljudskog tijela, otkrivanje i dešifriranje tajne, nevidljive poruke napisane limunskim sokom, uspoređivanje i analiziranje tragova upotrebom mikroskopa i povećala, proučavanje međusobne reakcije dviju tvari te sustavno organiziranje prikupljenih podataka i donošenje zaključka njihovom analizom.
Bite Me Nutrition d.o.o.
Upoznavanje s organskom prehranom
Sudionicima će se predstaviti proizvodi koje će moći probati te će im se objasniti da su to inovativne, organske grickalice koje stvaraju zdravije prehrambene navike te imaju pozitivne društvene implikacije na okoliš.
Društvo pedagoga tehničke kulture Ogulin
Kako je Potjeh tražio istinu?
Primjenjujući jednostavne metode analitičke kemije te osnovna znanja matematike i kriptografije, polaznici pomažu detektivu Potjehu otkriti počinitelja krađe. Polaznici će analizirat tragove s mjesta zločina (prepoznavanje otisaka životinja, otkrivanje pravilnosti otiska prsta), čitati tajne poruke (skital, Cezarova šifra, Pig Pen šifra, nevidljiva tinta) i rješavati zagonetke kako bi što brže uhvatili lopova! Cilj ove radionice je upoznati različite sustave šifriranja povezujući matematiku, informatiku, kemiju, biologiju, fiziku, povijest, umjetnost i znanost općenito. Nakon što se polaznici upoznaju s različitim načinima šifriranja i kriptiranja, naučit će kodirati i dekodirati poruke.
Zadaci za mozganje koje ćemo pokazati u našoj radionici primjeri su zadataka kojima razvijamo računalno razmišljanje i logičko zaključivanje kao i razmišljanje izvan klasičnih okvira, a učenici će učiti i o osnovama mikroskopiranja, rukovanju kemijskim priborom i posuđem, kemijskim reakcijama.
Geodetska škola
Od 2D do 3D
Našim nastupom želimo posjetiteljima približiti i objasniti pojam blizupredmetna fotogrametrija. To je jedna od metoda prikupljanja podataka u geodeziji i geoinformatici.
Blizupredmetna fotogrametrija je tehnika koja se koristi za izradu trodimenzionalnih modela objekata koristeći fotografije koje su snimljene iz blizine. Ova tehnika koristi princip paralakse, odnosno razlike u perspektivi između različitih fotografija istog objekta, kako bi se iz 2D slika dobile 3D informacije o objektima. Osim u geodeziji i geoinformatici ova tehnika se koristi u industriji video igara i vizualnih efekata, medicini, arheologiji, zaštiti kulturne baštine, kriminalistici itd.
Na štandu ćemo prikazati već gotove primjere stereoparova i objašnjavati procese njihovog nastanka i primjene. Prezentacije će biti primjerene za osnovnoškolski i srednjoškolski uzrast.
Gimnazija A. G. Matoša Đakovo
Dva u jedan – znanost i zabava
Učenici će zajedno sa sudionicima radionice napraviti nastavna pomagala (koristeći pri tome jednostavan pribor - role od papirnatih ubrusa, plastične čepove, plastične boce, balone, uže, štapiće za ražnjiće, CD...) pomoću kojih će istraživati fizikalne zakone i pojave (Zakon očuvanja energije, Newtonovi zakoni, horizontalni hitac, vertikalni hitac, centripetalna sila….).
Prije izvođenja pokusa sudionici će postaviti hipotezu. Nadalje, pokusom će provjeriti postavljenu hipotezu te iznijeti zaključak.
Uloga učenika je pratiti i poticati rad sudionika, provjeravati provode li pokus na pravilan način, te ih svojim pitanjima ili sugestijama navesti da uoče moguće pogreške i propuste kako bi pravilno interpretirali proučavanu pojavu.
Cilj radionice je pokazati da kreativno i kvalitetno poučavanje može zainteresirati sve za istraživački rad, te omogućiti ostvarivanje viših razina znanja osim prepoznavanja i reprodukcije.
Gimnazija Antuna Gustava Matoša Zabok
Poezija prirode
Učenici će prezentirati postupke izrade prirodne kozmetike. Sudionici skupa moći će sudjelovati u izradi.
Kroz interaktivne radionice učenici će upoznati biljne vrste koje sadrže eterična ulja te će putem ključa za određivanje biljnih vrsta sudjelovati u determinaciji vrste.
Aktivnosti:
- Izrada kozmetičkih preparata sapuna, krema, balzama za usne i dezodorana- radionice za posjetitelje
- Upoznavanje s biljnim vrstama koje sadrže eterična ulja (determinacija biljnih vrsta te prepoznavanje mirisa eteričnih ulja pojedinih biljnih vrsta ) - radionice za posjetitelje
Čudnovate pojave pri niskim temperaturama
Skup od nekoliko pokusa iz fizike koji će biti izvedeni s tekućim dušikom.
U eksperimentima će biti prikazano djelovanje tekućeg dušika na nekoliko stvari iz svakodnevnog života, dotaknut ćemo se pojmova poput: niske temperature, agregatnih stanja, supravodiča itd.
Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica
Kreativna matematika
U ovoj radionici predstavljamo igre i aktivnosti uz pomoć kojih se učenici mogu upoznati s osnovama matematike. Poučavanje djeteta matematici ne mora biti dosadno i kruto – moguće je učiti kroz igru i primjenom matematičkih koncepata u svakodnevnom životu. Takve aktivnosti nisu samo poučne, one će s lakoćom zaokupiti i najmanju djecu koja ionako samo žele istraživati svoje okruženje i uživati u tome. Sve su aktivnosti prilagođene uzrastu učenika koji, zajedno s odraslima, kroz igru i zabavu, mogu usvajati osnovne matematičke pojmove i uživati u znanosti.
Kristalno šarena, mirisna i vatrena kemija
Radionica „Kristalno šarena, mirisna i vatrena kemija“ vezana je uz demonstraciju niza kratkih i efektnih pokusa iz područja kemije koje su sami učenici pripremili. Uz ovu radionicu, Vi i vaše dijete, postat ćete prijatelji znanosti, učiti nove vještine, graditi karakter i nositi znanost kroz život jer ćete na zabavan, a poučan, način lakše shvatiti prirodoslovlje. Od proučavanja kristala, duginih boja pa sve do finih mirisa u epruvetama vodit će vas iskusan tim gimnazijalaca.
Gimnazija Vukovar
Food battery
Elektrokemija (elektro + kemija) je vrlo zanimljiva grana kemije i dio fizikalne kemije koja se bavi povezanošću električnih pojava i kemijskih reakcija te primjenom spoznaja i zakona elektromagnetizma na istraživanje svojstava i strukture tvari. Kako su elektrokemijski procesi svuda oko nas, odlučili smo prikazati najjednostavniji način izrade baterije od namirnica koje svakodnevno koristimo te smo i zbog tog razloga radionicu nazvali „Food battery“.
Cilj ove radionice je prikazati spontani elektrokemijski proces u kojem određena hrana postaje prava mala baterija. Koristit ćemo različito voće, natrijev klorid te bakrenu i cinkovu elektrodu, a sve skupa ćemo spojiti u mali galvanski članak te napon očitati na multimetru. Uspoređivat ćemo jakost struje koju proizvode pojedine namirnice (njihove kiseline) te spajati više namirnica u strujni krug i time pojačavati voltažu na multimetru.
Posjetiteljima ćemo eksperimentalno dokazati kako kuhinjska sol u kristalnom obliku i krutom agregacijskom stanju ne provodi električnu struju zbog svoje pravilne unutarnje kristalne građe, dok morska voda (otopina natrijeva klorida u vodi) provodi. Slikovno ćemo objasniti što se događa s ionima i kristalnom strukturom ionskog spoja ukoliko posolimo juhu natrijevim kloridom.
Pojasnit ćemo razlog električne provodljivosti vodene otopine natrijeva klorida u odnosu na električnu neprovodljivost vodene otopine šećera.
Pokus 1
„Food battery“
Potreban pribor: nekoliko limuna, žica (npr. bakrena), čavli, novčići ili spajalice od različitog materijala (bakra, cinka, željeza...), svijetleća dioda ili LED (do 1,5V).
UPUTA:
U limun zabodete dijelove dvaju različitih metalnih materijala i povežete ih žicom. Npr. jedna elektroda je željezna spajalica, a druga je kraj bakrene žice koja ionako povezuje strujni krug. U takav strujni krug dodajte LED diodu, pri čemu pazite na polaritet.
Pokus 2
Zašto šećer ne provodi električnu struju, a vodena otopina natrijeva klorida provodi?
Ispitati pomoću elektroda i multimetra ili žaruljice električnu provodnost obje kemijske tvari.
Pokus 3
Provode li električnu struju bolje kristali natrijeva klorida ili vodena otopina natrijeva klorida?
Ispitati pomoću elektroda i multimetra ili žaruljice električnu provodnost natrijevog klorida u kristalnom, krutom i ionskom obliku.
Veseli pokusi
Radionica „Veseli pokusi“ omogućava djeci i mladima da izvođenjem jednostavnih i atraktivnih pokusa budu pravi, mali znanstvenici.
Cilj je radionice, uz dobru zabavu, djecu upoznati sa zanimljivostima znanstveno-istraživačkog rada te poticati razvoj istraživačkog duha u proces usvajanja znanja, od zapažanja i promišljanja do kritičkog zaključivanja.
Kroz pokuse će istražiti kako balon napunjen vodom neće puknuti na plamenu svijeće, dok će balon bez vode puknuti. Ako se probuši vrećica pa ju napunimo vodom ona će iscuriti kroz rupe na vrećici. Ako najprije napunimo vrećicu vodom, a tek onda probušimo rupe olovkama, voda neće iscuriti van. Razlog tome leži u molekulama polietilena od kojeg se sastoji vrećica.
Bojanjem listova kupusa u čaši s obojanom vodom, posjetitelji će naučiti što je kapilarni efekt.
Izdvajanje DNA iz stanica nije tehnološki zahtjevno, iako se u forenzičkim i kriminalističkim serijama stječe takav dojam. U par koraka može se postati „sam svoj forenzičar“.
Pomoću jednostavnih sastojaka, vode, soli, alkohola i deterdženta moguće je izolirati vlastitu DNA i DNA iz banane. U sloju alkohola, pojavit će se grudice i niti DNA, molekule koja nosi tajnu života.
Jednostavni pokusi potaknut će učenike na istraživanje i približiti ih svijetu znanosti!
Prva pomoć – akcidentalna stanja
Radionica Prve pomoći namijenjena je zainteresiranim učenicima osnovne i srednje škole. Već u najranijoj dobi djeca su spremna primiti prva znanja o pružanju prve pomoći a u njihovu svijest je u toj dobi nužno ugraditi potrebu brige za sebe i druge u slučaju nezgoda. Edukativna radionica na temu „Prva pomoć – akcidentalna stanja“ ima za cilj omogućiti sudionicima usvajanje osnovnih znanja i vještina iz prve pomoći u situacijama opasnim po život kao što su utapanje, gušenje, udar struje, udar munje, otrovanja, ubodi i ugrizi životinja, utjecaj visokih i niskih temperatura na organizam i sl. Radionica prve pomoći doprinosi društvu, pripremajući djecu i mlade da budu samopouzdaniji, podržavajući i aktivniji u očuvanju zdravlja i sigurnosti, a kroz učenje vještina spašavanja života također se pomaže razvijati empatija, samopouzdanje i spremnost pojedinaca na djelovanje. Radionica se sastoji od edukacija i kratkih kvizova te demonstracije znanja i vještina u pružanju prve pomoći.
Global Gaming Services d.o.o.
Level Up: Budućnost Gaminga kroz obrazovanje
Obrazovna znanost, sociologija i gaming
Svojim interaktivnim pristupom, GameBoost prezentira stipendiju koja cilja smanjiti socio-ekonomske prepreke, otvarajući vrata talentiranim studentima za dostizanje akademske izvrsnosti. Naš štand pruža posjetiteljima priliku da shvate važnost financijske potpore za akademske ambicije. Kroz vizualnu prezentaciju na plakatu, ističemo ulogu GameBoost-a u oblikovanju obrazovnih prilika, povezujući znanost i stipendiranje kako bismo stvorili svjetliju budućnost, posebno za studente s manje financijskih mogućnosti, te ih poticali prema kvalitetnom obrazovanju.
Glazbena škola Zlatka Grgoševića, Sesvete
Pripazi što jedeš!
Ovom radionicom ćemo pokazati koliko je važno naše ispravno promišljanje o prehrani. Možda ova malena radionica neće napraviti veliku promjenu u prehrambenim navikama, no dobro je znati što možemo učiniti za sebe kada smo cijeli dan u obavezama.
Nadalje, posjetitelji će moći na zabavan način rješavati upitnike. Rješavat će ih te potom odgovore postavljati na određena mjesta na drugom nastavnom listiću kako bi dobili zgodna rješenja.
Hiša eksperimentov
Hiša eksperimentov se predsavlja s kućicom eksperimenata odnosno mobilnim centrom znanosti s namjenom osnaživanja društva, potom učenja kroz eksperimentiranje i razvoj kritičkog razmišljanja. Sastoji se od 50 "hands-on, minds-on" eksperimenata. Kroz eksperimentiranje posjetitelji testiraju sami sebe. Sa Hišom eksperimenata stvaramo sigurno okruženje za pravljenje pogrešaka.
Kategorije: obrazovanje, učenje kroz eksperimentiranje, znanost
Hrvatski judo savez
Fizika – izbacivanje iz težišta prilikom bacannja u judu, ravnoteža
Fizika – tensegrity
Kemija, biologija– zvuk i širenje zvuka, kretanje temeljem zvuka
Radionica za djecu
Judo je borilačka vještina koja zahtjeva poznavanje i razumijevanje fizike (sile, momenta, (ne)ravnoteže i rotacijskog gibanja) na intuitivnoj razini. Upravo uz pomoć tog razumijevanja razvija se sposobnost upravljanja partnerovim (ili protivnikovim) gibanjima. Što je to težište tijela? Što je to ravnoteža? Kako narušiti ravnotežu i uz pomoć najmanje energije (sile) proizvesti najveći mogući učinak? Kako savladati protivnika težeg, jačeg ili višeg od nas? Uz pomoć juda i fizike!
Kroz Science show ćemo djecu naučiti i prikazati im:
- Što su to ravnoteža i neravnoteža
- Različite stavove (u kojima je ravnoteža bolja ili lošija)
- Kretanja kojima narušavamo ravnotežu
- Centar težišta tijela i kako ga iskoristiti za narušavanje ravnoteže uz pomoć sile teže (gravitacije) – sve skupine tehnika
- Kako uz pomoć najmanjeg utroška energije dobiti najveći mogući učinak (nožne tehnike poput sasae tsuri komi ashi – propuštanje)
Ciljevi radionice - naučiti djelovanje fizikalnih sila na njihovo tijelo:
- Kroz padove učimo kako djeluje sila teža
- Učenjem o centru težišta tijela učimo kako djeluje sila teža na našeg partnera (bočne i ručne tehnike)
- Moment sile (promjena smjera kretanja)
- Razumijevanje centrifugalne sile (rotacijskim kretanjem svojeg tijela narušavamo ravnotežu partnera/protivnika)
Uz pomoć dobivenog seta potrebno je složiti konstrukciju koja će pridržavati boću (ili drugi predmet koji se odabere, a koji će imati svaka grupa), tako da predmet bude minimalno 5 cm udaljen od podloge na kojoj se konstrukcija nalazi. Pobijedio je onaj tim čija konstrukcija pridržava predmet na višoj udaljenosti/onaj koji prvi kreira konstrukciju/onaj koji je kreirao najkompleksniju konstrukciju koja pridržava predmet (ovisno o prethodnom dogovoru).
Ciljevi radionice:
- Osvijestiti položaj tijela u prostoru.
- Osvijestiti da nam znanja iz STEM područja mogu pomoći u judo treninzima
Hrvatski prirodoslovni muzej
Prirodoslovlje (geologija, biologija)
Muzejski prirodoslovni MOZAiK
Muzejski prirodoslovni MOZAiK je popularno-stručni mozaični program u kojem kroz različite sadržaje i aktivnosti sudionici mogu doznati zanimljivosti o prirodoslovnom muzeju, o geologiji. ponajviše o dinosaurima ali i još nekim drugim izumrlim gorostasima.
Osim toga, tu su i zanimljivi sadržaji na temu evolucije i genetike, o DNA i nasljeđivanju. Aktivnim sudjelovanjem sudionici sami stvaraju i realiziraju program svih ponuđenih sadržaja.
Uz stručne aktivnosti program nudi i zabavne društvene igre poput velikih slagalica, pamtilica, kvizova i drugih zabavnih sadržaja kojima se istovremeno i zabavlja i uči o prirodoslovlju. Učenje je IN.
Hrvatsko geološko društvo (HGD)
Geologija
Upoznaj Zemlju – zaviri u mikroskop!
Namjera nam je promovirati geologiju kao temeljnu prirodnu znanost prvenstveno djeci školske dobi, ali i svim ostalima zainteresiranima. Preko interaktivne izložbe/radionice prikazati ćemo što sve geologija proučava, koja je njena važnost te što sve obuhvaćaju geološka istraživanja. Izložit ćemo uzorke stijena u makro- i mikroskopskom obliku (gledanje lupom/mikroskopom), a prostor ukrasiti maketama, posterima, geološkim kartama i drugim materijalima. Posjetitelji će moći zaviriti u mikrosvijet, tj. mikroskopirati minerale, stijene i mikrofosile (mikrograđevne elemente stijena), uz stručno objašnjenje naših geologa-volontera. Moći će i pomirisati sirovu naftu i vidjeti kako nafta izgleda u stijeni. Pomoću šest metara duge lente koja prikazuje razvoj Zemlje kroz geološka razdoblja posjetiteljima ćemo približiti dinamiku našeg planeta te im objasniti promjene koje su se događale na Zemlji (tektonske, klimatske, razvoj života) od samog njenog postanka do danas.
Hrvatska zajednica tehničke kulture
Elektrotehnika, elektronika
Izrada svjetlećih dekorativnih predmeta
Polaznici radionice upoznat će se s osnovama čitanja elektroničkih shema, naučit će izraditi strujni krug i savladat će vještinu lemljenja.
Institut za fiziku
Nitroled – sladoled spravljen pomoću tekućeg dušika
Sladoled je čudesna mješavina sva tri agregatna stanja, i o njihovom omjeru i načinu priprave ovisi kvaliteta i okus sladoleda. Znanstvenici će demonstrirati izradu sladoleda pomoću tekućeg dušika gdje brzina smrzavanja utječe na veličinu kristala u sladoledu zbog čega sladoled ima finu teksturu te je posebno ukusan. Planira se izrada sladoleda i dijeljenje sladoleda posjetiteljima. Aktivnost je dio potpore projektu KaCIF - Kriogeni centar Instituta za fiziku.
Isusovačka klasična gimnazija, Osijek
Fizika - zvučni valovi
Zvuči dobro!
Sudionici će imati priliku zajedno s učenicima-demonstratorima izraditi jednostavne glazbene instrumente i upoznati se s pojmom zvučnog vala, nastajanja i širenja zvuka u prostoru. Sudionici će saznati što je zvuk, koje su njegove karakteristike, koja je razlika između tona i šuma, frekvencije i glasnoće, itd. Nadalje razlikovat će zvuk koji nastaje u svirali od zvuka nastalog titranjem žice, te o čemu ovisi brzina zvuka.
Javna ustanova Park prirode Medvednica
Zaštita prirode – Biologija šišmiša i geologija špilje Veternice
Jedan dan u životu šišmiša
JUPPM upravlja špiljom Veternicom. Špilja Veternica, kao šesta špilja po dužini u Hrvatskoj, uređena je za turističko posjećivanje, te su posjeti mogući svaki vikend i blagdan osim u vrijeme hibernacije šišmiša. Špilja Veternica važno je stanište šišmiša koji su važni indikatori stanja okoliša i vrijedan dio bioraznolikosti Parka prirode Medvednica. U šumama Medvednice živi 24 vrste šišmiša što predstavlja veliku bioraznolikost s obzirom na 33 vrste šišmiša koje se pojavljuju u Hrvatskoj. Edukacijom o šišmišima radimo na podizanju svijesti posjetitelja o važnosti zaštite šišmiša i razbijanju predrasuda o njima. Kroz edukaciju upoznajemo ova tajanstvena stvorenja, njihov način života i dobrobiti za čovjeka. Rezultati edukacije su da polaznici nauče zašto kažemo da šišmiši lete rukama i vide ušima, koliko ih ima, čime se hrane, što ih ugrožava, kako izgledaju…
Katarina Potaček - origami
Matematika
Freubelovi kvadrati
Izložba i radionica i izrada origami medaljona iz origami baze „vjetrenjače“.
Prikaz različitih mogućnosti varijacijama boja.
MachLAB j.d.o.o.
3D printanje i 3D modeliranje
MachLAB ML-1 3D printer
Na Znanstvenom pikniku bit će izložen naš 3D printer MachLAB ML-1 skupa sa mnogobrojnim i lijepim izložbenim primjercima.
Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“
Matematika
Matematičke igre i zagonetke
Kako dobar dio znanosti ne može bez matematike, tako ni Znanstveni piknik ne može bez matematičkih radionica. Pripremili smo više aktivnosti koje se mogu odvijati istovremeno, a uključuju razne slagalice (ketamino, „kalendar“, „matematičke kornjače“, tangrami…), razne matematičke igre za više igrača („Magic 7“, „Semafor“, „Popločavanje“…), slaganje hanojskih tornjeva, simulacija Monty Hall paradoksa, te ostale aktivnosti kao što su razni trikovi s kartama, pogađanje zamišljenog broja, „Fleksagoni“, „Kako pravilno jesti pizzu“, „Statistički špil laži i obmana“, „Normalna ploča“…
Aktivnosti su namijenjene za razne uzraste, od najmlađih pa do roditelja, tako da zahtijevaju razna predznanja te se uglavnom bave logikom, kombinatorikom, teorijom grafova, vjerojatnosti, statistikom te ostalim područjima matematike.
Muzej za umjetnost i obrt, Zagreb
Kronometrija, kronologija
Razvoj satnih mehanizama
Upoznavanje s pojmovima kronologija i kronometrija kroz primjere dvaju satnih mehanizama iz zbirke satova zagrebačkog Muzeja za umjetnost i obrt. Predstavljanje dvaju različitih satnih mehanizama, elektromehaničkog te elektronskog satnog mehanizma, kroz foto uvećanja te pojašnjavanje i naglašavanje razlika. Na kraju u kreativnom dijelu gostovanja posjetitelji će imati priliku umjetnički oblikovati brojčanik zidnog elektronskog satnog mehanizma.
Muzej seljačkih buna
Povijest
Povijesni detektivi i Osmisli svoj lijek
Na radionici Povijesni detektivi otkrijte koji dokument potječe iz određenog vremena, a koji je krivotvorina. Potrebno je malo znanja o povijesti i puno snalažljivosti.
U Muzeju se čuvaju predmeti iz ljekarne obitelji Feller u Donjoj Stubici. Saznajte što je to Elsa-fluid, a zatim osmislite recept za lijek koji sve liječi.
OŠ A. Šenoe, Zagreb i OŠ Bogumila Tonija, Samobor
Biologija
Uvod u anatomiju i sistematiku životinja
Posjetitelji će moći upoznati sistematiku životinja kroz zabavan način, pomoću modela i na živim primjercima te interaktivno preko igre „ Pogodi gdje pripadam” (pomoću QR codova će na svojim mobilnim uređajima odigrati digitalno pripremljene igre naših učenika u aplikacijama Wordwall, Learning apps, Kahoot, Puzzle.org i druge). Upoznat će određivanje pojedinih vrsta pomoću dihotomskog ključa. Detaljnu anatomiju ribe posjetitelji će vidjeti na živom primjeru pastrve. Anatomiju ostalih skupina kralježnjaka i beskralježnjaka posjetitelji će upoznati putem priloženih modela. Za mlađe dobne skupine bit će pripremljeni predlošci putem kojih će kroz igru bojanja različitim bojama upoznati pojedine organe i saznati njihovu ulogu.
OŠ Ante Kovačića Zlatar
Biologija, kemija, fizika
Kozmetika iz vlastite kuhinje
Našim radionicama željeli bismo motivirati i zainteresirati posjetitelje za izradu vlastite kozmetike sa lako dostupnim sastojcima. Posjetitelji bi se, po volji, mogli uključiti u izradu istih na našem štandu ili samo promatrati kako učenice naše škole provode navedeni postupak. Učenice će pažljivo objasniti postupke izrade kozmetike te dobrobiti koje svaki pojedini sastojak, ali i finalni produkt, ima u svakodnevnoj primjeni. Predviđene su dvije radionice:
- - Izrada mirisnih ''bombica'' za kupanje iz sastojaka za svakodnevnu uporabu. Metoda je prilično jednostavna, košta manje nego kupovne mirisne ''bombice'', a i tako smo najsigurniji što se u njima nalazi. Polako se otapaju u vodi oslobađajući mirise koje smo dodali te se takva metoda naziva aromaterapija. Izvrstan eko poklon!
- - Izrada keratinske maske za kosu na bazi sjemenki lana, kukuruznog škrobnog brašna, kokosovog i arganovog ulja. Postupak uključuje kuhanje sjemenki lana u vodi, cijeđenje tako dobivene smjese kroz medicinsku gazu te povezivanje s ukuhanim škrobnim brašnom. Smjesa se obogaćuje kokosovim i arganovim uljem te se sve dobro izmiješa štapnim mikserom kako bi se sastojci dobro povezali, a smjesa postala glatka i ujednačena.
OŠ Antuna Mihanovića Klanjec
Biologija i kemija
Misterij zvan pH
Radionica će se sastojati od dva dijela:
Kemija
- - učenici će na primjerima različitih kemikalija iz kućanstva prikazati promjenu boje indikatora sukladno različitim pH vrijednostima
- - učenici će upoznati djecu sa značenjem piktograma koji se učestalo pojavljuju na deklaracijama kemikalija iz kućanstva kroz igru Memory
- - učenici će pokazati promjenu boje čaja od hibiskusa ovisno o dodavanju kisele ili lužnate otopine
- - učenici će pomoću indikatorskog papira pokazati različite vrijednosti pH namirnica s kojima se djeca svakodnevno susreću.
Jezikoslovlje
Jezik naš svagdašnji
Intervju: Kroz intervjue i snimanje učenika kako imenuju slikovne kartice, djeca će istraživati učestalost korištenja germanizama u svom svakodnevnom govoru. Tako će uvidjeti koliko se njemački jezik uvriježio u hrvatskom jeziku. (Na temelju prikupljenih podataka kasnije se može provesti istraživanje.)
Hatschi-Patschi s germanizmima: Djeca će se zabavljati dok igraju igru s germanizmima, igrat će se varijantu glazbenih stolica uz istovremeno učenje o prisutnosti stranih riječi u našem jeziku.
Najfotka: Osvještavanje o riječi "fotoaparat": Djeca će naučiti o podrijetlu riječi "fotoaparat" te gdje je on izumljen. Nakon toga će se uključiti u fotografiranje Znanstvenog piknika pomoću unaprijed izrađenog okvira za slikanje, što će dodatno potaknuti njihovu kreativnost, ali i natjecateljski duh - moći će prijaviti i poslati svoju fotografiju kako bi se na kraju piknika izabrala najfotka piknika.
OŠ Donja Stubica
Kemija, biologija, matematika
Učenici će izvoditi pokuse iz kojima će na zanimljiv i zabavan način prikazati i objasniti različite pojave i procese koji se događaju oko nas. Posjetitelji će moći aktivno sudjelovati u izvođenju pokusa, te će time i sami steći određena znanja i vještine. Jednostavni i atraktivni pokusi kod sudionika će potaknuti kreativnost, te će ih motivirati i probuditi interes za prirodne skupine predmeta.
- - Izrada fosila
- - Jaje u boci (kako natjerati kuhano jaje u bocu čiji je otvor manji od promjera jajeta)
- - Vulkan (izlazak obojane pjene nastale reakcijom octa (limunske kiseline) i sode bikarbone iz konstrukcije od glinamola čime se simulira erupcija vulkana)
- - Tajno pismo (pisanje nevediljivom tintom od limuna i zagrijavanje papira kojim tajna poruka postaje vidljiva)
- - Gustoća tekućina (miješanje više otopina različitih boja i gustoća)
- - Toplinski kapacitet (zagrijavanje balona punjenog zrakom i vodom i uočavanje razlika)
- - Tlak zraka (tlak zraka sprečava papir da padne kad je čaša okrenuta naopako)
- - Pretvaranje u binarni brojevni sustav
- - Pisanje 3 D olovkama
- - Izrada vjetrokaza
OŠ Janka Leskovara Pregrada
STEAM područje
Čarobne promjene - INDIKATORI
INDIKATORI – upoznati različite indikatore
- dokazati prisutnost kiselih, lužnatih i neutralnih otopina u kućanstvu
- reverzibilne redukcijsko-oksidacijske reakcije indikatora
- Plava boca - Otopljena glukoza će reagirati s kisikom iz zraka te će polako dolaziti do njene oksidacije. Da bi se reakcija oksidacije ubrzala, dodajte nekoliko kapi KOH. Zatim u otopinu dodajte oko 3 do 4 kapi metilenskog modrila. Ako tikvicu začepite i dobro promućkate, doći će do promjene boje otopine iz bezbojne u plavu.
- Semafor- pokus u kojem se opaža promjena boje u kemijskim reakcijama i procesima
- Kemikalije u kućanstvu
OŠ Pavla Štoosa, Kraljevec na Sutli
BING BANG
Dezodoransom će učenici u vodi sa detergentom napraviti mjehuriće. Mjehuriće će sakupiti na tanjur. Posjetitelj će velikom šibicom zapaliti mjehuriće. Nastat će veliki prasak.
POSJETITELJ ĆE NAUČITI: Tvari koje se nalaze u dezodoransu su zapaljive, stoga se mjehurići zapale.
ČAROBNO MLIJEKO
U duboki tanjur učenici stavljaju mlijeko. U sredinu će nakapati različite jestive boje. Na prst će staviti detergent te dodirnuti sredinu. Boje će se raspršiti po mlijeku.
POSJETITELJ ĆE NAUČITI: Organske tvari ne otapaju se u anorganskim (mlijeko i detergent su organske tvari, a boja je anorganska te se izlijeva po rubu tanjura. )
LAVA LAMPA
U Erlenmeyerovu tikvicu učenici stavljaju ulje, vodu te malo prehrambene tekuće boje. Ubacuju šumeću tabletu.
POSJETITELJI ĆE NAUČITI: Fizikalna svojstva tvari( gustoća, agregatno stanje, tvrdoća, topljivost u vodi.)
Intervju: Kroz intervjue i snimanje učenika kako imenuju slikovne kartice, djeca će istraživati učestalost korištenja germanizama u svom svakodnevnom govoru. Tako će uvidjeti koliko se njemački jezik uvriježio u hrvatskom jeziku.
Trik s olovkama i vrećicom vode
Jaje koje lebdi u vodi
OŠ Sesvete
Biologija
Mirisi u službi emocija
Mirisi utječu na naš život, neki će nas potaknuti da se osjećamo dobro, razbuđeno ili umireno. Tuđi miris koji nije izražen će ipak utjecati da nam se neka osoba svidi, ali i da nam bude odbojna - a ništa loše nam nije učinila. Specifičan miris može upozoriti da osoba ima određenu bolest. Naš njuh nije dovoljno osjetljiv za male količine tvari, njih može detektirati npr. pas ili mačka. Njihova osjetila koriste se u otkrivanju eksploziva, opojnih tvari, ali i bolesti.
Učenici će predstaviti način na koji nastaje osjet njuha, koji je put nastanka od osjetilnog organa do centra za njuh u velikom mozgu. Pokazat će se razlika u osjetilu njuha različitih životinja. Potaknuti pitanje imaju li osjećaj mirisa ribe? Posjetitelji će moći saznati zašto neka tvar ima manje intenzivan miris po zimi i što to omogućuje da mi u konačnici osjetimo miris.
Kao dio radionice posjetitelji će imati prilike otkrivati mirise i uz njih povezivati emocije koje pojedini mirisi bude.
Na kraju bit će im ponuđena izrada personalizirane mirišljave soli, s eteričnim uljem koja kod njih budi pozitivne, ugodne misli.
OŠ Sesvetska Sela
Kemija
Science show
Učenici Naše škole pokazati će vam brojne pokuse iz STEM predmeta: hodanje vode, lava lampu, vulkan i ostale zanimljivosti kojima se kod mlade populacije potiče kreativnost, sposobnost samostalnog zaključivanja, analitičnost i istraživanje.
Posjetitelji će uz vodstvo učenika izvoditi zanimljive pokuse, raspravljati o zapaženim promjenama.
OŠ Stjepana Radića Brestovec Orehovički
Dođi, vidi, istraži, snimi i podijeli!
Prirodoslovlje (fizika, matematika, biologija);
- Učenici će, uz asistenciju mentora, prikazati kako papir pretvoriti u zanimljive igračke kojima mogu uroniti u svijet STEAM-a i otkriti gravitaciju, hiperbolu, jednostavno kodiranje i elastičnost ljudskog tijela. Preko ovakvih jednostavnih istraživanja pokušat će se formulirati istraživačka pitanja te na temelju pokusa izvesti zaključke.
Glazbena kultura;
- Učenici će, uz asistenciju mentora, izraditi vodeni ksilofon korištenjem razlike količina vode u epruvetama te svirati na takvoj instalaciji.
Školska internetska radiotelevizija
- Učenici će, uz asistenciju mentora, postaviti mobilni radijski i televizijski studio te u realnom vremenu producirati radijski i televizijski program s lokacije u Gornjoj Stubici.
OŠ Sveti Križ Začretje
Geografija, kemija, priroda i fizika
Prasak
Rotacija Zemlje
Čarobni balon
Vodenica
Kemija: demonstracija kemijske reakcije solne kiseline i aluminijske folije. Nastaje aluminijev klorid (sol) i vodik (koji dokazujemo upaljenom šibicom pri čemu se čuje prasak jer nastaje plin praskavac). Posjetitelji će naučiti o kemijskim (inertnost, reaktivnost) i fizikalnim svojstvima (topljivost, agregacijska stanja, talište, vrelište) tvari, upoznat će egzotermnu reakciju te diskutirati o brzini kemijske reakcije kao i o solima.
Geografija: demonstracija rotacije Zemlje (prikaz uz pomoć izrađenog modela) uz prikaz posljedica rotacije Zemlje. Mjerenje temperature na osvijetljenom i neosvijetljenom dijelu modela Zemlje uz pomoć infracrvenog termometra.
Priroda: demonstracija promjene gustoće zraka u boci s obzirom na temperaturu. Na vrh boce se stavi balon, dno boce se uroni u posudu sa vrućom i zadrži nekoliko sekundi, a zatim se taj postupak ponovi sa hladnom vodom. Uranjanje treba ponoviti nekoliko puta. Prati se promjena svojstva tvari (zraka) u boci njezinim zagrijavanjem i hlađenjem.
Fizika: izrada vodenice (mlina) od jednostavnih pvc dijelova i demonstracija rada iste.
OŠ Šime Budinića Zadar
Paleta boje neba
Atmosfera je Zemljin zračni omotač, a u najnižem dijelu troposfere odvijaju se sve meteorološke pojave. Plava boja neba rezultat je raspršenja svjetlosti, a razlikuje se ovisno o različitim uvjetima u atmosferi. Najveći utjecaj na plavetnilo neba ima vodena para u atmosferi. Veoma važne su čestice aerosoli koje svojim prisustvom utječu na nijanse plave boje i na vidljivost neba.
Videozapisom ćemo predstaviti atmosferu i slojeve atmosfere te izdvojiti najvažniji sloj u kojem se događaju sve meteorološke pojave. Demonstracijom pokusa prikazat ćemo utjecaj čestica na boju i vidljivost neba, a svoje rezultate prikazat ćemo animacijom.
OŠ Veliko Trgovišće
STEM područje
Hokusom pokusom do znanja
Kroz 8 pokusa (Kako napuhati balon?, Kako od jajeta neplivača napraviti jaje plivača?, Čarolija u staklenci, Živi kotač, Voda koja bježi iz čaše, Reci „bok“ robotskom rukom, Voda koja ulazi u staklenku te Nevidljiva poruka) upoznati plin ugljikov dioksid te spoznati da on nastaje reakcijom sode bikarbone i octa kojom se može napuhati i balon, zaključiti da je slana voda gušća od slatke te da predmeti lakše plutaju u njoj, spoznati da se otopine različite gustoće ne miješaju, poigrati se optičkim iluzijama, upoznati kapilarnost vode i miješanje boja, istražiti zrak, upoznati dijelove ruke izradom vlastitog modela šake te spoznati njihove uloge u pokretanju i spoznati oksidaciju limunovog soka na visokim temperaturama pisanjem nevidljivih poruka.
Lava lampa – sudionici će primijetiti kako se voda i ulje ne miješaju. Razlog tome je svojstvo molekula koje se naziva polarnost.
Kemija i kupus – kako kupus može postati indikator za kiseline i lužine.
Sudionici će ispitati pH-vrijednost sredstva za čišćenje.
Sastavljanje modela molekula elementarnih tvari i kemijskih spojeva - sudionici će slagati modele molekula.
Troslojna tekućina – sudionici će ispitati kako 3 tekućine djeluju, voda, mlijeko, ulje.
Slonova pasta – sudionici će izraditi pastu za zube za slona.
Gorenje magnezija – proučavanje kako magnezij gori I pod kojim uvjetima.
Silikatni vrt – izrada vrta od silikata.
OŠ Viktora Kovačića Hum na Sutli
Humanističke znanosti – Filologija, Lingvistika
PROUBAJ PO HUMSKEM
Uporabom IKT tehnologije potaknuti posjetitelje da se okušaju u izgovoru gornjosutlanskog dijalekta kajkavskoga narječja, konkretno govora Huma na Sutli sa specifičnim razvojem stražnjeg nazala ǫ. Posjetitelji će na zabavan način, kroz interaktivne i didaktičke igre, moći sudjelovati u izgovoru i prepoznavanju značenja riječi i izraza humskoga govora.
Sudjelovat će i učenici, izvorni govornici humskoga govora, koji će posjetiteljima pomoći u komunikaciji na humskom govoru.
OŠ Vladimir Bosnar Stubičke Toplice
Fizika, kemija, matematika, informatika
Iz zvuka u zvuk
Učenici 6. i 8. razreda prezentirat će i prikazati na različitim primjerima djelovanje zvuka kao mehanički val, te objasniti frekvenciju. Pomoću pokusa na Rubensovoj cijevi, objasnit će i prikazati zvuk kao val. Pomoću različitih pokusa objasnit će kako zvuk djeluje na nas, na prirodu oko nas, te kako se zvuk bilježi. Sudionici će moći samostalno izraditi i zapisati zvuk na primitivnom pisaču zvuka te isprobati primitivni telefon.
OŠ Vladimir Nazor Budinščina
Prirodne (priroda/geografija/geologija) i tehničke (računalstvo/robotika) znanosti
Astro avantura
Predstavljanje novootvorenog Astro parka u dvorištu PŠ Hrašćina koja djeluje u sklopu OŠ Vladimir Nazor Budinščina
- video prikaz šetnje kroz Astro park
- priče o planetima – različite aktivnosti kroz koje djeca upoznaju sunčev sustav i njegove planete (bojanke, slagalice, sastavljanje modela sunčevog sustava, igre robotima i micro:bitovima)
- svemirski putnici – radionica izrade kometa od priručnih materijala
OŠ Vladimir Nazor Trenkovo
Matematika (matematička logika) i kemija
Mozak i ruke rade u timu
- „Save Fred“ - učenici radeći u paru trebaju „spasiti“ gumenog crva Freda koji je uspio pobjeći iz broda i izgubiti pojas za spašavanje.
Radeći zajedno, učenici trebaju Fredu staviti prsluk i okrenuti brod - bez oštećenja Freda i pada u jezero.
Ova aktivnost treba razviti timski rad, rješavanje problema, komunikaciju i upotrebu fine motorike ruku. - Hanoi toranj - igrajući se matematičkom mozgalicom, sudionici trebaju pokušati pronaći najefikasniji način rješavanja mozgalice uz najmanji broj poteza i po unaprijed utvrđenim pravilima.
- Kazeinska plastika - sudionici će imati priliku vidjeti postupak dobivanja „plastelina“ koji se dobije miješanjem vrućeg mlijeka i octa te naučiti ponešto o organskoj plastici.
OŠ „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija
IoT (Internet of Things)
Pametna škola
Jedan od načina povećavanja energetske učinkovitosti je aktivni nadzor i upravljanje energetskim procesima u zgradama. Postavljen je sustav za nadzor i upravljanje pojedinim električnim uređajima u školi tako što su postavljeni senzori na pojedine električne uređaje kao što su pisač u informatičkoj učionici i ljuštilici krumpira u kuhinji, utičnicu, vrata i prozore te senzori pokreta i senzori kvalitete zraka u pojedinim učionica. Pokazat ćemo kako se priključujemo na Insulae platformu Insulae IoT te ćemo pregledavati podatke na pojedinim senzorima kao što su temperatura zraka u prostoriji, kvaliteta zraka, postoji li preporuka za prozračivanje prostorije i slično. Također ćemo demonstrirati dodavanje senzora na platformu, ubacivanje karte i razmještanje senzora te kreiranje pravila za automatizaciju. Na kraju ćemo prikazati kako možemo preuzeti podatke u obliku tablica koji se poslije mogu statistički obraditi. Sudionici će sve to moći pratiti i isprobati na prijenosnim računalima.
Rudarsko-geološko-naftni fakultet (RGNF)
Tehničke znanosti – znanstveno polje Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
Prirodne znanosti – znanstveno polje Geologija
Životni ciklusi
Nastup se sastoji od dvije radionice.
Polaznici radionice Život Zemlje imat će zadatak kronološki poredati značajne događaje u razvoju našeg planeta, a nakon toga smjestiti fosile i modele organizama koji su živjeli u geološkoj prošlosti na geološku vremensku skalu, pri čemu će im pitanjima i sugestijama pomoći voditeljice. Cilj radionice je upoznati se s razvojem našeg planeta te različitim bićima koja su nastanjivala ili još uvijek nastanjuju naš planet.
Polaznici radionice Životni ciklus staklene boce saznat će kako staklo nastaje, kako se proizvode staklene boce te kako se recikliraju. Polaznici će pomoću kartica složiti priču o životu boce, od nastanka do recikliranja i ponovne upotrebe. Uz kartice će biti izložen i model koji će prikazati cijeli proces. Cilj radionice je upoznati djecu u najranijoj dobi (ali i one malo starije) s procesom nastanka ove važne sirovine, kao i važnosti ponovne upotrebe i recikliranja s ciljem očuvanja okoliša.
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica
Geografija i informatika
Modeliranje reljefa po principu virtualne stvarnosti
Ideja o modeliranju reljefa po principu virtualne stvarnosti potiče s američkog sveučilišta UCLA, a preuzela ju je i realizirala profesorica geografije u suradnji s profesorima informatike i strukovnim nastavnicima.
Kako bi ostvarili projekt, učenici stolari i instalateri izradili su sanduk za pijesak, postolje za laptop te postolje za projektor.
Za izradu modela korišten je laptop s Linux-OS-om jer jedino na tom sustavu radi aplikacija za stvaranje slike reljefa projiciranjem boja i izohipsa. Samom programu u stvaranju slike pomaže kinect kamera koja prati pokrete pijeska te promjene reljefa, a koja je zapravo originalno pripadala igraćoj konzoli Xbox-360. Sama slika se odmah prikazuje na pijesku pomoću projektora.
Projekt se pokazao izvrstan za unapređivanje geografskih znanja te prepoznavanje geografskih pojava i procesa na konkretnim i slikovitim sadržajima.
Srednja škola Bedekovčina
Ishrana bilja
Biogeni elementi u ishrani bilja
Prisutne ćemo upoznati s biogenim elementima (mikro i makro) i njihovom važnošću.
Pokazat ćemo hranjive soli koje sadrže pojedine biogene elemente i pokazati pripremu koncentrirane hranjive otopine koja se koristi u hidroponskom uzgoju bilja, mjeriti PH i EC vrijednosti koncentrirane i razrijeđene hranjive otopine.
Također ćemo pokazati gnojiva koja sadrže pojedine biogene elemente, a koriste se za ishranu bilja.
Na kraju ćemo pokazati usporedni uzgoj neke biljne vrste u hidroponu gdje koristimo hranjivu otopinu za uzgoj s istom biljnom vrstom uzgajanom u supstratu (tlu) gdje se koriste gnojiva za ishranu.
Srednja škola Duga Resa
Matematika
Tajanstveni svijet matematičara
Sa sudionicima ćemo napraviti kratki uvod u kriptografiju i pokazati im jednostavnije metode šifriranja. Kroz dijalog bi sa sudionicima raspravljali o povijesnom aspektu kriptografije, te o tome gdje se sve kriptografija danas koristi, kad govorimo o kriptografiji danas općenito mislimo na zaštitu podataka pomoću matematičkih postupaka ili algoritama i kriptografskih ključeva. Sudionici će moći kriptirati uz pomoć svog vlastitog skitala (drvenog štapa) te će dešifrirati ali isto tako i šifrirati zadane tekstove uz pomoć nekih poznatih metoda kriptiranja.
Vizualna matematika, matematika izvan matematike
Sudionici će se upoznati s matematičkim pojmovima i dokazima nekih formula pomoću vizualizacije, premetaljki, umetaljki i izvođenjem pokusa i mjerenjem kako bi potvrdili svoje tvrdnje.
Fizika
Ti si genije, čudo prirode!
Sa sudionicima ćemo proći kroz par pokusa kako bi ih upoznali sa primjenom fizike u svakodnevnom životu. Polaznici će moći po završetku pokusa i analize ishoda objasniti kako se pomoću fizike mogu očistiti odvodi u umivaonicima, kadama, sudoperima, objasniti zašto oštrimo noževe, zašto vilica ne smije imati tupe vrhove, objasniti zašto manje osjeti ubod injekcije koja je tanja, povezati i objasniti kako uz pomoć fizike odabrati ruksak koji će mu biti ugodnije nositi, objasniti zašto kamani i radni strojevi imaju više osovina na kotačima ili vrlo široke kotače, objasniti u kakvoj su vezi gustoća i uzgon i kako ih iskoristiti u svakodnevnom životu, objasniti zašto je opasno stajati uz rub ceste ili pruge, objasniti zašto se dižu zrakoplovi, zašto jak vjetar može podići krov kuće, zašto mu se za nevremena izvrće kišobran, zašto nam je ugodnije ležati na pješčanoj plaži.
Srednja škola Jelkovec
Matematika – fizika – elektrotehnika - računalstvo
STEMajte s nama
Posjetitelji će u kutku za stvaratelje - "Maker Space":
- - izraditi geometrijska tijela origami tehnikom
- - odigrati neke matematičko - logičke igrice
- - na praktičnom primjeru provjeriti formulu za računanje unutarnjeg kuta pravilnog mnogokuta (popločavanje ravnine)
- - saznati što je kriptografija (tajnopis), šifrirati i dešifrirati tekst koristeći Cezarovu šifru
- - prepoznati primjenu strojnog učenja u svakodnevnom životu
- - razviti kritički pristup o dijeljenju i prikupljanju osobnih podataka, osvijestiti važnost sigurnosti na internetu
- - prepoznati razlike između programiranja i strojnog učenja
- - otključati Zatvorenu kutiju - zatvorenu kutiju potrebno je otključati ispravnim ključem. Potrebno je odrediti ispravan broj ključa koji se dobije rješavanjem zagonetki koristeći pritom proširenu stvarnost (AR)
- - izraditi vlastitu aplikaciju proširene stvarnosti (na svojem mobitelu)
- - provjeriti mogućnosti platforme Arduino
- - isprobati uređaje napravljene na platformi Arduino
- - spojiti senzore za vlagu i temperaturu te provjeriti atmosferske uvjete
- - najmlađi sudionici će kroz igru i jednostavne i zanimljive zadatke upoznati binarni kod, pojam kodiranja i što je algoritam. Razgovorom, rješavanjem zadataka kroz igru i vođenom igrom djeca bez računala, uz pomoć papira i olovke razvijaju matematičke vještine, apstraktno i logično razmišljanje potrebno za programiranje.
- - ispitati slobodni pad i njegovo djelovanje
- - vidjeti kako je slobodni pad povezan s elektromagnetskom indukcijom
- - zaviriti u „Newtonovu kolijevku“
- - doznati kako je Tesla napravio transformator i isprobati bežični prijenos energije
Fizika, kemija i geografija
STEM u bojama
Kemija u bojama:
Pokus 1. Nevidljiva tinta (kistom umočenim u otopinu fenolftaleina napiše se nešto na papiru, a zatim se crtež poprska sredstvom za čišćenje koje sadrži bazu - amonijak ili natrijev hidroksid).
Pokus 2. Kameleon - reakcija koja mijenjaju boju (u jednoj se čaši pripremi otopina kalijeva permanganata, a u drugoj vodena otopina natrijeva hidroksida i glukoze. U otopinu kalijeva permanganata ulije se otopina natrijeva hidroksida i glukoze te njihovim miješanjem dolazi do promjena boje od ljubičaste do žutosmeđe).
Pokus 3. Koje su boje u crnoj boji? (odjeljivanje boja kromatografijom na filter papiru)
Geografija:
Pokus 1. Vulkan (učenici će napraviti model vulkana i izvoditi pokus tako da će uz pomoć octa, sode bikarbone i crvene boje izazvati nastanak vulkanske erupcije)
Pokus 2. Lava lampe (učenici će uz pomoć vode, jestivog ulja i boja demonstrirati kako napraviti lava lampu)
Pokus 3. Tornado u boci (učenici će uz pomoć plastičnih boca i vode napraviti tornado u boci)
Matematika:
Igra 1. Matematičko carstvo (učenici će zbrajati brojeve koje će dobiti izvlačenjem kartica na kojima se s jedne strane nalaze životinje, a na drugoj brojevi)
Igra 2. Matematički labirint (učenici moraju riješiti zadatke kako bi prošli prepreku u labirintu i nastaviti svoj put do cilja, svaki točan odgovor daje pravi put dok netočan pogrešan put)
Igra 3. Matematičko ludilo (učenici će se natjecati tko će riješiti više zadataka u zadanom vremenu te osvojiti najviše bodova)
Igra 4. Leteći brojevi (učenici će povezivati točna rješenja s odgovarajućim jednadžbama)
Igra 5. Potraga za brojevima (učenici će pronaći što više brojeva u svojoj okolini te uz pomoć njih složiti što duži izraz te ga riješiti)
Igra 6. Uzmi (igru igraju dva igrača, koja se sastoji od n žetona poslaganih na sredini stola, potez se sastoji od pomicanja barem 1, a najviše 3, igrači igraju naizmjence, igrač koji makne zadnji žeton pobjeđuje)
Srednja škola Pregrada
Kemija, geografija, biologija, fizika, informatika
Čuda prirode
Na nastupu ćemo pokazati pokuse i radionice iz STEM područja (boje, minerali, autohtona šuma, VR).
Srednja škola Zabok
Ekonomija, politika
Pripremit ćemo niz zabavnih radionica za različite uzraste, od vrtića do srednjoškolaca koje će uključivati njima interesantne teme povezane s navedenim znanstvenim područjima. Prošle godine smo imali dvije radionice u kojima su uživali i odrasli posjetitelji tako da ćemo se ove godine još više potruditi. Događanja ćemo prenositi i uživo preko Instagrama, te usput snimati i TikTok storyje i naknadno objaviti video.
Nama je važno kroz igru i zabavu ukazati na neke od ekonomskih problema današnjice i poticati veću uključenost mladih u demokratske procese, kako na razini države, tako i na razini Unije.
Srednja škola Zlatar
Elektrotehnika i računalstvo, fizika
Zlatarska inova
Ibar tender - robot za miješanje i točenje pića
Pojave uz širenje zvuka - pojava stojnih valova u Kundtovoj cijevi. Elektrostatika - Wimshurstov elektrostatski stroj i prikaz izboja visoko nabijenih kondenzatora.
Bežični prijenos energije - Teslina zavojnica.
Terrabot - robot za mjerenje i prikupljanje vremenskih uvjeta, te slanje istih na mobilni uređaj.
Sveučilište u Zagrebu Geotehnički fakultet
Interdisciplinarno tehničko područje
Inženjerstvo okoliša – zelena budućnost
Kroz Znanstveni piknik predstavit ćemo projektne aktivnosti na fakultetu - pročišćavanje vode i zraka pomoću Sunca (solarna fotokataliza), utjecaj potresa na okoliš (geotehnika, likvefakcija tla, seizmička oprema), tiskani materijali sa drugih znanstvenih projekata na fakultetu.
Sveučilište u Zagrebu Stomatološki fakultet
Dentalna medicina
Primjena STEM znanosti u dentalnoj medicini
Zainteresiranim posjetiteljima studenti će demonstrirati sljedeće:
- Biologija: Promatranje ljudskih zubi, radiološki izgled zubi i čeljusti te opis izmjene mliječne i trajne denticije te promatranje zuba ispod mikroskopa.
- Fizika: Polimerizacija kompozitnih materijala koji se koriste za ispune na zubima. Proučavanje rendgenskih snimki čeljusti.
- Kemija: Kemijski i biološki nastanak zubnog karijesa te njegova prevencija. Rad sa otisnim masama i otiskivanje zubi.
Studentska sekcija Hrvatskog kemijskog društva: PO „Entropija“
Kemija (oksido-redukcijske reakcije, reakcije gorenja), pirotehnika
Popularizacijski odjel „Entropija“
Uz pomoć studenata (članova PO „Entropija“), učenici i mladi samostalno pokušavaju razmisliti i pojasniti demonstracijske pokuse koje su vidjeli. Vidjet će razne pokuse gorenja krutina, tekućina i plinova (simulacija raketnog izgaranja), simulacija malih vatrometa, ručno izrađene petarde i ostale pirotehničke smjese (flashovi, dimne bombe…) te nagle promjene boja oksido-redukcijskih reakcija. Uz sve to ispričat ćemo i kratke povijesne priče o svakom spoju ili reakciji (kako su otkriveni, za što su koristili, za što se danas koriste i slično).
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok
Umjetnost, fotografija
Cijanotipija
Prezentacija/radionica
- - Prezentacija tehnike cijanotipije kao najstarije fotografske tehnike – kratko upoznavanje s poviješću, tehnikom i primjenom (primjeri)
- - demonstracija tehnike
- - Radionica - Učenici će dobiti pripremljene fotoosjetljive podloge na koje će po osobnom odabiru slagati bilje, cvijeće, razne predmete… Fotogram se nakon toga izlaže sunčevoj svjetlosti na nekih 10-20 minuta a zatim razvija ispiranjem u običnoj vodi i suši. Učenici mogu donijeti svoje bijele (svijetle) majice/torbe koje bi se na licu mjesta premazivale fotoosjetljivom kemikalijom i jednako izlagale ostatku procesa.
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci
Matematika, fizika, kemija,likovna umjetnost, astronomija, povijest, proširena stvarnost
THE SHOW MUST GO ON
U našem nastupu pokušat ćemo pokazati što se sve krije u kratici STEAM.
Izradom materijala u aplikaciji Assemblr svi koji odvoje svoje vrijeme za nas vidjet će kako se jednostavno može prikazati povijest u proširenoj stvarnosti, te još dodatno „pojačati“ matematičkim problemima. Sletjet ćemo i na Mjesec i pokazati kakve izvrsne postere izrađujemo na temu Apolla, ali i provest ćemo vas kroz povijest svemirskih odijela. Vratit ćemo se u prošlost i organizirati natjecanje u preciznom gađanju katapultom. Naglim povratkom u budućnost vidjet ćete kako se jednostavno može izraditi hologram. Da ne zanemarimo Nikolu Teslu, pokazat ćemo kako se pomoću Tesline zavojnice može napraviti izvrstan light show. Da se malo i zaprljamo prezentirat ćemo neNewtonovske fluide i pokazati kako se ipak može hodati po vodi. A da sve bude lijepo, imamo i likovnu radionicu u kojoj ćemo na listopadnom suncu pokazati vezu između likovne umjetnosti i fotoelektričnog efekta. Naravno šećer na kraju – izvrsna multidisciplinarna radionica na kojoj ćete dobiti odgovore na pitanja Znamo li kako nastaju zrcala? Kako nastaje slika u zrcalu? Gdje ih koristimo? Dođite do našeg štanda, naučite puno toga i ujedno se izvrsno zabavite. Unaprijed se radujemo zajedničkom druženju i učenju.
Tiflološki muzej
Edukacijska rehabilitacija, psihologija
Upoznajte svijet osoba oštećena vida
Tiflološki muzej pripremio je dva programa/radionice.
U prvoj radionici „Kako pisati brajicom“ posjetitelji će pomoću tablice i šila moći naučiti pisati osnove brajevog pisma kojim se koriste slijepe osobe.
U drugoj radionici „Blindbox“ posjetitelji će pokušati stvoriti mentalnu sliku materijala u kutiji koje će moći osjetiti samo pomoću dodira.
Cilj radionica je potaknuti razumijevanje i toleranciju prema osobama s invaliditetom, u ovom slučaju osoba oštećena vida.
Udruga za robotiku Futura
Robotika
Riley Rover u akciji - Prezentacija rada udruge
Odradit će se edukativna radionica s učenicima. Učenike ćemo upoznati s robotikom kroz kratku prezentaciju i predstaviti glavne dijelove koje će se koristiti u radu. Učenici će kroz naše upute konstruirati Riley Rover na Lego edukacijskom setu. Nakon konstrukcije učenici će programirati robotska kolica u različitim vremenskim intervalima.
Udruga informatičara BBŽ i IV osnovna škola Bjelovar
Robotika
Robot NAO
Na nastupu će biti prikazana demonstracija rada robota NAO posjetiteljima te će biti omogućen kratak prikaz programiranja sekvenci motorike, pokreta i zvuka, te dana neka praktična znanja iz ovog područja. Sam robot je vrlo zanimljiv, te može izvoditi neke pred programirane radnje i pokrete. Ima mogućnost primanja glasovnih naredbi i izvođenja glazbe. Uz to će biti prikazani kratki multimedijski sadržaji snimljeni na radionicama Bjelovarskog Robotičkog Centra.
Udruga SFERIA Garešnica
Aditivne tehnologije
3D kreativa
Na radionici će biti prikazana mogućnost kreativne primjene aditivnih tehnologija u svakodnevnom životu - za zabavu i izradu korisnih uporabnih predmeta. Posjetitelji će moći pisati i crtati s 3D olovkama te će se upoznati s tehnologijom rada 3D printera na pokaznim modelima.
Udruga studenata biologije – BIUS
Biologija
Čudesan svijet prirode
Upoznat ćemo posjetitelje sa živim svijetom koji nas okružuje i njegovom važnosti. Predstavit ćemo beskralježnjake uzorcima kukaca i pauka, ali i s nekoliko živih primjeraka. Saznat ćemo o pčelama i njihovoj važnosti za ekosustav u poučnim igrama te promatrajući modele. Biljni svijet ćemo promotriti izbliza kroz lupu i mikroskop te ga okusiti u ljekovitim čajevima. Naposljetku, interaktivnim igrama za sve uzraste osvijestit ćemo važnost prirode i njezina očuvanja
VIDI X
STEM edukacija
VIDI X
Demonstracija atraktivnih mogućnosti i primjene VIDI X mikroračunala u STEM edukaciji. Na radionici ćemo prikazati upotrebu VIDI X računala za upravljanje robotima i vozilima te održati turnir u igri Križić-kružić koja će se izvoditi na VIDI X računalima a pobjednici će otići kući s poklonima.
Virtualci
Naziv: Virtualna povijest
VII. gimnazija
Matematika
Zabavna matematika
Posjetitelji će moći vidjeti kako matematika može biti zabavna i poučna. Snimajući razne situacije u životu koristeći matematičke zakonitosti.
Zajednica tehničke kulture Zadarske županije
Robotika, elektrotehnika
Autonomni roboti i osnove lemljenja
- Sklapanja autonomnog robota (automobil) te daljinsko upravljanje robotima pomoću Mikro:Bit računala.
- Osnove lemljenja i osnove strujnih krugova. Savladavanje osnova mekog lemljenja, lemljenja elektroničkih komponenti na bušenom veronitu. Spajanje jednostavnih strujnih krugova ponoću protoboard pločica.
Kemija
Bilo kuda, kemija svuda
Radionica obuhvaća kratki uvod na temu kemija svuda oko nas i u nama. Slijedi izvođenje zanimljivih demonstracijskih pokusa i razgovor s djecom o opažanjima i izvođenje zaključaka. Potom djeca uz stručno vodstvo izvode jednostavne pokuse i ispunjavaju radne listiće. Djeca odmjeravaju volumen i važu masu tvari, zagrijavaju i tale potrebni materijal koji će izliti u kalupe i prirediti proizvod koji spada u prirodnu kozmetiku-prirodni dezodorans, balzam za kožu.
Cilj radionice: na jednostavnim praktičnim primjerima približiti kemiju kao prirodnu i eksperimentalnu znanost djeci, povećati interes za učenje kemije kao zanimljive znanosti koja nas okružuje u svakodnevnom životu, osvijestiti prisustvo kemije u ljudskom okolišu i njen značaj za održivi razvoj u budućnosti, razvijati praktične vještine kod djece.
Biologija, kemija, tehnička kultura, fizika, matematika
STEM igra
Igra (ploča) bacanja kockica s karticama pitanja. Igrači naizmjenično bacaju kockicu i stavljaju pijune na polja iza kojih se nalaze zadaci koje moraju riješiti da bi išli dalje. Pijun koji dođe na polje „nagrade“ dobije nagradu (slatku ili simboličnu). Svako pitanje je iz drugog znanstvenog područja.
Robotika
Roboti i pčelice
Radi se o podnom robotu u obliku pčelice sa strelicama i gumbima. Robot pčela kreće se lijevo-desno, naprijed-natrag. Isključivo ispravnim slijedom pokreta omogućava se da robot stigne do cilja. Roboti idu po posebnoj podlozi na kojima su staze. Izložba: DIY Pong Konzola. Zaigrajte Pong igru za dvoje na konzoli kućne izrade.
Kemija
Bilo kuda, kemija svuda
Radionica obuhvaća kratki uvod na temu kemija svuda oko nas i u nama. Slijedi izvođenje zanimljivih demonstracijskih pokusa i razgovor s djecom o opažanjima i izvođenje zaključaka. Potom djeca uz stručno vodstvo izvode jednostavne pokuse i ispunjavaju radne listiće. Djeca odmjeravaju volumen i važu masu tvari, zagrijavaju i tale potrebni materijal koji će izliti u kalupe i prirediti proizvod koji spada u prirodnu kozmetiku-prirodni dezodorans, balzam za kožu.
Cilj radionice: na jednostavnim praktičnim primjerima približiti kemiju kao prirodnu i eksperimentalnu znanost djeci, povećati interes za učenje kemije kao zanimljive znanosti koja nas okružuje u svakodnevnom životu, osvijestiti prisustvo kemije u ljudskom okolišu i njen značaj za održivi razvoj u budućnosti, razvijati praktične vještine kod djece.
Biologija, kemija, tehnička kultura, fizika, matematika
STEM igra
Igra (ploča) bacanja kockica s karticama pitanja. Igrači naizmjenično bacaju kockicu i stavljaju pijune na polja iza kojih se nalaze zadaci koje moraju riješiti da bi išli dalje. Pijun koji dođe na polje „nagrade“ dobije nagradu (slatku ili simboličnu). Svako pitanje je iz drugog znanstvenog područja.
Robotika
Roboti i pčelice
Radi se o podnom robotu u obliku pčelice sa strelicama i gumbima. Robot pčela kreće se lijevo-desno, naprijed-natrag. Isključivo ispravnim slijedom pokreta omogućava se da robot stigne do cilja. Roboti idu po posebnoj podlozi na kojima su staze. Izložba: DIY Pong Konzola. Zaigrajte Pong igru za dvoje na konzoli kućne izrade.
Kemija
Bilo kuda, kemija svuda
Radionica obuhvaća kratki uvod na temu kemija svuda oko nas i u nama. Slijedi izvođenje zanimljivih demonstracijskih pokusa i razgovor s djecom o opažanjima i izvođenje zaključaka. Potom djeca uz stručno vodstvo izvode jednostavne pokuse i ispunjavaju radne listiće. Djeca odmjeravaju volumen i važu masu tvari, zagrijavaju i tale potrebni materijal koji će izliti u kalupe i prirediti proizvod koji spada u prirodnu kozmetiku-prirodni dezodorans, balzam za kožu.
Cilj radionice: na jednostavnim praktičnim primjerima približiti kemiju kao prirodnu i eksperimentalnu znanost djeci, povećati interes za učenje kemije kao zanimljive znanosti koja nas okružuje u svakodnevnom životu, osvijestiti prisustvo kemije u ljudskom okolišu i njen značaj za održivi razvoj u budućnosti, razvijati praktične vještine kod djece.
Biologija, kemija, tehnička kultura, fizika, matematika
STEM igra
Igra (ploča) bacanja kockica s karticama pitanja. Igrači naizmjenično bacaju kockicu i stavljaju pijune na polja iza kojih se nalaze zadaci koje moraju riješiti da bi išli dalje. Pijun koji dođe na polje „nagrade“ dobije nagradu (slatku ili simboličnu). Svako pitanje je iz drugog znanstvenog područja.
Robotika
Roboti i pčelice
Radi se o podnom robotu u obliku pčelice sa strelicama i gumbima. Robot pčela kreće se lijevo-desno, naprijed-natrag. Isključivo ispravnim slijedom pokreta omogućava se da robot stigne do cilja. Roboti idu po posebnoj podlozi na kojima su staze. Izložba: DIY Pong Konzola. Zaigrajte Pong igru za dvoje na konzoli kućne izrade.
Kemija
Bilo kuda, kemija svuda
Radionica obuhvaća kratki uvod na temu kemija svuda oko nas i u nama. Slijedi izvođenje zanimljivih demonstracijskih pokusa i razgovor s djecom o opažanjima i izvođenje zaključaka. Potom djeca uz stručno vodstvo izvode jednostavne pokuse i ispunjavaju radne listiće. Djeca odmjeravaju volumen i važu masu tvari, zagrijavaju i tale potrebni materijal koji će izliti u kalupe i prirediti proizvod koji spada u prirodnu kozmetiku-prirodni dezodorans, balzam za kožu.
Cilj radionice: na jednostavnim praktičnim primjerima približiti kemiju kao prirodnu i eksperimentalnu znanost djeci, povećati interes za učenje kemije kao zanimljive znanosti koja nas okružuje u svakodnevnom životu, osvijestiti prisustvo kemije u ljudskom okolišu i njen značaj za održivi razvoj u budućnosti, razvijati praktične vještine kod djece.
Biologija, kemija, tehnička kultura, fizika, matematika
STEM igra
Igra (ploča) bacanja kockica s karticama pitanja. Igrači naizmjenično bacaju kockicu i stavljaju pijune na polja iza kojih se nalaze zadaci koje moraju riješiti da bi išli dalje. Pijun koji dođe na polje „nagrade“ dobije nagradu (slatku ili simboličnu). Svako pitanje je iz drugog znanstvenog područja.
Robotika
Roboti i pčelice
Radi se o podnom robotu u obliku pčelice sa strelicama i gumbima. Robot pčela kreće se lijevo-desno, naprijed-natrag. Isključivo ispravnim slijedom pokreta omogućava se da robot stigne do cilja. Roboti idu po posebnoj podlozi na kojima su staze.