SUDIONICI
ALGEBRA
Algebra (www.algebra.hr) je najveća i najbrže rastuća obrazovna grupacija u Hrvatskoj. Tijekom 20 godina postojanja, obrazovne programe raznih vrsta u Algebri završilo je više od 120.000 pojedinaca, a godišnje u njezin obrazovni sustav ulazi oko 15.000 polaznika razne dobi. Algebra je usmjerena na visoko obrazovanje (preddiplomske i diplomske studije), obrazovanje odraslih (cjeloživotno obrazovanje), korporativna školovanja, pripreme za maturu, digitalno obrazovanje učenika osnovnih škola i eLearning projekte.
ANIMAFEST
Organizatori Svjetskog festivala animiranog filma – ANIMAFEST ZAGREB, a uz animirane filmove bave se distribucijom dokumentarnih, igranih i TV djela iz vlastite produkcije.
Od svog osnutka 1972. godine ovaj festival kroz svoje natjecateljske programe, retrospektive, prezentacije, izložbe, pitching forume, predavanja, nagrade, panorame, radionice i sve ostale popratne sadržaje postojano utječe i uvelike doprinosi kako likovnom životu svoga grada, tako i promociji umjetnosti animacije u cijelom svijetu.
BEE8BIT
Bee8Bit je domaća radinost u kojoj već 6 godina od plastike nastaju omiljeni likovi iz video igrica, crtića, stripova, filmova... Dovodi ih u stvarnost te ih pretvara u pikselizirani nakit i ukrase za dom. Potražite najšareniji kutak jer vas u njemu čeka društvo Super Maria, Minecrafta, Baltazara i mnogih drugih.
BITE ART
Bite Art su jedinstveni umjetnički keksi koje je kreirala umjetnica Ana Šerić, kao dio autorskog projekta “Edible art”, s ciljem promocije Hrvatske jednim dojmljivim proizvodom.
To su tradicionalni keksi uzdignuti na novu razinu – obogaćeni reprodukcijama hrvatskih umjetničkih djela i transformirani u interaktivni suvenir koji angažira osjetila i dira u srce.
BIUS
Udruga studenata biologije – BIUS bavi se edukacijom, promocijom i popularizacijom biologije kao znanosti. Stvara priliku za usavršavanje studenata te ih priprema za njihov budući rad.
CARNET
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET je javna ustanova koja djeluje u sklopu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta na području informacijskih i komunikacijskih tehnologija te njihovih primjena u obrazovanju, u rasponu od mreža i internetske infrastrukture, preko e-usluga, do sigurnosti te korisničke podrške. CARNET-ove usluge u jednakoj su mjeri dostupne obrazovnim ustanovama (od osnovnoškolskog obrazovanja do visokog obrazovanja, uključujući znanstveno-istraživačke centre i institute), pojedinačnim korisnicima te drugim javnim ustanovama, poput bolnica, određenih ministarstava itd. CARNET trenutačno povezuje gotovo 1400 škola i više od 250 akademskih ustanova, od kojih 35 pripada zdravstvenoj zajednici (klinički bolnički centri). Kako bi unaprijedio postojeće usluge koje pruža svojim korisnicima, kao i svoj način poslovanja, CARNET redovito pokreće i sudjeluje u različitim projektima, kako domaćim, tako i međunarodnim. Među projektima sufinanciranim iz fondova EU valja spomenuti projekt e-Škole, koji kroz informatizaciju unapređuje obrazovni sustav Republike Hrvatske, te projekt Scientix, koji promiče i podržava suradnju nastavnika prirodoslovno-matematičke i tehničke grupe predmeta (STEM) diljem Europe.
CENTAR ZA ODGOJ I OBRAZOVANJE DUBRAVA
Centar za odgoj i obrazovanje Dubrava je ustanova koja djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom pruža socijalne usluge i provodi program srednjoškolskog obrazovanja (gimnazija, strukovno obrazovanje, industrijsko – obrtnička zanimanja i programi za učenike s većim teškoćama). Učenici su uključeni i u rehabilitaciju, s ciljem pripremanja za što samostalniji život. U Centru se provodi niz aktivnosti orijentiranih na znanstvena područja, a veliki broj naših učenika, unatoč svojim teškoćama, nakon završetka srednje škole upisuje prirodoslovne fakultete.
CENTAR ZA UMJETNOST I MEDICINU
Centar za umjetnost i medicinu, Klinike za tumore, Kliničkog bolničkog centra Sestre milosdrnice, bavi se utjecajem prostora, umjetnosti i kreativnih psihoterapija na pacijente, njihove obitelji i djelatnike.
Na Znanstvenom pikniku je Centar odlučio staviti naglasak na pojedince i što žele promijeniti u javnom/zajedničkom prostoru...Želimo otvoriti mogućnost mijenjanja svoje okoline kao način podizanja kvalitete javnog prostora i sadržaja te poboljšanja kvalitete života nas samih. Ove godine istaknuta je važnost vizualizacije zvuka i oblika kroz glazbene i likovne radionice.
DESETA GIMNAZIJA IVAN SUPEK
X. gimnazija "Ivan Supek" je jedna od najvećih gimnazija u Hrvatskoj. U školi postoje 4 moguća usmjerenja: opće, prirodoslovno-matematičko, te opće i prirodoslovno-matematičko usmjerenje uz skupinu predmeta na engleskom jeziku. Uspješni smo u njegovanju i poticanju kreativnosti, individualnog pristupa i osobne odgovornosti. Naši učenici osvojili su brojne nagrade na raznim natjecanjima i sudjeluju u različitim grupama. Škola je nedavno postala članica ASEF-a (Azijsko-europske fondacije) pri kojoj škola sudjeluje u 12 projekata. Osim toga, školi su odobrena tri ERASMUS projekta, DISCO, TIDE i projekt medijacije „Izvan konflikta“. Škola je i Cambridge ispitni centar, te Goethe škola i učenici imaju mogućnost polaganja međunarodnih ispita. Vrlo smo aktivni u volontiranju i sudjelujemo u radu više volonterskih udruga na temelju čega smo 2015 dobili nagradu Ponos Hrvatske.
DVD ZAGREB, DVD GRANEŠINA, DVD JARUN
Vatrogasci i vatrogasna djeca educiraju djecu o pravilnom postupanju i ponašanju u slučaju požara.
eSTUDENT
eSTUDENT je studentska udruga nastala 2004. godine inicijativom proaktivnih studenata i asistenata sa željom da Udruga i njeni članovi budu inicijatori promjena, steknu praktično iskustvo i razviju mrežu znanja. Udrugu, projekte, radionice i inicijative vode sami studenti motivirani i voljni mijenjati okruženje u kojem žive na bolje. Cilj eSTUDENTa je studentima pružiti dodatnu edukaciju kroz niz projekata, potpora te podizanje kvalitete studija te tako utjecati povoljno i na širu okolinu.
FABLAB
Na prostoru FabLaba moći će se probati nekoliko tehnologija virtualne i proširene stvarnosti, eksperimentirati s bio senzorima, digitalizirati svoje crteže i prenositi ih na reciklirane materijale, izrađivati otiske u glini, natjecati i crtati s ludim četkicama za zube i sl.
Sudionici će dobiti uvid u mogućnosti koje nude digitalne tehnologije, ali i njihovo povezivanje s analognim tehnologijama dijelom u području kružne ekonomije, recikliranja materijala i sl. Vidjet ćete kako se utrkivati starim četkicama za zube, dizajnirati svoju vlastitu futrolu za mobitel s vlastitim crtežom, hakirati tuđe pokrete, raditi s 3D olovkom.
GALERIJA ANTUNA AUGUSTINČIĆA
Galerija Antuna Augustinčića - kao muzej skulpture - predstavit će svoj interaktivni kiosk sa posebno osmišljenim aplikacijama koje će posjetiteljima nuditi zanimljive spoznaje o skulpturi kao grani umjetnosti te o Augustinčićevom kiparskom opusu koji se čuva u klanječkom muzeju.
GEOCASHING
Udruga promiče međunarodnu igru Geocaching kroz sudjelovanje u zajednici kao drugačiji pristup svakodnevnim aktivnostima, animiranju djece ili dodatnoj ponudi za turiste.
Geocaching je igra traženja skrivenog blaga koristeći GPS tehnologiju namijenjena druženju, zabavi i istraživanju svijeta.
Blago se skriva kako bi nam otkrilo zanimljivu lokaciju (prirodnu, arhitekturalnu, urbanu...) ili ispričalo interesantnu priču (povijesnu, geološku, tehnološku...).
GEODETSKI FAKULTET
Geodetski fakultet je dio mreže Copernicus Relayja i Copernicus Academyja organiziranih od strane Europske komisije te je nacionalni predstavnik Hrvatske. Zadaća Copernicus Relayja je promicati korištenje podataka i servisa Copernicus programa Europske unije, dok je zadaća Copernicus Academyja promicati znanje i sve oblike stjecanja znanja na nacionalnoj razini.
U cilju ispunjenja ciljeva i zadaća Copernicus Relayja i Copernicus Academyja Geodetski fakultet je uspostavio Copernicus Office Croatia (CROC), web stranicu http://science.geof.unizg.hr/copernicus/, te asocijaciju Copernicus dionika.
CROC organizirano nastupa i predstavlja Copernicus program na događanjima kao Festival znanosti (travanj 2017.), Znanstveni piknik ili kao što će biti International Geodesy Student Meeting u Zagrebu (lipanj 2017.) te Hrvatski IPP & Inspire dan (listopada 2017.)
GIMNAZIJA ANTUN GUSTAV MATOŠ
Gimnazija Antuna Gustava Matoša trenutno provodi dvogodišnji projekt Lumen koji se financira iz Europskog socijalnog fonda. Projekt je namijenjen poticanju rada s nadarenom djecom, s naglaskom na biologiji, kemiji i fizici.
Međunarodna smo ekoškola te imamo školski arboretum inspiriran pričom o staroslavenskim vjerovanjima Hrvata o drveću. Škola redovito sudjeluje u raznim projektima za mlade, odnosno kao partner u međunarodnim projektima ili razmjenama.
Brojne su aktivnosti kroz koje zajedno sa svojim učenicima učimo i širimo svoja znanja i spoznaje, kao i vještine i stavove.
GRADIONICA
Udruga Gradionica bavi se predajom znanja iz STEAM područja djeci osnovnoškolskog uzrasta te mentorima i nastavnicima zainteresiranim za takvu vrstu rada u nastavi.
To radimo uz pomoć nastavnog plana „LEGO Edukacija“ odobrenog od MZOS i AZOO kao nastavnog i izvannastavnog programa.
Polaznici se kroz njima poznatu "igračku" brzo uključuju u vježbe i na praktičan način upoznaju principe rada strojeva i sustava koji ih okružuju. Praktični rad je zapravo suština ovih učionica jer djeca aktivno primjenjuju stečeno znanje i tako usvajaju sadržaj predavanja. Tijekom predavanja veliki naglasak daje se na razumijevanju i raspravu o zadanoj temi, te uviđanju prednosti i mana određenog dizajna. Djeca se tada uče primati i davati kritike, precizno i pošteno uspoređivati rezultate, te konačno odabrati najbolju ideju.
HOTELIJERSKO-TURISTIČKA ŠKOLA ZAGREB
Virtualci - Udruga za razvoj i promicanje kreativnog i digitalnog obrazovanja. Cilj Udruge je poticanje igrifikacije u nastavnom procesu kroz okupljanje djece, mladeži i odraslih koja se žele educirati kroz igru i interakciju te razvitak odgojnih i moralnih vrijednosti kod svojih članova te se poseban naglasak daje na korištenje informacijsko telekomunikacijskih tehnologija; poticanje stručnog usavršavanja predavača, osoba osposobljenih za rad u obrazovnim ustanovama i drugih osoba od značaja za djelovanje Udruge; poticanje mladih na druženje i razvijanje društvenih vještina; promicanja, razvitka i unapređenja poticanje i promicanje korištenje informacijsko-komunikacijskih tehnologija u nastavi društvenih i svih ostalih predmeta.
HRVATSKI RADIOAMATERSKI SAVEZ
Hrvatski radioamaterski savez kao jedan od pokretača tehničke kulture već 69 godina promiče radioamaterizam na način da razvija i potiče razvoj radijskih komunikacijskih tehnika u Republici Hrvatskoj.
Programima cjeloživotnog tehničkog obrazovanja prvenstveno djece i mladih, ali i odraslih osoba, omogućava se stjecanje kompetencija u području radioamaterizma, ali i tehničke kulture općenito, što pak posredno vodi do usmjeravanja mladih u STEM područje čime se doprinosi povećanju njihove konkurentnosti na tržištu rada, zapošljivosti te poticanju gospodarskog rasta općenito.
HRVATSKI SAVEZ SLIJEPIH
Hrvatski savez slijepih je krovna udruga slijepih i sastoji se od 27 temeljnih udruga te već više od 70 godina brine o slijepim osobama. Sustavno se istražuju mogućnosti vezane uz asistivne tehnologije te različita pomagala za slijepe osobe. Aktivno se radi na poboljšanju karakteristika određenih pomagala sukladno povratnim informacijama od strane korisnika. Govorna pomagala i brajevo pismo otvaraju vrata slijepim osobama u svijet samostalnosti i znanosti. Savez je proveo više od 113 projekata kojima jača kompetencije slijepih osoba i kojima pruža određene socijalne usluge.
HRVATSKA ZAJEDNICA TEHNIČKE KULTURE
Hrvatska zajednica tehničke kulture krovna je udruga tehničke kulture u Republici Hrvatskoj koja je usmjerena na razvoj i promociju tehničke kulture u Republici Hrvatskoj, s naglaskom na izvanškolske i izvannastavne aktivnosti za djecu i mlade.
U 70 godina kontinuiranog djelovanja na području Republike Hrvatske Hrvatska zajednica tehničke kulture stvorila je čvrstu mrežu članica koje svojim ljudskim i materijalnim resursima grade temelj neformalnog obrazovanja, kao izravne nadgradnje sustava formalnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj.
Aktivnosti cjeloživotnog obrazovanja djece i mladih, učitelja tehničke kulture i ostalih građana, Zajednica provodi samostalno ili u suradnji sa svojim članicama u Zagrebu, u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici ili diljem Republike Hrvatske.
HRVATSKO FIZIKALNO DRIŠTVO
Sekcija se bavi pitanjima od interesa studentima fizike u njihovom edukativnom i istraživačkom razvoju. Za studente organiziramo posjete laboratorijima te razna predavanja. Naša udruga je aktivni član međunarodne udruge studenata fizike, a nedavno smo organizirali i međunarodnu konferenciju za članove iste. Popularizacijom znanosti se bavimo već preko desetljeća, s projektom začetim za međunarodnu godinu fizike – Fizika ekspres. Mi smo nekolicina studenata koja želi podijeliti svoju ljubav prema fizici s ostatkom svijeta, a za Vas smo spremili nekoliko zanimljivih pokusa, dođite ih pogledati!
HRVATSKO GEOLOŠKO DRUŠTVO
Hrvatsko geološko društvo je dobrovoljna strukovna udruga koja okuplja geologe, osobe koje se zanimaju za geologiju i institucije iz područja geoloških znanosti.
Cilj i svrha djelovanja Društva je promicanje djelatnosti geologa i razvoj geologije kao znanstvenog područja. Osobiti zadaci društva su unapređivanje stručnog i znanstvenog rada u geološkoj struci, razvijanje geologije, širenje geološkog znanja te stručno i znanstveno usavršavanje članova. Rad Društva ogleda se u organizaciji i održavanju javnih znanstvenih skupova, stručnih sastanaka, tribina te objavljivanju znanstvenih radova članova Društva kako u domaćoj tako i u inozemnoj literaturi.
HRVATSKO ORIGAMI DRUŠTVO
Od svojeg osnutka 2012., Hrvatsko origami društvo ne posustaje u populariziranju origamija kroz znanost i umjetnost. Uzori su svjetski origami majstori koji su vrlo često znanstvenici i umjetnici u jednoj osobi, a izazovi nova otkrića inspirirana origamijem, od nanotehnologije do svemirskih istraživanja. Članovi Društva publiciraju svoje radove i sudjeluju na svjetskim origami konvencijama, a 2014. pet ih je objavljeno u knjizi Origami Europe.
INA – Industrija nafte, d.d.
Ina je već godinama kao kompanija osviještena o važnosti da se zanimanje za STEM područje kod mladih ljudi integrira u promišljanja o smjeru u kojem žele već od najmlađih dana. Kroz svoje programe stipendiranja i praksi namijenjenih srednjoškolcima i studentima, Ina potiče mlade na odabir određenih smjerova i zanimanja kako bi nakon diplome bili konkurentni na tržištu rada. Kako bi dodatno približili naftnu industriju mladima te im se predstavili kao atraktivan poslodavac, Ina već nekoliko godina zaredom organizira online srednjoškolska i studentska natjecanja, kao što su Junior Freshhh i Freshhh gdje koristimo gejmifikaciju, sudjelujemo i doprinosimo i projektu Croatian Makers liga, inicijative koju smo prepoznali upravo kao način da sudjelujemo u približavanju STEM područja najmlađim članovima školskog sustava. Sudjelujemo na konferencijama koje potiču obrazovanje, a nastojimo i direktno poticati obrazovni sustav kroz projekt NajProfesor/ica gdje nagrađujemo srednjoškolske profesore iz STEM područja koji su najviše inspirirali današnje studente da upišu STEM fakultete.
INSTITUT ZA FIZIKU
Institut za fiziku nije potrebno posebno predstavljati, jer je jedna od najuspješnijih znanstvenih ustanova u Hrvatskoj. Institut se, osim fundamentalne znanosti, bavi i promidžbom znanosti kroz različite aktivnosti. Prva je znanstvena ustanova u Hrvatskoj koja je započela organizirati Otvorene dane, te primati organizirane posjete škola. Naši znanstvenici posjećuju različita mjesta i sredine u Hrvatskoj te održavaju predavanja i radionice. Znanstvenici su redoviti sudionici svih značajnijih događanja i manifestacija popularizacije znanosti u Hrvatskoj i šire.
Što se popularizacijskih aktivnosti tiče, posebno smo ponosni na sistematski rad s darovitim učenicima XV. gimnazije koji se provodi od 2009. godine. Daroviti učenici u pratnji profesora rade na odabranim temama uz mentorstvo znanstvenika Instituta u našim laboratorijima u pravim znanstvenim uvjetima. Rezultate rada na projektu ''Zvijezda je rođena'' predstavili bi u suradnji s učenicima XV. gimnazije.
O institutu više se može pročitati: http://www.ifs.hr/institute/
O popularizacijskim aktivnostima i projektima: http://popularizacija.ifs.hr/
Poznati zagrebački MIOC gradio je svoj “dobar glas“ na dugogodišnjim vrhunskim uspjesima svojih učenika i nastavnika mentora u gotovo svim područjima, a posebno na državnim i međunarodnim natjecanjima i olimpijadama iz informatike, matematike i fizike.
Popularizacija rada s darovitim učenicima te povezivanje sa znanstvenim institucijama u svrhu popularizacije znanosti i znanstvenog istraživanja među mladima dugoročni je cilj Projekta darovitih učenika XV. gimnazije.
XV. gimnazija od 2016. godine ima status European Talent Point-a, centra izvrsnosti ETSNI (Europske mreže podrške darovitih).
INDUSTRIJSKA STROJARSKA ŠKOLA
Industrijska strojarska škola je strukovna srednja škola koja nudi obrazovanje za zanimanja iz sektora strojarstva. Sukladno tome, operativni nastavni plan i program strukovnih nastavnih predmeta obuhvaća istraživačke dijelove u kojima se prožimaju elementi fizike, kemije i biologije. Nastavnici u svakodnevnom radu kroz primjere iz znanosti i realne prakse nastoje prikazati i objasniti nastavne teme kako bi učenici što uspješnije svladavali nastavni sadržaj.
Sve uratke predstavljene na Danu znanstvenog piknika škola će snimiti i postaviti video priloge na web stranici škole u svrhu promocije istraživačkog učenja, znanosti i škole.
IVAN RAVLIĆ
Ivan Ravlić učenik je Geodetske škole, Zagreb, zainteresiran za tehničke znanosti. Projektiranjem, istraživanjem i izradom nacrta dolazi do inovativnih ideja u području elektronike i računalstva. Svakodnevnim radom i istraživanjem postiže sve bolje rezultate. Ponosni je vlasnik OEL robota koji se kreću prema svjetlosti i reagiraju na pokret. CNC stroj još je jedan od njegovih kreativnih inovacija.
LIDL Hrvatska d.o.o. k.d.
Trgovina prehrambenim proizvodima.
MALI KREATIVCI
Mi smo tvrtka koja se od 2012. bavi organizacijom edukativno kreativnih radionica za djecu. Osmislili smo godišnji program u kojem djeca prolaze različite cikluse (likovni, dramski, glazbeni, istraživački…) i kroz njih razvijaju inteligenciju, maštu, podižu svijest o očuvanju okoliša.
MLADI NADARENI MATEMATIČARI MARIN GETALDIĆ
Udruga MNM “Marin Getaldić" prvenstveno pruža mogućnost nadarenim srednjoškolcima da prošire svoje znanje te ga primjene na državnim i međunarodnim natjecanjima iz matematike.
Druga dimenzija rada udruge je popularizacija matematike kao ne samo znanosti nego i korisne te zanimljive vještine potrebne u mnogim područjima ljudskog djelovanja.
MUZEJ ZA UMJETNOST I OBRT
Muzej za umjetnost i obrt ove je sezone u znaku '60-ih godina dvadesetog stoljeća. Izložba Šezdesete u Hrvatskoj – mit i stvarnost (26. 4. – 30. 9. 2018.) prikaz je ovog razdoblja putem umjetnosti, arhitekture, dizajna, fotografije, filma, kazališta, glazbe, mode, medija, književnosti, kulture življenja. Prikaz ne bi bio cjelovit bez profesora Baltazara. Rodio se 1968. godine i otada prenosi svoju dobru, humanu, estetsku poruku potičući maštu i pobuđujući kreativnost i radoznalost
MUZEJI HRVATSKOG ZAGORJA
Muzeji Hrvatskog zagorja su muzejska ustanova koja se sastoji od 5 muzeja: Dvor Veliki Tabor, Desinić, Galerija Antuna Augustinčića, Klanjec, Muzej Krapinskih neandertalaca, Krapina, Muzej seljačkih buna, Gornja Stubica, Muzej Staro selo Kumrovec.
OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE HRVATSKE
Obnovljivi izvori energije Hrvatske podižu javnu svijest o dobrobiti obnovljivih izvora energije, educiraju o prednostima i značaju za Republiku Hrvatsku, približavaju problematiku obnovljivih izvora energije koji se koriste za proizvodnju električne energije i topline te potiču općedruštveni dogovor da budućnost Hrvatske može i mora biti u obnovljivim izvorima energije. To želimo postići s onima kojima je najviše stalo do te budućnosti, a to su mladi ljudi. Pokrenimo obnovljivu Hrvatsku!
OŠ BEDEKOVČINA I OŠ MAČE
Osnovna škola Bedekovčina je najvažniji nositelj odgoja i obrazovanja na najvećem prostoru općine Bedekovčina. Ove školske godine u školu je upisano 388 učenika, a nastava je u potpunosti stručno zastupljena. Danas smo svi u OŠ Bedekovčina svjesni da je obrazovanje osnovni preduvjet za razvoj svakog pojedinca, tj. da je samo poticanjem inovativnosti, kreativnosti, izvrsnosti i kritičkog promišljanja moguće razviti potencijale svakog učenika. Temelj svakog uspješnog odgojno-obrazovnog rada su stručni, motivirani, inovativni i kreativni učitelji i stručni suradnici.
OŠ BOROVJE I OŠ DOBRIŠE CESARIĆA
OŠ Borovje Zagreb spada u skupinu škola bez arhitektonskih barijera što omogućava nesmetano pohađanje djeci s invaliditetom. Izgrađena je 2005. godine. Ravnateljica škole je Branka Štefok Bojadžija prof. biologije. Škola je opremljena s modernom sportskom dvoranom, s tri vanjska sportska igrališta i velikom zelenom ograđenom površinom. Učenici koriste školsku kuhinju za užinu i ručak te imamo produženi boravak. Predmetna nastava je raspoređena u sedam učionica i kabineta. Učenici imaju na raspolaganju školsku knjižnicu. U školi djeluje KUD Borovje i KMT Borovje.
OŠ Dobriše Cesarića, Zagreb: suradnja između naših škola je započela 2016. u kojoj je 2007. započet vrlo atraktivan program robotika, u koji su se, uz više razrede, uključili i učenici 2. razreda. Od samog početka, učenici postižu zapažene rezultate u tom području, a i škola je bila organizator i domaćin 1. ROBOCUP-a, na kojem su sudjelovali robotičari iz cijele Hrvatske.
Ravnateljica škole je Gordana Fileš, prof. hrvatskoga jezika. OŠ Dobriše Cesarića je među prvim školama koja je ostvarila Projekt međunarodne suradnje škola sa BH i Belgijom kroz prijateljsku razmjenu učenika.
OŠ JABUKOVAC
OŠ Jabukovac - Zagreb jedna je od najmanjih škola u gradu Zagrebu. Smještena je u lijepom okruženju u oazi mira parka Tuškanac. Vježbaonica je za studente biologije i geografije.
OŠ JANKA LESKOVARA, PREGRADA – OŠ VIKTORA KOVAČIĆA, HUM NA SUTLI
Osnovna škola Janka Leskovara iz Pregrade i Osnovna škola Viktora Kovačića iz Huma na Sutli - obje se nalaze u Krapinsko-zagorskoj županiji. Želja nam je u našim učenicima zapaliti baklju za istraživanje, kreativnost i uživanje u učenju, a znamo da se najbolje uči podučavanjem drugih.
OŠ JOSIPA ZORIĆA, DUGO SELO
Učenici osmih razreda, polaznici izvannastavne aktivnosti 'Robotike', i njihovi mentori prikazat će svoje aktivnosti (izrada tamne komore, izrada prizme, izrada filma za prikaz, prikaz i objašnjenje rada, holograma, izrada programa i okruženja za robota, testiranje programa u okruženju, otklanjanje eventualnih pogrešaka, izvršenje zadatka).
OŠ KRAPINSKE TOPLICE
Sudjelovanjem na Znanstvenom pikniku željeli bismo dodatno aktivirati mlade za uključivanjem u aktivnosti TANGRAMA koji se koristi u matematici, te ovo geometrijsko mišljenje podijeliti sa zainteresiranima. Rad predstaviti i fotodokumentirati kao najstariju slagalicu za provedbu u nastavi.
OŠ SESVETSKA SELA
U sklopu projekta ŽELIM STABLO koji se provodi tijekom drugog polugodišta ove školske godine učenici razredne nastave izveli bi igrokaz, dok bi učenici predmetne nastave prikazali dobivene uratke na zanimljiv način.
Znanstveni show MALI ZNANSTVENICI: bršljan smo „provukli“ kroz sve razrede i nastao je dobar projekt. Pri tom smo pratili kako biljke rastu, bilježili i proučavali, crtali i izrađivali. Napravili smo slikovnice, bajke na hrvatskom i engleskom i još mnogo toga…
OSNOVNA ŠKOLA VLADIMIR BOSNAR, STUBIČKE TOPLICE
Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice škola je koja u sklopu redovnog rada kroz izvannastavne aktivnosti njeguje tradiciju i običaje stubičkog kraja kombinirajući tradicionalne načine i moderne tehnologije i alate, a na ponos lokalnoj zajednici i Krapinsko–zagorskoj županiji.
PEEK&POKE
Muzej Peek&Poke iz Rijeke slavi 10 godina postojanja i uspješnog rada na popularizaciji tehno kulture i očuvanja domaće tehno kulturološke baštine. Kroz to vrijeme, Muzej je postao nezaobilazna destinacija turističke ponude grada Rijeke prepoznata i van granica Hrvatske.
PRIMUS
PRIMUS je studentska udruga studenata matematike, kemije i fizike koja aktivno sudjeluje u popularizaciji znanosti pomoću niza predavanja, radionica i organiziranih druženja. Svake godine pomažemo pri organizaciji i izvedbi manifestacije Dan i noć na PMF-u te organiziramo PMF Open Air, najveći događaj na otvorenom u sklopu fakulteta.
PRIVATNA UMJETNIČKA GIMNAZIJA
PUG provodi jedinstveni program umjetničke gimnazije koji uz općeobrazovne gimnazijske predmete uključuje i posebne umjetničke programe, radionice, dva strana jezika, primjenu informatičkih znanja kroz sve četiri godine, te mogućnost nadopune kurikuluma izbornim predmetima. Član „Zelene mreže“ (stvara održivi ekosustav u školskom vrtu uz autohtonu bioraznolikost), a učenici sudjeluju u radionicama Prirodoslovlja, EkoPUG grupi, radionici Prve pomoći, u ciklusu radionica u Zoo vrtu npr:
„Obogaćivanje životnog prostora“ gdje učenici rade na poticanju prirodnog ponašanja životinja u nastambama, projektima zaštite ptica itd.
PRVA GIMNAZIJA OSIJEK
I.gimnazija Osijek je škola koja u svoje djelovanje nastoji implementirati integrativni pristup učenju, uz što više projekata i izvannastavnih aktivnosti koje potiču kreativnost i inovativnost, razvoj kreativnog mišljenja i izražavanja na svim razinama. Na taj način bilježi vrlo pozitivne rezultate učenika u brojnim područjima. Učenici i profesori sudjeluju i u različitim projektima na svim razinama, a vrlo često organiziraju humanitarne i volonterske akcije, razvijajući tako socijalnu svijest i odgovornost, što stvara pozitivno ozračje i u školi, i u svakom od njih.
SEDMA GIMNAZIJA
Sedma gimnazija je opća gimnazija koja se nalazi u sklopu od četiri Križanićeve gimnazije. U nastavnom programu podjednako su zastupljene društveno – humanističke i prirodne znanosti. Učenici prisustvuju brojnim natjecanjima – sport, jezici, povijest, geografija, biologija, matematika, kemija, gdje ostvaruju vrhunske rezultate. Učenicima se organiziraju brojna predavanja radi poboljšanja svijesti o društvu i aktualnostima, te interdisciplinarna terenska nastava. Osim na školskim, županijskim i državnim, učenici su sudjelovali na raznim natjecanjima u području znanosti kao što je Državni turnir mladih prirodoslovaca, Junior Freshhh, Ljepote kristalnih ploha.
SIMORA
Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županije SI-MO-RA d.o.o. pokrenula je kampanju razvoja Sisačko-moslavačke županije kao središta industrije računalnih igara. Cilj nam je omogućiti djeci od najranije do školske dobi obrazovanje u smjeru elektronike i računarstva s posebnim naglaskom na područje računalnih igara. Kako bismo to ostvarili, pokrenuli smo sljedeće korake:
PETNAESTA GIMNAZIJA - MIOC
Poznati zagrebački MIOC gradio je svoj “dobar glas“ na dugogodišnjim vrhunskim uspjesima svojih učenika i nastavnika mentora u gotovo svima područjima, a posebno na državnim i međunarodnim natjecanjima i olimpijadama iz informatike, matematike i fizike.
Popularizacija rada s darovitim učenicima te povezivanje sa znanstvenim institucijama u svrhu popularizacije znanosti i znanstvenog istraživanja među mladima dugoročni je cilj Projekt darovitih učenika XV. gimnazije.
XV. gimnazija od 2016. godine ima status European Talent Point-a, centra izvrsnosti ETSNI (Europske mreže podrške darovitih).
PRVA TEHNIČKA ŠKOLA TESLA
I. tehnička škola Tesla kroz moderan pristup strukovnom obrazovanju omogućava učenicima stjecanje znanja iz elektrotehnike i strojarstva uz rad na suvremenim tehnologijama (3D printeri, mikroupravljači, CNC strojevi, roboti).
SCIENTIFIC FABRICATION LABORATORY (SciFabLab), ICTP, TRIESTE, ITALY
The Science Dissemination Unit (SDU) of the Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics (ICTP) in Trieste, Italy has established on August 2014 a Scientific FabLab (“fabrication laboratory”) infrastructure devoted to creativity and research with special focus on possible applications of benefit for the society. Free membership for the use of this SciFabLab is subject to acceptance of a guest project.
SREDNJA ŠKOLA BEDEKOVČINA
Srednja škola Bedekovčina je strukovna škola koja obrazuje učenike u 20-ak zanimanja u graditeljskom, medicinskom i poljoprivrednom području. Obrazovanje za obrtnička i industrijska zanimanja traje tri godine, a za tehničarska zanimanja četiri ili pet godina. U svakom području i zanimanju obrazovanje se temelji na znanstvenim činjenicama i praktičnim vještinama koje iz njih proizlaze.
SREDNJA ŠKOLA KRAPINA
bTech je projekt osmišljen i proveden od strane učenika, čiji je primarni cilj izrada simulatora leta. Kroz izradu simulatora, učenici će proći kroz sve faze izrade kompleksnog tehničkog proizvoda, što ih priprema za rad u realnom sektoru. Osim izrade simulatora leta, projekt bTech je zamišljen kao edukativni program, kojim bismo educirali učenike srednjih i osnovnih škola o postupku provođenja takvih projekata, čime bismo poticali mlađe naraštaje na osnivanje vlastitih projekata.
STOMATOLOŠKI FAKULTET
Projekt Studentske sekcije Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu okuplja mlade i ambiciozne studente dentalne medicine koji su željni dodatne vannastavne edukacije iz pojedinog područja struke.
U projekt je trenutno uključeno stotinjak studenata Stomatološkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu. Sekcije funkcioniraju kao „study clubovi“ na kojima se obrađuju pojedine teme iz struke, diskutira se o njima, te studenti uče jedni od drugih prenoseći stečena znanja, razvijaju kritičko mišljenje, te općenito šire svoja znanja iz područja struke.
Kroz takve diskusije javljaju se ideje i teme za predavanja i radionice koje bi studentima bile korisne. Pojedini članovi sekcija ih obrade s mentorom, zaposlenikom Stomatološkog fakulteta u Zagrebu, te održe predavanje ili radionicu otvorenog tipa za sve zainteresirane studente i širu publiku. Kroz takav način rada, promovira se znanost i znanstveno-istraživački rad, budući da se kao rezultat pišu brojni časopisi za stručne i znanstvene časopise te izvode istraživanja koja su nastala kao plod rada Studentskih sekcija.
STŠ FAUSTA VRANČIĆA
STŠ Fausta Vrančića, strukovna je škola, čiji se učenici u suradnji s mentorima susreću i proučavaju najnovije tehnologije na području strojarstva, uključujući i digitalnu proizvodnju pomoću 3D printera, laserskih rezača i gravera. U suradnji s udrugom FabLab ta saznanja putem radionica i vršnjačkog poučavanja prenose zainteresiranim učenicima.
STUDENTSKA SEKCIJA HRVATSOG DRUŠTVA KEMIJSKIH INŽENJERA I TEHNOLOGA
Projekt "Znanost kroz epruvetu" studentske sekcije HDKI-a ima za cilj okupiti studente FKIT-a i ostalih fakulteta koji žele popularizirati područje kemijskog inženjerstva i svoje fakultete. Cilj je također potaknuti studente na proaktivnost i timski rad kroz zajedničko osmišljavanje i izvođenje popularno znanstvenih radionica na znanstvenim festivalima diljem Hrvatske kako bi teorijsko znanje stečeno na fakultetima praktično primijenili.
ŠAHOVSKI KLUB SLJEME AGROPROTEINKA
U 61. godini postojanja ŠK Sleme-Agroproteinka se razvio u vrhunski klub na nivou Hrvatske. Zadržan je status 1-a ligaša za seniore. Međutim, u posljednje dvije godine intenzivno se radi s kadetima od 9-13 godina. Krenuvši od 2.lige prošle godine (prvo mjesto), ove godine osvojeno je 1-2. mjesto u 1.ligi centar, što predstavlja plasman između 8 najboljih kadetskih ekipa u Hrvatskoj.
ŠKOLA ZA MODU I DIZAJN
Škola za modu i dizajn obrazuje učenike za zanimanja u sektoru tekstila i kože te likovne umjetnosti – dizajnera odjeće, modnog stilista, odjevnog tehničara, tekstilno-kemijskog tehničara, krojača, galanterista, obućara, tekstilca i kemijskog čistača. U školi djeluje učenička zadruga „Moda i dizajn“ čiji su članovi učenici i nastavnici te se natječu na različitim manifestacijama u državi. Svi uključeni prezentiraju rad škole u osnovnim školama i na važnim događajima poput Obrtničkog sajma, Županijske i Državne smotre učeničkih zadruga, „Dojdi osmaš, Zagreb te zove“ i drugih.
ŠUMARSKI FAKULTET
Šumarski fakultet je međunarodno prepoznatljiva institucija u školovanju visokostručnih kadrova za potrebe šumarstva, prerade drva i proizvodnje namještaja s tradicijom dužom od jednoga stoljeća. Fakultet je mjesto trajnoga obrazovanja i izrastanja intelektualaca širokoga spektra znanja koji su prepoznatljivi u svojem djelovanju ne samo u struci nego i u društvenom životu Hrvatske.
TEHNIČKA ŠKOLA RUĐERA BOŠKOVIĆA, VINKOVCI
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci je jedan od najaktivnijih popularizatora znanosti u Vukovarsko – srijemskoj županiji. Naše aktivnosti na svim poljima znanosti je iznimno teško opisati, tako da ćemo se bazirati na događanjima unazad tri godine. Jedan od vrhunskih rezultata je drugo mjesto na natječaju Balon Stellar, na kojem su naši učenici uz mentorstvo svoje nastavnice fizike izradili sondu koja je puštena u Zemljinu stratosferu, te nakon njezinog povratka na Zemlju uspješno obradili podatke, te napisali znanstveni rad. Prošle godine, Škola se može pohvaliti projektom Grunf- kako izraditi meteorološku stanicu (na solarni pogon) uz proračun od 300 kn. Ovdje smo izradili i solarni tracker koji je upravo na vašem nagradnom natječaju iz Obnovljivih izvora energije donio glavnu nagradu i izvrstan izlet u Zagreb. U međuvremenu, kolege iz strojarske i elektro struke samostalno izrađuju gripere za robotsku ruku koja se koristi u nastavi robotike, te štede Školi desetke tisuća kuna. Izvrstan rezultat smo ostvarili i na nagradnom natječaju Internet of Things: Pametna rasvjeta, gdje su učenice naše škole osvojile prvo mjesto u konkurenciji od 88 škola i udruga. Kolege su stalno aktivni na tom području i dalje nastavljaju sa razvojem pametnih uređaja. Projekt na kojem radimo ove godine je 3DEDU u suradnji sa zvjezdarnicom u Višnjanu - uporaba 3-D printera u nastavi. Zahvaljujući poznavanju rada na 3D printeru, dobili smo još jedan na uporabu uz uvjet da ga koristimo u nastavi i da tako utječemo na profesionalni razvoj učenika. Intenzivno koristimo sve 3D printere na projektima, jer nam uvelike olakšava izradu potrebnih alata. Jedan od projekata( interdisciplinarnih) na kojem sada radimo je solarni sustav - mobilni sustav konstruiran u programu CATIA, printan na 3-D printeru, a planeti su izrađeni od stiropora i kaširanog papira. Pokreću ga DC motori, na način da su brzine vrtnje planeta oko Sunca proporcionalne stvarnima, kao i njihove međusobne udaljenosti. Podrška su nam i kemičari, koji su istražili koji se kemijski elementi mogu pronaći na svakom od planeta. Događanja do sada smo zaokružili i Festivalom znanosti, koji se po prvi puta organizira u našem gradu i to u našoj Školi.
Cilj projekta je bio napraviti model Sunčeva sustava za relativno malen budžet. Model Sunčevog sustava koji će simulirati rotaciju planeta oko Sunca, a cijeli projekt od izrade simulacije do ispisivanja na 3D printeru su osmislili i izradili tim djelatnika Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci. Projekt je interdisciplinaran jer osim samog ispisa modela i izrade simulacije, napravljen je matematički proračun kojim je određen omjer stvarne udaljenosti između planeta i našeg modela, a u periodnom sustavu elemenata su označeni kemijski elementi od kojih su građeni Sunce i ostali planeti.
TEHNIČKI MUZEJ NIKOLA TESLA
Tehnički muzej Nikola Tesla uz svoju redovitu muzejsku aktivnost dao je i daje veliki prinos na području edukacije, po čemu je prepoznat u široj javnosti. Prilagodivši svoje programe i sadržaje nastavnima ostvaruje iznimno kvalitetnu suradnju s odgojno-obrazovnim ustanovama i institucijama. Uz navedeno, nizom predavanja, radionica i interaktivnih sadržaja predano radi na popularizaciji znanosti i tehnike. Organizacijom Festivala znanosti Muzej je pokrenuo u Hrvatskoj popularizaciju znanosti, uključivši pri tome znanstvenu zajednicu koja svoj rad široj publici predstavlja na kreativan, pristupačan i zabavan način.
TIFLOLOŠKI MUZEJ
Tiflološki muzej je ustanova u kulturi koja prikuplja, obrađuje i izlaže sve vezano uz socijalno ranjive skupine s naglaskom na osobe oštećena vida. Putem izložbi, radionica, predavanja, promocija i dr. promičemo ideju tolerancije na različitost. Proučavamo fenomen nastanka i upotrebe Brailleova pisma, taktilne percepcije kao i teme s područja oftalmologije, surdologije, audiologije i srodnih znanosti.
TURISTIČKA ZAJEDNICA KRAPINSKO-ZAGORSKE ŽUPANIJE
Turistička zajednica Krapinsko-zagorske županije osnovana je s ciljem promocije turističke destinacije Zagorje bajka na dlanu. Destinacija Zagorje predstavlja zelena vrata Hrvatske, regiju za odmor po mjeri čovjeka. Oaza je to sačuvane prirode, čistog zraka, zelenila i zdravljem bogatih ljekovitih termalnih voda, a u pravom arhipelagu pitoresknih brežuljaka smjestio se čitav niz toplica, dvoraca i kurija, rimskih cesta, agriturizama, muzeja, crkvica, pješačkih, konjičkih i biciklističkih staza.
UDRUGA ČAROBNA FARMA
Udruga za promicanje održivog razvoja i približavanja života s prirodom kroz rad sa drvenim igračkama, igranje igara u prirodi, rad s pony konjićima i ostalim domaćim životinjicama, rad s biljem,
izrada tradicijskih drvenih igračaka iz Marije Bistrice zaštićenih UNESCO-m, edukativne radionice za djecu vezane za izradu drvenih igračaka, pecanje drvenih ribica, dječja alka, gađanje samostrelom, bojanje drvenih igračaka u obliku raznih životinjica i djeca dobivaju svoju oslikanu igračkicu na poklon.
UDRUGA STUDENATA BIOTEHNOLOGIJE U RIJECI
Udruga studenata biotehnologije u Rijeci okuplja kreativne i ambiciozne studente koji volonterski sudjeluju u realizaciji ideja i projekata. „Putujući znanstvenici“ su projekt čiji je cilj popularizacija znanosti kroz interaktivne radionice izvođenja pokusa. Doputovali su na Znanstveni piknik da probude male znanstvenike koji se već kriju u svima nama.
Manifestacija „Baltazar na Gradini“ održava se u sklopu Ljeta na Gradini u Rijeci, a cilj joj je popularizirati znanost kroz zanimljiva predavanja, interaktivne radionice te prezentacije prilagođene svim dobnim skupinama.
UDRUGA ZA TEHNIČKU KULTURU TUROPOLJSKI TEHNIČARI
Udruga za tehničku kulturu „Turopoljski Tehničari“ je mlada udruga, s mladim voditeljima i članovima. Cilj udruge je promicanje i popularizacija znanosti, uglavnom tehničkih znanosti, i tehnologije, kroz radionice STEM područja poput robotike, programiranja, micro:bit-a, automatike, modelarstva, fotografije, prometne kulture i drugih sličnih radionica.
ZNANSTVENE ČAROLIJE
Znanstvene čarolije volonterski su projekt Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva u kojem sudjeluju studenti Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Primarni je cilj potaknuti interes za znanost i eksperimentom već u najmlađoj dobi. Osnovna aktivnost Znanstvenih čarolija je održavanje interaktivnih radionica u vrtićima i nižim razredima osnovnih škola u kojima djeca samostalno ili uz malu pomoć voditelja naprave nekoliko jednostavnih eksperimenata te kroz njih dolaze do zaključaka o prirodnim zakonima, procesima i pojavama kojima su svjedočili. Radionice traju 45-60 minuta i obuhvaćaju čitav spektar tema iz kemije, fizike i biologije. Uz popularizaciju znanosti, važan cilj projekta je i poticanje volonterstva među studentskom populacijom.
ZOOLOŠKI VRT
Zoološki vrt grada Zagreba ima jak obrazovni program posebno iz područja očuvanja vrsta i zaštite prirode i prepoznat je među građanima po svom aktivnom angažmanu u tim područjima. Osim edukacije najmlađih provodi i programe zaštite na lokalnoj razini te se uključuje u programe zaštite na međunarodnoj i svjetskoj razini. Uz projekte na kojima rade stručnjaci za pojedino područje, Zoološki vrt grada Zagreba pokreće i projekte u koje se mogu uključiti građani zainteresirani za zaštitu prirode.
ZRAKOPLOVNA TEHNIČKA ŠKOLA RUDOLFA PEREŠINA
Po svom odgojno-obrazovnom programu Škola je prepoznatljiva i jedinstvena i već pune 42 godine školuje učenike u tri profila.
Zrakoplovni tehničari IRE (instrumenti, radio i elektrooprema) i ZIM (zrakoplov i motor), zrakoplovni prometnik koji obuhvaćaju tehničke i operativne vidove održavanja zrakoplova i logistički dio vezan uz infrastrukturu zračne luke. Ostvarujemo partnersku suradnju sa svim značajnim subjektima u zrakoplovstvu kroz praktičnu nastavu učenika. Veći dio stručnjaka u zrakoplovstvu u RH i šire započeo je svoje obrazovanje upravu u Zrakoplovnoj tehničkoj školi Rudolfa Perešina. Škola se nalazi na području grada Velike Gorice unutar zračne luke i potpisnik je povelje prijateljstva sa svim zrakoplovnim subjektima na području grada (grad Velika Gorica, Hrvatska kontrola zračne plovidbe, Međunarodna zračna luka Zagreb; Zračna luka Zagreb, Croatia Airlines, Trade Air, Zrakoplovno-tehnički centar, Veleučilište Velika Gorica, Turistička zajednica Velike Gorice, Aeroklub Velika Gorica i Hrvatsko ratno zrakoplovstvo)
Algebra (www.algebra.hr) je najveća i najbrže rastuća obrazovna grupacija u Hrvatskoj. Tijekom 20 godina postojanja, obrazovne programe raznih vrsta u Algebri završilo je više od 120.000 pojedinaca, a godišnje u njezin obrazovni sustav ulazi oko 15.000 polaznika razne dobi. Algebra je usmjerena na visoko obrazovanje (preddiplomske i diplomske studije), obrazovanje odraslih (cjeloživotno obrazovanje), korporativna školovanja, pripreme za maturu, digitalno obrazovanje učenika osnovnih škola i eLearning projekte.
ANIMAFEST
Organizatori Svjetskog festivala animiranog filma – ANIMAFEST ZAGREB, a uz animirane filmove bave se distribucijom dokumentarnih, igranih i TV djela iz vlastite produkcije.
Od svog osnutka 1972. godine ovaj festival kroz svoje natjecateljske programe, retrospektive, prezentacije, izložbe, pitching forume, predavanja, nagrade, panorame, radionice i sve ostale popratne sadržaje postojano utječe i uvelike doprinosi kako likovnom životu svoga grada, tako i promociji umjetnosti animacije u cijelom svijetu.
BEE8BIT
Bee8Bit je domaća radinost u kojoj već 6 godina od plastike nastaju omiljeni likovi iz video igrica, crtića, stripova, filmova... Dovodi ih u stvarnost te ih pretvara u pikselizirani nakit i ukrase za dom. Potražite najšareniji kutak jer vas u njemu čeka društvo Super Maria, Minecrafta, Baltazara i mnogih drugih.
BITE ART
Bite Art su jedinstveni umjetnički keksi koje je kreirala umjetnica Ana Šerić, kao dio autorskog projekta “Edible art”, s ciljem promocije Hrvatske jednim dojmljivim proizvodom.
To su tradicionalni keksi uzdignuti na novu razinu – obogaćeni reprodukcijama hrvatskih umjetničkih djela i transformirani u interaktivni suvenir koji angažira osjetila i dira u srce.
BIUS
Udruga studenata biologije – BIUS bavi se edukacijom, promocijom i popularizacijom biologije kao znanosti. Stvara priliku za usavršavanje studenata te ih priprema za njihov budući rad.
CARNET
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET je javna ustanova koja djeluje u sklopu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta na području informacijskih i komunikacijskih tehnologija te njihovih primjena u obrazovanju, u rasponu od mreža i internetske infrastrukture, preko e-usluga, do sigurnosti te korisničke podrške. CARNET-ove usluge u jednakoj su mjeri dostupne obrazovnim ustanovama (od osnovnoškolskog obrazovanja do visokog obrazovanja, uključujući znanstveno-istraživačke centre i institute), pojedinačnim korisnicima te drugim javnim ustanovama, poput bolnica, određenih ministarstava itd. CARNET trenutačno povezuje gotovo 1400 škola i više od 250 akademskih ustanova, od kojih 35 pripada zdravstvenoj zajednici (klinički bolnički centri). Kako bi unaprijedio postojeće usluge koje pruža svojim korisnicima, kao i svoj način poslovanja, CARNET redovito pokreće i sudjeluje u različitim projektima, kako domaćim, tako i međunarodnim. Među projektima sufinanciranim iz fondova EU valja spomenuti projekt e-Škole, koji kroz informatizaciju unapređuje obrazovni sustav Republike Hrvatske, te projekt Scientix, koji promiče i podržava suradnju nastavnika prirodoslovno-matematičke i tehničke grupe predmeta (STEM) diljem Europe.
CENTAR ZA ODGOJ I OBRAZOVANJE DUBRAVA
Centar za odgoj i obrazovanje Dubrava je ustanova koja djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom pruža socijalne usluge i provodi program srednjoškolskog obrazovanja (gimnazija, strukovno obrazovanje, industrijsko – obrtnička zanimanja i programi za učenike s većim teškoćama). Učenici su uključeni i u rehabilitaciju, s ciljem pripremanja za što samostalniji život. U Centru se provodi niz aktivnosti orijentiranih na znanstvena područja, a veliki broj naših učenika, unatoč svojim teškoćama, nakon završetka srednje škole upisuje prirodoslovne fakultete.
CENTAR ZA UMJETNOST I MEDICINU
Centar za umjetnost i medicinu, Klinike za tumore, Kliničkog bolničkog centra Sestre milosdrnice, bavi se utjecajem prostora, umjetnosti i kreativnih psihoterapija na pacijente, njihove obitelji i djelatnike.
Na Znanstvenom pikniku je Centar odlučio staviti naglasak na pojedince i što žele promijeniti u javnom/zajedničkom prostoru...Želimo otvoriti mogućnost mijenjanja svoje okoline kao način podizanja kvalitete javnog prostora i sadržaja te poboljšanja kvalitete života nas samih. Ove godine istaknuta je važnost vizualizacije zvuka i oblika kroz glazbene i likovne radionice.
DESETA GIMNAZIJA IVAN SUPEK
X. gimnazija "Ivan Supek" je jedna od najvećih gimnazija u Hrvatskoj. U školi postoje 4 moguća usmjerenja: opće, prirodoslovno-matematičko, te opće i prirodoslovno-matematičko usmjerenje uz skupinu predmeta na engleskom jeziku. Uspješni smo u njegovanju i poticanju kreativnosti, individualnog pristupa i osobne odgovornosti. Naši učenici osvojili su brojne nagrade na raznim natjecanjima i sudjeluju u različitim grupama. Škola je nedavno postala članica ASEF-a (Azijsko-europske fondacije) pri kojoj škola sudjeluje u 12 projekata. Osim toga, školi su odobrena tri ERASMUS projekta, DISCO, TIDE i projekt medijacije „Izvan konflikta“. Škola je i Cambridge ispitni centar, te Goethe škola i učenici imaju mogućnost polaganja međunarodnih ispita. Vrlo smo aktivni u volontiranju i sudjelujemo u radu više volonterskih udruga na temelju čega smo 2015 dobili nagradu Ponos Hrvatske.
DVD ZAGREB, DVD GRANEŠINA, DVD JARUN
Vatrogasci i vatrogasna djeca educiraju djecu o pravilnom postupanju i ponašanju u slučaju požara.
eSTUDENT
eSTUDENT je studentska udruga nastala 2004. godine inicijativom proaktivnih studenata i asistenata sa željom da Udruga i njeni članovi budu inicijatori promjena, steknu praktično iskustvo i razviju mrežu znanja. Udrugu, projekte, radionice i inicijative vode sami studenti motivirani i voljni mijenjati okruženje u kojem žive na bolje. Cilj eSTUDENTa je studentima pružiti dodatnu edukaciju kroz niz projekata, potpora te podizanje kvalitete studija te tako utjecati povoljno i na širu okolinu.
FABLAB
Na prostoru FabLaba moći će se probati nekoliko tehnologija virtualne i proširene stvarnosti, eksperimentirati s bio senzorima, digitalizirati svoje crteže i prenositi ih na reciklirane materijale, izrađivati otiske u glini, natjecati i crtati s ludim četkicama za zube i sl.
Sudionici će dobiti uvid u mogućnosti koje nude digitalne tehnologije, ali i njihovo povezivanje s analognim tehnologijama dijelom u području kružne ekonomije, recikliranja materijala i sl. Vidjet ćete kako se utrkivati starim četkicama za zube, dizajnirati svoju vlastitu futrolu za mobitel s vlastitim crtežom, hakirati tuđe pokrete, raditi s 3D olovkom.
GALERIJA ANTUNA AUGUSTINČIĆA
Galerija Antuna Augustinčića - kao muzej skulpture - predstavit će svoj interaktivni kiosk sa posebno osmišljenim aplikacijama koje će posjetiteljima nuditi zanimljive spoznaje o skulpturi kao grani umjetnosti te o Augustinčićevom kiparskom opusu koji se čuva u klanječkom muzeju.
GEOCASHING
Udruga promiče međunarodnu igru Geocaching kroz sudjelovanje u zajednici kao drugačiji pristup svakodnevnim aktivnostima, animiranju djece ili dodatnoj ponudi za turiste.
Geocaching je igra traženja skrivenog blaga koristeći GPS tehnologiju namijenjena druženju, zabavi i istraživanju svijeta.
Blago se skriva kako bi nam otkrilo zanimljivu lokaciju (prirodnu, arhitekturalnu, urbanu...) ili ispričalo interesantnu priču (povijesnu, geološku, tehnološku...).
GEODETSKI FAKULTET
Geodetski fakultet je dio mreže Copernicus Relayja i Copernicus Academyja organiziranih od strane Europske komisije te je nacionalni predstavnik Hrvatske. Zadaća Copernicus Relayja je promicati korištenje podataka i servisa Copernicus programa Europske unije, dok je zadaća Copernicus Academyja promicati znanje i sve oblike stjecanja znanja na nacionalnoj razini.
U cilju ispunjenja ciljeva i zadaća Copernicus Relayja i Copernicus Academyja Geodetski fakultet je uspostavio Copernicus Office Croatia (CROC), web stranicu http://science.geof.unizg.hr/copernicus/, te asocijaciju Copernicus dionika.
CROC organizirano nastupa i predstavlja Copernicus program na događanjima kao Festival znanosti (travanj 2017.), Znanstveni piknik ili kao što će biti International Geodesy Student Meeting u Zagrebu (lipanj 2017.) te Hrvatski IPP & Inspire dan (listopada 2017.)
GIMNAZIJA ANTUN GUSTAV MATOŠ
Gimnazija Antuna Gustava Matoša trenutno provodi dvogodišnji projekt Lumen koji se financira iz Europskog socijalnog fonda. Projekt je namijenjen poticanju rada s nadarenom djecom, s naglaskom na biologiji, kemiji i fizici.
Međunarodna smo ekoškola te imamo školski arboretum inspiriran pričom o staroslavenskim vjerovanjima Hrvata o drveću. Škola redovito sudjeluje u raznim projektima za mlade, odnosno kao partner u međunarodnim projektima ili razmjenama.
Brojne su aktivnosti kroz koje zajedno sa svojim učenicima učimo i širimo svoja znanja i spoznaje, kao i vještine i stavove.
GRADIONICA
Udruga Gradionica bavi se predajom znanja iz STEAM područja djeci osnovnoškolskog uzrasta te mentorima i nastavnicima zainteresiranim za takvu vrstu rada u nastavi.
To radimo uz pomoć nastavnog plana „LEGO Edukacija“ odobrenog od MZOS i AZOO kao nastavnog i izvannastavnog programa.
Polaznici se kroz njima poznatu "igračku" brzo uključuju u vježbe i na praktičan način upoznaju principe rada strojeva i sustava koji ih okružuju. Praktični rad je zapravo suština ovih učionica jer djeca aktivno primjenjuju stečeno znanje i tako usvajaju sadržaj predavanja. Tijekom predavanja veliki naglasak daje se na razumijevanju i raspravu o zadanoj temi, te uviđanju prednosti i mana određenog dizajna. Djeca se tada uče primati i davati kritike, precizno i pošteno uspoređivati rezultate, te konačno odabrati najbolju ideju.
HOTELIJERSKO-TURISTIČKA ŠKOLA ZAGREB
Virtualci - Udruga za razvoj i promicanje kreativnog i digitalnog obrazovanja. Cilj Udruge je poticanje igrifikacije u nastavnom procesu kroz okupljanje djece, mladeži i odraslih koja se žele educirati kroz igru i interakciju te razvitak odgojnih i moralnih vrijednosti kod svojih članova te se poseban naglasak daje na korištenje informacijsko telekomunikacijskih tehnologija; poticanje stručnog usavršavanja predavača, osoba osposobljenih za rad u obrazovnim ustanovama i drugih osoba od značaja za djelovanje Udruge; poticanje mladih na druženje i razvijanje društvenih vještina; promicanja, razvitka i unapređenja poticanje i promicanje korištenje informacijsko-komunikacijskih tehnologija u nastavi društvenih i svih ostalih predmeta.
HRVATSKI RADIOAMATERSKI SAVEZ
Hrvatski radioamaterski savez kao jedan od pokretača tehničke kulture već 69 godina promiče radioamaterizam na način da razvija i potiče razvoj radijskih komunikacijskih tehnika u Republici Hrvatskoj.
Programima cjeloživotnog tehničkog obrazovanja prvenstveno djece i mladih, ali i odraslih osoba, omogućava se stjecanje kompetencija u području radioamaterizma, ali i tehničke kulture općenito, što pak posredno vodi do usmjeravanja mladih u STEM područje čime se doprinosi povećanju njihove konkurentnosti na tržištu rada, zapošljivosti te poticanju gospodarskog rasta općenito.
HRVATSKI SAVEZ SLIJEPIH
Hrvatski savez slijepih je krovna udruga slijepih i sastoji se od 27 temeljnih udruga te već više od 70 godina brine o slijepim osobama. Sustavno se istražuju mogućnosti vezane uz asistivne tehnologije te različita pomagala za slijepe osobe. Aktivno se radi na poboljšanju karakteristika određenih pomagala sukladno povratnim informacijama od strane korisnika. Govorna pomagala i brajevo pismo otvaraju vrata slijepim osobama u svijet samostalnosti i znanosti. Savez je proveo više od 113 projekata kojima jača kompetencije slijepih osoba i kojima pruža određene socijalne usluge.
HRVATSKA ZAJEDNICA TEHNIČKE KULTURE
Hrvatska zajednica tehničke kulture krovna je udruga tehničke kulture u Republici Hrvatskoj koja je usmjerena na razvoj i promociju tehničke kulture u Republici Hrvatskoj, s naglaskom na izvanškolske i izvannastavne aktivnosti za djecu i mlade.
U 70 godina kontinuiranog djelovanja na području Republike Hrvatske Hrvatska zajednica tehničke kulture stvorila je čvrstu mrežu članica koje svojim ljudskim i materijalnim resursima grade temelj neformalnog obrazovanja, kao izravne nadgradnje sustava formalnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj.
Aktivnosti cjeloživotnog obrazovanja djece i mladih, učitelja tehničke kulture i ostalih građana, Zajednica provodi samostalno ili u suradnji sa svojim članicama u Zagrebu, u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici ili diljem Republike Hrvatske.
HRVATSKO FIZIKALNO DRIŠTVO
Sekcija se bavi pitanjima od interesa studentima fizike u njihovom edukativnom i istraživačkom razvoju. Za studente organiziramo posjete laboratorijima te razna predavanja. Naša udruga je aktivni član međunarodne udruge studenata fizike, a nedavno smo organizirali i međunarodnu konferenciju za članove iste. Popularizacijom znanosti se bavimo već preko desetljeća, s projektom začetim za međunarodnu godinu fizike – Fizika ekspres. Mi smo nekolicina studenata koja želi podijeliti svoju ljubav prema fizici s ostatkom svijeta, a za Vas smo spremili nekoliko zanimljivih pokusa, dođite ih pogledati!
HRVATSKO GEOLOŠKO DRUŠTVO
Hrvatsko geološko društvo je dobrovoljna strukovna udruga koja okuplja geologe, osobe koje se zanimaju za geologiju i institucije iz područja geoloških znanosti.
Cilj i svrha djelovanja Društva je promicanje djelatnosti geologa i razvoj geologije kao znanstvenog područja. Osobiti zadaci društva su unapređivanje stručnog i znanstvenog rada u geološkoj struci, razvijanje geologije, širenje geološkog znanja te stručno i znanstveno usavršavanje članova. Rad Društva ogleda se u organizaciji i održavanju javnih znanstvenih skupova, stručnih sastanaka, tribina te objavljivanju znanstvenih radova članova Društva kako u domaćoj tako i u inozemnoj literaturi.
HRVATSKO ORIGAMI DRUŠTVO
Od svojeg osnutka 2012., Hrvatsko origami društvo ne posustaje u populariziranju origamija kroz znanost i umjetnost. Uzori su svjetski origami majstori koji su vrlo često znanstvenici i umjetnici u jednoj osobi, a izazovi nova otkrića inspirirana origamijem, od nanotehnologije do svemirskih istraživanja. Članovi Društva publiciraju svoje radove i sudjeluju na svjetskim origami konvencijama, a 2014. pet ih je objavljeno u knjizi Origami Europe.
INA – Industrija nafte, d.d.
Ina je već godinama kao kompanija osviještena o važnosti da se zanimanje za STEM područje kod mladih ljudi integrira u promišljanja o smjeru u kojem žele već od najmlađih dana. Kroz svoje programe stipendiranja i praksi namijenjenih srednjoškolcima i studentima, Ina potiče mlade na odabir određenih smjerova i zanimanja kako bi nakon diplome bili konkurentni na tržištu rada. Kako bi dodatno približili naftnu industriju mladima te im se predstavili kao atraktivan poslodavac, Ina već nekoliko godina zaredom organizira online srednjoškolska i studentska natjecanja, kao što su Junior Freshhh i Freshhh gdje koristimo gejmifikaciju, sudjelujemo i doprinosimo i projektu Croatian Makers liga, inicijative koju smo prepoznali upravo kao način da sudjelujemo u približavanju STEM područja najmlađim članovima školskog sustava. Sudjelujemo na konferencijama koje potiču obrazovanje, a nastojimo i direktno poticati obrazovni sustav kroz projekt NajProfesor/ica gdje nagrađujemo srednjoškolske profesore iz STEM područja koji su najviše inspirirali današnje studente da upišu STEM fakultete.
INSTITUT ZA FIZIKU
Institut za fiziku nije potrebno posebno predstavljati, jer je jedna od najuspješnijih znanstvenih ustanova u Hrvatskoj. Institut se, osim fundamentalne znanosti, bavi i promidžbom znanosti kroz različite aktivnosti. Prva je znanstvena ustanova u Hrvatskoj koja je započela organizirati Otvorene dane, te primati organizirane posjete škola. Naši znanstvenici posjećuju različita mjesta i sredine u Hrvatskoj te održavaju predavanja i radionice. Znanstvenici su redoviti sudionici svih značajnijih događanja i manifestacija popularizacije znanosti u Hrvatskoj i šire.
Što se popularizacijskih aktivnosti tiče, posebno smo ponosni na sistematski rad s darovitim učenicima XV. gimnazije koji se provodi od 2009. godine. Daroviti učenici u pratnji profesora rade na odabranim temama uz mentorstvo znanstvenika Instituta u našim laboratorijima u pravim znanstvenim uvjetima. Rezultate rada na projektu ''Zvijezda je rođena'' predstavili bi u suradnji s učenicima XV. gimnazije.
O institutu više se može pročitati: http://www.ifs.hr/institute/
O popularizacijskim aktivnostima i projektima: http://popularizacija.ifs.hr/
Poznati zagrebački MIOC gradio je svoj “dobar glas“ na dugogodišnjim vrhunskim uspjesima svojih učenika i nastavnika mentora u gotovo svim područjima, a posebno na državnim i međunarodnim natjecanjima i olimpijadama iz informatike, matematike i fizike.
Popularizacija rada s darovitim učenicima te povezivanje sa znanstvenim institucijama u svrhu popularizacije znanosti i znanstvenog istraživanja među mladima dugoročni je cilj Projekta darovitih učenika XV. gimnazije.
XV. gimnazija od 2016. godine ima status European Talent Point-a, centra izvrsnosti ETSNI (Europske mreže podrške darovitih).
INDUSTRIJSKA STROJARSKA ŠKOLA
Industrijska strojarska škola je strukovna srednja škola koja nudi obrazovanje za zanimanja iz sektora strojarstva. Sukladno tome, operativni nastavni plan i program strukovnih nastavnih predmeta obuhvaća istraživačke dijelove u kojima se prožimaju elementi fizike, kemije i biologije. Nastavnici u svakodnevnom radu kroz primjere iz znanosti i realne prakse nastoje prikazati i objasniti nastavne teme kako bi učenici što uspješnije svladavali nastavni sadržaj.
Sve uratke predstavljene na Danu znanstvenog piknika škola će snimiti i postaviti video priloge na web stranici škole u svrhu promocije istraživačkog učenja, znanosti i škole.
IVAN RAVLIĆ
Ivan Ravlić učenik je Geodetske škole, Zagreb, zainteresiran za tehničke znanosti. Projektiranjem, istraživanjem i izradom nacrta dolazi do inovativnih ideja u području elektronike i računalstva. Svakodnevnim radom i istraživanjem postiže sve bolje rezultate. Ponosni je vlasnik OEL robota koji se kreću prema svjetlosti i reagiraju na pokret. CNC stroj još je jedan od njegovih kreativnih inovacija.
LIDL Hrvatska d.o.o. k.d.
Trgovina prehrambenim proizvodima.
MALI KREATIVCI
Mi smo tvrtka koja se od 2012. bavi organizacijom edukativno kreativnih radionica za djecu. Osmislili smo godišnji program u kojem djeca prolaze različite cikluse (likovni, dramski, glazbeni, istraživački…) i kroz njih razvijaju inteligenciju, maštu, podižu svijest o očuvanju okoliša.
MLADI NADARENI MATEMATIČARI MARIN GETALDIĆ
Udruga MNM “Marin Getaldić" prvenstveno pruža mogućnost nadarenim srednjoškolcima da prošire svoje znanje te ga primjene na državnim i međunarodnim natjecanjima iz matematike.
Druga dimenzija rada udruge je popularizacija matematike kao ne samo znanosti nego i korisne te zanimljive vještine potrebne u mnogim područjima ljudskog djelovanja.
MUZEJ ZA UMJETNOST I OBRT
Muzej za umjetnost i obrt ove je sezone u znaku '60-ih godina dvadesetog stoljeća. Izložba Šezdesete u Hrvatskoj – mit i stvarnost (26. 4. – 30. 9. 2018.) prikaz je ovog razdoblja putem umjetnosti, arhitekture, dizajna, fotografije, filma, kazališta, glazbe, mode, medija, književnosti, kulture življenja. Prikaz ne bi bio cjelovit bez profesora Baltazara. Rodio se 1968. godine i otada prenosi svoju dobru, humanu, estetsku poruku potičući maštu i pobuđujući kreativnost i radoznalost
MUZEJI HRVATSKOG ZAGORJA
Muzeji Hrvatskog zagorja su muzejska ustanova koja se sastoji od 5 muzeja: Dvor Veliki Tabor, Desinić, Galerija Antuna Augustinčića, Klanjec, Muzej Krapinskih neandertalaca, Krapina, Muzej seljačkih buna, Gornja Stubica, Muzej Staro selo Kumrovec.
OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE HRVATSKE
Obnovljivi izvori energije Hrvatske podižu javnu svijest o dobrobiti obnovljivih izvora energije, educiraju o prednostima i značaju za Republiku Hrvatsku, približavaju problematiku obnovljivih izvora energije koji se koriste za proizvodnju električne energije i topline te potiču općedruštveni dogovor da budućnost Hrvatske može i mora biti u obnovljivim izvorima energije. To želimo postići s onima kojima je najviše stalo do te budućnosti, a to su mladi ljudi. Pokrenimo obnovljivu Hrvatsku!
OŠ BEDEKOVČINA I OŠ MAČE
Osnovna škola Bedekovčina je najvažniji nositelj odgoja i obrazovanja na najvećem prostoru općine Bedekovčina. Ove školske godine u školu je upisano 388 učenika, a nastava je u potpunosti stručno zastupljena. Danas smo svi u OŠ Bedekovčina svjesni da je obrazovanje osnovni preduvjet za razvoj svakog pojedinca, tj. da je samo poticanjem inovativnosti, kreativnosti, izvrsnosti i kritičkog promišljanja moguće razviti potencijale svakog učenika. Temelj svakog uspješnog odgojno-obrazovnog rada su stručni, motivirani, inovativni i kreativni učitelji i stručni suradnici.
OŠ BOROVJE I OŠ DOBRIŠE CESARIĆA
OŠ Borovje Zagreb spada u skupinu škola bez arhitektonskih barijera što omogućava nesmetano pohađanje djeci s invaliditetom. Izgrađena je 2005. godine. Ravnateljica škole je Branka Štefok Bojadžija prof. biologije. Škola je opremljena s modernom sportskom dvoranom, s tri vanjska sportska igrališta i velikom zelenom ograđenom površinom. Učenici koriste školsku kuhinju za užinu i ručak te imamo produženi boravak. Predmetna nastava je raspoređena u sedam učionica i kabineta. Učenici imaju na raspolaganju školsku knjižnicu. U školi djeluje KUD Borovje i KMT Borovje.
OŠ Dobriše Cesarića, Zagreb: suradnja između naših škola je započela 2016. u kojoj je 2007. započet vrlo atraktivan program robotika, u koji su se, uz više razrede, uključili i učenici 2. razreda. Od samog početka, učenici postižu zapažene rezultate u tom području, a i škola je bila organizator i domaćin 1. ROBOCUP-a, na kojem su sudjelovali robotičari iz cijele Hrvatske.
Ravnateljica škole je Gordana Fileš, prof. hrvatskoga jezika. OŠ Dobriše Cesarića je među prvim školama koja je ostvarila Projekt međunarodne suradnje škola sa BH i Belgijom kroz prijateljsku razmjenu učenika.
OŠ JABUKOVAC
OŠ Jabukovac - Zagreb jedna je od najmanjih škola u gradu Zagrebu. Smještena je u lijepom okruženju u oazi mira parka Tuškanac. Vježbaonica je za studente biologije i geografije.
OŠ JANKA LESKOVARA, PREGRADA – OŠ VIKTORA KOVAČIĆA, HUM NA SUTLI
Osnovna škola Janka Leskovara iz Pregrade i Osnovna škola Viktora Kovačića iz Huma na Sutli - obje se nalaze u Krapinsko-zagorskoj županiji. Želja nam je u našim učenicima zapaliti baklju za istraživanje, kreativnost i uživanje u učenju, a znamo da se najbolje uči podučavanjem drugih.
OŠ JOSIPA ZORIĆA, DUGO SELO
Učenici osmih razreda, polaznici izvannastavne aktivnosti 'Robotike', i njihovi mentori prikazat će svoje aktivnosti (izrada tamne komore, izrada prizme, izrada filma za prikaz, prikaz i objašnjenje rada, holograma, izrada programa i okruženja za robota, testiranje programa u okruženju, otklanjanje eventualnih pogrešaka, izvršenje zadatka).
OŠ KRAPINSKE TOPLICE
Sudjelovanjem na Znanstvenom pikniku željeli bismo dodatno aktivirati mlade za uključivanjem u aktivnosti TANGRAMA koji se koristi u matematici, te ovo geometrijsko mišljenje podijeliti sa zainteresiranima. Rad predstaviti i fotodokumentirati kao najstariju slagalicu za provedbu u nastavi.
OŠ SESVETSKA SELA
U sklopu projekta ŽELIM STABLO koji se provodi tijekom drugog polugodišta ove školske godine učenici razredne nastave izveli bi igrokaz, dok bi učenici predmetne nastave prikazali dobivene uratke na zanimljiv način.
Znanstveni show MALI ZNANSTVENICI: bršljan smo „provukli“ kroz sve razrede i nastao je dobar projekt. Pri tom smo pratili kako biljke rastu, bilježili i proučavali, crtali i izrađivali. Napravili smo slikovnice, bajke na hrvatskom i engleskom i još mnogo toga…
OSNOVNA ŠKOLA VLADIMIR BOSNAR, STUBIČKE TOPLICE
Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice škola je koja u sklopu redovnog rada kroz izvannastavne aktivnosti njeguje tradiciju i običaje stubičkog kraja kombinirajući tradicionalne načine i moderne tehnologije i alate, a na ponos lokalnoj zajednici i Krapinsko–zagorskoj županiji.
PEEK&POKE
Muzej Peek&Poke iz Rijeke slavi 10 godina postojanja i uspješnog rada na popularizaciji tehno kulture i očuvanja domaće tehno kulturološke baštine. Kroz to vrijeme, Muzej je postao nezaobilazna destinacija turističke ponude grada Rijeke prepoznata i van granica Hrvatske.
PRIMUS
PRIMUS je studentska udruga studenata matematike, kemije i fizike koja aktivno sudjeluje u popularizaciji znanosti pomoću niza predavanja, radionica i organiziranih druženja. Svake godine pomažemo pri organizaciji i izvedbi manifestacije Dan i noć na PMF-u te organiziramo PMF Open Air, najveći događaj na otvorenom u sklopu fakulteta.
PRIVATNA UMJETNIČKA GIMNAZIJA
PUG provodi jedinstveni program umjetničke gimnazije koji uz općeobrazovne gimnazijske predmete uključuje i posebne umjetničke programe, radionice, dva strana jezika, primjenu informatičkih znanja kroz sve četiri godine, te mogućnost nadopune kurikuluma izbornim predmetima. Član „Zelene mreže“ (stvara održivi ekosustav u školskom vrtu uz autohtonu bioraznolikost), a učenici sudjeluju u radionicama Prirodoslovlja, EkoPUG grupi, radionici Prve pomoći, u ciklusu radionica u Zoo vrtu npr:
„Obogaćivanje životnog prostora“ gdje učenici rade na poticanju prirodnog ponašanja životinja u nastambama, projektima zaštite ptica itd.
PRVA GIMNAZIJA OSIJEK
I.gimnazija Osijek je škola koja u svoje djelovanje nastoji implementirati integrativni pristup učenju, uz što više projekata i izvannastavnih aktivnosti koje potiču kreativnost i inovativnost, razvoj kreativnog mišljenja i izražavanja na svim razinama. Na taj način bilježi vrlo pozitivne rezultate učenika u brojnim područjima. Učenici i profesori sudjeluju i u različitim projektima na svim razinama, a vrlo često organiziraju humanitarne i volonterske akcije, razvijajući tako socijalnu svijest i odgovornost, što stvara pozitivno ozračje i u školi, i u svakom od njih.
SEDMA GIMNAZIJA
Sedma gimnazija je opća gimnazija koja se nalazi u sklopu od četiri Križanićeve gimnazije. U nastavnom programu podjednako su zastupljene društveno – humanističke i prirodne znanosti. Učenici prisustvuju brojnim natjecanjima – sport, jezici, povijest, geografija, biologija, matematika, kemija, gdje ostvaruju vrhunske rezultate. Učenicima se organiziraju brojna predavanja radi poboljšanja svijesti o društvu i aktualnostima, te interdisciplinarna terenska nastava. Osim na školskim, županijskim i državnim, učenici su sudjelovali na raznim natjecanjima u području znanosti kao što je Državni turnir mladih prirodoslovaca, Junior Freshhh, Ljepote kristalnih ploha.
SIMORA
Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županije SI-MO-RA d.o.o. pokrenula je kampanju razvoja Sisačko-moslavačke županije kao središta industrije računalnih igara. Cilj nam je omogućiti djeci od najranije do školske dobi obrazovanje u smjeru elektronike i računarstva s posebnim naglaskom na područje računalnih igara. Kako bismo to ostvarili, pokrenuli smo sljedeće korake:
- Uvođenje besplatnih tečajeva engleskog jezika u vrtićima
- Radionice izrade računalnih igara u osnovnim i srednjim školama SMŽ
- Uvođenje novog četverogodišnjeg programa za razvoj računalnih igara u srednje škole
PETNAESTA GIMNAZIJA - MIOC
Poznati zagrebački MIOC gradio je svoj “dobar glas“ na dugogodišnjim vrhunskim uspjesima svojih učenika i nastavnika mentora u gotovo svima područjima, a posebno na državnim i međunarodnim natjecanjima i olimpijadama iz informatike, matematike i fizike.
Popularizacija rada s darovitim učenicima te povezivanje sa znanstvenim institucijama u svrhu popularizacije znanosti i znanstvenog istraživanja među mladima dugoročni je cilj Projekt darovitih učenika XV. gimnazije.
XV. gimnazija od 2016. godine ima status European Talent Point-a, centra izvrsnosti ETSNI (Europske mreže podrške darovitih).
PRVA TEHNIČKA ŠKOLA TESLA
I. tehnička škola Tesla kroz moderan pristup strukovnom obrazovanju omogućava učenicima stjecanje znanja iz elektrotehnike i strojarstva uz rad na suvremenim tehnologijama (3D printeri, mikroupravljači, CNC strojevi, roboti).
SCIENTIFIC FABRICATION LABORATORY (SciFabLab), ICTP, TRIESTE, ITALY
The Science Dissemination Unit (SDU) of the Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics (ICTP) in Trieste, Italy has established on August 2014 a Scientific FabLab (“fabrication laboratory”) infrastructure devoted to creativity and research with special focus on possible applications of benefit for the society. Free membership for the use of this SciFabLab is subject to acceptance of a guest project.
SREDNJA ŠKOLA BEDEKOVČINA
Srednja škola Bedekovčina je strukovna škola koja obrazuje učenike u 20-ak zanimanja u graditeljskom, medicinskom i poljoprivrednom području. Obrazovanje za obrtnička i industrijska zanimanja traje tri godine, a za tehničarska zanimanja četiri ili pet godina. U svakom području i zanimanju obrazovanje se temelji na znanstvenim činjenicama i praktičnim vještinama koje iz njih proizlaze.
SREDNJA ŠKOLA KRAPINA
bTech je projekt osmišljen i proveden od strane učenika, čiji je primarni cilj izrada simulatora leta. Kroz izradu simulatora, učenici će proći kroz sve faze izrade kompleksnog tehničkog proizvoda, što ih priprema za rad u realnom sektoru. Osim izrade simulatora leta, projekt bTech je zamišljen kao edukativni program, kojim bismo educirali učenike srednjih i osnovnih škola o postupku provođenja takvih projekata, čime bismo poticali mlađe naraštaje na osnivanje vlastitih projekata.
STOMATOLOŠKI FAKULTET
Projekt Studentske sekcije Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu okuplja mlade i ambiciozne studente dentalne medicine koji su željni dodatne vannastavne edukacije iz pojedinog područja struke.
U projekt je trenutno uključeno stotinjak studenata Stomatološkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu. Sekcije funkcioniraju kao „study clubovi“ na kojima se obrađuju pojedine teme iz struke, diskutira se o njima, te studenti uče jedni od drugih prenoseći stečena znanja, razvijaju kritičko mišljenje, te općenito šire svoja znanja iz područja struke.
Kroz takve diskusije javljaju se ideje i teme za predavanja i radionice koje bi studentima bile korisne. Pojedini članovi sekcija ih obrade s mentorom, zaposlenikom Stomatološkog fakulteta u Zagrebu, te održe predavanje ili radionicu otvorenog tipa za sve zainteresirane studente i širu publiku. Kroz takav način rada, promovira se znanost i znanstveno-istraživački rad, budući da se kao rezultat pišu brojni časopisi za stručne i znanstvene časopise te izvode istraživanja koja su nastala kao plod rada Studentskih sekcija.
STŠ FAUSTA VRANČIĆA
STŠ Fausta Vrančića, strukovna je škola, čiji se učenici u suradnji s mentorima susreću i proučavaju najnovije tehnologije na području strojarstva, uključujući i digitalnu proizvodnju pomoću 3D printera, laserskih rezača i gravera. U suradnji s udrugom FabLab ta saznanja putem radionica i vršnjačkog poučavanja prenose zainteresiranim učenicima.
STUDENTSKA SEKCIJA HRVATSOG DRUŠTVA KEMIJSKIH INŽENJERA I TEHNOLOGA
Projekt "Znanost kroz epruvetu" studentske sekcije HDKI-a ima za cilj okupiti studente FKIT-a i ostalih fakulteta koji žele popularizirati područje kemijskog inženjerstva i svoje fakultete. Cilj je također potaknuti studente na proaktivnost i timski rad kroz zajedničko osmišljavanje i izvođenje popularno znanstvenih radionica na znanstvenim festivalima diljem Hrvatske kako bi teorijsko znanje stečeno na fakultetima praktično primijenili.
ŠAHOVSKI KLUB SLJEME AGROPROTEINKA
U 61. godini postojanja ŠK Sleme-Agroproteinka se razvio u vrhunski klub na nivou Hrvatske. Zadržan je status 1-a ligaša za seniore. Međutim, u posljednje dvije godine intenzivno se radi s kadetima od 9-13 godina. Krenuvši od 2.lige prošle godine (prvo mjesto), ove godine osvojeno je 1-2. mjesto u 1.ligi centar, što predstavlja plasman između 8 najboljih kadetskih ekipa u Hrvatskoj.
ŠKOLA ZA MODU I DIZAJN
Škola za modu i dizajn obrazuje učenike za zanimanja u sektoru tekstila i kože te likovne umjetnosti – dizajnera odjeće, modnog stilista, odjevnog tehničara, tekstilno-kemijskog tehničara, krojača, galanterista, obućara, tekstilca i kemijskog čistača. U školi djeluje učenička zadruga „Moda i dizajn“ čiji su članovi učenici i nastavnici te se natječu na različitim manifestacijama u državi. Svi uključeni prezentiraju rad škole u osnovnim školama i na važnim događajima poput Obrtničkog sajma, Županijske i Državne smotre učeničkih zadruga, „Dojdi osmaš, Zagreb te zove“ i drugih.
ŠUMARSKI FAKULTET
Šumarski fakultet je međunarodno prepoznatljiva institucija u školovanju visokostručnih kadrova za potrebe šumarstva, prerade drva i proizvodnje namještaja s tradicijom dužom od jednoga stoljeća. Fakultet je mjesto trajnoga obrazovanja i izrastanja intelektualaca širokoga spektra znanja koji su prepoznatljivi u svojem djelovanju ne samo u struci nego i u društvenom životu Hrvatske.
TEHNIČKA ŠKOLA RUĐERA BOŠKOVIĆA, VINKOVCI
Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci je jedan od najaktivnijih popularizatora znanosti u Vukovarsko – srijemskoj županiji. Naše aktivnosti na svim poljima znanosti je iznimno teško opisati, tako da ćemo se bazirati na događanjima unazad tri godine. Jedan od vrhunskih rezultata je drugo mjesto na natječaju Balon Stellar, na kojem su naši učenici uz mentorstvo svoje nastavnice fizike izradili sondu koja je puštena u Zemljinu stratosferu, te nakon njezinog povratka na Zemlju uspješno obradili podatke, te napisali znanstveni rad. Prošle godine, Škola se može pohvaliti projektom Grunf- kako izraditi meteorološku stanicu (na solarni pogon) uz proračun od 300 kn. Ovdje smo izradili i solarni tracker koji je upravo na vašem nagradnom natječaju iz Obnovljivih izvora energije donio glavnu nagradu i izvrstan izlet u Zagreb. U međuvremenu, kolege iz strojarske i elektro struke samostalno izrađuju gripere za robotsku ruku koja se koristi u nastavi robotike, te štede Školi desetke tisuća kuna. Izvrstan rezultat smo ostvarili i na nagradnom natječaju Internet of Things: Pametna rasvjeta, gdje su učenice naše škole osvojile prvo mjesto u konkurenciji od 88 škola i udruga. Kolege su stalno aktivni na tom području i dalje nastavljaju sa razvojem pametnih uređaja. Projekt na kojem radimo ove godine je 3DEDU u suradnji sa zvjezdarnicom u Višnjanu - uporaba 3-D printera u nastavi. Zahvaljujući poznavanju rada na 3D printeru, dobili smo još jedan na uporabu uz uvjet da ga koristimo u nastavi i da tako utječemo na profesionalni razvoj učenika. Intenzivno koristimo sve 3D printere na projektima, jer nam uvelike olakšava izradu potrebnih alata. Jedan od projekata( interdisciplinarnih) na kojem sada radimo je solarni sustav - mobilni sustav konstruiran u programu CATIA, printan na 3-D printeru, a planeti su izrađeni od stiropora i kaširanog papira. Pokreću ga DC motori, na način da su brzine vrtnje planeta oko Sunca proporcionalne stvarnima, kao i njihove međusobne udaljenosti. Podrška su nam i kemičari, koji su istražili koji se kemijski elementi mogu pronaći na svakom od planeta. Događanja do sada smo zaokružili i Festivalom znanosti, koji se po prvi puta organizira u našem gradu i to u našoj Školi.
Cilj projekta je bio napraviti model Sunčeva sustava za relativno malen budžet. Model Sunčevog sustava koji će simulirati rotaciju planeta oko Sunca, a cijeli projekt od izrade simulacije do ispisivanja na 3D printeru su osmislili i izradili tim djelatnika Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci. Projekt je interdisciplinaran jer osim samog ispisa modela i izrade simulacije, napravljen je matematički proračun kojim je određen omjer stvarne udaljenosti između planeta i našeg modela, a u periodnom sustavu elemenata su označeni kemijski elementi od kojih su građeni Sunce i ostali planeti.
TEHNIČKI MUZEJ NIKOLA TESLA
Tehnički muzej Nikola Tesla uz svoju redovitu muzejsku aktivnost dao je i daje veliki prinos na području edukacije, po čemu je prepoznat u široj javnosti. Prilagodivši svoje programe i sadržaje nastavnima ostvaruje iznimno kvalitetnu suradnju s odgojno-obrazovnim ustanovama i institucijama. Uz navedeno, nizom predavanja, radionica i interaktivnih sadržaja predano radi na popularizaciji znanosti i tehnike. Organizacijom Festivala znanosti Muzej je pokrenuo u Hrvatskoj popularizaciju znanosti, uključivši pri tome znanstvenu zajednicu koja svoj rad široj publici predstavlja na kreativan, pristupačan i zabavan način.
TIFLOLOŠKI MUZEJ
Tiflološki muzej je ustanova u kulturi koja prikuplja, obrađuje i izlaže sve vezano uz socijalno ranjive skupine s naglaskom na osobe oštećena vida. Putem izložbi, radionica, predavanja, promocija i dr. promičemo ideju tolerancije na različitost. Proučavamo fenomen nastanka i upotrebe Brailleova pisma, taktilne percepcije kao i teme s područja oftalmologije, surdologije, audiologije i srodnih znanosti.
TURISTIČKA ZAJEDNICA KRAPINSKO-ZAGORSKE ŽUPANIJE
Turistička zajednica Krapinsko-zagorske županije osnovana je s ciljem promocije turističke destinacije Zagorje bajka na dlanu. Destinacija Zagorje predstavlja zelena vrata Hrvatske, regiju za odmor po mjeri čovjeka. Oaza je to sačuvane prirode, čistog zraka, zelenila i zdravljem bogatih ljekovitih termalnih voda, a u pravom arhipelagu pitoresknih brežuljaka smjestio se čitav niz toplica, dvoraca i kurija, rimskih cesta, agriturizama, muzeja, crkvica, pješačkih, konjičkih i biciklističkih staza.
UDRUGA ČAROBNA FARMA
Udruga za promicanje održivog razvoja i približavanja života s prirodom kroz rad sa drvenim igračkama, igranje igara u prirodi, rad s pony konjićima i ostalim domaćim životinjicama, rad s biljem,
izrada tradicijskih drvenih igračaka iz Marije Bistrice zaštićenih UNESCO-m, edukativne radionice za djecu vezane za izradu drvenih igračaka, pecanje drvenih ribica, dječja alka, gađanje samostrelom, bojanje drvenih igračaka u obliku raznih životinjica i djeca dobivaju svoju oslikanu igračkicu na poklon.
UDRUGA STUDENATA BIOTEHNOLOGIJE U RIJECI
Udruga studenata biotehnologije u Rijeci okuplja kreativne i ambiciozne studente koji volonterski sudjeluju u realizaciji ideja i projekata. „Putujući znanstvenici“ su projekt čiji je cilj popularizacija znanosti kroz interaktivne radionice izvođenja pokusa. Doputovali su na Znanstveni piknik da probude male znanstvenike koji se već kriju u svima nama.
Manifestacija „Baltazar na Gradini“ održava se u sklopu Ljeta na Gradini u Rijeci, a cilj joj je popularizirati znanost kroz zanimljiva predavanja, interaktivne radionice te prezentacije prilagođene svim dobnim skupinama.
UDRUGA ZA TEHNIČKU KULTURU TUROPOLJSKI TEHNIČARI
Udruga za tehničku kulturu „Turopoljski Tehničari“ je mlada udruga, s mladim voditeljima i članovima. Cilj udruge je promicanje i popularizacija znanosti, uglavnom tehničkih znanosti, i tehnologije, kroz radionice STEM područja poput robotike, programiranja, micro:bit-a, automatike, modelarstva, fotografije, prometne kulture i drugih sličnih radionica.
ZNANSTVENE ČAROLIJE
Znanstvene čarolije volonterski su projekt Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva u kojem sudjeluju studenti Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Primarni je cilj potaknuti interes za znanost i eksperimentom već u najmlađoj dobi. Osnovna aktivnost Znanstvenih čarolija je održavanje interaktivnih radionica u vrtićima i nižim razredima osnovnih škola u kojima djeca samostalno ili uz malu pomoć voditelja naprave nekoliko jednostavnih eksperimenata te kroz njih dolaze do zaključaka o prirodnim zakonima, procesima i pojavama kojima su svjedočili. Radionice traju 45-60 minuta i obuhvaćaju čitav spektar tema iz kemije, fizike i biologije. Uz popularizaciju znanosti, važan cilj projekta je i poticanje volonterstva među studentskom populacijom.
ZOOLOŠKI VRT
Zoološki vrt grada Zagreba ima jak obrazovni program posebno iz područja očuvanja vrsta i zaštite prirode i prepoznat je među građanima po svom aktivnom angažmanu u tim područjima. Osim edukacije najmlađih provodi i programe zaštite na lokalnoj razini te se uključuje u programe zaštite na međunarodnoj i svjetskoj razini. Uz projekte na kojima rade stručnjaci za pojedino područje, Zoološki vrt grada Zagreba pokreće i projekte u koje se mogu uključiti građani zainteresirani za zaštitu prirode.
ZRAKOPLOVNA TEHNIČKA ŠKOLA RUDOLFA PEREŠINA
Po svom odgojno-obrazovnom programu Škola je prepoznatljiva i jedinstvena i već pune 42 godine školuje učenike u tri profila.
Zrakoplovni tehničari IRE (instrumenti, radio i elektrooprema) i ZIM (zrakoplov i motor), zrakoplovni prometnik koji obuhvaćaju tehničke i operativne vidove održavanja zrakoplova i logistički dio vezan uz infrastrukturu zračne luke. Ostvarujemo partnersku suradnju sa svim značajnim subjektima u zrakoplovstvu kroz praktičnu nastavu učenika. Veći dio stručnjaka u zrakoplovstvu u RH i šire započeo je svoje obrazovanje upravu u Zrakoplovnoj tehničkoj školi Rudolfa Perešina. Škola se nalazi na području grada Velike Gorice unutar zračne luke i potpisnik je povelje prijateljstva sa svim zrakoplovnim subjektima na području grada (grad Velika Gorica, Hrvatska kontrola zračne plovidbe, Međunarodna zračna luka Zagreb; Zračna luka Zagreb, Croatia Airlines, Trade Air, Zrakoplovno-tehnički centar, Veleučilište Velika Gorica, Turistička zajednica Velike Gorice, Aeroklub Velika Gorica i Hrvatsko ratno zrakoplovstvo)