I.gimnazija Osijek
Aktiv prirodne grupe predmeta I. gimnazije Osijek u proteklih godina aktivno se uključio u promociju STEM predmeta među učenicima. Cilj je povećati broj naših učenika koji će nastaviti školovanje na fakultetima iz STEM područja. Osmišljavamo zanimljive radionice koje provodimo kao najbolji način popularizacije prirodnih znanosti. Povezali smo matematiku, fiziku, biologiju, ali i umjetnost, a radeći na takvim projektima razvijamo timski rad, komunikacijske vještine i kreativnost kod učenika.
Aktivnosti koje smo proveli i koje još provodimo:
1.Projekt „Žene na tržištu rada“, „Girls in ICT Days“ obilježavanje Međunarodnog dana žena i djevojaka u ICT-u – – projekt koji radimo u suradnji s ETF iz Osijeka.
2.Aktivno smo uključeni u snimanje video lekcija za online nastavu
3.Od 2014. aktivno sudjelujemo s učenicima u „Eratostenovom eksperimentu“
4.Sudjelovanje na Znanstvenom pikniku od 2016.
5.Sudjelovanje na Festivalu znanosti od 2017.
6.Sudjelovanje na međunarodnom projektu Festival nauke - „FIZI BIZI BEST“ u Somboru od 2017.
7.Sudjelovanje na „Labus sajmu“ u Osijeku, s radionicama od 2017.
XV. gimnazija
XV gimnazija, popularni MIOC, slijedi prirodoslovno-matematički program/kurikulum, te svake godine upiše dvjestotinjak učenika. Predani rad generacija učenika i nastavnika donio je mnoga državna i međunarodna priznanja i nagrade u gotovo svim područjima/predmetima, a najviše iz matematike, informatike i fizike.
Dodatno se radi, kroz fakultativnu i izbornu nastavu, slobodne aktivnosti i izvannastavne projekte, s onim učenicima koji žele i mogu više. Jedna od takvih aktivnosti je i suradnja s Institutom za fiziku, gdje kroz projekt "Zvijezda je rođena" učenici dobivaju priliku upoznati znanstvenike, raditi sa sofisticiranom opremom i baviti se suvremenim temama iz fizike.
Centar za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice
Centar za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice pohađaju učenici s teškoćama u razvoju. Učenici A programa su učenici koji se školuju po primjerenom programu odgoja i obrazovanja – redovitom programu uz prilagodbu sadržaja i individualizirane postupke. Na satima informatike vole programirati podne robote, a ove godine su sudjelovali na natjecanju iz robotike, RoboCup Junior Croatia, gdje su osvojili prvo mjesto u kategoriji u kojoj su se natjecali.
Geodetska škola Zagreb
Geodetska škola u Zagrebu jedina je geodetska škola u Republici Hrvatskoj. Školuje Tehničare geodezije i geoinformatike. U nastavi se koristi školska bespilotna letjelica.
Sudjelujemo u mnogim školskim i međunarodnim projektima. Sudjelovali smo u pilot fazi, a sudjelujemo i u tzv. velikom projektu e-škole. U sklopu programa ERASMUS+ imali smo više projekata. Prva smo hrvatska škola koja je u sklopu projketa GRAS dodijelila digitalne bedževe, kao formalne potvrde i priznanja. Učenici su nagrađivani za razvoj socijalnih vještina poput komunikacije, samoregulacije, kreativnosti, rješavanja problema i sl.
Od 2004. škola sudjeluje na manifestaciji “Dojdi osmaš“ i promovira školu i struku. U posljednje tri godine aktivno sudjelujemo na Znanstvenom pikniku.
U dvorištu škole je jedna od devet temeljnih točaka državne geodetske izmjere. Uspostavljena je 1995., a kompletne radove oko projektiranja, izvedbe i GPS mjerenja izveli su profesori i učenici. Danas točka služi geodetskom gospodarstvu i edukaciji mladih naraštaja geodetske struke.
Od 1996. škola je članica CARNet-a sa vlastitom domenom i serverom.
Od 2013. koristimo e-dnevnik i Eduroam, a danas imamo gigabitni link prema CARNetu.
Gimnazija Vukovar
Gimnazija Vukovar ostvaruje odgojno-obrazovne programe gimnazije općeg, prirodoslovno- matematičkog i jezičnog smjera. Škola ima odjeljenja koja nastavu prate na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu i odjeljenja koja nastavu prate na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Hrvatski je sabor davne 1891. godine izdao dozvolu za osnivanje male četverorazredne realke u Vukovaru. Tri godine kasnije izgrađena je velika, reprezentativna, školska jednokatnica iza katoličke (franjevačke) crkve, na malo povišenom položaju odakle se pružao prekrasan pogled na Dunav i grad. Tako je Vukovar dobio vrlo važan školski objekt, koji će u narednim desetljećima pohađati mnoge generacije učenika. U doba Domovinskog rata, zgrada gimnazije u potpunosti je uništena: „…onda je svjetionik razbijen upravo na svoj stoti rođendan. Svjetlost se ugasila, grad je potonuo u mrak, pa se i nasukao, kao što su se nasukali i njegovi stanovnici. Više nije bilo orijentacije ni u prostoru ni u vremenu. Na trenutak je izgledalo da je sve izgubljeno.“ (Pavao Pavličić). Od 1991. godine do 1998. stajala je tako razrušena, zaboravljena i izložena vremenskim utjecajima. Vođeni i ohrabreni riječima Siniše Glavaševića: „Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti.“, škola je obnovljena 2000. godine na ponos svih Vukovaraca i iste te godine započela je i nastava. „Vukovarska gimnazija stajala je na brijegu iznad grada i bila je obojena žuto. Zato je nalikovala na svjetiljku koja je postavljena visoko s nekom osobitom namjerom.“ (Pavao Pavličić). Cijenjena i priznata iznjedrila je generacije mladih, sposobnih ljudi, kasnije priznatih stručnjaka i intelektualaca. Bogato iskustvo i tradicija primjenjuju se u novim životnim uvjetima i na taj način omogućuje se učenicima vukovarske gimnazije dolaženje do novih znanja, vještina, otkrića i iskustava. Time škola odgovorno i samouvjereno odgaja i obrazuje buduće građane spremne za uključivanje u cjelokupni društveni život kao njegovi aktivni graditelji. 1891. godine bila je mala realka, poput feniksa 2000. godine uzdigla se iz pepela a danas je e-škola prepoznatljiva po svojoj tradiciji i usmjerenosti ka budućnosti.
Gimnazija Fran Galović Koprivnica
Gimnazija „Fran Galović" Koprivnica djeluje u mreži srednjih škola Koprivničko-križevačke županije koja je ujedno i njezin osnivač. Škola nastavlja tradiciju stare koprivničke gimnazije. Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica jedna je od najstarijih obrazovnih institucija u našem gradu i županiji. Tradicija kontinuiranog gimnazijskog obrazovanja seže još u prvu polovicu 20. stoljeća. U našoj srednjoškolskoj ustanovi učenici, nastavnici i roditelji surađuju, vrijednosti koje potičemo su izvrsnosti u znanju i vještinama, inicijativnost, kreativnost i profesionalnost zaposlenika, njegovanje stogodišnje tradicije gimnazijskog obrazovanja, održavanje tradicijskih vrijednosti te otvorenost prema drugim i drugačijim vrijednostima. Učenici pokazuju zainteresiranost za STEM područje pa se unutar škole često organiziraju događaji koji isto i promoviraju. Učenici postižu značajne rezultate iz STEM područja i rado sudjeluju na različitim aktivnostima koje su organizirane od strane drugih organizacija za promicanje STEM-a.
Gimnazija A. G. Matoša Đakovo
Nastava u Gimnaziji A. G. Matoša Đakovo izvodi se u 10 suvremeno opremljenih kabineta. Učenici aktivno sudjeluju na školskim, županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih i humanističkih znanosti. Nastavnici se redovito educiraju i prenose na učenike svoja znanja i iskustva u cilju popularizacije znanosti.
Gimnazija A. G. Matoša Zabok
Posjetitelji će moći vidjeti različite modele koje su učenici napravili tijekom nastave biologije. Upoznat će se s priborom i materijalom koji je potreban za njihovu izradu i s načinom izrade. Svoje znanje moći će provjeriti upotrebom digitalnih alata.
Dobivanje bioplastike jednostavnim pokusom, upoznavanje učenika s različitim vrstama plastike te njihovim karakteristikama. Provjera znanja o plastici pomoću digitalnih alata.
Matematika: Cilj aktivnosti je zainteresirati posjetitelje za geometriju i matematiku uopće kroz zabavne interaktivne sadržaje. Matematika je svuda oko nas i važno je prikazati ju što jednostavnijim načinima, igrom, prepoznavanjem geometrijskih tijela, likova i skupova u prirodi i pokretu, približiti ju i njene elemente učiniti dostupnima.
Hoteljersko turistička škola
Moto škole je: Želimo znanjem razumjeti, srcem prihvatiti i djelovanjem potaknuti
harmonizaciju bogatstva, beskrajnih različitosti među ljudima i kulturama.
Strategijom Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu želi sustavno planirati i realizirati svoj razvoj u sljedećih pet godina.
Polazeći od analize postojećeg stanja planirali smo razvoj u svim segmentima djelatnosti za koje možemo predočiti mjerljive pokazatelje uspješnosti postignuća.
Sadašnje stanje rada škole možemo procijeniti kao vrlo uspješno kad je riječ o
procesu učenja i poučavanja, učeničkim postignućima i organizaciji rada škole iako su nam uvjeti rada škole iznimno teški i složeni. Teškoće s kojima se Škola suočava se odnose prije svega na nedostatak prostora. Iako školu ne čine prostori i zidovi već učenici i profesori, što se vidi iz dobrih
postignuća ove škole, važno je imati na umu da sadašnji neprimjereni uvjeti rada u velikoj mjeri ograničavaju razvoj odgojno-obrazovnog procesa. Vjerujemo da će nova školska zgrada i oprema koja je planirana biti veliki doprinos motivaciji za rad svih dionika odgojno-obrazovnog procesa te da će se time doprinijeti sveukupnoj uspješnosti i kvaliteti rada škole.
Hrvatsko geološko društvo
Hrvatsko geološko društvo je dobrovoljna strukovna udruga koja okuplja geologe, kao i institucije/ustanove iz područja geoloških znanosti.
Cilj i svrha djelovanja društva je promicanje djelatnosti geologa i razvoj geologije kao znanstvenog područja. Osobiti zadaci društva su unapređivanje stručnog i znanstvenog rada u geološkoj struci, razvijanje geologije, širenje geološkog znanja te stručno i znanstveno usavršavanje članova.
Rad društva ogleda se u organizaciji i održavanju javnih znanstvenih skupova, stručnih sastanaka, tribina, izložbi, radionica, javnih znanstveno-popularnih predavanja, objavljivanju znanstvenih radova članova društva kako u domaćoj tako i u inozemnoj literaturi i drugo.
U skladu s navedenim ciljevima Društvo:
Hrvatsko origami društvo
Hrvatsko origami društvo osnovano je u prosincu 2012. s ciljem poticanja modernog origamija u znanosti, umjetnosti i obrazovanju Hrvatske. Od 2013. sudjelujemo na Znanstvenom pikniku i Festivalu znanosti a od 2014. na danu otvorenih vrata Instituta Ruđer Bošković. Sudjelovali smo na Znanstvenom kvartu, Tjednu botaničkih vrtova, Večeri matematike, Maker Faireu i sl. Gostovali smo s origami predavanjima na FER-u (IEEE predavanje), PMF-u u Zagrebu, Učiteljskoj akademiji u Rijeci. 2020. društvu je dodijeljeno priznanje Ministra vanjskih poslova Japana.
Institut Ruđer Bošković
INSTITUT RUĐER BOŠKOVIĆ (IRB) najveći je multidisciplinarni istraživački institut u Republici Hrvatskoj. Pored temeljnih znanstvenih istraživanja i razvoja inovacija, te sudjelovanja u visokom obrazovanju, jačanje društvene svijesti o ključnoj ulozi znanosti za razvoj gospodarstva i društva predstavlja jednu od primarnih zadaća IRB-a koja se provodi u suradnji sa sveučilištima, znanstvenim institutima, školama, udrugama, zakladama, tvrtkama i ostalim srodnim institucijama u RH i inozemstvu.
IRB već godinama provodi niz aktivnosti popularizacije znanosti, a najvažnija i najpoznatija manifestacija su Otvoreni dani IRB-a. IRB surađuje na različitim projektima sa školama, pripremama učenika za međunarodna natjecanja znanja, te organizira različite kraće manifestacije namijenjene popularizaciji znanosti (primjerice serijal predavanja Nobel na Ruđeru, Znanstveni četvrtak i sl.). IRB provodi više od 800 aktivnosti popularizacije znanosti godišnje, što uključuje i sudjelovanje u europskim projektima poput Noći istraživača (2013., 2018. i 2019. godine), projektima s tvrtkama, zakladama, ministarstvom, te projektima Europskog socijalnog fonda.
Institut za popularizaciju znanosti
Osnivači i članovi Instituta za popularizaciju znanosti (IPZ) su aktivisti i mladi znanstvenici s dugogodišnjim iskustvom u operativnom provođenju inovativnih projekata koji uključuju rad s djecom u području popularizacije znanosti u sklopu projekata brojnih udruga i znanstvenih institucija. Udruga je osnovana 2018. s ciljem spajanja obrazovanja, znanosti i umjetnosti u inovativnim formatima i ukidanja granica koje dijele različite znanosti, te razvoja i jačanja kapaciteta edukatora-mentora- kreatora takvih sadržaja s posebnim naglaskom na STEM područje. Među najvažnijim ciljevima djelovanja udruge su promicanje i poticanje znanja i inovativnosti, stvaralaštva i kreativnosti u STEM područjima.
Isusovačka klasična gimnazija
Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti u Osijeku je škola gdje je poseban naglasak stavljen na razvoj maštovite, afektivne i kreativne dimenzije svakog učenika u svim dijelovima programa. Učenici aktivno sudjeluju na županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih znanosti. Nastavnici se redovito usavršavaju i prenose učenicima svoja znanja i iskustva u svrhu popularizacije znanosti.
Katarina Potaček
Rođena sam 11. travnja 1952. u Dubravi (Republika Hrvatska).
Školovala sam se u Zagrebu – Pedagoška gimnazija (XI), te nastavila školovanje na Prirodoslovno Matematičkom fakultetu (PMF) smjer matematike i informatike te magistrirala na FOI-u u Varaždinu. Predavala sam matematiku u Grafičkoj srednjoj školi (danas Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju) do mirovine. Član sam Hrvatskog origami društva od osnutka. Origami tehniku savijanja papira uvela sam u nastavu kao izbornu nastavnu aktivnost te i u samu nastavu matematike.
Vodila sam origami radionice za odgajatelje, učitelje i nastavnike matematike na kongresima nastavnika matematike na PMF-u te sudjelovala na brojnim izložbama origami radova na festivalima znanosti, Znanstvenim piknicima, raznim školama i Institutu Ruđer Bošković.
Sudjelovala sam na međunarodnim konvencijama u Pečuhu, Krakovu, Pragu i LaPazu.
Područna škola Lucija Capan, Tounj i Osnovna škola Josipdol
Tounj se smjestio u Karlovačkoj županiji blizu grada Ogulina. U samom mjestu smjestio se jedinstveni most na dva kata koji su izgradili Rimljani u 18 stoljeću. PŠ „Lucija Capan“, Tounj, područna je škola matične škole Josipdol. PŠ Tounj broji 8 razreda, a u sklopu škole otvoren je i novi dječji vrtić. Ove godine škola će proslaviti 250 godina svoga postojanja! Sudjelujemo na raznim događajima kako unutar škole tako i širom mjesta.
Školsko područje Osnovne škole Plaški je relativno veliko i dosta raspršeno te pokriva površinu od oko 158,2 četvorna kilometra. U njoj danas stječu mnoga znanja 164 učenika u 13 razrednih odjela. Uz matičnu školu, na području općine Plaški postoji i PŠ Saborsko. Škola zapošljava 40-tak djelatnika. Provode se brojne izvannastavne i izvanškolske aktivnosti kroz sve predmete.
OŠ Dobriša Cesarić Osijek
OŠ A. Šenoe, Zagreb i OŠ Bogumila Tonija, Samobor
Osnovna škola Augusta Šenoe sudjeluje u Erasmus + projektima, brojne aktivnosti se ostvaruju kroz aktivnosti Šenoinih volontera, izvannastavnih aktivnosti, dodatne nastave većine predmeta, posjeta i terenske nastave u suradnji s značajnijim institucijama i ustanovama (npr. Javna ustanova Maksimir, Institut R.Bošković, PMF, Zvjezdarnica Višnjan i druge) te suradnji s udrugom Mladi čuvari prirode.
Osnovna škola Bogumila Tonija kroz redovnu, dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti te sudjelovanjem u brojnim projektima s nadarenim učenicima na području prirodoslovlja (eTwinning projekti, SEMEP, BIOBLITZ, matematičke radionice kriptografije, Večer matematike, matematičko natjecanje Klokan, Ljetna astronomska škola…) potiče i razvija prirodoslovnu pismenost i vještine kroz istraživački način rada tijekom cijele školske godine.
Takvim načinom rada popularizira STEM predmete među učenicima te ostvaruje dugogodišnji niz zapaženih rezultata od županijske do državne razine natjecanja.
OŠ Antun i Stjepan Radić Gunja
U Osnovnoj školi „Antun i Stjepan Radić“ svaka je školska godina iznimna i posebna. Učenici naše škole tako su sudjelovali u preko 90 projekata. Bili su sudionici početka provedbe „Škole za život“, nositelji školskih integriranih i kreativnih dana („Zelena čistka“, Dani kruha, „Milijun djece moli zajedno“, predstave i priredbe za sv. Nikolu i Božić, Pokladni utorak, itd.). Članovi školske zadruge „Alšan“ poznati su po svom ekološki osviještenom i humanitarnom radu (izradom ukrasnih predmeta, prirodne kozmetike te akcijama prikupljanja starog papira, baterija i plastičnih boca) udruga se pridružila drugim školskim akcijama „Za djecu Afrike“, a tu je i hvalevrijedan „Projekt kumstva djeci u Africi“. Naši filmaši bili su izrazito uspješni te su izvještavali s brojnih filmskih revija među kojima se posebno ističe Dubrovnik film festival. Predstavljali su nas učenici i na Hrvatskoj radioteleviziji u prilogu o našoj učionici na otvorenom, a potom i na dodjeli priznanja za tu istu – najbolju – Učionicu na otvorenom u Hrvatskoj. Posebno svečano bilo je i u Osijeku na dodjeli još jednog iznimnog priznanja našoj školi, i to priznanja „Mirotvorna škola 2019. godine“ kao školi koja svojim radom i brojnim projektima pridonosi boljem, tolerantnijem, miroljubivijem društvu. Iako nas je prelazak na nastavu na daljinu spriječio u provedbi još nekih aktivnosti i integriranih dana, nismo se dali omesti pa smo svoja dva projekta „Imaš talent? Pokaži!“ i „Imaš znanje? Dokaži!“ preselili u virtualni svijet i vrlo ih uspješno proveli uključivši u njih i druge učenike s područja Cvelferije i šire. Dan škole također smo obilježili u „online“ svijetu prigodnim kvizovima znanja.
OŠ BEDEKOVČINA
Trajna usmjerenost Osnovne škole Bedekovčina je pružanje učenicima što više mogućnosti za stjecanje novih znanja, vještina kao i formiranja stavova te sustava vrijednosti za budući život potičući kod njih kreativnost i kritički način promišljanja. Stoga smo osmislili i realizirali brojne projekte: trajni projekt Kvaliteta vode u Bedekovčanskim jezerima i rijeci Krapini; Prebrojavanje populacije kockavica na području Bedekovčine; projekt za darovite učenike Antropogeni utjecaj na kakvoću vode Bedekovčanskih jezera i rijeke Krapine (sufinanciran kao jedan od 30 u RH od strane MZO-a); dugoročni projekt Težimo izvrsnosti. Tri djelatnice su bile uključene u radne skupine projekta podrške darovitoj djeci, "Lumen" KZŽ. Školi su unatrag 3 godine odobrena 3 Erasmus+ projekta (K1), posljednji naziva "Abeceda znanosti" osvojio je 2020. najveći broj bodova 98/100. U Erasmus+KA2 projekt "Budi riješenje - recikliraj! škola se uključila kao partner (nositelj je OŠ Janka Leskovara Pregrada).
STEM grupa je 2019. godine osvojila nagradni natječaj Hrvatskog Telekoma i IRIM-a "Generacija next" u OŠ konkurenciji za 2 projekta: ''Bežična učionica'' i ''Smartdrone'' .
Škola aktivno sudjeluje na Znanstvenom pikniku od 2018. godine. U srpnju 2021. godine realiziran je prvi "Kamp OŠ Bedekovčina" kao spoj izvananstavne aktivnosti izviđača i učenja s područja STEM-a u neposrednoj realnoj okolini kroz osobno iskustvo i suradnju s vršnjacima i mentorima. Od 9.-11.7.2022. održava se 2. kamp Bedekovčina u sklopu kojeg je učenicima omogućeno sudjelovanje u pokretnom planetariju "Odiseja".
OŠ Donja Stubica
Osnovna škola Donja Stubica ima 442 učenika. Uz matičnu školu nastava se održava i u dvije područne škole. Uz odličnu opremljenost škole, a za koju se izuzetno trudimo da se i dalje nadograđuje, nastava se izvodi na suvremen i moderan način. Vizija škole je kreativnim i kvalitetnim radom te suvremenom metodologijom kroz realizaciju niza ishoda osposobiti učenike za njihov vlastiti napredak u smjeru njihovih interesa kao osnovicu njihovog daljeg, uspješnog obrazovanja. Kao škola prijavitelj aktivni smo u čitavom nizu programa na svim razinama te u programima i projektima koje sami osmišljavamo te provodimo kako u školi tako i lokalnoj zajednici. Obzirom da uočavamo potencijale i interese naših učenika imamo čitav niz izvrsnih rezultata od županijske do državne razine. Potičemo istraživački i projektni način rada tijekom cijele školske godine.
OŠ Dragutina Tadijanovića Vukovar
Osnovna škola Dragutina Tadijanovića ostvaruje općeobrazovni program osnovnoškolskog obrazovanja u matičnoj te dvije područne škole u odjelima koji nastavu prate na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu i odjelima koja nastavu prate na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. U sastavu škole djeluju Glazbeni odjeli i Odjeli suvremenog plesa.
U doba Domovinskog rata, zgrada škole je znatno oštećena, a u periodu od 2000. do 2002. škola je bila u obnovi. Škola u svom odgojno-obrazovnom radu koristi suvremene tehnologije, a 2015. godine izabrana je za jednu od 20 škola koje su sudjelovale u Pilot projektu CARNET-a „e-Škole: Razvoj sustava digitalno zrelih škola“. Škola je dugi niz godina aktivni sudionik CUC-a na komu su učitelji škole predstavili niz primjera dobre prakse. Osobitu pozornost u školi se posvećuje popularizaciji STEM-a kroz radionice, sudjelovanje na različitim festivalima i radionicama, Proljetnoj školi fizike, Festivalu znanosti, organizaciji projektnih tjedana u školi te posjetima visokoškolskim ustanovama PMF Zagreb i FERIT Osijek i slično.
OŠ Đure Prejca – Desinić
OŠ u Desiniću radi od 1843. godine. Od 1869. godine u službu učitelja stupio je Đuro Prejac, rođen u Štajerskoj 14. travnja 1847. godine. Prosvjeta i kultura ovog kraja zahvalna je ovom učitelju, te škola danas nosi njegovo ime.
Sadašnja mreža škola cjelokupnog školskog područja prostire se na matičnu školu Desinić i područne škole Veliku Horvatsku i Vinagoru.
OŠ Janka Leskovara
Osnovna škola Janka Leskovara nalazi se u Pregradi u Krapinsko-zagorskoj županiji. U školi se sustavno radi identifikacija darovite djece te usmjeravanje i vođenje prema područjima interesa. Prošlih školskih godina sa skupinom darovitih i motiviranih učenika i učitelja u suradnji s Gradskom knjižnicom Pregrada organizirali smo manifestacije pod nazivom Večer znanosti, po uzoru na Znanstveni piknik i slične aktivnosti. Na Večeri znanosti naši su učenici predstavljali zanimljive pokuse, zadatke i manje poznate činjenice.
OŠ Josipa Broza Kumrovec
Škola je sudjelovala u projektu Mobilni ZEZ centar te ostvarila odličnu suradnju sa udrugom Institut za popularizaciju znanosti.
OŠ Josipdol i OŠ Plaški
OŠ Krapinske Toplice
Osnovna škola Krapinske Toplice osim redovite nastave kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti sa svojim učenicima popularizira znanost kroz STEM područja. Provodimo radionice za darovite i zainteresirane učenike.
OŠ Matije Gupca Gornja Stubica
OŠ Matije Gupca Gornja Stubica konstantno surađuje s roditeljima i vanjskim suradnicima kroz mnoge radionice i projekte. U istoj njegujemo vrijednosti koje će pomoći učenicima da razviju svoje potencijale te da su stalno otvoreni za nove izazove, a uz to ekološki osviješteni. Posljednjih godina uključeni smo u mnoge projekte i programe: Croatian makers, mBot, robotika, programiranje, logo liga, mat liga i GLOBE. Provodimo atmosferska, hidrološka i pedološka istraživanja unutar GLOBE programa već 20 godina kroz nastavne predmete geografija, kemija, biologija i fizika. Član smo međunarodnog programa „Eko škola”.
Školska učenička zadruga ima dugu tradiciju, a u svom programu ima izradu raznih proizvoda kao jabučni ocat, čips od jabuke, sapuni te istraživanje starih sorata voća. Od 2019.g. uključeni smo u međunarodni Erasmus + STEAMing projekt tj. u partnerstvo šest institucija iz pet europskih zemalja u kojem kolege razmjenjuju dobru praksu i žele praktično dokazati kakav utjecaj imaju aktivnosti koje uključuju STEAM metodologiju na učenike, ali i na učitelje. STEAM radionice provodimo unutar mnogih nastavnih predmeta.
OŠ Rugvica
U našoj školi se provodi Globe program. Učenici redovito preko Globe protokola opažaju prirodu . Provodimo atmosferska, hidrološka, fenološka i pedološka mjerenja. Prošle školske godine smo uspješno proveli projekt „Mikroplastika u rijeci Savi” koji je imao široko zanimanje javnosti. Ove školske godine provodimo analizu tla na području Osnovne škole Rugvica i uz poljoprivredna zemljišta, radimo usporedbu i različita pedološka mjerenja .
OŠ Sesvete
Naša škola OŠ Sesvete jedna je od najstarijih, a dugo je bila i najveća škola u Republici Hrvatskoj.
Dugo godina zvala se OŠ Marijan Badel, tako da nas mnogi poznaju pod tim imenom. Svi naši bivši, a i sadašnji učenici, pa i djelatnici, vole se nazivati Badelovcima. U našoj školi odvijaju se različite aktivnosti, a naši učenici rado sudjeluju u njihovom radu. Neke od aktivnosti su: dramska skupina, Bajkaonica, Čitalica - pričalica, Filmska grupa, Mali šahisti, Dramska grupa, Mali pjevači, Keramičari, Mala pera, robotika, Volonteri na djelu. Značajne rezultate ostvarili smo i kroz sportske aktivnosti poput badmintona i atletike, naši učenici su vrsni rukometaši, ali i planinari.
Dio učenika pohađa i osnovnu glazbenu školu Sesvete.
OŠ Sesvetska Sela
Svoju prvu školsku godinu u novoj zgradi započela je 2007./2008. Mi smo škola s čijeg upisnog područja su učenici prije izgradnje nove škole pohađali OŠ Sesvete. Naša zgrada je velika, sadrži dobro opremljene učionice i kabinete. Naš okoliš koji okružuje školu je velik i omogućuje učenicima rekreaciju, boravak u prirodi. Imamo školsko dvorište veličine 27 000 m² zelene površine. Naši učenici su iznimno aktivni i možemo se pohvaliti velikim brojem različitih aktivnosti. Među njima su aktivnosti poput: likovna, keramičarska, foto, lutkarska, recitatorska i dramska grupa, mali botaničari, robotika, klub mladih tehničara, mali i veliki pjevački zbor, orkestar, engleska parlaonica te grupa građanskog odgoja i Globe. Ponosni smo i na naš školski klub Sokol i učeničku zadrugu koji redovito sudjeluju u smotrama i natjecanjima.
Srednja glazbena škola Zlatko Grgošević
Naša glazbena škola započela je s radom kao osnovna glazbena škola 1979. Kontinuirano radimo i obrazujemo mlade glazbene nade već četrdeset i tri godine.
Škola danas danas izvodi izvodi program predškolskog odgoja i obrazovanja u okviru osnovnog glazbenog obrazovanja, program osnovnog glazbenog obrazovanja u šestogodišnjem trajanju, pripremni program srednjeg glazbenog obrazovanja u dvogodišnjem trajanju za programe i program srednjeg glazbenog obrazovanja u četverogodišnjem trajanju za stjecanje srednje stručne spreme za zanimanja. Naši učenici i nastavnici postižu značajne uspjehe na regionalnim, državnim i međunarodnim glazbenim natjecanjima. U našoj srednjoj školi provode se i izborni programi iz područja STEMa te je ovo prigoda pokazati da je naše obrazovanje koje stječemo i vještine koje razvijamo vrlo raznoliko.
OŠ Šime Budinića Zadar
OŠ Šime Budinića Zadar je jedna od najvećih osnovnih škola grada Zadra s više od 900 učenika. U našoj školi se potiču različiti oblici izvannastavnih aktivnosti, projektna, istraživačka i terenska nastava. Učenici sudjeluju u brojnim aktivnostima, velika pozornost je posvećena prirodoznanstvenom pristupu i suvremenim oblicima nastave. Ponosni smo na uspjehe naših učenika na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički
Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički sudjelovala je u mnogobrojnim projektima: Škola 2.0, pilot projektu e-škole, pilot projektu kurikularne reforme Škole za život.
Primarni nam je cilj razvijati digitalnu pismenost učenika i interdisciplinarno korištenje IKT resursa u svrhu poboljšanja STEM kompeticije. Jedan od rezultata svega toga je i 3i učionica za interdisciplinarnost, inovativnost i istraživačko učenje.
Učitelji kroz razne izvannastavne aktivnosti omogućuju učenicima da istraže svijet oko sebe kroz razna istraživanja.
Ovim putem bi htjeli prikazati dio onoga što smo zajednički, učenici i učitelji, osmišljavali i realizirali neke naše ideje.
OŠ Sveti Križ Začretje
Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice
Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice broji oko 200 učenika. Učenici sudjeluju u brojnim
izvannastavnim aktivnostima i različitim projektima. U sklopu izvannastavih aktivnosti usvajamo i učimo o novim tehnologijama (robotika, 3D printer), te stečena znanja nadopunjujemo i proširujemo na redovnoj nastavi fizike, kemije, matematike, informatike itd. Svojim znanjem i iskustvom uspijevamo pobuditi interes za znanost kod djece i učenika, te im dati
priliku da doista pokažu što znaju. Činimo da nastava matematike, fizike i informatike uz
korištenje 3D printera i drugih pomagala bude još zanimljivija kako bi učenici istraživanjem, pokusima spoznavali o svijetu oko nas.
Osnovna škola Vladimir Nazor Budinščina
OŠ Vladimir Nazor Budinščina kroz svoje školske i izvannastavne aktivnosti provodi aktivnosti u području popularizacije znanosti kroz sudjelovanje u raznim natjecanjima, smotrama i aktivnostima kao što su sudjelovanje na Festivalu matematike, organizacija večeri matematike u našoj matičnoj i područnoj školi, sudjelovanje i organizacija natjecanja mladih robotičara, sudjelovanje u projektu Djevojčice u STEM-u, Tjedan mozga, posjete Znanstvenom pikniku, poticanje ljubavi prema znanosti kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti
Projekt ENGIE (Encouraging Girls to Study Geosciences and Engineering) u kojem sudjeluje Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatsko geološko društvo
Europski projekt pod nazivom ENGIE – Encouraging Girls to Study Geosciences and Engineering ili na hrvatskom „Poticanje djevojaka na studije geoznanosti i inženjerstva“ započeo je s provedbom početkom 2020. godine i traje do kraja 2022. godine. Projekt podržava Raw Materials Community Europskog Instituta za inovacije i tehnologiju (European Institute of Innovation and Technology (EIT RawMaterials)).
U provedbi ENGIE projekta sudjeluje 26 institucija iz 20 europskih zemalja.
Ideja projekta je da se različitim aktivnostima doprinese stvaranju interesa za geoznanstvenim i srodnim inženjerskim disciplinama kod djevojaka u dobi od 13 do 18 godina, čime se nastoji utjecati na postizanje ravnoteže spolova u ovim poljima znanosti. Naime, na razini Europske Unije, kao i na svjetskoj razini postoji naglašen nesrazmjer udjela muških i ženskih zaposlenika u području geoznanosti i srodnih inženjerskih disciplina, poput rudarstva, a dokazano je da spolno uravnoteženi timovi postižu bolje rezultate.
Na Znanstvenim pikniku bismo na interaktivan način željeli prikazati različite aspekte geoznanosti i primjere različitih istraživanja u geoznanostima čime se nadamo povećati interes mladih, posebice djevojaka, za ove segmente znanstvenih istraživanja.
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, RM@Schools project
Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveuičilišta u zagrebu koja osim obučavanja studenata za buduće stručnjake u primarnim djelatnostima nezamjenjivi za tehnološki napredak društva, partner je u vvelikom broju znanstvenih projekata. Jedan od njih je projekt RM @ Schools‐ESEE koji je usmjeren na inovativni program promocije znanstvenog obrazovanja i karijera u području RM‐u (pridobivanja i recikliranja kritičnih materijala) bili privlačni za mlade studente, posebno u regiji ESEE. Ambasadori RM‐a (stručnjaci za neka pitanja koja se tiču RM‐a i obučeni učitelji) će u školama predložiti aktivni pristup učenju uključivanjem učenika u eksperimente s praktičnim obrazovnim setovima koji se tiču RM tematike, u ekskurzijama u industrije i aktivnostima širenja znanosti.
Srednja škola Zlatar
Srednja škola Zlatar u svom programu nudi opću gimnaziju, tehničara za logistiku i špediciju, tehničara za računalstvo i upravnog referenta. Naši gimnazijalci redovito sudjeluju na natjecanjima eksperimentalnih radova iz fizike, a tehničari za računalstvo sudjeluju na smotri praktičnih radova iz područja elektrotehnike i računalstva. Upotrebljavaju najnovije tehnologije te uz pomoć njih stvaraju inovativne ideje.
Srednja škola Oroslavje
Srednja škola Oroslavje obrazuje učenike u četverogodišnjim programima (opća gimnazija i strojarski računalni tehničari) i trogodišnjim programima iz područja strojarstva, šumarstva i osobnih usluga.
Škola popularizira znanost kroz različite aktivnosti unutar nastavnog plana i programa, međunarodne projekte i terenske nastave na kojima učenici razvijaju motoričke vještine i preciznost u radu te pobliže upoznaju istraživački rad i tehnike koje se koriste u terenskom radu.
Svake godine škola organizira otvoreni dan na kojem aktivno sudjeluje stručno vijeće prirodne grupe predmeta.
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica obrazuje učenike u programima: opća gimnazija, grafički tehničar, turističko-hotelijerski komercijalist, prodavač, kuhar, konobar, stolar, instalater grijanja i klimatizacije i frizer. Redovito provodimo različite aktivnosti i projekte poput SallyRide EarthKAM-a, Sunčanog sata, Modeliranja reljefa po principu virtualne stvarnosti i sl. Škola je suorganizator Garešnica Infinity Festivala, a od prošle školske godine provodimo projekt Popularizacija znanosti (s naglaskom na STE(A)M područje) kroz koji djeci i mladima želimo približiti znanost, tehnologiju, edukaciju, kulturu i baštinu na interaktivan, zanimljiv, istraživački i zabavan način.
Srednja škola Bedekovčina
Srednja škola Bedekovčina je strukovna škola u području graditeljstva, zdravstva i poljoprivrede. U ostvarivanju propisanih planova i programa, nastavnih kurikuluma i ishoda učenja i poučavanja učenike se educira i pomoću novih tehnologija u pojedinom području, a koje su bazirane na znanstvenim dostignućima.
SŠ Krapina
SŠ Krapina ima za cilj da kod učenika razvija istraživački potencijal kao i vještine logičkog i kritičkog mišljenja. Kako bi to uspješno realizirali učenicima se nudi dodatna i fakultativna nastava (gimnazija 100 +) iz STEM područja, radionice za darovite učenike, a provodi se i integrirana nastava Dan prirodoslovlja.
Srednja škola Pregrada
U SŠ Pregrada učenici sadržaje iz prirodnih znanosti imaju mogućnost produbiti i proširiti kroz sljedeće aktivnosti:
-EKO škola (EKO projekti)
-Večer znanosti u Pregradi (radionice iz STEM područja)
-Dan otvorenih vrata škole ( radionice koje populariziraju STEM područje)
-terenska nastava
Srednja škola Duga Resa
Srednja škola Duga Resa škola je koja potiče razvoj talenata i kreativnosti svojih učenika, njeguje zajedništvo i timski rad uz poticanje izvrsnosti učenika u područjima njihovog interesa zbog čega učenici postižu visoke rezultate na brojnim natjecanjima. Školu pohađaju mladi gimnazijalci, medijski tehničari, modni tehničari, grafički dizajneri i puškari. U cilju motiviranja mladih za bavljenje znanošću u sklopu škole organiziraju se predavanja znanstvenika iz različitih područja, radionice za potencijalno darovitu djecu osnovnih škola grada Duge Rese, ali i razne aktivnosti u svrhu popularizacije znanosti za širu javnost poput Dana znanja, STE(a)M-a uz Mrežnicu, Tjedna matematike i Ljetnog znanstvenog kampa u koje uključujemo gimnazijalce, ali i učenike strukovnih smjerova koji nas prate objektivima kamera i fotoaparata, te aktivno sudjeluju u stvaranju promidžbenih materijala
Sveučilište u Slavonskom Brodu (UNISB)
Odsjek za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Slavonskom Brodu (prije 2020. godine kao dio Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Slavonskom Brodu) u svom dvogodišnjem djelovanju nastoji popularizirati STEAM područje kroz razne radionice, događaje i projekte. Posebno su istaknute radionice i aktivnosti u okviru Festivala znanosti kojima se nastoji povezati školska i studentska populacija, odnosno primarni odgoj i obrazovanje i visoko školstvo.
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci, najveća strukovna škola u regiji, u svojih 60 godina postojanja kontinuirano potiče aktivnosti u području znanosti. Kao strukovna škola, sa velikim brojem sati struke – strojarske, elektro i graditeljske ima sve potrebne predispozicije za popularizaciju iste. Elektro struka u sklopu nastave fizike ima laboratorijske vježbe, gdje tijekom sve četiri godine školovanja izvode eksperimentalni dio nastave i na taj način se upoznaju sa različitim znanstvenim područjima. U školi duži niz godina rade nastavnici koji svoju ljubav prema prirodnim znanostima prenose na svoje učenike. „Posljedice“ njihove kvalitetne suradnje vidljive su u višegodišnjem sudjelovanju naše Škole na Festivalu znanosti i Znanstvenom pikniku.
Tiflološki muzej
Tiflološki muzej je ustanova koja kroz svoje djelovanje ukazuje na probleme podzastupljenih i ranjivih skupina (osoba oštećena vida). Kroz svoje edukativne programe s područja psihologije, pedagogije i edukac. rehabilitacije pridonosi boljem razumijevanju problematike slijepih osoba te širi svoju misiju prema uključivanju u zajednicu, potiče zdravlje i dobar osjećaj (well-being) posjetitelja, a sve u skladu s društvenim potrebama.
Udruga Futura
Udruga Futura ima za cilj educirati učenike iz robotike. Potrebe za robotikom su sve izraženije, pa tako i naša udruga želi unaprijediti vještine i znanja učenika u osnovnim i srednjim školama, te pokazati sve dobre strane robotike. Naš cilj je osposobiti učenike za samostalno izrađivanje i programiranje robota.
Aktivnosti koje provodimo su:
- prepoznati osobne kompetencije učenika
- razviti vještine izrađivanja robota
- razviti vještine programiranja
- primijeniti nova znanja i tehnologije u radu
- izgraditi pozitivan stav prema robotici
- osposobiti učenike za kreativno rješavanje zadataka
Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“
Udruga MNM “Marin Getaldić" prvenstveno pruža mogućnost nadarenim srednjoškolcima da prošire svoje znanje te ga primijene na državnim i međunarodnim natjecanjima iz matematike. Druga dimenzija rada udruge je popularizacija matematike kao ne samo znanosti nego i korisne te zanimljive vještine potrebne u mnogim područjima ljudskog djelovanja. Udruga redovito organizira i ljetne kampove i zimske škole matematike, različita predavanja i natjecanja te projekt “MNM u gostima” u kojem posjećujemo škole i organiziramo matematičke popularizacijske radionice ili predavanja. Također već više godina sudjelujemo na Znanstvenom pikniku kao izlagači.
Udruga SFERIA Garešnica
Udruga SFERIA Garešnica ima za cilj promicanje i približavanje znanosti, tehnologije, edukacije, kulturne i prirodne baštine djeci i mladima na interaktivan i zabavan način te poticanje njihove znatiželje, maštovitosti i kreativnosti, razvijanje praktičnih vještina, istraživačkog duha, analitičkog i kritičkog mišljenja, socijalnih i komunikacijskih vještina te kognitivne fleksibilnosti kao pripreme za život.
Udruga je suorganizator Garešnica Infinity Festivala. Realizira radionice iz STEAM područja.
Srednja škola Jelkovec
Srednja škola Jelkovec je elektrotehnička škola u kojoj se učenici školuju za zanimanja Tehničar za elektroniku, tehničar za računalstvo i elektrotehničar. U sklopu redovne nastave učenici imaju laboratorijske vježbe, koje, ovisno o godini obrazovanja čine 20% d0 30% satnice. Učenici rade vježbe i pokuse na kojima moraju zaključiti o pojavi (npr. iz Fizike) ili vježbe na kojima uče primijeniti stečena teorijska znanja iz programiranja i elektronike. U okviru dodatne nastave učenici imaju priliku proširiti svoje znanje iz područja robotike i programiranja, matematike, elektronike i astronomije. U školi se organiziraju natjecanja učenika iz matematike, fizike i strukovnih vještina. Također, učenici sudjeluju na smotrama radova iz elektronike i fizike.
Muzej Seljačkih buna
Muzej seljačkih buna je specijalizirani povijesni muzej smješten u baroknom dvorcu obitelji Oršić iz sredine 18. stoljeća. Središnji dio stalnog postava prikazuje povijest feudalizma u Hrvatskom zagorju od srednjeg vijeka do 1848. godine i obitelj Oršić. U podrumu je predstavljeno vinogradarstvo, a u kapeli izložba sakralne umjetnosti Hrvatskog zagorja. Muzej tijekom godine provodi brojna događanja i radionice na kojima predstavlja sadržaje Muzeja na edukativno-kreativan i znanstven način.
Institut za fiziku
Institut za fiziku Sveučilišta (IFS) je osnovan odlukom Sveučilišta u Zagrebu 9. veljače 1960. sa svrhom da omogući okolinu za znanstvena istraživanja djelatnika Sveučilišta. 1993. promjenom Zakona o znanosti (NN96/93, 25.10.1993) Institut postaje javni institut u vlasništvu Republike Hrvatske, sa novim imenom Institut za fiziku (IF). Stvarna promjena imena datira iz 1997. kada je promijenjen Statut instituta. Statut Instituta za fiziku i Razvojna strategija Instituta za fiziku za razdoblje 2013.-2017., su osnovni dokumenti instituta koji definiraju misiju instituta kroz tri osnovne aktivnosti: · Istraživanje – u području fizike i interdisciplinarnim područjima povezanim s fizikom · Inovacije – primjena istraživanja i prijenos znanja kroz inovacije · Obrazovanje – sudjelovanje u visokom obrazovanju kroz suradnju sa nacionalnim sveučilištima i popularizacija fizike i znanosti
Aktiv prirodne grupe predmeta I. gimnazije Osijek u proteklih godina aktivno se uključio u promociju STEM predmeta među učenicima. Cilj je povećati broj naših učenika koji će nastaviti školovanje na fakultetima iz STEM područja. Osmišljavamo zanimljive radionice koje provodimo kao najbolji način popularizacije prirodnih znanosti. Povezali smo matematiku, fiziku, biologiju, ali i umjetnost, a radeći na takvim projektima razvijamo timski rad, komunikacijske vještine i kreativnost kod učenika.
Aktivnosti koje smo proveli i koje još provodimo:
1.Projekt „Žene na tržištu rada“, „Girls in ICT Days“ obilježavanje Međunarodnog dana žena i djevojaka u ICT-u – – projekt koji radimo u suradnji s ETF iz Osijeka.
2.Aktivno smo uključeni u snimanje video lekcija za online nastavu
3.Od 2014. aktivno sudjelujemo s učenicima u „Eratostenovom eksperimentu“
4.Sudjelovanje na Znanstvenom pikniku od 2016.
5.Sudjelovanje na Festivalu znanosti od 2017.
6.Sudjelovanje na međunarodnom projektu Festival nauke - „FIZI BIZI BEST“ u Somboru od 2017.
7.Sudjelovanje na „Labus sajmu“ u Osijeku, s radionicama od 2017.
XV. gimnazija
XV gimnazija, popularni MIOC, slijedi prirodoslovno-matematički program/kurikulum, te svake godine upiše dvjestotinjak učenika. Predani rad generacija učenika i nastavnika donio je mnoga državna i međunarodna priznanja i nagrade u gotovo svim područjima/predmetima, a najviše iz matematike, informatike i fizike.
Dodatno se radi, kroz fakultativnu i izbornu nastavu, slobodne aktivnosti i izvannastavne projekte, s onim učenicima koji žele i mogu više. Jedna od takvih aktivnosti je i suradnja s Institutom za fiziku, gdje kroz projekt "Zvijezda je rođena" učenici dobivaju priliku upoznati znanstvenike, raditi sa sofisticiranom opremom i baviti se suvremenim temama iz fizike.
Centar za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice
Centar za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice pohađaju učenici s teškoćama u razvoju. Učenici A programa su učenici koji se školuju po primjerenom programu odgoja i obrazovanja – redovitom programu uz prilagodbu sadržaja i individualizirane postupke. Na satima informatike vole programirati podne robote, a ove godine su sudjelovali na natjecanju iz robotike, RoboCup Junior Croatia, gdje su osvojili prvo mjesto u kategoriji u kojoj su se natjecali.
Geodetska škola Zagreb
Geodetska škola u Zagrebu jedina je geodetska škola u Republici Hrvatskoj. Školuje Tehničare geodezije i geoinformatike. U nastavi se koristi školska bespilotna letjelica.
Sudjelujemo u mnogim školskim i međunarodnim projektima. Sudjelovali smo u pilot fazi, a sudjelujemo i u tzv. velikom projektu e-škole. U sklopu programa ERASMUS+ imali smo više projekata. Prva smo hrvatska škola koja je u sklopu projketa GRAS dodijelila digitalne bedževe, kao formalne potvrde i priznanja. Učenici su nagrađivani za razvoj socijalnih vještina poput komunikacije, samoregulacije, kreativnosti, rješavanja problema i sl.
Od 2004. škola sudjeluje na manifestaciji “Dojdi osmaš“ i promovira školu i struku. U posljednje tri godine aktivno sudjelujemo na Znanstvenom pikniku.
U dvorištu škole je jedna od devet temeljnih točaka državne geodetske izmjere. Uspostavljena je 1995., a kompletne radove oko projektiranja, izvedbe i GPS mjerenja izveli su profesori i učenici. Danas točka služi geodetskom gospodarstvu i edukaciji mladih naraštaja geodetske struke.
Od 1996. škola je članica CARNet-a sa vlastitom domenom i serverom.
Od 2013. koristimo e-dnevnik i Eduroam, a danas imamo gigabitni link prema CARNetu.
Gimnazija Vukovar
Gimnazija Vukovar ostvaruje odgojno-obrazovne programe gimnazije općeg, prirodoslovno- matematičkog i jezičnog smjera. Škola ima odjeljenja koja nastavu prate na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu i odjeljenja koja nastavu prate na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Hrvatski je sabor davne 1891. godine izdao dozvolu za osnivanje male četverorazredne realke u Vukovaru. Tri godine kasnije izgrađena je velika, reprezentativna, školska jednokatnica iza katoličke (franjevačke) crkve, na malo povišenom položaju odakle se pružao prekrasan pogled na Dunav i grad. Tako je Vukovar dobio vrlo važan školski objekt, koji će u narednim desetljećima pohađati mnoge generacije učenika. U doba Domovinskog rata, zgrada gimnazije u potpunosti je uništena: „…onda je svjetionik razbijen upravo na svoj stoti rođendan. Svjetlost se ugasila, grad je potonuo u mrak, pa se i nasukao, kao što su se nasukali i njegovi stanovnici. Više nije bilo orijentacije ni u prostoru ni u vremenu. Na trenutak je izgledalo da je sve izgubljeno.“ (Pavao Pavličić). Od 1991. godine do 1998. stajala je tako razrušena, zaboravljena i izložena vremenskim utjecajima. Vođeni i ohrabreni riječima Siniše Glavaševića: „Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti.“, škola je obnovljena 2000. godine na ponos svih Vukovaraca i iste te godine započela je i nastava. „Vukovarska gimnazija stajala je na brijegu iznad grada i bila je obojena žuto. Zato je nalikovala na svjetiljku koja je postavljena visoko s nekom osobitom namjerom.“ (Pavao Pavličić). Cijenjena i priznata iznjedrila je generacije mladih, sposobnih ljudi, kasnije priznatih stručnjaka i intelektualaca. Bogato iskustvo i tradicija primjenjuju se u novim životnim uvjetima i na taj način omogućuje se učenicima vukovarske gimnazije dolaženje do novih znanja, vještina, otkrića i iskustava. Time škola odgovorno i samouvjereno odgaja i obrazuje buduće građane spremne za uključivanje u cjelokupni društveni život kao njegovi aktivni graditelji. 1891. godine bila je mala realka, poput feniksa 2000. godine uzdigla se iz pepela a danas je e-škola prepoznatljiva po svojoj tradiciji i usmjerenosti ka budućnosti.
Gimnazija Fran Galović Koprivnica
Gimnazija „Fran Galović" Koprivnica djeluje u mreži srednjih škola Koprivničko-križevačke županije koja je ujedno i njezin osnivač. Škola nastavlja tradiciju stare koprivničke gimnazije. Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica jedna je od najstarijih obrazovnih institucija u našem gradu i županiji. Tradicija kontinuiranog gimnazijskog obrazovanja seže još u prvu polovicu 20. stoljeća. U našoj srednjoškolskoj ustanovi učenici, nastavnici i roditelji surađuju, vrijednosti koje potičemo su izvrsnosti u znanju i vještinama, inicijativnost, kreativnost i profesionalnost zaposlenika, njegovanje stogodišnje tradicije gimnazijskog obrazovanja, održavanje tradicijskih vrijednosti te otvorenost prema drugim i drugačijim vrijednostima. Učenici pokazuju zainteresiranost za STEM područje pa se unutar škole često organiziraju događaji koji isto i promoviraju. Učenici postižu značajne rezultate iz STEM područja i rado sudjeluju na različitim aktivnostima koje su organizirane od strane drugih organizacija za promicanje STEM-a.
Gimnazija A. G. Matoša Đakovo
Nastava u Gimnaziji A. G. Matoša Đakovo izvodi se u 10 suvremeno opremljenih kabineta. Učenici aktivno sudjeluju na školskim, županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih i humanističkih znanosti. Nastavnici se redovito educiraju i prenose na učenike svoja znanja i iskustva u cilju popularizacije znanosti.
Gimnazija A. G. Matoša Zabok
Posjetitelji će moći vidjeti različite modele koje su učenici napravili tijekom nastave biologije. Upoznat će se s priborom i materijalom koji je potreban za njihovu izradu i s načinom izrade. Svoje znanje moći će provjeriti upotrebom digitalnih alata.
Dobivanje bioplastike jednostavnim pokusom, upoznavanje učenika s različitim vrstama plastike te njihovim karakteristikama. Provjera znanja o plastici pomoću digitalnih alata.
Matematika: Cilj aktivnosti je zainteresirati posjetitelje za geometriju i matematiku uopće kroz zabavne interaktivne sadržaje. Matematika je svuda oko nas i važno je prikazati ju što jednostavnijim načinima, igrom, prepoznavanjem geometrijskih tijela, likova i skupova u prirodi i pokretu, približiti ju i njene elemente učiniti dostupnima.
Hoteljersko turistička škola
Moto škole je: Želimo znanjem razumjeti, srcem prihvatiti i djelovanjem potaknuti
harmonizaciju bogatstva, beskrajnih različitosti među ljudima i kulturama.
Strategijom Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu želi sustavno planirati i realizirati svoj razvoj u sljedećih pet godina.
Polazeći od analize postojećeg stanja planirali smo razvoj u svim segmentima djelatnosti za koje možemo predočiti mjerljive pokazatelje uspješnosti postignuća.
Sadašnje stanje rada škole možemo procijeniti kao vrlo uspješno kad je riječ o
procesu učenja i poučavanja, učeničkim postignućima i organizaciji rada škole iako su nam uvjeti rada škole iznimno teški i složeni. Teškoće s kojima se Škola suočava se odnose prije svega na nedostatak prostora. Iako školu ne čine prostori i zidovi već učenici i profesori, što se vidi iz dobrih
postignuća ove škole, važno je imati na umu da sadašnji neprimjereni uvjeti rada u velikoj mjeri ograničavaju razvoj odgojno-obrazovnog procesa. Vjerujemo da će nova školska zgrada i oprema koja je planirana biti veliki doprinos motivaciji za rad svih dionika odgojno-obrazovnog procesa te da će se time doprinijeti sveukupnoj uspješnosti i kvaliteti rada škole.
Hrvatsko geološko društvo
Hrvatsko geološko društvo je dobrovoljna strukovna udruga koja okuplja geologe, kao i institucije/ustanove iz područja geoloških znanosti.
Cilj i svrha djelovanja društva je promicanje djelatnosti geologa i razvoj geologije kao znanstvenog područja. Osobiti zadaci društva su unapređivanje stručnog i znanstvenog rada u geološkoj struci, razvijanje geologije, širenje geološkog znanja te stručno i znanstveno usavršavanje članova.
Rad društva ogleda se u organizaciji i održavanju javnih znanstvenih skupova, stručnih sastanaka, tribina, izložbi, radionica, javnih znanstveno-popularnih predavanja, objavljivanju znanstvenih radova članova društva kako u domaćoj tako i u inozemnoj literaturi i drugo.
U skladu s navedenim ciljevima Društvo:
- organizira stručni rad i geološka znanstvena istraživanja;
- organizira i okuplja one koji se bave problemima na području geologije i srodnih znanosti;
- podiže stručnu razinu članova te potiče njihov znanstveni rad i brine o trajnom obrazovanju geologa;
- u svojim izdanjima tiska stručna i znanstvena djela s područja geologije;
- organizira predavanja domaćih i stranih znanstvenika i stručnjaka;
- prati razvoj i položaj geologije u obrazovanju;
- održava veze i surađuje sa srodnim društvima;
- zalaže se za otvorenost stručnog i znanstvenog rada;
- organizira stručne sastanke, skupove, kongrese i stručna putovanja;
- popularizira geologiju;
- predlaže osobe, ustanove i znanstvena djela za javna priznanja;
- razvija profesionalnu odgovornost i etiku u geološkoj struci.
Hrvatsko origami društvo
Hrvatsko origami društvo osnovano je u prosincu 2012. s ciljem poticanja modernog origamija u znanosti, umjetnosti i obrazovanju Hrvatske. Od 2013. sudjelujemo na Znanstvenom pikniku i Festivalu znanosti a od 2014. na danu otvorenih vrata Instituta Ruđer Bošković. Sudjelovali smo na Znanstvenom kvartu, Tjednu botaničkih vrtova, Večeri matematike, Maker Faireu i sl. Gostovali smo s origami predavanjima na FER-u (IEEE predavanje), PMF-u u Zagrebu, Učiteljskoj akademiji u Rijeci. 2020. društvu je dodijeljeno priznanje Ministra vanjskih poslova Japana.
Institut Ruđer Bošković
INSTITUT RUĐER BOŠKOVIĆ (IRB) najveći je multidisciplinarni istraživački institut u Republici Hrvatskoj. Pored temeljnih znanstvenih istraživanja i razvoja inovacija, te sudjelovanja u visokom obrazovanju, jačanje društvene svijesti o ključnoj ulozi znanosti za razvoj gospodarstva i društva predstavlja jednu od primarnih zadaća IRB-a koja se provodi u suradnji sa sveučilištima, znanstvenim institutima, školama, udrugama, zakladama, tvrtkama i ostalim srodnim institucijama u RH i inozemstvu.
IRB već godinama provodi niz aktivnosti popularizacije znanosti, a najvažnija i najpoznatija manifestacija su Otvoreni dani IRB-a. IRB surađuje na različitim projektima sa školama, pripremama učenika za međunarodna natjecanja znanja, te organizira različite kraće manifestacije namijenjene popularizaciji znanosti (primjerice serijal predavanja Nobel na Ruđeru, Znanstveni četvrtak i sl.). IRB provodi više od 800 aktivnosti popularizacije znanosti godišnje, što uključuje i sudjelovanje u europskim projektima poput Noći istraživača (2013., 2018. i 2019. godine), projektima s tvrtkama, zakladama, ministarstvom, te projektima Europskog socijalnog fonda.
Institut za popularizaciju znanosti
Osnivači i članovi Instituta za popularizaciju znanosti (IPZ) su aktivisti i mladi znanstvenici s dugogodišnjim iskustvom u operativnom provođenju inovativnih projekata koji uključuju rad s djecom u području popularizacije znanosti u sklopu projekata brojnih udruga i znanstvenih institucija. Udruga je osnovana 2018. s ciljem spajanja obrazovanja, znanosti i umjetnosti u inovativnim formatima i ukidanja granica koje dijele različite znanosti, te razvoja i jačanja kapaciteta edukatora-mentora- kreatora takvih sadržaja s posebnim naglaskom na STEM područje. Među najvažnijim ciljevima djelovanja udruge su promicanje i poticanje znanja i inovativnosti, stvaralaštva i kreativnosti u STEM područjima.
Isusovačka klasična gimnazija
Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti u Osijeku je škola gdje je poseban naglasak stavljen na razvoj maštovite, afektivne i kreativne dimenzije svakog učenika u svim dijelovima programa. Učenici aktivno sudjeluju na županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih znanosti. Nastavnici se redovito usavršavaju i prenose učenicima svoja znanja i iskustva u svrhu popularizacije znanosti.
Katarina Potaček
Rođena sam 11. travnja 1952. u Dubravi (Republika Hrvatska).
Školovala sam se u Zagrebu – Pedagoška gimnazija (XI), te nastavila školovanje na Prirodoslovno Matematičkom fakultetu (PMF) smjer matematike i informatike te magistrirala na FOI-u u Varaždinu. Predavala sam matematiku u Grafičkoj srednjoj školi (danas Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju) do mirovine. Član sam Hrvatskog origami društva od osnutka. Origami tehniku savijanja papira uvela sam u nastavu kao izbornu nastavnu aktivnost te i u samu nastavu matematike.
Vodila sam origami radionice za odgajatelje, učitelje i nastavnike matematike na kongresima nastavnika matematike na PMF-u te sudjelovala na brojnim izložbama origami radova na festivalima znanosti, Znanstvenim piknicima, raznim školama i Institutu Ruđer Bošković.
Sudjelovala sam na međunarodnim konvencijama u Pečuhu, Krakovu, Pragu i LaPazu.
Područna škola Lucija Capan, Tounj i Osnovna škola Josipdol
Tounj se smjestio u Karlovačkoj županiji blizu grada Ogulina. U samom mjestu smjestio se jedinstveni most na dva kata koji su izgradili Rimljani u 18 stoljeću. PŠ „Lucija Capan“, Tounj, područna je škola matične škole Josipdol. PŠ Tounj broji 8 razreda, a u sklopu škole otvoren je i novi dječji vrtić. Ove godine škola će proslaviti 250 godina svoga postojanja! Sudjelujemo na raznim događajima kako unutar škole tako i širom mjesta.
Školsko područje Osnovne škole Plaški je relativno veliko i dosta raspršeno te pokriva površinu od oko 158,2 četvorna kilometra. U njoj danas stječu mnoga znanja 164 učenika u 13 razrednih odjela. Uz matičnu školu, na području općine Plaški postoji i PŠ Saborsko. Škola zapošljava 40-tak djelatnika. Provode se brojne izvannastavne i izvanškolske aktivnosti kroz sve predmete.
OŠ Dobriša Cesarić Osijek
OŠ A. Šenoe, Zagreb i OŠ Bogumila Tonija, Samobor
Osnovna škola Augusta Šenoe sudjeluje u Erasmus + projektima, brojne aktivnosti se ostvaruju kroz aktivnosti Šenoinih volontera, izvannastavnih aktivnosti, dodatne nastave većine predmeta, posjeta i terenske nastave u suradnji s značajnijim institucijama i ustanovama (npr. Javna ustanova Maksimir, Institut R.Bošković, PMF, Zvjezdarnica Višnjan i druge) te suradnji s udrugom Mladi čuvari prirode.
Osnovna škola Bogumila Tonija kroz redovnu, dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti te sudjelovanjem u brojnim projektima s nadarenim učenicima na području prirodoslovlja (eTwinning projekti, SEMEP, BIOBLITZ, matematičke radionice kriptografije, Večer matematike, matematičko natjecanje Klokan, Ljetna astronomska škola…) potiče i razvija prirodoslovnu pismenost i vještine kroz istraživački način rada tijekom cijele školske godine.
Takvim načinom rada popularizira STEM predmete među učenicima te ostvaruje dugogodišnji niz zapaženih rezultata od županijske do državne razine natjecanja.
OŠ Antun i Stjepan Radić Gunja
U Osnovnoj školi „Antun i Stjepan Radić“ svaka je školska godina iznimna i posebna. Učenici naše škole tako su sudjelovali u preko 90 projekata. Bili su sudionici početka provedbe „Škole za život“, nositelji školskih integriranih i kreativnih dana („Zelena čistka“, Dani kruha, „Milijun djece moli zajedno“, predstave i priredbe za sv. Nikolu i Božić, Pokladni utorak, itd.). Članovi školske zadruge „Alšan“ poznati su po svom ekološki osviještenom i humanitarnom radu (izradom ukrasnih predmeta, prirodne kozmetike te akcijama prikupljanja starog papira, baterija i plastičnih boca) udruga se pridružila drugim školskim akcijama „Za djecu Afrike“, a tu je i hvalevrijedan „Projekt kumstva djeci u Africi“. Naši filmaši bili su izrazito uspješni te su izvještavali s brojnih filmskih revija među kojima se posebno ističe Dubrovnik film festival. Predstavljali su nas učenici i na Hrvatskoj radioteleviziji u prilogu o našoj učionici na otvorenom, a potom i na dodjeli priznanja za tu istu – najbolju – Učionicu na otvorenom u Hrvatskoj. Posebno svečano bilo je i u Osijeku na dodjeli još jednog iznimnog priznanja našoj školi, i to priznanja „Mirotvorna škola 2019. godine“ kao školi koja svojim radom i brojnim projektima pridonosi boljem, tolerantnijem, miroljubivijem društvu. Iako nas je prelazak na nastavu na daljinu spriječio u provedbi još nekih aktivnosti i integriranih dana, nismo se dali omesti pa smo svoja dva projekta „Imaš talent? Pokaži!“ i „Imaš znanje? Dokaži!“ preselili u virtualni svijet i vrlo ih uspješno proveli uključivši u njih i druge učenike s područja Cvelferije i šire. Dan škole također smo obilježili u „online“ svijetu prigodnim kvizovima znanja.
OŠ BEDEKOVČINA
Trajna usmjerenost Osnovne škole Bedekovčina je pružanje učenicima što više mogućnosti za stjecanje novih znanja, vještina kao i formiranja stavova te sustava vrijednosti za budući život potičući kod njih kreativnost i kritički način promišljanja. Stoga smo osmislili i realizirali brojne projekte: trajni projekt Kvaliteta vode u Bedekovčanskim jezerima i rijeci Krapini; Prebrojavanje populacije kockavica na području Bedekovčine; projekt za darovite učenike Antropogeni utjecaj na kakvoću vode Bedekovčanskih jezera i rijeke Krapine (sufinanciran kao jedan od 30 u RH od strane MZO-a); dugoročni projekt Težimo izvrsnosti. Tri djelatnice su bile uključene u radne skupine projekta podrške darovitoj djeci, "Lumen" KZŽ. Školi su unatrag 3 godine odobrena 3 Erasmus+ projekta (K1), posljednji naziva "Abeceda znanosti" osvojio je 2020. najveći broj bodova 98/100. U Erasmus+KA2 projekt "Budi riješenje - recikliraj! škola se uključila kao partner (nositelj je OŠ Janka Leskovara Pregrada).
STEM grupa je 2019. godine osvojila nagradni natječaj Hrvatskog Telekoma i IRIM-a "Generacija next" u OŠ konkurenciji za 2 projekta: ''Bežična učionica'' i ''Smartdrone'' .
Škola aktivno sudjeluje na Znanstvenom pikniku od 2018. godine. U srpnju 2021. godine realiziran je prvi "Kamp OŠ Bedekovčina" kao spoj izvananstavne aktivnosti izviđača i učenja s područja STEM-a u neposrednoj realnoj okolini kroz osobno iskustvo i suradnju s vršnjacima i mentorima. Od 9.-11.7.2022. održava se 2. kamp Bedekovčina u sklopu kojeg je učenicima omogućeno sudjelovanje u pokretnom planetariju "Odiseja".
OŠ Donja Stubica
Osnovna škola Donja Stubica ima 442 učenika. Uz matičnu školu nastava se održava i u dvije područne škole. Uz odličnu opremljenost škole, a za koju se izuzetno trudimo da se i dalje nadograđuje, nastava se izvodi na suvremen i moderan način. Vizija škole je kreativnim i kvalitetnim radom te suvremenom metodologijom kroz realizaciju niza ishoda osposobiti učenike za njihov vlastiti napredak u smjeru njihovih interesa kao osnovicu njihovog daljeg, uspješnog obrazovanja. Kao škola prijavitelj aktivni smo u čitavom nizu programa na svim razinama te u programima i projektima koje sami osmišljavamo te provodimo kako u školi tako i lokalnoj zajednici. Obzirom da uočavamo potencijale i interese naših učenika imamo čitav niz izvrsnih rezultata od županijske do državne razine. Potičemo istraživački i projektni način rada tijekom cijele školske godine.
OŠ Dragutina Tadijanovića Vukovar
Osnovna škola Dragutina Tadijanovića ostvaruje općeobrazovni program osnovnoškolskog obrazovanja u matičnoj te dvije područne škole u odjelima koji nastavu prate na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu i odjelima koja nastavu prate na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. U sastavu škole djeluju Glazbeni odjeli i Odjeli suvremenog plesa.
U doba Domovinskog rata, zgrada škole je znatno oštećena, a u periodu od 2000. do 2002. škola je bila u obnovi. Škola u svom odgojno-obrazovnom radu koristi suvremene tehnologije, a 2015. godine izabrana je za jednu od 20 škola koje su sudjelovale u Pilot projektu CARNET-a „e-Škole: Razvoj sustava digitalno zrelih škola“. Škola je dugi niz godina aktivni sudionik CUC-a na komu su učitelji škole predstavili niz primjera dobre prakse. Osobitu pozornost u školi se posvećuje popularizaciji STEM-a kroz radionice, sudjelovanje na različitim festivalima i radionicama, Proljetnoj školi fizike, Festivalu znanosti, organizaciji projektnih tjedana u školi te posjetima visokoškolskim ustanovama PMF Zagreb i FERIT Osijek i slično.
OŠ Đure Prejca – Desinić
OŠ u Desiniću radi od 1843. godine. Od 1869. godine u službu učitelja stupio je Đuro Prejac, rođen u Štajerskoj 14. travnja 1847. godine. Prosvjeta i kultura ovog kraja zahvalna je ovom učitelju, te škola danas nosi njegovo ime.
Sadašnja mreža škola cjelokupnog školskog područja prostire se na matičnu školu Desinić i područne škole Veliku Horvatsku i Vinagoru.
OŠ Janka Leskovara
Osnovna škola Janka Leskovara nalazi se u Pregradi u Krapinsko-zagorskoj županiji. U školi se sustavno radi identifikacija darovite djece te usmjeravanje i vođenje prema područjima interesa. Prošlih školskih godina sa skupinom darovitih i motiviranih učenika i učitelja u suradnji s Gradskom knjižnicom Pregrada organizirali smo manifestacije pod nazivom Večer znanosti, po uzoru na Znanstveni piknik i slične aktivnosti. Na Večeri znanosti naši su učenici predstavljali zanimljive pokuse, zadatke i manje poznate činjenice.
OŠ Josipa Broza Kumrovec
Škola je sudjelovala u projektu Mobilni ZEZ centar te ostvarila odličnu suradnju sa udrugom Institut za popularizaciju znanosti.
OŠ Josipdol i OŠ Plaški
OŠ Krapinske Toplice
Osnovna škola Krapinske Toplice osim redovite nastave kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti sa svojim učenicima popularizira znanost kroz STEM područja. Provodimo radionice za darovite i zainteresirane učenike.
OŠ Matije Gupca Gornja Stubica
OŠ Matije Gupca Gornja Stubica konstantno surađuje s roditeljima i vanjskim suradnicima kroz mnoge radionice i projekte. U istoj njegujemo vrijednosti koje će pomoći učenicima da razviju svoje potencijale te da su stalno otvoreni za nove izazove, a uz to ekološki osviješteni. Posljednjih godina uključeni smo u mnoge projekte i programe: Croatian makers, mBot, robotika, programiranje, logo liga, mat liga i GLOBE. Provodimo atmosferska, hidrološka i pedološka istraživanja unutar GLOBE programa već 20 godina kroz nastavne predmete geografija, kemija, biologija i fizika. Član smo međunarodnog programa „Eko škola”.
Školska učenička zadruga ima dugu tradiciju, a u svom programu ima izradu raznih proizvoda kao jabučni ocat, čips od jabuke, sapuni te istraživanje starih sorata voća. Od 2019.g. uključeni smo u međunarodni Erasmus + STEAMing projekt tj. u partnerstvo šest institucija iz pet europskih zemalja u kojem kolege razmjenjuju dobru praksu i žele praktično dokazati kakav utjecaj imaju aktivnosti koje uključuju STEAM metodologiju na učenike, ali i na učitelje. STEAM radionice provodimo unutar mnogih nastavnih predmeta.
OŠ Rugvica
U našoj školi se provodi Globe program. Učenici redovito preko Globe protokola opažaju prirodu . Provodimo atmosferska, hidrološka, fenološka i pedološka mjerenja. Prošle školske godine smo uspješno proveli projekt „Mikroplastika u rijeci Savi” koji je imao široko zanimanje javnosti. Ove školske godine provodimo analizu tla na području Osnovne škole Rugvica i uz poljoprivredna zemljišta, radimo usporedbu i različita pedološka mjerenja .
OŠ Sesvete
Naša škola OŠ Sesvete jedna je od najstarijih, a dugo je bila i najveća škola u Republici Hrvatskoj.
Dugo godina zvala se OŠ Marijan Badel, tako da nas mnogi poznaju pod tim imenom. Svi naši bivši, a i sadašnji učenici, pa i djelatnici, vole se nazivati Badelovcima. U našoj školi odvijaju se različite aktivnosti, a naši učenici rado sudjeluju u njihovom radu. Neke od aktivnosti su: dramska skupina, Bajkaonica, Čitalica - pričalica, Filmska grupa, Mali šahisti, Dramska grupa, Mali pjevači, Keramičari, Mala pera, robotika, Volonteri na djelu. Značajne rezultate ostvarili smo i kroz sportske aktivnosti poput badmintona i atletike, naši učenici su vrsni rukometaši, ali i planinari.
Dio učenika pohađa i osnovnu glazbenu školu Sesvete.
OŠ Sesvetska Sela
Svoju prvu školsku godinu u novoj zgradi započela je 2007./2008. Mi smo škola s čijeg upisnog područja su učenici prije izgradnje nove škole pohađali OŠ Sesvete. Naša zgrada je velika, sadrži dobro opremljene učionice i kabinete. Naš okoliš koji okružuje školu je velik i omogućuje učenicima rekreaciju, boravak u prirodi. Imamo školsko dvorište veličine 27 000 m² zelene površine. Naši učenici su iznimno aktivni i možemo se pohvaliti velikim brojem različitih aktivnosti. Među njima su aktivnosti poput: likovna, keramičarska, foto, lutkarska, recitatorska i dramska grupa, mali botaničari, robotika, klub mladih tehničara, mali i veliki pjevački zbor, orkestar, engleska parlaonica te grupa građanskog odgoja i Globe. Ponosni smo i na naš školski klub Sokol i učeničku zadrugu koji redovito sudjeluju u smotrama i natjecanjima.
Srednja glazbena škola Zlatko Grgošević
Naša glazbena škola započela je s radom kao osnovna glazbena škola 1979. Kontinuirano radimo i obrazujemo mlade glazbene nade već četrdeset i tri godine.
Škola danas danas izvodi izvodi program predškolskog odgoja i obrazovanja u okviru osnovnog glazbenog obrazovanja, program osnovnog glazbenog obrazovanja u šestogodišnjem trajanju, pripremni program srednjeg glazbenog obrazovanja u dvogodišnjem trajanju za programe i program srednjeg glazbenog obrazovanja u četverogodišnjem trajanju za stjecanje srednje stručne spreme za zanimanja. Naši učenici i nastavnici postižu značajne uspjehe na regionalnim, državnim i međunarodnim glazbenim natjecanjima. U našoj srednjoj školi provode se i izborni programi iz područja STEMa te je ovo prigoda pokazati da je naše obrazovanje koje stječemo i vještine koje razvijamo vrlo raznoliko.
OŠ Šime Budinića Zadar
OŠ Šime Budinića Zadar je jedna od najvećih osnovnih škola grada Zadra s više od 900 učenika. U našoj školi se potiču različiti oblici izvannastavnih aktivnosti, projektna, istraživačka i terenska nastava. Učenici sudjeluju u brojnim aktivnostima, velika pozornost je posvećena prirodoznanstvenom pristupu i suvremenim oblicima nastave. Ponosni smo na uspjehe naših učenika na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički
Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički sudjelovala je u mnogobrojnim projektima: Škola 2.0, pilot projektu e-škole, pilot projektu kurikularne reforme Škole za život.
Primarni nam je cilj razvijati digitalnu pismenost učenika i interdisciplinarno korištenje IKT resursa u svrhu poboljšanja STEM kompeticije. Jedan od rezultata svega toga je i 3i učionica za interdisciplinarnost, inovativnost i istraživačko učenje.
Učitelji kroz razne izvannastavne aktivnosti omogućuju učenicima da istraže svijet oko sebe kroz razna istraživanja.
Ovim putem bi htjeli prikazati dio onoga što smo zajednički, učenici i učitelji, osmišljavali i realizirali neke naše ideje.
OŠ Sveti Križ Začretje
Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice
Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice broji oko 200 učenika. Učenici sudjeluju u brojnim
izvannastavnim aktivnostima i različitim projektima. U sklopu izvannastavih aktivnosti usvajamo i učimo o novim tehnologijama (robotika, 3D printer), te stečena znanja nadopunjujemo i proširujemo na redovnoj nastavi fizike, kemije, matematike, informatike itd. Svojim znanjem i iskustvom uspijevamo pobuditi interes za znanost kod djece i učenika, te im dati
priliku da doista pokažu što znaju. Činimo da nastava matematike, fizike i informatike uz
korištenje 3D printera i drugih pomagala bude još zanimljivija kako bi učenici istraživanjem, pokusima spoznavali o svijetu oko nas.
Osnovna škola Vladimir Nazor Budinščina
OŠ Vladimir Nazor Budinščina kroz svoje školske i izvannastavne aktivnosti provodi aktivnosti u području popularizacije znanosti kroz sudjelovanje u raznim natjecanjima, smotrama i aktivnostima kao što su sudjelovanje na Festivalu matematike, organizacija večeri matematike u našoj matičnoj i područnoj školi, sudjelovanje i organizacija natjecanja mladih robotičara, sudjelovanje u projektu Djevojčice u STEM-u, Tjedan mozga, posjete Znanstvenom pikniku, poticanje ljubavi prema znanosti kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti
Projekt ENGIE (Encouraging Girls to Study Geosciences and Engineering) u kojem sudjeluje Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatsko geološko društvo
Europski projekt pod nazivom ENGIE – Encouraging Girls to Study Geosciences and Engineering ili na hrvatskom „Poticanje djevojaka na studije geoznanosti i inženjerstva“ započeo je s provedbom početkom 2020. godine i traje do kraja 2022. godine. Projekt podržava Raw Materials Community Europskog Instituta za inovacije i tehnologiju (European Institute of Innovation and Technology (EIT RawMaterials)).
U provedbi ENGIE projekta sudjeluje 26 institucija iz 20 europskih zemalja.
Ideja projekta je da se različitim aktivnostima doprinese stvaranju interesa za geoznanstvenim i srodnim inženjerskim disciplinama kod djevojaka u dobi od 13 do 18 godina, čime se nastoji utjecati na postizanje ravnoteže spolova u ovim poljima znanosti. Naime, na razini Europske Unije, kao i na svjetskoj razini postoji naglašen nesrazmjer udjela muških i ženskih zaposlenika u području geoznanosti i srodnih inženjerskih disciplina, poput rudarstva, a dokazano je da spolno uravnoteženi timovi postižu bolje rezultate.
Na Znanstvenim pikniku bismo na interaktivan način željeli prikazati različite aspekte geoznanosti i primjere različitih istraživanja u geoznanostima čime se nadamo povećati interes mladih, posebice djevojaka, za ove segmente znanstvenih istraživanja.
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, RM@Schools project
Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveuičilišta u zagrebu koja osim obučavanja studenata za buduće stručnjake u primarnim djelatnostima nezamjenjivi za tehnološki napredak društva, partner je u vvelikom broju znanstvenih projekata. Jedan od njih je projekt RM @ Schools‐ESEE koji je usmjeren na inovativni program promocije znanstvenog obrazovanja i karijera u području RM‐u (pridobivanja i recikliranja kritičnih materijala) bili privlačni za mlade studente, posebno u regiji ESEE. Ambasadori RM‐a (stručnjaci za neka pitanja koja se tiču RM‐a i obučeni učitelji) će u školama predložiti aktivni pristup učenju uključivanjem učenika u eksperimente s praktičnim obrazovnim setovima koji se tiču RM tematike, u ekskurzijama u industrije i aktivnostima širenja znanosti.
Srednja škola Zlatar
Srednja škola Zlatar u svom programu nudi opću gimnaziju, tehničara za logistiku i špediciju, tehničara za računalstvo i upravnog referenta. Naši gimnazijalci redovito sudjeluju na natjecanjima eksperimentalnih radova iz fizike, a tehničari za računalstvo sudjeluju na smotri praktičnih radova iz područja elektrotehnike i računalstva. Upotrebljavaju najnovije tehnologije te uz pomoć njih stvaraju inovativne ideje.
Srednja škola Oroslavje
Srednja škola Oroslavje obrazuje učenike u četverogodišnjim programima (opća gimnazija i strojarski računalni tehničari) i trogodišnjim programima iz područja strojarstva, šumarstva i osobnih usluga.
Škola popularizira znanost kroz različite aktivnosti unutar nastavnog plana i programa, međunarodne projekte i terenske nastave na kojima učenici razvijaju motoričke vještine i preciznost u radu te pobliže upoznaju istraživački rad i tehnike koje se koriste u terenskom radu.
Svake godine škola organizira otvoreni dan na kojem aktivno sudjeluje stručno vijeće prirodne grupe predmeta.
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica obrazuje učenike u programima: opća gimnazija, grafički tehničar, turističko-hotelijerski komercijalist, prodavač, kuhar, konobar, stolar, instalater grijanja i klimatizacije i frizer. Redovito provodimo različite aktivnosti i projekte poput SallyRide EarthKAM-a, Sunčanog sata, Modeliranja reljefa po principu virtualne stvarnosti i sl. Škola je suorganizator Garešnica Infinity Festivala, a od prošle školske godine provodimo projekt Popularizacija znanosti (s naglaskom na STE(A)M područje) kroz koji djeci i mladima želimo približiti znanost, tehnologiju, edukaciju, kulturu i baštinu na interaktivan, zanimljiv, istraživački i zabavan način.
Srednja škola Bedekovčina
Srednja škola Bedekovčina je strukovna škola u području graditeljstva, zdravstva i poljoprivrede. U ostvarivanju propisanih planova i programa, nastavnih kurikuluma i ishoda učenja i poučavanja učenike se educira i pomoću novih tehnologija u pojedinom području, a koje su bazirane na znanstvenim dostignućima.
SŠ Krapina
SŠ Krapina ima za cilj da kod učenika razvija istraživački potencijal kao i vještine logičkog i kritičkog mišljenja. Kako bi to uspješno realizirali učenicima se nudi dodatna i fakultativna nastava (gimnazija 100 +) iz STEM područja, radionice za darovite učenike, a provodi se i integrirana nastava Dan prirodoslovlja.
Srednja škola Pregrada
U SŠ Pregrada učenici sadržaje iz prirodnih znanosti imaju mogućnost produbiti i proširiti kroz sljedeće aktivnosti:
-EKO škola (EKO projekti)
-Večer znanosti u Pregradi (radionice iz STEM područja)
-Dan otvorenih vrata škole ( radionice koje populariziraju STEM područje)
-terenska nastava
Srednja škola Duga Resa
Srednja škola Duga Resa škola je koja potiče razvoj talenata i kreativnosti svojih učenika, njeguje zajedništvo i timski rad uz poticanje izvrsnosti učenika u područjima njihovog interesa zbog čega učenici postižu visoke rezultate na brojnim natjecanjima. Školu pohađaju mladi gimnazijalci, medijski tehničari, modni tehničari, grafički dizajneri i puškari. U cilju motiviranja mladih za bavljenje znanošću u sklopu škole organiziraju se predavanja znanstvenika iz različitih područja, radionice za potencijalno darovitu djecu osnovnih škola grada Duge Rese, ali i razne aktivnosti u svrhu popularizacije znanosti za širu javnost poput Dana znanja, STE(a)M-a uz Mrežnicu, Tjedna matematike i Ljetnog znanstvenog kampa u koje uključujemo gimnazijalce, ali i učenike strukovnih smjerova koji nas prate objektivima kamera i fotoaparata, te aktivno sudjeluju u stvaranju promidžbenih materijala
Sveučilište u Slavonskom Brodu (UNISB)
Odsjek za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Slavonskom Brodu (prije 2020. godine kao dio Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Slavonskom Brodu) u svom dvogodišnjem djelovanju nastoji popularizirati STEAM područje kroz razne radionice, događaje i projekte. Posebno su istaknute radionice i aktivnosti u okviru Festivala znanosti kojima se nastoji povezati školska i studentska populacija, odnosno primarni odgoj i obrazovanje i visoko školstvo.
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci, najveća strukovna škola u regiji, u svojih 60 godina postojanja kontinuirano potiče aktivnosti u području znanosti. Kao strukovna škola, sa velikim brojem sati struke – strojarske, elektro i graditeljske ima sve potrebne predispozicije za popularizaciju iste. Elektro struka u sklopu nastave fizike ima laboratorijske vježbe, gdje tijekom sve četiri godine školovanja izvode eksperimentalni dio nastave i na taj način se upoznaju sa različitim znanstvenim područjima. U školi duži niz godina rade nastavnici koji svoju ljubav prema prirodnim znanostima prenose na svoje učenike. „Posljedice“ njihove kvalitetne suradnje vidljive su u višegodišnjem sudjelovanju naše Škole na Festivalu znanosti i Znanstvenom pikniku.
Tiflološki muzej
Tiflološki muzej je ustanova koja kroz svoje djelovanje ukazuje na probleme podzastupljenih i ranjivih skupina (osoba oštećena vida). Kroz svoje edukativne programe s područja psihologije, pedagogije i edukac. rehabilitacije pridonosi boljem razumijevanju problematike slijepih osoba te širi svoju misiju prema uključivanju u zajednicu, potiče zdravlje i dobar osjećaj (well-being) posjetitelja, a sve u skladu s društvenim potrebama.
Udruga Futura
Udruga Futura ima za cilj educirati učenike iz robotike. Potrebe za robotikom su sve izraženije, pa tako i naša udruga želi unaprijediti vještine i znanja učenika u osnovnim i srednjim školama, te pokazati sve dobre strane robotike. Naš cilj je osposobiti učenike za samostalno izrađivanje i programiranje robota.
Aktivnosti koje provodimo su:
- prepoznati osobne kompetencije učenika
- razviti vještine izrađivanja robota
- razviti vještine programiranja
- primijeniti nova znanja i tehnologije u radu
- izgraditi pozitivan stav prema robotici
- osposobiti učenike za kreativno rješavanje zadataka
Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“
Udruga MNM “Marin Getaldić" prvenstveno pruža mogućnost nadarenim srednjoškolcima da prošire svoje znanje te ga primijene na državnim i međunarodnim natjecanjima iz matematike. Druga dimenzija rada udruge je popularizacija matematike kao ne samo znanosti nego i korisne te zanimljive vještine potrebne u mnogim područjima ljudskog djelovanja. Udruga redovito organizira i ljetne kampove i zimske škole matematike, različita predavanja i natjecanja te projekt “MNM u gostima” u kojem posjećujemo škole i organiziramo matematičke popularizacijske radionice ili predavanja. Također već više godina sudjelujemo na Znanstvenom pikniku kao izlagači.
Udruga SFERIA Garešnica
Udruga SFERIA Garešnica ima za cilj promicanje i približavanje znanosti, tehnologije, edukacije, kulturne i prirodne baštine djeci i mladima na interaktivan i zabavan način te poticanje njihove znatiželje, maštovitosti i kreativnosti, razvijanje praktičnih vještina, istraživačkog duha, analitičkog i kritičkog mišljenja, socijalnih i komunikacijskih vještina te kognitivne fleksibilnosti kao pripreme za život.
Udruga je suorganizator Garešnica Infinity Festivala. Realizira radionice iz STEAM područja.
Srednja škola Jelkovec
Srednja škola Jelkovec je elektrotehnička škola u kojoj se učenici školuju za zanimanja Tehničar za elektroniku, tehničar za računalstvo i elektrotehničar. U sklopu redovne nastave učenici imaju laboratorijske vježbe, koje, ovisno o godini obrazovanja čine 20% d0 30% satnice. Učenici rade vježbe i pokuse na kojima moraju zaključiti o pojavi (npr. iz Fizike) ili vježbe na kojima uče primijeniti stečena teorijska znanja iz programiranja i elektronike. U okviru dodatne nastave učenici imaju priliku proširiti svoje znanje iz područja robotike i programiranja, matematike, elektronike i astronomije. U školi se organiziraju natjecanja učenika iz matematike, fizike i strukovnih vještina. Također, učenici sudjeluju na smotrama radova iz elektronike i fizike.
Muzej Seljačkih buna
Muzej seljačkih buna je specijalizirani povijesni muzej smješten u baroknom dvorcu obitelji Oršić iz sredine 18. stoljeća. Središnji dio stalnog postava prikazuje povijest feudalizma u Hrvatskom zagorju od srednjeg vijeka do 1848. godine i obitelj Oršić. U podrumu je predstavljeno vinogradarstvo, a u kapeli izložba sakralne umjetnosti Hrvatskog zagorja. Muzej tijekom godine provodi brojna događanja i radionice na kojima predstavlja sadržaje Muzeja na edukativno-kreativan i znanstven način.
Institut za fiziku
Institut za fiziku Sveučilišta (IFS) je osnovan odlukom Sveučilišta u Zagrebu 9. veljače 1960. sa svrhom da omogući okolinu za znanstvena istraživanja djelatnika Sveučilišta. 1993. promjenom Zakona o znanosti (NN96/93, 25.10.1993) Institut postaje javni institut u vlasništvu Republike Hrvatske, sa novim imenom Institut za fiziku (IF). Stvarna promjena imena datira iz 1997. kada je promijenjen Statut instituta. Statut Instituta za fiziku i Razvojna strategija Instituta za fiziku za razdoblje 2013.-2017., su osnovni dokumenti instituta koji definiraju misiju instituta kroz tri osnovne aktivnosti: · Istraživanje – u području fizike i interdisciplinarnim područjima povezanim s fizikom · Inovacije – primjena istraživanja i prijenos znanja kroz inovacije · Obrazovanje – sudjelovanje u visokom obrazovanju kroz suradnju sa nacionalnim sveučilištima i popularizacija fizike i znanosti