Prva osnovna škola Ogulin
Ova škola jedna je od dviju osnovnih škola u gradu Ogulinu i baštini dokumentaciju od početaka osnovnog školstva u ovom kraju koji datiraju iz druge polovice 18. stoljeća kada je bila organizirana nastava na njemačkom jeziku za djecu vojnih časnika. Škola djeluje u novoj zgradi sagrađenoj 1970. godine, a u tijeku je izrada dokumentacije za proširenje škole radi rada u jednoj smjeni. U matičnoj školi postoji 9 odjela razredne nastave i 12 predmetne nastave, u područnoj osmogodišnjoj školi Bernarda M. Luketića u Zagorju djeluje 8 razreda, a kombinacije nižih razreda su u Desmericama, Turkovićima i Hreljinu. Sveukupno škola ima 32 razredna odjela, u tijeku je dobivanje posebnog razrednog odjela, i ima ukupno 490 učenika. Glavna specifičnost ove škole je odličan odgojni rad s učenicima kao i solidni rezultati u obrazovanju, što je vidljivo posebno u Lidranu (školska zadruga Regočeva družina bavi se scenskim stvaralaštvom), informatici (sudjelovanje na državnom natjecanju), tehničkoj kulturi, geografiji, rezultatima Školskog sportskog kluba (kros, odbojka, stolni tenis, nogomet, rukomet). Redovito svake godine sudjelujemo u projektima CM liga, Geneacija NOW te Škola budućnosti koji našim učenicima pružaju nova iskustva u STEM -područjima. Koliko naši učitelji pridodaju važnosti kontinuiranom profesionalnom usavršavanju potvrđuje i činjenica da naša škola ima dvoje izvrsnih savjetnika, 6 savjetnika i 5 mentora.
I. gimnazija Osijek
Aktiv prirodne grupe predmeta I. gimnazije Osijek proteklih godina aktivno se uključio u promociju STEM predmeta među učenicima. Cilj je povećati broj naših učenika koji će nastaviti školovanje na fakultetima iz STEM područja. Osmišljavamo zanimljive radionice koje provodimo kao najbolji način popularizacije prirodnih znanosti. Povezali smo predmete matematiku, fiziku, kemiju, informatiku, ali i umjetnost, a radeći na takvim projektima razvijamo timski rad, komunikacijske vještine i kreativnost kod učenika. Od 2014. godine aktivno sudjelujemo sa svojim predavanjima i radionicama na Znanstvenom pikniku, Fizi Bizi Bestu, Festivalu znanosti, Labus sajmu. Od 2020. godine u prostorima naše škole održavamo Vašar STEM-a koji je zamišljen kao druženje učenika, roditelja i profesora uz radionice iz STEM područja.
I. osnovna škola Bjelovar
I. osnovna škola Bjelovar jedna je od 5 osnovnih škola u Bjelovaru. Nastava je organizirana u jednoj smjeni što ostavlja dovoljno vremena i prostora za provođenje različitih izvannastavnih aktivnosti. Aktivno promoviramo STEM područje uključivanjem učenika u različite izvannastavne i izvanškolske aktivnosti te provođenjem školskih i eTwinning projekata s ciljem populariziranja znanosti. Višegodišnji smo suradnici manifestacije Festival znanosti te naši učitelji provode različite znanstvene radionice u našoj školi, dječjem vrtiću i dječjem odjelu gradske knjižnice. Dobitnici smo Erasmus+ akreditacije te ćemo u idućim godinama provoditi aktivnosti vezane za rad s nadarenim učenicima i popularizaciji STEM-a za što će se naši učitelji dodatno educirati.
Bite Me Nutrition d.o.o.
Bite Me Nutrition je start-up koji proizvodi bio, organske pločice i kolačiće. Misija nam je promovirati zdraviju alternativu grickanja koja je i dalje jako ukusna. Koristimo sastojke organskog porijekla koji imaju održivi utjecaj na okoliš te zdravlje pojedinca. U našim proizvodima nema dodanih (rafiniranih) šećera, konzervansa, bojila, aditiva te glutena. Također promoviramo biljnu prehranu koja je zasigurno održiva budućnost.
Društvo pedagoga tehničke kulture Ogulin
Društvo pedagoga tehničke kulture Ogulin je udruga koja promiče obrazovne i pedagoške djelatnosti u širenju STEM znanja i vještina; populariziranje STEM dostignuća i njihove primjene; znanstvenog i tehničkog obrazovanja i osposobljavanja svojih članova; opismenjavanja, obrazovanja i osposobljavanja djece i mladeži te kreativnog stvaralaštva. DPTK Ogulin vodi sve radionice Centra za tehničku kulturu i do danas je provelo više od 150 raznih radionica iz STEM područja. Članovi Udruge sudjeluju s višednevnim STEM radionicama u svim manifestacijama u Gradu Ogulinu. U 2019. organizirali su II. hrvatsko prvenstvo s “Mindstorm- robotima” – Zweite kroatische CLIL-Robotik Meisterschaft. Društvo pedagoga uspješno je provelo projekt STEM bajka financiran iz Europskog socijalnog fonda i Vladinog ureda za udruge Republike Hrvatske u iznosu od 2.432.399,13 kn. Aktivnosti udruge prepoznate su i financirane i od Europskog socijalnog fonda, Grada Ogulina, Karlovačke županije te Hrvatskog saveza pedagoga tehničke kulture, a 2022. godine DPTK dobilo je nagradu „Faust Vrančić” za iznimna postignuća u tehničkoj kulturi za 2022. godinu.
Geodetska škola
Geodetska škola u Zagrebu jedina je geodetska škola u Republici Hrvatskoj. Školuje Tehničare geodezije i geoinformatike. U nastavi se koristi školska bespilotna letjelica.
Sudjelujemo u mnogim školskim i međunarodnim projektima. Sudjelovali smo u pilot fazi, a sudjelujemo i u tzv. velikom projektu e-škole. U sklopu programa ERASMUS+ imali smo više projekata. Prva smo hrvatska škola koja je u sklopu projekta GRAS dodijelila digitalne bedževe kao formalne potvrde i priznanja. Učenici su nagrađivani za razvoj socijalnih vještina poput komunikacije, samoregulacije, kreativnosti, rješavanja problema i sl.
Od 2004. škola sudjeluje na manifestaciji “Dojdi osmaš“ i promovira školu i struku. U posljednjih pet godina aktivno sudjelujemo na Znanstvenom pikniku.
U dvorištu škole je jedna od devet temeljnih točaka državne geodetske izmjere. Uspostavljena je 1995., a kompletne radove oko projektiranja, izvedbe i GPS mjerenja izveli su profesori i učenici. Danas točka služi geodetskom gospodarstvu i edukaciji mladih naraštaja geodetske struke.
Od 1996. škola je članica CARNET-a s vlastitom domenom i serverom.
Od 2013. koristimo e-dnevnik i Eduroam, a danas imamo gigabitni link prema CARNET-u.
Gimnazija A. G. Matoša Đakovo
Nastava u Gimnaziji A. G. Matoša Đakovo izvodi se u 10 suvremeno opremljenih kabineta. Učenici aktivno sudjeluju na školskim, županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih i humanističkih znanosti. Nastavnici se redovito educiraju i prenose na učenike svoja znanja i iskustva u cilju popularizacije znanosti.
Učenici sudjeluju na natjecanjima kao što su: Znanstvenik u meni, Digitalni učenički inkubator, Atom liga, Šesterokut, školska, županijska i državna natjecanja.
Aktivno sudjelujemo na seminarima i stručnim skupovima kao voditelji radionice na županijskoj, međužupanijskoj, državnoj i međunarodnoj razini. Dijelimo primjere dobre prakse na Edutoriju, obrazovnim portalima, školskim mrežnim stranicama i Metodičkim preporukama. Jedno od naših najzanimljivijih postignuća sudjelovanje je u internacionalnom projektu Phys-Me čiji je cilj bio unaprjeđenje obrazovnog sustava u predmetnom području fizike u općem i strukovnom srednjoškolskom obrazovanju. U sklopu navedenoga projekta razmijenili smo iskustva i ideje s kolegama iz inozemstva te na temelju toga obogatili i vlastitu nastavu.
Gimnazija Antuna Gustava Matoša Zabok
Gimnazija „Fran Galović” Koprivnica
Gimnazija „Fran Galović" Koprivnica djeluje u mreži srednjih škola Koprivničko-križevačke županije koja je ujedno i njezin osnivač. Škola nastavlja tradiciju stare koprivničke gimnazije. Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica jedna je od najstarijih obrazovnih institucija u našem gradu i županiji. Tradicija kontinuiranog gimnazijskog obrazovanja seže još u prvu polovicu 20. stoljeća. U našoj srednjoškolskoj ustanovi učenici, nastavnici i roditelji surađuju, vrijednosti koje potičemo su izvrsnosti u znanju i vještinama, inicijativnost, kreativnost i profesionalnost zaposlenika, njegovanje stogodišnje tradicije gimnazijskog obrazovanja, održavanje tradicijskih vrijednosti te otvorenost prema drugim i drugačijim vrijednostima. Učenici pokazuju zainteresiranost za STEM područje pa se unutar škole često organiziraju događaji koji isto i promoviraju. Učenici postižu značajne rezultate iz STEM područja i rado sudjeluju na različitim aktivnostima koje su organizirane od strane drugih organizacija za promicanje STEM-a.
Gimnazija Vukovar
Gimnazija Vukovar ostvaruje odgojno-obrazovne programe gimnazije općeg, prirodoslovno- matematičkog i jezičnog smjera. Škola ima odjeljenja koja nastavu prate na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu i odjeljenja koja nastavu prate na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Hrvatski je sabor davne 1891. godine izdao dozvolu za osnivanje male četverorazredne realke u Vukovaru. Tri godine kasnije izgrađena je velika, reprezentativna, školska jednokatnica iza katoličke (franjevačke) crkve, na malo povišenom položaju odakle se pružao prekrasan pogled na Dunav i grad. Tako je Vukovar dobio vrlo važan školski objekt, koji će u narednim desetljećima pohađati mnoge generacije učenika. U doba Domovinskog rata, zgrada gimnazije u potpunosti je uništena. Od 1991. godine do 1998. stajala je tako razrušena, zaboravljena i izložena vremenskim utjecajima. Škola je obnovljena 2000. godine na ponos svih Vukovaraca i iste te godine započela je i nastava. Cijenjena i priznata iznjedrila je generacije mladih, sposobnih ljudi, kasnije priznatih stručnjaka i intelektualaca. Bogato iskustvo i tradicija primjenjuju se u novim životnim uvjetima i na taj način omogućuje se učenicima vukovarske gimnazije dolaženje do novih znanja, vještina, otkrića i iskustava. Time škola odgovorno i samouvjereno odgaja i obrazuje buduće građane spremne za uključivanje u cjelokupni društveni život kao njegovi aktivni graditelji. 1891. godine bila je mala realka, poput feniksa 2000. godine uzdigla se iz pepela a danas je e-škola prepoznatljiva po svojoj tradiciji i usmjerenosti ka budućnosti.
Global Gaming Services d.o.o.
GameBoost je platforma koja povezuje prodavatelje i kupce usluga unutar popularnih online igara, dok istodobno služi kao središte za inovacije i istraživanja u industriji video igara. Naša je misija omogućiti igračima da unaprijede svoje vještine i zadovolje svoje potrebe u sigurnom i pouzdanom okruženju. Naša suradnja sa stručnjacima omogućava nam da kontinuirano analiziramo trendove, optimiziramo iskustvo igrača i razvijamo nove metode koje korisnicima pružaju najbolje od svijeta znanosti i tehnologije. GameBoost je mjesto gdje igrači uče, rastu i ostvaruju svoje ciljeve. Nudimo mentorstvo nastavnicima i pomažemo im u nabavi potrebne opreme u ovom aspektu. Za studente, osiguravamo punu stipendiju koja pokriva smještaj i školarinu. Stipendija je prvenstveno namijenjena studentima nižeg socijalno-ekonomskog statusa kako bi im omogućili priliku za kvalitetno obrazovanje.
Glazbena škola Zlatka Grgoševića, Sesvete
Naša glazbena škola djeluje od 1979. Gotovo četrdeset godina nakon osnutka škola je dopunjena sa srednjim glazbenim obrazovanjem. Time je učenicima dana mogućnost da nakon završenog osnovnog obrazovanja nastave svoje putovanje kroz glazbu uz srednju školu. U sklopu škole pohađaju se i općeobrazovni predmeti (to su tzv. glazbeni razred). Učenici prolaze kroz cjelovito obrazovanje koje završava pristupanjem ispitima iz mature. U sklopu izborne nastave biologije, kemije i fizike našim učenicima dajemo mogućnost da nadopune svoje znanje, ali i stječu neke životne vještine. Znanstveni piknik omogućuje nam da produbimo svoja znanja, ali i pokažemo što mi možemo, što smo naučili.
Hotelijersko-turistička škola
Moto škole je: Želimo znanjem razumjeti, srcem prihvatiti i djelovanjem potaknuti
harmonizaciju bogatstva, beskrajnih različitosti među ljudima i kulturama.
Strategijom Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu želi sustavno planirati i realizirati svoj razvoj u sljedećih pet godina.
Polazeći od analize postojećeg stanja planirali smo razvoj u svim segmentima djelatnosti za koje možemo predočiti mjerljive pokazatelje uspješnosti postignuća.
Sadašnje stanje rada škole možemo procijeniti kao vrlo uspješno kad je riječ o
procesu učenja i poučavanja, učeničkim postignućima i organizaciji rada škole iako su nam uvjeti rada škole iznimno teški i složeni. Teškoće s kojima se Škola suočava se odnose prije svega na nedostatak prostora. Iako školu ne čine prostori i zidovi već učenici i profesori, što se vidi iz dobrih
postignuća ove škole, važno je imati na umu da sadašnji neprimjereni uvjeti rada u velikoj mjeri ograničavaju razvoj odgojno-obrazovnog procesa. Vjerujemo da će nova školska zgrada i oprema koja je planirana biti veliki doprinos motivaciji za rad svih dionika odgojno-obrazovnog procesa te da će se time doprinijeti sveukupnoj uspješnosti i kvaliteti rada škole.
Hiša eksperimentov
Hiša eksperimentov (Kuća eksperimenata) je vodeći centar znanosti (Science Centre) u Sloveniji i prvi u široj regiji. Iza nas stoji 27 godina aktivnog rada. Naša vizija je živjeti i surađivati u zdravoj demokraciji - društvu s bitnom većinom kritički razmišljajućih ljudi sposobnih rješavati probleme. Naša misija (kako to radimo): nastojimo poticati znatiželju i kreativnost sa sposobnošću kritičkog razmišljanja kroz otvorenu komunikaciju, istraživanje i otkrivanje.
Temeljne vrijednosti su osnaživanje društva:
• poticanjem strasti prema učenju,
• poticanjem znatiželje, kreativnosti, dijaloga,
• prihvaćanjem pogrešaka kao nužnog dijela iskustvenog učenja,
• iskrenošću.
Hrvatski judo savez
Hrvatski judo savez dugogodišnji je organizator sportskih natjecanja i priredbi u judu. Stručnost i dobru organizaciju HJS prepoznali su Europska judo unija i Međunarodna judo federacija stoga je HJS unazad nekoliko godina domaćin europskih, svjetskih i međunarodnih turnira. HJS provodio je projekt „Judo & Family“ 2014.-2016. te „Judo u škole“ 2013. – 2017. 2022. Hrvatski judo savez započinje provedbu projekta „O znanosti kroz sport – STEMsport“ koji je usmjeren na populariziranje STEM-a među djecom i mladima kroz popularnoznanstveno predstavljanje znanja iz biologije, kemije, fizike i matematike te biomehanike, biokemiije, anatomije i nutricionizma sa ciljem širenja horizonta interesa kod mladih i fokusiranja na STEM teme i znanja. Kroz projekt se također potiče i uspostavlja suradnja u trokutu civilno društvo – znanost – obrazovanje.
Hrvatski prirodoslovni muzej
Hrvatski prirodoslovni muzej prikuplja, otkupljuje, skrbi, izučava i izlaže razne prirodnine kao dokumente prirode i iz prirode Hrvatske, susjednih zemalja, ali i dalekih krajeva svijeta. Kao matična institucija za prirodoslovlje, Muzej obavlja poslove prikupljanja i zaštite prirodnina u prirodi, njihovu pohranu te sveobuhvatnu stručnu i znanstvenu obradu i (o)čuvanje u muzejskome fundusu. Isto tako, Muzej obavlja i komunikacijsku izložbenu i promotivnu djelatnost, stručnu i znanstvenu publicističku djelatnost kao i znanstveno-istraživačku djelatnost svih sastavnica prirode uz predlaganje smjernica i rješenja u okvirima održivog razvoja. Na taj način, Hrvatski prirodoslovni muzej kao odgovorna, primarno muzejska, a sekundarno znanstvena institucija sudjeluje u istraživanjima, sabiranju, analitici i interpretacijama bivanja, djelovanja i međudjelovanja prirodnih vrijednosti i čovjeka te njegovih recentnih potreba.
Hrvatsko geološko društvo (HGD)
Hrvatsko geološko društvo je dobrovoljna strukovna udruga koja okuplja geologe, kao i institucije/ustanove iz područja geoloških znanosti.
Cilj i svrha djelovanja društva je promicanje djelatnosti geologa i razvoj geologije kao znanstvenog područja. Osobiti zadaci društva su unapređivanje stručnog i znanstvenog rada u geološkoj struci, razvijanje geologije, širenje geološkog znanja te stručno i znanstveno usavršavanje članova.
Rad društva ogleda se u organizaciji i održavanju javnih znanstvenih skupova, stručnih sastanaka, tribina, izložbi, radionica, javnih znanstveno-popularnih predavanja, objavljivanju znanstvenih radova članova društva kako u domaćoj tako i u inozemnoj literaturi i drugo.
Hrvatska zajednica tehničke kulture
Hrvatska zajednica tehničke kulture krovna je udruga tehničke kulture u Republici Hrvatskoj koja je usmjerena na razvoj i promociju tehničke kulture u Republici Hrvatskoj. Uz Tehnički muzej "Nikola Tesla" u Zagrebu, Zajednica danas okuplja 18 nacionalnih saveza tehničke kulture, 19 županijskih i 35 gradskih zajednica tehničke kulture, ukupno 73 članice. Zajednica, njezine članice i udruge koje su u njih učlanjene, osobitu pozornost posvećuju izvanškolskom i izvannastavnom odgoju i obrazovanju djece i mladih, kao i popularizaciji tehničke kulture. Odgoj i obrazovanje u različitim djelatnostima tehničke kulture (elektrotehnika, elektronika, automatika, graditeljstvo, modelarstvo i maketarstvo, informatika i računalstvo, strojarstvo i konstruktorstvo, komunikacijska tehnika, audiovizualne tehničke djelatnosti, astronautika i astronomija, inovatorstvo) utječe na razvoj inovacija i kreativnosti kod djece i mladih, njihovom odabiru strukovnih ili tehničkih škola, tehničkih fakulteta i zanimanja, što je temelj poduzetništva i gospodarskog razvoja zemlje.
Isusovačka klasična gimnazija, Osijek
Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti u Osijeku je škola gdje je poseban naglasak stavljen na razvoj maštovite, afektivne i kreativne dimenzije svakog učenika u svim dijelovima programa. Učenici aktivno sudjeluju na županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih znanosti. Nastavnici se redovito usavršavaju i prenose učenicima svoja znanja i iskustva u svrhu popularizacije znanosti.
Mirela Macelaru, prof. matematike i fizike, zaposlena u Isusovačkoj klasičnoj gimnaziji s pravom javnosti u Osijeku, sa 17 godina staža u nastavi fizike i matematike. Nadalje, 2007. godine na postdiplomskom studiju u Velikoj Britaniji stekla diplomu Master of Education. Od 2022. stekla zvanje profesor savjetnik. Osim obvezne nastave, priprema zainteresirane učenike za natjecanje u znanju, za sudjelovanje u Festivalu znanosti, STEAM festu, projektima kao e-twinning, Znanstvenik u meni, u području fizike, te redovito sudjeluje u radu Županijskog povjerenstva za natjecanje iz fizike. Aktivno sudjeluje na seminarima i stručnim skupovima na županijskoj i državnoj razini, te ocjenjivanju ispita državne mature.
Javna ustanova Park prirode Medvednica
Javna ustanova Park prirode Medvednica (JUPPM) upravlja Parkom prirode Medvednica. Djelatnost JU PPM uključuje zaštitu i očuvanje izvornosti prirode, osiguravanje neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivog korištenja prirodnih dobara, nadziranje provođenja uvjeta i mjera zaštite prirode u području kojim upravljaju te sudjelovanje u prikupljanju podataka u svrhu praćenja stanja očuvanosti prirode (Statut JU PPM, 2014). Osim navedenog, JU PPM može obavljati i druge djelatnosti utvrđene čl.3. st.1. Uredbe o osnivanju Javne ustanove Park prirode Medvednica (NN 118/98, 85/14) i čl.10. Statuta. Javna ustanova provodi edukacije posjetitelja a najviše osnovnoškolske djece. Razvila je 8 edukativnih program pod imenom Šuma oko nas te upravlja s tri atrakcije: Rudnik Zrinski, špilja Veternica i Centar za posjetitelje Medvedgrad u kojima provodi stručna vođenja posjetitelja. JUPPM organizira i dva događanja turističkog i edukativnog karaktera: Međunarodna noć šišmiša te Srednjovjekovni dani na Medvednici u Centru za posjetitelje Medvedgrad.
Katarina Potaček - origami
Rođena sam 11. travnja 1952. u Dubravi (Republika Hrvatska).
Školovala sam se u Zagrebu – Pedagoška gimnazija (XI), te nastavila školovanje na Prirodoslovno Matematičkom fakultetu (PMF) smjer matematike i informatike te magistrirala na FOI-u u Varaždinu. Predavala sam matematiku u Grafičkoj srednjoj školi (danas Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju) do mirovine. Član sam Hrvatskog origami društva od osnutka. Origami tehniku savijanja papira uvela sam u nastavu kao izbornu nastavnu aktivnost te i u samu nastavu matematike.
Vodila sam origami radionice za odgajatelje, učitelje i nastavnike matematike na kongresima nastavnika matematike na PMF-u te sudjelovala na brojnim izložbama origami radova na festivalima znanosti, znanstvenim piknicima, raznim školama i Institutu Ruđer Bošković.
Sudjelovala sam na međunarodnim konvencijama u Pečuhu, Krakovu, Pragu i LaPazu.
MachLAB j.d.o.o.
MachLAB je tvrtka osnovana 2021. godine u Dugom Selu. Glavne djelatnosti tvrtke su 3D modeliranje i 3D printanje plastike, lasersko rezanje i graviranje te proizvodnja vlastitih 3D printer MachLAB ML-1. Na sajmu Znanstveni piknik planiramo prezentirati naš novi 3D printer MachLAB ML-1.
Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“
Udruga već gotovo 15 godina priprema najbolje učenike osnovnih i srednjih škola za natjecanja iz matematike, organizira kampove (Ljetni kamp mladih matematičara, Matematička konferencija za učenike, Zimska škola matematike) te popularizira matematiku. U sklopu popularizacijskih aktivnosti obilazimo škole diljem Hrvatske te održavamo radionice „Matematičke igre“, „Statistika“ i „Kriptografija“ za veće grupe učenika i razrede u svrhu razvijanja logičkog razmišljanja i popularizacije matematike kao znanosti. Osim toga, sudjelujemo na raznim događajima popularizacije znanosti kao što su Znanstveni piknik (već nekoliko godina zaredom) te Dan i noć na PMF-u, raznim festivalima i ekipnim natjecanjima iz matematike kao što je Lucko, a u prošlosti smo sudjelovali i na Interliberu i Danu za znanost.
Muzej za umjetnost i obrt, Zagreb
Muzej za umjetnost i obrt sadrži 21 različitu zbirku od kojih je jedna zbirka satova čiji su izdvojeni predmeti, preciznije satni mehanizmi, poslužili kao inspiracija za ovogodišnju temu znanstvenog piknika.
Muzej seljačkih buna
Muzej seljačkih buna je specijalizirani povijesni muzej smješten u baroknom dvorcu obitelji Oršić iz sredine 18. stoljeća. Središnji dio stalnog postava prikazuje povijest feudalizma u Hrvatskom zagorju od srednjeg vijeka do 1848. godine i obitelj Oršić. U podrumu je predstavljeno vinogradarstvo, a u kapeli izložba sakralne umjetnosti Hrvatskog zagorja. Muzej tijekom godine provodi brojna događanja i radionice na kojima predstavlja sadržaje Muzeja na edukativno-kreativan i znanstven način.
OŠ A. Šenoe, Zagreb
Osnovna škola Augusta Šenoe sudjeluje u Erasmus + projektima, brojne aktivnosti se ostvaruju kroz aktivnosti Šenoinih volontera, izvannastavnih aktivnosti, dodatne nastave većine predmeta, posjeta i terenske nastave u suradnji sa značajnijim institucijama i ustanovama (npr. Javna ustanova Maksimir, Institut Ruđer Bošković, PMF, Zvjezdarnica Višnjan i druge) te suradnji s udrugom Mladi čuvari prirode.
OŠ Bogumila Tonija, Samobor.
Osnovna škola Bogumila Tonija kroz redovnu, dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti te sudjelovanjem u brojnim projektima s nadarenim učenicima na području prirodoslovlja (eTwinning projekti, SEMEP, BIOBLITZ, matematičke radionice kriptografije, Večer matematike, matematičko natjecanje Klokan, Ljetna astronomska škola…) potiče i razvija prirodoslovnu pismenost i vještine kroz istraživački način rada tijekom cijele školske godine.
Takvim načinom rada popularizira STEM predmete među učenicima te ostvaruje dugogodišnji niz zapaženih rezultata od županijske do državne razine natjecanja.
OŠ Ante Kovačića Zlatar
Osnovna škola Ante Kovačića Zlatar pobuđuje interes svojih učenika za znanost i znanstvene metode kroz redovnu nastavu iz STEM područja, razne izvannastavne aktivnosti, terenske nastave i natjecanja - kako na školskoj tako i na županijskoj te državnoj razini.
OŠ Antuna Mihanovića Klanjec
OŠ Antuna Mihanovića ima 205 učenika u Matičnoj školi u središtu grada i Područnu školu Lučelnica. U prošlosti je školska IN grupa uredila Eko stazu „Japica“, istražila i označila endemske biljke, znamenitosti i prirodne ljepote na Cesarskoj gori. To je potaknulo kasniju inicijativu Grada da u suradnji s JU „Zagorje zeleno“ pokrene postupak zaštite te je danas Cesarska gora zaštićeni prirodni krajobraz kojim upravlja navedena ustanova. Redovito provodimo izvanučioničku nastavu svih učenika u bližoj okolici, na Cesarskoj gori i u Zelenjaku, posebnu pažnju posvećujemo prihvaćanju različitosti, poticanju inovativnosti i samostalnosti, poštivanju kućnog reda škole te učenju kroz igru i kretanje. U suradnji s JU obilježavamo Dan šuma i Dan voda i Dan bioraznolikosti te održavamo Eko kviz u suradnji s Eko udrugom „Japica“. Škola se ističe istraživanjem zavičajne povijesti, pri čemu se primjenjuje izvanučionički oblik nastave, podizanjem ekološke svijesti učenika o zaštiti okoliša te poticanjem volonterskog i humanitarnog rada. U školi djeluje školska zadruga „Tepka“, a učenici kroz izvannastavne aktivnosti proizvode sadnice ljekovitog bilja, biljne pripravke, razne uporabne i prigodne ukrasne predmete koje prodaju na lokalnim sajmovima, školskim priredbama i smotrama zadruga te izvannastavne grupe "Briga o čovjeku i okolišu", "Ljekovito bilje", „Biosigurnost i biozaštita“, „Školski vrt“. Od 2019. do 2021. škola je provodila projekt razvijanja zdravih prehrambenih navika i pripremanja kvalitetnih obroka „Zdravoškolci“ u sklopu programa „LORA – laboratorij održivog razvoja“ – program inovativnog obrazovanja za održivi razvoj. 2022. smo organizirali trodnevni Međunarodni susret osnovnoškolaca u Klanjcu s radionicama za učenike i učitelje iz šest europskih zemalja te znanstveni dan u školi pod nazivom „Veliki za male“ u kojem su stariji učenici održavali radionice, prezentacije i pokuse za mlađe učenike iz područja Biologije, Matematike i Fizike. Redovito održavamo zimske i proljetne kreativne radionice za učenike, a ove godine to je bila „Kemija u bojama“.
OŠ Donja Stubica
Osnovna škola Donja Stubica ima 414 učenika u matičnoj i PŠ Vučak. Uz odličnu opremljenost škole, a za koju se izuzetno trudimo da se i dalje nadograđuje, nastava se izvodi na suvremen i moderan način. Vizija škole je kreativnim i kvalitetnim radom te suvremenom metodologijom kroz realizaciju niza ishoda osposobiti učenike za njihov vlastiti napredak u smjeru njihovih interesa kao osnovicu njihovog daljeg, uspješnog obrazovanja. Kao škola prijavitelj aktivni smo u čitavom nizu programa na svim razinama te u programima i projektima koje sami osmišljavamo te provodimo kako u školi tako i lokalnoj zajednici. Obzirom da uočavamo potencijale i interese naših učenika, imamo čitav niz izvrsnih rezultata od županijske do državne razine. Potičemo istraživački i projektni način rada tijekom cijele školske godine.
OŠ Janka Leskovara Pregrada
Osnovna škola Janka Leskovara nalazi se u Pregradi u Krapinsko-zagorskoj županiji. U školi se sustavno radi identifikacija darovite djece te usmjeravanje i vođenje prema područjima interesa. Prošlih školskih godina sa skupinom darovitih i motiviranih učenika i učitelja u suradnji s Gradskom knjižnicom Pregrada organizirali smo manifestacije pod nazivom Večer znanosti, po uzoru na Znanstveni piknik i slične aktivnosti. Na Večeri znanosti naši su učenici predstavljali zanimljive pokuse, zadatke i manje poznate činjenice. Naša škola aktivno je uključena u međunarodni Projekt Lumen u kojem sudjelujemo sa Županijom. Želja nam je u našim učenicima zapaliti baklju za istraživanje, kreativnost i uživanje u učenju, a znamo da se najbolje uči podučavanjem drugih.
OŠ Pavla Štoosa, Kraljevec na Sutli
OŠ Pavla Štoosa, Kraljevec na Sutli, učenicima kroz izvannastavne aktivnosti i dodatnu nastavu omogućuje predstavljanje različitih aktivnosti koje povezuju više među predmetnih tema kako bi se razvile mlade, kreativne, samostalne, produktivne i odgovorne osobe. Na taj način učenici prepoznaju što im se sviđa i u čemu su dobri. Večer matematike, posjet Parku znanosti, sudjelovanje u projektima Baltazar online, Odmor uz knjigu, natjecanja (Matematička ligica), samo su neke od aktivnosti u koje se entuzijastično uključujemo s ciljem stjecanja novih znanja i vještina na zabavan i pristupačan način. Rad s darovitim učenicima učitelji provode individualiziranim pristupom svakom djetetu. Učenici različitim aktivnostima i programima sudjeluju na lokalnim događanjima.
OŠ Sesvete
Naša škola OŠ Sesvete jedna je najstarijih, a dugo je bila i najveća škola u Republici Hrvatskoj. Danas naša škola ima oko 800 učenika. Učenici naše škole nastoje usvajati znanja i razvijati svoje vještine različitim aktivnostima. Kroz izvannastavne aktivnosti i projektnu nastavu potiče se kreativnost, uključenost u zajednicu i zanimanje za različite znanstvene discipline.
OŠ Sesvetska Sela
Svoju prvu školsku godinu u novoj zgradi započela je 2007./2008. Mi smo škola s čijeg upisnog područja su učenici prije izgradnje nove škole pohađali OŠ Sesvete. Naša zgrada je velika, sadrži dobro opremljene učionice i kabinete. Naš okoliš koji okružuje školu je velik i omogućuje učenicima rekreaciju, boravak u prirodi. Imamo školsko dvorište veličine 27 000 m² zelene površine. Naši učenici su iznimno aktivni i možemo se pohvaliti velikim brojem različitih aktivnosti. Među njima su aktivnosti poput: likovna, keramičarska, foto, lutkarska, recitatorska i dramska grupa, mali botaničari, robotika, klub mladih tehničara, mali i veliki pjevački zbor, orkestar, engleska parlaonica te grupa građanskog odgoja i Globe. Ponosni smo i na naš školski klub Sokol i učeničku zadrugu koji redovito sudjeluju u smotrama i natjecanjima.
OŠ Stjepana Radića Brestovec Orehovički
Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički sudjelovala je u mnogobrojnim projektima: Škola 2.0, pilot projektu e-škole, pilot projektu kurikularne reforme Škole za život.
Primarni nam je cilj popularizirati znanost, osobito razvijanjem digitalne pismenosti učenika i interdisciplinarnim korištenje IKT resursa u svrhu poboljšanja STEM kompetencija.
Jedan od rezultata svega toga je i 3i učionica za interdisciplinarnost, inovativnost i istraživačko učenje, a i novi Regionalni obrazovni centar.
Učitelji kroz razne izvannastavne aktivnosti omogućuju učenicima da istraže svijet oko sebe kroz razna istraživanja.
Ovim putem bi htjeli prikazati dio naših ideja koje smo zajednički, učenici i učitelji, osmišljavali i realizirali u prethodnom razdoblju.
OŠ Sveti Križ Začretje
OŠ Sveti Križ Začretje aktivno potiče razvoj STEM vještina. U prostorima škole organizirana je manifestacija STEM week 2023. s okruglim stolom STEM za zagorske brege. Realizirani su projekti Hokus-pokus u knjižnici i Girls own STEM. Ugošćeni su projekt STEM tube te Upoznaj Zemlju – zaviri u mikroskop! – radionice Geološkog instituta. Učenici su sudjelovali u manifestaciji Dan i noć PMF-a, na Večeri znanosti u Pregradi te na radionicama Instituta Ruđer Bošković u Tehničkom muzeju Nikola Tesla. U školi su provedena dva STEM eTwinning projekta. Učenici su nagrađivani za svoje projekte na natječaju Generacija NOW te aktivno i uspješno sudjeluju na brojnim natjecanjima iz STEM područja.
OŠ Šime Budinića Zadar
OŠ Šime Budinića Zadar jedna je od najvećih osnovnih škola grada Zadra s više od 900 učenika. U našoj školi se potiču različiti oblici izvannastavnih aktivnosti, projektna, istraživačka i terenska nastava. Učenici sudjeluju u brojnim aktivnostima, velika pozornost je posvećena prirodoznanstvenom pristupu i suvremenim oblicima nastave. Ponosni smo na uspjehe naših učenika na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Anita Mustać je dipl. ing. molekularne biologije, radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Biologije i Prirode. Vodi dodatnu nastavu iz biologije i ekologije, školski je koordinator UNESCO-vog međunarodnog ekološkog projekta SEMEP te je Globe učitelj. Svoj rad temelji na praktičnim radovima, pokusima, problemskim zadatcima i istraživačkom pristupu.
Zrinka Klarin je profesor geografije i sociologije. Radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Geografije. Sudjelovala je u brojnim projektima u suradnji s GLOBE i NASA-om. S učenicima sudjeluje na natjecanjima iz područja ekologije, meteorologije i klimatologije.
OŠ Veliko Trgovišće
Osnovna škola Veliko Trgovišće slovi kao inovativna škola te je željna napretka kako bi svojim učenicima mogla pružiti što kvalitetnije i bolje znanje. Djelatnici su uporni i trude se kako bi osmislili što kvalitetniju nastavu. Škola radi na poticanju međusobne empatije. Osnovna škola ima iskustva u iskustvenom učenju, ali želimo stjecati nova znanja kako bi naše ideje podigli na viši nivo te bi uključili učenike.
Zbog iskustvenog učenja u STEM području odlučili smo se prijaviti na Znanstveni piknik. Naime, djelatnici potiču učenike da uče kroz iskustvo te da sami dolaze do zaključaka u STEM područjima. STEM područje je budućnost naše djece odnosno učenika te želimo njima i ostalim sudionicima pokazati kroz razne aktivnosti novitete u kemiji odnosno životu jer nas kemija okružuje.
Želja nam je sudionicima Znanstvenog piknika približiti inovativnost i iskustveno učenje. Učenici najbolje uče kada stvari opipaju, a naše aktivnosti su upravo takve. Sudionici će moći sami odraditi pokuse i sami doći do zaključaka, a samim time će puno naučiti te će moći primijeniti kroz svakodnevni život.
OŠ Viktora Kovačića Hum na Sutli
Osnovna škola Viktora Kovačića Hum na Sutli smjestila se uz dolinu rijeke Sutle na granici s Republikom Slovenijom.
Već godinama smo eko škola, sudjelujemo u Erasmus+ projektima, a od 2015. godine sudionici smo projekta E-ŠKOLE: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola. S obzirom na specifično govorno područje našeg kraja te da je humski govor uvršten u zaštićeno kulturno dobro u Republici Hrvatskoj, a
nalazi se i na popisu UNESCO-a, provodimo aktivnosti koje pridonose očuvanju istog. Prikupljanjem i zapisivanjem humskih riječi i izraza, čitanjem pjesama i literarnim stvaralaštvom na humskom govoru,
pjevanjem humskih napjeva i pjesama, svakodnevnom govornom i pisanom komunikacijom, nastojimo osvijestiti važnost njegovanja i očuvanja naše kulturne baštine. U tu svrhu provodimo i projektne
dane te surađujemo s lokalnom zajednicom (starački dom, priredbe u organizaciji udruga, posjet obrtnicima, susreti s lokalnim književnicima…). Učenička zadruga Glažuta također doprinosi očuvanju humske kulturne baštine izradom tradicijskih predmeta.
OŠ Vladimir Bosnar Stubičke Toplice
Osnovna škola Vladimir Bosnar stubičke Toplice broji oko 200 učenika. Učenici sudjeluju u brojnim
izvannastavnim aktivnostima i različitim projektima. U sklopu izvannastavnih aktivnosti usvajamo i učimo o novim tehnologijama (robotika, 3D printer), te stečena znanja nadopunjujemo i proširujemo na redovnoj nastavi fizike, kemije, matematike, informatike i td. Svojim znanjem i iskustvom uspijevamo pobuditi interes za znanost kod djece i učenika, te im dati priliku da doista pokažu što znaju. Činimo da nastava matematike, fizike i informatike uz korištenje 3D printera i drugih pomagala bude još zanimljivija kako bi učenici istraživanjem, pokusima spoznavali o svijetu oko nas.
OŠ Vladimir Nazor Budinščina
OŠ Vladimir Nazor Budinščina kroz svoje kurikularne aktivnosti provodi aktivnosti u području popularizacije znanosti kroz sudjelovanje u raznim natjecanjima, smotrama i aktivnostima kao što su sudjelovanje na Festivalu matematike, organizacija večeri matematike u našoj matičnoj i područnoj školi, sudjelovanje i organizacija natjecanja mladih robotičara, sudjelovanje u projektu Djevojčice u STEM-u, Tjedan mozga, posjete Znanstvenom pikniku, poticanje ljubavi prema znanosti kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti.
U PŠ Hrašćina koja djeluje u sklopu škole posebno se njeguje ljubav prema astronomiji, te se ulažu napori u popularizaciji iste kroz različite aktivnosti kao što su Astro kamp, Astro park - edukativna izložba planeta u dvorištu škole, a u planu su i nove aktivnosti.
OŠ Vladimir Nazor Trenkovo
Osnovna škola "Vladimir Nazor" smještena je u idiličnome slavonskome mjestu Trenkovo, udaljenom desetak kilometara od Požege, tik uz barokni dvorac. U njezinome sastavu je i područna škola koja se nalazi u Mihaljevcima. Škola broji 117 učenika. Uz redovan i izboran rad u nastavi učenici su u mogućnosti birati mnogobrojne izvannastavne aktivnosti. U njima potvrđuju svoje interese i sposobnosti te tako kvalitetno provode slobodno vrijeme. Učenici i djelatnici škole vrlo aktivno sudjeluju u brojnim školskim i izvanškolskim projektima. Škola je eksperimentalno sudjelovala u projektu e-škole, a ove godine krećemo i s eksperimentalnim programom cjelodnevne nastave.
Školu okružuje prekrasan njegovani park te sportska igrališta. Ekološka svijest se gaji godinama te učenici rado sudjeluju u svim akcijama vezanima za očuvanje i njegovanje okoliša. Prošle školske godine bili smo gosti Udruge Profesor Baltazar na Znanstvenom pikniku sa svim učenicima od 3. - 8. razreda. Oduševljeni viđenim, odlučili smo i sami sudjelovati na pikniku kao izlagači.
OŠ „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija
OŠ „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija sastoji se od matične škole i dviju područnih škola Ičići i Veprinac. Već godinama provodimo projekte koji pridonose popularizaciji znanosti. Pripadamo prvoj generaciji Međunarodnih ekoškola RH i stekli smo platinasti status 2021. godine za izvanredna postignuća u edukaciji i menadžmentu o održivom razvoju, stalnom unapređenju uređenja okoliša škole i šire zajednice te promicanju ekološke svijesti. Također smo 20 godina bili aktivna GLOBE škola te smo u sklopu tog programa sudjelovali s učenicima na državnim natjecanjima s različitim istraživačkim projektima. Krenuli smo korak dalje u provedbi ekoloških aktivnosti i prirodni slijed je uvođenje tehnologije u školu koja nam može pomoći da praćenjem podataka spoznamo naše navike i na koji način koristimo energiju. Stoga u suradnji s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla provodimo projekt pod nazivom „Pametna škola“ čiji je cilj razumijevanje svrhe i načina korištenja novih tehnologija poput Internet stvari (IoT) u cilju optimalnijeg korištenja energije.
Rudarsko-geološko-naftni fakultet (RGNF)
Rudarsko-geološko-naftni fakultet (RGNF) visoko je učilište u sastavu Sveučilišta u Zagrebu, koje ustrojava i izvodi sveučilišne studije te se bavi znanstvenim i stručnim radom u znanstvenom području tehničkih znanosti − znanstveno polje Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo i u znanstvenom području prirodnih znanosti − znanstveno polje Geologija.
Preddiplomski i diplomski studijski programi RGNF-a konceptualno i izvedbeno odgovaraju suvremenim studijima rudarstva, geologije, geološkog inženjerstva i naftnoga rudarstva, kakvi se danas izvode na uglednim europskim i svjetskim visokim učilištima. Iako za studije RGNF-a postoji značajan i stalan interes, specifičnost struka koje se obrazuju zahtijeva kontinuirani rad na upoznavanju javnosti s rečenim strukama koje su među manje poznatima u STEM području, a od izuzetnog su značaja za razvoj društva, jer se, među ostalim, bave planiranjem opskrbe i zaštitom podzemne vode, procjenom rezervi i pridobivanjem energenata, pridobivanjem ruda i kamena kao sirovine za građevinarstvo, metalurgiju, kemijsku industriju i dr.
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica obrazuje učenike u programima: opća gimnazija, grafički tehničar, turističko-hotelijerski komercijalist, kuhar, konobar, stolar, instalater grijanja i klimatizacije i frizer. Redovito provodimo različite aktivnosti i projekte poput SallyRide EarthKAM-a, Sunčanog sata, Camera obscura i camera lucida, STEAM Fraktali – svuda oko nas i sl. Škola je suorganizator Garešnica Infinity Festivala, a provodimo i školski projekt Popularizacija znanosti (s naglaskom na STE(A)M područje) kroz koji djeci i mladima želimo približiti znanost, tehnologiju, edukaciju, kulturu i baštinu na interaktivan, zanimljiv, istraživački i zabavan način.
Srednja škola Bedekovčina
Srednja škola Bedekovčina strukovna je škola u kojoj se školuje oko 580 učenika u tri učilišta: graditeljskom, medicinskom i poljoprivrednom.
Učenici mogu upisati 18 različitih zanimanja u petogodišnjem, četverogodišnjem, trogodišnjem i dvogodišnjem trajanju. U školi se osim formalnog obrazovanja, provode i brojni europski projekti (Erasmus+), škola sudjeluje u projektima koji se organiziraju na nacionalnoj razini ili ih provodi Osnivač, odnosno lokalna zajednica.
U sastavu škole djeluje akreditirani laboratorij za ispitivanje građevinskih materijala i certificiranje betonara, te pedološki laboratorij u kojem se provodi kemijska analiza tla. Ovogodišnjim sudjelovanjem na Znanstvenom pikniku prezentirali bi važnost znanosti i znanja u suvremenoj poljoprivrednoj proizvodnji.
Srednja škola Duga Resa
Srednja škola Duga Resa škola je koja potiče razvoj talenata i kreativnosti svojih učenika, njeguje zajedništvo i timski rad uz poticanje izvrsnosti učenika u područjima njihovog interesa zbog čega učenici postižu visoke rezultate na brojnim natjecanjima. Školu pohađaju mladi gimnazijalci, medijski tehničari, modni tehničari, grafički dizajneri i puškari. U cilju motiviranja mladih za bavljenje znanošću u sklopu škole organiziraju se predavanja znanstvenika iz različitih područja, radionice za potencijalno darovitu djecu osnovnih škola grada Duge Rese, ali i razne aktivnosti u svrhu popularizacije znanosti za širu javnost poput Dana znanja, STE(a)M-a uz Mrežnicu, Tjedna matematike i Ljetnog znanstvenog kampa u koje uključujemo gimnazijalce, ali i učenike strukovnih smjerova koji nas prate objektivima kamera i fotoaparata, te aktivno sudjeluju u stvaranju promidžbenih materijala.
Srednja škola Jelkovec
Srednja škola Jelkovec je elektrotehnička škola u kojoj se učenici školuju za zanimanja tehničar za elektroniku, tehničar za računalstvo i elektrotehničar. U sklopu redovne nastave učenici imaju laboratorijske vježbe, koje, ovisno o godini obrazovanja čine 20% do 30% satnice. Učenici rade vježbe i pokuse na kojima moraju zaključiti o pojavi (npr. iz fizike) ili vježbe na kojima uče primijeniti stečena teorijska znanja iz programiranja i elektronike. U okviru dopunske nastave učenici imaju priliku proširiti svoje znanje iz područja robotike i programiranja, matematike, elektronike i astronomije. U školi se organiziraju natjecanja učenika iz matematike, fizike i strukovnih vještina. Također, učenici sudjeluju na smotrama radova iz elektronike i fizike.
Srednja škola Krapina
SŠ Krapina ima za cilj da kod učenika razvija istraživački potencijal kao i vještine logičkog i kritičkog mišljenja. Kako bi to uspješno realizirali učenicima se nudi dodatna i fakultativna nastava (gimnazija 100 +) iz STEM područja, radionice za darovite učenike, a provodi se i integrirana nastava Dan prirodoslovlja.
Srednja škola Pregrada
U SŠ Pregrada učenici sadržaje iz prirodnih znanosti imaju mogućnost produbiti i proširiti kroz sljedeće aktivnosti:
- EKO škola (EKO projekti)
- Večer znanosti u Pregradi (radionice iz STEM područja)
- Dan otvorenih vrata škole (radionice koje populariziraju STEM područje)
- terenska nastava
Srednja škola Zabok
Srednja škola Zabok djeluje u dva obrazovna područja: ekonomija i trgovina te turizam i ugostiteljstvo i niz je godina gradila renome tražene škole u oba područja. U statusu je Regionalnog centra kompetencija u turizmu i ugostiteljstvu i ambasadora EU Parlamenta. Već dvije godine zaredom smo ili bili domaćini ili usko uključeni u proslavu Dana Europe u Zagrebu, te organizirali niz sajmova, konferencija, edukacija, natjecanja, manifestacija, studijskih putovanja, a sve s ciljem modernizacije nastavnog procesa i povećanja kompetencija svih uključenih dionika.
Želja nam je prikazati ostalima što i kako radimo. Škola smo na temeljima društvenih znanosti i to možemo kroz niz zabavnih i atraktivnih aktivnosti pokazati, a usput promovirati temeljne vrijednosti, načela i principe na kojima funkcionira EU kao zajednica država ogromnih različitosti.
Srednja škola Zlatar
Srednja škola Zlatar u svom programu nudi opću gimnaziju, tehničara za logistiku i špediciju, tehničara za računalstvo i upravnog referenta. Naši gimnazijalci redovito sudjeluju na natjecanjima eksperimentalnih radova iz fizike, a tehničari za računalstvo sudjeluju na smotri praktičnih radova iz područja elektrotehnike i računalstva. Upotrebljavaju najnovije tehnologije te uz pomoć njih stvaraju inovativne ideje.
Sveučilište u Zagrebu Geotehnički fakultet
Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu izvodi prijediplomski, diplomski i doktorski studij Inženjerstvo okoliša. Naši studijski programi pokrivaju teme gospodarenja otpadom, zaštite okoliša, zaštite voda, geotehnike, zelene energije i kružnog gospodarstva te otvaraju vrata u područje tzv. zelenih poslova.
Kroz ovaj događaj želimo upoznati učenike osnovnih i srednjih škola s ovim segmentom STEM područja te podići svijesti o važnosti interdisciplinarnog pristupa realizaciji projekata u okolišu kao temelja za budućnost.
Kroz Znanstveni piknik predstavit ćemo projektne aktivnosti na fakultetu - pročišćavanje vode i zraka pomoću Sunca (solarna fotokataliza), utjecaj potresa na okoliš (geotehnika, likvefakcija tla, seizmička oprema), tiskani materijali sa drugih znanstvenih projekata na fakultetu.
Sveučilište u Zagrebu Stomatološki fakultet
Stomatološki fakultet je visokoobrazovna institucija u području biomedicine. U obrazovanju studenata uključeno je i područje STEM-a. Osim obaveznih kurikularnih bazičnih predmeta u koje su uključeni predmeti kemija, fizika, biologija te kasnije pretklinički i klinički medicinski i stomatološki predmeti, studenti su razvili izvrsne izvankurikularne aktivnosti koje uključuju i popularizaciju znanosti. Većina naših istraživanja unutar projekata koji se izvode na fakultetu, financiranih od strane Hrvatske zaklade za znanost, kao i ona izrađena u okviru detorsion studija, izvrsna su podloga za promoviranje znanstvenog pristupa široj javnosti. Fakultet je sudjelovao u projektu “Popularizacijom STEM-a do očuvanja javnog zdravlja” kojeg provodi udruga HU-HIV financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda u okviru programa “Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a” od 12.05.2021. do 12.05.2023. Zadatak Stomatološkog fakulteta jest osmišljavanje edukacijskih modula i edukacija edukatora koji će u osnovnim i srednjim školama održati predavanja u svrhu popularizacije STEM-a u kontekstu javnoga zdravstva i znanosti. Stomatološki fakultet već je sudjelovao prethodnih godina u Znanstvenim piknicima.
Studentska sekcija Hrvatskog kemijskog društva: PO „Entropija“
Popularizacijski odjel (PO) „Entropija“ projekt je Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva s ciljem popularizacije prirodoslovnih znanosti i drugih STEM područja.
Projekt je namijenjen srednjim školama te višim razredima osnovnih škola, a provodi se održavanjem radionica i predavanja uz izvođenje atraktivnih demonstracijskih pokusa. Tijekom predavanja pokušavamo približiti i međusobno povezati kemijske i fizikalne (svjetlost, zvuk, eksplozija, toplina…) procese. Predavanja se temelje na pojmovima iz područja pirotehnike, vatrometa, oksidacijsko-redukcijskih reakcija, reakcija gorenja, rocket sciencea, luminiscencije (reakcije tijekom kojih se oslobađa svjetlost – kemiluminiscencija, triboluminiscencija, fosforescencija, fluorescencija) i drugo. Uz pomoć studenata djeca samostalno pokušavaju razmisliti i objasniti pokuse koje su vidjeli.
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok je srednja umjetničko-strukovna škola smještena na adresi Prilaz prof. Ivana Vrančića 5. u Zaboku.
U školi obrazujemo učenike u dva sektora obrazovanja:
- Umjetnost (područje rada likovne umjetnosti i dizajna – industrijski i grafički dizajn i dizajn odjeće te srednjoškolsko glazbeno obrazovanje)
- Grafičke tehnologije i audiovizualno oblikovanje (zanimanja: medijski tehničar, web dizajner, grafički tehničar pripreme, grafički urednik – dizajner).
Bogatim i inovativnim školskim kurikulumom, različitim projektima i suradnjama s lokalnom i međunarodnom zajednicom, povećavamo kvalitetu rada i pridonosimo afirmaciji škole u širem okruženju.
Odlika naše škole podrazumijeva promicanje kreativnosti, likovnog stvaralaštva i vizualnog oblikovanja, glazbene i filmske umjetnosti, dizajna i modnog izričaja uključujući suradnju s međunarodnim institucijama, školama i udrugama kroz rad na projektima, izložbama, festivalima i drugim medijskim nastupima.
Stvarajući most između znanosti i umjetnosti, nastavljamo njegovati radoznalost, raznolikost interesa te cjeloživotno učenje kod naših učenika, pripremajući ih za buduće izazove i prilike.
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci, najveća strukovna škola u regiji, u svojih 60 godina postojanja kontinuirano potiče aktivnosti u području znanosti. Kao strukovna škola, sa velikim brojem sati struke – strojarske, elektro i graditeljske ima sve potrebne predispozicije za popularizaciju iste. Elektro struka u sklopu nastave fizike ima laboratorijske vježbe, gdje tijekom sve četiri godine školovanja izvode eksperimentalni dio nastave i na taj način se upoznaju sa različitim znanstvenim područjima. U školi duži niz godina rade nastavnici koji svoju ljubav prema prirodnim znanostima prenose na svoje učenike. „Posljedice“ njihove kvalitetne suradnje vidljive su u višegodišnjem sudjelovanju naše Škole na Festivalu znanosti i Znanstvenom pikniku. Ne samo da smo dobri u struci, ostvarujemo uspješnu suradnju sa brojnim školama u Republici Hrvatskoj. Ove godine sa nama je kolegica iz Gimnazije Matije Antuna Reljkovića koja nam daje poseban „kemijski štih“.
Tiflološki muzej
Tiflološki muzej bavi se problematikom osoba s invaliditetom, a poglavito osoba oštećena vida, što ga čini jednim od rijetkih specijalnih muzeja u Europi. Jedan od njegovih glavnih ciljeva je upoznavanje šire zajednice sa svijetom osoba s invaliditetom te poticanje razumijevanja i tolerancije prema drugačijima. Putem različitih programa kao što su izložbe, radionice i predavanja s područja edukacijske rehabilitacije, psihologije, medicine i pedagogije potičemo skladne i tolerantne odnose među ljudima.
Udruga za robotiku Futura
Udruga Futura ima za cilj educirati učenike iz robotike. Potrebe za robotikom su sve izraženije, pa tako i naša udruga želi unaprijediti vještine i znanja učenika u osnovnim i srednjim školama, te kod predškolaca u vrtićima, i pokazati sve dobre strane robotike. Naš cilj je osposobiti učenike za samostalno izrađivanje i programiranje robota.
Aktivnosti koje provodimo su:
- prepoznati osobne kompetencije učenika
- razviti vještine izrađivanja robota
- razviti vještine programiranja
- primijeniti nova znanja i tehnologije u radu
- izgraditi pozitivan stav prema robotici
- osposobiti učenike za kreativno rješavanje zadataka
Udruga informatičara BBŽ i IV osnovna škola Bjelovar
U sklopu EU projekta Bjelovarski Robotički Centar, a u organizaciji Udruge informatičara Bjelovarsko -bilogorske županije te s partnerskom organizacijom IV. osnovnom školom Bjelovar, nabavljen je i humanoidni robot NAO.
Cijeli projekt BRC-a pored ostalog, služi i za popularizaciju Robotike u sustavu STEM-a (vrijednost cca 300 000 €).
Osim radionica za učitelje i učenike, snimljen je određeni video materijal.
Sam robot je vrlo zanimljiv, te može izvoditi neke predprogramirane radnje i pokrete. Ima mogućnost primanja glasovnih naredbi i izvođenja glazbe.
Udruga SFERIA Garešnica
Udruga SFERIA Garešnica ima za cilj promicanje i približavanje znanosti, tehnologije, edukacije, kulturne i prirodne baštine djeci i mladima na interaktivan i zabavan način te poticanje njihove znatiželje, maštovitosti i kreativnosti, razvijanje praktičnih vještina, istraživačkog duha, analitičkog i kritičkog mišljenja, socijalnih i komunikacijskih vještina te kognitivne fleksibilnosti kao pripreme za život.
Udruga je suorganizator Garešnica Infinity Festivala.
Realizira radionice iz STEAM područja.
Udruga studenata biologije – BIUS
BIUS je studentska udruga koja okuplja ambiciozne, svestrane i kreativne studente biologije. Bavi se edukacijom, promocijom i popularizacijom biologije kao znanosti. Studenti svojim inicijativama usavršavaju svoja znanja te tako stvaraju temelje za nastajanje budućih stručnjaka. Osnovni ciljevi Udruge su poticanje i unapređenje kulturnih, zabavnih, sportskih i edukativno-istraživačkih djelatnosti studenata; vrednovanje, očuvanje i zaštita prirode i bioraznolikosti. Sudjelovanjem na različitim manifestacijama educiramo javnost o našem radu te promičemo gore navedene vrijednosti.
VIDI X
VIDI X je edukacijsko-tehnološki projekt koji dovodi napredno prvo hrvatsko razvojno mikroračunalo i sustav STEM edukacije u škole.
VIDI X je već prisutan u 150 škola diljem Hrvatske, čiji učenici i profesori, uz stjecanje STEM znanja, razvijaju brojne kreativne i inovativne projekte. VIDI X se koristi i na vodećim hrvatskim tehnološkim fakultetima gdje se razvijaju njegove nove primjene u obrazovanju. Zanimljivo je da se VIDI X kao hrvatski proizvod koristi i u američkim javnim školama kao sredstvo za STEM edukaciju.
Virtualci
Naziv: Virtualna povijest
Virtualci - Udruga za razvoj i promicanje kreativnog i digitalnog obrazovanja. Cilj Udruge je poticanje igrifikacije u nastavnom procesu kroz okupljanje djece, mladeži i odraslih koja se žele educirati kroz igru i interakciju te razvitak odgojnih i moralnih vrijednosti kod svojih članova te se poseban naglasak daje na korištenje informacijsko telekomunikacijskih tehnologija; poticanje stručnog usavršavanja predavača, osoba osposobljenih za rad u obrazovnim ustanovama i drugih osoba od značaja za djelovanje Udruge; poticanje mladih na druženje i razvijanje društvenih vještina; promicanja, razvitka i unapređenja poticanje i promicanje korištenje informacijsko-komunikacijskih tehnologija u nastavi društvenih i svih ostalih predmeta.
VII. gimnazija
Zajednica tehničke kulture Zadarske županije
Zajednica tehničke kulture Zadarske županije djeluje na području Zadarske županije i Grada Zadra te za ishodište svojega rada i djelovanja ima istraživanja, procjenu i poticanje raznih oblika i sadržaja rada u tehničkoj kulturi, najčešće s darovitim i talentiranim mladim ljudima. Zajednica sukladno svojim ciljevima djeluje na području tehničke kulture te obrazovanja, znanosti i istraživanja. Zajednica, njezine članice i udruge koje su u njih učlanjene, osobitu pozornost posvećuju izvanškolskom i izvannastavnom odgoju i obrazovanju djece i mladih, kao i popularizaciji tehničke kulture. Odgoj i obrazovanje u različitim djelatnostima tehničke kulture utječe na razvoj inovacija i kreativnosti kod djece i mladih, njihovom odabiru strukovnih ili tehničkih škola, tehničkih fakulteta i zanimanja, što je temelj poduzetništva i gospodarskog razvoja naše županije i zemlje. Kroz program Zajednice i njenih udruga članica stimuliramo stvaralaštvo i svrsishodno angažiranje u slobodnom vremenu stvarajući interes među djecom i mladima da kroz upoznavanje s radom udruga i sami vide svoje mjesto u njima. Udruge i oblici djelovanja koji čine Zajednice su sljedeći:
Aeroklub „Zadar“, Zadar
Astronomsko astronautičko društvo „Zadar“, Zadar
CB radio klub „Donat“, Zadar
Društvo energetičara „Zadar“, Zadar
Društvo informatičara „Zadar“, Zadar
Društvo pedagoga tehničke kulture „Zadar“, Zadar
Foto klub „Kornat“, Zadar
Foto-kino-video klub „Zadar“, Zadar
Foto video film atelje Karin, Karin
Hrvatska gorska služba spašavanja – Stanica Zadar, Zadar
Planinarsko društvo „Paklenica“, Zadar
Planinarski klub „Sveti Bernard“ Zadar
Radio klub „Jadera“, Zadar
Radio klub „Zadar“, Zadar
Ronilački klub „KPA Zadar“, Zadar
Ronilački klub „Sveti Roko“, Bibinje
Udruga tehničke kulture „Faust Vrančić“, Obrovac
Udruga za audiovizualnu umjetost “Jedina solucija”, Pridraga
“Astronomska udruga Zadar”, Zadar
Udruga „Zadar Developers Hub“, Zadar
Ova škola jedna je od dviju osnovnih škola u gradu Ogulinu i baštini dokumentaciju od početaka osnovnog školstva u ovom kraju koji datiraju iz druge polovice 18. stoljeća kada je bila organizirana nastava na njemačkom jeziku za djecu vojnih časnika. Škola djeluje u novoj zgradi sagrađenoj 1970. godine, a u tijeku je izrada dokumentacije za proširenje škole radi rada u jednoj smjeni. U matičnoj školi postoji 9 odjela razredne nastave i 12 predmetne nastave, u područnoj osmogodišnjoj školi Bernarda M. Luketića u Zagorju djeluje 8 razreda, a kombinacije nižih razreda su u Desmericama, Turkovićima i Hreljinu. Sveukupno škola ima 32 razredna odjela, u tijeku je dobivanje posebnog razrednog odjela, i ima ukupno 490 učenika. Glavna specifičnost ove škole je odličan odgojni rad s učenicima kao i solidni rezultati u obrazovanju, što je vidljivo posebno u Lidranu (školska zadruga Regočeva družina bavi se scenskim stvaralaštvom), informatici (sudjelovanje na državnom natjecanju), tehničkoj kulturi, geografiji, rezultatima Školskog sportskog kluba (kros, odbojka, stolni tenis, nogomet, rukomet). Redovito svake godine sudjelujemo u projektima CM liga, Geneacija NOW te Škola budućnosti koji našim učenicima pružaju nova iskustva u STEM -područjima. Koliko naši učitelji pridodaju važnosti kontinuiranom profesionalnom usavršavanju potvrđuje i činjenica da naša škola ima dvoje izvrsnih savjetnika, 6 savjetnika i 5 mentora.
I. gimnazija Osijek
Aktiv prirodne grupe predmeta I. gimnazije Osijek proteklih godina aktivno se uključio u promociju STEM predmeta među učenicima. Cilj je povećati broj naših učenika koji će nastaviti školovanje na fakultetima iz STEM područja. Osmišljavamo zanimljive radionice koje provodimo kao najbolji način popularizacije prirodnih znanosti. Povezali smo predmete matematiku, fiziku, kemiju, informatiku, ali i umjetnost, a radeći na takvim projektima razvijamo timski rad, komunikacijske vještine i kreativnost kod učenika. Od 2014. godine aktivno sudjelujemo sa svojim predavanjima i radionicama na Znanstvenom pikniku, Fizi Bizi Bestu, Festivalu znanosti, Labus sajmu. Od 2020. godine u prostorima naše škole održavamo Vašar STEM-a koji je zamišljen kao druženje učenika, roditelja i profesora uz radionice iz STEM područja.
I. osnovna škola Bjelovar
I. osnovna škola Bjelovar jedna je od 5 osnovnih škola u Bjelovaru. Nastava je organizirana u jednoj smjeni što ostavlja dovoljno vremena i prostora za provođenje različitih izvannastavnih aktivnosti. Aktivno promoviramo STEM područje uključivanjem učenika u različite izvannastavne i izvanškolske aktivnosti te provođenjem školskih i eTwinning projekata s ciljem populariziranja znanosti. Višegodišnji smo suradnici manifestacije Festival znanosti te naši učitelji provode različite znanstvene radionice u našoj školi, dječjem vrtiću i dječjem odjelu gradske knjižnice. Dobitnici smo Erasmus+ akreditacije te ćemo u idućim godinama provoditi aktivnosti vezane za rad s nadarenim učenicima i popularizaciji STEM-a za što će se naši učitelji dodatno educirati.
Bite Me Nutrition d.o.o.
Bite Me Nutrition je start-up koji proizvodi bio, organske pločice i kolačiće. Misija nam je promovirati zdraviju alternativu grickanja koja je i dalje jako ukusna. Koristimo sastojke organskog porijekla koji imaju održivi utjecaj na okoliš te zdravlje pojedinca. U našim proizvodima nema dodanih (rafiniranih) šećera, konzervansa, bojila, aditiva te glutena. Također promoviramo biljnu prehranu koja je zasigurno održiva budućnost.
Društvo pedagoga tehničke kulture Ogulin
Društvo pedagoga tehničke kulture Ogulin je udruga koja promiče obrazovne i pedagoške djelatnosti u širenju STEM znanja i vještina; populariziranje STEM dostignuća i njihove primjene; znanstvenog i tehničkog obrazovanja i osposobljavanja svojih članova; opismenjavanja, obrazovanja i osposobljavanja djece i mladeži te kreativnog stvaralaštva. DPTK Ogulin vodi sve radionice Centra za tehničku kulturu i do danas je provelo više od 150 raznih radionica iz STEM područja. Članovi Udruge sudjeluju s višednevnim STEM radionicama u svim manifestacijama u Gradu Ogulinu. U 2019. organizirali su II. hrvatsko prvenstvo s “Mindstorm- robotima” – Zweite kroatische CLIL-Robotik Meisterschaft. Društvo pedagoga uspješno je provelo projekt STEM bajka financiran iz Europskog socijalnog fonda i Vladinog ureda za udruge Republike Hrvatske u iznosu od 2.432.399,13 kn. Aktivnosti udruge prepoznate su i financirane i od Europskog socijalnog fonda, Grada Ogulina, Karlovačke županije te Hrvatskog saveza pedagoga tehničke kulture, a 2022. godine DPTK dobilo je nagradu „Faust Vrančić” za iznimna postignuća u tehničkoj kulturi za 2022. godinu.
Geodetska škola
Geodetska škola u Zagrebu jedina je geodetska škola u Republici Hrvatskoj. Školuje Tehničare geodezije i geoinformatike. U nastavi se koristi školska bespilotna letjelica.
Sudjelujemo u mnogim školskim i međunarodnim projektima. Sudjelovali smo u pilot fazi, a sudjelujemo i u tzv. velikom projektu e-škole. U sklopu programa ERASMUS+ imali smo više projekata. Prva smo hrvatska škola koja je u sklopu projekta GRAS dodijelila digitalne bedževe kao formalne potvrde i priznanja. Učenici su nagrađivani za razvoj socijalnih vještina poput komunikacije, samoregulacije, kreativnosti, rješavanja problema i sl.
Od 2004. škola sudjeluje na manifestaciji “Dojdi osmaš“ i promovira školu i struku. U posljednjih pet godina aktivno sudjelujemo na Znanstvenom pikniku.
U dvorištu škole je jedna od devet temeljnih točaka državne geodetske izmjere. Uspostavljena je 1995., a kompletne radove oko projektiranja, izvedbe i GPS mjerenja izveli su profesori i učenici. Danas točka služi geodetskom gospodarstvu i edukaciji mladih naraštaja geodetske struke.
Od 1996. škola je članica CARNET-a s vlastitom domenom i serverom.
Od 2013. koristimo e-dnevnik i Eduroam, a danas imamo gigabitni link prema CARNET-u.
Gimnazija A. G. Matoša Đakovo
Nastava u Gimnaziji A. G. Matoša Đakovo izvodi se u 10 suvremeno opremljenih kabineta. Učenici aktivno sudjeluju na školskim, županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih i humanističkih znanosti. Nastavnici se redovito educiraju i prenose na učenike svoja znanja i iskustva u cilju popularizacije znanosti.
Učenici sudjeluju na natjecanjima kao što su: Znanstvenik u meni, Digitalni učenički inkubator, Atom liga, Šesterokut, školska, županijska i državna natjecanja.
Aktivno sudjelujemo na seminarima i stručnim skupovima kao voditelji radionice na županijskoj, međužupanijskoj, državnoj i međunarodnoj razini. Dijelimo primjere dobre prakse na Edutoriju, obrazovnim portalima, školskim mrežnim stranicama i Metodičkim preporukama. Jedno od naših najzanimljivijih postignuća sudjelovanje je u internacionalnom projektu Phys-Me čiji je cilj bio unaprjeđenje obrazovnog sustava u predmetnom području fizike u općem i strukovnom srednjoškolskom obrazovanju. U sklopu navedenoga projekta razmijenili smo iskustva i ideje s kolegama iz inozemstva te na temelju toga obogatili i vlastitu nastavu.
Gimnazija Antuna Gustava Matoša Zabok
Gimnazija „Fran Galović” Koprivnica
Gimnazija „Fran Galović" Koprivnica djeluje u mreži srednjih škola Koprivničko-križevačke županije koja je ujedno i njezin osnivač. Škola nastavlja tradiciju stare koprivničke gimnazije. Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica jedna je od najstarijih obrazovnih institucija u našem gradu i županiji. Tradicija kontinuiranog gimnazijskog obrazovanja seže još u prvu polovicu 20. stoljeća. U našoj srednjoškolskoj ustanovi učenici, nastavnici i roditelji surađuju, vrijednosti koje potičemo su izvrsnosti u znanju i vještinama, inicijativnost, kreativnost i profesionalnost zaposlenika, njegovanje stogodišnje tradicije gimnazijskog obrazovanja, održavanje tradicijskih vrijednosti te otvorenost prema drugim i drugačijim vrijednostima. Učenici pokazuju zainteresiranost za STEM područje pa se unutar škole često organiziraju događaji koji isto i promoviraju. Učenici postižu značajne rezultate iz STEM područja i rado sudjeluju na različitim aktivnostima koje su organizirane od strane drugih organizacija za promicanje STEM-a.
Gimnazija Vukovar
Gimnazija Vukovar ostvaruje odgojno-obrazovne programe gimnazije općeg, prirodoslovno- matematičkog i jezičnog smjera. Škola ima odjeljenja koja nastavu prate na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu i odjeljenja koja nastavu prate na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Hrvatski je sabor davne 1891. godine izdao dozvolu za osnivanje male četverorazredne realke u Vukovaru. Tri godine kasnije izgrađena je velika, reprezentativna, školska jednokatnica iza katoličke (franjevačke) crkve, na malo povišenom položaju odakle se pružao prekrasan pogled na Dunav i grad. Tako je Vukovar dobio vrlo važan školski objekt, koji će u narednim desetljećima pohađati mnoge generacije učenika. U doba Domovinskog rata, zgrada gimnazije u potpunosti je uništena. Od 1991. godine do 1998. stajala je tako razrušena, zaboravljena i izložena vremenskim utjecajima. Škola je obnovljena 2000. godine na ponos svih Vukovaraca i iste te godine započela je i nastava. Cijenjena i priznata iznjedrila je generacije mladih, sposobnih ljudi, kasnije priznatih stručnjaka i intelektualaca. Bogato iskustvo i tradicija primjenjuju se u novim životnim uvjetima i na taj način omogućuje se učenicima vukovarske gimnazije dolaženje do novih znanja, vještina, otkrića i iskustava. Time škola odgovorno i samouvjereno odgaja i obrazuje buduće građane spremne za uključivanje u cjelokupni društveni život kao njegovi aktivni graditelji. 1891. godine bila je mala realka, poput feniksa 2000. godine uzdigla se iz pepela a danas je e-škola prepoznatljiva po svojoj tradiciji i usmjerenosti ka budućnosti.
Global Gaming Services d.o.o.
GameBoost je platforma koja povezuje prodavatelje i kupce usluga unutar popularnih online igara, dok istodobno služi kao središte za inovacije i istraživanja u industriji video igara. Naša je misija omogućiti igračima da unaprijede svoje vještine i zadovolje svoje potrebe u sigurnom i pouzdanom okruženju. Naša suradnja sa stručnjacima omogućava nam da kontinuirano analiziramo trendove, optimiziramo iskustvo igrača i razvijamo nove metode koje korisnicima pružaju najbolje od svijeta znanosti i tehnologije. GameBoost je mjesto gdje igrači uče, rastu i ostvaruju svoje ciljeve. Nudimo mentorstvo nastavnicima i pomažemo im u nabavi potrebne opreme u ovom aspektu. Za studente, osiguravamo punu stipendiju koja pokriva smještaj i školarinu. Stipendija je prvenstveno namijenjena studentima nižeg socijalno-ekonomskog statusa kako bi im omogućili priliku za kvalitetno obrazovanje.
Glazbena škola Zlatka Grgoševića, Sesvete
Naša glazbena škola djeluje od 1979. Gotovo četrdeset godina nakon osnutka škola je dopunjena sa srednjim glazbenim obrazovanjem. Time je učenicima dana mogućnost da nakon završenog osnovnog obrazovanja nastave svoje putovanje kroz glazbu uz srednju školu. U sklopu škole pohađaju se i općeobrazovni predmeti (to su tzv. glazbeni razred). Učenici prolaze kroz cjelovito obrazovanje koje završava pristupanjem ispitima iz mature. U sklopu izborne nastave biologije, kemije i fizike našim učenicima dajemo mogućnost da nadopune svoje znanje, ali i stječu neke životne vještine. Znanstveni piknik omogućuje nam da produbimo svoja znanja, ali i pokažemo što mi možemo, što smo naučili.
Hotelijersko-turistička škola
Moto škole je: Želimo znanjem razumjeti, srcem prihvatiti i djelovanjem potaknuti
harmonizaciju bogatstva, beskrajnih različitosti među ljudima i kulturama.
Strategijom Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu želi sustavno planirati i realizirati svoj razvoj u sljedećih pet godina.
Polazeći od analize postojećeg stanja planirali smo razvoj u svim segmentima djelatnosti za koje možemo predočiti mjerljive pokazatelje uspješnosti postignuća.
Sadašnje stanje rada škole možemo procijeniti kao vrlo uspješno kad je riječ o
procesu učenja i poučavanja, učeničkim postignućima i organizaciji rada škole iako su nam uvjeti rada škole iznimno teški i složeni. Teškoće s kojima se Škola suočava se odnose prije svega na nedostatak prostora. Iako školu ne čine prostori i zidovi već učenici i profesori, što se vidi iz dobrih
postignuća ove škole, važno je imati na umu da sadašnji neprimjereni uvjeti rada u velikoj mjeri ograničavaju razvoj odgojno-obrazovnog procesa. Vjerujemo da će nova školska zgrada i oprema koja je planirana biti veliki doprinos motivaciji za rad svih dionika odgojno-obrazovnog procesa te da će se time doprinijeti sveukupnoj uspješnosti i kvaliteti rada škole.
Hiša eksperimentov
Hiša eksperimentov (Kuća eksperimenata) je vodeći centar znanosti (Science Centre) u Sloveniji i prvi u široj regiji. Iza nas stoji 27 godina aktivnog rada. Naša vizija je živjeti i surađivati u zdravoj demokraciji - društvu s bitnom većinom kritički razmišljajućih ljudi sposobnih rješavati probleme. Naša misija (kako to radimo): nastojimo poticati znatiželju i kreativnost sa sposobnošću kritičkog razmišljanja kroz otvorenu komunikaciju, istraživanje i otkrivanje.
Temeljne vrijednosti su osnaživanje društva:
• poticanjem strasti prema učenju,
• poticanjem znatiželje, kreativnosti, dijaloga,
• prihvaćanjem pogrešaka kao nužnog dijela iskustvenog učenja,
• iskrenošću.
Hrvatski judo savez
Hrvatski judo savez dugogodišnji je organizator sportskih natjecanja i priredbi u judu. Stručnost i dobru organizaciju HJS prepoznali su Europska judo unija i Međunarodna judo federacija stoga je HJS unazad nekoliko godina domaćin europskih, svjetskih i međunarodnih turnira. HJS provodio je projekt „Judo & Family“ 2014.-2016. te „Judo u škole“ 2013. – 2017. 2022. Hrvatski judo savez započinje provedbu projekta „O znanosti kroz sport – STEMsport“ koji je usmjeren na populariziranje STEM-a među djecom i mladima kroz popularnoznanstveno predstavljanje znanja iz biologije, kemije, fizike i matematike te biomehanike, biokemiije, anatomije i nutricionizma sa ciljem širenja horizonta interesa kod mladih i fokusiranja na STEM teme i znanja. Kroz projekt se također potiče i uspostavlja suradnja u trokutu civilno društvo – znanost – obrazovanje.
Hrvatski prirodoslovni muzej
Hrvatski prirodoslovni muzej prikuplja, otkupljuje, skrbi, izučava i izlaže razne prirodnine kao dokumente prirode i iz prirode Hrvatske, susjednih zemalja, ali i dalekih krajeva svijeta. Kao matična institucija za prirodoslovlje, Muzej obavlja poslove prikupljanja i zaštite prirodnina u prirodi, njihovu pohranu te sveobuhvatnu stručnu i znanstvenu obradu i (o)čuvanje u muzejskome fundusu. Isto tako, Muzej obavlja i komunikacijsku izložbenu i promotivnu djelatnost, stručnu i znanstvenu publicističku djelatnost kao i znanstveno-istraživačku djelatnost svih sastavnica prirode uz predlaganje smjernica i rješenja u okvirima održivog razvoja. Na taj način, Hrvatski prirodoslovni muzej kao odgovorna, primarno muzejska, a sekundarno znanstvena institucija sudjeluje u istraživanjima, sabiranju, analitici i interpretacijama bivanja, djelovanja i međudjelovanja prirodnih vrijednosti i čovjeka te njegovih recentnih potreba.
Hrvatsko geološko društvo (HGD)
Hrvatsko geološko društvo je dobrovoljna strukovna udruga koja okuplja geologe, kao i institucije/ustanove iz područja geoloških znanosti.
Cilj i svrha djelovanja društva je promicanje djelatnosti geologa i razvoj geologije kao znanstvenog područja. Osobiti zadaci društva su unapređivanje stručnog i znanstvenog rada u geološkoj struci, razvijanje geologije, širenje geološkog znanja te stručno i znanstveno usavršavanje članova.
Rad društva ogleda se u organizaciji i održavanju javnih znanstvenih skupova, stručnih sastanaka, tribina, izložbi, radionica, javnih znanstveno-popularnih predavanja, objavljivanju znanstvenih radova članova društva kako u domaćoj tako i u inozemnoj literaturi i drugo.
Hrvatska zajednica tehničke kulture
Hrvatska zajednica tehničke kulture krovna je udruga tehničke kulture u Republici Hrvatskoj koja je usmjerena na razvoj i promociju tehničke kulture u Republici Hrvatskoj. Uz Tehnički muzej "Nikola Tesla" u Zagrebu, Zajednica danas okuplja 18 nacionalnih saveza tehničke kulture, 19 županijskih i 35 gradskih zajednica tehničke kulture, ukupno 73 članice. Zajednica, njezine članice i udruge koje su u njih učlanjene, osobitu pozornost posvećuju izvanškolskom i izvannastavnom odgoju i obrazovanju djece i mladih, kao i popularizaciji tehničke kulture. Odgoj i obrazovanje u različitim djelatnostima tehničke kulture (elektrotehnika, elektronika, automatika, graditeljstvo, modelarstvo i maketarstvo, informatika i računalstvo, strojarstvo i konstruktorstvo, komunikacijska tehnika, audiovizualne tehničke djelatnosti, astronautika i astronomija, inovatorstvo) utječe na razvoj inovacija i kreativnosti kod djece i mladih, njihovom odabiru strukovnih ili tehničkih škola, tehničkih fakulteta i zanimanja, što je temelj poduzetništva i gospodarskog razvoja zemlje.
Isusovačka klasična gimnazija, Osijek
Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti u Osijeku je škola gdje je poseban naglasak stavljen na razvoj maštovite, afektivne i kreativne dimenzije svakog učenika u svim dijelovima programa. Učenici aktivno sudjeluju na županijskim i državnim natjecanjima kao i u projektima iz prirodnih znanosti. Nastavnici se redovito usavršavaju i prenose učenicima svoja znanja i iskustva u svrhu popularizacije znanosti.
Mirela Macelaru, prof. matematike i fizike, zaposlena u Isusovačkoj klasičnoj gimnaziji s pravom javnosti u Osijeku, sa 17 godina staža u nastavi fizike i matematike. Nadalje, 2007. godine na postdiplomskom studiju u Velikoj Britaniji stekla diplomu Master of Education. Od 2022. stekla zvanje profesor savjetnik. Osim obvezne nastave, priprema zainteresirane učenike za natjecanje u znanju, za sudjelovanje u Festivalu znanosti, STEAM festu, projektima kao e-twinning, Znanstvenik u meni, u području fizike, te redovito sudjeluje u radu Županijskog povjerenstva za natjecanje iz fizike. Aktivno sudjeluje na seminarima i stručnim skupovima na županijskoj i državnoj razini, te ocjenjivanju ispita državne mature.
Javna ustanova Park prirode Medvednica
Javna ustanova Park prirode Medvednica (JUPPM) upravlja Parkom prirode Medvednica. Djelatnost JU PPM uključuje zaštitu i očuvanje izvornosti prirode, osiguravanje neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivog korištenja prirodnih dobara, nadziranje provođenja uvjeta i mjera zaštite prirode u području kojim upravljaju te sudjelovanje u prikupljanju podataka u svrhu praćenja stanja očuvanosti prirode (Statut JU PPM, 2014). Osim navedenog, JU PPM može obavljati i druge djelatnosti utvrđene čl.3. st.1. Uredbe o osnivanju Javne ustanove Park prirode Medvednica (NN 118/98, 85/14) i čl.10. Statuta. Javna ustanova provodi edukacije posjetitelja a najviše osnovnoškolske djece. Razvila je 8 edukativnih program pod imenom Šuma oko nas te upravlja s tri atrakcije: Rudnik Zrinski, špilja Veternica i Centar za posjetitelje Medvedgrad u kojima provodi stručna vođenja posjetitelja. JUPPM organizira i dva događanja turističkog i edukativnog karaktera: Međunarodna noć šišmiša te Srednjovjekovni dani na Medvednici u Centru za posjetitelje Medvedgrad.
Katarina Potaček - origami
Rođena sam 11. travnja 1952. u Dubravi (Republika Hrvatska).
Školovala sam se u Zagrebu – Pedagoška gimnazija (XI), te nastavila školovanje na Prirodoslovno Matematičkom fakultetu (PMF) smjer matematike i informatike te magistrirala na FOI-u u Varaždinu. Predavala sam matematiku u Grafičkoj srednjoj školi (danas Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju) do mirovine. Član sam Hrvatskog origami društva od osnutka. Origami tehniku savijanja papira uvela sam u nastavu kao izbornu nastavnu aktivnost te i u samu nastavu matematike.
Vodila sam origami radionice za odgajatelje, učitelje i nastavnike matematike na kongresima nastavnika matematike na PMF-u te sudjelovala na brojnim izložbama origami radova na festivalima znanosti, znanstvenim piknicima, raznim školama i Institutu Ruđer Bošković.
Sudjelovala sam na međunarodnim konvencijama u Pečuhu, Krakovu, Pragu i LaPazu.
MachLAB j.d.o.o.
MachLAB je tvrtka osnovana 2021. godine u Dugom Selu. Glavne djelatnosti tvrtke su 3D modeliranje i 3D printanje plastike, lasersko rezanje i graviranje te proizvodnja vlastitih 3D printer MachLAB ML-1. Na sajmu Znanstveni piknik planiramo prezentirati naš novi 3D printer MachLAB ML-1.
Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“
Udruga već gotovo 15 godina priprema najbolje učenike osnovnih i srednjih škola za natjecanja iz matematike, organizira kampove (Ljetni kamp mladih matematičara, Matematička konferencija za učenike, Zimska škola matematike) te popularizira matematiku. U sklopu popularizacijskih aktivnosti obilazimo škole diljem Hrvatske te održavamo radionice „Matematičke igre“, „Statistika“ i „Kriptografija“ za veće grupe učenika i razrede u svrhu razvijanja logičkog razmišljanja i popularizacije matematike kao znanosti. Osim toga, sudjelujemo na raznim događajima popularizacije znanosti kao što su Znanstveni piknik (već nekoliko godina zaredom) te Dan i noć na PMF-u, raznim festivalima i ekipnim natjecanjima iz matematike kao što je Lucko, a u prošlosti smo sudjelovali i na Interliberu i Danu za znanost.
Muzej za umjetnost i obrt, Zagreb
Muzej za umjetnost i obrt sadrži 21 različitu zbirku od kojih je jedna zbirka satova čiji su izdvojeni predmeti, preciznije satni mehanizmi, poslužili kao inspiracija za ovogodišnju temu znanstvenog piknika.
Muzej seljačkih buna
Muzej seljačkih buna je specijalizirani povijesni muzej smješten u baroknom dvorcu obitelji Oršić iz sredine 18. stoljeća. Središnji dio stalnog postava prikazuje povijest feudalizma u Hrvatskom zagorju od srednjeg vijeka do 1848. godine i obitelj Oršić. U podrumu je predstavljeno vinogradarstvo, a u kapeli izložba sakralne umjetnosti Hrvatskog zagorja. Muzej tijekom godine provodi brojna događanja i radionice na kojima predstavlja sadržaje Muzeja na edukativno-kreativan i znanstven način.
OŠ A. Šenoe, Zagreb
Osnovna škola Augusta Šenoe sudjeluje u Erasmus + projektima, brojne aktivnosti se ostvaruju kroz aktivnosti Šenoinih volontera, izvannastavnih aktivnosti, dodatne nastave većine predmeta, posjeta i terenske nastave u suradnji sa značajnijim institucijama i ustanovama (npr. Javna ustanova Maksimir, Institut Ruđer Bošković, PMF, Zvjezdarnica Višnjan i druge) te suradnji s udrugom Mladi čuvari prirode.
OŠ Bogumila Tonija, Samobor.
Osnovna škola Bogumila Tonija kroz redovnu, dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti te sudjelovanjem u brojnim projektima s nadarenim učenicima na području prirodoslovlja (eTwinning projekti, SEMEP, BIOBLITZ, matematičke radionice kriptografije, Večer matematike, matematičko natjecanje Klokan, Ljetna astronomska škola…) potiče i razvija prirodoslovnu pismenost i vještine kroz istraživački način rada tijekom cijele školske godine.
Takvim načinom rada popularizira STEM predmete među učenicima te ostvaruje dugogodišnji niz zapaženih rezultata od županijske do državne razine natjecanja.
OŠ Ante Kovačića Zlatar
Osnovna škola Ante Kovačića Zlatar pobuđuje interes svojih učenika za znanost i znanstvene metode kroz redovnu nastavu iz STEM područja, razne izvannastavne aktivnosti, terenske nastave i natjecanja - kako na školskoj tako i na županijskoj te državnoj razini.
OŠ Antuna Mihanovića Klanjec
OŠ Antuna Mihanovića ima 205 učenika u Matičnoj školi u središtu grada i Područnu školu Lučelnica. U prošlosti je školska IN grupa uredila Eko stazu „Japica“, istražila i označila endemske biljke, znamenitosti i prirodne ljepote na Cesarskoj gori. To je potaknulo kasniju inicijativu Grada da u suradnji s JU „Zagorje zeleno“ pokrene postupak zaštite te je danas Cesarska gora zaštićeni prirodni krajobraz kojim upravlja navedena ustanova. Redovito provodimo izvanučioničku nastavu svih učenika u bližoj okolici, na Cesarskoj gori i u Zelenjaku, posebnu pažnju posvećujemo prihvaćanju različitosti, poticanju inovativnosti i samostalnosti, poštivanju kućnog reda škole te učenju kroz igru i kretanje. U suradnji s JU obilježavamo Dan šuma i Dan voda i Dan bioraznolikosti te održavamo Eko kviz u suradnji s Eko udrugom „Japica“. Škola se ističe istraživanjem zavičajne povijesti, pri čemu se primjenjuje izvanučionički oblik nastave, podizanjem ekološke svijesti učenika o zaštiti okoliša te poticanjem volonterskog i humanitarnog rada. U školi djeluje školska zadruga „Tepka“, a učenici kroz izvannastavne aktivnosti proizvode sadnice ljekovitog bilja, biljne pripravke, razne uporabne i prigodne ukrasne predmete koje prodaju na lokalnim sajmovima, školskim priredbama i smotrama zadruga te izvannastavne grupe "Briga o čovjeku i okolišu", "Ljekovito bilje", „Biosigurnost i biozaštita“, „Školski vrt“. Od 2019. do 2021. škola je provodila projekt razvijanja zdravih prehrambenih navika i pripremanja kvalitetnih obroka „Zdravoškolci“ u sklopu programa „LORA – laboratorij održivog razvoja“ – program inovativnog obrazovanja za održivi razvoj. 2022. smo organizirali trodnevni Međunarodni susret osnovnoškolaca u Klanjcu s radionicama za učenike i učitelje iz šest europskih zemalja te znanstveni dan u školi pod nazivom „Veliki za male“ u kojem su stariji učenici održavali radionice, prezentacije i pokuse za mlađe učenike iz područja Biologije, Matematike i Fizike. Redovito održavamo zimske i proljetne kreativne radionice za učenike, a ove godine to je bila „Kemija u bojama“.
OŠ Donja Stubica
Osnovna škola Donja Stubica ima 414 učenika u matičnoj i PŠ Vučak. Uz odličnu opremljenost škole, a za koju se izuzetno trudimo da se i dalje nadograđuje, nastava se izvodi na suvremen i moderan način. Vizija škole je kreativnim i kvalitetnim radom te suvremenom metodologijom kroz realizaciju niza ishoda osposobiti učenike za njihov vlastiti napredak u smjeru njihovih interesa kao osnovicu njihovog daljeg, uspješnog obrazovanja. Kao škola prijavitelj aktivni smo u čitavom nizu programa na svim razinama te u programima i projektima koje sami osmišljavamo te provodimo kako u školi tako i lokalnoj zajednici. Obzirom da uočavamo potencijale i interese naših učenika, imamo čitav niz izvrsnih rezultata od županijske do državne razine. Potičemo istraživački i projektni način rada tijekom cijele školske godine.
OŠ Janka Leskovara Pregrada
Osnovna škola Janka Leskovara nalazi se u Pregradi u Krapinsko-zagorskoj županiji. U školi se sustavno radi identifikacija darovite djece te usmjeravanje i vođenje prema područjima interesa. Prošlih školskih godina sa skupinom darovitih i motiviranih učenika i učitelja u suradnji s Gradskom knjižnicom Pregrada organizirali smo manifestacije pod nazivom Večer znanosti, po uzoru na Znanstveni piknik i slične aktivnosti. Na Večeri znanosti naši su učenici predstavljali zanimljive pokuse, zadatke i manje poznate činjenice. Naša škola aktivno je uključena u međunarodni Projekt Lumen u kojem sudjelujemo sa Županijom. Želja nam je u našim učenicima zapaliti baklju za istraživanje, kreativnost i uživanje u učenju, a znamo da se najbolje uči podučavanjem drugih.
OŠ Pavla Štoosa, Kraljevec na Sutli
OŠ Pavla Štoosa, Kraljevec na Sutli, učenicima kroz izvannastavne aktivnosti i dodatnu nastavu omogućuje predstavljanje različitih aktivnosti koje povezuju više među predmetnih tema kako bi se razvile mlade, kreativne, samostalne, produktivne i odgovorne osobe. Na taj način učenici prepoznaju što im se sviđa i u čemu su dobri. Večer matematike, posjet Parku znanosti, sudjelovanje u projektima Baltazar online, Odmor uz knjigu, natjecanja (Matematička ligica), samo su neke od aktivnosti u koje se entuzijastično uključujemo s ciljem stjecanja novih znanja i vještina na zabavan i pristupačan način. Rad s darovitim učenicima učitelji provode individualiziranim pristupom svakom djetetu. Učenici različitim aktivnostima i programima sudjeluju na lokalnim događanjima.
OŠ Sesvete
Naša škola OŠ Sesvete jedna je najstarijih, a dugo je bila i najveća škola u Republici Hrvatskoj. Danas naša škola ima oko 800 učenika. Učenici naše škole nastoje usvajati znanja i razvijati svoje vještine različitim aktivnostima. Kroz izvannastavne aktivnosti i projektnu nastavu potiče se kreativnost, uključenost u zajednicu i zanimanje za različite znanstvene discipline.
OŠ Sesvetska Sela
Svoju prvu školsku godinu u novoj zgradi započela je 2007./2008. Mi smo škola s čijeg upisnog područja su učenici prije izgradnje nove škole pohađali OŠ Sesvete. Naša zgrada je velika, sadrži dobro opremljene učionice i kabinete. Naš okoliš koji okružuje školu je velik i omogućuje učenicima rekreaciju, boravak u prirodi. Imamo školsko dvorište veličine 27 000 m² zelene površine. Naši učenici su iznimno aktivni i možemo se pohvaliti velikim brojem različitih aktivnosti. Među njima su aktivnosti poput: likovna, keramičarska, foto, lutkarska, recitatorska i dramska grupa, mali botaničari, robotika, klub mladih tehničara, mali i veliki pjevački zbor, orkestar, engleska parlaonica te grupa građanskog odgoja i Globe. Ponosni smo i na naš školski klub Sokol i učeničku zadrugu koji redovito sudjeluju u smotrama i natjecanjima.
OŠ Stjepana Radića Brestovec Orehovički
Osnovna škola Stjepana Radića Brestovec Orehovički sudjelovala je u mnogobrojnim projektima: Škola 2.0, pilot projektu e-škole, pilot projektu kurikularne reforme Škole za život.
Primarni nam je cilj popularizirati znanost, osobito razvijanjem digitalne pismenosti učenika i interdisciplinarnim korištenje IKT resursa u svrhu poboljšanja STEM kompetencija.
Jedan od rezultata svega toga je i 3i učionica za interdisciplinarnost, inovativnost i istraživačko učenje, a i novi Regionalni obrazovni centar.
Učitelji kroz razne izvannastavne aktivnosti omogućuju učenicima da istraže svijet oko sebe kroz razna istraživanja.
Ovim putem bi htjeli prikazati dio naših ideja koje smo zajednički, učenici i učitelji, osmišljavali i realizirali u prethodnom razdoblju.
OŠ Sveti Križ Začretje
OŠ Sveti Križ Začretje aktivno potiče razvoj STEM vještina. U prostorima škole organizirana je manifestacija STEM week 2023. s okruglim stolom STEM za zagorske brege. Realizirani su projekti Hokus-pokus u knjižnici i Girls own STEM. Ugošćeni su projekt STEM tube te Upoznaj Zemlju – zaviri u mikroskop! – radionice Geološkog instituta. Učenici su sudjelovali u manifestaciji Dan i noć PMF-a, na Večeri znanosti u Pregradi te na radionicama Instituta Ruđer Bošković u Tehničkom muzeju Nikola Tesla. U školi su provedena dva STEM eTwinning projekta. Učenici su nagrađivani za svoje projekte na natječaju Generacija NOW te aktivno i uspješno sudjeluju na brojnim natjecanjima iz STEM područja.
OŠ Šime Budinića Zadar
OŠ Šime Budinića Zadar jedna je od najvećih osnovnih škola grada Zadra s više od 900 učenika. U našoj školi se potiču različiti oblici izvannastavnih aktivnosti, projektna, istraživačka i terenska nastava. Učenici sudjeluju u brojnim aktivnostima, velika pozornost je posvećena prirodoznanstvenom pristupu i suvremenim oblicima nastave. Ponosni smo na uspjehe naših učenika na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Anita Mustać je dipl. ing. molekularne biologije, radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Biologije i Prirode. Vodi dodatnu nastavu iz biologije i ekologije, školski je koordinator UNESCO-vog međunarodnog ekološkog projekta SEMEP te je Globe učitelj. Svoj rad temelji na praktičnim radovima, pokusima, problemskim zadatcima i istraživačkom pristupu.
Zrinka Klarin je profesor geografije i sociologije. Radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Geografije. Sudjelovala je u brojnim projektima u suradnji s GLOBE i NASA-om. S učenicima sudjeluje na natjecanjima iz područja ekologije, meteorologije i klimatologije.
OŠ Veliko Trgovišće
Osnovna škola Veliko Trgovišće slovi kao inovativna škola te je željna napretka kako bi svojim učenicima mogla pružiti što kvalitetnije i bolje znanje. Djelatnici su uporni i trude se kako bi osmislili što kvalitetniju nastavu. Škola radi na poticanju međusobne empatije. Osnovna škola ima iskustva u iskustvenom učenju, ali želimo stjecati nova znanja kako bi naše ideje podigli na viši nivo te bi uključili učenike.
Zbog iskustvenog učenja u STEM području odlučili smo se prijaviti na Znanstveni piknik. Naime, djelatnici potiču učenike da uče kroz iskustvo te da sami dolaze do zaključaka u STEM područjima. STEM područje je budućnost naše djece odnosno učenika te želimo njima i ostalim sudionicima pokazati kroz razne aktivnosti novitete u kemiji odnosno životu jer nas kemija okružuje.
Želja nam je sudionicima Znanstvenog piknika približiti inovativnost i iskustveno učenje. Učenici najbolje uče kada stvari opipaju, a naše aktivnosti su upravo takve. Sudionici će moći sami odraditi pokuse i sami doći do zaključaka, a samim time će puno naučiti te će moći primijeniti kroz svakodnevni život.
OŠ Viktora Kovačića Hum na Sutli
Osnovna škola Viktora Kovačića Hum na Sutli smjestila se uz dolinu rijeke Sutle na granici s Republikom Slovenijom.
Već godinama smo eko škola, sudjelujemo u Erasmus+ projektima, a od 2015. godine sudionici smo projekta E-ŠKOLE: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola. S obzirom na specifično govorno područje našeg kraja te da je humski govor uvršten u zaštićeno kulturno dobro u Republici Hrvatskoj, a
nalazi se i na popisu UNESCO-a, provodimo aktivnosti koje pridonose očuvanju istog. Prikupljanjem i zapisivanjem humskih riječi i izraza, čitanjem pjesama i literarnim stvaralaštvom na humskom govoru,
pjevanjem humskih napjeva i pjesama, svakodnevnom govornom i pisanom komunikacijom, nastojimo osvijestiti važnost njegovanja i očuvanja naše kulturne baštine. U tu svrhu provodimo i projektne
dane te surađujemo s lokalnom zajednicom (starački dom, priredbe u organizaciji udruga, posjet obrtnicima, susreti s lokalnim književnicima…). Učenička zadruga Glažuta također doprinosi očuvanju humske kulturne baštine izradom tradicijskih predmeta.
OŠ Vladimir Bosnar Stubičke Toplice
Osnovna škola Vladimir Bosnar stubičke Toplice broji oko 200 učenika. Učenici sudjeluju u brojnim
izvannastavnim aktivnostima i različitim projektima. U sklopu izvannastavnih aktivnosti usvajamo i učimo o novim tehnologijama (robotika, 3D printer), te stečena znanja nadopunjujemo i proširujemo na redovnoj nastavi fizike, kemije, matematike, informatike i td. Svojim znanjem i iskustvom uspijevamo pobuditi interes za znanost kod djece i učenika, te im dati priliku da doista pokažu što znaju. Činimo da nastava matematike, fizike i informatike uz korištenje 3D printera i drugih pomagala bude još zanimljivija kako bi učenici istraživanjem, pokusima spoznavali o svijetu oko nas.
OŠ Vladimir Nazor Budinščina
OŠ Vladimir Nazor Budinščina kroz svoje kurikularne aktivnosti provodi aktivnosti u području popularizacije znanosti kroz sudjelovanje u raznim natjecanjima, smotrama i aktivnostima kao što su sudjelovanje na Festivalu matematike, organizacija večeri matematike u našoj matičnoj i područnoj školi, sudjelovanje i organizacija natjecanja mladih robotičara, sudjelovanje u projektu Djevojčice u STEM-u, Tjedan mozga, posjete Znanstvenom pikniku, poticanje ljubavi prema znanosti kroz dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti.
U PŠ Hrašćina koja djeluje u sklopu škole posebno se njeguje ljubav prema astronomiji, te se ulažu napori u popularizaciji iste kroz različite aktivnosti kao što su Astro kamp, Astro park - edukativna izložba planeta u dvorištu škole, a u planu su i nove aktivnosti.
OŠ Vladimir Nazor Trenkovo
Osnovna škola "Vladimir Nazor" smještena je u idiličnome slavonskome mjestu Trenkovo, udaljenom desetak kilometara od Požege, tik uz barokni dvorac. U njezinome sastavu je i područna škola koja se nalazi u Mihaljevcima. Škola broji 117 učenika. Uz redovan i izboran rad u nastavi učenici su u mogućnosti birati mnogobrojne izvannastavne aktivnosti. U njima potvrđuju svoje interese i sposobnosti te tako kvalitetno provode slobodno vrijeme. Učenici i djelatnici škole vrlo aktivno sudjeluju u brojnim školskim i izvanškolskim projektima. Škola je eksperimentalno sudjelovala u projektu e-škole, a ove godine krećemo i s eksperimentalnim programom cjelodnevne nastave.
Školu okružuje prekrasan njegovani park te sportska igrališta. Ekološka svijest se gaji godinama te učenici rado sudjeluju u svim akcijama vezanima za očuvanje i njegovanje okoliša. Prošle školske godine bili smo gosti Udruge Profesor Baltazar na Znanstvenom pikniku sa svim učenicima od 3. - 8. razreda. Oduševljeni viđenim, odlučili smo i sami sudjelovati na pikniku kao izlagači.
OŠ „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija
OŠ „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija sastoji se od matične škole i dviju područnih škola Ičići i Veprinac. Već godinama provodimo projekte koji pridonose popularizaciji znanosti. Pripadamo prvoj generaciji Međunarodnih ekoškola RH i stekli smo platinasti status 2021. godine za izvanredna postignuća u edukaciji i menadžmentu o održivom razvoju, stalnom unapređenju uređenja okoliša škole i šire zajednice te promicanju ekološke svijesti. Također smo 20 godina bili aktivna GLOBE škola te smo u sklopu tog programa sudjelovali s učenicima na državnim natjecanjima s različitim istraživačkim projektima. Krenuli smo korak dalje u provedbi ekoloških aktivnosti i prirodni slijed je uvođenje tehnologije u školu koja nam može pomoći da praćenjem podataka spoznamo naše navike i na koji način koristimo energiju. Stoga u suradnji s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla provodimo projekt pod nazivom „Pametna škola“ čiji je cilj razumijevanje svrhe i načina korištenja novih tehnologija poput Internet stvari (IoT) u cilju optimalnijeg korištenja energije.
Rudarsko-geološko-naftni fakultet (RGNF)
Rudarsko-geološko-naftni fakultet (RGNF) visoko je učilište u sastavu Sveučilišta u Zagrebu, koje ustrojava i izvodi sveučilišne studije te se bavi znanstvenim i stručnim radom u znanstvenom području tehničkih znanosti − znanstveno polje Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo i u znanstvenom području prirodnih znanosti − znanstveno polje Geologija.
Preddiplomski i diplomski studijski programi RGNF-a konceptualno i izvedbeno odgovaraju suvremenim studijima rudarstva, geologije, geološkog inženjerstva i naftnoga rudarstva, kakvi se danas izvode na uglednim europskim i svjetskim visokim učilištima. Iako za studije RGNF-a postoji značajan i stalan interes, specifičnost struka koje se obrazuju zahtijeva kontinuirani rad na upoznavanju javnosti s rečenim strukama koje su među manje poznatima u STEM području, a od izuzetnog su značaja za razvoj društva, jer se, među ostalim, bave planiranjem opskrbe i zaštitom podzemne vode, procjenom rezervi i pridobivanjem energenata, pridobivanjem ruda i kamena kao sirovine za građevinarstvo, metalurgiju, kemijsku industriju i dr.
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica
Srednja škola „August Šenoa“ Garešnica obrazuje učenike u programima: opća gimnazija, grafički tehničar, turističko-hotelijerski komercijalist, kuhar, konobar, stolar, instalater grijanja i klimatizacije i frizer. Redovito provodimo različite aktivnosti i projekte poput SallyRide EarthKAM-a, Sunčanog sata, Camera obscura i camera lucida, STEAM Fraktali – svuda oko nas i sl. Škola je suorganizator Garešnica Infinity Festivala, a provodimo i školski projekt Popularizacija znanosti (s naglaskom na STE(A)M područje) kroz koji djeci i mladima želimo približiti znanost, tehnologiju, edukaciju, kulturu i baštinu na interaktivan, zanimljiv, istraživački i zabavan način.
Srednja škola Bedekovčina
Srednja škola Bedekovčina strukovna je škola u kojoj se školuje oko 580 učenika u tri učilišta: graditeljskom, medicinskom i poljoprivrednom.
Učenici mogu upisati 18 različitih zanimanja u petogodišnjem, četverogodišnjem, trogodišnjem i dvogodišnjem trajanju. U školi se osim formalnog obrazovanja, provode i brojni europski projekti (Erasmus+), škola sudjeluje u projektima koji se organiziraju na nacionalnoj razini ili ih provodi Osnivač, odnosno lokalna zajednica.
U sastavu škole djeluje akreditirani laboratorij za ispitivanje građevinskih materijala i certificiranje betonara, te pedološki laboratorij u kojem se provodi kemijska analiza tla. Ovogodišnjim sudjelovanjem na Znanstvenom pikniku prezentirali bi važnost znanosti i znanja u suvremenoj poljoprivrednoj proizvodnji.
Srednja škola Duga Resa
Srednja škola Duga Resa škola je koja potiče razvoj talenata i kreativnosti svojih učenika, njeguje zajedništvo i timski rad uz poticanje izvrsnosti učenika u područjima njihovog interesa zbog čega učenici postižu visoke rezultate na brojnim natjecanjima. Školu pohađaju mladi gimnazijalci, medijski tehničari, modni tehničari, grafički dizajneri i puškari. U cilju motiviranja mladih za bavljenje znanošću u sklopu škole organiziraju se predavanja znanstvenika iz različitih područja, radionice za potencijalno darovitu djecu osnovnih škola grada Duge Rese, ali i razne aktivnosti u svrhu popularizacije znanosti za širu javnost poput Dana znanja, STE(a)M-a uz Mrežnicu, Tjedna matematike i Ljetnog znanstvenog kampa u koje uključujemo gimnazijalce, ali i učenike strukovnih smjerova koji nas prate objektivima kamera i fotoaparata, te aktivno sudjeluju u stvaranju promidžbenih materijala.
Srednja škola Jelkovec
Srednja škola Jelkovec je elektrotehnička škola u kojoj se učenici školuju za zanimanja tehničar za elektroniku, tehničar za računalstvo i elektrotehničar. U sklopu redovne nastave učenici imaju laboratorijske vježbe, koje, ovisno o godini obrazovanja čine 20% do 30% satnice. Učenici rade vježbe i pokuse na kojima moraju zaključiti o pojavi (npr. iz fizike) ili vježbe na kojima uče primijeniti stečena teorijska znanja iz programiranja i elektronike. U okviru dopunske nastave učenici imaju priliku proširiti svoje znanje iz područja robotike i programiranja, matematike, elektronike i astronomije. U školi se organiziraju natjecanja učenika iz matematike, fizike i strukovnih vještina. Također, učenici sudjeluju na smotrama radova iz elektronike i fizike.
Srednja škola Krapina
SŠ Krapina ima za cilj da kod učenika razvija istraživački potencijal kao i vještine logičkog i kritičkog mišljenja. Kako bi to uspješno realizirali učenicima se nudi dodatna i fakultativna nastava (gimnazija 100 +) iz STEM područja, radionice za darovite učenike, a provodi se i integrirana nastava Dan prirodoslovlja.
Srednja škola Pregrada
U SŠ Pregrada učenici sadržaje iz prirodnih znanosti imaju mogućnost produbiti i proširiti kroz sljedeće aktivnosti:
- EKO škola (EKO projekti)
- Večer znanosti u Pregradi (radionice iz STEM područja)
- Dan otvorenih vrata škole (radionice koje populariziraju STEM područje)
- terenska nastava
Srednja škola Zabok
Srednja škola Zabok djeluje u dva obrazovna područja: ekonomija i trgovina te turizam i ugostiteljstvo i niz je godina gradila renome tražene škole u oba područja. U statusu je Regionalnog centra kompetencija u turizmu i ugostiteljstvu i ambasadora EU Parlamenta. Već dvije godine zaredom smo ili bili domaćini ili usko uključeni u proslavu Dana Europe u Zagrebu, te organizirali niz sajmova, konferencija, edukacija, natjecanja, manifestacija, studijskih putovanja, a sve s ciljem modernizacije nastavnog procesa i povećanja kompetencija svih uključenih dionika.
Želja nam je prikazati ostalima što i kako radimo. Škola smo na temeljima društvenih znanosti i to možemo kroz niz zabavnih i atraktivnih aktivnosti pokazati, a usput promovirati temeljne vrijednosti, načela i principe na kojima funkcionira EU kao zajednica država ogromnih različitosti.
Srednja škola Zlatar
Srednja škola Zlatar u svom programu nudi opću gimnaziju, tehničara za logistiku i špediciju, tehničara za računalstvo i upravnog referenta. Naši gimnazijalci redovito sudjeluju na natjecanjima eksperimentalnih radova iz fizike, a tehničari za računalstvo sudjeluju na smotri praktičnih radova iz područja elektrotehnike i računalstva. Upotrebljavaju najnovije tehnologije te uz pomoć njih stvaraju inovativne ideje.
Sveučilište u Zagrebu Geotehnički fakultet
Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu izvodi prijediplomski, diplomski i doktorski studij Inženjerstvo okoliša. Naši studijski programi pokrivaju teme gospodarenja otpadom, zaštite okoliša, zaštite voda, geotehnike, zelene energije i kružnog gospodarstva te otvaraju vrata u područje tzv. zelenih poslova.
Kroz ovaj događaj želimo upoznati učenike osnovnih i srednjih škola s ovim segmentom STEM područja te podići svijesti o važnosti interdisciplinarnog pristupa realizaciji projekata u okolišu kao temelja za budućnost.
Kroz Znanstveni piknik predstavit ćemo projektne aktivnosti na fakultetu - pročišćavanje vode i zraka pomoću Sunca (solarna fotokataliza), utjecaj potresa na okoliš (geotehnika, likvefakcija tla, seizmička oprema), tiskani materijali sa drugih znanstvenih projekata na fakultetu.
Sveučilište u Zagrebu Stomatološki fakultet
Stomatološki fakultet je visokoobrazovna institucija u području biomedicine. U obrazovanju studenata uključeno je i područje STEM-a. Osim obaveznih kurikularnih bazičnih predmeta u koje su uključeni predmeti kemija, fizika, biologija te kasnije pretklinički i klinički medicinski i stomatološki predmeti, studenti su razvili izvrsne izvankurikularne aktivnosti koje uključuju i popularizaciju znanosti. Većina naših istraživanja unutar projekata koji se izvode na fakultetu, financiranih od strane Hrvatske zaklade za znanost, kao i ona izrađena u okviru detorsion studija, izvrsna su podloga za promoviranje znanstvenog pristupa široj javnosti. Fakultet je sudjelovao u projektu “Popularizacijom STEM-a do očuvanja javnog zdravlja” kojeg provodi udruga HU-HIV financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda u okviru programa “Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a” od 12.05.2021. do 12.05.2023. Zadatak Stomatološkog fakulteta jest osmišljavanje edukacijskih modula i edukacija edukatora koji će u osnovnim i srednjim školama održati predavanja u svrhu popularizacije STEM-a u kontekstu javnoga zdravstva i znanosti. Stomatološki fakultet već je sudjelovao prethodnih godina u Znanstvenim piknicima.
Studentska sekcija Hrvatskog kemijskog društva: PO „Entropija“
Popularizacijski odjel (PO) „Entropija“ projekt je Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva s ciljem popularizacije prirodoslovnih znanosti i drugih STEM područja.
Projekt je namijenjen srednjim školama te višim razredima osnovnih škola, a provodi se održavanjem radionica i predavanja uz izvođenje atraktivnih demonstracijskih pokusa. Tijekom predavanja pokušavamo približiti i međusobno povezati kemijske i fizikalne (svjetlost, zvuk, eksplozija, toplina…) procese. Predavanja se temelje na pojmovima iz područja pirotehnike, vatrometa, oksidacijsko-redukcijskih reakcija, reakcija gorenja, rocket sciencea, luminiscencije (reakcije tijekom kojih se oslobađa svjetlost – kemiluminiscencija, triboluminiscencija, fosforescencija, fluorescencija) i drugo. Uz pomoć studenata djeca samostalno pokušavaju razmisliti i objasniti pokuse koje su vidjeli.
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok
Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok je srednja umjetničko-strukovna škola smještena na adresi Prilaz prof. Ivana Vrančića 5. u Zaboku.
U školi obrazujemo učenike u dva sektora obrazovanja:
- Umjetnost (područje rada likovne umjetnosti i dizajna – industrijski i grafički dizajn i dizajn odjeće te srednjoškolsko glazbeno obrazovanje)
- Grafičke tehnologije i audiovizualno oblikovanje (zanimanja: medijski tehničar, web dizajner, grafički tehničar pripreme, grafički urednik – dizajner).
Bogatim i inovativnim školskim kurikulumom, različitim projektima i suradnjama s lokalnom i međunarodnom zajednicom, povećavamo kvalitetu rada i pridonosimo afirmaciji škole u širem okruženju.
Odlika naše škole podrazumijeva promicanje kreativnosti, likovnog stvaralaštva i vizualnog oblikovanja, glazbene i filmske umjetnosti, dizajna i modnog izričaja uključujući suradnju s međunarodnim institucijama, školama i udrugama kroz rad na projektima, izložbama, festivalima i drugim medijskim nastupima.
Stvarajući most između znanosti i umjetnosti, nastavljamo njegovati radoznalost, raznolikost interesa te cjeloživotno učenje kod naših učenika, pripremajući ih za buduće izazove i prilike.
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci, najveća strukovna škola u regiji, u svojih 60 godina postojanja kontinuirano potiče aktivnosti u području znanosti. Kao strukovna škola, sa velikim brojem sati struke – strojarske, elektro i graditeljske ima sve potrebne predispozicije za popularizaciju iste. Elektro struka u sklopu nastave fizike ima laboratorijske vježbe, gdje tijekom sve četiri godine školovanja izvode eksperimentalni dio nastave i na taj način se upoznaju sa različitim znanstvenim područjima. U školi duži niz godina rade nastavnici koji svoju ljubav prema prirodnim znanostima prenose na svoje učenike. „Posljedice“ njihove kvalitetne suradnje vidljive su u višegodišnjem sudjelovanju naše Škole na Festivalu znanosti i Znanstvenom pikniku. Ne samo da smo dobri u struci, ostvarujemo uspješnu suradnju sa brojnim školama u Republici Hrvatskoj. Ove godine sa nama je kolegica iz Gimnazije Matije Antuna Reljkovića koja nam daje poseban „kemijski štih“.
Tiflološki muzej
Tiflološki muzej bavi se problematikom osoba s invaliditetom, a poglavito osoba oštećena vida, što ga čini jednim od rijetkih specijalnih muzeja u Europi. Jedan od njegovih glavnih ciljeva je upoznavanje šire zajednice sa svijetom osoba s invaliditetom te poticanje razumijevanja i tolerancije prema drugačijima. Putem različitih programa kao što su izložbe, radionice i predavanja s područja edukacijske rehabilitacije, psihologije, medicine i pedagogije potičemo skladne i tolerantne odnose među ljudima.
Udruga za robotiku Futura
Udruga Futura ima za cilj educirati učenike iz robotike. Potrebe za robotikom su sve izraženije, pa tako i naša udruga želi unaprijediti vještine i znanja učenika u osnovnim i srednjim školama, te kod predškolaca u vrtićima, i pokazati sve dobre strane robotike. Naš cilj je osposobiti učenike za samostalno izrađivanje i programiranje robota.
Aktivnosti koje provodimo su:
- prepoznati osobne kompetencije učenika
- razviti vještine izrađivanja robota
- razviti vještine programiranja
- primijeniti nova znanja i tehnologije u radu
- izgraditi pozitivan stav prema robotici
- osposobiti učenike za kreativno rješavanje zadataka
Udruga informatičara BBŽ i IV osnovna škola Bjelovar
U sklopu EU projekta Bjelovarski Robotički Centar, a u organizaciji Udruge informatičara Bjelovarsko -bilogorske županije te s partnerskom organizacijom IV. osnovnom školom Bjelovar, nabavljen je i humanoidni robot NAO.
Cijeli projekt BRC-a pored ostalog, služi i za popularizaciju Robotike u sustavu STEM-a (vrijednost cca 300 000 €).
Osim radionica za učitelje i učenike, snimljen je određeni video materijal.
Sam robot je vrlo zanimljiv, te može izvoditi neke predprogramirane radnje i pokrete. Ima mogućnost primanja glasovnih naredbi i izvođenja glazbe.
Udruga SFERIA Garešnica
Udruga SFERIA Garešnica ima za cilj promicanje i približavanje znanosti, tehnologije, edukacije, kulturne i prirodne baštine djeci i mladima na interaktivan i zabavan način te poticanje njihove znatiželje, maštovitosti i kreativnosti, razvijanje praktičnih vještina, istraživačkog duha, analitičkog i kritičkog mišljenja, socijalnih i komunikacijskih vještina te kognitivne fleksibilnosti kao pripreme za život.
Udruga je suorganizator Garešnica Infinity Festivala.
Realizira radionice iz STEAM područja.
Udruga studenata biologije – BIUS
BIUS je studentska udruga koja okuplja ambiciozne, svestrane i kreativne studente biologije. Bavi se edukacijom, promocijom i popularizacijom biologije kao znanosti. Studenti svojim inicijativama usavršavaju svoja znanja te tako stvaraju temelje za nastajanje budućih stručnjaka. Osnovni ciljevi Udruge su poticanje i unapređenje kulturnih, zabavnih, sportskih i edukativno-istraživačkih djelatnosti studenata; vrednovanje, očuvanje i zaštita prirode i bioraznolikosti. Sudjelovanjem na različitim manifestacijama educiramo javnost o našem radu te promičemo gore navedene vrijednosti.
VIDI X
VIDI X je edukacijsko-tehnološki projekt koji dovodi napredno prvo hrvatsko razvojno mikroračunalo i sustav STEM edukacije u škole.
VIDI X je već prisutan u 150 škola diljem Hrvatske, čiji učenici i profesori, uz stjecanje STEM znanja, razvijaju brojne kreativne i inovativne projekte. VIDI X se koristi i na vodećim hrvatskim tehnološkim fakultetima gdje se razvijaju njegove nove primjene u obrazovanju. Zanimljivo je da se VIDI X kao hrvatski proizvod koristi i u američkim javnim školama kao sredstvo za STEM edukaciju.
Virtualci
Naziv: Virtualna povijest
Virtualci - Udruga za razvoj i promicanje kreativnog i digitalnog obrazovanja. Cilj Udruge je poticanje igrifikacije u nastavnom procesu kroz okupljanje djece, mladeži i odraslih koja se žele educirati kroz igru i interakciju te razvitak odgojnih i moralnih vrijednosti kod svojih članova te se poseban naglasak daje na korištenje informacijsko telekomunikacijskih tehnologija; poticanje stručnog usavršavanja predavača, osoba osposobljenih za rad u obrazovnim ustanovama i drugih osoba od značaja za djelovanje Udruge; poticanje mladih na druženje i razvijanje društvenih vještina; promicanja, razvitka i unapređenja poticanje i promicanje korištenje informacijsko-komunikacijskih tehnologija u nastavi društvenih i svih ostalih predmeta.
VII. gimnazija
Zajednica tehničke kulture Zadarske županije
Zajednica tehničke kulture Zadarske županije djeluje na području Zadarske županije i Grada Zadra te za ishodište svojega rada i djelovanja ima istraživanja, procjenu i poticanje raznih oblika i sadržaja rada u tehničkoj kulturi, najčešće s darovitim i talentiranim mladim ljudima. Zajednica sukladno svojim ciljevima djeluje na području tehničke kulture te obrazovanja, znanosti i istraživanja. Zajednica, njezine članice i udruge koje su u njih učlanjene, osobitu pozornost posvećuju izvanškolskom i izvannastavnom odgoju i obrazovanju djece i mladih, kao i popularizaciji tehničke kulture. Odgoj i obrazovanje u različitim djelatnostima tehničke kulture utječe na razvoj inovacija i kreativnosti kod djece i mladih, njihovom odabiru strukovnih ili tehničkih škola, tehničkih fakulteta i zanimanja, što je temelj poduzetništva i gospodarskog razvoja naše županije i zemlje. Kroz program Zajednice i njenih udruga članica stimuliramo stvaralaštvo i svrsishodno angažiranje u slobodnom vremenu stvarajući interes među djecom i mladima da kroz upoznavanje s radom udruga i sami vide svoje mjesto u njima. Udruge i oblici djelovanja koji čine Zajednice su sljedeći:
Aeroklub „Zadar“, Zadar
Astronomsko astronautičko društvo „Zadar“, Zadar
CB radio klub „Donat“, Zadar
Društvo energetičara „Zadar“, Zadar
Društvo informatičara „Zadar“, Zadar
Društvo pedagoga tehničke kulture „Zadar“, Zadar
Foto klub „Kornat“, Zadar
Foto-kino-video klub „Zadar“, Zadar
Foto video film atelje Karin, Karin
Hrvatska gorska služba spašavanja – Stanica Zadar, Zadar
Planinarsko društvo „Paklenica“, Zadar
Planinarski klub „Sveti Bernard“ Zadar
Radio klub „Jadera“, Zadar
Radio klub „Zadar“, Zadar
Ronilački klub „KPA Zadar“, Zadar
Ronilački klub „Sveti Roko“, Bibinje
Udruga tehničke kulture „Faust Vrančić“, Obrovac
Udruga za audiovizualnu umjetost “Jedina solucija”, Pridraga
“Astronomska udruga Zadar”, Zadar
Udruga „Zadar Developers Hub“, Zadar